Želve

*yure* · 334800

*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #360 : 03 November 2008, 14:54:54
Oranžnovratka ni nobena vrsta  :D ;D
Tudi, za rdečevratko nisem prepričan, da jo imaš, saj se jih že 10 let ne sem prodajati. (razen, če imaš že starejšo)
Bi bilo pa zaželjeno videti kakšne slikice njih in njunega akvaterarije.
Tako, ti bom tudi lahko povedal kaj je tista "oranžovratka"  :D
SPOL se pa pri pri vodnih želvah loči po(spol se natančno lahko določi le pri želvah večjih od 10cm, včasih so še te premale):
SAMCI - daljši kremplji, daljši in močnejši(sebelejši) rep, koakla oz. analna odprtina bolj oddaljena od korena repa
SAMICE - kremplji niso podaljšani(so kratki tam okoli 1 cm), krajši in ožji rep, analna odprtina bližje korenu repa
Lahko pa mi jih natančno poslikaš(zgornji in spodnji del oklepa, kremplji, rep ...) pa ti bom določil spol (seveda, če sta že dovolj veliki, da je to sploh mogoče)


lp Jure


Mayč

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 0
Odgovori #361 : 03 November 2008, 15:52:41
ja   dovol sta že veliki saj jih imam ene 4 leta tu nekje
ju bom poslikala in  pokazala.

Ko je bog ustvaril najlepšega psa, je ustvaril  Lhasa Apsa.
http://albums.phanfare.com/slideshow.aspx?u=6634151&a_id=2979239&s_id=3255077


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #362 : 03 November 2008, 16:07:33
Kok želve sploh živijo (te v ujetništvu)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #363 : 03 November 2008, 16:59:30
Želve, to je dosti širok pojem aveš.
Tam od 40 - 150, 200 let (odvisno od vrste) --> SEVEDA PRI PRAVILNI OSKRBI!
No, mao bolj konkretno:

-gizdave želve: tam okrog 40 let, lahko tudi več seveda
(rdečevratka, zemljevidovke ...)

-"običajne" kopenske želve: okrog 100 let
(grška, mavrska, širokoroba, ruska želva ... )

-večje vrste "diinozavri": več kot 100 let
(jastrebja želva, ostrogasta želva, galapaške velikanke, karete...)

To je zdej naštetih le nekaj vrst  ;)

lp Jure


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #364 : 03 November 2008, 17:06:41
OMG :o :o :o

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #365 : 03 November 2008, 17:28:30
No, vidiš tako je pol k ljudje ne vedo kaj kupujejo ::)
Pol pa želve po parih letih pristanejo v najbližjem ribniku, reki :-[ :-\
K mislijo k v trgoini kupijo tiste ljubke par cm velike fičfiriče. Pri nas bi moralo biti tako kot so ponekod uvedli zakon, da se lahko v zoo trgovinah prodaja le osebke večje od 10 cm, da vsaj ljudje vedo, da to niso male stvarce, ki jih mečejo sem pa tja kot kakšne igračke >:(


lp Jure


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #366 : 03 November 2008, 17:35:03
Ja sej maš čist prav (isto bi morali narest z  zlatimi ribicami :-\ >:()

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #367 : 03 November 2008, 17:36:18
Aja pa še neki! a si ti vse to vedel ko si dobil prve želve ??? :o :-\

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #368 : 03 November 2008, 17:53:03
Moja prva želva je bila rumenovratka(v bistvu bratova ampak se je je kmalu naveličal :-\ in je tako postala moja), takrat sem začel o njej malo brati(vrsti), ampak zanjo je bilo prepozno(bila je namreč nekaj bolana). Potem nekaj časa nisem imel želv, potem, pa sem se po enem letu zopet odločil imeti želve in tako kupil mojo(čisto mojo ;D) prvo želvo Pseudemys nelsoni(o njej sem se seveda prej pozanimal in poučil) in nedolgo zatem ponovno Trachemys scripta scripta, za družbo prvi želvici. Kasneje se je moja "zbirka" povečala še za 1 člana(zemljevidovka - Graptemys  pseudogeographica pseudogeographica). In ker so mi bile zemljevidovke zares nekaj posebnega(saj so mi še sedaj :D), sem sklenil, da dobim še eno in sem jo seveda tudi z malo več truda dobil(Graptemys ouachitensis ouachitensis). Tako sem pridno bral in se učil o teh izjemnih bitjih in čas je že bil, da v moj dom zakoraka tudi kakšna kopenska želva. Tako sem letos septembra postal "bogatejši" še za 2 odrasla samca Grške želve(vzhodnoevropska podvrsta - Testudo hermanni boettgeri). In seveda jst nebi bil jst, če nebi vedno načrtoval še kaj novega, tako si sedaj obetam in prizadevam še za eno želvo(ta pa naj ostane skrivnost :P)

lp Jure

p.s. Imam pa seveda vse te želve še sedaj in upam da jih bom imel še dolgo ob sebi :)


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #369 : 03 November 2008, 17:59:03
Wau to pa je ''pot'' :D :D :D kok pa stane ena želva ???

