Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498185

rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #510 : 15 Maj 2006, 10:30:19
Čestitke babici Tax in bodoči mamici Blum! :D

Sassy je postala babica 7 vnukinjam in 1 vnuku.
Po farbah so pa:
3x bluemerle
3x redtri
2x redmerle

Pismu sm vedla, da bi jo morala v SLO zadržat  :o
A ta napaka je zaradi navdušenja? :P



Los je car!


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #511 : 15 Maj 2006, 13:32:40
ooo pa čestitke še Blum :) Držimo pesti, tačke... :)

Lp


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #512 : 15 Maj 2006, 16:10:34
Mali Poljaki so res srčkani..
samo Sirtaki, zakaj misliš, da je Tax red factored?

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #513 : 15 Maj 2006, 17:05:57
Sassy je od nekje morala dobiti rdeč gen, da je lahko skotila rdeče mladiče. In vrjetno ga je pobrala od Tax.

Los je car!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #514 : 15 Maj 2006, 17:06:18
a si jih že videla, Martina? na njihovi strani jih jaz pod mladički ne najdem...  :-[


Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #515 : 15 Maj 2006, 17:11:05
Jaz bi tudi rada videla slikice mladičev. Če so sploh že.
Sassyjin oče ni imel rdečega gena?

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #516 : 15 Maj 2006, 17:18:51
Mladičke sem videla na sliki.. poslala Sirtaki..
Sassyin oče ima rdeč gen -

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #517 : 15 Maj 2006, 17:21:28
popravek za Zooma - Sassyin oče ima ( lahko ) rdeč gen

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #518 : 15 Maj 2006, 19:16:32
A ni sirtaki po tem ko je Taxina sestra skotila rdečega mladiča, nekje napisala da ji je žal da ni Tax parila red factored psom?
Če sem pa spet kaj zamešala, se pa opravičujem ker sem se vtaknila v tole.

Los je car!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #519 : 15 Maj 2006, 20:03:41
kaj ni rdeči gen recesiven?
Če je, morata pol biti oba starša red factored in oba prispevati prav ta gen... Torej sta oba s tem genom in ni več ugibanj, če je njun mladiček rdeč.

Če eden od staršev je red factored, drugi pa ni, je mladič lahko red factored - 25% možnosti...  :o  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #520 : 15 Maj 2006, 20:28:06
Andreja, tako je..ampak če je eden od staršev RF, ( pod pogojem, da drugi ni red merle ali red tri. ampak BM aliBT in ne RF) se lahko samo prenese Rf ali pa ne...
pozdrav

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #521 : 15 Maj 2006, 20:32:39
Martina kako ves, da ima Zoom RF? Saj ima same crne prednike...

http://www2.arnes.si/~mzupan5/rodovnik04.htm

battito animale


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #522 : 15 Maj 2006, 20:54:59
Tam ima ene Propwashe rdeče, pa Gefions All Fire Up je tudi red merle se mi zdi.

Če ima sestra od Tax rdeč gen, potem je rdeč gen razsajal v tistem leglu. Teoretično je 50% mladičev iz tistega legla RF, to ni tako malo. Pa če je tudi Sassy RF...

Los je car!


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #523 : 15 Maj 2006, 21:02:36
Ne, Lilit.
Zoomov oče je BT RF, ( ker je njegov očeBT in mati RM ), Zoomopva mati je BM.
Torej je Zoom pač podedoval RF, vendar nikoli ne more imeti rdečih mladičev, če je psička BM ali BT in NI RF. Lahko pa ta RF ( zoom namreč ) prenese na mladiče.

To o Zoomovih prednikih sem našla v bazi pedigre, če to ni tako kot tam piše, potem ta teorija ne drži..
Sicer pa ne vidim RF pri Tax...??? Tudi v bazi...

Danes je bila na aussie globe sicer neka malo drugačna teorija o nekakšnih skritih RF, vendar je to meni popolnoma neznano..in tudi ne more biti tako, kot je bilo razloženo..
Edino mogoče pa je, da se za določene RF ne ve, ker potomci nimajo mladičev v določeni kombinaciji, ki bi pokazala ta RF.. saj veš, kaj mislim..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #524 : 15 Maj 2006, 21:23:04
Ne, Lilit.
Zoomov oče je BT RF, ( ker je njegov očeBT in mati RM ), Zoomopva mati je BM.
Torej je Zoom pač podedoval RF, vendar nikoli ne more imeti rdečih mladičev, če je psička BM ali BT in NI RF. Lahko pa ta RF ( zoom namreč ) prenese na mladiče.
Kako veš da je Zoom 100% podedoval RF? To bi lahko vedeli samo če je že imel kakšnega rdečega mladiča (s psico prave barve). A ga je imel?

