Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498398

blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #12600 : 10 Avgust 2010, 23:17:03
Cowgirl, drzimo pesti za Urmasa!

A je dr. Zemljic ze nazaj v Slo?

LP

Blumina



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12601 : 10 Avgust 2010, 23:40:26
je... pa ni... do  konca leta bolj ne kot ja.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12602 : 11 Avgust 2010, 07:43:24
Go, Urmas, go  :o!
To je res krasna novica za Urmasa in za vse pse, ki imajo smolo, da so podedovali to bolezen. Ali nam boš zaupala stroške celotnega zdravljenja?



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12603 : 11 Avgust 2010, 08:27:04
Karmen: ene zlo dobre počitnice bi si lahko prvoščl  :)
pa smo si ene mal slabše in operacijo. ;)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #12604 : 11 Avgust 2010, 08:45:22
Ah pri vsem tem o Urmasu pa res ne morem, da se ne bi ogalsila - morda se kdo kaj nauči iz tega.
Seveda Urmasu želim dobro okrevanje - ta operacija je v Eu že nekaj časa poznana z različnim uspehom.

Da ne  bom liimala linkov, bo morda bolj razumljivo, če napišem - sicer pa o tem veliko tudi na ASHGI strani.
In katarakta tega tipa - gre za HSF4 mutacijo ( najbolj pogosto pri teji pasmi) - je od sredine leta 2008 popolnoma nepotrebna, ker obstaja DNA test in se iz vzreje lahko izloči vse nosilce - gre namreč za dominanten prenos.
Urmas ima juvenilno katarakto ker ima dve kopiji ( njegov brat je bil uspavan pri 10 mesecih, popolnoma slep ) kar pomeni, da sta oba starša nosilca . Zadeva je precej manj komplicirana, če gre samo za eno kopijo. Podatki o tem soe javno objavljena, tako, da ne bom ničesar pisala, česar ni zaželeno. Če bi koga zaskrbelo, da se vtikam, pa se ne. Takrat je bila to težava, ker testa ni bilo.

Mi je pa nedoumljivo posmehovanje nekaterih, ko sem pri svojem zadnjem leglu naredila  teste za oba starša med drugim tudi DNA test  za to HSF4 mutacijo - in potomci te kataarkte ne morejo imeti in so DNA clear by paretage.

In še malo gledam paritve, pa mi je tudi nedoumljivo, da ljudje brezskrbno parije netestirane pse, katerih starši imajo mutacijo ali pa sploh ne testirajo - niti enega od staršev.
Povdarjam, da gre za test od sredine  leta 2008. Prej smo delali na "pamet" po podatkih, ki smo jih imeli

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12605 : 11 Avgust 2010, 11:09:22
Urmasov brat je imel enak katarakt kot Urmas, vendar se je začel agresivno obnašati. To sem izvedela takoj, ko se je to zgodilo. Vid je igubil hitro, pa še zelo mlad pes... za sabo potegne marsikaj.  :(
Ampak vse je rešljivo, kot vidite. Tudi če sta imela oba starša kopije HSF4 gena je zaradi korektnega odnosa Inga Cerbule genialna vzrediteljica in ta trenutek bi vzela še enega psa od njenih psov, če bi imela za to pogoje in veselje. Tak odnos, kot ga ima ona do lastnikov svojih mladičkov malokje vidiš.
Urmasa bi lahko dali tudi mi uspavat, vendar je ona naš družinski član in prijatelj. lahko bi si nabavili novega psa... Ampak na to sploh nisva pomislila. Raje ne greva na dopust. ;) Mi imamo psa pa naj bo kakeršenkoli... lahko tud kodrlajsast, gluh, slep, krevlast al brez zob... z genetskimi testi al pa ne.

