Avstralski Ovčar [Australian Shepherd]

zoe · 3498386

blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #2940 : 23 Januar 2007, 17:07:36
Andreja, tvoje razmisljanje in mnenje je resnicno zelo blizu mojemu :o
Lilit, pri mojem tempu vzrejanja je raziskava trzisca zelo pomembna, hihihihi.  :P :P :P Naslednje leglo bo verjetno ze zelo kmalu. Ze cez.... nekaj let! Ce sploh bo! ::)

No, zdaj pa zares. Zakaj me zanima? Ker mi je zelo zanimivo iz katerih linij prihajajo psi v Slovenijo. In ker me zanima zakaj ravno od tam. Kaj ljudi vodi k njihovem izboru. Na podlagi cesa se odlocajo. OK, pred leti ni nihce od nas vedel veliko o pasmi. Smo pac kupili nekaj in imeli do sedaj vsi veliiiko sreco.
Po toliko letih smo vsi po vrsti prisli do ogromno informacij o pasmi. Le te podatke si izmenjujemo in... Vemo kako je tezko najti kombinacijo, ki odgovarja vsem merilom. Tako glede delovne sposobnosti, inteligence, zdravja,... pri nasi pasmi pomembno tudi barve in dolzine repa in na koncu se izgledati mora OK. Pac za mene v tem vrstnem redu, mogoce za koga drugega, je ta vrstni red obrnjen drugace.
Zato me zanima. Ker mi je res zelo zanimivo.

LP
Blumina



blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #2941 : 23 Januar 2007, 17:10:01
Oz. moram popravit, da je delovna sposobnost, inteligenca in zdravje jzame na istem mestu, se pravi na prvem mestu. 8)
Ker slisati je bilo v prejsnem postu malo cudno.

Blumina



martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2942 : 23 Januar 2007, 18:36:19
Jaz sem kupila avstralca takole:
imeli smo irskega setra ( ga še imamo ) , ki je tekmoval v agilityju. ker so ambicije postale večje in nismo hoteli border collieja smo se odličili za avstralca. In iskali in  čakali ene 10 mesecev in šli po Ruby v Belgijo. Takrat je bila registracija še večji problem večina psov je bila  ASCA registrirana, mi pa smo hoteli FCI.
Vse ostale odločitve so prišle kasneje..tudi nisi tukaj imel toliko informacij, kot jih imamo danes,..
Zato te morda to zanima, a ne Blumina? Vem kaj misliš..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


martina.o

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 3.098
    • Točke: 1
Odgovori #2943 : 23 Januar 2007, 19:35:16
Aja, mogoče še tole, obratno.
Ko so se pri meni zanimali za mladiče, sem jih seveda najprej vprašala, če poznajo pasmo, na svojo spletno stran sem napisala lastna opažanja in opisala življenje z aussiji. Potem sem se pa pogovarjala toliko časa, kolikor je kdo imel živcev, da me je poslušal. Potem sopa tudi prišli k meni gledat moje aussije, še predno so bili mladiči skoteni.
Seveda pa pričakujem od bodočih lastnikov,da sprašujejo, če oni ne pa jaz in potem povejo kaj bi radi delali s psom ( in imam rada tudi take, ki sicer ne vejo kaj bi delali in bodo potem delali tisto, kar bo pes rad delal). In potem skupaj izberemo psa, ki ustreza.. in vsi imajo, kar so želeli..
aussie je versatily pes, a ne?

In mislim, da je danes dovolj informacij na spletu, da vsak bodoči lastnik, tudi če se odloči za nakup v tujini, lahko dovolj izve.. in seveda tudi mislim, da  ljudje vejo, kaj kupujejo, če pa ne pa vprašajo vzreditelja..
Lastnosti pasme poznamo, temeprament opazujemo, zdravje je stvar vzreditelja.. potem so pa na koncu še barve kožuha, barve oči, dolžina repa ..itd. In če se vse to "ujame " dobi vsak idealnega psa..
In to je to.. ni kakšna huda znanost, ampak vzreditelj in bodoči lastnik imata seveda pravico spraševati, spraševati in spraševati..
In potem kar dobro vemo, kaj nas čaka..

