Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498022

martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15030 : 18 April 2012, 08:16:56
Apeliram na vse, ki si želijo posvojiti psa iz azila - iz razlogov reševanja zapuščenih živali ( žal razlog ni vedno tak) - da posvojijo psa iz slovenskega azila, ki so ravno tako potrebni pomoči in vsi ti azili v Sloveniji se financirajo iz davkoplačevalskega denarja, ki ga prispevamo vsi, ki davke plačujemo.

Nehegienično se mi zdi delati reklamo za tuje probleme/azile in ravno Italija ima hiperprodukcijo živali (  na 2.mestu v EU), rezultat šteparjev, mladičev, ki se niso prodali in zavrženih psov, ki so v napačnih rokah. Pasje mladiče ( in druge živali) vseh pasem se prodaja POVSOD :na tržnicah, konjskih sejmih, prireditvah in na lastne oči sem videla na nekem tekmovanju poleg sejma tudi, košare mladičev na vročem soncu in tisti, ki niso preživeli, so konec dneva končali v kanti za smeti. To so mladiči iz nekontrolirane vzreje, vprašljivega zdravja in energija in denar , ki se namenjata vedno novim in novim  (da celo cela legla  mladičev končajo v azilih, pa mladi psi, pa stari psi) zapuščenim živalim, bi se raje namenjal  preprečevanju takega početja. Tisoči in tisoči živali končajo v Italiji vsako leto na cesti, so zavrženi.
V Sloveniji k sreči ni tako drastično, vendar v vsesplošnem pomanjkanju denarja v tej državi, ko se mora varčevati na vseh področjih, je edina prava odločitev za žival iz slovenskega azila. Kdor plačuje davke, bo tako ramišljal.

In vsak pes mora biti vpisan v slo register in vsak uvožen pes mora zadostiti zahtevam prehoda meje po slovenskem zakonu.

Zdaj bi se pa raje vrnili o razmišljanjih o zdravju in dobri vzreji avstralskih ovčarjev - tukaj in povsod.





I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #15031 : 18 April 2012, 09:10:44
Apeliram na vse, ki si želijo posvojiti psa iz azila - iz razlogov reševanja zapuščenih živali ( žal razlog ni vedno tak) - da posvojijo psa iz slovenskega azila

To je tudi ena izmed možnosti. Ampak v kolikor nekdo želi posvojiti zapuščenega psa, ki je podoben določeni pasmi, ne vidim nič narobe, če se obrne na breed rescue organization v tujini, ki dela dobro in odgovorno, kot npr.  Australian Shepherd Rescue Italia. Mnogo mnogo raje vidim, da bodoči lastniki avstralcev posvojijo pse pri njih, kot da slovenci kupujejo nerodovniške mladičke od neodgovornih italijanskih "vzrediteljev", kar se žal tudi dogaja pri nas.

Australian Shepherd Rescue Italia je obenem zelo aktivna tudi na področju ozaveščenja javnosti o problematiki, torej se zavzame za preprečevanje nekontroliranega produciranja mladičkov, izobražujejo o zdravstvenih problemih pasme, in podobno.

Ni mi pa všeč delo nekaterih slovenskih organizacij, ki poberejo pse povsod in povprek v tujini (predvsem na področju bivše Yugoslavije) in jih pripeljajo brez zdravstevnih pregledov in potrebne socializacije čez mejo, potem jih posredujejo po hitrem postopku v roke nepreverjenih posvojiteljev in/ali jih zapustijo nekje na območju določenega slovenskega zavetišča.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15032 : 18 April 2012, 09:34:06
. Mnogo mnogo raje vidim, da bodoči lastniki avstralcev posvojijo pse pri njih, kot da slovenci kupujejo nerodovniške mladičke od neodgovornih italijanskih "vzrediteljev", kar se žal tudi dogaja pri nas.


Prav gotovo tudi ti psi niso plod skrbne vzreje / sploh je vprašljiva pasma  ???, kaj neki to je? in prav nič ni znanega o njihovem poreklu s stališča zdravja in značaja. In potem bodo spet končali v naših azilih potem, ko bodo spraznili denarnice svojih lastnikov, če bodo ti pripravljeni kaj vložiti vanje. In peljati se tako daleč po psa tudi ni ravno poceni, pa brezplačno tudi ni. Žal je namen posvojitev včasih tudi finančne narave - ne plačati za dobrega rodovniškega psa ( pa iti potem v dobro šolo, kar je nujno potrebno, potem pa je kot je - vidimo).

