Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498113

andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15150 : 08 Junij 2012, 11:22:04
Mala buča raste!  :o :-* :-* :-*

nana93, na žalost smo že vsi navajeni in se na srečo ne sekiramo  :D 8)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15151 : 08 Junij 2012, 11:27:06
Test ne pokaže karakterja - dejte no..edino eno stvar pokaže .

 In ni ravno dosti vzrediteljev, ki testira mladiče - sem daleč naokoli edina, ki to dela 7 let - s primerjavo v kasnejšem obdobju - če vam je nekaterim všeč ali ne - da to povem

Imam odličnega psa - na testu je pokazal odlične lastnosti - lastnosti, ki so tipične za delo te  pasme - in se jim ne reče karakter -
njegov karakter za ravno terapevtskega psa, se je pokazal mnogo kasneje - kar seveda niti ne gre skupaj z lastnostmi, ki so zaželjene za delo te pasme. Ampak, ker izjemno cenim aussie lastnost - inteligenco- sem zelo zelo vesela vsakega mladiča, ki loči različno delo in se temu primerno prilagodi. T.i. versatility.
In ne bom o strogo delovnih psih/aussijih in terapiji..veliko manj verjetnosti.

Btw - sposobnost za terapevtskega psa ima lahko vsak mladič, iz vsake linije, tudi iz vsake pasme. Ampak to se ne vidi pri 8 tednih starosti.

Moj post je namenjen vsem, ki bi se o pasmi radi kaj naučili / izvedeli in nikakor ne tistim, ki vedno, ampak prav vedno"skačejo" v moje poste, pa čeprav imam res  kaj povedati argumentirano in iz izkušenj. In tudi ne tistim, ki ne morejo razumeti .

Z refererencami nekaterih tukaj pišočih bi se raje skrila.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15152 : 08 Junij 2012, 11:29:50

 In ni ravno dosti vzrediteljev, ki testira mladiče - sem daleč naokoli edina, ki to dela 7 let - s primerjavo v kasnejšem obdobju - če vam je nekaterim všeč ali ne - da to povem


Če ti je všeč ali ne, si slabo informirana  ::)
sicer je pa itak škoda besed... :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #15153 : 08 Junij 2012, 11:33:20
Martina vedno v tej temi nastanejo zdrahe, ker zate obstaja samo en prav in sicer tvoj.  ::) Bilo je nedolžno vprašanje bil je korekten odgovor. Lahko poveš če veš kaj več ali popraviš ni pa treba napadat in druge označit za totalne nevedneže, ker zapisana beseda ni bila taka kot bi jo uporabila ti, je pa vseeno prava.





martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15154 : 08 Junij 2012, 11:47:24
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=272.60

mogoče ninci boš še tule kaj komentirala / posti od 61 - 81 isti avtor

Če je pa tukaj važno, da se izključno piše in vsebina ni važna, potem pa naj se moji posti zbrišejo - so preveč strokovno napisani za tele potrebe.
Jaz ne pišem kr neki , da se pa pišejo nepravilnosti in zavajanja, je pa totalno nedopustno tudi za en forum. Že tako ali tako je dovolj neznanja / premalo znanja med ljudmi.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #15155 : 08 Junij 2012, 11:51:47
...ampak prav vedno"skačejo" v moje poste...

ahahahahaha sori ker me je tole nasmejalo
Začelo se je samo z skokom v luft ker je bilo napisano karakterni test. No ja je pa res včasih karater tisti, ki je lahko težji od same mase osebka.

No je pa tole temo kljub vsemu zabavno brati. So avstralci ena lušna pasma.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15156 : 08 Junij 2012, 12:00:35
Ma itak Lunette si videla temo o evrazijcih??

In seveda, mene moti napačno izražanje o stvareh, ki so pomembne karakter test - haloo lepo te prosim in pri 8 tednih..
Ja avstralci so zelo luštna pasma, mene edino skrbi, da pridejo v napačne roke, ker če se mladiči ne prodajo ali težko prodajo, grejo potem radi kar nekam, kamor ni ravno primerno.
In kljub zelo previdnemu izboru, sem se tudi jaz  zmotila, kar je zelo, zelo hudo.


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #15157 : 08 Junij 2012, 12:10:40
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=272.60

mogoče ninci boš še tule kaj komentirala / posti od 61 - 81 isti avtor

Če je pa tukaj važno, da se izključno piše in vsebina ni važna, potem pa naj se moji posti zbrišejo - so preveč strokovno napisani za tele potrebe.
Jaz ne pišem kr neki , da se pa pišejo nepravilnosti in zavajanja, je pa totalno nedopustno tudi za en forum. Že tako ali tako je dovolj neznanja / premalo znanja med ljudmi.

