Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498386

andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2130 : 21 November 2006, 21:37:28
cowgirl, do zdaj je bilo čisto pri vseh, ki so bolj z zanimanjem gledali psa, če sem rekla, da mora živet izključno v hiši in če se pre malo ukvarja s takim psom lahko pričakujejo v najboljšem primeru uničeno stanovanje, če bi bil pa preveč sam pa še kako agresijo. Predpišem pa minimum 4 ure ukvarjanja na dan in obvezna pasja šola, ker itak čisto vsi do zdaj premalo vejo o vzgoji takega psa. Dlje mi sploh ni bilo treba. Hitro ugotovijo, da to ni pes, ki bi delal trikce sam od sebe in bil sicer čisto priden kje v kotu.

Sicer pa tudi jaz mislim, da so to krasni psi za aktivne ljudi in ni obvezno, da se ukvarjajo posebej s kakim pasjim športom. Vsekakor je pa treba zelo dobro poskrbet za socializacijo in veliko se jim mora dogajat skupaj z njihovo družino. Predvsem kar se zaposlitve njihovih možgančkov.

No do zdaj so me vprašali kaj o psu večinoma tisti, ki jim je bila všeč na pogled ali ki so vidli kaj vse zna. Nihče pa ne pomisli, kaj vse je treba naredit za to. In ko jim poveš manj kot desetinko so že zginli za vogalom.

To je tisto, kar srečaš po mestih ali kako drugače urbanih okoljih. Verjetno bi me na kakem hribu kdo vprašal kaj drugega...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #2131 : 21 November 2006, 22:28:39
Aho!
Kot nekateri veste imamo sedaj pri nas dva škota, ki sta stara 9 let. Imamo pa tudi preko 100 ovc, in zato se sedaj moji pogovarjajo da ko Kale in Runota ne bo več ali pa enega od njiju ( upam da bosta še dolgo živela ), da bi vzeli  škota tricolor ali borderja. Jaz pa jih prepričujem da bi rajši vzeli aussija saj se mi zdi karekterno bolj primeren kot border, sploh ker bi delal z ovcami. Saj škoti so tudi v redu saj imamo pa zelo malo pašnega nagona, saj tricolor ga še kar imajo ostali pa že dosti manj. Za aussije pa se mi zdi da imajo še veliko tega nagona, če se motim me popravite.  Ko smo imeli predstavitev pašnje ovc z borderjem se nam je zdel zelo prehiter in nikarkor naših ovc ni mogel spraviti na kup, so bezlale vsaka na svojo stran.
Kakšne izkušnje imate v z aussiji glede tega.
Hvala za odgovor.

p.s. Vsi vaši avstralčki so super in pravi srčki, sploh tisti,ki jih poznam (Ruby, Chip, Chica, Ginny, Blue,..)

Lp
Ana


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2132 : 22 November 2006, 07:20:14
Meni se zdijo za ovce boljši borderji... A niso? Se mi zdi, da je tudi Špela zadnjič na TV rekla, da so... Da so avstralci boljši za delo z govedom... Če so ti pa avstralčki bolj všeč pa mislim, da bi bili prav tako primerni za delo. Pri nas mislim, da je samo Buki delal kot pašni pes. Pa alpinček Blue ima narejen herding instinct test. Mislim, da ti bo najbolj pri temu pomagala cowgirl. Ima največ izkušenj s pašo.

Kateri pes (oziroma lastnik) je pa prišel predstaviti pašo k vam?


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2133 : 22 November 2006, 08:37:16
Nekaj dejstev povezanih s pašo (velja za BC in aussieje):
1. če ovce niso navajene psov, bodo tudi tist, ki so profesionalci v tem imeli grozne težave, saj bodo ovce bezlale naokol kot zmešane, in jih bo en sam izkušen pes težko obvladal, malo lažje dva, še lažje 3...odvisno kako velika čreda je
2. če ovce niso navajene psov in tudi pes ni naučen paše, imaš dirkajočo katastrofo, tle je čist vseen kero pasmo imate
3. NOBEN pes se pameten ni skotil, kar pomeni da je treba naučiti paše tako aussieja kot BCja...
4. če člouk ne ve kaj je to paša, mu ne pomagata ne navajene ovce ne izkušen pes

