Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498377

inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #14010 : 18 Februar 2011, 19:36:06
Hmm, ja, res je pri nas težko trenirat pašo, oziroma se jo sploh še ne da zaenkrat. Ampak pri sosedih so ti pogoji že boljši. v Nemčiji imajo kar nekaj ASCA specialnih razstav in seminarjev ter tekem v precej krajih, celo v Avstriji se te zadeve zadnji čas hitro širijo, pa tudi v Švici. Da ne govorim o Skandinavskih pa Benelux deželah, na Češkem  ... zanimivo je pa, da se bolj hitro širi ravno paša, ker ostale ASCA discipline potekajo tudi sicer, v okviru FCI (čeprav z manjšimi razlikami v pravilih). Še najmanj je tega navdušenja v Italiji in na Madžarskem ter Hrvaškem, čeprav tudi nekaj.
Čudim se temle Nemcem pravzaprav, ker imajo toliko več možnosti, pa jih zelo malo izkoristijo - seminarje iz paše imajo na vsaj 5 posestvih, kjer so na voljo krave in ovce, na vsaj treh pa tudi race :o. Blagor jim 8).

Kar se tiče uporabe psov za pašo pri nas, smo pa res nekaj posebnega. Kot je to pri nas v navadi, smo tradicijo opustili in pozabili, zdaj pa ne znamo spremenit razmišljanja. Včasih je vsak pastir imel psa! Kaj pa danes? Ja, krave so v hlevih, čeprav bi lahko bile na pašniku, samo to se ne splača že celih 60 let! Pa zdaj so bolj pomembni volkovi in medvedi, kot npr. ovce in koze, ki vzdržujejo kulturno pokrajino - pašnike, da se ti ne zarastejo.

Sama ne vidim problema, da kmet, ki ima živali na pašnikih, ne bi uporabljal katerekoli ovčarske pasme. Tudi ne mislim, da bi morali pri nas imeti samo kraške ovčarje za ta namen ali kaj podobnega, le zakaj ???. Samo ni časa za kaj takega, pri nas morajo kmetje hodit v službo, da lahko vzdržujejo svoje krave v hlevu ;). Narobe svet je to ...

Če se bo le kaj spremenilo (in verjamem, da se bo) pa bo nekoč tudi pri nas mogoče trenirat pašo kot se spodobi, to pa bo pomenilo kvečjemu nove možnosti za aussije in njihove lastnike, ki zdaj pač treniramo RO, agility, frisbi .... saj imamo še drugih aktivnosti na zalogi in energije ;). Do takrat pa verjamem, da psi ne bodo izgubili vsega pašnega nagona.



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #14011 : 18 Februar 2011, 19:44:24
Tamara, nekaj malega se pa res najde :):


http://www.youtube.com/watch?v=LFQHSSRWtPo

Samo da se ne bo kdo kaj zgražal, tu je očitno imel zelooo težko delo in maksimalno leteče ovce - v razredu advanced. Tudi dobrim psom se kdaj to dogaja ;).



tamara

  • *
    • Prispevkov: 464
    • Točke: 0
  • žakc :)
Odgovori #14012 : 18 Februar 2011, 19:45:52
Hvala!  :)



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #14013 : 18 Februar 2011, 20:08:38



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #14014 : 18 Februar 2011, 20:10:54
Ups :D



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #14015 : 18 Februar 2011, 20:13:45
"The ideal Australian Shepherd is found not in the extremes, but his excellence is found in the balance between the extremes" (Jeanne Joy Hartnagle-Taylor; HOF Kennel Las Rocosa Aussies) :)



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #14016 : 18 Februar 2011, 20:19:14
Hmm, ja, res je pri nas težko trenirat pašo, oziroma se jo sploh še ne da zaenkrat. Ampak pri sosedih so ti pogoji že boljši. v Nemčiji imajo kar nekaj ASCA specialnih razstav in seminarjev ter tekem v precej krajih, celo v Avstriji se te zadeve zadnji čas hitro širijo, pa tudi v Švici. Da ne govorim o Skandinavskih pa Benelux deželah, na Češkem  ... zanimivo je pa, da se bolj hitro širi ravno paša, ker ostale ASCA discipline potekajo tudi sicer, v okviru FCI (čeprav z manjšimi razlikami v pravilih). Še najmanj je tega navdušenja v Italiji in na Madžarskem ter Hrvaškem, čeprav tudi nekaj.
Čudim se temle Nemcem pravzaprav, ker imajo toliko več možnosti, pa jih zelo malo izkoristijo - seminarje iz paše imajo na vsaj 5 posestvih, kjer so na voljo krave in ovce, na vsaj treh pa tudi race :o. Blagor jim 8).

