Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498272

alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #13980 : 17 Februar 2011, 08:38:07
V primeru, da pošiljate Cheek Swab Samples se mi zdi nesmiselno to pošiljat preko evropskih laboratorijev, ker itak lahko daš v navadno pošto.   



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13981 : 17 Februar 2011, 08:48:14
Seveda alenkab - kiti se dobijo od laba po naročilo. Kri pa preko Nizozemske pošlješ. Licenco ima pa tudi Laboklin.

Pa Mina - v vašem primeru, poznam leglo, to iz katerega je Sky in jih je kar nekaj v vzreji  - je bolj smiselno - v kolikor je oče legla testiran clear - testirat mamo. Ker če je ona clear imaš vse clear by parentage, ne rabiš posameznikov  testirat. Če ni , lahko še vedno posamezne testiraš.
Ostalo ZS, da ne bo spet histerije tukaj.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #13982 : 17 Februar 2011, 09:01:04
Citiraj
Sky ni Affected (njen oče je Normal), tudi samec s katerim smo parili je Normal. Ker pa bodoči lastniki mladičev mislijo vzrejati naprej, jo bomo testirali.

Martina, mislim, da bodo Sky testirali.  ;)


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13983 : 17 Februar 2011, 09:04:57
5rca saj sva z Mino v kontaktu ampak
uupss - sem šla gledat in videla, da je en iz legla testiran -carrier - potem ta moja ideja odpade, mora se testirati vsakega posebej.

Sem mislila olajšat zadevo, pa ne gre v tem primeru.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #13984 : 17 Februar 2011, 09:16:16
Aja, Joy si mislila.  :-[ :-[ Ja, Bode je carrier.  :( Witch in Ice se mi zdi, da sta oba normal. Za ostale pa mislim, da jih ne bodo parili. Tako da samo Sky ostane.

Se opravičujem za OT.  :-[


minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #13985 : 17 Februar 2011, 10:22:03
Aja, Joy si mislila.  :-[ :-[ Ja, Bode je carrier.  :( Witch in Ice se mi zdi, da sta oba normal. Za ostale pa mislim, da jih ne bodo parili. Tako da samo Sky ostane.

Se opravičujem za OT.  :-[
Ja, od testiranih je Bode carrier, ostala dva normal, tako, da je lahko Sky eno ali drugo.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #13986 : 17 Februar 2011, 15:08:29
Ena sveža novička za tiste, ki ste že poznavalci pasme in morda sanjate o vsestranskem, lepem in delovnem avtralčku ... leglo imata psička Ska (lastnica  Serena Reggiani) in Colt (lastnica Marula Furlan - Wallawanda).

8 mladičkov je iz zelo pestre, mešane iz delovne in razstavne vzreje - statistika je neverjetno zanimiva:

4 samičke, 4 samčki
4 merli - 2 bi, 2 tri, 2 black - 1 bi 1 tri, 2 red - 1 bi, 1 tri

Izredno pravična razdelitev spolov in barv :o :D :)

http://www.wallawanda.com/skacolt.html
http://serenareggiani.altervista.org/litter.html



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #13987 : 17 Februar 2011, 21:24:55
Res je lepo obarvano tole leglo :) Samo red merle manjka 8)
Meni je bolj kot Colt všeč njegov polbratec :P
http://powerful-aussies.de/html/zoomie.html



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #13988 : 17 Februar 2011, 23:09:17
Meni je pa še bolj všeč njun oče!  :-* :-|~

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #13989 : 18 Februar 2011, 09:01:33
Zanimiv rodovnik ima ta Zoomie :)

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13990 : 18 Februar 2011, 11:47:46
Scarlett :P
Neyka - Zoomie je izrezana kopija svojega očeta, pravi G., tudi jaz, vsaka delno po fotkah  ;) samo malo mora še odrasti

