Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498367

Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #12300 : 09 Maj 2010, 17:45:42
Bravo Magi in Karmen!!  :o

Kateri aussieji so pa se bili?  :-[

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12301 : 09 Maj 2010, 17:49:27
Bravo!  :o

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12302 : 09 Maj 2010, 20:31:55
V vmesnih je bil Bellbotton, mama je Magijeva teta Orsa, v open je z Magijem bil A Pillow of Winds, zopet mama Magijeva teta Orsa in Blue Crazy Breez Kissmekissme, oba iz Italije, v razredu prvakov pa psička Prosto Chudo Electra, oče Chupachups del w.delle g.Yorasses, mama Fiti Blue Elegance, vzrediteljica iz Rusije, lastnica iz CZ. Ta je tudi dobila BOB.



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #12303 : 10 Maj 2010, 18:23:18
Aha, hvala!  ;)

Mimogrede, sedajle gledam fotko BOB psicke, in slucajno sem nasla fotko njene mame.. A tale je stoprocentno blue merle???  :o :o ??? Meni se zdi flek na spredji taci bolj temno rjav kakor crn..  :-[ Drugace je pa zanimivo obarvana..  :P

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


wolfdang

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: -10
Odgovori #12304 : 10 Maj 2010, 22:24:07

mal počivamo
 



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12305 : 10 Maj 2010, 22:44:16
To pa je uživancija  ;D
"Ej, stari! Mi daš en pir?"  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12306 : 10 Maj 2010, 23:59:37
Bravo Magi!

Aha, hvala!  ;)

Mimogrede, sedajle gledam fotko BOB psicke, in slucajno sem nasla fotko njene mame.. A tale je stoprocentno blue merle???  :o :o ??? Meni se zdi flek na spredji taci bolj temno rjav kakor crn..  :-[ Drugace je pa zanimivo obarvana..  :P

Seveda je blue merle :) Vidiš svetlo modro/sivo barvo, črne fleke in pa predvsem črn smrček. Tisto rjavo na taci in na hrbtu je pa dilute spot. Skoraj vsak merle ima vsaj enega.

Wolfdang, super fotka :D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #12307 : 11 Maj 2010, 18:07:38
Ah, pa smo spet pri teh dilute barvah  ::) Ceprav, kakor sem prebrala, prevec dilute spotov oz. velikost le teh ni zazeljena, sploh pri psih/psicah, namenjenih za vzrejo? In tale ima kar velika spota..  :P

Hvala za pojasnilo zoe  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12308 : 11 Maj 2010, 19:19:12
Hmmm...a pri avstralcih je lahko samo en flek dilute? ???
Ker pri borderjih je recimo modra barva dilute črne...torej v bistvu dilute gen na črno barvo-razbarvana črna.

Avstralci pa imajo in črno in hkrati dilute fleke? Ali ima tale dilute rjave?
Saj vem, da so ti še bolj pisančki, svašta od barv, res so zanimivi. :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #12309 : 11 Maj 2010, 19:53:38
Tudi blue merle borderji imajo dilute fleke. Pri avstralcih je "modra/slate" barva prepovedana - se pravi pes ne sme bit cel dilute, pa ni važno a je solid ali merle.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12310 : 11 Maj 2010, 23:11:09
Tudi blue merle borderji imajo dilute fleke. Pri avstralcih je "modra/slate" barva prepovedana - se pravi pes ne sme bit cel dilute, pa ni važno a je solid ali merle.

Blue merle borderji nimajo dilute flekov, tisti so slate merle.  Dilute pri borderjih: 'pobarva' črno v modro ter čokoladno v lilac...Vsaj kot jaz vem.
Zanimivo, da pri avstralcih pes ne sme biti dilute, pri borderjih pa je drugače. Saj, če dobro pomislim, modrega  ali lilac avstralca res še nisem zasledila...
Ampak ni mi samo jasno kako je lahko samo en flek dilute, cel pes pa ne, če bi to naj bil gen za 'razbarvanje'...Vsaj pri borderjih je tako. :P



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12311 : 11 Maj 2010, 23:13:26
Našla na netu:velja za avstralce

Some merles, both blue and red, will have a small patch or two of a color that is an intermediate shade between the darkest and lightest areas. On a blue merle these patches may appear in various shades of medium gray to slate or may even be brownish. On a red merle the dilute area will be an intermediate shade of red. As long as such spots are few, small, and inconspicuous, they may not harm a dog's show or breeding career. Many champions do have one or two small ones. They do become a strictly cosmetic concern if they are very large and/or numerous.


