Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498184

blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #15000 : 11 April 2012, 08:47:37
Hahaha...
SKOOP, res obvladate tezave te pasme. Kolki, komolci, to je le priporocljivo  ::) ???, CEA obvezna, kaj je pa s katarakto? Ste pozabili nanjo? >:D Kaj pa ostale ocesne bolezni? >:D A na MDR ste pozabili? Ta ni niti priporocen? Zadeve, ki so v najmanjsem procentu udelezene se bi morda najbolj, splacalo uzakoniti?

Samo ideja... Kaj pa ce bi raje delali na tem, da bi izobrazevali folk, ki vzreja, folk, ki kupuje, namesto, da se ukvarjate z represijo?



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15001 : 11 April 2012, 08:58:51
Mislim, da so le nerazumljivo napisali, od leta 2013 bo zahtevano tudi slikanje kolkov in komolcev.
Enako so objavili za borderje:
http://www.britanci.com/aktualno_pravilnik_vzreje.htm
Očitno so na katarakto res pozabili  :-\.
MDR1 pa se meni osebno zdi zelo pomemben, saj je od njega odvisno življenje psa.
p.s.: katere teste pa sedaj opravljajo na Veterinarski fakulteti?



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #15002 : 11 April 2012, 09:41:22
blumina,

samo vprašam - kakšen je bil tvoj strokovni prispevek k temu, da so se uvedla vsaj nekatera testiranja?  8)
Kot vem, vzreditelji, ki se s pasmo zares ukvarjajo, itak opravijo vse teste. Za ljudi, ki imajo pse za veselje (tudi taki obstajajo  ;) ) pa je to že prvi korak v pravo smer.
Drugače pa - tudi Rim ni bil zgrajen v enem dnevu in - z malimi koraki se daleč pride.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15003 : 11 April 2012, 09:57:41
Mislim, da bodo - bomo skrbniki rizičnih pasem sedaj bolje obveščeni o teh boleznih, upam  :-[.
Zanima pa me, ali so mladiči staršev, ki so CEA in HSF4 clear, že dedno clear, ali je potrebno tudi njih genetsko testirati?



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #15004 : 11 April 2012, 10:34:41
Saj vem, da je zabolelo.

Pac ne maram, da se pisejo neke obveze brez, da bi bila zacrtane smernice vzreje na neki trdni opori. Dolocit le eno zadevo obvezno, nekaterih drugih pa niti omenit je zame bolj slabo delo.
V to, da se dolocijo smernice, ki naj bi se jih potem nekako vsi vsaj malo drzali, je potrebno vlozit malo vec. Se opravicujem, ce boli, a taksno je pac moje razmisljanje.
Kdor je in zeli biti na mestu v vzrejni komisiji naj bi taksno delo pac rad opravljal. Ni res?
Sprasujes me za moj doprinos? Sem morda v vzrejni komisiji? Sem morda genetik? Veterinar?
Kot skrbnica avstralskih ovcarjev pa se moram za nabiranje znanja pomujat sama. Se vsest za racunalnik, poklicat po telefonu, poslat kaksen mail strokovnjakom... Za kratek pregled problematike pasme pa je ze ogromno storjenega, ce si odpres spletno stran ASGHI, kjer so na kupu zbrane informacije. Ni potrebno tople vode odkrivat. Ne meni ne vam, ker se celi timi strokovnjakov ukvarjajo s tem in vlagajo vse svoje znanje tja.
Nase delo, predvsem pa delo ljudi, ki so se sami odlocili, da bodo napisali neke smernice za vzrejo je le, da se potrudijo in vsaj dobro preberejo kaj so strokovnjaki o neki pasmi napisali.

Vzreditelji pa kot vem, se itak vsaj vecina trudijo bolje kot jim je to dolocila vzrejna komisija. Zakaj potem represija?

Ne bi raje se lotili obvescanja o tem kje, kam, kdaj, kako in zakaj naredit kaksen test? Omogocit skupinska-cenejsa testiranja in podobno.

Vsak pac dela na svojem podrocju. In clani vzrejne komisije ste se za to delo odlocili verjetno, ker ga imate radi. Pokazite to...








Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #15005 : 11 April 2012, 18:15:09
blumina,

seveda nisi član vzrejne komisije. Je pa v Sloveniji pasemski klub, ki skrbi za razvoj pasme. In verjetno lahko preko tega kluba predlagaš kakšne spremembe v smislu skrbi za zdravje pasme?
Drugače pa - jaz osebno sem vesela, da se je iz "0" že nekam prišlo. Potem je pa zagotovo še dolga.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #15006 : 12 April 2012, 08:54:39
Kolibri, jaz delujem na podrocju, kjer menim, da imam neko znanje, ki ga lahko brez slabe vesti prenasam na druge.
In pasemski klub ni odgovoren za vzrejo. Lahko le izobrazuje...
V vzrejni komisiji ste se odlocili, da vzreji dolocite smernice. Super! A to je super le pod pogojem, da je to narejeno dobro. Pises, da je bolje to, kot nic. Se nikakor ne strinjam. Urediti je potrebno z dobro mero znanja, razumevanja problematike pasme, pokrepljeno z argumenti, razumevanjem genetike... Ce temu ni tako, potem je to le brcanje v temo, ki vcasih vodi v celo poslabsanje stanja.
Pises, da je bolje to kot nic. Zakaj? So bili morda predlagani drugi ukrepi, pa so vzreditelji avstralckov uprli? Nekako ne verjamem, da bi bilo temu tako, saj so v veliki vecini zelo skrbni glede testiranj. Kaj vas je torej oviralo pri izvedbi celovite ureditve vzrejnih pravil?
Da povdarim se enkrat. Nihce od dobrih vzrediteljev se ne bo upiral vzrejnih pravil, ki bodo temeljile na poznavanju pasme, njenih zdravstvenih tezav, ki bo smiseljno dolocala genetske teste in ne bo po nepotrebnem ozala genetskega poola, vendar bo zagotavljala rojstvo cim vecjega stevila pregledane in v pravilnih kombinacijah parjene avstralske populacije...

Lep pozdrav v upanju, da bo tole moje pisanje vzbudilo vsaj malo razmisljanja o te zelo pomembni temi.


Blumina



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15007 : 13 April 2012, 15:14:24
Ker se bližajo poletne temperature in z njimi kratke majčke, je čas da tudi lastniki in ljubitelji avstralcev zasijemo 8)

Do 30. 4. 2012 zbiram torej naročila za MAJČKE! :D

Bodo svetlo sive barve s potiskom na sprednji in zadnji strani:

tisk bo najbrž malo manjši kot je prikazano na tej skici, bo pa velik kolikor je možno :)

Majčke bodo znamke Fruit of the loom, model Valueweight:
- ženski model od velikosti XS do XL,
- moški model od velikosti S do XXXL,
- otroški model od velikosti 3 do 15 let.

Cena bo predvidoma 10€, malo je odvisno tudi od količine, ki jo bomo naročili.
Naročila pošljite na [email protected] (do 30. 4. 2012).

Za velikosti mislim, da je najbolje, da v svoji bližini poiščete ponudnika Fruit of the loom majčk in jih greste probat. v Ljubljani je en izmed takih Euroton v Murglah.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #15008 : 14 April 2012, 10:18:55
SUPER! Kaj bomo lustni naokoli hodili.
 :o :o :o



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15009 : 14 April 2012, 15:37:50
Že naročeno  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


lara

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #15010 : 15 April 2012, 16:45:51
Ovcka Z neke italijanske psarne je, tudi jaz ne bi vedela kje, lahko pa vprašam  ;)
Ne vem sicer kje je hrib od rapgirl, doma so na Vreskovem. O napadalnosti pa raje ne...
(Malo pozen odgovor, slučajno sem videla)

"Naj drugi mislijo, da ste nepomembni - za vašega psa ste središče vesolja." - Pam Brown


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #15011 : 15 April 2012, 18:07:05
Ovcka Z neke italijanske psarne je, tudi jaz ne bi vedela kje, lahko pa vprašam  ;)
Ne vem sicer kje je hrib od rapgirl, doma so na Vreskovem. O napadalnosti pa raje ne...
(Malo pozen odgovor, slučajno sem videla)

Saj sem jaz tudi iz tega "hriba".  ;) Zakaj pa raje ne o napadalnosti? Jaz povem kaj vidim. Psička je sicer ful lepa, samo sem že večkrat videla kako je agresivna do drugih psov.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15012 : 15 April 2012, 18:17:45
Saj sem jaz tudi iz tega "hriba".  ;) Zakaj pa raje ne o napadalnosti? Jaz povem kaj vidim. Psička je sicer ful lepa, samo sem že večkrat videla kako je agresivna do drugih psov.

