Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498027

sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2070 : 19 November 2006, 21:25:55
Buki je bil nekje okol Kočevja svojih emmm 6 let nazaj...edin če je takrat kej zaplodil pa se je neslo to zdej par generacij naprej ja...



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2071 : 19 November 2006, 21:28:19
Tika, super slikce  ;D

Danes sva z Ginny na sprehodu spet srečali Tarasa (Jacksona), včeraj pa sta divjali skupaj s Tiko in Doro.

Glede tehle mladičkov, glede na to, da je Buki bil black tri, so bolj težko ven prišli merli...

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #2072 : 19 November 2006, 21:38:10
Zoe, se mi zdi, da ima Tika danes musklfibr od vcerajsnjega dvakratnega norenja z Ginny:P :D Na danasnjem jutranjem sprehodu se je zmatrala ze po pol ure hoje, ampak je postala do popoldneva ze nazaj stara hiper Tika >:D >:D


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2073 : 19 November 2006, 22:04:40
Zoe to pa nima veze da je bil Buki black-tri (ata njegov je bil prou lep bluemerle)...sej ok teoretično je lahka takrat sparil eno psico so pršl potomci ven, pol je pa tista psica al pes bil parjen z bluemerle škotom in voila ta2 tama ;Dučkana



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2074 : 19 November 2006, 23:06:41
Ja, hotela sem reči, da je nekdo od staršev moral biti bm. Kakorkoli upam, da bosta malčka dobila dobre domove.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2075 : 20 November 2006, 10:12:49
Ne ne ne to pa sploh ni pogoj za merle mladiče, da je en od staršev merle...lahka jih dobiš tudi pri dveh solid colorjih  ;)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2076 : 20 November 2006, 10:24:49
Si sigurna ??? Kolikor jaz vem, iz dveh solidov dobis same solide ven, ker je merle gen dominanten.

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2077 : 20 November 2006, 10:33:40
Sirtaki, a lahko tole razložiš???
O merlih iz solidov

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2078 : 20 November 2006, 12:15:19

battito animale


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #2079 : 20 November 2006, 13:04:49
Tole glede merlov in solidov je pa tudi meni podrlo mojo teorijo :) Sem vedno si predstavljala drugače, tako kot je rekla Lilit. Kako je zdaj s tem? Ali pa se ne razumemo...

 

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #2080 : 20 November 2006, 13:08:48
Kot bi jo kdo s čopičem pomalu... ma tud bele trepalnice. Je pa najbolj navihana v leglu in prava skokica... kot bi imela fedre na tačkah. Postaja kar dominantna, čeprav svojega ega ne more preveč močno uporabljat, ker je v leglu najlažja.  8)
Punca gre k eni vzrediteljici višavskih terierjev. Ima že 3 psičke doma, tko da jih bo lahko pasla... beli so že kot ovčke. ;)
Ima pa gospa še 10 konj in odprt hlev, tako da bo lahko Ma'pee uživala vsak dan.  :o Vidim, kako Tana uživa ko smo na počitnicah kje okoli hlevov, s konji in drugimi pesjančki.
V glavnem se zanimajo za aussije avstrijci, ki že poznajo to pasmo, venar je legel manj, kot je povpraševanja. Iz Slovenije nisem imela povpraševanja... Tako da se mi zdi, da je Slovenija še daleč v prepoznavanju te pasme. Bomo pa počasi počasi prilezli do tja, kjer ti bo vsak lahko rekel: A to je pa avstralski ovčar, a ne... ?
Črna punca gre tudi na ranč, kjer bo živela v hiši, lahko bo podila škotke višavske krave in še konje za povrh. U glavnem... lahko bi še sebe prodala na kak tak ranč, da bi lahko to počela...  :P
Danes pride na obisk še ena družina iz Gradza in se bojo odločili, nimajo pa veliko izbire, ker sta frej samo še črni in merl fantek.
V glavnem Slovenija bo imela od mojega legla bore malo.  :-\ Na srečanja bo hodil Mak (Mapiya Wikapi) - svetlejši merle s črno desno tačko), ki bo ostal pri mojih starših in sestri in še en, ki bo v Medvodah, ampak dvomim, da bodo oni hodili na naša srečanja.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2081 : 20 November 2006, 14:11:58
Tanina mularija je super! Sicer pa Alenka, ki je bila z mano, bi najraje kar mamo vzela ;)

Zelo igrivi in prijazni, bodo verjetno vsi dobri rudarji, ko zrastejo in tudi zelo ostre zobke majo. Žrtev je bil pa moj prst. Razen če ni bilo to prikrita sklenitev krvnega prijateljstva  :D

Res krasni mladički!

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2082 : 20 November 2006, 15:20:41
Sana saj ni nobene teorije..
Je samo genetika,...

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2083 : 20 November 2006, 15:44:06
No no ne preveč zmedeni bit ampak ko sem se enkrat z eno dolgoletno vzrediteljico "pregovarjala" o tem ali mora biti res en od staršev merle, da so potomci merle, mi je razložila da niti ni to tko. In mi pred nos pokazala fotko njenega legla med dvema black-trijema, v katerem je imela merle mladiča. Res pa je, da je bil en od staršev potomc dveh merle psov in, da so bile ostale 3 generacije vedno merle+solid starša...
Torej izjeme potrjujejo pravilo očitno  ??? Ko je naslednjič ponavljala isto kombinacijo pa je dobila samo blacktrije...go figure.



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2084 : 20 November 2006, 15:46:12
Hm, kako je pa iz dveh merlov prišel solid ven? Tudi to naj ne bi bilo možno...

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #2085 : 20 November 2006, 15:54:31
Hm, kako je pa iz dveh merlov prišel solid ven? Tudi to naj ne bi bilo možno...