Očitno gre za isto poimenovanje različne stvari. :)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #12312 : 12 Maj 2010, 08:11:45
Takole gre:
dilute spots in dilute color sta genetsko popolnoma različni zadevi -  tudi eno dovoljeno ( spots - pri merlih) in drugo dilute color izključujoče lahko rjavo ali modro - .
Kakor je  tudi genetsko različno white splashes na nedovoljenih mestih ( izključujoče) in mismarked posledica white ( tuid izključujoče).


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12313 : 12 Maj 2010, 08:19:50
Tudi dilute color se obcasno pojavi pri avstralcih, ceprav zelo redko, in seveda ni priznano kot barva.

Jaz v zivo nisem videla se nobenega. Je pa hodila obcasno na agility tekme ena rumena avstralkica iz Italije, pri borderjih bi bila "australian red" :)

battito animale


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12314 : 12 Maj 2010, 09:50:41
Tudi dilute color se obcasno pojavi pri avstralcih, ceprav zelo redko, in seveda ni priznano kot barva.

Jaz v zivo nisem videla se nobenega. Je pa hodila obcasno na agility tekme ena rumena avstralkica iz Italije, pri borderjih bi bila "australian red" :)

A potem dobijo vzrejno prepoved ali kako, če so dilute barve? Kot pri belih bokserjih?



orescek

  • *
    • Prispevkov: 70
    • Točke: 0
Odgovori #12315 : 12 Maj 2010, 10:21:08
Kaj dilute je to, da so barve vseh dlak nekako razbarvane ali to da ima med normalno obarvanimi dlakicami še kakšne druge, svetlejše zaradi česar je na daleč videti kot da je npr. namesto črn temno siv?



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12316 : 12 Maj 2010, 10:34:55
Kaj dilute je to, da so barve vseh dlak nekako razbarvane ali to da ima med normalno obarvanimi dlakicami še kakšne druge, svetlejše zaradi česar je na daleč videti kot da je npr. namesto črn temno siv?

Jaz ti lahko povem za borderje, torej, če so 'dilute colour'...Če je prisoten dilute gen na črno-belem psu, razbarva črno v t.i. modro-izgleda kot temno siva, skoraj črna, odvisno-nekateri so skoraj črni, drugi kar fino sivkasti.
Če je pa prisoten na rjavi, čokoladni barvi, pa jo razbarva v t.i. lilac barvo. V bistvu so teoretično torej vse dlake razbarvane.
Najbrž je pri dilute coloured avstralcih enako, le da je pri njih to prepovedano oz. nezaželjeno, to še ne vem. :P
Za flekce pa predvidevam, da je enako, le da ni cel pes razbarvan, ampak samo tale flekec...



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12317 : 12 Maj 2010, 10:37:45
Mene pa zanima, zakaj je pri avstralcih prepovedana taka barva? Ker pri bokserjih predvidevam, da je bela zaradi gluhosti? Je tukaj zadaj kakšen zdravstveni problem druge barve? Isto me zanima prepoved dvignjenih uhljev?


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12318 : 12 Maj 2010, 10:47:05
Mene pa zanima, zakaj je pri avstralcih prepovedana taka barva? Ker pri bokserjih predvidevam, da je bela zaradi gluhosti? Je tukaj zadaj kakšen zdravstveni problem druge barve? Isto me zanima prepoved dvignjenih uhljev?

Pri bokserjih je malo zapletena reč...Tam je bela v bistvu 'normalna' barva, le da pač prevladuje. Po standardu je pač mora biti manj kot 1/3...
In deduje se tako, da jo dobiš samo, če pariš dva psa z belinami. Če pariš enega z in enega brez, bele naj ne bi bilo.
Na temo gluhosti itd. pa je veliko polemik...Nekateri pravijo, da ja, večina modernih raziskav tezo zavrača in trdi, da pri bokserjih bela barva ni povezana z gluhostjo.
Zaenkrat pa še vedno velja vzrejna prepoved belih. So pa jih na začetku njihove poti oz. razvoja pasme uporabljali v vzreji, kasneje so jih izločili.
Točne se ne ve zakaj, verodostojnih testov za gluhost najbrž niso delali... :P
Se pa trudijo, da bi se vsaj razstavljali lahko in mislim, da je BK Munchen, nekako vodilni bokser klub, že dodal belčke na razstave.
Ampak menda pa ne morejo pridobiti uradnih nazivov, samo klubske lahko...nisem čist ziher, bi morala točno preverit. Nekako tako.


Za avstralce je pa tudi meni zanimivo, da so dilute coloured prepovedani, pri borderjih pa ne. Za ušesa enako, čeprav tam še razumem, pač zaradi standarda...No, mogoče je za dilute enako.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12319 : 12 Maj 2010, 10:51:03
Ne, dilute barve niso povezane z zdravstvenimi problemi. Pac niso dovoljene, ne vem zakaj. Belina po telesu naj bi bila povezana s tem, da ne mores ugotovit, ce je slucajno dvojni merle. Belina na obrazu in usesih naj bi bila povezana z gluhostjo oz. obcutljivostjo na sonce (isto slabo pigmentiran nos) - ceprav spet, pri borderjih je vse to dovoljeno, pa ni nekih problemov.
Isto kot je zanimivo, da pri borderjih niso dovoljene modre oci razen pri merlih, pri avstralcih pa ja...

