Mala Kara

Zoja83 · 1861

Zoja83

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
: 18 September 2008, 19:21:38
Predvčerajšnim smo končno dobili novega člana družine (trimesečno mešančko), ki pa še ne ve, kdo je vodja. Večino časa je z mano, doma pa imamo tudi dveletnega mucka, ki je večino časa zunaj, kdaj pa kdaj se pa zasidra doma  :) Kako naj psičko naučim, da sem jaz vodja, saj ima izpade, ko bi non-stop grizla. Takrat ji s poudarjenim tonom povem, da tega ne sme. Me pa zanima, če bi bila v tem primeru boljša kazen ignoriranje, ki pa ga prej ni bila navajena. Za stvari, ki jih ne sme, je prej zadoščal odločen "ne", ki pa se ne izkaže najbolj...  :(
Imam pa še tisoč vprašanj, kljub vsem knjigam in forumu  :-[ Ko sma na sprehodu, je vesela, razigrana in dostikrat poje tudi kaj zemlje ali trave. Naj jo odvadim tudi tega? Jo lahko že začnem privajati, da hodi ob meni in ne skače vseprek? Ne bi rada, da jo prenasičim z vsemi ukazi že na začetku, da ne bo čisto zmešana... :-[
Drugače je zelo pridna in nagaja samo v večji družbi, takrat se totalno razživi in ne uboga nikogar.
Hvala že vnaprej za odgovore in se še slišimo  ;)



shawtyy*

  • *
    • Prispevkov: 593
    • Točke: 0
  • my sunshine :*
Odgovori #1 : 18 September 2008, 19:33:16
Za vse tisto kar nesme in nikoli ne bo smela uporabljaj en ukaz naprimer NE , FUJ ali kaj podobnega.. pa samo vztrajat.. tudi mi smo imeli iste probleme.. pa je sedaj po mesecu dni že kar navajena da ko se reče ne je to ne :) pa veliko užitkov z malo Karo :)

Lp, Urška & Ajka

Urska in Joy


My angel.. Ajka  2009-2014


Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 19 September 2008, 16:29:46
Kakor vem si pes ponavadi sam zbere lastika oz. vodjo. Ponavadi je to nekdo, ki se največ ukvarja z njo, jo uči ipd. Psička še ni dolgo pri vas, tako da ji daj čas da se navadi na vas in na tebe, na novo okolje in da spozna kaj je prav in kaj ne. Drži se pravil, ki si jih postavila in od njih ne odstopaj. Če je nekaj fuj je to vedno fuj. Če psiška npr. grize, kar naša tudi ful rada, ji rečeš fuj. Če ne neha jo za nekaj trenutkov zapreš v drugo sobo oz. ji vzameš pozornost. Nehaš se npr. igrati in ukvarjati z njo. Tako bo hitro dojela, da s takim načinom reagiranja izgubi nekaj dobrega in bo prenehala. Moraš pa biti dosledna. Naša že ful manj grize. Je pa to normalno za mladičke takšne starosti.
Kar se tiče tega, da poje kaj neprimernega. Mladi psički so kot otroci in bi vse nesli v usta. Rečeš ji npr. fuj in jo zamotiš s čim drugim. Saj bo minila tudi ta faza.
Glede na to, da je stara 3mesece lahko že začneš z učenjem, privajanjem na okolje in socializacijo ipd. Če te kaj zanima o teh temah le pobrskaj po forumu, je veliko napisanega. Je pa tvoja psička tudi ravno prave starosti za v malo šolo. In ker se večino tečajev začenja zdaj, bi ti priporočala obisk najbližjega Kinološkega društva, kjer jo boš lahko vpisala. To ti bo res pomagalo pri vzgoji, pa tudi pri vedenjskih težavah ipd. ti bodo z veseljem svetovali.
Ne pozabi pa, da je še otroček in da bo še kar nekaj časa nagajala :)

Če te kaj zanima, kar vprašaj še.
Drugače pa ti tudi jaz želim veliko užitkov ob tvoji psički.



