Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498345

sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #14220 : 25 Maj 2011, 15:22:13
Pa v jok in na drevo? Hotela sem samo reci, da hbg da oce ni pes iz moje vzreje. That's all folks. Sicer pa srecno pri iskanju primernih lastnikov, upam da ne bos ponavljala mojih napak ;-)
Ok sem malo zleht danes. Se opravicujem za nazaj in vnaprej.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14221 : 25 Maj 2011, 15:57:49
Mislim, tole je pa že preveč.. kakšne skrbi si nekateri delajo  ???

ups leglo se je pač zgodilo, psička je (pre) mlada, testi so in niso, registracija je vprašljiva -
ampak da se pa tule komentira, da je leglo slabo, pa spet vmešava neke kvazi delovne linije in so nekateri pametni, kakšne kombinacije so dobre ali slabe - me zanima kakšne reference / izkušnje  imajo za svoje komentarje - kakšne izkušnje z vzrejo in poznavanjem avstralcev - koliko so jih imeli priložnost videti in z njimi živeti ali z mladiči  - too much - poznavanje z interneta mogoče  >:(

in res, izgleda , da je merilo na tem forumu, čigavo je leglo, če je to od "trenutne  prijateljice ", potem se vzdihuje ohh in sploh.. pa se ve, koliko je vse skupaj vredno -in ja - slabša legla od tega so bila -( če odmislim vprašljivo registracijo in zgoraj navedeno ) in se je za bruhat lobiralo, da so se mladiči oddali , pa " nadarjeno" leglo, ki nima kaj pokazat..

sicer pa vemo, da slovenska foušija ne pozna meja -  in bi si zelo želela, da bi ljudje premogli vsaj toliko samokritike pri komentarjih, da bi ne bili drugim v posmeh ???
Če si lastnik enega avstralca še ne pomeni, da si strokovnjak za pasmo - je treba kaj več - poleg zdrave samokritike

.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #14222 : 25 Maj 2011, 16:13:41
Martina, če bi res prebrala kar sem napisala, bi videla, da sem napisala "za moje pojme bi bil to kakšen iz delovne linij"  :). Svoje osebno mnenje, ki mimogrede sploh ni žaljivo, menda lahko izražam. V bistvu sem v svojem postu pohvalila Ambo, saj mi je po videnem in prebranem všečna psička. Glede na to, da je tudi sana napisala, da zanjo kombinacija ni idelana, ne vem v čem je problem.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #14223 : 25 Maj 2011, 16:35:43
Pri psici je mozno narediti tudi splav (ni potrebna sterilizacija ali pa da se obvezno ima potem tiste nenacrtovane mladice...): 2 dni zapored neka draga injekcija pri veterinarju (2x po 50 evrov ali 100 evrov... se ne spomnim - obstaja pa moznost), pa je... sicer odvisno, kako dalec je psicka oz. ce so mladicki ze tu. Potem pa cetudi parite z istim samcem, ko bo vasa punca "odrasla". Ce so ze mladicki tu in ce ne bodo sli v vzrejo, potem se jih da S/K ze pred oddajo v nove domove (pri 7. tednu starosti v Postojni... ne poznam pa minusov za tako zgodnjo sterilizacijo (naj tudi kaj prida statistike se ne bi bilo?), plusi so mi pa kar vsec: pes se prej pobere, manj stresa, rana je manjsa glede na kasnejse S/K...).


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14224 : 25 Maj 2011, 16:47:36
Ajej - Nadja - kako pa veš, kakšni so mladiči iz določenega legla in kakšni bodo - po opisu, po slikah ?? In kaj je n.pr. z Mikeom narobe?

Meni je avstralske scene v slo vrh glave in še čez - preveč pametnih, ki se učijo na internetu ali pa so se narobe naučili in so naredili škodo svojim psom.
Sicer je pa cca 100 lastnikov v slo -(. ki se ne oglašajo .)da nepoučeni ne bi preveč enostranske kometarje resno jemali.

in delate škodo s svojimi komentarji - sem bila 5 let " v pasmi" - sem se učila in nisem javno NIČ komentirala - dokler nisem imela kaj povedat. Zdaj niti povem ne več, ker imam dovolj ljudi, ki razumejo in so se pripravljeni kaj naučiti od tistih, ki kaj vejo.

