Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3499166

5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #1080 : 01 Avgust 2006, 11:38:30
Čestitke sirtaki in Tax. Smo držali pesti za vas.  :) Zgleda, da Tax noče tekmovati na domačih tleh pa ji gre vedno bolje kje v tujini.  :D


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1081 : 01 Avgust 2006, 11:41:44
Bravooooo  :o

battito animale


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #1082 : 01 Avgust 2006, 11:51:37
sirtaki, cestitke!

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


ovja

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #1083 : 01 Avgust 2006, 11:57:12
Čestitkam se pridružujemo tudi mi. Bravo !



Azu

  • Duck Tolling
  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 2.786
    • Točke: 55
  • The Red Dogs
Odgovori #1084 : 01 Avgust 2006, 11:57:28
Čestitke!!! :D
Kako so se pa ostali avstralci odrezal?

Laetus Canis - Varstvo psov v Ljubljani

Felix qui potuit rerum cognoscere causas.
(Vergil)


KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #1085 : 01 Avgust 2006, 11:59:33
Waa, bravo sirtaki & Tax  :o Sta dobra ekipa  8)

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #1086 : 01 Avgust 2006, 13:04:08
Super, čestitke Sirtaki in Tax!!!  :o Bravoooo pa še naprej tako  :)

Lp


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #1087 : 01 Avgust 2006, 13:13:51
Hvala hvala  :D
Tudi meni se vse skupaj še vedno zdi dokaj neresnično.

Aja glede ostalih tekmujočih aussiejev:
impresioniralo me jih je samo 5, to je s hitrostjo, okretnostjo, željo po tekmovanju itd.
Njihova skupna značilnost je bila nižja rast (nekje okoli 48cm) in daljše telo. Repi so bili taki in drugačni, prav tako linije. Za vse pa so lastniki rekli, da ko so hitri, so težko obvladljivi in svojeglavi. Ko pa tečejo počasneje, pa so tudi vodljivi. Torej vsaj kar se tega tiče, je Tax enaka  ;D

Linije pa vse od razstavnih do delovnih. Kar hočeš.
Še najbolj sta me impresionirali dve psici, ena iz psarne Some Kind of Magic in ena iz Las Rocosa linij. Go figure  ::)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1088 : 01 Avgust 2006, 14:15:34
Impresionantni ali ne, se vedno je bila Tax najboljsi ausi :D

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1089 : 01 Avgust 2006, 15:18:52
Sirtaki, tudi naše čestitke.
Čeprav mislim, da so  aussiji " with mind of one's own" in aussiji z "will to please".

Pa še žalostna novica: vsem, ki ste poznali Bukija ali ste ga videli na našem zimskem srečanju,pa tudi vsem, ki imate aussije radi, moram sporočiti, da Bukija ( Nabucco di Campovignone ) ni več..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Sunshine_1

  • *
    • Prispevkov: 1.738
    • Točke: 9
Odgovori #1090 : 01 Avgust 2006, 15:35:44
O joj  :'( Sožalje... Vem kateri aussie je to, sem videla na bazi aussijev v Sloveniji... še enkrat moje sožalje lastnikom in vsem, ki so ga poznali...  :'( Buki, lepo se imej, kjer koli že si...


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #1091 : 01 Avgust 2006, 16:08:49

Vem vem Martina, Tax je definitivno tista ta svojeglava in neodvisna od vsega na tem svetu  :D
Po drugi strani pa je Urch aussie z ogromno will to please in skoraj nič svojeglavosti  ::)


Lilit, japs je bila najboljši aussie. Čeprav po cajtu nit ne - poglej individualne teke sobotne ;)




Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1092 : 01 Avgust 2006, 16:30:55
Kaj pa je bilo z Bukijem?

battito animale


KamI

  • *
    • Prispevkov: 739
    • Točke: 7
  • ..it's nice to come home to a warm cat.
Odgovori #1093 : 01 Avgust 2006, 16:42:38
Ojej Buki, pa še tako mlad  :(  :'( Sožalje vsem....

