Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3499209

cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #13830 : 21 Januar 2011, 21:11:17
Kdo pa dela test?

veterinarska fakulteta Laboratorij za molekularno biologijo in genetiko
poglej že obstoječo temo: http://pesjanar.si/forum/index.php/topic,5663.0.html



frekje

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #13831 : 21 Januar 2011, 21:18:23
Za katarakto vem da je pomembnejša pa še kak drug test seveda tudi, me je pa zanimalo kako je z MDR1 čisto iz firbca, ker sem za potrebe faksa mogla prebrat par strokovnih člankov na to temo, psi ki so bli uporabljeni za raziskave so bli pa avstralski ovčarji... Jah s Chipom sem se srečala, no pa z Ruby pa Missy v Bohinju... Na mojo veliko željo te ( če lahko tikam ) je poklicala Urška Trojarjeva in mi omogočila da sem spoznala tvoje avstralce:) pod pretvezo da bi rada popestrila otroški tabor:) Njega res ne bom pozabila:)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13832 : 21 Januar 2011, 21:22:13
Danes pa praznuje 8 rojstni dan moj Chip - s katerim sem preživela prekrasna  skupna leta in upam, da jih še veliko bom.
Vedno nasmejan in dobre volje, srečen pes  :) :)

PS frekje - naša Tina je imela seminarsko nalogo na faksu za na temo MDR1, če jo rabiš kontaktiraj na ZS.

A ko smo delali z otroki na taboru??

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #13833 : 21 Januar 2011, 21:26:45
Frekje, glede MDR1 testa. Lastniki avstralckov smo malo posebni v tem primeru, saj jih je velika vecina testiranih. Prav nasprotno je od tega kar si napisala v postu eno stran nazaj. Vecina je zelo srbna in je testirala svoje pse...
Glede statusov nekaterih Slo avstralckov si lahko pogledas spletno: http://www.slo-aussie.com/en/slo-aussies
tam je pod njihovimi podatki marsikdo objavil tudi ta podatek...



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13834 : 21 Januar 2011, 21:27:15
In smo danes lepo praznovali, po praznovanju so bili pa vsi veseli - ne vem, kako bi " naše kure brez petelina " :)
Zelo so navezani ( ena je sicer špilferderber in je ostala v Ljubljani)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


frekje

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #13835 : 21 Januar 2011, 21:31:14
jap, sm bila največji otrok v prvi vrsti :P ;D Mislim da smo celo kakšno rekle po vajini predstavitvi psov otrokom, sm mela možnost se v živo pozanimat če je tak tip psa res tisto kar sm si predstavljala za mojega spremljevalca, pa se je Chip tko resnega naredu takrat, Ruby pa Missy sta pa otroke zabavale:) Me je takrat že Urška navajala na to da morm bit odgovorn lastnik pa mislm da ji je uspelo:)



frekje

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #13836 : 21 Januar 2011, 21:34:10
Vprašala sm vas zato na forumu ker vas je tukaj ogromno zbranih, ki mi veste povedat kako stvari stojijo danes:) Članki so bili izpred treh let, profesorica pa mi ni znala odgovrit na to kako je s testiranjem danes. Zato ste se mi zdeli pravi naslov za mojo firbčnost :P



vesna-skway

  • *
    • Prispevkov: 175
    • Točke: 0
Odgovori #13837 : 21 Januar 2011, 21:55:31
v reviji Moj pes (januar, 2011 je preko intervjuja z lastnico predstavljena tudi avstralkica reševalka Capa, če bo koga zanimalo :-)

Vesna



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #13838 : 21 Januar 2011, 22:17:56
Vse naj naj Chipek ;)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #13839 : 21 Januar 2011, 22:31:38
Vse najboljše, Chip, blažen med tvojimi ženskami  :P.



maryy

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
Odgovori #13840 : 21 Januar 2011, 22:33:57
Vse najboljše in najlepše Chipu :)

Lera <3


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #13841 : 21 Januar 2011, 22:51:24
Vse najboljse Chip!!!  :-* :-* :-*

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #13842 : 23 Januar 2011, 10:31:03
Vse najboljše, Chip :D.

