Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498622

andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12030 : 15 Marec 2010, 16:04:30
Se pridružujem mnenju Florince  ;D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #12031 : 15 Marec 2010, 17:05:40
Wolfdang tole je pa zate - z malo nostalgije. Pred štirimi leto.
Pa še nekaj jih imam

lp

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #12032 : 15 Marec 2010, 18:19:05
O saj res, tole je pa še mene navdalo z nostalgijo...Nero :-*
ne vem kje imam jaz vse te slike
kako so uživali

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


wolfdang

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: -10
Odgovori #12033 : 15 Marec 2010, 19:05:39
Martina, hvala za slike, imena sem dobil, in bo jutri posredovano na KZS.
LP



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #12034 : 15 Marec 2010, 19:26:07
Mislim, da je bila martina. Ali imate kakšne izkušnje, pa ne samo ti, z delom teh psov (opravljanje prvotnih nalog) pri nas.


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12035 : 15 Marec 2010, 22:27:47
No, pa da spet vidmo, kolk smo daleč s testiranji DNA za mutacijo gena HSF4 za katarakto pri avstralcih.

Malo pozno, a bolje zdaj kot nikoli... zbiram naročila za testiranje (naročilo ustnih "palčk"). Če jih zberemo več kot 20 bo cena €67.20, drugače pa 81€.
Upam, da se boste odločili za tole in bili bolj sigurni, kaj vas čaka z vašim psom v prihodnosti... mislim, da je Martina že zbirala naročila nekaj časa nazaj... pa je to mogoče priložnost za tiste, ki se takrat niso odoločili.
Test je popolnoma enostaven: podrgnete psu s palčko (ki je kot palčka za ušesa) po dlesnih in zapakirate, potem pa pošljemo. Prosim na ZS kdor je za...

Kdor pozna koga, ki ni na tem forumu in ima aussija, se mu lahko priporoči. Sploh pa priporočam tistim, ki bodo vzrejali (?).




cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12036 : 15 Marec 2010, 22:35:42
kodr: nekateri so aktivni in hodijo past, pa na seminarje v tujino...ampak to za gušt vodnika in psa - ne za službo. :)
 ni jih pa veliko, saj pri nas ni velikih potreb po pastirskih psih v originalu. ;) največji rejec ovc pri nas ima cca 400 ovc. in najbrž take prešteješ na prste ene roke. :)  pašnega goveda, pa v takem številu na enem mestu ni.



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #12037 : 16 Marec 2010, 10:49:43
Cowgirl, imaš ZS glede testiranja :)

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #12038 : 16 Marec 2010, 11:15:08
cowgirl: hvala za odgovor. Samo število živali, ki jih pes "čuva" ni pomembno za prepoznavanje delovnih sposobnosti psa.

Zaradi težav, ki jih imajo rejci z velikimi zvermi, lahko tudi manjšimi kot lisica, pa krokarji tudi kragulji imamo pse. Delam pa tudi na tem, da bi čim več rejcev sprejelo pse kot "edini" odgovor kako zaščititi čredo. Zmanjševanje števila velikih zveri z odstrelom zame ni sprejmljivo, vsaj dokler obstaja tako učinkovita zaščita kot je dober pes čuvaj črede.

Teoretično sicer poznam vašo pasmo, tudi njihovo delo z vodniki pri raznih aktivnostih ampak to ni to. Pri delu sem videl, preizkušal kar nekaj pasem psov čuvajev čred vendar žal ne tudi avstralskega ovčarja. Primernost same pasme za delo v našem okolju. Sicer imamo kraševca, ki je odličen pes vendar vsi nimajo ali pa ne želijo imeti ravno kraševca.

Vprašal sem zato, ker je martina? nekaj napisala v temi o dolgodlakih škotskih ovčarjih kjer sem pisal o izkušnjah pri delu z njimi, o avstralskih ovčarjih pa sem mislil, da obstaja možnost videti to pasmo, pse pri delu tudi pri nas. Vesel bi bil vsake informacije o tem. Hvala!