"In order to keep a true perspective of one's importance, everyone should have a dog that will worship him and a cat that will ignore him."  - Dereke Bruce

Val in Pasha


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1094 : 02 Avgust 2006, 17:25:21
Grem kar po vrsti  :D

Ovja, zelo lepe slikce. So ful lepe slikce, ker imate tako lepo travo  ;D ;D

Čestitke Miheli in Tax za odlično uvrstitev!!  :o :o :D

In pa sožalje Bukijevim za izgubo  :'(

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #1095 : 04 Avgust 2006, 12:18:34
Tudi meni je žal za Bukija... Se mi je zdel v redu kuža.

Nero pa pošilja čestitke mamici :) in sporoča, da tudi on pridno trenira ;) Zdaj imava par ovir doma.

Potrebujem pa spet en nasvet. Sicer sem že sama veliko premišljevala, o tem sva se pogovarjali že z Martino, ampak se ravnam po načelu več glav več ve :) No pa k stvari. Ravno sem uspešno Nerota odvadila lajanja na ljudi pa se je pojavila druga težava. In sicer lajanje na pse. Ko je na vrvici Nero grozno laja, renči in se zaganja v pse. Tukaj sem nemočna, ker sem poskušala že ogromno stvari pa nič ne pomaga. Ko ni pripet težava čudežno izgine. Psa samo povoha in gre mimo, ga niti ne zanimajo preveč. Ko je na vrvici se mu pa "utrga". Ne vem zakaj in tega ne znam odpraviti. Zato vas prosim za nasvet, vsak bo dobrodošel.
 
lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #1096 : 04 Avgust 2006, 12:44:36
Sana simple as pasulj. Mali se je razvadil, da če je na vrvici ga boš že "ti rešila morebitnih težav". Ko je odvezan seveda ve, da je on his own.
Naj te potolažim, tudi njegov bratec Urch ima podobne ideje. Sama se tega lotevam enostavno tako, da ko se cucek odloči, da bo pa grozn ah in oh sploh, se lepo ustavim, zahtevam da se uleže ali usede. Včasih se obrnem celo za 180stopinj in počakam, da se umiri.
Zanimivo pa je, da se tkole afna večinoma samo kadar je zraven tudi Tax (ki pomaga pri podpihovanju egoja) ali pa ponoči. Redkodkaj podnevi ali ko je sam...




sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #1097 : 04 Avgust 2006, 13:31:42
Ja sem že sama poskušala na ta način, da sem ga dala na sedi ali prostor. Pa je sicer sedel ali ležal, ampak lajal pa še zmeraj. To pri njemu očitno ne užge. Tudi to, da se obrnem stran stvar samo še poslabša.

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #1098 : 04 Avgust 2006, 13:51:09
Naš posvojenec leti na hrbet, če preusmeritev, prepoved, ali roka na hrbtu ne zaleže in kmalu da mir.
Tako smo šli mimo 50 m dolge ograje, v katero se je zaganjal pes, on pa je renčal nazaj. Prvič na hrbet - debelo gledal, drugič na hrbet - se umiril in psa sploh pogledal ni več. Nazaj grede je spet hotel nekaj godrnjat, ampak je zadostoval strogi NE.
Tudi ob videnju tujih psov, sploh če so večji od njega, tudri rad malo zateži, ampak je NE navadno dovolj, če gremo pa skupaj na sprehod pa potrebujemo kako minutko več. Ko ga ponovno sreča. se mu že neki sanja, da je prijatelj in rabi manj, tretjič pa je navadno že v redu.

Če je sam so problemi, problemčki, ko je Berry zraven jo je pa treba zaščitit  ::)

Se je pa zadeva kar izboljšala.

