Želve

*yure* · 335199

kajči

  • *
    • Prispevkov: 165
    • Točke: 0
Odgovori #240 : 03 Oktober 2008, 07:07:01
Zelvo nesi pokazat veterinarju, ker preko foruma ti bo kdorkoli tezko svetoval.  Nekaj je ocitno z njo narobe. Svetujem Ambulanto za za glodavce, ptice in plazilce na veterinarski fakulteti v Ljubljani.. Telefon:  01 477 92 51



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #241 : 03 Oktober 2008, 18:28:22
Rock girl:
Želve, če pripelješ iz hrvaške(ali kjerkoli pač) in jih kupiš od PREPRODAJALCA so ilegalno VZETE IZ NARAVE!!! In ne govori, da niso >:(

Nalch:
Za želve ne potrebuješ "potnega lista" saj plazilci NE POTUJEJO Z NAMI ;D :D potrebuješ potrdilo, da država oz. društvo ve iz kje jo maš, od kdaj, kje ....
Zato jih tudi prijaviš na ARSO

many:
Želve v jesenskih mesecih se odpravljajo spat(vodne S Ameriške vrste in tudi srednje ameriške -- trachemys,graptemys,pseudemys..) potrebujo zimsko spanje!
Želva zato zavrača hrano in si s tem prazni želodec(več o tem na exotic-animals.org). Seveda pa je lahko tudi znak bolezni -- tako, da res pojdi k veterinarju.


lp Jure


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #242 : 03 Oktober 2008, 19:57:31
Pa dej ti si profi :o :o :o :D

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


many

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #243 : 03 Oktober 2008, 22:31:02
Danes se ji je še poslabšalo in sem jo peljala k veterinarju. Ker je bila še zelo majhna ji veterinar ni mogel pomagati in sem jo morala na žalost uspavati  :'( 



Annie.

  • *
    • Prispevkov: 334
    • Točke: 0
  • Ceni to, kar imaš.
Odgovori #244 : 03 Oktober 2008, 22:41:03
Ooh..  :'(

Lp

Don't dream your life, live your dreams!
Živali imej rad, pa ti bodo ljubezen vračale.


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #245 : 04 Oktober 2008, 16:05:51
Jah many, tudi to se zgodi :( :'(
Sam čudno se mi zdi, da ji nebi mogel nič pomagati ???(premajhna?! pomoje to ni vzrok --- to je tko kt da zdravniki nebi zdravili otrok  :-X)
Ali pa je bilo že tako hudo ...

lp Jure


many

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #246 : 04 Oktober 2008, 17:58:11
Ja bila je premajhna, da bi ji dal lahko antibiotike, ker bi težko zmeril, koliko ji jih more dat. Rekel je, da je verjetno že od rojstva imela eno napako in ji noben zdravil ne bi pomagal. Naj ne bi sprejemala kalcija, tako kot naj bi ga morala, zato se tudi ni mogla razvijati normalno. Vsaj trpela ne bo več. Pogrešam jo pa zeloo  :(



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #247 : 04 Oktober 2008, 19:27:55
Aja, to je pa druga stvar ;)

Ja vem, da jo zelo pogrešeš(bi jst tud svoje če bi se jim kej tazga nardil -- čeprav jih imam toliko, da se praktično nebi opazilo :-[ :D)

lp Jure



Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #248 : 04 Oktober 2008, 20:15:46
Kok jih pa maš ??? ??? :o

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


Annie.

  • *
    • Prispevkov: 334
    • Točke: 0
  • Ceni to, kar imaš.
Odgovori #249 : 04 Oktober 2008, 20:43:10
Yure, koliko so pa tvoje želve sploh velike? Sprašujem pa zato, ker morem čez čas spet kupiti nov večji akvarij, ko bosta želvici zrasli. Trenutno sta veliki 7,5 cm, stari pa 3 leta in pol. Šele zdaj sem jima kupila ene 100x večji akvarij (tako se reče) in moram za naslednje vedeti, ko bosta rabili večji prostor. ;)
Ali želve že v tem mesecu prezimujejo? Ali spol želve lahko ugotoviš šele v petem letu ali kasneje ali že pri treh letih? Nisem čisto prepričana in bi bila hvaležna za odgovor. Hvala.
Lp, Anja  :-*

Lp

Don't dream your life, live your dreams!
Živali imej rad, pa ti bodo ljubezen vračale.


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #250 : 05 Oktober 2008, 19:12:43
Spol želve se v mladosti zelo razlikuje(enkrat si prepričan da je samec, drugič samička ...  --  tudi meni se to dogaja :D)
Tako, da tam do enih 10 cm - 15 cm so vse zgolj predvidevanja ...
Ja želve mam pa različno velike(vodne do 15 cm, kopenske pa tudi več)
Imam pa 5 vodnih in 2 kopenski(v načrtu je še ena(samička) ampak to pol spomladi ko se prebudijo hehe) in le za kopenski vem natančno spola(oba samčka -- se mi zdi da je pri kopenskih tudi lažje že prej določiti spol)
Želve pa ponavadi damo spat konec oktobra(če so extremne temperature pa tudi kakšen teden kasneje)

lp Jure



Annie.