In spet gre za davkoplačevalski denar  slovenskih državljanov.Zdaj je čas, da rešujemo slovenske probleme.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15033 : 18 April 2012, 09:43:02
To je tudi ena izmed možnosti. Ampak v kolikor nekdo želi posvojiti zapuščenega psa, ki je podoben določeni pasmi, ne vidim nič narobe, če se obrne na breed rescue organization v tujini, ki dela dobro in odgovorno, kot npr.  Australian Shepherd Rescue Italia. Mnogo mnogo raje vidim, da bodoči lastniki avstralcev posvojijo pse pri njih, kot da slovenci kupujejo nerodovniške mladičke od neodgovornih italijanskih "vzrediteljev", kar se žal tudi dogaja pri nas.

Australian Shepherd Rescue Italia je obenem zelo aktivna tudi na področju ozaveščenja javnosti o problematiki, torej se zavzame za preprečevanje nekontroliranega produciranja mladičkov, izobražujejo o zdravstvenih problemih pasme, in podobno.

Ni mi pa všeč delo nekaterih slovenskih organizacij, ki poberejo pse povsod in povprek v tujini (predvsem na področju bivše Yugoslavije) in jih pripeljajo brez zdravstevnih pregledov in potrebne socializacije čez mejo, potem jih posredujejo po hitrem postopku v roke nepreverjenih posvojiteljev in/ali jih zapustijo nekje na območju določenega slovenskega zavetišča.

Zelo lepo napisano  :-*

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15034 : 18 April 2012, 09:56:37
Upam, da velja moč argumenta  za vse ljudi, ki želijo dobro in  znajo razmišljati ( pozitivno.)

Pa davke je treba plačati v korist te države in njenih državljanov- ne samo pričakovati od nje.

Pa se vrnimo k zdravju in skrbni vzreji avstralcev.



I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15035 : 18 April 2012, 12:05:16
Se strinjam z Jeaninim pisanjem.

Evo, ena na temo zdravlja ;)

Pozna kdo, ali ima izkušnje, s tem podjetjem: http://www.eurovetgene.com/index.php/si/
med drugim ponujajo možnost testiranja za CEA, PRA in MDR1.
Piše tudi, da se pri avstralskih ovčarjih pojavlja Nevronska ceroidna lipofuscinoza (NLC), za kar slišim prvič.
En članek http://www.hindawi.com/journals/jbb/2011/198042/

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15036 : 18 April 2012, 12:12:43
Malo čudno imajo napisano na strani, na prvi strani piše, da je prisotna tudi pri avstralskih ovčarjih, na strani o bolezni so pa omenjeni samo avstralski govedarji. Zna biti napaka.

Na ashgi imajo napisano, da je še v fazi raziskovanja: http://www.ashgi.org/research.htm (predzadnja)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15037 : 18 April 2012, 12:28:10
Kaj pa o CMR pri avstralcih, ve kdo kaj vec?

http://www.optigen.com/opt9_test_cmr.html

battito animale


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15038 : 18 April 2012, 14:02:03
To je to, kar sprašujem že ves čas:
http://skopp1.tripod.com/id1.html



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15039 : 18 April 2012, 14:17:52
A na vzrejno si naslovila vprašanje, če sprejemajo tudi clear po starših?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #15040 : 18 April 2012, 14:23:21
Jaz sem ga danes, sicer glede borderjev, samo itak je isto.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15041 : 18 April 2012, 14:45:35
In to bo sigurno razjasnilo marsikaj  :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15042 : 18 April 2012, 14:58:32
Upam  :-[! Vedno bolj dobivam občutek, da ne vemo več, kaj počnemo  ???. Kdo pa so sploh ta "delni zbor za ovčarske in pastirske pasme", ki je sprejel spremembo pravilnika  ????



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15043 : 18 April 2012, 15:09:12
Mislim, da se te stvari ne urejajo po forumih. Je preveč resna zadeva.
Sploh se pa ne tiče  ASCA vzreje in lastnikov, tem je vse prepuščeno lastni presoji.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #15044 : 18 April 2012, 15:51:41
Zoe, izgleda da sem nekaj spregledala - katera avstralka pa je Neela?

