TTouch metoda

Gost · 25742

maja72

  • Gost
: 10 September 2008, 20:36:30
Mene je seminar končno opogumil, da sprobam body wrap  :-9. To je v bistvu edina Lindina stvar, ki je do zdaj še nisem prakticirala, ker si nekaterih čisto konkretnih stvari nisem znala predstavljati. Zdaj si jih, juhu  :o.

Ali mi lahko kdo, ki se na opremo za konje bolje spozna od mene, pove, ali je siv bandažni trak, ki ga je priporočila Linda, tole:

POVOJ ZA KONJA Jumptec 1,8 m; elastične bandaže, zapenjajo se z velkro trakom (ježkom)


(Za Bajka bi seveda absolutno vzela roza različico  :D.)



Apollo

  • *
    • Prispevkov: 1.173
    • Točke: 9
  • Nuba (Nera)
Odgovori #1 : 10 September 2008, 22:11:33
Jap, to je to... 8) Samo tale ježek mi ne zgleda najbolj priročen...

Psarna Karantanska-veliki švicarski planšarski pes
www.karantanska.si


maja72

  • Gost
Odgovori #2 : 11 September 2008, 19:42:02
Evo, smo se opogumili in imamo tole gor že celo popoldne. O pozitivnih učinkih bom čez čas, je bil pa današnji domači trening nad pričakovanji uspešen; navadno mu poravnava v poziciji front, kar počne na sliki (ko premika samo zadnje tačke), dela manjše težave v smislu štoravosti, tokrat je bil pa res spreten  :-*. Roza barve žal niso imeli  ;D, lovska zelena pa tudi ni napačna. Ježki so pa tudi na moje veliko presenečenje v bistvu zelo priročni za fiksiranje bandaže, ki je prijetno mehka, ne pretrda in ne preraztegljiva ... V povijanju se bo treba sicer še zverzirati  :-[, ampak za prvič nekaj je ratalo ;).




nyssa

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 2
  • winter joy
Odgovori #3 : 11 September 2008, 21:38:00
Čemu točno pa služi to povijanje?



žblj

  • *
    • Prispevkov: 19
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 11 September 2008, 22:04:05
To je pa v knjigi (http://www.oka.si/o-psih.jpg) vse razloženo  ;)
samo jaz sem še čisto na začetku  :-[
in ti žal ne znam več povedat  :'(
se bo pa ziher kdo našel  ;)

Mi smo svoj težko pričakovani izvod dobili včeraj, z osebno kraco gospe Linde  ::)



maja72

  • Gost
Odgovori #5 : 11 September 2008, 23:34:25
Najpogosteje se za razlago body wrapa navaja besedilo Barbare Janelle:

The Tellington TTouch Body Wrap seems to act like another layer of connective tissue, sending messages through the body. It helps animals to remain breathing in difficult situations, and it connects parts of the body increasing physical balance and coordination. I call it as "a giant hug!"

THE BODY WRAP
Tellington TTouch was developed originally as a way of training horses through the use of bodywork, ground exercises and riding procedures. Very quickly, it was seen to have an impact on health as well as behavior and performance. One of the early TTEAM tools was a body wrap with a rope to teach the animal about the connection between front and hind ends. This improved coordination and movement in dramatic ways.

When Tellington TTouch Practitioner Jan From began using elastic bandages instead of ropes, dramatic improvement in behavior as well as movement resulted. Similar improvement in behavior and movement was observed when the Body Wrap was used with dogs.

The elastic bandage may be put on in many different ways. A very simple wrap is a figure-8 around the chest, crossed over the back and around the hindend. Because dogs are so mobile and some have very slick coats, the bandage is generally secured by wrapping it comfortably around the hindlegs. The bandage is always checked to ensure that it is not too tight. In some cases, it may only be needed for a few minutes, while in others it may stay on for an hour or so.

THE BODY WRAP IMPROVES BEHAVIOUR
A basic understanding in Tellington TTouch is that when an animal is afraid, it will hold its breath and go into an instinctive behavioral response. That may take one or more of the following forms – aggression, flight, freeze, faint, fooling around. If an animal stays breathing, it stays thinking and is able to cope with anything that comes its way.