Zoja83

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 19 September 2008, 19:18:44
Sma bile ravno zunaj, ker je malo prej spustila enega lepega v dnevni na tepih, pa je zunaj našla svoj jutranji kakec in takoj v usta. V takem primeru (ko zagrabi kaj neprimernega), jo takoj dvignem v naročje, tako da njena glavica malce visi proti tlom in potem "spusti kara", dokler neprimerna vsebina ne pade na tla, potem pa "pridna kara"... ::) prav ali ne????



shawtyy*

  • *
    • Prispevkov: 593
    • Točke: 0
  • my sunshine :*
Odgovori #4 : 19 September 2008, 19:22:25
emmm po moje ni dobro da jo dvigneš v naročje.. mi smo delali samo z NE! in pa malo zropotaš z nogo in ko spusti ali se umiri pohvališ ja :) pri nas je delovalo.

Urska in Joy


My angel.. Ajka  2009-2014


Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 20 September 2008, 11:27:33
Pomojem je to v redu. Ali jo pa pač primi za telo in ji dopoveduješ ne z odločnim glasom, da spusti. Ker jaz imam to težavo, da ko najde nekaj neprimernega točno ve, da ne sme, in beži pred mano. In noben fuj ne zaleže. Tako da moram že vnaprej se izogniti kakim mačjim drekcom. Ker svojih hvala bogu ne mara :)
Pa saj bo minilo.



Zoja83

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 20 September 2008, 13:39:49
Danes ponoči se je večkrat pokakala v stanovanju... :( Zdaj čez dan, pa ni šla niti enkrat in me spet skrbi  :-\ Drugače pa je zelo pridna in me že kar fejst uboga :D



Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 20 September 2008, 14:10:55
Glej ne skrbi toliko. Mladički so pač taki, da na trenutke so polni energije, potem bi spali, potem lulajo, pa kakajo, potem spet nekaj časa ne. Naša tudi zvečer in ponoči gre največkat kakati, ne vem zakaj. Čez dan pa mogoče 2x ali 3x...Uživaj s svojo psičko in izkoristi lepe trenutke, uči jo, igraj se z njo. Pojdita v šolo kjer se bosta še več naučili in povezali. Tam boš tudi največ izvedela in ti bo lažje. Ker v šoli se pravzaprav ti učiš kako ravnati s svojo psičko, kako reagirati, kako jo učiti, kako se z njo igrati ipd.



catjusa

  • *
    • Prispevkov: 153
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 20 September 2008, 18:22:16
Joj, sama sem imela isto goro vpašanj, pa sem si lepo vzela čas, prebirala forume enega za drugim, knjige... in takoj šla v šolo. Pri nas je skoraj  5 mesecev in imamo vse to podelano. Svetujem ti, da prebereš forum, predvsem pa greš v šolo. inšturktor te bo videl kako delaš s psičko, kako ona reagira nate in ti da lahk več koristnih nasvetov, kot pa kdorkoli drug.
Sicer pa kar se tiče kakanja- ne skrbi, mi smo imeli podobne težave... pa smo bili vztrajni in se držali ustaljenega urnika za lulanje in kakanje. Vsakič ko je to naredila zunaj smo jo FUUL pohvalili. Po enem mesecu ni bilo več težav. Je pa psiček mlad in ga je potrebno vsega naučiti, kaj lahko in kaj ne sme.
Aja pa glede zvečenja in dajanja v usta vsega mogočega- ob redu in disciplini (ko nekaj najde jo zamotiš, daš priboljšek, ko gre na ukaz stran in podobno) je vse mogoče. Jaz sem FUL paniko zganjala, kaj če ji manjka vitaminov, ker je jedla zemljo, pa k veterinarju (pač panična mamica ;)) ampak me je pomiril, da je to mladič, da jo moram samo naučiti, da tega ne sme :)



Zoja83

  • *
    • Prispevkov: 6
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 20 September 2008, 19:06:46
Hvala vam za vse odgovore, saj veste, kako je, ko končno dobiš psa in se trudiš, da ne bi kaj naredil narobe :D V šolo gre pa zelo kmalu :)