Pes je.  :-\
Če je merlast, še ni rečeno, da je lep. :(

Ah brez veze karkoli komentirati. ???


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #15013 : 15 April 2012, 19:17:40
martina.o meni kot laiku, ki pasme ne poznam mi je lep, če je pes, sem vedno mislila da je psička.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


lara

  • *
    • Prispevkov: 68
    • Točke: 0
Odgovori #15014 : 15 April 2012, 20:46:25
Nebi zaradi tega, ker se meni zdi, da je to TUDI med drugim posledica vzgoje...je pa res, da vsak ve zase, in da si vsak zbere tisto mejo doslednosti, strogosti, pozitivne motivacije ali pa cukanja, vlečenja in ne vem česa še vsega ki misli, da je prav... :-\

"Naj drugi mislijo, da ste nepomembni - za vašega psa ste središče vesolja." - Pam Brown


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15015 : 16 April 2012, 10:46:35
Zelo me je tukaj presenetila neodzivnost  na predpisane in nepredpisane teste - sploh za  skrb za zdravje pasme - tako vzrediteljev kot bodočih in sedanjih lastnikov ( mojim je sicer vse jasno, ker jim odpredavam o vsem in dokumentiram s kopijami opravljenih testov).

Se bom potrudila z razlago v dobro vseh.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15016 : 16 April 2012, 11:41:38
Skrb za pasmo so dolžni vzdrževati vzreditelji in nobena vzrejna komisija ne more poskrbeti za zdravje v taki meri kot odgovoren vzreditelj.

Pasma ni genetsko in dedno zelo obremenjena v primerjavi z marsikatero drugo - ampak bojim se, da se bo stanje poslabšala kolikor bolj bo aussie postajal modna pasma. Žal se že dogaja.
Več o tem na ASHGI, tudi o pogostosti pojavljanja in v študiji zdravju za zadnjih 10 let - v kateri so sodelovali tuid 4 avstralci iz Slovenije ( mi z dvema, za ostala ne vem  :) ) Gre za "dirty dozen" kot to CA Sharp imenuje ( izjemna gospa, sem bila na njenih delavnicah na ASCA nationals, vedno pripravljena kadarkoli pomagati z razlago in mnenjem). Sem jo velikokrat prosila za pomoč.

Skorajda se ne najde več legla, katerega starši ne bi imeli pregledanih kolkov za displazijo, komolcev in določenih DNA testov za očesne bolezni in kliničnega pregleda oči staršev in mladičev.
Z izmenjavo informacij med vzreditelji pa seveda tudi vseh ostalih mogočih pojavov, ki se ne dajo testirati ( tukaj je pa potrebno biti zaupanja vreden)

Da se omejim na oči, kjer sem zasledila kup nejasnosti v razlagah pri nas.
Pogostosti CEA in PRA  sta izjemno nizki poleg tega sta obe recesivni, zato sploh nista problem, vendar je ogromno psov  DNA tetiranih, zlasti samcev !!!! in DA, seveda so mladiči obeh tetsiranih  clear staršev tudi clear by parentage. Testira Optigen - ne vidim problema, sama sem Ruby za CEA testirala DNA že leta 2006.
Druga zgodba je pa katarakta za HSF4 mutacijo. Obstaja seveda DNA test( AHT Anglija)  ta katarakta je pa dominantna -  in pes z eno kopijo mutacije ima 12x večjo verjetnost za pojav bolezni, pes z dvema pa zboli za juvenilno katarakto do 1 leta starosti, kar vodi v slepoto. ( poznamo tukaj primer, pe sje uvožen . ) Test obstaja od sredine 2008 in se priporoča testirati oba starša mladičev, test enega  ni zadosti. Jaz sem se odločila da vzrejam samo clear oba starša in zadnji dve legli imamo clear mladiče by parentage za katarakto HSF4 mutacijo.
In sem opazila razlage, da klinično OK star pes  je pač OK , tuid če ni testiran NE - lahko ima kopijo, ki jo bo prenesel na mladiče. In za odločitev za uporabo takega psa ( s kopijo ali nepregledanega) mora biti pa res razlog -TOP pes -, ki ga ne vidim, povprečen pač ne pride v poštev

Pri očeh gre takole - tako delajo odgovorni vzreditelji:

- klinični test mladičev
( laično se vidim  omenja  "lučka") - slit lamp je samodel kliničnega pregleda oči - tu se ugotavlja spremembe za ev CEA( če nobeden od strašev ni testiran), distichiasis, iris coloboma, cornea status... itd.