Je pa tako, da s slepim psom ni problem. Problem je v nas, ko pravimo, da je pes revček, da trpi itd... V hribih res ni bil, od kar je slabše videl, ampak obišajne zadeve so bile pa normalne. Igrače sem kupovala take s kraguljčki (ki se jih prekleto težko dobi oz. so samo ene vrste), stopnice je imel naštudirane. Skratka sploh ni bilo tako nemogoče, kot se na prvi "pogled" vidi. Res pa je, da sedaj ful uižva in je bolj vesel, živahen, gremo lahko v hribe, hodimo lahko po prepadnih območjih in po skalah, kar je bilo prej oteženo.

martina: Prosim prilepi link, kje se da javno pogledati te podatke - o testih posameznih psov. Jaz jih ne preverjam, mogoče bi jih drugi rabili, ki kupujejo avstralce po svetu... Nekatere psarne imajo napisane te podatke, nekatere ne... najbrž je nekaj tudi nepravih podatkov.  :-X



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12606 : 11 Avgust 2010, 11:21:24
cowgirl, to je postopoma izgubljal vid? Je zdaj možnost, da se mu ponovi?

Citiraj
Urmasa bi lahko dali tudi mi uspavat, vendar je ona naš družinski član in prijatelj. lahko bi si nabavili novega psa... Ampak na to sploh nisva pomislila. Raje ne greva na dopust. Wink Mi imamo psa pa naj bo kakeršenkoli... lahko tud kodrlajsast, gluh, slep, krevlast al brez zob... z genetskimi testi al pa ne.

Je pa tako, da s slepim psom ni problem. Problem je v nas, ko pravimo, da je pes revček, da trpi itd... V hribih res ni bil, od kar je slabše videl, ampak obišajne zadeve so bile pa normalne. Igrače sem kupovala take s kraguljčki (ki se jih prekleto težko dobi oz. so samo ene vrste), stopnice je imel naštudirane. Skratka sploh ni bilo tako nemogoče, kot se na prvi "pogled" vidi. Res pa je, da sedaj ful uižva in je bolj vesel, živahen, gremo lahko v hribe, hodimo lahko po prepadnih območjih in po skalah, kar je bilo prej oteženo.

Tukaj se ne bi mogla bolj strinjati. Če se da operirat, se odpovem vsem (dopustu, avtu,...). Če pa se ne da nič narediti, pa se prilagodiš. Psi bi se tudi nam.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #12607 : 11 Avgust 2010, 11:34:43
Jaz pa mislim, da se je treba takim stvarem v nejvečji možni meri izogibat  oprostite no, če je mogoče, se takih potomcev ne proizvaja.
In testi danes to omogočajo - to sem hotela napisat jasno itak, da psu pomagaš.
Ni bil predmet mojega posta kok je fajn, da psa operiraš. Predme tposta  je temu se izognit - če se razumemo.

Katarakta je problem v zelo veliko pasmah, pa nekaterim je "uspelo" celo pri recesivnem prenosu dobiti "okuženo" populacijo v visokem procentu - ker se na to ni gledalo. Mislim CEA in PRA. Pa še kaj. Saj je jasno katere pasme.
Upam, da se to ne bo avstralcem zgodilo - upoštevajoč , da žal postaja modni pes. :(


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #12608 : 11 Avgust 2010, 11:40:57
Ve kdo kaj o tej psarni: http://www.san-prospero.de/6.html

Psička Marlene Dietrich je še na voljo.


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #12609 : 11 Avgust 2010, 12:24:30
Potem je Urmas bolje, super. Meni se je zdel kar bogi takrat, če ga ne bi poznala bi mislila, da je star deset ali več. Verjetno se je kasneje adaptiral na novo situacijo. Kako pa ti dobiš podatke o zdravju za posamezne pse, ko se odločaš za leglo in plemenjaka-kako se odločiš kateri najbolj ''paše'' k Tani?-ker si rekla da ne preverjaš preko raznih baz teh podatkov... Prav pridejo vse različne informacije.

Ja pri tisti pasmi, ki jo je omenila Martina je obup in nič ne kaže, da bi se stanje kakorkoli popravilo. Kot da ljudem ne bi blo mar... res žalostno :( samo da so lepi in zanimivih barv to je najvažnejše

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #12610 : 11 Avgust 2010, 12:40:13
Kaj pomeni  MDR 1 +/+  ?