Los je car!


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #525 : 15 Maj 2006, 21:44:00
To, kar je bilo na aussieglobe-u drzi... RF je lahko skrit v smislu, da se lahko deduje skozi vec generacij, pa se ne izrazi - recimo, ce po nakljucju vedno paris enega z RF in enega brez. Saj tudi ce paris dva RF psa ni nujno, da bodo rdeci mladicki - mozno je, ampak ni 100%.

Ja, rina, tocno to sem mislila. Ima rdece prednike, ni pa nujno, da je dobil RF.

No sicer, eden ga je moral dat Sassy, ce ne ne bi bilo rdeckotov  :D


battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #526 : 15 Maj 2006, 21:54:59
Ja, Lilit, saj sem rekla, da se lahko "skrije", če ni ustrezne paritve. Tudi celo v primeru, da je ustrezna paritev, mogoče ni rdečega mladiča.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #527 : 15 Maj 2006, 22:01:06
Sem spregledala :-[ vazno, da se razumemo ;)

battito animale


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #528 : 21 Maj 2006, 10:23:10
Btw poleg avstralcka na skatli od Advantixa dela zdaj en mali lusten redmerlcek reklamo za Frontline Combo (na italijanski TV).



Jaz sem tudi včeraj videla na TV (samo ne vem na katerem programu) enega redmerlčka za isto reklamo  :D

Lp


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #529 : 21 Maj 2006, 15:17:29
Martina, verjetno da ima Tax rdeč gen je zelo velika, ker je njena prav tako black tri sestra bila parjena z Zoomom in ja, je dala redmerla v tem leglu...
Tudi od Tax oče je dal redmerle že in to ne z rdečimi psicami.

Sicer pa v bazi ni napisan RF ker nisem vnesla takrat...zdej se mi pa ne da spreminjat  ::)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #530 : 21 Maj 2006, 20:14:14
Sirtaki
to je pač dokaz, da je Zoom RF in tudi Taxina sestra.
Zato, ker je njena sestra RF , še ni rečeno, da je tudi Tax, to boš vedela edino, če jo pariš s samcem RM ali RT, pa še to ne bo sigurno, če ne boš dobila rdečkota ven.. lahko je RF tudi če v tej kombinaciji ni rdečkota.. ali pa ni Rf.
Lahko jo pa daš testirat..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #531 : 22 Maj 2006, 10:41:58
Pri nas je zadnje dni prav pestro.

V petek so mi zbezale kokosi iz ograde in sem za hec poskusila Grina v pasi... saj 4 je kar spravil nazaj notri, na zalost mu je pa uspelo eno stisnit v kot in malcek maltretirat, preden se je umaknil. No ta nesrecna kokos je dan kasneje umrla!!! (sicer je bila baje ze nekaj dni bolana, ampak to sigurno ni nic pomagalo :-[ :-X :-\ - in btw ne, ni bila pticja gripa :D).

V soboto sem pa dozivela, kaj je to, da avstralec ne dela zate ampak s tabo... med agilityjem mi je namrec zbezal s parkurja, kar prej nikoli ni in sem danes pogruntala, da je problem v tem, da mu ne dovolim vec, da sam skace po ovirah ampak me mora cakat na prostoru, medtem ko si jaz ovire ogledujem, in to ga je ocitno malo zafrustriralo ali kaj, v glavnem agility mu je samo se vsec, ni pa vec tako navdusen, kot je bil prej - ker 1. MORA cakat na prostoru (groza) in 2. ni vec tako zabavno...
Ocitno bo treba spet dovolit prosto setanje.

battito animale


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #532 : 22 Maj 2006, 11:56:40
Martina zato pa poudarjam, da je verjetno ZELO VELIKA  ;D
Ja sej bomo sprobali naslednje leto kake rdečkote dubt ven...če ne Tax pa Bejba. Pa bomo takrat videli ane ::)
Taka testiranja kot so za RF so mi pa čista neumnost in metanje dnarja stran sorry...bomo pa testirali, ko bodo razviti testi, za probleme, ki se tičejo naše pasme več kot mogoče v 2%...enega smo že več kot uspešno opravili z dvema  8)


