mongolski skakač (meriones unguiculatus)

Equus · 49516

Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
: 03 December 2005, 10:45:55
ker še ni bilo odprte teme sem se odločila da jo bom odprla jaz... ;)

IME: mongolski skakač ali puščavska podgana, po latinsko meriones unguiculatus

IZVOR: prihajajo iz Mongolije, sicer iz ongolske stepe. našli so jih tudi že na: območju severne Afrike, Rusije, Turčije, ŠriLanke, Indije, severne Kitajske in, seveda, Mongolije. So najbolj poznani izmed 14ih vrst skakačev in so tudi najbolj pogosti kot hišni ljubljenčki.

ZNAČILNOSTI: ne smrdi, saj so njegovi iztrebki suhi, njegovega urina pa je zelo malo, saj tudi zelo malo pije (kljub temu mora imeti vsak dan svežo vodo!!! je zelo socialna žival, zato je bolje da se odločimo za dva po možnosti istega spola, zaradi prevelikega naraščaja

IZGLED: na videz so podobni podganam oz. miškam. lahko so bele (albinčki), sive, črne, oker ali rjave barve (potem se barve tudi mešajo med sabo). zrastejo do 12 cm plus rep dodatnih 6-10 cm. imajo 4 tačke dve sprednji in dve zadnji. daljše noge so zadnje in spominjajo na kengurujeve. skakačevo telo je zelo prožno in pokrito s kratko dlako. Imajo ploščato glavo ter ušpičen smrček. na strani glave imajo velike oči. na koncu dolgega repa imajo “čopek”. Kot vsi glodalci imajo 4 sekalce, ki jim rastejo skozi vse življenje. Zato jih morajo brusiti. če nimajo dovolj materiala za glodanje jim zobje zrastejo čez čeljust kar pa povzroča hude težave pri hranjenju.

RAZMNOŽEVANJE IN MLADIČI:Skakači se razmnožujejo spolno in so sesalci. Pred parjenjem z zadnjo nogo butajo ob tla, kar počnejo tudi v nevarnosti, in se ovohavajo po spolnih organih.  Skakači spolno dozorijo že po treh mesecih, vendar je parjenje najbolj uspešno, ko dopolni eno leto. Samica je breja 24 dni in povprečno skoti 3-5 mladičev, lahko pa tudi do 10. Mladički se rodijo goli, slepi in popolnoma nebogljeni. Edino, kar zmorejo je glasno zavreščati, kadar so lačni. Samec ima pri mladičih pomembno vlogo. Njegova glavna naloga je, da jih ohranja topla, sicer pa pomaga pri skrbi, jih varuje in, kadar jih je treba prenesti, pomaga tudi pri tem.  Ko so mladički stari 10 dni začnejo tekati okoli. Samec jih pomaga mamici prinašati nazaj v gnezdo – na varno. Samica ne kaže posebnih znakov, kadar je breja, včasih pa vidno pridobi na teži. Mladički so ob rojstvu veliki približno 3cm in tehtajo 2.5grama. Manj ko je mladičev, večji se skotijo. Njihov rep meri 1cm. Samica za »proizvajanje« mleka potrebuje veliko beljakovin. Ponudimo ji lahko suho mačjo hrano ali posebne priboljše za beljakovine.

to bi bilo vse. slike pa si lahko pogledate v mojem albumu: http://labradorci-spela.moj-album.com/album/194305/

+1 točka




Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #1 : 03 December 2005, 11:28:08
Jst pa imam doma Brkca,ki je tak kot tvoj Pop.

papa


Mašy

  • *
    • Prispevkov: 933
    • Točke: 14
Odgovori #2 : 03 December 2005, 11:47:02
Jaz sem si ko sem bila manjša vedno želela imeti mongolskega skakača. Pa je bila mami proti, ker sem imela enkrat v sobi morskega prašička in sem bila kao alergična. :-\ Je pa imela moja prijateljica mongolske skakače. Samčka in samičko, ki sta enkrat imela dva mladička. Vsi so bili pravi lepotci (pa tudi take barve kot Equusin Pom in Lisin Brkec). :) :-* Sedaj so mi še vedno všeč, ampak imela jih pa (zaenkrat) ne bi. :P

Lp, Maša



Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #3 : 03 December 2005, 12:45:24
Jst pa imam doma Brkca,ki je tak kot tvoj Pop.