V nedeljo je v RO II odlično odtekmoval mešanec, za katerega je kar nekaj ljudi mislilo, da je Taras, potem so pa opazili, da nima copper-ja :D.
Bila sem prav presenečena, kako je podobne konstitucije in tudi obnašanja. Simpatičnega lastnika sem povprašala o njegovem pejanu, pa je zatrdil, da mama nima avstralskih korenin, oče pa je popoloma neznan ::). Dobil ga je seveda v zavetišču :).



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15045 : 18 April 2012, 16:02:21
Kot sem jaz že objavila - hvala za čestitke  :)- je tudi prava avstralka Alpine River Million Dollar Baby ( Timber x Berry) v nedeljo odlično tekmovala -  zasedla je v Rally O III odlično 2.mesto.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15046 : 18 April 2012, 16:03:09
Neela je mešanka med borderjem in avstralcem :). Sem njene fotke prilepila kakšen teden nazaj.

Lilit, jaz vem samo to, kar sem prebrala na Sandrini strani (S bar L). Kratek opis situacije in bolezni najdeš na njeni strani med novicami - tam pod slikico od Smarty. Ena psička iz Susanninega legla Mo x Ice, ki sta oba prenašalca, je obolela. Zaradi tega so tudi bolezen sploh opazili in potem testirali pse.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15047 : 18 April 2012, 16:05:01
Ja, tudi jaz sem tam opazila :) me je zanimalo, ce se ve se kaj.

battito animale


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #15048 : 18 April 2012, 16:21:30
Mislim, da se te stvari ne urejajo po forumih. Je preveč resna zadeva.
Sploh se pa ne tiče  ASCA vzreje in lastnikov, tem je vse prepuščeno lastni presoji.
Ne morejo se urejat, saj je to neformalna oblika druženja. Gre pa za pomembno izmenjavo mnenj, izkušenj in informacij, mar ne?
Kaj pri FCI in KZS je pa vzreja prepuščena presoji samih vrhunskih strokovnjakov za pasmo  ???



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #15049 : 18 April 2012, 16:26:56
Kaj pa o CMR pri avstralcih, ve kdo kaj vec?

http://www.optigen.com/opt9_test_cmr.html

Tole je zanimivo, piše, da je v redkih resnejših primerih možna klinična zamenjava s PRA ... ampak očitno se s klasično diagnostiko to bolezen da otkriti tudi s pregledom pri pasjem oftalomologu, ko je enkrat razvita, seveda.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15050 : 18 April 2012, 16:46:35
Ne morejo se urejat, saj je to neformalna oblika druženja. Gre pa za pomembno izmenjavo mnenj, izkušenj in informacij, mar ne?
Kaj pri FCI in KZS je pa vzreja prepuščena presoji samih vrhunskih strokovnjakov za pasmo  ???


Jaz sem vse mogoče teste naredila, (od prevga legla, ko je bilo avstralcev za na prste ene roke v Sloveniji )- me ne zanima, kaj je predpisano in mi ne pade na pamet, da bi vzrejala s psico ali psom, ki nima kolkov pregledanih - pa še vse ostalo ) in NE - vzrejnega ne dobi samec brez enega jajca pardon testisa, kar se je v ASCA vzrejalo. Pa nič proti ASCA - so super vzreditelji, ampak Slovenci pač najdejo take, ki nimajo niti enega testa na svojih psih.
 Če jih kdo v FCI ne dela - naj kupci pač ne kupijo takih mladičev - preprosto. Meni je škoda pasme, človeška neumnost ( kupcev) me ne zanima.
In čudno, inka, da nisi videla na RO tekmi naše avstralke !!! :)

CMR je minoren problem. BINGO pač.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #15051 : 18 April 2012, 16:48:16
Neela je mešanka med borderjem in avstralcem :). Sem njene fotke prilepila kakšen teden nazaj.