Tako da dokler tele zgornje točke niso preštudirane, se prosim VSI, ki ne pasete ovc, krav ali kozlov, ali tega ne počnejo vaši psi, vzdržite priporočanja ene ali druge pasme....
Vredu?  ;)

Aja razni "herding instinct testi", opravi ga tudi pudl, ki z zanimanjem maršira okoli ograje kjer so take luštne bele, črne, rjave ovčke in se oblizuje... ::)





5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2134 : 22 November 2006, 08:46:30
Tako da dokler tele zgornje točke niso preštudirane, se prosim VSI, ki ne pasete ovc, krav ali kozlov, ali tega ne počnejo vaši psi, vzdržite priporočanja ene ali druge pasme....
Vredu?  ;)

In zato sem "citirala" Špelo, ki je pasla in je ona sama to rekla. Ona ima izkušnje tako s pašo ene in druge pasme. Jaz ji verjamem.

Seveda se strinjam s tabo glede ostalega napisanega. Da je psa treba naučiti delati. Zato sem tudi vprašala, kateri pes (oziroma lastnik) je prišel pokazat, kako se dela. Ker nekateri mislijo, da bo border, ko ga boš postavil med ovce, že znal vse delati sam od sebe. Ker pri nas je tako malo ljudi, ki dejansko znajo pasti pse, da močno dvomim, da je dobila pravo demonstracijo paše z borderjem (glede na to, da imajo več kot 100 ovc tudi mislim, da demonstracija na toliko ovcah z enim psom ravno ne more biti uspešna). Kar se pa ovc tiče, sem pa tudi predvidevala, da so navajene na pse, ki jih pasejo...  ???

Jaz mislim, da bi tako border kot avstralec znala delo opraviti dobro, če se bodo resno lotili zadeve, torej da se bodo šli učit pasti (včasih se mi zdi samoumevno, da bodo lastniki šli nekam se naučiti pasti, če že zato kupijo psa...  :-\ Saj vem, da se ponavadi motim...).


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2135 : 22 November 2006, 08:52:45
Sej sem jst tut že pasla govedo s psom, in to ne aussiejem ne BCjem, ampak s huntawayem. In sem imela na voljo enega izkušenega samca in njegovo zmešano hčerko.
Pri tastarejšem je bilo dovolj, da sem dajala komande kot so "go get them" al pa usmerjevalne, v kero smer naj zaokroži, pri tamali pa je za silo delovalo samo "away to me"  ::)
Sej ko je tiste krafce njen ata spravu v premikanje v željeno smer je pa prav lepo sodelovala s čuvanjem smeri (tj da niso odvijale levo al pa desno po nepotrebnem, ata jih je pa zadaj gnal).

A pol se temu reče, da mam tut js izkušnje s pašo?  ???



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2136 : 22 November 2006, 08:55:14
A pol se temu reče, da mam tut js izkušnje s pašo?  ???

A pol Špela nima izkušenj glede tega?  ??? Jaz sem dobila občitek, da jih ima...  :-\



alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #2137 : 22 November 2006, 09:05:35
Iiiii mali Arty. Joj kako je slo hitro....

Ok, ze spet ne vem kaj nej si mislim (poglejte peto sliko po vrsti) ??? ??? Le katera kombinacija psov je dala taka mladicka...
http://www.dzzz-kocevje.org/27401.html

Nekje na začetku oktobra sve bile z Mašo in psi v Ljubljani. Pa nam ženska pravi, da ima tudi ona BC, starega 10 mesecev in sicer črno-belega, vendar pa da je bil v leglu tudi blue merle barve, pa njej ni bil preveč všeč. Ker imam blue merle približno preštete (3 psi, 2 psičke), pa še od teh samčkov je en moj, en iz Štajerske, od Andraža pa je bil itak še premajhen, smo jo vprašale iz katerega legla je ta pes. Pa pravi, da je njen pes sicer čistokrven ampak brez rodovnika ???, da pa je iz Dolenjske. Sicer nisem imela srca, da bi ji povedala, da so jo 2x n....... Prvič brez rodovnika, drugič pa skoraj sigurno oče ni bil BC - tako da tudi čistokrven brez rodovnika ne vzdrži >:D, razen če drži, kar je napisala Sirtaki, da ni nujno da je bil blue merle. Vendar pa je kot kaže možno, če slike niso od zgodaj spomladi, da je to že drugo tako leglo >:(