Verjetno je kdo iskal rodovnik (nisem še utegnila narediti) njegove mame v Patirckovi bazi in ga najbrž ni našel - ker treba je odtipkati
Time ne Tyme. Samo malo nazaj pridemo do Hartnagle's Huda  ;D ;D, eden od klasikov avstralcev na Z ZDA  ;), osnova Las Rocosa ( glej All About Aussies)
Just love  :-*
Za poznavalce, a ne Inka.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #13991 : 18 Februar 2011, 11:51:29
Vse se najde, ce znas iskat ;)

battito animale


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #13992 : 18 Februar 2011, 13:30:10
Scarlett se strinjam, še bolj pa z Nejko :). Zoom je super aussie, da bi le tudi potomci po njem čimveč dobrega pobrali.

Morda nekatere moti kakšna tudi razstavna linija v njegovem rodovniku, ampak tista ki je, ni "samo" razstava, temveč je vsestranska. Meni je všeč, da so vsi predniki bolj ali manj vsestranski, to se mi zdi pri tej pasmi zelo pomembno. Taki vzreditelji kot sta Sandra in Susanne (in še drugi iz WEWASC) hočejo imet namreč čiste delovno linije in niso srečni, če niso čisto vsi potomci herding psi. Meni pa se zdi to preveč enostransko razumevanje te pasme.

Pri temle leglu Ska X Colt ni nič napisano glede NBT - glede na to, da je menda Colt NBT, bi bilo zanimivo vedet kako je z mladički... ali sem se zmotila?



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #13993 : 18 Februar 2011, 13:44:21
Colt je imel rep, in mladicki so vsi repati :)

battito animale


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #13994 : 18 Februar 2011, 14:13:43
Jaz sem pa mislila, da sta oba - Zoomie in Colt NBT :-[. AMpak sigurno imata pa oba RF :o.
Lilit, ti si pravi detektiv 8)  :).



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #13995 : 18 Februar 2011, 14:14:26
Sej vse pise na njeni strani :D

battito animale


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #13996 : 18 Februar 2011, 14:15:51
Ja, O.K., samo eni smo večkrat prehitri in površni :P



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #13997 : 18 Februar 2011, 14:21:40
Taki vzreditelji kot sta Sandra in Susanne (in še drugi iz WEWASC) hočejo imet namreč čiste delovno linije in niso srečni, če niso čisto vsi potomci herding psi. Meni pa se zdi to preveč enostransko razumevanje te pasme.
Uuups, sem mislila predniki (da bi bli tut potomci) jasno :-[.
Samo nikoli ne more vzreditelj pričakovat iz takih ozkih linij same super pašne pse, vedno pridejo večje razlike v karakterju in sposbnostih - o tem celo pišejo eni stari USA vzreditelji na svojih spletnih straneh ... samo eni mislijo, da je le to tisto pravo :-\.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #13998 : 18 Februar 2011, 15:09:57
Colt je - dolg rep, kupiran in red factored direktno
Zoomie je nbt, red factored testiran, ni direktno Red factored

Inka - se seveda strinjam s tabo glede versatility - kar tudi delam - vedno rabim zase , kadar imam leglo - in nimam krav, pa tudi zelo malo je ljudi , ki bi rabili za krave  :) Ohranjaš lastnosti pasme  tudi drugače ..
Še nekaj je  - večji % " reserved " je v čistih delovnih linijah, ne vsi seveda, kot tudi niso vsi "outgoing" v mešanih in kao razstavnih , ampak večji %. Kar je treba upoštevati v urbanem okolju, pa teritorialnost tudi. Ubogi tak pes, ki živi v enem bloku sredi mesta.

Zooma sem videla, ko je bil star 1,5 let, Zoomieja tudi pri tej starosti - kopija daddya.
Colta pa (še) nisem videla.
 Ena mokra fotka Zoomie

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #13999 : 18 Februar 2011, 15:51:54
Uuups, sem mislila predniki (da bi bli tut potomci) jasno :-[.
Samo nikoli ne more vzreditelj pričakovat iz takih ozkih linij same super pašne pse, vedno pridejo večje razlike v karakterju in sposbnostih - o tem celo pišejo eni stari USA vzreditelji na svojih spletnih straneh ... samo eni mislijo, da je le to tisto pravo :-\.