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12039 : 16 Marec 2010, 11:25:20
kodr:  oh, vem da ni število pogojeno za delo psa...še predobro. ;) je pa pogojeno za to al boš mel pastirja zaposlenega in dajal plačo pastirju al boš imel psa zaposlenega in mu boš dajal redne obroke. :)
point je v tem, da pri nas nimamo kmetijstva razvitega v taki meri, da bi psi za nas delali - z izjemo nekaterih ČUVAJEV. avstralci so pastirska pasma. tako, da si za ČUVANJE črede v napačni temi. če pa te zanima pašnja - pomoč pastirju potem pa so avstralci tudi za to. lahko pa avstralec čuva tebe, tvoj avto, ruzak, hišo, žogico itd. mislim, pa da se čuvanje črede ne bi obneslo, da bo avstralca zaprl skupaj s čredo na pašnik. oz. ovce bi dobile neizmerno veliko kondicije. :D
OSNOVNO DELO AVSTRALCA VČASIH JE BILO ZGANJANJE ČREDE SKUPAJ - POMOČ KAVBOJEM, KI SO GNALI IN PRESTAVLJALI ČREDE S PAŠNIKOV



kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #12040 : 16 Marec 2010, 12:08:58
cowgirl: zato pa sem bil začuden nad komentarjem lastnice avstralcev o opravljanju njegovih delovnih nalog in sem menil, da ima izkušnje na tem področju ali pa vsaj reference koga, ki se ukvarja s tem pri nas.

Hvala za odgovor!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12041 : 16 Marec 2010, 13:32:59
Kolikor sem jaz izvedela, v Sloveniji, pa tudi v drugih republikah bivše Juge za pašo, oziroma ČUVANJE ČREDE pretežno uporabljajo kraševce, šarplanince, kuvaše, maremance, ali katere večje pastirske pasme, čeprav tudi te niso zelo učinkovite proti velikim zverem. Nekaj imajo tudi Pulinov (FCI nepriznana vojvodinska pasma), ampak ta ni za čuvanje, ampak bolj za zganjanje. Je pa zanimiv pes, podoben hrvaškemu ovčarju, zelo inteligenten in vdan pes, njegovi lastniki ga zelo hvalijo.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #12042 : 16 Marec 2010, 13:34:17
jaz nimam živali, da bi z avstralci to  delala in me zanima kaj drugega v zvezi z njimi. In v Slo še instinkta za pašo ne moreš probat z aussijem, toliko o referencah. V Skandinaviji se uporabljajo. Tudi za govedo.

 Sem pa preživela nekaj dni na ranču v Kaliforniji in videla avstralca delati z govejo živino in ovcami. Seveda so tudi čuvali, venadr tam ni ravno medvedov in volkov, ampak so manjši plenilci in ujede.
Proti  tem so odlični čuvaji, ( tudi pri nas doma).
Za ovce tudi vZDA radi uporabljajo BC, so nekaetre linije avstralcev preostre zanje
To so moje izkušnje.

Vsak teritorij ima pač svojo pasmo za določeno delo - pri nas je to kraševec, ker je pač potreben tak pes za plenilce, ki tu plenijo. Pa naj se ta uporablja.




I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


kodr

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 0
Odgovori #12043 : 16 Marec 2010, 17:03:19
KARMEN: pri nas pa ne samo pri nas se uspešno uporablja pse čuvaje čred. Pastirske pse po terminologiji kinološke stroke. Ker ti psi ne, pasejo ampak čuvajo, jih imenujem glede na njihovo delo psi čuvaji čred. Dobri psi čuvaji so do danes edina učinkovita obramba, zaščita pred velikimi zvermi, pa tudi pred lisicami, krokarji, kragulji in ljudmi.

Imel so to čast da sem delal s takimi psmi, pastirji. Tam se dobro zavedajo, da brez psov lahko zaprejo "štacuno". (področje Srbije)

Dobro ločim razlike med pasmami in njihovo osnovno delo, prvotno in njihovo uporabnost.

martina.o: hvala za podatke. Ne želim govoriti na pamet zato sem predstavil uspešnost, kvalitete škota, ki (ker) jih poznam v praksi.


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12044 : 16 Marec 2010, 17:07:37
kodr:???



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #12045 : 20 Marec 2010, 17:35:42
4.3. so se v Poljski psarni Lintanorie skotili mladički.
 :o :o :o :o
http://www.aussie.cyberdusk.pl/glowna_en.html



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12046 : 21 Marec 2010, 12:48:56
Škoda za očkota :(
Upam, da ni hujše. :-*

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12047 : 21 Marec 2010, 14:27:34
Ali gre kdo v soboto na vzrejno, v Domžale?



