Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498223

KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12180 : 06 April 2010, 08:40:00
V Italiji se cene gibljejo nekako od 600 EUR (psi, ponujeni na Fieracavalli v Veroni), pa tam nekje do 1300 eur, morda tudi več.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #12181 : 06 April 2010, 09:05:01
Se moj vtis  ;D

Noro je bilo videti v zivo in poskusiti tisto za kaj je bila pasma narejena. Kot odlicna odlocitev se je pokazalo tudi to, da smo si za naso prvo uciteljico izbrali izkuseno in res odlicno Sandro, ki seveda pase s svojimi avstralci in ki je za vsakega od nasih psov znala najti tisto kar on potrebuje. Res odlicna instruktorica pase in lahko jo le priporocam :o Prilagajala je delo pasmi (na seminarju smo videli delat tudi dva borderja) in seveda tudi vsakemu psu  in res super jo je bilo opazovati. Seveda pa ima najvec izkusenj z avstralcki.

In kako moji dve pucari? Boji seveda ni skrila svojih delovnih korenin  :o in ze razmisljam kako bi s to mlado puncaro veckrat to pocela.  Blum pa, stara sablja, ki vsa leta ni smela preganjat zivali, je tam nekje iz mezincev na tacki privlekla neke osnove... vendar bi , da bi videla pravi njen jaz morala do ovck veckrat :)

Bi pa rada povedala se nekaj. Starte na ovcke se je psom strogo prepovedovalo. Vendar ne na nacin, ki bi psom bil motec... Morali so delat umirjeno, na nacin, da so ovcke lepo poslusale in se premikale proti vodniku. In sele, ko se je pes umiril si lahko videl, da dela z glavo, da gleda kje si ti, da se giblje na drugi strani ovck kot en tvoj podaljsek, hihihi, kot urin kazalec :). In na tebi kot vodniku je bilo ali bos znal izkoristit njegove zasnove ali jih pravilno usmerjat... Super izkusna, res!!!

Blumina





Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #12182 : 06 April 2010, 09:53:41
Punce, bo kaj fotk ali pa mogoce kaksen filmcek iz tele pasnje?  ;) Drugace pa, me veseli, da bo pasnja pocasi postala popularna tudi med slovenskimi aussieji, tole bi tudi jaz rada enkrat v zivo videla, mora biti izredno fascinantno  :o

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12183 : 06 April 2010, 12:19:18
Se moj vtis  ;D

Noro je bilo videti v zivo in poskusiti tisto za kaj je bila pasma narejena.


To je bilo tudi meni (čeprav ne pri Sandri) izjemno nora izkušnja. Kako pes, ki je prej nek družinski kuža postane popolnoma working dog - tema na oči pade in vidi samo še ovce in mogoče s kotičkom očesa še tebe, kaj boš ukazal...  :o Res fascinantno!
Priporočam vsem, ki imajo avstralce!

ali pa ne:
naslednje vprašanje se nanaša na "ali pač ne?" .

Ali je kaj rekla Sandra okoli tega, da bi se pes navadil ovce zganjat, če je npr. na kmetiji spoščen prosto... pa nikoli ni izkusil paše z ovcam, potem mu pa ti to predstaviš in rečeš: sedaj pa lahko. Ali bo potem pes lahko uhajal k sosedovim povcam in jih pasel? Ali se potem ne priporoča tega - če imaš psa ki je prost, por sosedih pa ovce?
Kako to pes potem dojema?



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #12184 : 06 April 2010, 13:12:00
Kolikor sem se jaz pogovarjala z njo, je razlozila, da nikakor ne dovoljuje na zacetku samostojne interakcije psa z zivino. Vedno naj bo pes pod kontrolo. Ker pride takoj do nezeljenega vedenja, npr. direktni susi v ovce in s tem si ti kot vodnik ne delas nic dobrega. Dejala je, da naj bo cas za ucenje, kjer si tocno dolocimo plan kaj zelimo naucit, ko se ne uci pa naj bo pes pod kontrolo pri nas.
Ker drugace si bo pes sam naredil trening, ki pa seveda ne bo taksen kot si mi zelimo.
In vedno ima v mislih tudi ovce, saj bi moralo biti ucenje psa cim manj stresno tudi za ovce in zato razmilsi tudi o tem katere ovce izbere iz crede za taksnega in taksnega psa... In med ucenjem ovce tudi zamenja, ce se pokaze, da ovce niso prave zaradi taga ali onega razloga

Blumina





blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #12185 : 06 April 2010, 13:18:00
Aja, pa se nekaj je bilo fascinantno :D
Psi, ki so cakali na svojo rundo so ob ogradah mirno cakali na njihove minute...
nic histerije, nic lajanja, le umirjeno cakanje...

V ogradi pa akcija, a tudi tam se je pricakovalo delo psa na umirjen in nakuliran nacin. Res noro lepo je bilo videti  kako je npr. Suzanin Mo prestavljal ovce z ene ograde v drugo, iz pasnika v ogrado itd. brez enega samega bevska, brez ene same histericne geste. Fuuuuul fajn!!!