LP

Alenka (mama od Maše)



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2138 : 22 November 2006, 09:08:52
alenkab, za štajerca tudi ni moznosti, da je oče? A to misliš Lemija?   :-\


alenkab

  • *
    • Prispevkov: 885
    • Točke: 0
  • Gingerbell Zio Frank - Deep
Odgovori #2139 : 22 November 2006, 09:13:00
Pes je približno enako star kot Deep - pripeljan iz Madžarske. Ne vem sicer, kako se kliče ne fant ne pes - ma to je tisti, ki si mu menda ti na forumu dala ime - tisti skuštran fant.
Jaz sem skoraj 99,99%, da to niso potomci njegovega psa.



sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2140 : 22 November 2006, 09:13:49
Uh ja moje izkušnje s pašo potlej segajo tudi na področje aussiejev:

1. enkrat sva s Tax našle čredo koz...pa jo spustim, pa se tamala meni nič tebi nič odšeta meni v "balancing point"...pa sprobava kaj se zgodi če nardi par korakov prot čredi pa če se ustav, pa tko...pa vsake toliko se je vračala k meni, pa vsakič ko sem jo poslala spet, je šla v balancing

2. drugič sva s Tax šli kr direkt na ovce pri Kramerju...sem jo imela na dolgem štriku...pa je kr pridno sodelovala in hodila v krogu za ovčke, ampak te niso ble navajene psov (tudi njegova dva nista uspela lih jih nadzorovat pa sta izkušena) in so stegnle, Tax za njimi jasn tudi, strgala ovrtanico iz šusa in nato eno ovco "izgubila" v gozdovih tam naokoli za naslednja 2 dni, ker je preskočila 2m ograjo  :-[ ovca to...

3. pa tudi Urch je že sprobu kaj je to paša, ampak goveda...tisti mladi bikci, ki se vsako poletje pasejo pri letališču so bili idealka za sprobat kaj in kako...moram rečt, da je moj ponos rasel premosorazmerno s tem, kako je ena utrgana bela žval brcala in divjala naokoli, hkrati pa jo je ena utrgana črna žval skušala ustaviti in jo tudi je..

Ok če je vse to paša, pol sem že izkušen pastir  8)






sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2141 : 22 November 2006, 09:16:53
No ok, da vam vržem še eno kost: teoretično se je tm dol na kakem izlet al pa počitnicah lahka šetal tudi kateri od samcev merlov, ki smo jih vzredili tu v SLO, pa je kdaj naskočil lokalno psico... ???



5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2142 : 22 November 2006, 09:17:20
Pes je približno enako star kot Deep - pripeljan iz Madžarske. Ne vem sicer, kako se kliče ne fant ne pes - ma to je tisti, ki si mu menda ti na forumu dala ime - tisti skuštran fant.
Jaz sem skoraj 99,99%, da to niso potomci njegovega psa.

Ja, Lemi...

http://borderkabuffy.moj-album.com/album/4774891/?os=4776395

Dvomim, da je oče... Lemi je prišel v Slovenijo lani enkrat decembra, tako da dvomim, da bi bil oče.  ;)


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2143 : 22 November 2006, 09:19:27
No ok, da vam vržem še eno kost: teoretično se je tm dol na kakem izlet al pa počitnicah lahka šetal tudi kateri od samcev merlov, ki smo jih vzredili tu v SLO, pa je kdaj naskočil lokalno psico... ???

mogoče si pa dvakrat babica...  ;)


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2144 : 22 November 2006, 09:23:42
Ok vsaj za Flasha sem lahka sure, da ni kriv  ;)



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2145 : 22 November 2006, 09:30:15
Vse pozabljate, da so BM škoti v Sloveniji že zeeeeeeeeeeloooooooooooooo dolgo. In da je najverjetneje poleg kakšen škot.
Da bi bil Lemi oče ne verjamem; ljudje niso poznani, ni razstavljen, nič.
Med ovčjerejci se pojavlja mnogo border collijev - takšnih in drugačnih. Na tekmi v prestranku je nekdo npr. imel pravo kratkodlako borderko, prišel je samo gledat, in povedal, da jo je dobil pri enem ovčjerejcu iz kočevskega konca, da je brez rodovnika. Veliko meša k kao borderjem vse sorte, samo da so kao borderji. Ali je kaj zagrebški BM paril je pa najbolje vprašati Ljubico. Seveda je vse mogoče.

