Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3497983

zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15660 : 20 April 2013, 21:18:25
Živjo Jasi,

žal ti ne znam povedati kako veliki sta populaciji psov FCI/ASCA, sem pisala na ASCA, če imajo ta podatek in mi ga lahko dajo, pa ti sporočim, če dobim odgovor :) Delno se da število za ASCA ugotoviti na podlagi registracijske številke, ampak bi bilo potrebno odšteti vse preminule pse...

Zakaj je prišlo do spremembe vpisa ASCA psov v KZS pa ti morda lahko povejo na KZS. Vem, da so pred kratkim tudi v avstrijski kinološki zvezi sklenili podobno, ponekod v Evropi pa se še lahko vpiše pse z ASCA registracijo v FCI klube.
V primerjavi s tibetanskimi terierji je situacija z avstralci pomoje malo drugačna, ker so mnogi avstralski ovčarji tudi v domivini - ZDA, registrirani v ameriški kinološko zvezo (AKC), ki je kompatibilna s FCI, pri tibetanski terierjih pa najbrž ni tako?

Upam, da se bodo s časom predpisi zopet spremenili in se bo spet lahko ASCA pse vpisalo v KZS.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15661 : 20 April 2013, 22:07:27
Izključno ASCA registrirani psi nikoli niso imeli SLR rodovnika, pač pa SPR. Prav tako v drugih EU državah( z drugačno  oznako seveda n.pr. R). S tem seveda več ali manj omejitev glede na aktivnost.
Predpis glede vpisovanja določa FCI - KZS sledi temu in vsi ostali.

Sploh ne vidim problema - večina psov poleženih v ZDA/Kanadi ima dvojno registracijo - ASCA in AKC - in se na podlagi AKC vpišejo polnopravno v katerokoli rodovno knjigo.+ASCA za druge potrebe..

Obratno je seveda tudi mogoče - vse moje mladiče imam FCI registrirane in nekateri so tudi v postopku ASCA registracije, ker je pač potreba po tem.
Do nam najbližjih ASCA dogodkov je vsaj 500+km pri nas pride prav obvezno FCI/KZS registracija.

Toliko, da ne bo zmešnjav in napačnih info. S tem se ukvarjam 12 let.

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Jasi

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #15662 : 20 April 2013, 22:31:26
Hvala obema za odgovore!
Vir " mojega nerazumevanja" je začetna stran ASCA, ki ima tako kot AKC  vpis, da je "parrent" ornanization. Tako sem mislila, da je krovna organizacija pasme. Skozi vajina pojasnila mi je stvar bolj razumljiva.
Zoe imaš prav, pri TT jih je native zgodba drugačna, saj psi iz Tibeta pridejo "brez rodovnika", nato pa je njihova vzreja in vzreja njihovih potomcev ( ti ostajajo v solastništvih dokler jim je izdan SPR rodovnik)  pod budnim nadzorom KTP. A vam s tem ne bom smetila teme.
S TTji živim 20 let in vem, da ni samoumvno najti optimalnega psa tako za delo kot vzrejo in sklepam, da je tako tudi pri Ausijih, zato iščem čim več informacij o pasmi :)
Zadnje kar si namreč želim je " živeti z delovnim psom, ki npr. Iz zdravstvenih razlogov ne more delat. Slednje smo namreč doživeli z moževim PONom.
Še enkrat hvala in se ( upam) beremo n atemo Aussijev!

Jasi


idefix

  • *
    • Prispevkov: 420
    • Točke: 4
Odgovori #15663 : 20 April 2013, 22:35:31
Ampak tole je pa malo žalostno  ::) - in to traja tudi v Sloveniji že vsaj 12 let???  ???
Ali imajo različne standarde? Gre za dve pasmi?
Ali potemtakem bodisi pripadniki ASCA ali pripadniki AKC/FCI pišejo o drugi skupini kot o 'mešancih' v smislu 'pes brez rodovnika je mešanec'  :-\?

lp ž & l & h


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15664 : 20 April 2013, 22:37:56
Izključno ASCA registrirani psi nikoli niso imeli SLR rodovnika, pač pa SPR. Prav tako v drugih EU državah( z drugačno  oznako seveda n.pr. R). S tem seveda več ali manj omejitev glede na aktivnost.
Predpis glede vpisovanja določa FCI - KZS sledi temu in vsi ostali.