Sledim svojim 27 mladičem in svojim psom - na vseh nivojih - zdravje, temerament, karakter, videz v standardu.

In ko bo kdo sproduciral kakšno leglo ali dve, imel kaj izkušenj na različnih nivojih aktivnosti z avstralci - mu bo morda jasno, kako se  izbirajo kombinacije in kaj vse lahko iz posamezne kombinacije pride.

barbara10 - tega ne bi nikoli naredila svoji psici, nobene od naštetih stvari, v konkretnem primeru je bilo prepozno - številni nerodovniški mladiči se producirajo, pa rodovniški s psico, ki ima 7 legel  - pa se  tukaj vzdihuje pa tam reklamo dela.. pa je vse OK.






I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14225 : 25 Maj 2011, 16:56:32
Sana boste uspeli kaj uredit glede rodovnikov?

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14226 : 25 Maj 2011, 16:59:40
sana - upam, da ločiš firbce, škodoželjneže in tiste, ki ti pomagajo. ;)
Ne vem, a je konec sveta, če se pojavi eno ups leglo.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Agnes

  • Šema
  • *
    • Prispevkov: 366
    • Točke: 21
Odgovori #14227 : 25 Maj 2011, 17:04:36
Čisto en medklic, ki nima zveze z avstralskimi ovčarji, ima pa precej zveze s sceno pri vseh pasmah v slovenski kinologiji in je že kar nekako simptomaitčno. To je zgolj moje razmišljanje, ki sem ga oblikovala pri dolgoletnem prebiranju forumov, spremljanju raznoraznih debat na razstavah in tekmah ter na podlagi komentarjev po teh prireditvah. Nanj me je opozoril že pokojni kinolog Janez Hojan, ki mi je že leta 96 rekel: Kinologija je kurba, raje se ukvarjaj s psi.

V zadnjem času se je res oblikovala kasta ljudi, ki jim sama rada pravim virtualni kinologi. Internet je zlata vreden, večino informacij imamo samo en klik stran. A teh informacij je čisto in popolnoma preveč, ljudje pa na žalost postajamo čisto preveč nekritični in prehitro zadovoljni z vsem, kar nam stric gugelj ponudi. Namesto da bi opazovali svoje pse in se učili od njih, informacije preverjali v drugi literaturi in pri ljudeh, ki vedo več, se zadovoljimo z njo in jo prodajamo naprej. Druga kasta so ljudje, ki mislijo, da po enem psu / leglu / razstavi vedo vse o pasmi. In potem stresajo svoje, na bogatih izkušnjah in ogromni pasji populaciji pridobljeno znanje. Res ne vem, od kod ljudem ideja, da po nekaj leglih vedo vse o pasmi, vzreji in temperamentu. Sama se aktivno ukvarjam z eno pasmo, predvsem z različnimi aspekti šolanja, pa si še zdaleč ne upam komu soliti pameti in nastopati kot avtoriteta.

Kinologija je lep hobi, psi so čudovita bitja, ki nas lahko marsikaj naučijo. Vsak pes je svet zase in zahteva individualen pristop. Vsaka pasma je najboljša in najlepša za nekoga ter nekomu pomeni ogromno. Zato me zelo preseneča, da ljudje te reči razglašajo, a po drugi strani ravnajo čisto nasprotno ter se želijo prepirati in vnašati takšne in drugačne zdrahe med lastnike iste pasme. Se vam morda ne zdi, ravno v imenu pasme, za katero ste vsi mnenja, da je super, pozabiti na osebne zamere in ravnati v korist le te?

Los je car.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #14228 : 25 Maj 2011, 17:07:54
barbara10 - tega ne bi nikoli naredila svoji psici, nobene od naštetih stvari

Lahko zakaj ne na ZS. Me zanima mnenje sploh glede injekcije (vem le, da je mozno), proti S/K pa jaz nisem (tudi zgodnji ne). Za zelo zgodnjo pa resnicno ne vem.