Misliš, da se počuti močnejšega, kot je napisala Sirtaki ali misliš, da ve, da se ne bo mogu tako hitro umaknit, pa malo iz preventive grozi?
Variant je več... Ena je že bila napisana, ena je zgoraj, druga je, da ga spustiš, tretja je, da probaš, če se da vzpostavit prijazen odnost s tujim psom, medtem, ko je on na odlaganju in mora gledat, kaka druga je da mu kažeš miritvene znake, da te mora gledat, ker če leži in še vedno gleda psa, še vedno laja... če gleda tebe ti verjetno ne bo lajal v faco... ::)
Pa še jih je, ki se jih trenutno ne spomnim.

Ene palijo pri nekaterih, druge pri drugih. Naš Aro žal ne zna vaje glej me, ker bi sicer uporabila to vajo. Pri njemu tudi pomaga, da mu popiskaš z igračko, ampak kaj ko te igračke ni vedno zraven...
Pa razne kombinacije z nagradico... Na začetku niso toliko palile.

Sirtaki, čestitam tudi tukaj!  :D
Super rezultat!!!  :o

Kaj pa je bilo Bukiju? Sej ni bil toliko star, ne?

Ovja, krasne slikice!!! Prav take za slinček so ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


ovja

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #1099 : 04 Avgust 2006, 14:28:53
Živ !

Ja, jaz bi se kar strinjala z Andrejo in Sirtaki. Včasih je potreben tudi malo drugačen pristop. Pes pač mora vedeti, da ti takšnega obnašanja ne dovoliš in pika. Mi smo imeli podoben primer z Bell, ker se je odločila, da ne bo aportirala oz. bo to počela ko se bo njej to zdelo primerno. Sem poskusila vse "mehke" metode od klikerja, do pozornosti, nagrajevanje....nazadnje pa je zalegla samo zelo odločna Urošova beseda in malo kazni. Sedaj aport drži v gobcu brez problema in te gleda naravnost v oči, ga nese kamor želiš in kolikor dolgo hočeš. So pač malo prebrisani tile avstralci in poskušajo oni dresirati nas.

Lepo se imejte kljub dežju !
 



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1100 : 04 Avgust 2006, 14:36:59
sana, kaj pa, ce se ti "ustrasis" psa in Nero preko povodca zacuti tvojo napetost? Bodi pozorna, ce napnes povodec, ko pride pes zraven, ga popusti...

battito animale


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #1101 : 04 Avgust 2006, 15:20:24
nazadnje pa je zalegla samo zelo odločna Urošova beseda in malo kazni.
So pač malo prebrisani tile avstralci in poskušajo oni dresirati nas.


No takle feedback sem prav čakala in končno dočakala. Hvala Ovja, točno to namreč jaz že ves čas trdim, da oja pozitivna motivacija pa vse to superca deluje pri aussiejih. Ampak samo dokler so stvari po njihovo in počnejo tisto, kar jim je všeč. Nam dajejo tako lažen občutek, kako pridni kužki so in sploh nezakomplicirani.  :)
Seveda, ko hočemo pa mi nekaj od njih, kar pač ni v scenariju "life is fun", potem kar naenkrat ugotovimo, da je realnost drugačna: aussieji so zdresirali nas in ne obratno  ::)
In hja takrat je ključnega pomena trenuten preskok v vlogo tistega, ki je šefe, ker če pustimo aussieju da spet uveljavi svojo, smo pečeni...

Vem vem vsi se učimo, priznam tudi jaz sem pri Tax skorajda prepozno dojela kako prefinjeno v bistvu tamala mene dresira in ne jaz nje - posledice so vidne kadarkoli delava poslušnost in večinoma časa na parkurjih tudi. No pr Urchu že ne pustim tega več, kar mu ni ravno po godu a...  ;)

Tako da Sana, odločno se loti Cmerota, čeprav z ostrim pristopom, sej se tudi tisti, ki delajo z govedom, učijo iz napak, kaj se lahko zgodi, če ne poslušajo vodnika ;)


Z drugimi besedami, taktikat ravnanja s psom v rokavicah se definitivno ne obrestuje vsaj pri aussiejih...