Na Nizozemskem je registracija ASCA psov v njihovo kinološko zvezo še vedno mogoča... Prav tako je tam možno v določenih primerih dobiti polno registracijo.

Obratno je seveda tudi mogoče - vse moje mladiče imam FCI registrirane in nekateri so tudi v postopku ASCA registracije, ker je pač potreba po tem.
Do nam najbližjih ASCA dogodkov je vsaj 500+km pri nas pride prav obvezno FCI/KZS registracija.

Iz FCI v ASCA ja, obratno iz ASCA v FCI pa večinoma ni mogoče. Ravno o tem pišemo, da se psov z ASCA registracijo v večini držav ne da vpisovati v FCI. Drugo je, če ima pes tudi AKC registracijo, ker je AKC, kot sem že napisala, kompatibilna s FCI.

Vsak ima seveda svoje mnenje, moje je, da dolgoročno to ne prinaša nič dobrega za pasmo.

Toliko, da ne bo zmešnjav in napačnih info. S tem se ukvarjam 12 let.

 :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15665 : 20 April 2013, 22:40:37
Idefix, standardi se razlikujejo, ja: primerjava

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Jasi

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #15666 : 21 April 2013, 16:16:33
Hvla za link s primerjavami standardov :)

Jasi


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15667 : 21 April 2013, 17:22:35
Ah jej spet  poznavalka in tudi "svetovalka" ( vse pride naokrog v tej majhni deželi) bolj virtualna že vseskozi.. ;)

Standard se bistveno ne razlikuje, sicer dvojna registracije za istega psa ne bi bila mogoče - malo logike je treba uporabiti
Sploh ne vem v  čem je problem, če pa so psi lahko dvojno registrirani kot sem napisala in ponovno pišem..
Tisti, poleženi v ZDA( imajo 99% AKC in ASCA) in vsi FCI iz EU so tudi lahko + ASCA registrirani SO LAHKO REGISTRIRANI ASCA IN FCI

Problem je nastal, ker v nekaterih Eu državah,  nekateri vzreditelji vzrejajo samo ASCA ( imajo razlog zakaj) , producirajo relativno veliko legel in se jim je prodaja malo ustavila  :D


Vsak ima seveda svoje mnenje, moje je, da dolgoročno to ne prinaša nič dobrega za pasmo.

 :

Tale skrb za pasmo je prav ganljiva in zanimivo, da se ni znalo nič povedati  o nekaj postih nazaj, ko so se  tukaj oglašali ljudje s svoimi mešanci, za katere trdijo, da so avstralci, pa za to nimajo nobenega dokaza, kaj šele kakšne skrbi za zdravje in standard s strani "vzrediteljev" teh "kužkov. !!"

To že  kratkoročno ne prinaša nič dobrega za pasmo. In to je zaskrbljujoče
 Pa šlampasta rodovniška vzreja brez poznavanja zdravstvenega stanja prednikov, ki  je skrb vzreditelja naj gre za  ASCA, FCI ali AKC....




I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15668 : 21 April 2013, 19:38:22
Ja, imaš prav, marsikaj pride naokrog :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Jasi

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
Odgovori #15669 : 22 April 2013, 08:34:56
Martina, se popolnoma strinjam z vami, upam, da bom prav citirala
Citiraj
Pa šlampasta rodovniška vzreja brez poznavanja zdravstvenega stanja prednikov, ki  je skrb vzreditelja naj gre za  ASCA, FCI ali AKC....

Jasi


KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15670 : 22 April 2013, 20:26:30
Kaj dajete svojim avstralcem proti filariji?



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #15671 : 22 April 2013, 22:21:12
Kaj dajete svojim avstralcem proti filariji?

Milbemax, od aprila do oktobra.