Lilit, jaz vem samo to, kar sem prebrala na Sandrini strani (S bar L). Kratek opis situacije in bolezni najdeš na njeni strani med novicami - tam pod slikico od Smarty. Ena psička iz Susanninega legla Mo x Ice, ki sta oba prenašalca, je obolela. Zaradi tega so tudi bolezen sploh opazili in potem testirali pse.
Zoe, slikce sem opazila, pa mi je zgleda ime ušlo iz glave. Pa kje si jo to slikala?



inka

  • *
    • Prispevkov: 981
    • Točke: 0
Odgovori #15052 : 18 April 2012, 16:54:52
Sandra Zilch ima na svoji strani zanimiv podatek:
"At the University of Giessen, the Institute for Phamocology and Toxicology, a study was carried out to determine Ivermoctic sensitivities in Collie-type breeds.  The results showed that out of 700 tested dogs, the incidence of dogs affected by the MDR1-defect gene were Collies (~85%), Shetland Sheepdog (~50%), Australian Shepherd (~30%) and Border Collies (~3%)."

Sandra je predsednica DNA komisije za Evropo pri ASCA. In zdi se mi prav, da tukaj skopiram novico v zvezi s CMR z njene spletne strani, saj je primer dobre prakse odgovornega vzreditelja:
"The up to now in Australian Shepherds rather unknown disease CMR (Canine Multifocal Rethinoplasia) was diagnosed in a dog that is a descendant from two dogs we have bred. These dogs are S Bar L Mohawk and S Bar L Yakima, both owned by Susanne Schwarzmann in Austria. These dogs are, according to the Veterinärmedizinischen Universität Wien, carriers of the mutation. One female out of these dogs has the disease and thats why we became aware of the defect. We are in the process to have all relatives of these dogs tested for CMR to get a Status Quo.
In case we have forgotten to inform one of our puppy buyers who has relatives, we are sorry and we would like you to contact us please.
The disease was up to now known in Pyrenean Mountain Dogs, English- and Bullmastiffs and in Coton de Tulear. Its an inherited disease and its passed on autosomal recessive. This means, that there need to be two copies present in a dog for the disease to be diagnosed. A dog that has one copy will not get it. Therefore, breeding wise, it will be handled like MDR1. Although the retina will show some defects, there is no loss of vision reported.
Optigen says: „The disease generally develops in young dogs before 4 months and might progress slowly, might appear to heal, or might even appear and then go away again. Some dogs affected with CMR do not show clinical symptoms of disease until later in life. (...) Most dogs exhibit no noticeable problem with vision despite their abnormal appearing retinas. And in almost all cases, CMR does not progress significantly over time. The disease seems to have a consistent pattern among the breeds.“

So, there is no reason for panic. It seems not to be too difficult to get this under control and we are taking this serious. Maybe we will also do another, second testing with our dogs with another lab, just to make sure. (There have been cases before with two different HSF4 test results from two different labs before, for example.)
We will inform you here when we have new information.

According to the test done by Optigen, the result is: Nell +/+, Rufi +/- und Blue +/-."

Torej, BINGO. martina.o, koliko takih FCI vzrediteljev poznaš?



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15053 : 18 April 2012, 17:15:32

 martina.o, koliko takih FCI vzrediteljev poznaš?

Če smem biti ponižno ponosna sem ena izmed njih. :) Pa še kakšno delo lahko dokažemo, tudi pri mladičih naše vzreje, ali terapijo. Pa kar dobro izgledajo - imam rada estetske reči. :P Upam, da nisem kakšnega ob živce spravila !! ;D
 Pa kompletna VDH/CASD (to je nemško) - je pod kontrolo in predpisano, s tem, da se posebno  označijo vzreditelji, ki naredijo več testov, kot je predpisano, Award of Merrit tudi podeljujeo ( za delo).
Pa v Avstriji tudi vsaj 2-3 psarne., ÖKV .
Hmmm Skandinavija - za čuda  - ogromno ortopedskih testov, pa skoraj nič poudarka na očeh.

No - pa vzrejati izključno za pašo in čuvanje žal ne gre , ohranjanje inteligence in lojalnosti, s kontroliranim pašnim nagonom in easy to train, etc. čisto zadostuje, da se pasma ne pokvari.
Ko bi le ljudje ne želeli "družinskih psov". Saj se  vam niti ne sanja...