Sej ste prebrali sigurno kak opis pasme - v prav vsakem piše nekaj v stilu : "aussie ni pes podrejen svojemu človeku, dela le kot njegov partner ali pa mu je nadrejen, če ga ne spoštuje".






Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #1102 : 04 Avgust 2006, 15:55:47
Z ausijem res ne mores delat v rokavicah, ampak vseeno moras dobro znat kombinirat korencek in palico.
Ker ce se ausiju zdi, da je bil po krivici kaznovan ali, da ga v nekaj silis... ;)

(Poleg tega, ce kazen pri necem ne pomaga, kako potem naprej?)

battito animale


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #1103 : 04 Avgust 2006, 16:51:37
pri aussieju kazen, ko pride do nje, večinoma ne deluje le v dveh primerih:

- kužatu se ne sanja kaj hudiča želite od njega  :-\

- kuža se ima že za toliko večvrednega, da mu "brenčanje in otepanje" ene podrepne muhe ne pomeni kake resne grožnje  :P


zdaj se pa odločite...jaz sem se skoraj že naučila kdaj je kaj  >:(



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1104 : 04 Avgust 2006, 17:30:14
- pri ruby malo ostrejši nastop pomaga, vendar se izogibam prepirom " na odprti sceni",ker potem tisto naredi in besno gleda in piha kot bik, tega tudi ne maram raje diplomatsko
- pri chipu  vsako povzdigovanje glasu vodi v strah in potem bi zbežal, če pa se naredim tako, kot da rabim njegovo pomoč, je pa vse v redu, pa hrana..za to naredi vse...

jaz vseeno poskušam, da bi mogoče uspela, da bi kot sem že rekla ,imela aussija z "will to please", ampak taki se rodijo.. baje..
menda je laže s samci..
ampak tudi tisti, ki sami postavljajo pravila igre, so izziv in nikoli ni dolgčas z njimi... jaz ne zahtevam brezpogoje ubogljivosti

Aussiji so zakon...vedno bolj sem v to prepričana

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #1105 : 04 Avgust 2006, 17:31:21
aja, sana
mogoče se je nero odločil, da še ti malo razmišljaj, kako zadevo urediti..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


ovja

  • *
    • Prispevkov: 38
    • Točke: 0
Odgovori #1106 : 04 Avgust 2006, 20:16:18
Sana natresli smo ti nekaj mnenj in izkušenj, še vedno pa mora vsak vodnik sam pogruntati način , ki je pri njegovem psu učinkovit. Torej kot pravi Martina , Nero čaka na tvoj odgovor. Bell na mojega, Tax na Sirtakinega in tako naprej...
Kaj pa ostali počnete z avstralskimi  kosmatinci sedaj ko je sam dež, dež in dež ?

   
   



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1107 : 05 Avgust 2006, 00:12:56
Sana, upam da bosta z Nerotom rešila problem  :)

Danes sem bila na obisku pri malčkih. So že ful zrastli. Zdaj že lajajo, cvilijo, piskajo, hodijo, se tepejo in vse podobno  :D Prvič so tudi jedli hrano (če ne štejemo Bluminega mleka) in veselo packali  :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #1108 : 05 Avgust 2006, 12:20:50
Sama nisem pristaš teh strogih metod učenja in kaznovanja. Kazen le redko uporabljam, pri Mikeu še nikoli. Sem pa enkrat povzignila glas in je to prav tako vodilo v strah-podobno kot pri Chipu. Tako da se bomo morali tega očitno izogibati. Moja psa se na vsakršno prisilo ali strogost odzoveta skrajno negativno. Zato za moj problem potrebujem neko drugačno rešitev. Tako, da bom v bistvu njegovo neželeno vedenje preusmerila v želeno. Nekaj takega...