The Tellington TTouch Body Wrap will keep an animal breathing and thus keep it thinking and confident. Some situations where it is helpful are:
a) With dogs that are frightened of loud noises like thunder. A dog with the bandage on will continue to breathe and stay relaxed. In these cases, we add TTouch ear and bodywork to support overall relaxation and grounding.
b) The Body Wrap builds confidence in dogs that are frightened of people, other animals or unfamiliar situations. We often find that wrapping an animal calms it for veterinary work (and blacksmithing too in the case of horses).
c) Aggression is a fear response. When a bandage is put on an "aggressive" dog, the animal breathes and TTouch bodywork and ground work can then be done to teach it to cope with people, other animals, difficult situations and life in general.
d) The Body Wrap helps overexcited dogs settle. One owner told me after I put the Body Wrap on her 4-year old Chocolate Lab that it was the first time the dog had ever sat quietly!

THE BODY WRAP HELPS PHYSICAL PROBLEMS
Another primary understanding in Tellington TTouch is that each cell in the physical body knows its job. Through TTouch, we can activate cellular memory and support the return of proper function. The Body Wrap has proven very helpful by providing connection between various parts of the body, acting almost like another layer of connective tissue.

The Body Wrap increases overall body awareness and improves movement, balance and coordination. Some examples where the Body Wrap has proven helpful are:
a) Straightening movement, improving coordination and balance. It is also very helpful in supporting an animal’s confidence as it learns to maneuver over difficult obstacles, like some of the more challenging agility obstacles, or even negotiating big city sidewalk gratings. Tellington TTouch and Ground Exercises are usually added too.
b) Keeping the body balanced and coordinated in recovery from surgery. For example, dogs that have undergone cruciate ligament surgery benefit greatly from TTouch work to speed healing and support the use of the leg. Then the Body Wrap can be used to rebalance the animal and prevent possible damage to another leg caused by it carrying more than normal weight (mechanical unloading) during healing process.
c) The Body Wrap has proven to be a tremendous help for dogs who have had a leg amputated. It brings an overall body awareness that builds the animal’s confidence, balance and ability to move about easily once again. I will always remember the Saint Bernard in a Chicago workshop that had to be helped to stand and move. When TTouch work was done and the Wrap applied, the dog got up on its own and walked without help.

The Body Wrap is helpful in many more situations than just those listed here. While the Body Wrap is remarkable in its effects, it is also very helpful to combine Tellington TTouch and Ground Exercises with it in most situations.

Glede na to, kako se je danes obnašal Bajk, bi znalo biti zgoraj napisano povem resnično  8) ...



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6 : 12 September 2008, 07:39:41
Maja 72- v tem tekstu piše, da lahko zadošča minuta povijanja npr. Kolk časa si jo imela gor?
A treniratš z bandažo, ali bandažiraš pred vadbo?

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


maja72

  • Gost
Odgovori #7 : 12 September 2008, 08:20:52
Jaz sem povila tokrat zelo narahlo, ker sem od Bajka pričakovala nervozo, je namreč tip psa, ki mu dotikanje na splošno ni všeč in ga na nek način prestraši že to, če nanj po umivanju tačk pade brisača (v ta kontekst sodi tudi, da mu je bilo včasih zoprno česanje in striženje krempljev, zaradi česar sem pred 2 letoma tudi poiskala pomoč v TTouches, pa je res neprimerno boljše, zato v to metodo osebno res verjamem  :-*). Sem imela gor par ur, pred in po domačem treningu, na moje veliko presenečenje je celo zaspal s tem. Kot rečeno je bilo povijanje res rahlo.

Ker iz knjige nisem znala  :-[ sama določiti, kako močno naj bo povijanje in koliko časa, sem s tem počakala do tega seminarja. Linda mi je dejala, da je čas, ko imaš bandažo na psu, odvisen od tipa dela (intenzivnosti dela) in od tipa vaj. Da lahko tesnejše povijanje za kratek čas uporabiš pred vadbo kot stimulacijo (to lahko potrdim, da se je pri Bajku že pri rahlem povijanju pojavila ene vrste še izrazitejša naspidiranost, pripravljenost za delo, prav želja po "dejmo dejmo že delat"), rahlo bandažo za daljši čas pa za sprostitev, umiritev. Pri vajah vodenja pa je povijanje osnovni element dela (tega ti ne rabiš, to je za težko vodljive pse, ki se bojijo recimo stopnic, vlečejo, jih zmoti prisotnost drugih psov ipd.), torej je pes povit med vadbo. Ona je dala primer svojega psa, ki se je bal glasnega in barvitega ognjemeta, pa se je, ko ga je povila, hitro sprostil in umiril; povoj je pustila gor ves čas trajanja tega ognjemeta.