25% možnosti je.
Merl je (oz če ima sirtaki prav potem vrjetno ni čist res) Ms. M je merl, s je solid. Prec ko je MM je to tista "bolna" oblika belih psov. Iz Ms x Ms pa ni težko dobit ss. ;)

Los je car!


rina

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 1.564
    • Točke: 24
Odgovori #2086 : 20 November 2006, 16:02:42
No no ne preveč zmedeni bit ampak ko sem se enkrat z eno dolgoletno vzrediteljico "pregovarjala" o tem ali mora biti res en od staršev merle, da so potomci merle, mi je razložila da niti ni to tko. In mi pred nos pokazala fotko njenega legla med dvema black-trijema, v katerem je imela merle mladiča. Res pa je, da je bil en od staršev potomc dveh merle psov in, da so bile ostale 3 generacije vedno merle+solid starša...
Torej izjeme potrjujejo pravilo očitno  ??? Ko je naslednjič ponavljala isto kombinacijo pa je dobila samo blacktrije...go figure.

A pa zagotovo nobeden od staršev ni bil "skrit merle"? Tak, ko ima samo čisto majčken delček merl?

Los je car!


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2087 : 20 November 2006, 16:20:52
Da iz dveh solid psov dobiš merla, je posledica samo dveh stvari:
ali je eden skriti merle
ali je ups paritev
Povsej znani genetiki..v ostale možnosti vzrediteljic pa ne verjamem

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #2088 : 20 November 2006, 16:39:08
Tole si preberite in vse bo jasno  >:D

http://www.ashgi.org/color/faq.htm


LP
Blumina



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2089 : 20 November 2006, 16:50:16
Seveda je možno iz dveh merlov dobiti solide!!!
To Američani kar naprej izvajajo. Celo v Evropi imamo kar nekaj iz ZDA uvoženih solid aussiejev pa so starši merli...



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2090 : 20 November 2006, 16:55:06
Ampak solid x solid ne da merla...
kdo je ta vzrediteljica, ki zavaja ljudi?

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2091 : 20 November 2006, 17:10:39
Seveda je možno iz dveh merlov dobiti solide!!!

Ja, se opravičujem, sem prehitro napisala in se zmotila.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #2092 : 20 November 2006, 17:14:35
dobro branje, Blumina (http://www.ashgi.org/color/faq.htm)

Question 15: Two black tris produced a merle pup. How is this possible?

A15: There are a couple of possibilities:

    1. One of the "black tris" was really a cryptic merle (rare but it happens).

    2. Check that fence again for a hole. ;)

     



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2093 : 20 November 2006, 17:36:20
No, vse jasno. Genetika nikoli ne laze ;)

battito animale


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2094 : 20 November 2006, 17:42:40
Ja no, to je pa drugo vprašanje ali je bil en prikrit merle ali je bila slučajno luknja v ograji  :)
Ampak glede na to, da se prikritemu merlu reče prikrit z nekim razlogom...ni nujno, da gre za zavajanje potlej ane Martina. Sej kdo je pa rekel, da Ruby ni prikrit merle, glede na to, da so se v tvojem leglu skotili sami merli ;) Pa ne zdej skočit nazaj, samo omenjam vse mogoče možnosti, pa da se pač teh prikritih zadevc ne da odkrit drugače kot z DNA testom.
Sej si mi še sama rekla kako je v Franciji en black-tri samec, ki je prikrit merle...



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2095 : 20 November 2006, 17:48:33
No, ampak ker Buki najbrz ni bil prikriti merle... ;)

battito animale


sana

  • *
    • Prispevkov: 514
    • Točke: 1
  • Living with aussie is a challenge!
Odgovori #2096 : 20 November 2006, 17:49:12
Ja tisto kar je poslala Blumina sem jaz že prebrala. Ravno zato se mi ni zdelo logično... Zdaj pa razumem kaj ste imeli v mislih.

lp

dogs are my way of life
http://sana.moj-album.com


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2097 : 20 November 2006, 17:59:34
Ja sej smo res zašli v preveč aussie debate, začel smo pa z dvema mladičkoma iz Kočevja:)

Pa tudi nobene agility tekme ni bilo pol leta nazaj na unem koncu, čeprav sta bla tam, ko je bila, kar dva merle aussieja  ;D

In če Buki ni bil prikrit merle, nam pol ostane samo še ali bluemerle BC ali pa blumerle škot  ???



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2098 : 20 November 2006, 18:16:22
Kaj pa kaksen hrvaski BM border...?

battito animale


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2099 : 20 November 2006, 18:28:44
Sirtaki

Ruby bi lahko bila prikrit merle, seveda ampak . ne bo šlo, ker je bila parjena z merlom in NI imela v leglu BELEGA mladiča.. to, da je imela merle, nima prav nobene veze s tem,,
dokler nisem naredilmerle paritve oz. DNA testa, bi bila lahko prikriti merle
tega z barvami je čuda.. sami merli niso redkost in obratno: n.pr. če kdo hoče poiskati Keep Smiling Aussies imajo mladiče same črne - torej vsi solid, pa so potomc BM psičke in BT (RF ) samca. in ne dveh solid-ov.

In še ponovno: govorili smo o solid barvi.. če je merle produkt dveh navideznih solidov, potem eden to pač ni  in ne moremo reči, da je lahko solidxsolid merle
Situacija s samcem o katerem sem te informirala je bila drugačna: on izgleda BT in je bil parjen s psico BM, v leglu so bili (3 ) beli mladiči..Po testu DNA se je ugotovilo, da je BM, ( ker so pač vedeli, da je lahko to to ali pač luknja v ograji) torej ni solid.

Lahko pa pošljem link s slikicami, kako se barve podedujejo, da bo bolj jasno..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.