In čestitke tudi Mateji za intervju v reviji Moj pes :o

Mene pa zanima glede variante, ko je pes za te dedne napake/bolezni "clear/normal by parentage".
Koliko je to pri vseh teh zadevah 100%, ker vzreditelj (npr. martina.o ;)) si tako prihrani precej stroškov za testiranje, če npr. pari dva psa, ki imata oba vse do sedaj možne teste narejene in z dobrimi rezultati. Pri takih mladičkih potem ni treba delat nobenega testa  - ali pač samo za HD/ED? Nič ni bilo rečeno o zanesljivosti teh testov za preiskovano žival in njene potomce. Ali kaj veste tudi o tem?



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #13843 : 23 Januar 2011, 22:00:24
Danasnje snezeno norenje  :D



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #13844 : 23 Januar 2011, 22:09:00
 ;)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #13845 : 23 Januar 2011, 22:12:20
Maš ti pse ali ptiče? :P
Krasne slikce  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #13846 : 23 Januar 2011, 22:14:47
Maš ti pse ali ptiče? :P
hihihi, vcasih se za Boji sprasujem... si se nisem na jasnem, ona pa tudi ne  :P casih mi kar mimo glave prileti...



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #13847 : 24 Januar 2011, 10:28:39
blumina:  kok ste odbiti!  veselja malo morje!

DNA testi by parentage ziher niso 100% - saj veste geni mutirajo, narava nas prinese naokoli lahko na vsakem ovinku. . ravno sedaj se z vzreiteljico Urmasa o tem pogovarjava in ona ni ziher, zato daje pregledovat tudi mladiče. milsim, da Martina tudi. je pa BY PARENTAGE zelo zanesljivo...

happy Bday Chip! tudi naša Tana bo letos že 8... kako cajt beži!



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #13848 : 24 Januar 2011, 10:37:49
Mah geni mutirajo, tako pogosto pa spet ne... kdaj si recimo nazadnje slisala, da sta dva rdeca psa dala crnega mladica?
Pri teh testih je po mojem zanesljivost bolj odvisna od cloveske napake (recimo zamesani vzorci ali kaj podobnega), ne toliko od rezultata samega testa :)

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13849 : 24 Januar 2011, 11:11:14
No tegale pa ne razumem cowgirl da by parentage je ziher, sicer pa ne.

Se bom potrudila s temle postom
meni DNA testi zelo pomagajo ( testiram zato, da v največji možni meri zagotovim zdrave mladiče ne glede a grejo v vzrejo ali ne).
N. pr DNA za katarakto HSF4 mutacija je super ( v preteklosti smo se zanašali samo na podatke med vzreditelji in jaz emkrat nisem upala uporabit samca, ker je imela njegova sestra katarakto - ko je bil test na voljo, se je izkazalo, da ona je nosilka 1 copy, on, brat samec pa ne in mi je bilo precej žal zanj - čeprav je leglo z drugim samcem super, zelo zadovoljna btw) Gre seveda za izmenjavo podatkov med vzreditelji, še vedno za marsikaj.
Geni seveda ne mutirajo kar v kratkem času, za časa življenja enega psa ali še več, ne vem, prav gotovo ne. jaz verjamem testom in mi je v veliko pomoč, jih bom še naprej uporabljala. Kako drugi me pravzaprav bolj malo zanima.
Da še razjasnim termin-" By parentage) - pomeni, da sta oba starša testirana in je rezultat za mladiče posledica upoštevanja tega dejstva. Torej: DNA testirana starša za HSF4 - rezultat - clear( no copies) pomeni za mladiče DNA clear by parentage. Prav nepotrebno je testirati mladiče. Enako MDR1 če se rezultat predvideva glede na status staršev ( +/+ x +/+ = mladiči +/+ itd pri drugih kombinacijah )

Kar se tiče napak - je mogoč edino človeški faktor - ravno toliko kot če ti v laboratoriju pregledajo kri, urin progesteron etc in dobiš napačen rezultat. Zanemarljivo. IN še: HSF4 test se dela na treh vzorcih ravno v izogib napakam. Imam pred seboj en test za barvo enega avstralca ( za nosilca RF) - bil je narejen trikrat zaradi verodostojnosti podatkov.čeprav je to čisto nepomembno, test je bil narejen "iz firbca", da vemo, če lahko pričakujemo rdečkote, ker on ni direktno nosilec RF.