Kar se paše tiče. Mi smo poleti imeli malo šolo pašnje pri nas, na štajerskem. Sosedove, plašne, psov ne vajene ovce. In ene 7 borderjev. Od tega en nič vajen paše (Oli), ostali bolj ali manj pasejo. Lastnika večine borderjev sta pustila delati samo dva psa, ki sta v nulo narejena. Ko smo ovce spustili iz ograde - treba jih je bilo prestaviti iz travnika na travnik - so šle kot šus (in ušle v gozd). Pa sta jih oba psa znala skupaj spraviti. Ko so ovce prestavili na pravi travnik sta prikazala delo z obema borderjema. Sej sem že povedala, se mi zdi - oven je borderja napadel in ga odbil v zrak; pes je pristal na tleh, prijel ovna za gobec, in v tistem trenutku so bili "poštimani". Avstrijska vodnica ni želela niti probati z Oli - ker ni bilo terena za učenje neizkušenega psa (površina ni bila dovolj ravna in velika), in ovce niso bile "prave" - vajene psov. Je povedala, da ovce lahko psa uničijo...
Tudi na preizkušnji smo videli , kako psi, ki niso zainteresirani, ob strokovnem vodstvu - "notri padejo", če imajo nagone. Če jih nimajo, pa nič ne nuca. Ravno na zadnjem preizkusu je delala tudi škotinja, in je zapopadla.
Dejstvo je, da moraš znaš to delati ti in pes. Če en nima izkušenj, ne bo nič. Ne glede na pasmo.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #2146 : 22 November 2006, 09:57:31
Joj, kolk ste se spet razpisali. He, he...  ;D
Pasla sem 300-350 ovc na neograjenih pašnikih v Montani. Imela sem zraven enga hudo pametnega borderja Spook-a in piščalko. Brez piščalke me niso spustili samo na pačnik. Pesjan je znal malo z rokam in malo na glas tudi, ampak sigurno se je piščalka 100% bolje obnesla. Ni bila navadna piščalka ampak neki tazga, k si si v usta utaknil in si se mogu naučit na tisto piskat. Potem so mi dali še plonk listek za povelja, k jih ni bilo malo... Pesjan je znal vsa povelja in je bil spiljen do konca. Nekej časa smo pa rabili, da smo se drug drugega privadili. Bila sem po 8 ur na dan na pašniku en cel mesec. Se pravi da nekaj izkušenj imam... ;)
Psa mi ni bilo treba učit. To delajo v USA profesionalni trenerji, ne pa lasniki uživaških družinskih kužijev, kot so naše mrcine. Šolanje je drago in lahko daš tudi do 3000 US$ za dobrega trenerja. In ko dobiš psa nazaj ti na ranču ni treba zaposlit še enega ali dveh pastirjev. Zaradi tega je šolanje tudi tako drago. Je enkraten znesek, delavca pa moraš plačevati vsak mesec, pa še to ne veš, če bo vse OK... Ampak to so DELOVNI psi!!! Delovni pes dela tudi do 12 ur na dan! DELA se pravi pase, čaka na čredo, je pozoren kje se giblje je stalno pripravljen, da ugodi tvojim poveljem.
Ponavad imajo borderje al pa vsaj border-mix za pašo ovc. Ponavadi so na rančih kratkodlaki borderji, ki ga jaz do sedaj v SLO še nisem zasledila. Videla sem ga samo v Nemčiji na enem ranču...
Avstralce imajo tudi - ampak to so bolj taki rančerji, ki imajo ovce in zraven konje za veselje in ne za biznis. V USA je kmetijstvo biznis, ne kot pri nas, ki je bolj boj za preživetje. Na kravjih farmah pa vidiš povsod cattle-doge (blue heeler) in avstralce. Ni nobenega pravila.
Bila sem na tekmi za pašne pse... In borderji so pobrali vsa mesta na stopničkah. Tam je bil tudi en trener s katerim sem se pogovarjala... Res nor način učenja, treniranja... Povelja je psom dajal s tako tihim glasom, da ga na tribunah nismo slišali! Umirjen, vendar še vedno avtoritativen.
Sama se ne bi spravila svojega psa  učit paše! Enako kot pri ujahavanju konj. Pri nas vsi vse delajo... zunaj je pa to že malo bolj sofisticirano in take stvari počenjo samo tisti, ki to obvladajo in imajo mnogo let izkušenj in za sabo že veliko šolanj, seminarjev itd... S Tano sem poizkusila samo enkrat na Vremščici, sama pa je imela v hribih ene parkrat možnost, da je ušla in pripeljala k nama, ki sva hodila po poti trop podivjanih zmešanih ovc. Najbrž jih je kap zadela, ko so kar naenkrat mogle tečt pred zmešanim psom ki jih je gnal od tam, kjer so prišle... ;) mene bi tud. Še dobro da ni bilo lastnika teh ovc kje blizu. Bi vsi trije dobili kake vile v trebuh.