Jaz bom malo eksperimentirala; Linda me je pomirila, da ravno ubit ga s tem ne morem  ;D, tako da po včerajšnjih izkušnjah bom sprva imela med vadbo gor rahel povoj, da se navadi, potem pa bom dala za kratek čas tesnejšo prevezo, pa bom poročala, če bomo kake razlike ;).



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #8 : 12 September 2008, 08:38:23
. Pri vajah vodenja pa je povijanje osnovni element dela (tega ti ne rabiš, to je za težko vodljive pse, ki se bojijo recimo stopnic, vlečejo, jih zmoti prisotnost drugih psov ipd.), torej je pes povit med vadbo.

 :D
Motiš se, ravno to rabim  :-[
Moja Raa je namreč grozna boječka,ki se je ne da socializirat.
Še manj se je sposobna zbrat ob najmanjši (ali namišljeni   ::) ) motnji.
Tako, da jo bom probala bandažirat za sprehode za začetek 8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


maja72

  • Gost
Odgovori #9 : 12 September 2008, 09:09:33
Ups, ti imaš Raa, saj res  :-[.

Zelo se veselim dela z enim psom, ki je za mnoge nevodljiv in so mu ljudje v pasjih šolah dali že marsikake oznake (in tudi nasvete, a nič ni zares pomagalo). Menim, da si noben inštruktor ne bi smel privoščiti, da lastniku reče, da je njegov pes debil in da naj ga samo parkrat užge in bo ubogal  ::). Vsak človek ima pravico s svojim psom ravnati tako, kot misli, da je prav - mislim na osnovne pristope k šolanju, ne na detajle. In če bi meni nekdo rekel, da naj samo parkrat premlatim psa, pa bo normalno hodil, tega ne bi naredila, ker se s tako metodo pač ne strinjam. To je bilo tudi Lindino osnovno sporočili v tistem delu seminarja, kjer smo se razhajali - ona ljudem da opcijo, da lahko poskusijo še kako drugače kot z mlatenjem. Povijanje psa in vodenje z dvojnim diamantom ipd. ne more narediti nič slabega in psa zagotovo ne boli; če pa je tak način dela vodniku blizu, pa je že to pot do uspeha, saj se bo dela s svojim psom lotil z veseljem in ne z odporom. No, take vrste je par, s katerim bom upam da delala. Meni se psička ne zdi čisto nič nemogoča, ima pač svoje strahove, kot jih ima očitno tudi Raa. Pasje telo je kompleksen organizem in to, da mu daš neke meje, da začuti, da ni kot ameba razpeštan po prostoru, psu po moje res koristi v smislu samoobvladovanja.

Torej oboji poročamo o uspešnosti bandažiranja za potrebe vodenja ;).



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #10 : 12 September 2008, 09:49:57
Jaz sem povila tokrat zelo narahlo, ker sem od Bajka pričakovala nervozo, je namreč tip psa, ki mu dotikanje na splošno ni všeč in ga na nek način prestraši že to, če nanj po umivanju tačk pade brisača (v ta kontekst sodi tudi, da mu je bilo včasih zoprno česanje in striženje krempljev, zaradi česar sem pred 2 letoma tudi poiskala pomoč v TTouches, pa je res neprimerno boljše, zato v to metodo osebno res verjamem  :-*).

Moja ne mara striženja krempljev. Ne in ne. Sem že povsem obupala.  :'(  Ko je bila mladič teh težav ni bilo, potem pa kar na enkrat ne dovoli več.  ???  Dotikanje in pozornost ima rada, tudi taco lahko vzamem v roko, ko pa hočem odstriž krempelj odmakne taco. In tako v nedogled. Sem skušala že s priboljški in pohvalo, ampak ne in ne. Mislite, da bi metoda Linde Tellington Jones kaj pomagala? Res sem že obupana..... 