Za by parentage nisem še do sedaj imela za vzrejo - ( naše D leglo je DNA clear by parentage za katarakto HSF4 ) ampak imam pa zdaj pri samcu MDR1 +/+ by parentage - on ni testiran - s tem, da v to verjamem, če imam potrdila ( ki jih imam ) od obeh njegovih strašev , ki sta MDR1 +/+.
In vse gre v rodovnik ( je kar paperwork !!!). In vsa potrdila dobijo lastniki mladičev, sem jih pošiljala tudi za nazaj, če so bili starši za kakšno reč kasneje testirani.
LP

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #13850 : 24 Januar 2011, 11:58:03
Iz firbca - clear by parentage se vpiše v rodovnik? Verjetno ja, na podlagi papirjev staršev / starih staršev etc., ki so bili testirani?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #13851 : 24 Januar 2011, 12:07:05
Martina, lepo napisano, se strinjam.

Če testi ne bi bili zanesljivi potem tudi by parentage ne bi bil zanesljiv, ker je odvisen od testov staršev.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #13852 : 24 Januar 2011, 12:36:31
Super povedano, od vseh. Človeška napaka v laboratoriju ali pa mutacija so teoretično seveda možne, vendar je verjetnost zanemarljiva zaradi načina izvedbe testov oz. zaradi redkosti mutacij.

Torej, treba je imet papirje od testov obeh prednikov. Se pa vprašam, kolikšen je potem "paper work", če hočeš za več teh testov dokazati "clear by parentage" enega legla. Človek mora imeti res dobro organizacijo, da vse to zrihta. Ampak stroškov ima pa potem vseeno manj, to pa drži, če ni treba vseh mladičkov testirat ;).

Martina.o, kdo pa to vpisuje v rodovnike, KZS vzrejna komisija na podlagi fotokopij dokazil verjetno?



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13853 : 24 Januar 2011, 14:00:10
Glede vpisov in statusa clear by parentage
ravno status clear by parentage dobesedno se ne vpisuje ( neyka). Jaz vpisujem vse teste ( in delovne nazive, ki jih KZS priznava n.pr. B-BH in šampionate), tudi za nazaj se to da - kar je bilo kasneje narejeno pri starših ali starih starših - to vpisujemo ob izdelavi rodovnikov ( ne vzrejna komisija, njej predložim tudi to papirologijo, čeprav se ne zahteva) in tukaj moram spet pohvaliti gospo, ki to dela na KZS ( na podlagi dokazil seveda, potrdila in to) je tako prijazna, da mi pošlje vse na vpogled po e-mailu in pregledam, popravimo, če so napake.
Ampak je tako: n.pr. Lisa bo imela mladiče in bom vpisala njene teste in delovne nazive - ker je ona moja druga generacija mladičev ima zaradi sosledja vse teste prednikov ( in izpite) vpisane v rodovniku, posebno moje  - od mame in stare mame in vse od samcev, kar sem jih imela ob paritvah ali dobila naknadno.
No ko pogledaš ta rodovnik se vsaj od vzreditelja pričakuje, da ga zna prebrati in da ve kaj pomenijo te zadeve, ki so tam vpisane.
Nekaj reči sem pa dala tudi kot tekst v pogodbo in itak razložila vsem, ki imajo mladiče kaj kaj pomeni in kaj več, če jih zanima.
genetski testi so precej nova zadeva, zato za veliko generacij nazaj težko govorimo o statusu "clear by parentage". To šele pride. No - pa bo vsak vzreditelj poskrbel, da bo to dokumentirano.