I don't regret my past, I just regret the time I wasted with the wrong people.


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2944 : 24 Januar 2007, 10:54:50
Malo izven vašega klepeta... Naročajo se frizbiji, če koga zanima:

http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=1720.msg97204#msg97204


daša

  • *
    • Prispevkov: 118
    • Točke: 0
  • **I never had someone, that knows me like you do**
Odgovori #2945 : 24 Januar 2007, 12:03:36
Živjo,tudi jaz sem že veliko slišala o tej pasmi in mi je ful lepa.Sicer nimam tega psa,ampak sem videla enega blue merl prejšnjič v Gornji Radgoni,kjer je potekal agility za zimski pokal in mi je bil zeloooo všeč,ampak ni imel repa.Res je bil lep,a je kdo lastnik tega psa na tem forumu?Drugače mi je malo noro zakaj nekateri nimajo repov.
lp


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2946 : 24 Januar 2007, 12:09:37
Daša, malo nazaj piše, da se nekateri skotijo lahko čisto brez repa ali samo pol... Maš vse dolžine.
Pri nas ni veliko kupiranih psov.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


daša

  • *
    • Prispevkov: 118
    • Točke: 0
  • **I never had someone, that knows me like you do**
Odgovori #2947 : 24 Januar 2007, 12:13:24
aha..hvala,sem imela nekaj takšnega v mislih.Kako pa to,da se samo ta pes lahko rodi brez repa ali je pri drugih dolgodlakih tudi tako?
lp


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2948 : 24 Januar 2007, 12:17:46
Je prišlo enkrat do neke spremembe na genu, ki uravnava te zadeve. Bobtaili majo tudi to. Mogoče smo pa v sorodu.
Se pa dogajajo te spremembe po moje v vseh pasmah, samo izredno redko.
Se pa deduje in s tem v zvezi so tudi določena pravila.

Pri nas se sprehaja en črni nemški ovčar, ki se je skotil s polovico repa. Mogoče je prišlo do podobne spremembe.

Za našo pasmo je to "normalno" (sprejemljivo) za kako drugo pa ne ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2949 : 24 Januar 2007, 12:30:00
daša v Gornji Radgoni je bil Bloo, njegov lastnik s5iztok je na forumu, samo se oglasa bolj poredko ;)

battito animale


daša

  • *
    • Prispevkov: 118
    • Točke: 0
  • **I never had someone, that knows me like you do**
Odgovori #2950 : 24 Januar 2007, 12:34:07
Aaa...že razumem,hvala za odgovor.Lilit,a si ti tudi bila v G.Radgoni?
lp :)


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2951 : 24 Januar 2007, 12:39:04
Ne ne, nisem bila, ce ne bi videla tudi redmerle avstralca z repom :)

battito animale


daša

  • *
    • Prispevkov: 118
    • Točke: 0
  • **I never had someone, that knows me like you do**
Odgovori #2952 : 24 Januar 2007, 12:45:29
Aha..sigurno bi mi padel v oči :)
lp


daša

  • *
    • Prispevkov: 118
    • Točke: 0
  • **I never had someone, that knows me like you do**
Odgovori #2953 : 24 Januar 2007, 12:47:40
Videla sem edino red merle border collia,s katerim se že poznam. :)
lp


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2954 : 24 Januar 2007, 12:56:07
Bom še jaz napisala kako gledam na to. Avstralske ovčarje sem odkrila dobra tri leta nazaj in so me takoj pritegnili. Najprej sem seveda opazila njihov videz, potem pa sem začela spoznavati še značaj. Predvsem me privlači to, da so aktivni kužki z željo po delu in sodelovanju (če je njim v korist  >:D), poleg tega so tudi precej zdrava pasma in ne zahtevajo veliko nege. Če se obrnem še na zunanji izgled mi je všeč to, da so ravno prav veliki in primerne konstrukcije, pa seveda lepih in zanimivih barv. Moram priznati, da so mi to najlepši psi, ampak, če ti karakter ne ustreza ti tudi videz nič ne pomaga.
Za Ginny sem se odločila zadnji hip, ko je bila stara že okoli 8 tednov. Med tem ko so rastli je bilo predvsem na vzrediteljici  ;), da je čimbolj opazovala mladičke in skušala svetovati kateri bi bil primeren. Najbolj sem si želela blue merle psičko z repkom, kar sem tudi dobila, ampak sem bila pripravljena pri tem tudi popustiti, če bi se izkazalo, da Ginny ne bi bila primerna. Sicer sem ob odločanju bila ful v dilemi in sem stalno premišljevala in se skušala odločiti kaj naj naredim, na koncu sem se le odločila za pravilno odločitev - Ginny  ;D Res je tako kot so mi govorili, da ko je enkrat kuža tvoj ti ni več pomembno kakšne barve je, kako dolg je njegov rep, zate takoj postane najlepši in najboljši.