  • *
    • Prispevkov: 334
    • Točke: 0
  • Ceni to, kar imaš.
Odgovori #251 : 05 Oktober 2008, 19:16:35
No ja, saj to lahko predvidevaš samo.  ;)
Yure, ful zakon, da imaš tolko želv. Samo dobro je, da imaš kakšen ribnik za njih, ko so večje itd... Jaz pa stanujem v stolpnici in bom morala kupiti res velikanski akvarij, ko bosta večji.. Tako da moram že kar načrtovati.  ;D
Lp, Anja.

Lp

Don't dream your life, live your dreams!
Živali imej rad, pa ti bodo ljubezen vračale.


many

  • *
    • Prispevkov: 13
    • Točke: 0
Odgovori #252 : 05 Oktober 2008, 19:28:01
Yure bi te lahko prosila, če mi svetuješ. Ali naj se odločim še za eno želvico, ker je ta ostala brez družbe. Navajena pa je bila na družbo in se bojim, da ji ne bo preveč všeč, da je kar naenkrat sama. Kaj ti misliš? Seveda so dobrodošli tudi od drugih nasveti ali naj želvici dam družbo.

lp



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #253 : 05 Oktober 2008, 21:03:38
Za želvo je bolje, če je v družbi(seveda glede posamezne vrste - ampak te vodne Trachemys,Pseudemys,Graptemys so vse družabne vrste) seveda, če ti prostor to omogoča, zdaj nevem koliko maš velik akvaterarij(mere?) potem bi ti lažje svetoval. Sicer pa boš verjetno znala sama presoditi kaj bi bilo najbolje. Zdej če imaš dovolj prostora ti 100% svetujem nakup še ene, ker eni sami je res dolgčas(vem sem imel kakšno leto 1 samega mladička in je kar lenaril in se dolgočasil). Sedaj imam skupaj 3 mlade(v istem akvaterariju) - rumenovratko(Trachemys scripta scripta), floridsko zemljevidarico(Pseudemys floridana) in Ouachita Map turtle(zemljevidarica - Graptemys ouachitensis ouachitensis) in so res nore skupaj :D prav zanimiv jih je gledat. Sploh k rumenovratka je največja in mala "Graptemys-ika"(ljubkovalno ::)) se velikokrat kr na rumenovratkinem oklepu drži in ji ni treba plavat ma "taxi" :D :o . Floridka(spet ljubkovalno) je pa itak glavna ~ "leader-ka". Pa k spijo tam v kotu na taki "skalci" k je kake 3-4 cm pod gladino(in se ravno namakajo) in se use tam tišijo, vedno isti sistem - rumenovratka ob steklu, graptemysiki na sredi, floridka pa na robu in vsake tolk časa naredi "nočni obhod" ;D. Res so zanimive. Al pa k se sončju na kamnu ena na drugi(taka kupica nastane) in pol če gre kdo od naših mim(k niso tok na druge navezane - razen mene-) se vsa "živa kupica" podre  :D ;D in dum,dum,dum v vodo. Hehe, res  neverjetna bitja so tile mali dinozavrčki...


lp Jure


Annie.

  • *
    • Prispevkov: 334
    • Točke: 0
  • Ceni to, kar imaš.
Odgovori #254 : 06 Oktober 2008, 13:03:41
Lep pozdrav!
Pravkar sem ugotovila vsaj majhno značilnost za spol kitajske progaste želve... Izvedela sem, da imajo samčki bolj debel in dolg rep ter močne kremplje, v spodnjem oklepu imajo pa malo vdolbinico (da se menda lažje parijo..).
Prav ta želva, ki jo imam ustreza temu opisu.. Imam pa tudi rumenovratko, kateri ustreza opis samice.. Spodnji oklep je lepo raven, rep kratek in ne tako zelo močne kremplje (pomoje da bolj močne čeljusti (;.
Ali je zdaj že prezgodaj za ugotovitve spola? Veliki sta namreč 7 cm in pol, stari pa 2-3 leta.. ena je mlajša (;
Samo mislim, da se dve različni vrsti nebi mogli spariti.. Milsim, da zarodek ne bi bil uspešen. Za paritev govorim za kasneje, ko bosta veliki 15-20 cm... Mogoče pa bi bilo kaj... Ali pač ne. ;)
Lp, Anja.  :-*

Lp

Don't dream your life, live your dreams!
Živali imej rad, pa ti bodo ljubezen vračale.


Annie.