Oh, daj saj vem da imata z andrejo kup nerasčiščenih stvari, kar je brati tudi na forumu.  ::)
Vsi, ki delajo s psi vedo kakšen test se opravlja pri mladičih, tisti ki ne, bodo pa vse informacije najbrž dobili pri vzrediteljici tega legla, brez da naredimo mi doktorat iz pravilnega poimenovanja testa.
Če se ti zdi, da imajo ostali sodelujoči v tej temi  premalo znanja lahko forum z enim klikom kadarkoli zapustiš  ;) Noben problem. Nikogar nisem prosila da pride sem gor, nikogar nisem/ne bom prosila da ostane.  ;)



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #15158 : 08 Junij 2012, 12:22:37
Se dobro zavedam, da je težko najti primernega terapevtskega psa med delovnimi liniji/pasmami, kakor tudi, da se ta primernost vidi šele kasneje. Kar se tega tiče, Bamm Bamm is one in a million po karakterju (če smem sploh uporabljati ta izraz  ::) ). Zadela sem loterijo, ko sem ga dobila, pa pravzaprav ga nisem niti iskala, zgodilo se je čisto po naključju. Ne pričakujem, da se bo kaj takega zgodilo več in my lifetime.

V kolikor bi iskala psa izključno za terapevtske namene, bi najraje vzela malo starejšega, ne mladička. Vsaj pol leta star, še bolje eno leto ali več. Da se bolj vidi in oceni, kakšen je, fizično in psihično. Ampak ne izključujem možnosti, da bi kdaj vzela mladička, tako in tako prilagodim vse svoje dejavnosti posameznemu psu, in mu nudim to, kar je njemu najbolj pisano na kožo ali kako se temu reče. Res je, da bi rada nadaljevala s terapijo s pomočjo psa, in upam, da bo Bamm Bamm imel nekoč naslednika pri tem poslanstvu. Ampak če naslednjemu psu ni bo ta dejavnost všeč, pač bomo delali kaj drugega.



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #15159 : 08 Junij 2012, 12:24:14
En odlomek iz zgodbice iz neke male dezelice.
...najprej je bil grozen, popolnoma nesramen, in neizobrazen indijancek, potem se mu je pridruzil drug in potem tretji in zdaj  jih je cedalje vec!... Kdo jih lahko ustavi! Kje je vitez, ki bi resil dezelo teh nevednezev?

Na zalost o vitezu ni duha ne sluha. Indijancki se kar mnozijo in nihce ne ve kaj storiti...



Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #15160 : 08 Junij 2012, 12:38:08
Sunshine_1,
ta zadnja fotka, hahahahaha  :o

Hahaha, ja ravno je iz "tunelčka" pršla in je bila čist vesela, ko je videla igračko v moji roki..  :P

Še ena od tamale.  ;D


Pa lep dan vsem še naprej.  ;D


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #15161 : 08 Junij 2012, 12:38:32
Ok pa že če je tale izraz čisto nepravilen. Pa zakaj je potem potrebno v luft skakat in napisat (spet) dve strani?
In za nas nevedneže bi prosila konkretno razlago (ne taka in drugačna kreganja kdo ima bolj ali manj prav), ki najbrž pride prav pri vsaki pasmi.
Dajmo na stran besedico ''test'' pa se osredotočimo na karakter - osebnost - značaj... kje je razlika. Zakaj je razlika? Na kaj vplivamo z genetiko in na kaj z izkušnjami v življenju? In zakaj je en od teh pojmov pri 8 tednih nemogoč?

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #15162 : 08 Junij 2012, 12:52:07
Se da ze kar kmalu selekcionirati neperspektivne (ali pa take, v katere bo potrebno vloziti (pre)vec dela) za kaksno delo. Se pa osip tukaj ne konca, prav tako ni nujno, da je selekcija pravilna.

Mislim (ce se prav spomim iz psihologije), da je karakter=znacaj (velik vpliv ima vzogja in okolje), drugo je pa temeprament (velik vpliv ima dednost).


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #15163 : 08 Junij 2012, 12:57:59
Sunshine_1, koliko je vaša mala stara? Lepa je!  :) A imate že ideje, kaj bi delala z njo? Pa je čisto tvoja, ali od cele družine, ali kako? Oprosti za toliko vprašanj, radovedna sem! Mogoče bo kmalu čas, za nek aussie pohod/srečanje/piknik, že dolgo se nismo dobili.