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15672 : 23 April 2013, 07:41:43
Letos bom začela dajati maja, saj smo bili aprila še pod snegom. Še vedno dajem Interceptor, ker ima Magi čez 30 kg, zato bi mu morala dati 2 x Milbemax. Za Dropsija In Lili, ki imata 18 in 24 kg, pa razmišljam, da bi prešla na Milbemax.



Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #15673 : 28 April 2013, 14:27:42
Zoe a si ziher da faith ni v SLO? K takrat ko sem napisala un post sem jo lih vidla, še mal prej sem celo lastnico vprašala kako je ime psu in mi je rekla da je faith.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15674 : 28 April 2013, 17:37:59
Mogoče so malo tu, malo tam :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


rmcf90

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #15675 : 28 April 2013, 19:26:25
Pozdravljeni ljubitelji aussie-jev :)

Sem nov na forumu in imam par vprašanj. Že dlje časa se odločam za nakup avstralskega ovčarja, nimam pa nobenih posebnih izkušenj s psi oziroma ga nikoli nisem imel. Sem velik ljubitelj živali (doma imam mačko in zajca), zelo rad pa imam seveda tudi pse, vendar zaradi športne kariere nisem imel dovolj časa, ki bi ga moral nameniti psu.

Sama pasma me je pritegnila zaradi posebnega videza in zanimivih karakternih lastnosti.
Zanima me ali je ta pasma primerna zame kot še za neizkušenega v pasjem svetu ter, če mi lahko poveste par osnovnih stvareh, ki bi jih moral vedeti. Prav tako bi vas prosil, če mi lahko napišete vzreditelje v SLO ter katerega priporočate oziroma vaše izkušnje z njimi. Prav tako me pa tudi zanima okvirna cena rodovniškega mladička pri nas, saj je nisem nikjer zasledil (v tujini 500-800$).

Če je komu lažje deliti mnenje oz izkušnje me lahko kontaktirate tudi na email [email protected].

Hvala za vse odgovore in nasvete.








KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15676 : 28 April 2013, 20:20:21
Ali je sedaj tvoja športna kariera zakljuCena, da se boš lahko ppsvetil psu?




Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #15677 : 28 April 2013, 20:36:56
Ali je sedaj tvoja športna kariera zakljuCena, da se boš lahko ppsvetil psu?

Off topic - eden naših borderjev je v lasti profesionalnega kolesarja, in se ima čisto fino.  8)

Rmcf90 predlagam, da kontaktiraš kakšnega vzreditelja direktno in boš vse zvedel iz prve roke.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


rmcf90

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #15678 : 28 April 2013, 21:10:01
športna kariera zaključena 2 leti nazaj trenutno pa študiram tako, da časa bi imel več kot dovolj zato se tudi prej nisem odločil za to kakor sem napisal v prejšnjem mojem postu :) bi pa psa vsekakor jemal seboj na razne športne aktvivnosti...



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #15679 : 28 April 2013, 22:16:22
Pozdravljeni ljubitelji aussie-jev :)

Sem nov na forumu in imam par vprašanj. Že dlje časa se odločam za nakup avstralskega ovčarja, nimam pa nobenih posebnih izkušenj s psi oziroma ga nikoli nisem imel. Sem velik ljubitelj živali (doma imam mačko in zajca), zelo rad pa imam seveda tudi pse, vendar zaradi športne kariere nisem imel dovolj časa, ki bi ga moral nameniti psu.

Sama pasma me je pritegnila zaradi posebnega videza in zanimivih karakternih lastnosti.
Zanima me ali je ta pasma primerna zame kot še za neizkušenega v pasjem svetu ter, če mi lahko poveste par osnovnih stvareh, ki bi jih moral vedeti. Prav tako bi vas prosil, če mi lahko napišete vzreditelje v SLO ter katerega priporočate oziroma vaše izkušnje z njimi. Prav tako me pa tudi zanima okvirna cena rodovniškega mladička pri nas, saj je nisem nikjer zasledil (v tujini 500-800$).