- za vzrejne živali se opravi DNA teste po odgovornosti in presoji vzreditelja , če ni status  clear by parentage in klinični pregled oči vsako leto oz. ob paritvi zaradi možnih drugih očesnih sprememb   tekom življenja psa ( spet "lučka" hmmm)

To so običajni standardi dobrih vzrediteljev v EU in ZDA in vsak drugačen izgovor je za lase privlečen.

Zaželeno bi bilo, kadar se piše po forumih o teh zadevah, da se piše strokovno in utemeljeno, ne neka mnenja , osebne presoje in domneve " če je tako, potem je stvar taka".
V dobro pasme in podporo odgovornim vzrediteljem v želji spraviti na svet kar se da zdrave/tipiče v vseh ozirih potomce.

Moje upanje je tudi, da bodo bodoči lastniki znali prepoznati dobro vzrejo. Tu gre še za cel kup drugih stvari.
In kot vidimo, aussie ni pes za vskogar ( poznam še druge pasme, ki niso) in upam, da moda aussie čimprej z najmanjšo mogočo škodo mine.

Pa čimmanj binarnega ločevanja ( na vaše in naše) in polen pod nogami  :( :(




I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15017 : 16 April 2012, 12:04:35
Še moja Lisa, zimska - je že dolgo nisem objavila - z novo igračo, ki jo rada posodi vsem  :)

Včeraj je njena sestra Alpine River Million Dollar Baby "Elsi" dosegla  odličen rezultat v RallyO III - 2.mesto.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15018 : 16 April 2012, 12:17:08
Uh, končno, Martina hvala  :)!
To pomeni, da če imajo starši mojih avstralcev HSF4 clear, imata tudi moja psa clear by parentage.
Če enako velja za CEA, ne razumem, zakaj moramo naslednje leto delati DNA test za pridobitev ali podaljšanje vzrejnega dovoljenja  :(???



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15019 : 16 April 2012, 13:09:41
Vprašanje za miljon za na komisijo  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15020 : 16 April 2012, 13:20:45
Ni bil moj namen izzvati bedaste debate spet oz. pripombe. Potrudila sem se strokovno razložiti zadevo, porabila svoje znanje in dragoceni čas - očitno nekaterim ne ustreza  ::) Zakaj neki?
Namenjeno je vsem, ki bodo mojo razlago z veseljem sprejeli - za več znanja in boljšo izbiro.

KARMEN - moji mladiči imajo vse teste vpisane v rodovnik - by parentage je jasen.






I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15021 : 16 April 2012, 13:49:58
Ja, razumem, ne vem, pa če to v vseh državah vpisujejo v rodovnik. Mislim, da prej priložijo fotokopijo potrdila ob predaji mladička.
Če bo vzrejna komisija naslednje leto zahtevala DNA test, ga bomo pač opravili, ne glede na izvide staršev, ni kaj  >:(.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15022 : 16 April 2012, 14:51:05
Karmen - v rodovnik se vpiše , kar zahteva in lahko dokumentira vzreditelj. Ja in lastniki mladičev tudi dobijo kopije testov, pri meni je tako.

In še o kolčni displaziji, katere pregled je zgolj priporočljiv  -( vemo za primere dveh sester  z oceno A,  od katerih je ena producirala C, druga pa C in D. Torej  horizontalno in vertikalno je potrebno gledati, To so pač detajli ) čisto brez pregleda pa sploh ne gre.

Če bi pa imela še kakšno vprašanje, ti pa z veseljem zasebno odgovorim v izogib bedastim pripombam, ki vsako resno debato spremenijo. :(

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #15023 : 16 April 2012, 15:26:46
Pišuka, par dni nisem pogledala na tale forum, pa je tema takole oživela 8)...
In končno poštena tema, ki me še kako žuli. Po svoje sem vesela novice SKOPP, po drugi strani pa se pridružujem mnenjem lastnikov in vzrediteljic pasme.