No pa sem prišla do zaključka.. s Tano/pašo nimam izkušenj, pasla sem že, učila paše ne bom, ker nimam izkušenj s šolanjem, pasla pa mogoče še bom.  :P
Upam, da boste kaj povedali, ko bo kje kaka klinika ali seminar za pašo v bližini!



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #2147 : 22 November 2006, 10:02:29
Na tekmi v prestranku je nekdo npr. imel pravo kratkodlako borderko, prišel je samo gledat, in povedal, da jo je dobil pri enem ovčjerejcu iz kočevskega konca, da je brez rodovnika. Veliko meša k kao borderjem vse sorte, samo da so kao borderji.


aha,,, pol so tud tu kratkodlaki borderji pri nas... fino! men so všeč!!!



cowgirl

  • *
    • Prispevkov: 986
    • Točke: 3
  • Koodygoody
Odgovori #2148 : 22 November 2006, 10:07:44
Bom še neki napisala... ko sem bila na tisti tekmi je bilo tam tudi nekaj žensk/punc/lastnic aussijev in BCjev, ki so stalno gledali ne ovce ampak lastnika... Niso bili samostojni...preveč odvisni od vodnika/pastirja... In ta trener je rekel, da tako tako vidiš psa, ki je družinski kuža (scrkljan) in ne deloven rančerski pes. Je preveč navezan na človeka... da bi samostojno delal s čredo. S treningom se to lahko popravi.
Tana vidim, dela isto. Ko zagleda kravo/konja gre do srede pašnika in gleda nazaj, kaj bom rekla... vse lepo in prav ampak tudi povelij ne naredi do konca, ker mora gledati vmes mene in ne kravo/konja. ;)



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2149 : 22 November 2006, 10:33:35
Vidiš, cowgirl, si nekaj napisala, kar sem jaz pozabila.
Na "preizkušnji zasnov" letos v Italiji, je bilo prav zanimivo videti, kakšna je bila razlika med mladimi in neizdelanimi psi ter tistimi, ki "visijo" na nas in v naših postlah :)
Naš "stari" Shep ni ovc niti pogledal (seveda da ne, ko smo ga pa skoraj 10 let vezali na nas in žogico). Oli je čakala na mojo "komando", preden je šla (ko je pa vajena, da mora čakat na ukaz, da sme s štarta pri agilityu in se mora "nazaj držat"). Mladi psi pa so pokazali ves temperament, ki ga premorejo, in z njimi je bilo bistveno lažje delati.


Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2150 : 22 November 2006, 11:10:37
Na tekmi v prestranku je nekdo npr. imel pravo kratkodlako borderko, prišel je samo gledat, in povedal, da jo je dobil pri enem ovčjerejcu iz kočevskega konca, da je brez rodovnika.

A to je bila ta?

http://www.mojpes.net/galerija/displayimage.php?pos=-18153

Je bila tudi v Proseccu...

battito animale


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2151 : 22 November 2006, 11:24:47
Ne, ena črna, v slovenskih rokah.
Tole, karkoli že je (po moje je mix), je pa v Italijanskih.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2152 : 22 November 2006, 11:26:08
Meni so zagotovili, da je kratkodlaki border ???

battito animale


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2153 : 22 November 2006, 11:27:18
Sej je lahko, zakaj pa ne :) Samo bilo bi zelo nenavadno, ker še ČB ni videti, kje da bi bil BM :) Je pa cool, če je :) A so ti kej več povedali o njej?