Blumina



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #12186 : 06 April 2010, 14:34:51
V Italiji se cene gibljejo nekako od 600 EUR (psi, ponujeni na Fieracavalli v Veroni), pa tam nekje do 1300 eur, morda tudi več.

KARMEN hvala, ravno za Italijo me najbolj zanima, ma bo najbolje,da kontaktiram vzrediteljico.  :)



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #12187 : 06 April 2010, 17:08:11
Kolikor jaz vem, se v Veroni večinoma ponujajo kvazi aussiji ::) Pa kjer imajo ceno 600 eur se je tudi za vprašat kakšno stvar...Moje mnenje je, da je strošek nakupa psa še najmanjši. Kar potem sledi šele nanese ;) Pa bog ne daj, da imaš še kaj večjega pri veterinarju za plačat ::)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12188 : 06 April 2010, 17:20:47
Ja, v Veroni se prodajajo "kvazi" aussiji, vendar nisem želela užaliti pasme. Baje jih dobiš tudi po 450 eur.



Ewe

  • *
    • Prispevkov: 1.223
    • Točke: 1
Odgovori #12189 : 06 April 2010, 17:55:38
Kaj pa so to "kvazi" aussiji (kako izgledajo)?  :-[


Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #12190 : 06 April 2010, 18:05:44
Brez rodovnika, torej mešanci ;)



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12191 : 06 April 2010, 19:07:39
Abby: vzreditelja oz. psa si ne izbiraj na podlagi cene.  Mislim, da je veliko že bilo povedanega okoli odgovornih vzrediteljev inb kvaliteti psov iz takih ali onakih vzrej. Jaz osebno ne bi nikoli vzela od italjanov. Osebno mnenje, zaradi izkušenj pri nakupu kateregakoli blaga ali živali  (psov, konj, plazilcev itd). Pri italjanih še čevlji niso tisto kar so bili. ;)
Če te zanima kaj več si poglej na teme okoli nakupa psa in o vzrediteljih na tem forumu.

V USA so pa aussiji ziher cenejši. Ponudba / povpraševanje... ampak moraš potem še prevoz štet v ceno. Ampak spet moje mnenje: pred nakupom je fajn videt v kakšnih razmerah mladiček raste, koliko se vzreditelj z njimi ukvarja, ali je socializiran... v glavnem vzreja je veliko dela - če hočeš imeti fajn psa, ko bo odrasel. Lahko pa dobiš psa iz pesjaka, ki od rojstva ni videl drugega, kot osebo, ki je pobrala drekce iz pesjaka, vrgla na tla eno kastrolo futra... mislim, da tak kuža rabi precej več dela, da je "normalen".

Če ti je pa cena problem, potem pa sploh ne računaj, koliko pride vsakoletno cepljenje, drugi posegi pri veterinarjih, prehrana, šolanje, nakup boksa, postelje za psa itd itd...



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #12192 : 06 April 2010, 19:24:20
Hvala punce!
Ah ne cena me še najmanj skrbi. ;)
SIcer pa imam zdajle izbrano leglo v Italiji(se mi zdi kar vredu lastnica, kolikor vem imajo doma tudi ovce in s si trenira pašo), potem imam izbrano še psarno na Poljskem(o kateri smo že govorili), pa še eno na Nizozemskem(pa so mi tudi všeč njihov psi).

Vam še objavim vse 3 psarne pa mi potem povejte kakšne se vam zdijo:
ITALIJA:http://www.wabun.it/homeenglish.html
POLJSKA:http://www.aussie.cyberdusk.pl/glowna_en.html
NIZOZEMSKA:http://www.skayes.nl/skaye_s.html(tukaj mi je všeč tista psička Mocha(pod legli) :-[ :))
 
Če pa bi mi lahko katera svetovala še kakšno psarno bi bila pa tudi vesela(pa, daiz lastnih izkušenj pove), sicer pa sem že povedala, da si želim aussija za kakšne pasje športe, reševanje, pašnjo ipd. ;)
Nekaj "vaših" vzrediteljev sem že dobila, pa bi prosila še za kakšno informacijo(nikoli mi ni odveč vedeti več).



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12193 : 06 April 2010, 19:58:26
vsakega avstralca imaš lahko za šport. ga ni takega, ki ga ne bi imela za šport.

ne vem, pa kaj pričakuješ od vzreditelja. da so ti všeč psi... to je malo tako-tako. vsak mladiček, ki ga boš dobila ti bo všeč in bo tvoj. koliko boš pa z vzrediteljem sodelovala je pa druga pesem in koliko se je ukvarjal s tvojim mladičkom preden je ta prišel k tebi v naročje je spet nekaj drugega.
teh psarn, ki si jih naštela ne poznam oz. ne moreš posploševat kakšne pse imajo oz. kakšni vzreditelji so.
škoda, ker nisi prišla pogledat naših mladičkov, da bi tebi svetovala( in tvojim staršem.) in da bi videla, kako je v "psarni" in koliko časa je potrebnega za vzgojo mladičkov v prvih dveh mesecih.




blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #12194 : 06 April 2010, 20:47:20
Abby Labrador, pred odlocitvijo kje in kdaj kupit avstralca dejansko dobro premisli kaj res zelis.
Zanima me ali si si v zivo ogledala razlicne predstavnike pasme? Da bi dobila tisti pravi filing kaksen tip psa ti je vsec, saj so v okviru pasme precejsne razlike.
Vzrediteljev je mnogo, veliko povprecnih, veliko cisto mimo, veliko odlicnih... zato pred nakupom zberi cim vec informacij, govori z razlicnimi ljudmi, ki imajo razlicne tipe avstralcev...

In vzemi si cas. Mladicki bodo tudi kasneje. Morda z se boljsega legla, morda... skratka potrpezljivo in s premislekom...

Blumina



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #12195 : 06 April 2010, 21:07:51
Uf hvala obema.
Cowgirl meni tudi. :(
Bi se dalo potem vsaj zmenit za kakšen sprehod?(s katerim koli aussijem)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12196 : 06 April 2010, 21:21:21
Ja, lahko! Jaz ti dam dva za ene tri tedne na počitnice  :P!



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #12197 : 06 April 2010, 21:22:37
Huhu...pa jih pomoje ne dobiš več nazaj :P. Hecam se.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12198 : 06 April 2010, 21:22:59
Za nakup psa v tujini je pomoje najbolje, da imaš nekoga, ki se na pasmo spozna, saj te preko mailov in spletne strani lažje ogoljufajo. Če gledaš vzreditelje samo preko spleta, ne veš v bistvu kakšni so njihovi psi, kako živijo in kako skrbijo za mladiče.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12199 : 06 April 2010, 21:31:13
Avstralcev je tudi v Slo vedno več in mislim, da se lahko dobrega psa že kupi pri nas. Ko sem ga jaz kupovala, žal pri nas nisem prišla na vrsto, v tujini (Italiji) pa je v večini psarn bila čakalna doba eno leto. Sedaj ni več tako, veliko hitreje ga dobiš. Je pa res, da sem iskala bolj blizu, ker nisem želela po psa predaleč.



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #12200 : 06 April 2010, 21:35:10
Katere psarne v SLO pa potem priporočaš? Katera bo mela v bližnji prihodnosti(lahko tudi čez kakšne 2-3leta) kakšno leglo. Katera vam je v SLO najbolj všeč?
Meni so ful všeč psi iz psarne Koodygoody ;) :P



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #12201 : 06 April 2010, 21:40:08
Možno je, da bo Oli (Open Mind's Foreign Affair) imela leglo drugo leto. Ampak mladiči bodo ASCA registrirani in delovne linije, na volji izključno izkušenim lastnikom ki poznajo pasmo in se bodo ukvarjali s kinološkimi športi in/ali pašo.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #12202 : 06 April 2010, 21:43:26
Abby Labrador, ne se spet zaletavat. Premisljen nakup psa ne gre na tak nacin. Daj izvedi najprej srecanja... dobi se s Spelo in njenimi malcki, dobi se z Martino in njenimi malcki, dobi se z Mihelinimi malcki, dobi se z mano in mojimi malcki in psi... cim vec info najprej in sele po tem premisli kaj ti je bilo najbolj vsec, kaksne so zelje kaj bi pocela, itd.
Ko bos vedela to, bos tudi vedela kdo ti bo lahko svetoval kje najti pravo leglo zate.

Blumina




ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #12203 : 06 April 2010, 21:46:10
Blumina, ja to bi se itak že kar dolgo časa rada z nekom dobila, zdaj sem avstralčke videla v živo samo preko rastav pa enkrat enega, ko smo se samo mimo peljali...
Res upam,da se bom lahko kdaj s kom dobila, ker me pač ta pasama zelo zanima in si res nekoč želim imeti predstavnika pa tudi če bo to čez 5 ali še več let, vem da enkrat bom imela to pasmo.



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12204 : 06 April 2010, 22:16:25
skway ma vas rad   :o



ABBY LABRADOR

  • *
    • Prispevkov: 2.130
    • Točke: 0
Odgovori #12205 : 06 April 2010, 22:33:07
Joj kok je luškan :-|~ :-*



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #12206 : 06 April 2010, 22:35:15
 Špela krasen je  :o  :-*


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12207 : 06 April 2010, 22:45:33
pa še en mini aussie meeting ta vikend



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12208 : 06 April 2010, 22:48:17
skupinska z lastniki



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12209 : 07 April 2010, 00:11:26
Mogoče za vse, ki radi fotkate... sa spomladankse mesece 2011 bomo rabili nekaj slikc... :D   

A bomo kaj zbirali fotografije za aussie koledar 2011? Lahko kar začnemo. Pa se jaz javim, da jih bom zbirala in spravljala. ;)