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #370 : 03 November 2008, 18:04:36
Čist odvisno, katera in kje ane ;)
Drugače pa tm od 10, 20 -- 450(toliko sem do sedaj zasledil največ za 1 osebek, so pa seveda tudi MNOOOGO dražji) in še več (€)
Je pa res, da rumenovratke niso skoraj nikoli več kot 40 €, kar je zelo narobe! Običajno so kopenske dražje(v povprečju mladički 150 € po trgovinah), ker zanje rabiš tudi papirje, čipiranje in še malo morje ;) (ubistvu, to potrebuješ, za vsako bolj ogroženo vrsto)
Ampak kolikorkoli že je je PREMALO, ker ko recimo konkretno v tukanu prodajajo želve po 16€ ni čudno, da jo ima vsak ta 2. in mu v roku 1 meseca umre :'( )


lp Jure


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #371 : 03 November 2008, 18:08:22
Groza :( :'( Pa recmo kok je stala rdečevratka (če veš)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #372 : 03 November 2008, 18:11:20
Rdečevratke so včasih prodajali zelo poceni(kot recimo zdej rumenovratke, ali pa še ceneje), tako v trgovinah, na trgih, ulicah ... (še sklednice so  v ljubljani kar na tržnici prodajali - največkrat za želvjo juho... zato pa so sedaj toliko ogrožene in ne samo zaradi zloglasne rdečevratke.)
Saj ima zdej v povprečju skoraj vsaka družina kakšno staro rdečevratko v kakšnem čebričku, nažalost :-\
Ampak dokler nebodo zakoni in kazni bolj strogi in ne tako "usmiljeni" kot so sedaj, se nebo nič spremenilo. Sedaj ravno na nekam forumu debatiramo o tem, ker je neka uporabnica v Tukano(seveda, kadar gre za slabo izkušnjo je na 1. mestu Tukano >:(), zopet opazila RDEČEVRATKE(da negovorim o tem, kaj vse ji je nakladala prodajalka ::) :D )

lp Jure


Mayč

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 0
Odgovori #373 : 03 November 2008, 20:36:18
Evo zdej pa dajem slikce:) tako kot sem gledla se mi zdi da so kar obedve želvi

                                             

                                             


                                                                          


Če jo kdo želi imeti naj pove  obedve oddam !!!!


Ko je bog ustvaril najlepšega psa, je ustvaril  Lhasa Apsa.
http://albums.phanfare.com/slideshow.aspx?u=6634151&a_id=2979239&s_id=3255077


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #374 : 03 November 2008, 20:46:04
(seveda, kadar gre za slabo izkušnjo je na 1. mestu Tukano >:(), zopet opazila RDEČEVRATKE(da negovorim o tem, kaj vse ji je nakladala prodajalka ::) :D )

A ne :o ;) pol nimam samo jaz tok slabe izkušnje(polž mi je pobil cel aq >:( >:()


PS:kaj ji je pa nakladala  ??? (a prlepš vsaj link :-\)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #375 : 03 November 2008, 20:53:07
Prva želva je rumenovratka, spol je POMOJE samica, niso pa dosti natančne slike(ampak pomoje je)
Druga pa je ZEMLJEVIDOVKA(nevem kje si zasledila oranžnovratka ::)) in sicer Graptemys pseudogeographia pseudogeographica spol se pa iz teh slik ne razloči,mi moraš poslati natančnejše(želvo v roke in slikat plastron - rep ...) in je iste vrste kot ena izmed mojih želv (to je njegova slika, še vedno nisem ziher katerega spola je :-\):



lp Jure

p.s. jst bi potreboval takšno želvo za družbo mojemu želvaku, sam nevem zdej če je tvoj samec(ali a če bi se izkazalo, da sta oba, ker tudi jst za mojega nisem zihr - je pri zemljevidovkah dokaj težje kot pri rumenovratkah) pol bi ble hude urice :-[


Mayč

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 0
Odgovori #376 : 03 November 2008, 21:21:24
Ja tko kot sem gledla imata obedve fula vlke kremplem

Ko je bog ustvaril najlepšega psa, je ustvaril  Lhasa Apsa.
http://albums.phanfare.com/slideshow.aspx?u=6634151&a_id=2979239&s_id=3255077


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #377 : 03 November 2008, 21:39:57
Ne,ne rumenovratka sem skor 100%, da je samica ;)
Veš pri odraslih(spolno zrelih) samcih so kremplji res izjemno dolgi in debeli(sploh pri rdečevratkah, rumenovratkah - pri zemljevidovkah ne tako izraziti)

Lej nekaj primerov tipičnih odraslih samcev(vidiš lahko tudi zelo debel rep) - osredotoči se predvsem na kremplje na prvih nogah:




Vse želve na slikah pa so rdečevratke ;)


lp Jure


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #378 : 04 November 2008, 13:02:55
Pol mamo mi v šoli dve samici ??? ??? :o a ni tko da se spol določa tud po eni vboklinici na trebuhu :-[ ???