Najbrž vseeno prihaja pri parjenju popolnoma različnih linij do večjih razlik pri karakterju in sposobnosti, se ti ne zdi? Če ne bi bilo važno kakšne prednike imajo mladiči, potem sploh ne bi imeli različnih pasem - ok, malo karikiram ;)
Ne vem zakaj se ti zdi, da parijo ozke linije, če so vsi predniki delovni? Saj obstaja ogromno delovnih linij iz katerih lahko izbirajo paritvene kombinacije :) Kolikor sem spremljala Sandrina legla je le prejšnje leglo Shawnee x Dude bilo bolj v sorodu, za kar je tudi napisala obrazložitev.

Tudi glede vsestranskosti se da lepo videti, da psi omenjenih vzrediteljic nastopajo v vseh možnih aktivnostih - paša, agility, reševanje... Seveda ne vsi v vseh po vrsti, ker je to konec koncev precej odvisno od lastnika in časa, ki ga ima na razpolago.

Aja pa ne pozabit, da je bil Mo evropski MVA zmagovalec lansko leto ;)

Upam, da uživate v aktivnostih s svojimi pesjančki. Ginnyna edina aktivnost z moje strani je trenutno čohljanje, saj me zaradi bolezni utrudi že rezanje zrezka, hihi ;D

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14000 : 18 Februar 2011, 16:07:56
Neee, ne spet o delovnih in bla bal drugih linijah.. spet. Kar vodi  tukaj v totalno nestrpnost
MVA v Eu pomeni prav malo, ker ni konkurence

Druga reč je pomebnost MVA z letošnje Nationalke ( v ZDA Waco, Tx), kjer je
1. mesto   WTCH ATCH Top Rock's Zee Great Escape
4.mesto      WTCH ATCH Top Rock's XXXander Cage
oba z istim prednikom kot večkrat omenjeni Zoomie (ta prednik je namreč Oxford's This Bud's for Ewe)
pa še  link  http://toprockaustralianshepherds.com/

Pa še tole : nizek COI ( tudi jaz stremim za njim zaradi več razlogov) itak pomeni  precej različnosti znotraj legla, ni važno, kakšn elinije vzreditelj izbira.

In bi prav rada videla ( ne bom tukaj naštevala imen) amriške vzreditelje teh in drugih linij, ki so pripravljeni mešati kaj drugega v svoje linije. Niti slučajno, ali zelo redki - :D
Eu ravno (še ) ni merilo, no