Kristinca & Florinca


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #11 : 12 September 2008, 10:06:05
Ok mogoče bo malo čudno vprašanje, ampak jaz tega povijanja res ne razumem. Ker iz prebranega lahko potegnem tole, da če psa povijem s tem bo bolj obvladljiv, na podlagi česa ? A če jaz to dam Marshallu gor pomeni da ne bo silil k psu ki ga želi povohat ?
Priznam ni mi čisto jasen pomen tega povoja  :-[


maja72

  • Gost
Odgovori #12 : 12 September 2008, 10:33:21
kremplji: Lahko poskusiš in boš videla, pri nas je delovalo pri krempljih ter pri grizenju pri mladičku (grizenja ni bilo več). Osnovni princip je enak kot pri drugih TTouches, tj. krožni gibi za krog in četrt, pri večini ljudi in psov, ki jih poznam, v smeri urnega kazalca (lahko tudi v nasprotni, če komu bolj paše). Začneš na številki 6 na številčnici ter nehaš pri 9; traja naj cca. 2 sekundi, jaz v tem času izgovorim šest-devet, kar mi je tudi tempo za delo. Torej delam šest-devet, pavza, šest-devet, pavza ... Pritisk naj ne bo premočan. Delaš na tački nad krempljem, če res brca, skušaš tačko nekako fiksirati oz. psa dati v tak položaj, da bo udoben, hkrati pa ne bo prvo sekundo pobrcal. Najprej narediš samo par krogcev, potem podaljšuješ. Tudi ne pričakuj, da bo po 1 seansi čudež; če pa boš delala kontinuirano, bi rezultat moral biti. Moj pes je naklikan, pa ga kremplje žal nisem mogla naklikati, tole pa je delovalo ...

smisel povoja: Jaz si ga razlagam čisto po kmečko - če ima pes ta povoj na sebi, bolj čuti svoje telo. Saj najbrž tudi sama občutiš razliko, če si gola ali če imaš oblečene recimo pajkice. Poznam ljudi, ki preprosto ne znajo hoditi goli, pa ne ker bi jih bilo sram, ampak ne čutijo meja telesa, ne znajo umeščati svojih korakov. Če pa imaš pajkice, pa čutiš nek pritisk na telo, pajkice ti telo nekako držijo skupaj. In ko se zavedaš telesa na ta način, ga lažje oblvladuješ, poleg tega je tvoja koncentracija na telesu. Pri psu si jaz razlagam delovanjem po podobnem principu, da pes torej začuti svoje telo, pri mojem dejansko se vidi, da včasih absoluitno napačno oceni, ali lahko gre skozi neka vrata ali ne. Linda bi rekla, da celice tam niso povezane, povoj pa telo poveže. Lindina metoda namreč deluje na ravni celic, celičnega spomina, zavedanja ipd.

Če boš dala povoj na psa, bo Marši še vedno vlekel k psu. Povoj je samo pripomoček, da ga boš lažje vodila oz. da bo med vodenjem sebe doživljal na drugačen način. Na nek način torej podobno kot preusmerjanje pozornosti, ampak ne stran od sebe, ampak vase. Brez doslednih vaj to ni čudež, instantnih rešitev ni in za nek napredek potrebuješ vsaj nekaj tednov doslednega dela. Če od zunaj pogledaš, pa je meni na seminarju to zgledalo tako, da je pes po vodenju na ta način se sprostil, na nek način prepustil vodniku, prisotnost drugega psa je postala manj zanimiva. Tudi vodnikovo obnašanje je bilo bistveno drugačno, saj je pes namesto frustrirajočega vpitja, da naj gre drugam, bil voden na telesni ravni in bil za to, da je obvladovano koordiniral svoje telo, bil nagrajen.

Mogoče se sliši tole samo nakladanje  :-[, ampak meni je logično, žal pa ne znam lepo razložiti  :-[. Poskušaj in opazuj psa, meni je opazovanje na ravni zavedanja telesa res izjemno fascinantno  :o. Še posebej pri velikih psih, ki se dostikrat obnašajo tako, kot da zadnji del ni njihov. Jaz si predstavljam, da jaz ne bi vedela, kako naj vodim noge - kot kadar mi kakšna noga zaspi. Nemogoč občutek, ki me vodi v frustracijo, tudi paniko. Če lahko pomignem z mezinčkom na nogi ali koordiniram eno samo veko, pa se mi zdi to fajn. Nekako tako je pri psu, ki obvladuje svoje telo in ima manj takšnih in drugačnih projekcij težav v okolico ...



kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 12 September 2008, 10:41:58
No zdaj mi je stvar dosti bolj jasna, je pa čist razumljivo da brez doslednih vaj ni nekega učina. Ampak prje mi sploh ni bil ojasno jkaj je smisel povijanja. Sedaj razumem kaj je bistvo tega.
Maja hvala za razlago