Če je komu lažje deliti mnenje oz izkušnje me lahko kontaktirate tudi na email [email protected].

Hvala za vse odgovore in nasvete.

Po moje je pasma primerna tudi za neizkušenega vodnika, če ima ta le dovolj volje in časa.  Ampak, treba je poslušati, brati, hoditi na šolanje v dobro pasjo šolo, se pogovarjati z že bolj izkušenimi, poslušati nasvete in bo šlo ;) Dober vzreditelj ti bo znal vse to povedati in obrazložiti in svetovati pri nakupu. Avstralci se tudi precej razlikujejo med sabo, poskušati je potrebo najti si takega, ki ti bo ustrezal ;)

Jaz ti lahko povem zase, doma imam dve psički, obe iz psarne Alpine River in sem zelo zadovoljna. Meni osebno veliko pomeni, da mi da vzreditelj vse informacije, ki mi kdarkoli padejo na pamet in mi je vedno na voljo :) Pa seveda, da mu je zdravje psov na prvem mestu.
Cena mladiča naj ti ne bo najvažnejša pri nakupu, saj je to pri lastništvu psa še najmanjši strošek. Odvisna je od veliko dejavnikov, vesten vzreditelj bo zelo pozoren pri izbiri paritvene kombinacije, v prvi vrsti iz vidika zdravja. Vse to seveda stane nekaj več kot peljati psico k najbližjemu samcu ;) Za 500-800 eur boš težko našel kaj takega ;)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15680 : 29 April 2013, 08:13:25
Tudi jaz imam dva avstralca iz iste psarne, z njima sem zelo zadovoljna, s tem, da sta različna kot noč in dan  :P. Tako se po videzu in karakterno dopolnjujeta. Pri obeh skupaj so verjetno zajete vse najboljše in najslabše lastnosti avstralcev  :D.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15681 : 03 Maj 2013, 12:00:31
Moje mnenje je, da je avstralski ovčar lahko prvi pes, če ima lastnik občutek za pse in se je pripravljen učit in delat. Kot povsod ni nekega pravila, ki bi veljalo za vse... nekdo je lahko že pri prvem psu mnogo boljši vodnik kot nekdo drug, ki je imel že nekaj psov.

Preden se dokončno odločiš za avstralskega ovčarja, spoznaj čimveč različnih predstavnikov in se čimveč pogovarjaj z lastniki in vzreditelji :)

Tako kot je že Scarlett napisala, za 500-800€ boš v tujini težko dobil psa, cene se v Evropi gibljejo bolj med 1000 in 1200€.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #15682 : 03 Maj 2013, 13:43:43
Jaz bi lahko napisala roman o avstralcih
- si upam trditi, da imam dovolj izkušenj z različnimi karakterji, temperamenti in tudi delam z avstralci na različnih področjih od športa, poslušnosti, paše, terapije. In o dnevnih aktivnostih, ki jih psiho-fizično zaposlijo - človeka in psa za odlično interakcijo.

Pa veliko izkušenj imam tudi z lastniki mojih mladičev.

Ne, vsak ni primeren za avstralca - za odlično sobivanje v 12+ letih so določene potrebe - obeh. Predvsem pa generalno volja, energija in želja imeti inteligentnega/aktivngea psa. Sicer nabava avstralca nima nobenega smisla.

Vsaka debata o ceni je popolnoma nesmiselna. Mladiči so zelo različni- upoštevaje prednike, cilj vzreje, zdravje , temperament, karkater in videz. Ter seveda delo z mladiči pri vzreditelju. In reference prednikov( ko imamo že 3. genercije lastne vzreje)
Moji bodoči lastniki dobijo od mene maksimalno mogočo količino informacij ( iz prve roke), samo želim si čimveč vprašanj. In jih tudi postavljam. In vzreditelj mora znati odgovoriti čisto na vsako vprašanje( o psu seveda) in biti navoljo vse( pasje )življenje.
Privatno seveda, tam tečejo pogovori, ki imajo smisel in s eljudje lahko kaj naučijo.
LP

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


pidog

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 1.345
    • Točke: -50
Odgovori #15683 : 03 Maj 2013, 22:30:55
Vsaka debata o ceni je popolnoma nesmiselna. Mladiči so zelo različni- upoštevaje prednike, cilj vzreje, zdravje , temperament, karkater in videz.