Kar se tiče uporabe psov za pašo pri nas, smo pa res nekaj posebnega. Kot je to pri nas v navadi, smo tradicijo opustili in pozabili, zdaj pa ne znamo spremenit razmišljanja. Včasih je vsak pastir imel psa! Kaj pa danes? Ja, krave so v hlevih, čeprav bi lahko bile na pašniku, samo to se ne splača že celih 60 let! Pa zdaj so bolj pomembni volkovi in medvedi, kot npr. ovce in koze, ki vzdržujejo kulturno pokrajino - pašnike, da se ti ne zarastejo.

Sama ne vidim problema, da kmet, ki ima živali na pašnikih, ne bi uporabljal katerekoli ovčarske pasme. Tudi ne mislim, da bi morali pri nas imeti samo kraške ovčarje za ta namen ali kaj podobnega, le zakaj ???. Samo ni časa za kaj takega, pri nas morajo kmetje hodit v službo, da lahko vzdržujejo svoje krave v hlevu ;). Narobe svet je to ...

Če se bo le kaj spremenilo (in verjamem, da se bo) pa bo nekoč tudi pri nas mogoče trenirat pašo kot se spodobi, to pa bo pomenilo kvečjemu nove možnosti za aussije in njihove lastnike, ki zdaj pač treniramo RO, agility, frisbi .... saj imamo še drugih aktivnosti na zalogi in energije ;). Do takrat pa verjamem, da psi ne bodo izgubili vsega pašnega nagona.

Te bom samo malo popravila  ;) Ne gre samo zato da se ne splača. Pri nas nebi imel nihče nič proti če bi bile odraščajoče telice in breje krave na pašniku, občasno tudi mlekarice same. Problem je, ker povsod ni dostopa do tega. V zgornji savinjski še kar nekaj ljudi pase, predvsem prvo skupino, ki sem jo omenila. V spodnji je to praktično nemogoče. Veliko kmetij je v naseljih, ki so zrasla okrog starih kmetij.

Drugače pri nas se za GOVEDO niso nikoli uporabljali psi. Star ata je 60, 70 let nazaj pasel govedo na Lepenatki in niti za obrambo pred zvermi niso imeli psov. Danes so na Menini planini trije pašniki, v skupni velikosti okoli 50ha. Na enem so samo konji, na dveh je goveja živina. Vsega skupaj je živali okrog 100. Celotno površino spremljajo štirje pastirji (ki so večinoma kmetje, ki imajo gor živino in se menjajo na teden, 10 dni). Kje tukaj rabiš psa? Kvečjemu zato da se pastirji nebi dolgočasili, delat pa nima kaj.  ;) Ovc ne poznam najboljše, ampak tudi za samo pašo ovac pri nas nekih prav ovčarskih pasem ni bilo - prej "pastirski" psi (ala kraševec, šaro itd.).

Moraš upoštevat razliko med Evropo in Ameriko. Tam "pravi" farmarski psi (no ne vem če še, so) ženejo po deset tisoče glav živine milje in deset tisoče milj daleč. Tega pri nas ni, nikoli ni bilo, nikoli ne bo. "Tekmovalna paša" z ovcami je pa itak tudi nekaj drugega kot dejanska paša oz. prestavljanje ovac v "resničnem" življenju. O razlikah je pa Ana (KalaRunoBela) že nekje pisala.

Čisto vsi tega res ne počnejo, ampak v Trenti jaz po pašnikih nisem videla drugega kot ovce in koze. Tako na dejanskih pašnikih, kot po "robovih" ki niso za nič drugega in bi se brez tega zarasli. Poleg tega pa opažam ovce in koze tudi v marsikaterem "robu" v drugih regijah. Pač, povsod so neke posebnosti. Žal pa morajo kmetje tudi živeti in se dveh ovc v vsakem robu vsak pač ne more privoščit, kaj šele da bi živel od njih.