papa

te moram razočarati. Pop je mrtva že pol leta. preživela je kap, kasneje pa zaradi prehudih poškodb in strarosti poginila. pomoje je fasala možgansko kap kar je tudi pustilo posledice na njenem zunanjem videzu in obnašanju. ni imela teka, zato je bila suha, začela je gristi. da sploh ne govorim kako je držala glavo če si predstavljaš njeno telo je imela glavo postrani, in ko je hodila se ja na vsake par korakov prevrnila. jaz je nisem mogla gledati take zato sem jo dala maminem sodelavcu (Dušanu Vrščaju), ta pa je rekel če ne bo poginila sama v 1 dnevu ji bo dal injekcijo. poginila je sama. :'( :'(ta druga samička Loli, je imela sedaj že mladiče, sem jo tudi dala tja ker bi se z novo po vsej verjetnosti stepla in branila svoj teritorij. zato sem dobila dva nova, Eola in Pozejdona :-\

lp, špela :-*


Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #4 : 03 December 2005, 15:10:04
Ojoj...sožalje  :'( :'( :'(....Sem pa imela tudi že sivega skakača,ki pa je imel notranje krvavitve,ker ga je moja sestra dala k zajcu(tega je že dolgooo nazaj)in ta ga je z nogo butnil...in potem je po nekaj dneh poginil... :'( :'( :'(

papa


Lanyca

  • Gost
Odgovori #5 : 03 December 2005, 15:19:07
O kak so lepi jaz sploh nisem do zdaj vedela, da tak lepo izgledajo. Joj tak so luštni. :-* :-*
Ja pa vama Lisa in Equus sožalje. :'(

Lp
Lanyca



*yure*

  • VaLy & YuRe
  • *
    • Prispevkov: 1.545
    • Točke: 5
Odgovori #6 : 03 December 2005, 15:27:04
Moje sožalje Equus za Pop  :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(


lp Jure


Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!

Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!

Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #9 : 03 December 2005, 18:02:54
Hvala za sožalje....

papa


Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #10 : 03 December 2005, 18:04:22
Aja pa še neki....nekaj slikc Brkca in že pokojnega Miškota(ta je umrl od starosti)... :'( :'(
http://lisa.moj-album.com/album/1089939/

papa


**Jackie**

  • Psi so zakon !
  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.573
    • Točke: 16
  • Grom & Kana
Odgovori #11 : 03 Januar 2006, 15:08:44
Sošolka ima 6 mladičev !  ;D



Equus

  • čonča
  • *
    • Prispevkov: 217
    • Točke: 7
  • one animal to rule them all!
Odgovori #12 : 04 Januar 2006, 14:49:29
jaz sem jih imela 3x po pet mladičev! se zelo hitro množijo in imajo velik naraščaj če so ugodni pogoji ::) ;D ;) reči ji da se jih ne bo dotikala vsaj en teden ker jih lahko samička zanemari ker se bojo navzeli njenega vonja in jih lhako zapusti :-\
Lp, Špela :-*


Tiger

  • *
    • Prispevkov: 30
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 04 Januar 2006, 18:13:31
Ja tko je pr vseh glodalcih... u šol na biološkem krožku smo mogl ločit samce od samic k so bli na vsake 3 tedne mejhni :D


Lp

Veličina ni v tem, da nikoli ne padeš, temveč v tem, da se po padcu vedno pobereš!

Želim ti lep dan,

Klemen2


Habibi

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #14 : 09 Marec 2006, 17:48:11
Pozdravljeni! :)
Sem nova tukaj. Dva meseca imam skakača (na sliki). Pa me zanima, kako ste ga udomačili? Plašen ni več toliko, kot je bil na začetku, pride do roke, jo ovohava in grizlja, prijeti se pa sploh ne pusti. Ravno tako ga ne upam spustiti(slišala sem, da je fino, če se vsake toliko časa malo "zdivja" po prostoru), ker se bojim, da ga potem ne bi mogla ujeti.  :-\
Vesela bom vsake izkušnje!
Hvala!


Lisa

  • Špela
  • *
    • Prispevkov: 683
    • Točke: 3
Odgovori #15 : 09 Marec 2006, 18:34:46
Dobrodošla na forumu!  :D

Jst bo mu pustila še malo časa...sta pa tudi moja dva bila mal 'skeptična' a bi šla na roko al ne...pa sem jst tako naredila...sem uzela njegovo najljubše seme(sončnično),ga dala na roko in odprla kletko in čakala....in potem takoj ko je zagledal seme se je malo obtavljal,potem pa mi skočil na roko.Takoj je vzel seme in stekel dol..naslednjič je že več časa ostal na roki in potem je ugotovil da roka ni noben 'bav bav'... :D..pri meni je to uspelo.. :)

papa


maja01

  • zverinica ;-)
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 1.735
    • Točke: 32
Odgovori #16 : 07 Maj 2006, 18:24:26
zlozenka o mongolskih skakacih (pdf): http://www2.shrani.si/files/zlozenka380569.pdf
kopiranje in distibucija zazelena

-- You become responsible, forever, for what you have tamed. --


basenji

  • *
    • Prispevkov: 67
    • Točke: 1
Odgovori #17 : 20 Maj 2006, 19:27:07
mi jih pa imamo v šoli,in je zdaj njihovo število iz 6 naraslo nad 20...
samo jih ni problem oddajat,ker si skoraj vsak učenec želi svojega...



basenji

  • *
    • Prispevkov: 67
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 27 Maj 2006, 22:56:06
imamo 3 rjave,3 krem,nekaj mešančkov in albinčka...



pandy

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 1
  • pandy
Odgovori #19 : 18 Julij 2006, 20:49:21
zanima me,če ima kdo to živalco doma.jaz imam samčka Frediya in je pravi cartek.sam ne vem nič posebnega o njih pa me zanima če kdo od vas ve,ker jaz sem ga dobila za darilo.



lp
mateja

Pandy in Rexy sta cukrčka dva,ki sta v mojem srčku doma!!!