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2154 : 22 November 2006, 11:33:25
Lilit a to naj bi bil BC??  ???

Cowgirl sej neki kratkodlakih BC pa je v SLO ne skrbi, je pa res da so redki...mislim da ljudem bolj potegnejo tisti lepi dolgodlaki  ::)

Ja paša je zahtevna zadeva, čist preveč ljudi misli, da so psi pametni na svet padl. In čisto res je, da tisti, na katere so lastniki ponosni, kako so skoz pozorni na njih itd, ponavadi niso kaj prida pri samostojnem delu...ali se sploh ne oddaljijo od lastnika ali pa sploh ne vključijo svojih sivih celic in so na "joystick". Torej ne odpakirajo svojega nagona.

Meni so razložili, da dober pašni pes brez problema gre stran od lastnika, na povelje ali sam od sebe, če tako presodi situacijo, je fokusiran na čredo tako s telesom kot pogledom, hkrati pa še vedno posluša lastnika, s katerim si POMAGATA in ne, da lastnik psu govori kaj naj naredi, da bo tisto čredo v red spravil. Torej ves čas pazi tudi na pozicijo svojega lastnika.

Zanimivo mi je predvsem to, da nekateri prisegajo, da je taprav ovčarski pes tisti, ki obdrži kontrolo nad čredo goveda, saj je tam več ali manj odvisen od svojih odločitev, saj so trdoglave težke žvalce in ker govedo pač ni tako "navezano" na človeka kot ovce (če bo pes gnal ovce k človeku, se bodo ustavile pri njemu, če bo pes gnal govedo proti človeku pa...hihi si lahka mislite... ::)

No sej mislim, da razumete kaj hočem povedat.

Za Tax sem prepričana, da je svoje nagone po tisti izkušnji s kozami in ovcami zapakirala do te mere, da greve lahko mimo kakršnekoli živalce v čredi ali same, pa samo gleda in ne trza.
Pri Urchu pa, ko vidi nekaj na travniku, v ogradi ali ne, ni šans, da bi mirno ,marširal pri meni...ves čas je fokusiran in trdno odločen nekaj narest. Tako da njega niti ne vem ali bi si upala na ovcah, ni pa problemu na govedu. Samo včasih je trdno prepričan, da goved uporablja elektrošoke, da se ga znebi (parkrat ga je elektrčni pastir usekal v uhlje, in so bile vedo jasno krave krive)  ::)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2155 : 22 November 2006, 11:36:26
Lilit a to naj bi bil BC??  ???

Ja jaz sem bila isto nejeverna... ne nic mi niso povedali o njej razen tega, da je border  - bom vprasala, ce se jo spomnejo s tekme...

battito animale


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #2156 : 22 November 2006, 11:42:14
Meni bolj potegne na "grobega" kratkodlakega škota (ki je seveda tudi collie :). No, sedaj imaš domačo nalogo, da kaj o njej poizveš.

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


nutella

  • *
    • Prispevkov: 860
    • Točke: 2
  • Fedra, Lili in Misti
Odgovori #2157 : 22 November 2006, 12:35:10
A to je bila ta?

http://www.mojpes.net/galerija/displayimage.php?pos=-18153

Je bila tudi v Proseccu...

Jest mam tut eno slikico od te psice: http://nutella.moj-album.com/slike/2527078/z_S0scHF8EHkboI3.v.jpg Sm mislila, da je mešanka in se nehala "sekirat". ;) ;D


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #2158 : 22 November 2006, 13:31:56
Ojla, ljudje, a se ne bi mi tule raje teme o avstralcih drzali?  >:D  :-*

Blumina



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2159 : 22 November 2006, 13:44:08
cowgirl, moja mama se je zaljubla v tvojga črnega samčka. Je gledala slikce in kar na enkrat začela piskat  ::)
Je rekla, da če bi jih delali v bolj mirni verziji... ha ha ha :P

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P