Pa še eno vprašanje o terapiji, za Martino...omenila si, da to delaš s Chipom, zanima me, v okviru katerega društva, na kakšna izobraževanja/prakso hodita? Seveda če ni skrivnost.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #15164 : 08 Junij 2012, 13:03:42
Aha hvala. Torej je karakter isto kot značaj. Malo opazujem svoje pse pa rišem vzporednice z obnašanjem že iz legla. Pri nepoznani zgodivini (mixiji) pa vzporednice s sorodniki mojih psov. Pa me tudi za v bodoče zanima ko bo čas za novega psa.

Zdaj pa glede na to da v dveh straneh še nisem izvedela kako se tem testom reče (če se jim ne karakterni test kar je meni potlej isto kot značajski test) bi prosila martino.o da mi to objasni. Po njenih besedah je tudi edina daleč na okoli ki to izvaja že vsaj 7 let. Glede na to da bi to res rada vedela bi prosila čim bolj kratek in konkreten odgovor.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #15165 : 08 Junij 2012, 13:08:24
Jean, hvala.  :D Tamala je pa tokrat čisto moja.  :) 3.6. je dopolnila 3 mesece.
Delali bova ziher agility, mogoče se bova preizkusili tudi v RO, me pa tudi frizbi mika v prihodnosti  8) Vsaj tako za zabavo, Easy je tako ali tako nora na vse igračke in bi nekaj delala non-stop.  :D


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15166 : 08 Junij 2012, 13:13:52
Lunette na kratko pa to žal ne gre, če te zanima, imam dokumentirano za cca 34 psov je treba pogledat in interpretirat pa primerjat s starejšim obdobjem. Za vsakega psa.
+ nekaj testov psov s Finske testiranih kot mladiči - s primerjavo mentalnega profila.

In tukaj o tem ne bom pisala.  Nič več ne bom pisala. Da ne bom ene 5 ljudi vznemirjala,  - bodoči lastniki avstralcev naj se pa izobražujejo o pasmi tam, kjer imajo izkušnje, znanje.. ne na forumu.
Dovolj je dobrih vzrediteljev - ki tudi na zdravje  dajo.  Tam pa rabiš reference za mladiča dobit.

Jean bom odgovorila - isto velja.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #15167 : 08 Junij 2012, 13:33:18
Lunette in Jean, pa sta res mislili, da bosta dobili odgovor?

Pa daj Martina.o, ma nehaj ze se cutit ogrozeno od razno raznih ljudi, saj ti nic nocejo. In ta pescica ostalih legel nima kaj proti tvoji vsakoletni produkciji. Se dobro, da je vmes kaksen pes uvozen, pa da vsaj vsake toliko kdo kaksno drugo linijo psov na svet spravi.Ce temu ne bi bilo tako, bi itak bili ze cisto vsi avstralci tu pri nas bili v ozji zlahti.

Zdaj pa ze nehaj pljuvati po ostalih, saj ni ne zrelo in ne okusno.



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #15168 : 08 Junij 2012, 13:42:38
Lunette in Jean, pa sta res mislili, da bosta dobili odgovor?

Sem dobila.  :)



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #15169 : 08 Junij 2012, 13:49:11
Dajte mi raje povedat ali je kaksen od vas ze nasel kaksne ovce kje v blizini, kjer bi lahko sla z Boji mal potrenirat. Moje so cist odpuljene in lahko delava le preganjanje le njih, sej se jim cist odpili in sam letijo brezglavo v slislu "spasavaj se narode" in nato pristanejo v hiski in se ne gredo vec.
Ta mala ima pa ful fajn nagone in cedalje bolj tisti pogled: "Jasna, a jih lahko malo peljem naokoli, Jasna, a dovolis?"
Tako, da zdaj vecinoma voziva naokoli kure, hehehehe Pa ni isto  :P
Skratka vesela bom informacije



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15170 : 08 Junij 2012, 14:02:29
Dosti skandinavskih vzrediteljev ima javno objavljene rezultate mentalnega testa (ki se izvaja na odraslih psih). Samo en izmed primerov: http://www.sugarwinds.se/litter_1.html

Blumina, blizu Vač je gospod, s katerim je v kontakt stopila Lijana in ima ustrezne ovčke :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #15171 : 08 Junij 2012, 14:34:00
a potlej se temu reče mentalni testi? No ker najprej se mi je to bralo kot da so tok skrivnostni da niti imena nimajo samo niso pa karakterni.
si bom pogledala link. Hvala zoe.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #15172 : 08 Junij 2012, 14:36:46
Mentalne teste skandinavci delajo pri odraslih psih.
http://www.youtube.com/watch?v=iHG4wdsiLVw