Zdaj pa prepuščam besedo "poznavalcem"

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #15054 : 18 April 2012, 17:24:10
Jao, jao... pa smo spet tam  :-\ :'(



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15055 : 18 April 2012, 17:52:26
 ;D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #15056 : 18 April 2012, 18:09:08
Prav gotovo tudi ti psi niso plod skrbne vzreje / sploh je vprašljiva pasma  ???, kaj neki to je? in prav nič ni znanega o njihovem poreklu s stališča zdravja in značaja. In potem bodo spet končali v naših azilih potem, ko bodo spraznili denarnice svojih lastnikov, če bodo ti pripravljeni kaj vložiti vanje. In peljati se tako daleč po psa tudi ni ravno poceni, pa brezplačno tudi ni. Žal je namen posvojitev včasih tudi finančne narave - ne plačati za dobrega rodovniškega psa ( pa iti potem v dobro šolo, kar je nujno potrebno, potem pa je kot je - vidimo).

In spet gre za davkoplačevalski denar  slovenskih državljanov.Zdaj je čas, da rešujemo slovenske probleme.

Pes, ki prihaja iz ASRI v Slovenijo, ne porabi čisto nič slovenskega davkoplačevalskega denarja. ;) Ker je oddan s pogodbo samo vnaprej dobro preverjenemu lastniku. Tak pes ne bo imel nobenih mladičev in tudi sam ne bo končal v nobenem slovenskem zavetišču, ker če bo karkoli narobe in bo izgubil dom, gre nazaj tistim, ki so ga reševali. Tako da kar se tega tiče, si lahko brez skrbi.

Pač zame sprejemljiva varianta, če nekdo si želi psa z določenimi značilnosti. Ali vzameš rodovniškega, pri dobremu, odgovornemu, poštenemu vzreditelju (FCI ali ASCA, mi je vseeno), ali ga posvojiš preko take organizacije. Glede zdravja moraš imeti kanček sreče povsod: tudi rodovniške pse iz uglednih psarn so imeli razne probleme (OCD, epilepsija, prirojene napake, itn.). Je seveda res, da ne moraš veliko vedeti o izvoru posvojenega psa, po drugi strani pa glede na to, da so na voljo tudi odrasli psi, ne samo mladiči, lahko dobiš dobro predstavo o tem, v kaj bo/je pes zrastel, vizualno in karakterno. Kar je prednost, posebej če ga hočeš imeti za določene namene, npr. nek kinološki šport. In še dodatno zadovoljstvo lahko pride od tega, da nekomu rešiš življenje in s tem tudi prispevaš k reševanju problematike odvečnih psov nasploh.

Tako da brez zadržkov in slabe vesti lahko napotim bodoče lastnike k enim in drugim. Vsekakor ne k šteparjem in slabim vzrediteljem.




martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15057 : 18 April 2012, 19:51:23
Z davkoplačevalskim denarjem gre takole : če se posvoji pes iz slovenskega azila le ta dobi lastnika,ne? Potem občini ni treba več zanj plačevati davkoplačevalskega denarja - verjetno ni jasno, da pri nas za pse v azilih plačuje država/občina.
Kar se zdravja tiče - tukaj pa odločno ugovarjam. Verjetnost v+ je jasna. Ne prosim o zdravih mešančkih.
In toliko zavrženih psov v eni državi - tu je nekaj  hudo narobe z ljudmi.

(In se denar lahko porabi za brezposelne, mlade brez dela...čeprav mi je to čudno. Dobro.. druga zgodba.)
Recimo za štipendije pridnim študentom...

In bravo Jean za odlično vsebinsko logične in pravopisno pravilno sestavljene prispevke - čeprav se v marsičem  vsebinsko ne strinjam s tabo. Ampak glede na to, da si tujka čestitke za dobro slovenščino.  Marsikdo bi se lahko  zamislil.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15058 : 18 April 2012, 20:12:38
Očitno delovanje zavetišč pri nas, njihovo financiranje in predvsem časovna omejitev financiranja, ni znana zelo zainteresirani javnosti  ::)


http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #15059 : 18 April 2012, 21:14:32
In bravo Jean za odlično vsebinsko logične in pravopisno pravilno sestavljene prispevke - čeprav se v marsičem  vsebinsko ne strinjam s tabo. Ampak glede na to, da si tujka čestitke za dobro slovenščino.  Marsikdo bi se lahko  zamislil.

Hvala, Martina!  ;)

Glede racionalne porabe davkoplačevalskega denarja, če bi mene ta (ali pa ameriška) vlada vprašala za nasvet, bi lahko predlagala konkretne ukrepe, ki bi nam prihranili precej denarja, obenem izboljšali kakovost življenje vseh nas...ampak to je res druga zgodba, ki ne spada v to temo.