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #14229 : 25 Maj 2011, 17:09:32
In ko bo kdo sproduciral kakšno leglo ali dve, imel kaj izkušenj na različnih nivojih aktivnosti z avstralci - mu bo morda jasno, kako se  izbirajo kombinacije in kaj vse lahko iz posamezne kombinacije pride.


No tole se pa po teh kriterijih kvalificiramo samo tri, moja malenkosti, Jasna in ti Martina  8)



wolfdang

  • *
    • Prispevkov: 101
    • Točke: -10
Odgovori #14230 : 25 Maj 2011, 19:10:45
[/img][/img]



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #14231 : 25 Maj 2011, 20:35:05
Ko se tukaj že toliko govori o ASCA rodvnikih v superlativih je treba vendarle pogledati drugo plat zadeve .
Vir - spletna stran KZS

Sklep 6/12-2010: VPISI V RODOVNO KNJIGO

KZS uvoženih psov z rodovnikom, ki ga FCI članice ne priznavajo, skladno z uradnim odgovorom s strani FCI, ki smo ga prejeli dne 13.12.2010 po elektronski pošti, pod nobenim pogojem ne sme vpisati v Slovensko rodovno knjigo (SLR) ali v dodatek Slovenski rodovni knjigi SLR (SPR).


Vsi psi v slovenskem lastništvu morajo biti vpisani v Slovensko rodovno knjigo pred udeležbo na kinoloških  prireditvah v Sloveniji. Za vpis v Slovensko rodovno knjigo je nujno potrebno, da je na izvoznem rodovniku naveden veljavni naslov lastnika psa.
KZS lahko zavrne vpis psa v slovensko rodovno knjigo, v kolikor je iz rodovnika razvidno, da pes nosi določene dedne hibe ali pa, če je rodovnik psa nepravilno pripravljen.


Za vse dejavnosti ( tudi B.Bh) , agility, razne izpite, RO itd.je treba vpisati tuje mladiče v slovensko rodovno knjigo. In ker se ASCA pač ne da, se vodijo kot mešanci. Nekateri so malo pohiteli  ;)
Tako da - no, v razmislek .

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14232 : 25 Maj 2011, 21:38:28
A ce nekdo prodaja nerodovniske mladice na bolhi, se vsi zgrazamo, ce pa se vprasa po rodovniku ups legla, je pa to takoj skodozeljnost... ;)

battito animale


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #14233 : 25 Maj 2011, 22:33:17
Lilit, glede rodovnikov se bo uredilo.
Tiste stvari za prekinitev brejosti so lahko riskantne. Ni rečeno, da se pojavijo posledice, lahko so pa tragične, tako so meni razložili. Itak je bilo pa res prepozno, zgodilo se je enkrat za par minut, še to med krvavitvijo, ko me ni bilo zraven... 24/7 pač ne sedim pri psih. Veterinar je rekel naj ne delam panike, da ni mogoče, še potem ko so na UZ videli mladiče smo komaj verjeli da je možno. Ampak očitno je možno, narava je zanimiva stvar. Aja pa Amba ni stara 14 mesecev, da ne bojo napačne informacije.
Ni bilo načrtovano, niti pričakovano, zavestno ne bi šla v to, sploh ne še zdaj ampak nikoli nočem, da bi občutili, da so nezaželjeni. Ta mala bitja si zaslužijo ljubezen... In ni fer, da se ''pljuva'' po njih, tega si resno ne zaslužijo. Verjamem, da lahko zrasejo v čisto krasne avstralske ovčarje, imajo vse pogoje za to, ker niti oče, ne mama nista slaba psa, tudi predniki ne. Sploh po Ambini strani je kar nekaj super psov. 

 

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14234 : 25 Maj 2011, 22:41:26
Itak je bilo pa res prepozno, zgodilo se je enkrat za par minut, še to med krvavitvijo, ko me ni bilo zraven... 24/7 pač ne sedim pri psih.