Če bi koga zanimalo, lahko poskeniram Lisin rodovnik, da se vidi, ali pa enega od D legla. So zelo lepi, 4-generacijski  :)


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #13854 : 24 Januar 2011, 14:10:35
Glede vpisov in statusa clear by parentage
ravno status clear by parentage dobesedno se ne vpisuje ( neyka). Jaz vpisujem vse teste ( in delovne nazive, ki jih KZS priznava n.pr. B-BH in šampionate), tudi za nazaj se to da - kar je bilo kasneje narejeno pri starših ali starih starših - to vpisujemo ob izdelavi rodovnikov ( ne vzrejna komisija, njej predložim tudi to papirologijo, čeprav se ne zahteva) in tukaj moram spet pohvaliti gospo, ki to dela na KZS ( na podlagi dokazil seveda, potrdila in to) je tako prijazna, da mi pošlje vse na vpogled po e-mailu in pregledam, popravimo, če so napake.
Ampak je tako: n.pr. Lisa bo imela mladiče in bom vpisala njene teste in delovne nazive - ker je ona moja druga generacija mladičev ima zaradi sosledja vse teste prednikov ( in izpite) vpisane v rodovniku, posebno moje  - od mame in stare mame in vse od samcev, kar sem jih imela ob paritvah ali dobila naknadno.
No ko pogledaš ta rodovnik se vsaj od vzreditelja pričakuje, da ga zna prebrati in da ve kaj pomenijo te zadeve, ki so tam vpisane.
Nekaj reči sem pa dala tudi kot tekst v pogodbo in itak razložila vsem, ki imajo mladiče kaj kaj pomeni in kaj več, če jih zanima.
genetski testi so precej nova zadeva, zato za veliko generacij nazaj težko govorimo o statusu "clear by parentage". To šele pride. No - pa bo vsak vzreditelj poskrbel, da bo to dokumentirano.

Če bi koga zanimalo, lahko poskeniram Lisin rodovnik, da se vidi, ali pa enega od D legla. So zelo lepi, 4-generacijski  :)



Aha torej na hitro če prav razumem - clear by parentage se ne vpiše nič, ampak je zato, ker so starši testirani in je vpisano, ta clear razviden iz rodovnika samega. Za scan se pa vseeno priporočam  :)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #13855 : 24 Januar 2011, 14:16:09
Namesto Clear so nam vpisali "Normal by parentage", priložiti moraš potrdila obeh staršev, status staršev mora biti seveda Normal.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13856 : 24 Januar 2011, 14:24:27
Aha torej na hitro če prav razumem - clear by parentage se ne vpiše nič, ampak je zato, ker so starši testirani in je vpisano, ta clear razviden iz rodovnika samega. Za scan se pa vseeno priporočam  :)

Gledaš vpisani status prednikov in veš. Bo pa treba nekaj doreči - vidim. Mogoče da se status vpiše na podlagi prednikov , ja. Se bom pozanimala, kako je v tujini s tem. Sem ravno v kontaktu s švicarsko vzrejno referentko.

Alenkab - a vi ste že vpisovali to? Jaz pa nisem mladičem D-legla direktno ampak imata starša vpisano iz česar sklepaš.
A jej - to bi morali enotno doreči.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13857 : 24 Januar 2011, 14:28:16
alenkab - sem šla prav gledat rodovnik ( novi s4generacijami) Kam ste vpisali mladiču - nikjer ni prostora mogoče tam, kjer je desno zgoraj prostor za nalepko mikročip??
Rubrike ni nobene  - razen spol, barva, dlak

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #13858 : 24 Januar 2011, 14:36:17
Nisem mislila za mladiča (kateremu je rodovnik izdan), nam so tako vpisali očeta mladičkov, ker sta bila že njegova starša genetsko testirana. Tako imaš vsaj možnost ob leglu vpisat status starša Normal by parentage, da se po 4 generacijah ne izgubi iz rodovnika.



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #13859 : 24 Januar 2011, 14:38:09
Se pa čisto strinjam, da bi bilo fajn se enotno dogovoriti, da bi se dalo to že mladiču ob izdaji rodovnika vpisat  :)