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #14001 : 18 Februar 2011, 16:25:36
O, Zoe, a si že zdrava :).
Ja, seveda so ti "delovni avstralci" gensko še vedno dokaj raznoliki psi iz večinoma starih linij, samo med njimi ne boš našla nobenega conformation excellent psa - meni pa se zdi to škoda, ker obstajajo tudi taki delovni lepotci (npr. Zoom), čeprav žal niso prav pogosti.
Zavračam vsako vzrejo, ki je zgolj razstavna, pa tudi tisto, ki je zgolj delovna (ponavadi itak samo za pašo, ne pa tudi druge športe!).
Res je bil Mo prvak na 1. MVA tekmovanju, ampak zakaj, se ve - ker nima konkurence! Med 14 tekmujočimi je bil najboljši v paši in agilityju ter verjetno tudi obediencu, če pa greš pogledat slike tekmujočih psov, si po mojem noben ne zasluži odlične za zunanjost, kvečjemu pravdobro.
To nam tudi pove, da se lastniki zelo delovnih psov ne ukvarjajo prav veliko z vsemi ASCA panogami hkrati: tisti, ki so dobri v paši, praviloma ne tekmujejo v agilityju ;). In kolikor jih jaz poznam, to drži. Za Zooma pa lahko potrdim, da je odličen v vseh disciplinah (zato ima tudi naziv SVCH - supreme versatility CH).
Martina.o, a misliš, da bo tale lastnica Zoomieja kaj več delala z njim pri paši in agilityju? MVA ... sicer bi ga bilo kar škoda :-\, bo postal samo razstavni.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #14002 : 18 Februar 2011, 16:37:05
Martina.o, žal obstajajo vzreditelji "delovnih" linij v ZDA in EU, ampka so med njimi kar precejšnje razlike - no, pa saj ti to dobro poznaš. Mene resnično moti le ta zelo ozek način pojmovanja delovnih, ko zavračajo vzrejo psov, ki bi imeli samo enega psa v rodovniku, ki ni "čisti" delovni. Saj so nekateri res nadpovprečno dobri in imajo to bolj močno v genih, ampak ...
Ne bom navajala pogledov nekaterih takih vzrediteljev na to zadevo, ker nima smisla, to je njihovo osebno stališče in imajo pravico, da vzrejajo po svojih merilih. Meni pa je bilo zelo všeč nediskiminatorno stališče Jan Wesen, ki trdi, da lahko 99 % avstralcev izšola v paši tako dobro, da lahko tudi tekmujejo!
Kako dobro lahko tekmujejo, je potem seveda vprašanje, ampak pasti pa znajo! Če ima pasma to v genih, ne more nihče trdit, da je polovica ali tričetrtine psov nesposobnih za pašo že po genetiki, pa četudi tri četrtine prednikov zadnje dve-tri generacije ni paslo drugega kot tekače ali kolesarje na sprehodih ;).



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14003 : 18 Februar 2011, 17:04:43
Meni se zdi, da gre Evropa prevec v ekstreme - ali delovni (in potem jih ne briga izgled, niti na strukturo ne pazijo :-\) ali razstavni (in potem je pes zavaljen kosmat medved, ki se mu ne da dvakrat za zogico) in ni ravno na pretek takih, ki pazijo tako na izgled kot na delovne sposobnosti po standardu.
Ce ze gledas ZDA, Certik Bertik, ki je bil prvak MVA do lani, zdej nazadnje je bil 5., prihaja iz 100% delovnih linij.

Kar se pase tice, poznavalci pravijo, da je velika razlika med razstavnimi in delovnimi linijami (isto pri borderjih). Ne vem, koliko vpliva ena sama razstavna generacija sicer... ampak po mojem se lastnosti izgubijo, ce jih ne vzdrzujes. Mozno, da bo pes, od katerega zadnje 3 generacije niso zares pasle, dobro pasel - ampak mozno tudi, da ne... ne mores vedet, kako je s pasnimi lastnostmi, ce jih ne preverjas... (isto z izgledom :))

Glede versatilnosti pa tudi mislim, da si jo vsak predstavlja drugace... pasni zagnanci itak pravijo, da versatilnost pri avstralcih v resnici ne pomeni, da je versatilen za vse dejavnosti, ampak za vse tipe pasnje (govedo, ovce, race itd.), ker ko so delali pasmo, pasjih sportov kao se ni bilo :D

Je pa pasma res tako zelo raznolika, da bo cisto vsak nasel psa, ki mu ustreza - samo mora sam pri sebi dobro vedet, kaj bi rad ;)

battito animale


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #14004 : 18 Februar 2011, 17:42:30
Martina, veš, da mi je Zoomie več kot krasen pes in res hudo spominja na Zooma. Mi je pa vseeno Zoom tisti pes, ki je bil po Grinu ta prvi kjer sem rekla VAU, se hkrati zaslinila kot njuf v najhujši vročini in padla iz stola.  ;) Je pa dejstvo, da ima Zoomie ZELO ZELO zanimiv rodovnik (meni osebno, mogoče komu pač ni), sledi se ga do zelo starih meni všečnih linij  :-*