Lilit ne ne, temu se ne reče, delanje s tabo...ampak ti za njega. Ker uide s tem svojim prparjenjem in mu boš popustila nazaj (dovolila spet šetanje).
Te barabe so namreč take, da če od njih zahtevamo nekaj, kar se jim ne dopade, tj ne morejo uveljaviti svojo voljo, začnejo kuhati mulo. Ampak če vztrajamo pri svojem slej ko prej odnehajo po principu "pametnejši odneha" in smo tako happy in eni in drugi  ::)
Vem, imam doma eno tako, ki ji je ležanje in čakanje nekaj najbolj nemogočega. Posebi, če se obeta kak start  >:(

V soboto sem uspela jo vržt na finto v prvem teku...sem jo pustila ležati izven parkurja in tako ni povezala ta prostor s startom. Jaz sem se samo mirno odšetala do 2. ovire....naenkrat se obrnila in jo poklicala. Šok je bil več kot očiten  :P
V drugem teku se ni pustila več nategnt...zato pa je bilo kot je bilo  :o
 



sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #533 : 22 Maj 2006, 13:23:38
Lilit in Sirtaki, sama imam čisto enake težave z Nerotom. Enostavno noče čakati pred oviro in konec! In če se jaz še malo ogledujem okrog in zanj ni več zanimivo pa začne vohati po tleh. Dokler se mu "dogaja" je super in teče kot strela, ampak ko pa ni več toliko "akcije" pa tudi njegova pozornost upade. Mi je inštruktorica svetovala naj ga ne dajem več na čakaj, ampak naj kar začnem teči z njim. Ampak meni se to ne zdi dobra ideja, ker mu bom popustila in bo zmagal on, kar pa je še pomembnejše, on je prehiter za tak hec :) Če nimam vsaj dve oviri prednosti ga ne ujamem več. Z avstralcem se ne moreš sprehoditi skozi parkur, to ne gre ;) Tako da bo potrebno očitno spet pogruntati nekaj drugega. Je pa problem s to njihovo trmo, pri Nerotu pa sploh, ki je še za avstralca ekstra trmast :D

Nerota pa kokoši niti ne zanimajo, njihova hrana pa zelo. Z Mikeom je pa enako, on pa tako ali tako v vsem vidi hrano. Danes je razbil vazo, potem pa je hotel pojesti črepinje! Sreča, da ga imam vedno na očeh in sem ga pravočasno ustavila.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #534 : 22 Maj 2006, 13:56:07
Sana, rešitev je na dlani...laufiiiii ;D

V bistvu to, da zna pes tako štartati s tabo kot počakati sploh ni tako slabo. Ker je odvisno od parkurja kaj boš zahteval. Jaz včasih prav moram štartat z njo, ker se koj parkur kam obrne. Ravne linije pa ni šans...če nisem 2 oviri pred njo se raje ne grem tega  :P



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #535 : 22 Maj 2006, 14:16:44
Kaj pa če bi morali sedeti ali ležati tako, da bi bili s hrbtom obrnjeni proti parkurju?  ;) ::)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #536 : 22 Maj 2006, 14:50:37
Kaj pa če bi morali sedeti ali ležati tako, da bi bili s hrbtom obrnjeni proti parkurju?  ;) ::)


NO WAY !  :o



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #537 : 22 Maj 2006, 14:58:24
ben... pa nič  :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #538 : 22 Maj 2006, 15:59:06
He he, saj laufam pa ne gre tako hitro :) Zadnjič je bil Nero tako hiter, da sem vmes parkur pozabila, čeprav sem se ga prej prav posebej dobro naučila. Pa je treba na toliko stvari zraven misliti, ni enostavno... No bomo danes videli kako bo.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #539 : 22 Maj 2006, 15:59:56
sana, če se premakne pred oviro, greš nazaj in ga postaviš nazaj na prostor. Če boš vztrajala, se bo že navadil. Ker hitro lahko pride do tega, da se pes sam odloči, kdaj bo štartal pa te ujame popolnoma nepripravljenega. Pa če ga pet minut popravljaš na štartu, je pa pet minut.  ;)