Pri mladickih se v glavnem dela Volhard test v razlicnih variacijah
http://www.volhard.com/pages/pat.php

battito animale


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15173 : 08 Junij 2012, 14:38:29
Blumina, blizu Vač je gospod, s katerim je v kontakt stopila Lijana in ima ustrezne ovčke :)

In je tudi sam rekel, da če bi kdo rad probal, da se lahko zmeni za obisk. Sam pase z borderjem in je zelo v redu  :D
Tako da kar Lijano kontaktirat ja :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15174 : 08 Junij 2012, 14:42:08
Blumina - daj ti kakšno leglo sproduciraj k si tok fajn. In ne , niti slučajno tukaj ne bom delila svojega znanja.. vsak, ki želi, ga lahko dobi, pri meni
 Boš  lahko kurila foušarijo, do takrat, ne bo treba drv pa olja - je precej drago.

Me ne zanimajo druga legla .. zakaj neki, vsako leglo je edinstveno, če tega ne veš.. zato si vsak bodoči lastnik lahko izbere - nihče nikogar ne sili. Demokracija pač.. samo zavajat pa nikar, no..se izgubi kredibilnost prav kmalu

Je pa neizmerno polepšan dan, ko prideš z vaje gorske reševalne ( ravnokar kratka helikopterska vaja  ) in vidiš te srčne ljudi pa še psa iz svoje vzreje, s katerim so super  zadovoljni..
Neprecenljivo

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #15175 : 08 Junij 2012, 14:53:57
nevedni indijancki, pa se zastonj kurjavo imajo, hehehehe



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #15176 : 08 Junij 2012, 16:04:12
Pri mladickih se v glavnem dela Volhard test v razlicnih variacijah
http://www.volhard.com/pages/pat.php

S tem sem se jaz malo igrala po spominu, da sem videla kakšne rezultate bi dobila Roxy. Sem se takrat precej posvetila karakterju pred izbiro... No, po tem testu pride za Roxy:
has leadership aspirations
May be hard to manage and has the capacity to bite
Has lots of self-confidence
Should not be placed into an inexperienced home
Too unruly to be good with children and elderly people, or other animals
Needs strict schedule, loads of exercise and lots of training 

Bo kar držalo, razen, da pri labradorcu res ne moreš pričakovati, da bo grizel... Je treba upoštevati tudi pasemske značilnosti. Se mi pa zgornji opis bere precej negativno in, če bi tak opis prebrala preden sem takega psa dobila, se verjetno zanj ne bi odločila. Pa bi bila to velika škoda, ker mi ima Roxy super karakter.



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15177 : 08 Junij 2012, 16:24:07
Roxy - saj point je v tem, da to veš - ti prav verjamem, da je tako(bilo), verjetno si pa tudi izkušena ali si pa imela dobrega trenerja ( sorry, ne poznam, kdo si) da se potem negativne lastnosti niso do konca razvile.
Pri vsakem psu se pojavijo lastnosti, ki niso zaželene - in prav lahko jih je odpraviti in/ali spraviti pod kontrolo, če se na tem takoj dela.

Torej gre pri testiranju za to:
- da je pes plasiran pravemu lastniku, ki to upošteva in (zna) dela (ti) na tem
- in da, pasemske značilnosti je treba upoštevati, če je le mogoče, zato sem omenila, da sem zelo vesela, da so mi prijazno dovolili uporabiti test, ki je modificiran na pasmo
In absolutno pomembno, kdaj in kako je test narejen.

Avstralci niso ravno retrieverji - ampak imamo nekaj primerkov, ki so na testiranju kar lepo prinesli ( ne prinašali pri tej starosti) - še danes, ko so starejši, se ti lahko kosajo z vsakim retrieverjem, celo iz vode.
 Meni zelo zanimivo, izziv.
Vendar je pa včasih od nekaterih lastnikov težko dobiti povratne informacije ali psa spremljati. Včasih..




I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #15178 : 08 Junij 2012, 18:47:36
Danasnja iz zivljenja nevednezev:
Tale nas Janez pa res izziva. Boji se je pa vlegla zraven mene, ko sem slikala in se sprasevala, ali bom tole res dopustila, al kaj... ::) Samo trzljaj bi bil dovolj, da bi sprostila avstralsko energijo  :D hahaha, ma res so face totalne! :) :) :)



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15179 : 08 Junij 2012, 19:03:10
 ::) ::)
lovely lovely you're the best  ??? ::)
krasniiiii, še fotk


I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.