Glede hudo razstavnih in hudo delovnih ne bom ker so mi oboji mimo. Kar se pa versatility tiče mogoče takrat ko so pasmo ustvarjali res ni bilo pasjih športov in razstav in vsega boga ampak danes pa so. In čeprrav je prav, da se ohranja pasma čim bližje izvoru je treba vsaj toliko v korak s časom da je pes sposoben še za kaj drugega kot za pašo (pa čeprav raznovrstno pašo). Mislim, da v SLO kot takih sploh ni pogojev, da bi aussie delal za kar je bil vzrejen - za govedo. 1. ni takšnih površin, 2. redko kateri živinorejec/mlekar še pase, 3. tisti, ki še pasejo pasejo na travnikih v bližini svoje kmetije in imajo do le-teh speljane s pastirjem ograjene poti do teh travnikov, 4. tudi če kdo še pase v planinah živino gor prepelje, ne žene.

Versatility je ZAME pes ki je zdrav, korektnega, standardnega izgleda in ima karakter, s katerim lahko delam vse od RO, AGI, frisebeeja, freestyla, rolanja, planinarjenja in ležanja na kavču. Pa ne v tem vrstnem redu ampak z vsemi pogoji hkrati. Call me crazy, I do not want anything less.  ;)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #14005 : 18 Februar 2011, 17:56:53
Je pa pasma res tako zelo raznolika, da bo cisto vsak nasel psa, ki mu ustreza - samo mora sam pri sebi dobro vedet, kaj bi rad ;)

Versatility je ZAME pes ki je zdrav, korektnega, standardnega izgleda in ima karakter, s katerim lahko delam vse od RO, AGI, frisebeeja, freestyla, rolanja, planinarjenja in ležanja na kavču. Pa ne v tem vrstnem redu ampak z vsemi pogoji hkrati. Call me crazy, I do not want anything less.  ;)

Se podpisem pod obe izjavi  ;) ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #14006 : 18 Februar 2011, 18:05:15
Versatility je ZAME pes ki je zdrav, korektnega, standardnega izgleda in ima karakter, s katerim lahko delam vse od RO, AGI, frisebeeja, freestyla, rolanja, planinarjenja in ležanja na kavču. Pa ne v tem vrstnem redu ampak z vsemi pogoji hkrati. Call me crazy, I do not want anything less.  ;)

 :D :) Zelo dobro, Neyka. Pri avstralcih je prav to fajn, ta razpon sposobnosti in karakterja, čeprav je res, da niso prav vsi tako zelo vsestranski. Vendar se strinjam, da so fajn tisti, ki to čimbolj so, vključno z "lepoto". In morda je ASCA MVA res dober pokazatelj le-teh sposobnosti, saj če en pes obvlada pašo, pa agility, pa morda še kaj zraven (Obedience, RO, tracking), poleg tega pa je tudi lep in tipičen primerek pasme, potem je to pes za pravega ljubitelja avstralcev. In potem niso problem še ti številni novejši pasji športi.

Lilit, kar se nagona za pašo tiče, sem pa prepričana, da glede na to, da ima ta pasma same ovčarske prednike in da sploh še ni tako stara, ta nagon po največ deset generacijah še ni izginil, kvečjemu se je nekoliko preoblikoval ali izražal na druge načine glede na okolje. To mislim zato, ker so nagoni le recej prvinska močna zadeva v genetiki. In večinoma imajo ti psi vsaj kakega "aktivnega" pastirja v bližnjem rodovniku - razen res ekstremno razstavnih linij verjetno, o katerih je škoda govorit.