Usesa pa, pokoncna naj bi bila bolj izpostavljena umazaniji.

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12320 : 12 Maj 2010, 11:37:05
To, da so pokončna bolj izpostavljena umazaniji...  :-\ Ne vem, če bi se strinjala s to tezo. Meni se zdi, da so pokončni uhlji izpostavljeni manj svinjarije. Oziroma se hitreje potem umijejo kot pri kakšnih ušesih dol. In kakšna je razlika med psom, ki ima 1/3 uhlja dol in tistim, ki ima cel uhelj gor? Če vzamem primer Veni, ko ima enega bolj gor kot drugega (za hec - enega ima po avstralskem standardu in enega ne), pa ni nikoli bilo razlike med enim in drugim.  :P :D

Slabo pigmentiran nos pri borderjih ni ravno najbolj zaželen.  ;)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12321 : 12 Maj 2010, 11:45:00
Sam ni pa omenjen v standardu kot napaka, pri avstralcih pa je :)

Saj avstralski (kot iz Avstralije ;)) standard za borderje tudi ne dovoli pokoncnih uses...

battito animale


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #12322 : 12 Maj 2010, 11:45:44
Tudi meni to ni logično. Zakaj imajo potem pasme s klapastimi uhlji največ težav z ušesno svinjarijo? Npr. beaglom jih je treba redno čistit s Clorexydermom, ne poznam nobenega psa z dvignjenimi uhlji, kjer bi bilo to potrebno. Ravno povešeni uhlji ustvarjajo idealen pogoj za nabiranje umazanije.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12323 : 12 Maj 2010, 11:47:53
Povesena usesa so tudi napaka po standardu ;) morajo bit dvignjena na bazi, ampak prepognjena na vrhu.

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12324 : 12 Maj 2010, 11:51:04
Ja, točno to sem mislila kar Xsara piše.

Torej uhlji, ki so prepohnjeni na vrhu, so kao bolj podrvženi svinjariji kot čisto dvignjeni?  ??? ???

A avstralci imajo svoj standard? Saj me ne čudi v bistvu. :-\ To, da njihov standar ne pusti dvignjenih uhljev, se je po mojem kakšen genij na razstavah izmislil, ker kao borderji lepše zgledajo z uhlji dol.  :D


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #12325 : 12 Maj 2010, 12:02:25
standard je bil napisan pri ASCA dosti prej predno so postale razstave za to pasmo popularne.
Avstralci nikoli niso imeli pokončnih ušes, pač pa visoko nastavljene glej fotke izpred 50 let, 60 let

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #12326 : 12 Maj 2010, 12:08:54

Slabo pigmentiran nos pri borderjih ni ravno najbolj zaželen.  ;)

Je nedovoljen. ;)
Nose color matches the primary body color. Nostrils are well developed. Lack of nose pigmentation is a fault according to degree.
pa slovenski:
Smrček: črn, razen pri rjavih ali čokoladno obarvanih psih, ko sme biti rjav. Pri modrih psih naj bi bil škrilnate barve. Nosnice dobro razvite.

Pa v standardu (FCI seveda) tudi za ušesa piše, da naj bi bila pokončna ali polprepognjena. Ampak ima veliko razstavnih, zelo uspešnih, ušeska skora dol, tako da
očitno je standard samo neka smernica...


Za ušesa pa, a ni tako, da so kao pasme, ki imajo dolga in viseča, zelo nagnjene k vnetjem ušes... :o :P
Ni neke logike, isto kot s kupiranimi repi ne...



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12327 : 12 Maj 2010, 12:14:56
Pa saj, viseca usesa tudi niso zazelena pri avstralcih.

Tak je pac standard ;)

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12328 : 12 Maj 2010, 12:16:19
Ja, saj isto kot pri recimo samojedih. Uhlji morajo biti gor. Pika.  :D

Me je samo zanimalo, če je kaj zdravstvenega zadej.  :)


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #12329 : 12 Maj 2010, 12:24:48
Po ameriškem standardu moraju tudi biti kupirani - pa si nismo ravno enotni in prepričani zakaj. Je namreč več razlag, bolj ali manj logičnih iin američanom grejo lasje pokonci, ko gledajo vse te repate evropske aussije in - groza - celo na nacionalki ASCA in AKC je repati EUpes dosegel zavidljiv rezultat.
Kar morajo pač tolerirati in prav je tako. ;D

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.