  • *
    • Prispevkov: 334
    • Točke: 0
  • Ceni to, kar imaš.
Odgovori #255 : 06 Oktober 2008, 13:07:13
Yure maš prav, da so želvice ful zanimive. Sam se jih večina ljudi tako hitro naveliča, pa sploh nevem zakaj. Prav prikupne so. [:
Lp, Anja.

Lp

Don't dream your life, live your dreams!
Živali imej rad, pa ti bodo ljubezen vračale.


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #256 : 06 Oktober 2008, 15:40:11
V mladosti imajo vsi mladiči dolg rep(zato tudi vsi mislijo, da so samčki :D) in nekatere vrste tudi vbočen spodnji del oklepa(plastron). Pri rumenovratkah ala. rdečevratkah pa je vboklina bolj  :D "zgolj naključje" kot pa ključ določevanja.(To je bolj pri kopenskih) Ker že samo ime "Red ear SLIDER" pomeni da imajo nekakšno značilnos "slidra" kar pomeni zdrs v vodo. In zato potrebujejo RAVEN PLASTRON.Tako, da pri rumenovratkah in rdečevratkah(in vodnih želvah nasplošno) to ni kakšna zanesljiva informacija oz. določevalni kjuč ;) Tako, da po tem se ne ravnat. Najlažje je tam pri enih 10+ cm spol določevati, glede na lego kloake(analne,sečne odprtine)  :)


lp Jure


Annie.

  • *
    • Prispevkov: 334
    • Točke: 0
  • Ceni to, kar imaš.
Odgovori #257 : 06 Oktober 2008, 19:40:19
Ok, zdaj vem. Hvala, Yure. ;)
No, saj imata pred sabo še toliko let, pa toliko bosta zrasle, da bomo mogli celo stanovanje za njiju kupiti. :-[
Dones smo ravnokar našli črva v jabolku, pa ga je tavelika končno dobila po enem tednu. XD
Lp, Anja.

Lp

Don't dream your life, live your dreams!
Živali imej rad, pa ti bodo ljubezen vračale.


špey

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #258 : 08 Oktober 2008, 22:31:32
hey imam želvo rumenovratko veliko 11cm in je nekako navajena, da se sprehaja po stanovanju. ker pa se zunaj hladi je tudi stanovanje nekako bol hladno, da bi se želvica sprehajala. zdej me pa zanima če ji jaz lahko poleg akvarija naredim še terarij? s tem, da ji omogočim nek del da se bo lahko zmočila. aja pa sej te želvice se ne oglašajo kaj ne?? ker moja nekako piska pa ne da bi jo bilo strah ali pa kaj takega. ima mogoče zamašen nosek?
hvala  :)



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #259 : 09 Oktober 2008, 08:40:43
Terarij poleg akvarija ?
Ja pa halo, saj zato pa vodne želvice potrebujejo AKVAterarij. Sicer je pa za vodne želve čisto dovolj kakšen kamen/stopnička ali pa korenina, ker se ne gibajo toliko po kopnem(skoraj ne - na kopnem se le sončijo -- LUČKA!!) kot pa v vodi , kajti 80%(ali pa še več) svojega življenja preživi v vodi.
Sploh pa želvice(S Ameriške in Srednje, če smo natančno geografski pa lahko rečemo tudi angloameriške ;D) zimo prespijo(prezimujejo - hibernirajo) ;) Tako, da  začetek novembra(odvisno tudi od temperature) želvicam privoščimo zimski počitek.(odvisno od vrste koliko dolgo - rumenovratke 2-3 mesece. (december,januar,februar))


lp Jure


Annie.

  • *
    • Prispevkov: 334
    • Točke: 0
  • Ceni to, kar imaš.
Odgovori #260 : 09 Oktober 2008, 12:57:59
Yure, a mogoče potem ti veš, a naj rumenovratko prezimujem (ker druga ne prezimuje)? Zdaj nisem čisto prepričana, kaj naj naredim.. :-[
Sej sta pa kljub slabmu vremenu zelo aktivni pa živahni. [:
Lp, anja.

Lp

Don't dream your life, live your dreams!
Živali imej rad, pa ti bodo ljubezen vračale.


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #261 : 09 Oktober 2008, 13:02:39
Načeloma bi jo mogla, a bo problem, kako boš zniževala temp., svetlobo, nehala hraniti ... ker sta obe vrsti v istem akvaterariju. Za tačas bi morala urediti še 1 akvaterarij, kajti tudi po končanem zimskem počitku, bi morala rumenovratko spet navajati nazaj na svetlobo,toplota in bi tudi potrebovala poseben akvaterarij. Seveda, bi bilo ZELO PRIPOROČENO da jo prezimiš, ampak potem bo še malo več stroškov...(Zato pa se načeloma takih vrst ne meša skupaj) Jst imam v istih akvaterarijih skupaj samo vrste ki hibernirajo(pa tudi nasploh nimam nobene vrste ki ne prezimuje, tako da sem čez zimo brez vseh želvic :D )


lp Jure


Annie.