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #20 : 19 Julij 2006, 21:08:52
Žal nisem našla nič točno o avstralskih skakačih, ampak mislim da so si vse vrste skakačev dosti podobne med sabo po negi, prehrani ipd. zato ti dajem te tri linke  ;) Če bodo kaj pomagali.

Nekaj nasplošno o skakačih:  klik!

Pa nekaj o puščavskem skakaču: klik!, klik!

aja pa jaz nimam nobenega skakača doma  ::)



pandy

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 1
  • pandy
Odgovori #21 : 20 Julij 2006, 12:23:30
hvala ti.res mi je prišlo prav,ko nisn vedla,da ga ne smem za rep vzdigovat jaz sem ga pa vedno :( ker je prodajalka mojemu fantu rekla,da ga lahko samo za rep vzdiguješ...bogi Fredy...bo pa od zdaj najprej bolše.pa tudi pri pasmi sem se zmotila..mongolski skakač je :) :) :) ne avstralski.

a pa razmišlaš o nakupu skakača?


mateja

Pandy in Rexy sta cukrčka dva,ki sta v mojem srčku doma!!!


kanchy

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 3.107
    • Točke: 17
  • white princess :)
Odgovori #22 : 20 Julij 2006, 12:34:35
a pa razmišlaš o nakupu skakača?


mateja

Zaenkrat, ne ker imam že zajčico (ok sej vem da to ni tudi približno podobno skakaču  ::) ), pa tu je še mami ki pravi da naj si še več živali nabavim šele ko bom na svojem  :(
Pa tisti drugi link pri puščavskem skakaču je v bitvu monoglski skakač (si najbrž že sama ugotovila  ;D )

Pa še dva foruma kjer tudi govorijo o skakačih: http://mojpes.com/forumbb/viewtopic.php?t=8008&postdays=0&postorder=asc&start=0
http://phpbb-host.com/phpbb/viewtopic.php?t=35&postdays=0&postorder=asc&start=0&mforum=spikyforum

Aja pa tema o monoglskih skakačih vidim da že obstaja: http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=666.msg46077  ;)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #23 : 20 Julij 2006, 13:23:21
Bom kar prestavila pod tisto temo :)

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


pandy

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 1
  • pandy
Odgovori #24 : 20 Julij 2006, 14:32:47
 se opravičujem,ko sploh nisn vidla teme...zanimalo me je če ma kdo od vas to malo poskočno živalco :) :) prav,da si prestavila.


lp
mateja

Pandy in Rexy sta cukrčka dva,ki sta v mojem srčku doma!!!


pandy

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 1
  • pandy
Odgovori #25 : 20 Julij 2006, 14:47:49
pa da vam pokašem še jaz svojo zverinico :)

http://www.moj-album.com/uredi/pandy/3864079/



lp
mateja

Pandy in Rexy sta cukrčka dva,ki sta v mojem srčku doma!!!


givos

  • *
    • Prispevkov: 1
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 01 Avgust 2006, 16:34:32
pridružite se na nov forum o mongolskih skakačih http://mongolskiskakaci1.mojforum.si in upam da se čim prej forum razvil



Zorek

  • *
    • Prispevkov: 1.396
    • Točke: 1
Odgovori #27 : 17 November 2006, 19:02:26
Hay,
jaz dobim za eno raziskavo pri biologiji 2 skakača (po vsej verjetnosti). In me zanima kako naj bo terarij velik? Če mi pa staršev ne bo uspelo prepričat, da bi ju obdržala za zmeraj pa bosta šla k sošolki s katero delama skupaj raziskavo in bo tudi ona imela 2 skakača (katera bo obdržala za zmeraj).
lp,
Anja


pandy

  • *
    • Prispevkov: 120
    • Točke: 1
  • pandy
Odgovori #28 : 21 November 2006, 19:36:43
za skakače je res priporočljivo,da imajo večjo kletko oz. terarij ker rabijo veliko gibanja pa še taki hiperaktivci so...jaz mislim,da večja je bolše je za skakača...odločitev je pa seveda tvoja,kakšen domek boš privoščila svojima dvema lumpoma ;)


lp
mateja

Pandy in Rexy sta cukrčka dva,ki sta v mojem srčku doma!!!


dafna

  • *
    • Prispevkov: 597
    • Točke: 2
Odgovori #29 : 22 November 2006, 10:56:48









To je POLI

vse kar daš se ti podvojeno vrne
http://dafna.moj-album.com/