Je pa zanimivo nekaj-ves čas povdarjamo, da so aussieji partnerji nikakor ne podložniki. To je res-sem spoznala do zdaj. Ampak partnerja sta enakovredna, vse delata skupaj drug z drugim in ne eden za drugega. Vse poteka vzajemno. In če imamo naše aussieje za partnerje ne neke podložnike potem jih moramo tako tudi tretirati. In tukaj gotovo ne pridejo v poštev vse tiste "stroge" metode. To je potem čsito kontroverzno se mi zdi. Ker šef lahko ukazuje, kaznuje, ne partner. Partnerja le delujeta skupaj in iščeta kompromise, to je vse... In pri avstralcih je enako. Nekaj delajo skupaj z nami, ne za nas.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #1109 : 05 Avgust 2006, 13:43:37
Sana pravilno razmišljaš, doseči moramo da aussie dela z nami kot partner. Ampak po drugi strani pa težko to dosečt, če se obe strani ne spoštujeta  ;)

Dvigovanje glasu se ni nikoli čisto zares obrestovalo razen v kaki situacijah, ko se pes dejansko obnaša ignorantsko in je treba to vedenje v sekundi prekiniti. Zelo pa pomaga samo močnejši avtoritativni glas. Ravno toliko, da se pes zave, da nas bo vseeno treba upoštevati.
No ena od taktik, ki pravzaprav edina čisto zares deluje pri teh naših žvercah je doslednost. Torej recimo psu rečemo poleg...nikakor ni dopustno, da 3metre kasneje hodi že 10cm pred nami ali bolj stran. Če korigiramo takoj, nas čaka morda 10 takih poskusov preden se bo "vdal", če pustimo, ga bomo imeli čez 10metrov že na nategnjeni vrvici ali no vseprejdrugje kt pa na poleg položaju ;)
Ali ukaz sedi...naša mrcina se morda odloči, da bo pa raje lažel...nope, ni šans, sedet mora in pika. Tudi če mi v vmesnem času kofetkamo  ;)
Vseeno...dokler mu ne damo sprostitvene komande ali druge, ma da nas uboga.
Le tako si pridobimo njegovo spoštovanje in partnersko sodelovanje.

Enako z ostalimi ukazi/zahtevami. Če vemo, da naš aussie točno ve kaj hočemo od njega in se jasno ne počuti ravno komot s to našo zahtevo, potem moramo na vsak način doseči to in pika. Ni prostora za kompromise ali podobno.
Konec koncev smo v urbanem okolju in aussie je pes, ki bi veliko raje preživljal svoj čas spuščen na kakih prostranih terenih. A to ne gre na žalost.


Lej recimo primer, ko delajo aussieji tisto za kar so bili vzrejeni...npr. govedo. Imeti mora seveda veliiiko samostojnosti in poguma, a hkrati mora dobro sodelovat z lastnikom, če noče pokasirati kako brco ali stampedo itd.
Če ti psi, ki delajo s čredo, ne bi imeli poštimano kdo je šefe, potem bi vse skupaj zgledalo precej katastrofalno se strinjaš?

Če prenesemo v današnji čas: recimo agility, šport ki zahteva sodelovanje obeh, psa in vodnika. Kam bi pa prišli, če se naš kuža odloči, da nas ne sliši, ker mu je nekaj bolj všeč?
Ali pa še bolj nedopustno, da se nekje vmes ustavi in začne vohati ali celo najde kaj zanimivega izven parkurja?
Sej priznam zgleda zelo prisrčno a hkrati zelo vprašljivo kdo je komu gospodar...posebno ko vidiš človečka, ki nemočno skače in laufa da bi pritegnil pozornost kužata ;)

In še in še je takih primerov. Ponavadi je vzrok v temu, da nismo spoštovali pravila doslednosti in potem se njegovo testiranje meja samo stopnjuje do te faze, da celo postane neobvladljiv  :-\


+1