Pardon za off topic  ;)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #14017 : 19 Februar 2011, 08:23:11
Neyka, vidim, da poznaš stanje iz lastne družine 8). No, saj tale OT je lahko koristen, da ne bi bilo dvoma, kako je s tem pri nas, kako pa kje drugje.
Seveda so velike razlike med ZDA in EU načinom živinoreje pa tudi podeželskega okolja. Meni se vseeno zdi, da so ovčarski in pastirski psi pri nas res preveč zapostavljeni. Vsaj za čuvanje čred bi jih lahko več uporabljali, kjer so večje zveri recimo. No, pa aussieji niso ravno pravi za to. So pa idealni za delo na kmetiji, ki se ji pri nas reče "celek", to je večja gozdno-živinorejska kmetija v enem kosu.
Kmetijstvo se je pri nas ves čas po vojni usmerjalo v intenzivno rejo v hlevih, gradnja po vaseh pa je šla tako, kot si povedala - po plodni zemlji okoli starih kmetij, njive, travniki in pašniki so šli prvi v pozidavo ... Danes je zato težko najti kmetijo, ki bi še bila v enem kosu in ne na sredi vasi.
Ampak za avstralca zadošča že malo večji vrt, seveda po možnosti ograjen. Čeprav puščat ga brez dela na vrtu tudi ni najbolj pametno ;).



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #14018 : 19 Februar 2011, 09:50:16
Glede nase izkusnje...

Se ni dve leti odkar imamo ovce. S Katjo pa sva bili na le enem treningu pase v Avstriji. Bore malo izkusenj torej.
Zato se do pred kratkim sploh nismo kaj dosti upali jih uporabljat, saj so nas svarili, da ce ovce niso navajene psov, psi pa cisti zacetniki, da bomo prej zasrali zadevo, kot bi kaksnega psa kaj naucili. In tako si nismo zaupali, da bomo naredili prav, saj nismo zeleli delati napak. Treningi v tujini poberejo pa prevec casa, ce ze itak ves svoj prosti cas namenis drugemu solanju.
No, pa so si en dan psice same vzele pravico odlocanja v svoje roke. In pokazale kako se zadevi streze  8) :D In to prav v casu, ko sami psic ne bi spustili noter, ker imajo male jagenjcke.
Nasle so luknjo v ogradi in pokazale, da so lahko nezne do jagnjet, ovce pa "vzgajajo" le takrat, ko jih le te izzovejo ali pa jim me z vedenjem sporocamo, da potrebujemo pomoc, da jih premaknejo v ali izven hlevcka. In to pocnejo cisto brez znanja, brez poznanih ukazov, brez...
In zdaj se pricenjamo sproscat tudi mi. Se v jeseni sem psico na pasniku uporabljala le na dolgem striku. Spet zaradi nekih strahov pred napacno uporabo. Zdaj pa pustimo kar vsem trem naenkrat, da gredo z mani k ovcam. Jim skupaj dajemo jest, postimamo kar je za postimat, ko pa psicam recemo, da rabimo pomoc, pa so z mano  :P In to je noro fajn filing, zdaj pricenjam uzivat. Tako se ucijo psice, tako se ucimo mi.
Hvala pasjankam, da so nas premaknile z neke zacarane pozicije strahu pred neznanim, novim.  :P :o
In v kratkem casu smo ugotovili kako lazje je. Kako ni pregovarjanja z ovcami ali bodo sle tja kamor zelis, da gredo. Cela credica, ne pa tako, da ena ven iz hiske potegne credo, ker se ne bi sla noter al pa ven...
Kako lepo mora biti sele takrat, ko pes res zna. Ko obvlada povelja, ko mu lahko narocis tocno kaj zelis. Ne tako kot trenutno pri nas, ko me ugibamo kaj osice mislijo in predvsem, ko psice ugibajo kaj me zelimo...
Zato upam, da bom se nasla cas za kaksen trening pase po budnim vodstvom dobrega trenerja, ki pozna zanimivo delo avstralca. Do takrat pa si bomo skupaj pridobivale izkusnje, zdaj koncno brez nekega strahu pred nepravilno uporabo  ::) :o



 



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #14019 : 19 Februar 2011, 10:08:38
In potem pride do cirkusov, kjer nastrada pes in lastnik. Ko razni nepoučeni sprehajalci in pohodniki (po možnosti še s kakim psom) prečakajo pašnike in jih napade pastirski pes. Vem za en tak primer.