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12048 : 21 Marec 2010, 19:51:12
ABBYLABRADOR: škoda, res... upajmo, da malčki ne bodo parjeni dalje. oz ne bodo imeli težav. mislim, pa da se  ta zadeva isto deduje kot katarakta... so affected, carrier in normal. isto kot pri corgijih, ACDjih pa še katerih...
kako pa kaj gledate na missing ali / extra teeth...  pri izbiri mladiča ali eventuelnem parjenju?
vidim, da po svetu ne dajejo velikega povdarka na zobe, če je le en od staršev tak in drugi popolen? (pri zobovju)




Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12049 : 21 Marec 2010, 19:53:24
Oce je affected, mama pa genetsko clear, tako da bojo vsi otroci zdravi, ceprav prenasalci :)

battito animale


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12050 : 21 Marec 2010, 20:03:06
oče bo pa oslepel prej ali slej, no na srečo je star že 6 let in je še ok - mogoče bo do konca OK (kaj pa genetika ve)... :) ampak, če bodo otroke naprej parili, naprimer s carrierom, bo pol njihovih mladičkov teoretično "slepih". :(
shit so tele bolezni, ej... moj nasledn pes bo preverjen u piko na vse možne DNA teste... ampak itak je genov miljaužnt in nas bo vedno nekaj nekje presenetilo... kot mi je enkrat ena rekla: treba je met tud malo zdrave kmečke pameti. pa najbrž še mal pasje sreče. ;) tako je bilo s Tano. kmečka logika sred amerike, blue merle psička, a je delovna al ni... al je za razstave al ne... nima veze. in postala je najboljši pes na svetu . mislm, da je enkratna. naš Sudoku je bil približek nje. upam, da bom še kdaj spoznala še kakšnega takega psa kot je Tana. ;)



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #12051 : 21 Marec 2010, 20:19:44
Pod slikcami mladičkov ima napisano, da so vsi Carrier-ji in da je edina dopustna paritvena kombinacija teh mladičev z Normal-om



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12052 : 21 Marec 2010, 20:49:09
seveda... ampak še vedno bo pol mladičev v drugi generaciji carrierjev - kar se meni osebno ne zdi vredu... če bi hoteli take genetske bolezni "iztrebiti" bi morali biti tudi carrierji vzeti iz vzreje... ampak do tam ne bomo prišli nikoli.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #12053 : 21 Marec 2010, 21:00:12
oprosti cowgirl
 a ti tukaj primerjaš prcd  PRA in katarakto na HSF4 mutacijo ??? pa morda še CEA ki se ne vem zakaj ne omanja???

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12054 : 21 Marec 2010, 21:14:49
Ce bi bili vsi psi namenjeni za vzrejo potestirani, bi bilo ze ful... :)

battito animale


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #12055 : 21 Marec 2010, 22:50:47
seveda... ampak še vedno bo pol mladičev v drugi generaciji carrierjev - kar se meni osebno ne zdi vredu... če bi hoteli take genetske bolezni "iztrebiti" bi morali biti tudi carrierji vzeti iz vzreje... ampak do tam ne bomo prišli nikoli.

V bistvu s carrierjem ni nič narobe če veš, da je carrier in se v vzreji temu primerno tudi obnašaš (pariš z normal, mladiče testiraš in včasih dobiš ven kakšnega normal, primernega za nadaljno vzrejo). Prekomerno ožanje genskega pola za vsako ceno je po drugi strani lahko dvorezno saj inbreding na inbreding na .... lahko da kot rezultat spet kakšno do tedaj bolezen, ki je prej ni bilo.

Razumem pa ne tega, v čemu je sploh point namenskega produciranja carrierjev  ???
Da se pa odločiš parit z affected psom moraš imeti verjetno res dobre razloge oz. mora biti le ta toliko dober, da je za vzrejo nepogrešljiv. Kateri pes bi to sploh lahko bil  ???

Saj ta pes z linka v bistvu verjetno ni napačen, samo ziher obstaja kje precejšen približek v Normal varianti ;)






Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12056 : 21 Marec 2010, 23:03:53
Prej niso vedeli, da je affected.

battito animale


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #12057 : 22 Marec 2010, 09:53:31
Kaj se razburjate. Zadeva je cisto simple. Vkolikor hocete psa samo zase, za delo, druzino itd, je cisto vseeno a je carrier al normal. Vkolikor pa vas zanima vzreja, je dobro razumeti genetiko, in ce si ze omislite carrierja, potem pac iscete psa za parjenje, ki je normal. Ampak seveda je tu en problem, vsaj v SLO - vsi najprej recejo, da hocejo psa za druzino&dom (za delo je ze uspeh), nato pa kr naenkrat zacnejo sanjat o mladickih k so tkoo lustni pa jih je fajn met itd...
Tako, da je zelo odvisno od vzreditelja v kake roke da mladica in pa koliksen nadzor nad njihovo nadalnjo reprodukcijo obdrzi  :).
Seveda pa je pomembna tudi transparentnost, ce ne ves ne boli. Pregovor, ki je v SLO cisto prevec uporablja, predvsem s strani resnih in malo manj resnih vzrediteljev, ki mislijo da so boga za jajca prijeli, ker je njihov odnos do drugih "js pa neki vem pa ne povem"  ;)
Za zamislt se ane...