 ;D ;D ;D
Važno je samo, da so baštardi zastonj  :-*
Amen!



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #15684 : 04 Maj 2013, 15:30:00
;D ;D ;D
Važno je samo, da so baštardi zastonj  :-*
Amen!
Žal nimaš prav in marsikdo baštarde PRODAJA in ljudje še plačujejo zanje.

Sploh pa, poudarjam še enkrat, nabavna cena psa je najmanjši strošek, če/ko si omislimo psa. Če je komu žal dat tistega jurčka za psa, naj si omisli baštarda (da ne bo pomote, nimam popolnoma nič proti takim psom), naj ga vzame v zavetišču. Ali če smo že v aussie temi, naj se obrne na organizacije, ki skrbijo za oddajo zavrženih aussijev. Že v ITA in AUT jih je polno.

Še dva (nam najbližja) linka, če mogoče koga zanima. Samo za božjo voljo, ne kupujte psov pri kvazi vzrediteljih za 300 eur in ne podpirajte take "vzreje".

https://www.facebook.com/australianshepherd.rescueitalia

http://www.aussie-in-not.at/



rmcf90

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #15685 : 04 Maj 2013, 17:46:35
Hvala za linka si bom malce pogledal. Zagotovo se ne bi branil tudi psa iz zavetišča, saj tako nekemu psu neizmerno polepšaš življenje. Ima morda kdo kake izkušnje s kakim takim aussijem? imajo kake probleme oz. kako to da so zapuščeni? Hvala za vsak odgovor.



Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #15686 : 04 Maj 2013, 18:07:43
Poznam ljudi pri Australian Shepherd Rescue Italia, delajo dobro, zvestno, in odgovorno. Eni psi dejansko končajo tam v rescue, ker so problematični (zaradi zdravja in/ali vedenja), drugi pa zato, ker lastniki niso sposobni, tretji pa enostavno zato, ker imajo smolo--preveč mladičev je na svetu in ne dobijo vsi svojega doma. Vse kar vedo o psih v njihovi oskbri bodo odkrito povedali potencialnim posvojiteljem, dali nasvet, pomagali na več načinov. Res je, da ko gre za zapuščenega psa iz neznanega izvora ne moreš vedeti o prednikih, genetiki, itn.

Srečno pri iskanju!:)



rmcf90

  • *
    • Prispevkov: 4
    • Točke: 0
Odgovori #15687 : 05 Maj 2013, 13:25:17
Pozdravljeni imam ponovno par vprašanj :)

S katero prehrano (znamko) hranite svoje pse in kje jo kupite? ali kombinirate tudi kaj s konzervami ali kuhano hrano? Imate kakšne vitaminske ali mineralne dodatke?

Prav tako me zanima kako jih negujete. Katere krtače uporabljate in ostale dodatke? šampon za umivanje? kako pogosto stuširate vase pse?

Hvala za vse odgovore :)



Scarlett

  • *
    • Prispevkov: 979
    • Točke: 0
Odgovori #15688 : 06 Maj 2013, 12:28:24
O tem se je pisalo že ene 100x tule gor..zato se verjetno nobenemu ne da tega ponavljat ;) In o vsem tem, je na pesjanarju nešteto tem, lahko bereš en teden in ne boš prišel skozi :D

Drugače pa, odgovoren vzreditelj ti bo dal vse te info, prirejene za aussije in še vse druge potrebne, tako da ne bo težav :)



KARMEN

  • *
    • Prispevkov: 2.469
    • Točke: 4
Odgovori #15689 : 06 Maj 2013, 13:31:11
Zadnje vprašanje se nanaša na vse pse in pasme psov, saj avstralski ovčarji niso nekakšna vesoljska pasma, ki zahteva poseben tretma.