Pri vzreditelju mi je pomembno to, da je pripravljen odgovarjati na moja še tako bedasta vprašanja. Pa ne samo takrat, ko se zanimam za mladiča, ampak tudi kasneje, magari čez 5 let. Poleg tega je velikega pomena tudi to, kje mladički odraščajo - da so del družine, ne nekje izolirani, da so navajeni na razne zvoke, predmete, podlage, druge ljudi in podobno.
Aja pa tudi to, da so starši legla zdravstveno pregledani, in da ti lahko vzreditelj utemelji zakaj je izbral določenega samca.

Če bi kupovala v tujini bi upoštevala vse zgoraj napisano, s tem, da bi bilo verjetno malo težje, ker se v glavnem dopisuješ po e-mailih in nimaš priložnosti spoznati vzreditelja in njegovih psov v živo. Tukaj mislim, da zelo prav pridejo poznanstva in pomoč bolj izkušenih.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2955 : 24 Januar 2007, 13:07:46
Ja... To da je vzreditelj blizu je ogromna prednost po moje. Seveda če se hoče vzdrževat stike.
Za dobrega vzreditelja se zgodba, ko proda mladiče ne sme in ne more prekiniti. Brez tega se niti nebi smel imenovati vzreditelj.

Samo to nima več veze s pasmo ;)  je univerzalno.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #2956 : 24 Januar 2007, 14:05:54
Ja, se strinjam.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2957 : 24 Januar 2007, 14:09:01
Mene je pritegnil videz avstralcev, njihova inteligenca in zelja po delu.

Mladicka sem hotela na vsak nacin vzet v Sloveniji, da vidim v zivo mamo in bratce in sestrice in da imam vzreditelja blizu, za kasnejso pomoc. Takrat nisem toliko gledala na delovne sposobnosti, ker nisem imela nobenih posebnih nacrtov, bolj mi je bilo pomembno, da je po karakterju odprt do ljudi, in hotela sem samcka, blumerla, po moznosti z repom. Vecino tega sem dobila, samo barva je rdeca ;)
In je res dober egotrip, ko se vsi navdusujejo nad tem, kako je Grin lep, kaksne nore barve je, kaksne cloveske oci ima in mehko dlako... 8) in potem se pokaze repertoar trikcev in so vsi paf. Se nikoli pa se mi ni zgodilo, da bi kdo rekel, da bi imel avstralca zaradi Grina...

Kako naj bi zgledal dober vzreditelj sem priblizno vedela, na obisku pri Martini sem imela dober obcutek, videla sem leglo in mamo, izvedela vse, kar me je zanimalo, in se vedno dobim vse informacije in se dosti vec :) in ful mi je vsec, da imamo druzinska srecanja in da lahko spremljam, kaj se dogaja z ostalimi iz legla.

Zdaj vem dosti vec in so se tudi moje prioritete spremenile, tako da bom naslednjega psa iskala v skladu s tem... najprej zdravje, potem delovne sposobnosti in na koncu izgled, ampak se vedno mi je videz pomemben, ker si zelim po standardu tipicnega avstralca, pa ce to pomeni, da bom morala malo dlje iskat, nic hudega :) Glede vzreditelja pa imam se visja pricakovanja kot prvic, sem se razvadila z Martino :P

battito animale


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #2958 : 24 Januar 2007, 14:27:47
Ja, na zalost se ni vkljucilo v razpravo dosti ljudi, a vseeno...
Nekako je pogovor z moje strani bil bolj misljen v tej smeri kot kaksen je v bistvu za vsakega od nas dober avstralski ovcar. Kaj iscemo, zakaj ravno ta pasma, kaj nas nekako potegne k pasmi in ne moremo vec stran od nje.
In pa zakaj smo se odlocili vzeti psa ravno iz te in te linije, od tega in tega vzreditelja (no, to ste nekateri ze napisali).