Potem pač psa daš v varstvo, če ga ne moreš imeti pod kontrolo, ko se psica goni. Ali kastrirat/sterilizirat... Pa nimam nič proti kombinaciji. Če bodo rodovniki, pa sploh menda ok. Pa OK, upsi se dogajajo, tudi tistim, ki najbolj pazijo. Ampak, če imaš pa doma par, pa ne moreš enostavno reči, da nisi zraven 24/7. Moraš biti, če jih nimaš fizično ločenih. Posebno, ker niti nimaš samo ene psice. In dejansko boš morala nekaj narediti, kar se tega tiče, drugače se ti zna tole še ponavljati. Potem ne bo več ups, ampak šlamparija.  :-\ :-\

Kar se pa tiče veterinarja pa tudi ne vem, kaj naj si mislim. Kako lahko reče, da ni mogoče?  ??? ???

Želim ti, da porihtate rodovnike pa da dobiš za mladičke dobre domove.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #14235 : 25 Maj 2011, 23:04:33
Da ne bomo čisto pozabili... Če se ne motim ima danes Aiko rojstni dan. Vse najboljše za prvo svečko in tortico :D
A sta pripravila kakšen filmček? :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #14236 : 25 Maj 2011, 23:17:54
A že?  :o
Vse najboljše Aiko!  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #14237 : 25 Maj 2011, 23:23:39
Mike je bil v varstvu, ko sem zračunala, da so najbolj kritični dnevi :), šel je dan ali dva preden je nehala krvavet. Zdaj ga bom dala kastrirat, če bi živela sama bi bilo ok, tako pa na žalost res ne morem zaupat, da se to ne bo ponovilo, ko mene ne bo doma. In se ne sme ponoviti, normalno da ne, o tem sploh ni govora. Saj drugače vsi pazijo, ne smem obsojat, to je bil zelo neposrečen trenutek vmes. Ko sta bila sama sta bila ves čas ločena, od začetka gonitve dalje. Takrat nista bila sama, nekdo je Ambo samo spustil na vrt lulat, Mike tudi sekunde ni zgubljal, ampak sta bila tudi takoj ločena. Zato je veterinar mislil, da ni razloga za paniko, ko sem opisala situacijo pa še med krvavitvijo se je zgodilo...

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #14238 : 26 Maj 2011, 10:36:22
Joj kakšna panika, sem mislila da je psica res 6 mesecev  stara (je bil tak primer pri samojedih enkrat pred huhu leti in mladiči so dobili rodovnike) ali pa da sta oba merla ali kaj podobno hudega. Se je pač zgodilo, če bodo rodovniki je vse ok. Če kakšna preiskava ni bila narejena, se lahko naredi tudi kasneje ali pa v naslednji generaciji. Ne vem, zakaj se vnaprej govori da mladiči ne bodo za vzrejo, če se niti še ne ve kakšni bodo (takšne ups kombinacije so včasih presenetljivo v redu)? In če to ni idealna kombinacija, psica je mlada, bo pa naslednja kombinacija boljša.

Če imaš nekastriran par psov in ne misliš parit, je možno enega od njih dati za čas gonitve v varstvo, povsem lepo se pa obnese tudi to, da sta ves čas skupaj, a je psica zaprta v boksu (dovolj trdnem), pes pa je prost.

Prekinitve brejosti so možne, obstaja več variant, niso tako nevarne kot se govori, vendar so v primeru da se misli s psico še kdaj vzrejati zelo nepriporočljive.


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #14239 : 26 Maj 2011, 10:42:49
sana mene pa zanima katere vse barvne kombinacije lahko pridejo ven? Blue merle sigurno, red tri, red merle v primeru, da je Amba red carrier? Kaj pa black tri je mozno? Repki so pa lahko in dolgi in NBT, ane? In kdaj ima rok?  :)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14240 : 26 Maj 2011, 10:52:01
Ovčka, mladički so že skoteni:
http://www.shrani.si/f/3C/hw/jJCCfU9/img5784.jpg
http://www.shrani.si/f/1s/yV/t1zK1IQ/img5795.jpg

Vir: http://svet-zivali.forumsl.net/t21p345-avstralski-ovar#100459

Kako se trikolor prenaša pri avstralcih? Isto kot pri borderjih? Če sta dva trikolorja, so vsi mladiči trikolorji?  ???