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12611 : 11 Avgust 2010, 12:47:14
Martina ima link za baze... jaz je na žalost nimam. Martina ali lahko prilepiš zadevo?
Plemenjaka za Tano sem izbirala glede na linije. Mogoče sem brcnila v temo, ampak kakor se kažejo mladiči sedaj so res ekstra psi. Zelo učljivi, navezani na lastnika z dobrim plenskim nagonom in ful poslušni. Vidla sem pred kratkim vse in lastniki so navdušeni, jaz pa tudi. Takoj bi imela še eno tako leglo... ampak ker nas izkušnje učijo - bi imela sedaj vse starše testirane na vse zadeve. Ni pa vse v zdravju in barvi. Karakter je ful pomemben. In so ful velike razlike med prvim in zdajšnjim leglom.
Ampak kdaj drugič. Tana je že v penziji.
Upam, da se bo scena v aussie sloveniji kaj spremenila, in se bomo več pogovarjali o leglih, načrtovanjih, da bodo tudi drugi delili izkušnje z nami...

MDR +/+ pomeni, da pes nima mutacije MULTI DRUG RESISTANT gena. Se pravi je normalen, ti ni treba pazit pri zdravilih, antihelminitikih itd
http://www.diamondaussies.com/MDR-1.html



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #12612 : 11 Avgust 2010, 12:54:24
A s prejšnjim leglom nisi tako zadovoljna? Jaz na žalost ne poznam mladičkov ne iz prvega in ne iz drugega legla :) Sem pa videla na agility tekmi enega blue merla, mislim da od tvoje mame in sta lepo delala.

Ja bi bilo fino izmenjavat izkušnje, informacije... ampak nekateri pa niti nočejo ne informacij ne pomoči. To sem pa tudi že opazila.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #12613 : 11 Avgust 2010, 13:08:59
Sky, o MDR1 mutaciji se pa le pouci, saj je zdaj potrjena tudi pri "tvoji" pasmi. Novi podatki...

Tudi pri nemckih je ze dokazana... ljudje vec testirajo in pojavljajo se primerki s to mutacijo pri pasmah pri katerih se je do sedaj mislilo, da je nimajo...



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12614 : 11 Avgust 2010, 13:27:24
Sana: prešnja legla so nagnjeni k dominanci - vsaj samci. Rabijo veliko več vzpodbude za pravilno sodelovanje z lastnikom. Te zdajšnji se pa kažejo kot bolj mili, ne dominantni, nežni in zelo delavni (will to work je bolj izrazit) in ne hiperaktivni. S temi zadnjimi se mi zdi da bo lažje čez celo življenje.
Blu merle je bil Mak od mojih staršev.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #12615 : 11 Avgust 2010, 13:49:44
novejsi podatki o pojavnosti MDR mutacije pri razlicnih pasmah z Washingtonske univerze (opazi se vecinoma visji procent pojavnosti pri ze znanih pasmah in dodane nove ogrozene pasme):

http://www.vetmed.wsu.edu/depts-VCPL/breeds.aspx

Blumina



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #12616 : 11 Avgust 2010, 13:52:25
Saj za borderje se ve ze nekaj casa, da imajo lahko MDR1 mutacijo... je pa res, da je procent ful nizek, in kar jih jaz poznam, da so testirani, so vsi +/+.

battito animale


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #12617 : 11 Avgust 2010, 13:53:53
Blumina bi mogoče lahko prilepila link do teh novih izsledkov me zanima če notri padejo tudi SH.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #12618 : 11 Avgust 2010, 14:00:07
Lilit, imas prav...
jaz nisem spremljala zdaj nekaj casa novejsih podatkov in pred casom sem sla preverjat spet malo zaradi znanke, ki je, ocitno zamesala pojem Collie z Borderjem in mi je opisovala neke hude procente pri borderjih... no, in pri pregledu sem opazila nekaj sprememb.
Ocitno pa je, da lastniki borderjev o tem se niste zelo seznanjeni. No, nekateri ste, to vem :)

Satin, saj eden od linkov je prilepljen...

Blumina



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #12619 : 11 Avgust 2010, 14:13:24
To je tako kot pri vseh pasmah - eni smo, eni niso. ;)  Več, ko je predstavnikov, manj se ve.  :-\


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #12620 : 11 Avgust 2010, 14:37:10
Kaj pomeni  MDR 1 +/+  ?
Lp Z.
da boš dobil po mailu seznam prepovedanih zdravil, ga sprintal, vložil v oba potna lista in pri veterinarjih preverjal, da jima ne bodo dali kaj s seznama  ;D Ma brez heca  ;)

Pri borderjih je sicer izredno redko (jaz ne poznam pri nas ne v tujini nikogar, ki ne bi bil testiran +/+) , mogoče pa vendarle je.