Da ne bom le vodila tega pogovora je tu se moje mnenje.
Zame je aussie pasma, ki je ne bi vec zamenjala. Nekako napisana mi je na kozo. Zakaj?
Ker... ker potrebujem aktivnega psa, ki bo vedno za akcijo. In ta akcija lahko traja in traja in traja cel dan in je fizicno sposoben to brez posebnega problema zdrzat.
Pomembno mi je, da zaradi moznega dogotrajnega dela nima prevec dolge dlake, da je ta taksna, ki ne zahteva veliko nege, se hitro posusi in se vanjo ne zapletajo razno listje, semena, itd.
Da je lahek, cimbolj agilen pes, ki se ga se da prenasati naokoli :), ce je treba.
Ki ima se vedno zelo izrazite nagone v sebi, ki jih s pravilnim usmerjanjem dobro izkoristim sebi v prid.
Inteligenca je itak tu zelo pomembna. Potrebujem tudi psa, ki se bo znal sam odlocat. Zato zopet pride do izraza njihove prirojene sposobnosti, ki jih lahko nato tokom solanja oblikujem po svoji zelji :)
Glede zdravja pa...ko bi bilo res tako idilicno. Pa ni ravno tako. Zelo je odvisno od tega koliko pazijo vzreditelji na prave kombinacije. Pa tudi ce pazijo, ne morejo nac 100 % obljubit. Nekateri naredijo vse kar je v njihovih moceh. Drugi pa parijo tako rizicne pse mad seboj, da ti rata kar slabo, ko to opazis. In ni malo tega po svetu. Nekateri vzreditelji kar rinejo in rinejo dolocene tipe psov skupaj, pa je ze vsem jasno kako velik riziko za katarakto, epilepsijo, in podobno nosijo. Samo, da bodo lepi :(
Zaradi vsega nastetega in verjetno sem kaj tudi pozabila, mi je cedalje bolj vsec star,na farmah preizkusen tip aussija. Pa tudi tu je hudicevo pomembno, da vedo katere kombinacije vzgat pri paritvah.
Itak mi pa izgleda lep ravno taksen aussie pri katerem za na dalec lahko vidis, da ga razganja od energije in ima iskrice v oceh. Ko vidis, da se mu kar konescki premikajo v glavi.
No, pri meni je vazno vse to in se kaj bi se naslo ::) :)

LP
Blumina






Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2959 : 24 Januar 2007, 14:44:25
Samo te lastnosti imajo tudi borderji... zakaj so te ravno ausiji prepricali? :)

battito animale


daša

  • *
    • Prispevkov: 118
    • Točke: 0
  • **I never had someone, that knows me like you do**
Odgovori #2960 : 24 Januar 2007, 15:02:46
Mene pa zanima,kako naj ljudje vedo,ali na sprehodu srečajo borderja ali avstralskega ovčarja?Kakšna je razlika po zunanjosti?
Mnogi aussia sploh ne poznajo in ga direktno zamenjajo z borderjem,sploh,ko so psi v takšnih in različnih barvah.
Kaj bi rekli vi lastniki :)
lp


sirtaki

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 4
Odgovori #2961 : 24 Januar 2007, 15:12:01
Men se ne da spet podrobno razlagat zakaj aussie, je več ali manj že vse napisano v mojih postih na temu forumu. Aussie people pač veste kako sem prišla do svojega prvega aussieja in kako do drugega. Kako bo pa naprej pa nam nič rekla, zaenkrat mislim da sem vsaj za par let "fertik" kar se tiče novih pridobitev. Ali bom ostala pri pasmi ali ne še naprej, pa bomo še videli.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2962 : 24 Januar 2007, 15:16:00
Praviloma so naši malo močnejše konstitucije, dlake majo tudi malenkost več, drugačne glave majo...
Sicer pa so si eni malo bolj drugi malo manj podobni. Jaz se ne sekiram. Mi je pa smešno, če me kdo vpraša če je to kuli. Takrat nisem vedla ali sem slabo slišala ali me kdo heca, da je popackana.