Naša zakonodaja pa taka, da namesto, da bi bil kriv ugriznjeni, ki je brez dovoljenja na tujem posestvu, dobi kazen pes oz. lastnik psa.  ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #14020 : 19 Februar 2011, 13:27:12
Zato upam, da bom se nasla cas za kaksen trening pase po budnim vodstvom dobrega trenerja, ki pozna zanimivo delo avstralca. Do takrat pa si bomo skupaj pridobivale izkusnje, zdaj koncno brez nekega strahu pred nepravilno uporabo  ::) :o

Blumina, super :o ;D!
Jaz se vam tega nisem upala predlagat, ampak sem upala da bo tako :o :). Mislim,da je to tudi pravi način, in ko že imate doma ovce, je edino smiselno, da greste še na kak seminar in trenirate doma  ;). Saj človek mora najti čas za stvari, ki so mu blizu, zdaj ste pravi kmetje že eno leto bo, ne ;)?
A manjšo ogrado ste že uredili?



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #14021 : 19 Februar 2011, 13:41:40
Naša zakonodaja pa taka, da namesto, da bi bil kriv ugriznjeni, ki je brez dovoljenja na tujem posestvu, dobi kazen pes oz. lastnik psa.  ::)

Čara, če to drži, je treba naredit red, ker na tuji posesti nima ne človek ne pes kaj delat odvezan, še sploh pa ne na pašniku! >:(
Če so planinske/pohodniške poti speljane čez pašnike, mora bti prehod urejen z napisi in z el. pastirjem ali drugačno ograjo. Potem je menda zakonsko jasno, kdo je kršil kaj ...



Lucifer

  • *
    • Prispevkov: 14
    • Točke: 0
Odgovori #14022 : 22 Februar 2011, 11:17:28
Tkole sva z Moonom prejšnjo nedeljo "položila" drug (B) lavinski izpit.

http://www.volontar.net/video_prikazi.php?pid=346

LP Jure



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #14023 : 22 Februar 2011, 16:59:56
Inka-pes je bil na posesti, ki pripada njegovemu lastniku. Planinska pot pa ni čez pašnik ampak OB. Samo ljudje so brez kančka kulture in pameti, pa lazijo vsevprek. Namesto, da bi pohodnike še poleg ugriza, po žepu udarile inštance, nastradata pes in lastnik. Zakaj pa bi bil el. pastir? Kaj ni dovolj, da je pot označena in shojena in na travniku drobnica? ???

Če tebi nekdo vlomi v hišo in ti pokrade zadeve, te navrh vsega še pretepe in ga tvoj pes ugrizne v vaši hiši-boš dobila kazen, ker je pes ugriznil človeka!

Toliko o nesmiselnosti naših zakonov, ki se tičejo živalo.

Pa tudi če je pastir, ga prestopijo ali se spodaj splazijo. ::)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #14024 : 22 Februar 2011, 18:33:16
Tkole sva z Moonom prejšnjo nedeljo "položila" drug (B) lavinski izpit.

http://www.volontar.net/video_prikazi.php?pid=346

LP Jure

Bravo!!  :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #14025 : 23 Februar 2011, 10:15:02
Bravo!  :o



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #14026 : 23 Februar 2011, 12:03:34
Priden, Moon 8).

Čara, se prav nič ne čudim tvojim izkušnjam, naša zakonodaja je vse bolj nelogična in neživljenska. Po drugi strani pa kmetje ne dobijo odškodnine za poklane ovce od volkov ali medveda, če nimajo ustrezne ograde in/ali pastriskega psa čuvaja na pašniku ???.