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #14241 : 26 Maj 2011, 10:57:53
Matr sem za cajtom  :-[ ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14242 : 26 Maj 2011, 11:02:35
Ja, barve se dedujejo isto kot pri borderjih.

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14243 : 26 Maj 2011, 12:43:53
Ja, barve se dedujejo isto kot pri borderjih.

Saj to se mi je zdelo ja. Hvala!

Edino vi imate bolj enostavno, ko nimate dilute pa sable pa... :P A pa pride kdaj vmes do kakšnega takega primera, da so dilute barve?


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #14244 : 26 Maj 2011, 12:46:44
Ja varstvo je res ok varianta, če ga daš pravi čas :) Jaz sem bila tokrat prepozna, ker sem ga dala šele proti koncu krvavitve, nisem mislila, da je tudi vmes tako ''nevarno''.
So pa sami črni in modri, nobenega rdečega. Nekateri črni so precej temni in imajo zelo malo coppra. Repi so pa vseh dolžin, res pestro.

Glede na to, da tole ni bilo načrtovano se mi zdi bolje, če ne grejo naprej v vzrejo. Ko dobim nazaj vse teste bomo tudi bolj vedeli pri čem smo. Ampak kljub vsemu sem še zmeraj mnenja, da ne bodo slabi psi, ne zdravstveno, karakterno pa tudi prijetnega videza, zagotovo. Ne bodo neke ''gliste'' pa tudi prav močnih medvedov ne pričakujem, nekaj srednjega kar je čisto ok. Po nobeni strani ni kakšnih hudih zdravstvenih težav, da bi bilo lahko v tem problem. V vsakem rodovniku se najde kaj, bi lagali, če rečemo, da v neki liniji pa ni čisto nič, ampak kaj takega, da bi se s tem uničevala pasma v tej kombinaciji zagotovo ni. Zato tiste izjave v smislu, da se godi ne vem kakšna nepojemljiva škoda pasmi zaradi tega legla še zdaleč niso na mestu.

Amba je pa neverjetna... Mene je tako skrbelo kako bo odreagirala na mladiče pa da ne bo imela kakšnih čustvenih težav. Pa je zadovoljna, da jih ima, vesela in res lepo skrbi za njih. In zelo jih čuva.  

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #14245 : 26 Maj 2011, 12:47:56
Ja tudi dilute so lahko

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14246 : 26 Maj 2011, 12:51:18
Saj to se mi je zdelo ja. Hvala!

Edino vi imate bolj enostavno, ko nimate dilute pa sable pa... :P A pa pride kdaj vmes do kakšnega takega primera, da so dilute barve?

Ma identicne barve se pojavljajo v obeh pasmah. Tudi sable, tudi dilute, tudi australian red ( ;D), samo niso v standardu, zato se pojavijo bolj redko, slucajno, in se jih (naceloma) ne uporablja naprej za vzrejo.

tisto o unicevanju pasme sem pa jaz razumela bolj v smislu, ce ne bi imeli rodovnika...

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14247 : 26 Maj 2011, 12:56:19
Ja, pri nas so itak ene psarne, ki so "specializirajo" za barvaste kombinacije. Bi bilo verjetno tudi pri vas, če bi bili dovoljeni. Me pa zanima, kako izgledajo recimo australian red ali pa lilac avstralci...


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #14248 : 26 Maj 2011, 13:00:31
australian red oz. rumena avstralka je ena iz Italije, tekmuje obcasno tudi na nasih tekmah. lilac se nisem videla v zivo. modri so pa cisto drugacnega odtenka kot modri borderji, bolj cokoladni kot sivi (ali pa je bilo mogoce od posameznega psa odvisno, ne vem).

tudi pri avstralcih vzrejajo za barvo ::) http://steeldustshepherds.webs.com/aboutsteeldust.htm

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #14249 : 26 Maj 2011, 13:04:09
ajaaaaaaa.... Saj res. Vem, katero misliš. Sploh nisem pomislila nanjo, čeprav vem, da je avstralka.  :-[

Ne dela mi povezava.

sana, kakšen je postopek vpisa v ASCA? Bo dejansko to šlo?