Kar je martina.o res lepo opisala, je zelo pregledno opisano na tehle linkih (sicer jih tukaj okrog že vrabci čivkajo, ampak od viška ne bo bolela glava): http://www.ashgi.org/articles/fact_prevalance.htm, http://www.ashgi.org/articles/screen_protocol.htm

Kolibri, Blumina se lahko pohvali s prispevkom, da je potomec njene psarne v moji lasti opravil vse do sedaj znane DNA teste in slikanje kolkov in komolcev z odliko ;) 8). Mene zanima edino to, če bo vzrejna komisija pri odločitvi o podaljšanju vzrejnega dovoljenja to upoštevala vsaj v tolikšni meri kot njene lasnte predtave o standardu in tipičnosti predstavnikov pasme.
Kot lastnica plemenjaka namreč lahko ugotovim le, da je bilo do sedaj vloženega z moje strani veliko, da pa so realne možnosti za dejansko paritev v širši regiji zaradi redkosti pasme in precejšnjih problemov z zdravjem blizu ničle. Povpraševanja, ki sem jih dobila do sedaj, sem brez pomisleka skenslala, kar bi mi Taras gotovo zameril, če bi vedel, ampak jaz bom imela čisto vest glede prihodnosti te pasme :P.




inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #15024 : 16 April 2012, 15:51:12
Karmen, tudi meni bi bilo logično, da če so starši tvojega psa pri vzrediteljih bili testirani, da ti lahko pošljejo kopije testov in bo vzrejna komisija to upoštevala. Pa zate bo manj stroškov in dela.

Pri skandinavcih sem videla, da jih že precej navaja HSF4 clear by parentage. Očitno imajo tam problem tudi z dedno boleznijo "cobalamin malabsorption", za katero se po ASHGI tabeli priporoča testiranje samo pri psih z družinsko zgodovino.

Kar se pa pomembnosti MDR 1 tiče, ki je v obliki carrierjev še kako pogosto prisoten defekt, pa na žalost v tej tabeli zaenkrat še piše, da se priporoča parjenje samo med/s "clear" (v obeh primerih, +/- in -/-), kar me zelo čudi in mislim, da ne bo dolgo, ko bodo vsaj v delu za -/- to popravili. V zadnji številki Aussie Times namreč lepo piše, da se odsvetuje tudi parjenje med nosilci te dedne okvare (+/-).
Na strani ASHGI- MDR1 FAQs je lepo razloženo, kako je pomembno vnašati vse teste tudi v rodovnik in tukaj vsa pohvala vzrediteljem, ki to tako uredijo:
"If the puppy has been purchased for breeding, make the new owner aware that MDR1 testing should be considered as necessary as hip and eye exams and should be done before the dog is bred.
As time goes on and more dogs are screened, you could determine the need for screening any particular dog by checking the pedigree for known test results. If you find Normal/Normal ancestors along every line of descent, there's no need to test. But if even one line is unknown or has a dog with at least one copy of the mutation, you should test it."



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15025 : 16 April 2012, 16:20:37
Obstaja tudi genetski test za CMR: http://www.optigen.com/opt9_test_cmr.html

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15026 : 17 April 2012, 19:07:34
O, super!  :)


V Italiji na posvojitev in novi pravi dom čakajo različni avstralčki vseh starosti, ki upajo na boljše življenje, med njimi tudi:

samček Toby


psička Gaga



mladički: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.108469385908149.23055.100002352658185&type=3
vsi ostali: https://www.facebook.com/media/albums/?id=100002352658185

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15027 : 17 April 2012, 21:21:46
Neela je bila posvojena preko tega društva oziroma organizacije. Zgleda, da imajo zadevo kar dobro organizirano, ker so psičko pred oddajo imeli še en čas na individualni socializaciji, poskrbeli so za vsa cepljenja in se pozanimali o bodoči lastnici.

Boljše bi seveda bilo, če potrebe po takih društvih sploh ne bi bilo :( Upam, da pri nas še dolgo ne bomo rabili kaj takega.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #15028 : 17 April 2012, 22:09:24
Poznam ljudi, ki tam delajo, predvsem Oriano. Zelo vredu so, res delajo dobro. Ko bo čas za moj naslednji pes, bom med drugim tudi pri njih pogledala. Če ne bom že prej zagrabila mladička od Lucy Lou.  ;)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15029 : 17 April 2012, 22:10:29
Se pridružujem  :D :o

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P