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #379 : 04 November 2008, 19:16:07
Tista vboklina(kot sem že nekaj strani nazaj napisu ::)) ni pri gizdavih želvah zaneslij podatek, ker so to po angleško SLIDERS, kar pomeni "drsalec" oz. podobno in sliderji imajo načeloma ravni spodnji del oklepa, da lahko zdrsnijo v vodo(z vbočenim nebi mogli)
Vbočen plastron je bolj značilen za kopenske želve ;)


lp Jure


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #380 : 05 November 2008, 12:56:41
Tista vboklina(kot sem že nekaj strani nazaj napisu ::)) ni pri gizdavih želvah zaneslij podatek, ker so to po angleško SLIDERS, kar pomeni "drsalec" oz. podobno in sliderji imajo načeloma ravni spodnji del oklepa, da lahko zdrsnijo v vodo(z vbočenim nebi mogli)
Vbočen plastron je bolj značilen za kopenske želve ;)

 ??? ??? ??? kaj to pomen ??? :o

Mi mamo rdečevratke (v šoli)  ;) pa ma ena vboklino (večja) aja pa še enki zakaj sta različno veliki ??? ker stari sta isto  :-\ aja pa do kerga leta rastejo?!

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #381 : 06 November 2008, 13:24:25
Gizdave želve, sem napisal že nekaj postov nazaj kaj to pomeni, drugič prej malo poglej, preden sprašuješ ::)
Da pa ne  bom izpadel "nesramen" pa ti bom še enkrat napisal:
To so želve, kot so rdečevratke,rumenovratke, zemljevidovke ...
Zakaj sta različno veliki, zato, ker je možno da je ena samček, druga samička, ali pa, da večja mali poje večji del hrane in za manjšo ne ostane veliko. Do kdaj pa rastejo pa ni zdej čist točnega podatka, ampak tam, ko spolno dozorijo(dokončno), se začne njihova rast ustavljati ;)


lp Jure


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #382 : 06 November 2008, 13:37:09
Joj no sorry ::) ::) kaj pa majo tr žlve sploh skupnega ??? :-[

Unedve sta stari že čez 10 let  :-\ je pa res da ta večja skoz odriva manjšo  :-\ zanima me če je lahko z njo/njim kaj narobe zradi tega ???  :-\ ker razmere niso ravno idealne :( nobena nima takih ogromnih krempljev!ena je velika približno 20cm druga pa pribižno 10cm meni se to zdi kar velika razlika :-\

PS:Sorry če to že kje piše :P ;) ::)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #383 : 06 November 2008, 13:47:24
Sej za določat spol niso važni samo kremplji!(ker nekatere si jih tudi lahko obrabijo)
Najbolj je pomemben rep in koakla.
Glede na to da je taka razlika in, da sta že toliko stari sem skor prepričan da je manjši samec. O njunih zdravstvenih pogojih nemorem govorit kar "na pamet", ker, če bi želel o tem govorit, bi moral želve videti ane :).
Pogojev pa itak skoraj vsaka druga želva nima pravih(na šolah pa še najmanj ::) :-\)


lp Jure


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #384 : 06 November 2008, 13:56:50
Kje si pa želve kremplje obrabjo(ker v šoli imomo akvarji z malo kopnega in flitrom in NIČ drugega :( no sej zdaj ko dobim večji aq bom tega kar v šolo nesla pa bo za želve ;D )  aja kako pa vidiš če z želvo ni vse OK (pa še najpogostejše bolezni prosim) :-[ :)

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #385 : 06 November 2008, 14:02:33
Jah, kako naj ti povem to je zelo težko, ker to ni tko enga "določevalnega ključa"... jst to opazim ane, ampak zdej ti nemorem naštevat vseh znakov bolezni.
Najpogostejše bolezni .. deformacije oklepa na 1. mestu(mehčanje, prehitra rast - grbast oklep), bolezni dihal(kihanje, hlastanje), bolezni oči(sluz, zaprzost), poškodbe/rane na koži ... itd. ::)


lp Jure


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #386 : 06 November 2008, 14:04:44
Ne nič od tega nimajo :D :D :kaj pa vedenje ??? ker npr.  pes je miren, ribe se zadržujejo pri tleh...

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #387 : 06 November 2008, 14:20:21
Kako vedenje?
A misliš če so bolane ?
Ja odvisno od bolezni, načeloma so pa vedno manj aktivne, zavračajo hrano, ...

lp Jure


Smrček

  • *
    • Prispevkov: 2.016
    • Točke: 0
  • Little star :*
Odgovori #388 : 06 November 2008, 14:32:38
Ja vedenje če so bolane... :-\ no onedve bi samo žrle aktivne sta pa toliko kot sta lahko... :( :-\

I´m the sweetest trouble maker ;) :D


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #389 : 11 November 2008, 15:24:43
*yure*, koakla je pravilno kloaka ;) Drugače pa vidim, da prav obvladaš želve, super!

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"