Midva s Tarasom sva pa v nedeljo na kolesarjenju po PST srečala Baka - luštnega rjavkota od Tane. Lep in zelo prijazen kuža, verjetno precej Tanin po karakterju :-*. Najbrž sem se malo preveč čustveno odzvala ob srečanju, ker je Taras reagiral malček ljubosumno ::) :-\, ampak je nehal težit takoj, ko sem jaz nehala preveč občudovat Baka ;). Kaj čem, ko sem se ga pa spomnila 6 tednov starega cukra :-[.



minči

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 2
Odgovori #14027 : 24 Februar 2011, 12:34:55
Kar se tiče genskega testa CEA: Na kliniki Trstenjak- Zajec vzamejo kri in oni pošljejo v Laboklin v Nemčijo. Delajo pa CEA, MDR1, ...ostalo morate pa še pogledat, če za vašo pasmo še kaj drugega delajo.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14028 : 25 Februar 2011, 08:49:25
Tudi Klinika Lesce to naredi. Laboklin naredi tudi DNA profil za CP ali VP, pa barvo itd.
Če pošiljaš cheek swab ali dlako lahko pošlješ sam z navadno pošto zlasti zgoraj omenjeni zadevi.

Mina super, da si uredila. A bo kmalu, malo OT?

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14030 : 25 Februar 2011, 14:37:40
Srečno, držim pesti. :)

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Katja in Dancer

  • *
    • Prispevkov: 122
    • Točke: 0
Odgovori #14031 : 25 Februar 2011, 16:24:53
Upam da ni nič narobe, da kar uletim v temo  :)

Že 2x smo se srečali z Nadjo in Ginny  :) Res super psička in noro lepa tudi  :-*

Nekaj zdejšnih slikic:
 









Pa nekej slik od prejšnič:







Upam da ni preveč slik  :-[

My dog is my life :*


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #14032 : 25 Februar 2011, 16:40:00
Lepe  :-*

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #14033 : 26 Februar 2011, 21:37:20
Pa le enkrat nisem jaz tista, ki limam slikce svojega psa ;D Hvala Katja!

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"



maryy

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
Odgovori #14035 : 27 Februar 2011, 15:10:37
Jaz sem tudi bila v petek na sprehodu Z Ginny in Nadjo  :) Bilo je suuuuper, vendar pa nimam nobenih fotk, ki bi jih lahko objavila...  :-\ V gozdu pa smo se tudi malo poigrali... Jaz sem se skrila za drevo, Ginny pa me je morala poiskati..  :P No za njo je bil to tudi nekakšen trening  :) In Nadja je rekla, da se je odlično odrezala  ;D

Lera <3


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #14036 : 28 Februar 2011, 12:59:21
Katja, krasne slike 8).

Zgleda, da ima Ginnny že svoj fan klub :D.

Če kdo načrtuje zgodaj poleti potovanje v Italijo, se lahko spotoma udeleži še seminarja paše ;) - bistveno cenejši kot pri WEWASC, pa še ameriška inštruktorica, ki je članica ASCA Stockdog committee. Ni sicer tako blizu kot WIener Nestadt, pa vendar ne predaleč za prave navdušence  ;).



http://www.wasic.it/WELCOME.htm

Mimogrede, na ASCA straneh sem videla, da je za področje Obedience za ASCA regijo 7-Europe zdaj zadolžena Marula Furlan (saj jo nekateri poznate)



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #14037 : 28 Februar 2011, 13:18:28
Super tole izgleda Inka  ;D
Ne bo veliko casa vec potrebnega, da bo tudi za avstralce pasnih zadev tudi v nasi blizini cedalje vec. :)

Glede testa starsevstva pa za pse, ki imajo ASCA rodovnike velja tole: http://www.asca.org/programs/dna.
edini laboratorij v EU katerega rezultati so veljavni za ASCA pa je http://www.certagen.de/abstammunghd_en.html
lahko se pa poslje tudi direkt v USA.






Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #14038 : 04 Marec 2011, 14:31:27
Sestra od Olivie, iz istega legla, išče nov dom zaradi prihoda dojenčka. Za več info (po angleško) me kontaktirajte. Psička je 5 let stara, sterilizirana, zdrava, primerna za agility in druge športe. Samo za izkušene lastnike, kjer ni majhnih otrok ali drugih psov (razen mogoče enega).



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #14039 : 05 Marec 2011, 17:33:32
Kaj se zgodi, ko Bojina sefica ozdravi in jo razganja od poskusanja novih reci:
Trening pase - domace ovcke - prvo pravilo: korajza velja, zaupaj psu!