 



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12058 : 22 Marec 2010, 23:02:15
No pa načnimo tole temo zavito v meglo. Če kdo kaj ve, naj pove. Jest sm prez dlake na jeziku. Lahko. ;)

Ampak seveda je tu en problem, vsaj v SLO - vsi najprej recejo, da hocejo psa za druzino&dom (za delo je ze uspeh), nato pa kr naenkrat zacnejo sanjat o mladickih k so tkoo lustni pa jih je fajn met itd...


sirtaki: noben se ne razburja. to je diskusija. :)
kolkr vem ni samo v sloveniji tako in ni samo v sloveniji težko dobit dobre lastnike za svoje mladičke. kolk vzrediteljev po svetu dobi nazaj svoje mladiče... čeprov mislm, da je bolš, da ga dobiš nazaj, kot pa da štepajo mladičke z njim. tud moji so za družino&dom, ampak še zmer je met fajn lastnika in fajn psa.
mea culpa, da Tana nima vseh genetskih testov. tko da zdej je problem v fajn lastnikih, pa še v fajn psih.
Zdej se bom vrgla v to... ampak po toči zvoniti bo mogoče prepozno... lahko pa uporabim: bolje zdaj kot nikoli... al kako že.

na srečo sta CEA in PRA recesivna gena... medtem, ko je katarakt dominanten gen in zbolijo tudi carrierji!!!! tako da nismo blizu velikega poka! OZIROMA JE ŽE POČILO.

CEA je baje tako pogosta kot katarakt... vendar je vse tiho okol tega. ČEPRAV SO MOŽNI TESTI!!!!
ASHGI piše, da bi blo nujno tud carrierje za CEA iz vzreje vržt... ampak saj pravim do tam je še daleč.

pa prebermo še nekaj, kar bi bilo za nas slovenčke dobro, da se malo zamislimo, ker še vedno menim, da je testiranih je ena peščica avstralcev... čez 5 let bo pa pri nas ziher legel cel kup!
Damned if you do, damned if you don't.
Unfortunately, human nature is one of the biggest promoters of the spread of hereditary problems like eye disease in purebred dogs. For some people it comes in the form of denial. Such individuals don't bother to screen their dogs, ignore the presence of a hereditary condition, ignore the fact that an obvious condition is hereditary, or belittle it's significance. Failure to acknowledge that there is a problem guarantees that the problem will continue. Other people personalize the issue, reacting emotionally to the news as if it were a stain upon their personal worth rather than an unfortunate alignment of genes. If they cannot resolve their anger and defensive reaction, they will be unable to deal effectively with the problem. Worst of all are those who are dishonest. If a dog develops a problem, it quietly disappears or suddenly dies of something distinctly non-hereditary. Or they breed the affected or carrier dog with full knowledge of the fact. Some will go so far as to obtain falsified "clear" eye exam documents by presenting unaffected animals of the same sex and color to an unwitting examiner. Finally comes the poor person who tries to do right and, upon pointing out a problem, finds him or herself the target of the rage of individuals from any or all of the above categories. Verbal disparagement and threats toward the "accuser" are the usual reaction. In rare instances the situation can escalate into very real threats of legal entanglement or physical damage to self or property. And if the "whistle-blower" folds under the pressure, the dogs suffer.


SLOVENČKI:
 ZA MOJ PREJŠNJI POST, ČE SE KDO ZANIMA ZA DNA TESTIRANJE NA KARATAKT SE JE JAVIL SAMO EN INTERESENT!!!!!!!!!! SAMO EDEN! RES PORAZNO.  :-X >:(

bogve kolk aussie lastnikov sploh testira oči vsako leto...  :(



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12059 : 22 Marec 2010, 23:09:37
Pregovor, ki je v SLO cisto prevec uporablja, predvsem s strani resnih in malo manj resnih vzrediteljev, ki mislijo da so boga za jajca prijeli, ker je njihov odnos do drugih "js pa neki vem pa ne povem"  ;)


hehehe, trenutno smo 4 bejbe k smo kdaj imele legla. v kero vrečo bi mene dala?  :D v une manj resne ziher. že jest bi se tja dala.  :P