  • *
    • Prispevkov: 334
    • Točke: 0
  • Ceni to, kar imaš.
Odgovori #262 : 09 Oktober 2008, 13:10:34
Uf, tole je bilo pa hitro. :-[ Hvala.
Am... Ja saj na začetku ko smo ju kupovali, nismo niti vedeli za vse to, ker sva bile s sestro še nespametne in se nisva pozanimali za naravno življene, prehrano, ... in vse to. In niti nismo vedeli, kateri vrsti gresta skupaj in tako dalje.. Samo kupili smo - res zelo neumno! :-\ Ampak zdaj uživata, imata vse potrebno. (tudi prehrana je veliko bolj pestra - iz narave npr. kakšne gosenice, črvi itd...)
Tako, da tole je pač majhen problem, ampak se bomo potrudili, da bo lahko rumenovratka prezimovala. Ali jo lahko potem dam v bivši, manjši akvarij? Zdaj, če bo rabila večjega za prezimovanje in tako, ga bomo morali kupiti. A za prezimovanje rabi miren kotiček, kjer je ne bomo motili, ko bo spala? Nekateri moji prijatelji iz različnih koncev želve prezimujejo v plastični škatli ki ji dodajo vodo in šoto ali karkoli... Potem pa s tem v hladilnik, v škatli pa so velike luknje, da lahko želva diha. Samo meni se zdi to malce premrzlo (saj se pa temparatura da naravnati, samo vseeno še ne vem). No najlepša hvala za odgovore!!!
Lp, Anja.

Lp

Don't dream your life, live your dreams!
Živali imej rad, pa ti bodo ljubezen vračale.


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #263 : 09 Oktober 2008, 16:20:55
Uf v hladilnik  :D :D :D :D :D :D :D :D ;D ;D (sori ampak je res smešn :D)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


Annie.

  • *
    • Prispevkov: 334
    • Točke: 0
  • Ceni to, kar imaš.
Odgovori #264 : 09 Oktober 2008, 19:59:16
Ja, saj vem, da je. :) Meni se zdi malo grozno, ko rečejo, da jih potem odmrznejo. :S
Lp, Anja.

Lp

Don't dream your life, live your dreams!
Živali imej rad, pa ti bodo ljubezen vračale.


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #265 : 09 Oktober 2008, 20:11:38
Ja grozno tudi :D

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #266 : 09 Oktober 2008, 21:27:57
1. To s hladilnikom ni nč groznega in smešnega ??? >:( saj lahko recimo v hladilniku naravnaš temp. 4 - 10°c (kolikor želva potrebuje za prezimovanje),
2. Recimo en ki je doma v Grčiji oz J Italiji(oz. kjerkoli na svetu kjer zime niso "zime") kjer zime niso tako hude in temp. skoraj nikoli ne pade pod 10°c oz. je še mnogo več. In to težavo rešijo s hladilnikom. Še pri nas oz. kjerkoli je hladilnik VELIKO BOLJŠI NAČIN kjer je temp. vedno konstantna(kolikor naravnaš), na pa recimo kot pri nas, ko je enkrat pozimi 0 drugič pa 15°c ;D. Tako, da če imaš doma "frej" hladilnik je to veliko bolj priporočljiva metoda.
In nevem kaj je tukaj smešnega in groznega >:(

lp Jure

p.s. Annie - odmrzneš jih pa takorekoč v vsakem primeru ;) (v hladilniku ali ne)


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #267 : 09 Oktober 2008, 22:58:55
Ja meni je smešno  :D (da jih kar  :zmrzneš  ::) ::)  ok ampak če to res delajo... :) ok pol :-[

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #268 : 10 Oktober 2008, 22:21:38
JOOOJ !
Pa saj jih ne zmrzneš!!! Daš jih v hladilnik in ne skrinjo oz. zmrzovalnik.
Sploh pa btv a se ti zdi da pri temp. 7-10°c žival zmrzneš ? ??? Ma dej no, kot sem pa že prej omenil ta je ta način še s strani strokovnjakov bolj priporočen !! (zakaj: glej moj zgornji post)
Pa še tok ne, a veš, da želvi, ki je ne daš prezimit narediš še večjo škodo?!


lp Jure


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #269 : 10 Oktober 2008, 22:40:23
Nimam pojma o želvah (saj jih tudi nimam) ::) ::) samo meni je pač čudno- nisem še slišala :-\  ne rabiš se razburjat  če nismo vsi geniji na istem področju  ::)(jaz imam pa akvarije čez  ;) ) pa se nebom razburjala če kdo ne kapira npr. da nesmeš zamenjat cele vode pa čeprav so to OSNOVE ;)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D