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #12621 : 11 Avgust 2010, 14:42:43
Blumina hvala sem zgleda spregledala :)


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #12622 : 11 Avgust 2010, 14:45:15
hihihihi...
samo, alenkab, malo drugace je, on bo na seznamu lahko preverjal kaj pri veterinarjih ne bi smel dobiti, ce njegov pes ne bi bil MDR +/+. Ker pa je, lahko dobiva vse ;)



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #12623 : 11 Avgust 2010, 14:53:13
še enkrat za vse:

MDR -/-    ni dobro!

MDR +/+   je ok.


 ;D



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #12624 : 11 Avgust 2010, 15:03:43
Ajej - za vse -kaj ni dobro: epilepsija tveganje, katarakta, autoimune, kolčna displazija, ostale očesne bolezni - odvisno od pasme
Kar se tiče MDR1 je zadnja reč pri odločitvi vreja da ali ne.
Zakaj je pa to slabo, ta  mutacija ( Skandinavci sploh ne testirajo in se obnašajao do VSEH osebkov kot bi bili mutanti,  ) - slabo je zato, ker mutiran osebek ne sme dobivati določenih zdravil Fino - zakaj pa mora dobivati zdravila - v tem vidim večji problem - morda autoimune, rak, ali kaj
Itak za vsa zdravila na negativni listi obstaja substitut. Važno je vedeti, zato testiramo.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #12625 : 11 Avgust 2010, 15:53:24
Pogovor je tekel o necem drugem kot vzreji...





SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #12626 : 11 Avgust 2010, 18:01:52
Kolega bo vzel tukaj:  http://www.lions-aussie-ranch.de/

Psičko Blue Moon.


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12627 : 11 Avgust 2010, 19:48:13
Jaz sem zeloooo zadovoljna za Urmasa, v njem vidim upanje tudi za druge pse, ki bi slučajno zboleli za to boleznijo. Odrekla bi se sedmim dopustom (itak že sedem let nisem nikjer bila  :P), samo da rešim vid tako mladega psa.
Kar se MDR1 tiče, sem zadovoljna, da imam teste za oba moja narejene, njihovi starši pa so eyes clear. Magi je tudi imel enkrat pregledane oči, sedaj se pripravljamo na ponovni pregled z obema.
Glede karakterja: sto avstralcev, sto čudi  ;). Med mojima so ogromne razlike v karakterju, vendar je vsak po svoje poseben in unikaten, kar mi je všeč pri tej pasmi. Magi je zelo resen, zaskrbljen, preveč poslušen, vedno pripravljen biti prvi v vrsti po pridnosti, medtem ko je Dropsi mali hipi, ležerno nasmejan vijuga skozi življenje, brez večjega sekiranja.
Magiju rečem: Kako si ti priden in pameten, Dropsiju pa: Kako si ti lep in prisrčen  :D.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #12628 : 11 Avgust 2010, 19:56:11
Naša vzrediteljica pa je posodobila svojo spletno stran. En fantek  je šel v Sentikki Kennel: https://sites.google.com/site/musimaciay/bred-by



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #12629 : 11 Avgust 2010, 21:24:35
Kolega bo vzel tukaj:  http://www.lions-aussie-ranch.de/

Psičko Blue Moon.


Lp Z.

To je bilo pa hitro!  :o Mi je pa lepo obarvana BM-ka  ;)

Drugace sem pa tudi jaz ful vesela za Urmasa, me pa zanima isto kot je se mi zdi ze petrca prej vprasala.. Kaksna je verjetnost da se mu slepota povrne? Ali so z operacijo katarakto odpravili? (nisem se niti brala podrobnosti o bolezni, zato oprosti moji nevednosti). Vsekakor vam pa zelim cimvec uzitkov z njim, cimvec lepih gorskih sprehodov, kjer bo lahko spet brez skrbi uzival!  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album