Navadno so mešanci in če mene ne vprašajo direktno po poreklu, jim tudi ne grem razlagat da ni mešanec. Je bolje tako.
Je težko kar tako razločit včasih. Veliko borderske krvi je v avstralcih.

Mislim, da jih je najlažje ločit po gibanju.

Težko se je delat pametne na tem področju.

PS: Mamo neke nove smeške he he  O0

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


blumina

  • *
    • Prispevkov: 1.413
    • Točke: 11
Odgovori #2963 : 24 Januar 2007, 15:16:33
Ja... Lilit,  kakorkoli pogledas, ni cisto isto in niso enaki po vedenju in prav zato ker so drugacni...

LP
Blumina



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2964 : 24 Januar 2007, 15:27:54
daša, res jih po gibanju najlazje locit, je pa res, da moras pac vedet, kako se gibljejo eni in kako drugi ;)

blumina: a lahko bolj natancno definiras... me zanima 8)

Joj ta afro smesko je kr neki :D

battito animale


Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #2965 : 24 Januar 2007, 15:40:29
Jaz sem imela definitivno najtezjo izbiro vzreditelja :P 8)
Sem pa prepricana, da ce bi si izbrala za pasmo npr. pirenejca, hrvata, borderja, da bi ravno tako trdila, da jih ne zamenjam nikoli vec, da so mi najboljsi... Nikoli ne reci nikoli ;) Vse je odvisno od izkusenj.  In ker nisem imela nobenega od teh psov, so seveda sedaj avstralci tisti, ki bodo vedno na sporedu - zaradi dobrih izkusenj ;)
Drugace pa ze od nekdaj pravim, da bom imela vedno poleg aussija se nekaj manjsega... Takega, zelo hiper aktivnega malcka ;) Najbrz zato, ker sem rastla z majhno zverino :-* Ce povem cisto po pravici, bi bili po mojem pojmu avstralci se bolj idealni, ce bi bili cisto malo manjsi - ampak, nihce ni popoln ;).

Drugace je pa Tika ze zelo dobra in bi na sprehodih teeeeekla in ji ni cisto nic jasno, zakaj je pripeta:)

Aja, Andreja, kako kaj odpiranje vrat. Ce bi bila na tvojem mestu, bi prenehala, hihi. Nam ni bilo pa tega nikoli treba nauciti. Sta obe izgleda opazovali kaj zaboga mi ves cas premikamo tiste stvari na vratih in sta se naucili sami od sebe. Blum se je naucila, ko je imela kuzni kaselj (3 leta nazaj), Tika pa sedaj, ko ima poskodovano tacko. Mirovanje za aussija vsekakor ni dobra zadeva :P


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #2966 : 24 Januar 2007, 15:44:53
Ja jaz tudi ne bom trdila, da bom za vedno ostala na avstralcih... nikoli ne ves... Tika kaj pa mini aussie :P

battito animale


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #2967 : 24 Januar 2007, 15:46:01
Ja jaz tudi ne bom trdila, da bom za vedno ostala na avstralcih... nikoli ne ves... Tika kaj pa mini aussie :P

Lilit, jaz imam zate eno super leglo.  8) ;) :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #2968 : 24 Januar 2007, 15:48:13
Andreja, tvoje razmisljanje in mnenje je resnicno zelo blizu mojemu :o

LP
Blumina

Sej smo zaradi iste zadeve pasmo sploh opazili.  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Tika

  • *
    • Prispevkov: 305
    • Točke: 0
  • mala cvilka Tika
Odgovori #2969 : 24 Januar 2007, 16:24:51
Lilit, ves sem videla eno mini aussiko v zivo in je pravi poper :-* Samo, ne vem. Avstralec je ”normalen” avstralec ;D