Septembra v Italiji sem se prepričala, kako izgleda avstralec, s katerim nič ne počnejo, ampak res prav nič ???. Bil je tako štorast in neuporaben, ni znal naredit prostor in sedi, odpoklica, ovc se je na smrt bal ... groooza za gledat. Bil je pa "bernc" videza ...
Tam sem spoznala tudi Ska od Serene, ki je res prava versatility avstralkica, super je delala na vseh seminarjih, zelo živahna in ubogljiva. Škoda le, da ji manjka en zob.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14007 : 18 Februar 2011, 18:31:51
Saj jaz nisem zagovornik nobenega ekstrema ;D niti se ne spoznam na paso toliko, da bi vedela, kaj je res in kaj ne - na zalost pri nas ni pametnih moznosti treninga  :'( (da bi pa pri nas delal tisto, za kar je bil vzrejen je pa cisto utopicno, se ti ne zdi ;))
Pac tisti ki se s tem ukvarjajo pravijo, da se pozna razlika - niti ne v smislu, da razstavni nimajo vec nagona, ampak da je drugacen (in za njih osebno slabsi) - ampak to je spet stvar tega, kaj hoces od psa in kaj ti je pomembno :)

Jaz bi imela takega kot Neyka, versatilnega na vseh podrocjih, s tem da bi se rada, da to kar dela, dela dobro in hitro :D skratka delavne mozgane v paketu standardne zunanjosti. Ne glede na linijo ;)
(da je zdravje pomembno je pa itak samo po sebi umevno)

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14008 : 18 Februar 2011, 19:01:53
Vse napisano je zelo v redu razmišljanje. Široko in strpno. Zelo mi je všeč - od vseh, ki ste pisale. :)

 Obstaja pa en problem  - dobiti ljudi, ki vejo, kaj hočejo in bodo potem tudi ( vsaj malo) delali ali vsaj razumeli to pasmo. Opazili te krasne lastnosti in jih gojili tako ali drugače - ker avstralca se prav hitro lahko"uniči". So precej mehki in poskušajo ustreči, pa inteligentni tako zelo, da bi " na skrivaj" poskusili zadovoljiti svoje nagone, če jih ne izživijo na kakršenkoli način že, ki tudi v urbanem okolju ni moteč.
Zato testiram /opazujem mladiče in jih pozno razporejam, kar ni lahko.. veliko ljudi namreč hoče merla itd. ampak zaradi ranolikosti karakterjev in temperamenta to močno odsvetujem. To s stališča vzreje.

Sem pa opazila, da se vendarle pojavljajo lepi kužki, " totalno nemoteči za okolje", lepi, pa "družinski psi" - ah jej posebno tam, kjer je aussie "Modehund". Na žalost.
Je pa tako_ vsak, ki vzreja ( bi pač moral stati  ) stoji za svojo vzrejo in ve, kaj je cilj te vzreje - in na strani bodočih lastnikov je, da se odločijo. Da toliko vejo o pasmi, da lahko izbirajo Ker pasma je res fascinantna.

Še o Zoomu - njegov oče ( Speck) je res talentiran pes ,  iz dobre linije  za stockwork. Ko sem Zooma videla je tekmoval v agilityju (Nationals 2004 ) in Gina ni mislila delat z Zoomom stock. K temu so jo nagovorili poznavalci, ki so opazili njegov talent in imela je možnost treninga. zelo veliko se je posvetila in Zoom je star 8 let. Sestra ni tako nadarjena.
Ne vem, če bosta Zoomie, tudi Colt imela možnost, četudi pokažeta talent. V Evropi je težko  z živino, še ovc ni. Ampak oba sta zelo mlada, Zoomie tudi če bi bil moj, te možnosti ne bi imel.
verstaility je mišljeno - sposobnost za delo - različno delo - iz temperamenta izhajajoče. Zdravje  itak mora biti, kar se le da.  Pa če so po standardu - moderate - so itak lepi. Vse kar je ekstremno je moteče

In uspešnega psa si v veliki meri sam narediš - potencial je eno, talent pa to - delo je pa pika na i. Težko je uspeti samos  talentom - brez dela.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


tamara

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • žakc :)
Odgovori #14009 : 18 Februar 2011, 19:24:35
Priznam, da tudi sama zelo cenim že v prejšnjih postih izpostavljene karakteristike avstralcev  :-* čudovita pasma

Me pa zanima, če je kje možno videti kakšen video Zooma pri agilitiju ali paši?