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #14 : 12 September 2008, 11:12:27
Maja, hvala za odgovor. Upam, da nisem nadležna...  :-[  Ker sem bolj lesene sorte, si težko predstavljam, če ne vidim v živo.  :-[

Dotikanje in božanje ni pri moji psici problem. Ko začnem s temi vajami, naj imam klešče za kremplje v vidni bližini ali ne? Če jih ne bo videla, ne bo dotikanje delalo nobenih težav. Če bo videla klešče, vem, da bo izmikala. Pohvalim, če ne izmika tace? Če izmika, ignoriram in po napotkih dotikam dalje? Kolikokrat na dan ponovim? Po kolikem času uvedem klešče? Vem, ful vprašanj, ampak bom zelo hvaležna, ker ne vem več kaj narest.

 


Kristinca & Florinca


maja72

  • Gost
Odgovori #15 : 12 September 2008, 11:26:32
Klešče daj najprej ob sebe stran, mogoče na tla ob kak znan in "nehudoben" predmet. Naj samo tam ležijo, lahko za začetek par metrov stran oz. toliko, da ne bo frustracije. Ni treba nič posebne hvale ali klikanja, ti samo delaj te male kroge in bodi umirjena. Če izmika, daj klešče toliko stran, da ne bo. Ponavljaj po občutku in po občutku dodaj klešče bližje. Jaz sem vmes kaj govorila, da mi ni bilo preveč dolgčas, se torej pogovarjala s psom ;). Potem se dodala klešče in s kleščami naredila dotik, pa spet kroženje; potem sem kar s kleščami malo zaokrožila. To delaš toliko časa, da vidiš, da psu ni neprijetno ob samih kleščah; lahko en teden, pri nama se je pa čas bolj v mesecih štel  :-[. Potem samo razpreš klešče, pa nič ne odščipneš, pa tako naprej ... Več ko boš delala, hitreje bosta napredovali. Pri moji psički, s katero sva tako delali od malega, je zdaj striženje krempljev poseben babji ritual - ona sedi na pralnem stroju in prav drži tačko, da ji odstrižem kremplje.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #16 : 12 September 2008, 11:43:24
Malo sem brala te teme, zanima pa me če ima kdo kakšne izkušnje z povezovanjem mladička? Ali je to sploh priporočljivo, glede na to da je to še kuža ki se razvija v vseh smislih? Jaz mislim da bi bilo smiselno... saj mora biti to zadeva neodvisna od starosti psa. Zadeva je taka, da je to najbolj leni pes iz legla, najbolj neroden in okoren, karakterno pa zelo cartljiv, ...vendar se te lastnosti opažajo tudi na telesu...se mi zdi da nima take koordinacije v hoji kot so jo imeli ostali ... recimo najpogumnejša in najbolj samozavestna samica v leglu je imela tudi temu primerno ponosno in pravilno hojo... Ne izključujem možnosti kakšne displazije, in da je tudi zato hoja drugačna (čeprav govorimo o 9 tedenskem mešančku med dvema ogromnima pasmama...).
Saj verejtno je tudi napisano v knjigi kaj na to temo :) Ampak me vseeno zanimajo te zadeve dokler ne kupim knjige :)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 12 September 2008, 12:48:14
Povezovanje ima prav malo opraviti s celičnim spominom, povezovanjem celic med seboj (saj celice vendar so povezane med seboj, s povoji ali brez njih)...Nobena new age coprnija. Čisto preprosta, dokazljiva (in dokazana) fiziologija. Pritisk ki ga povzroča  povoj (kakor tudi pritisk ob masaži, božanju...) krepko vpliva na hormonski sistem organizma (endorfini, oxitocin, vasopresin...kogar bolj natančno zanima, si gre lahko pogledat v kakšen novejši učbenik)



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #18 : 12 September 2008, 13:00:54
Hvala Maja.  ;D  :-*  Bom probala. Škodit ne more, zgubit nimam kaj.  ;)   

Kristinca & Florinca


maja72

  • Gost
Odgovori #19 : 12 September 2008, 13:03:39
Linda je razlagala na celični ravni in tisto, kar sem jaz prebrala, razlaga na celični ravni. In absolutno ni nobena new age coprnija. Se pa o tem ne nameravam prepirati, ker nisem iz stroke. Knjiga je na voljo v slovenščini, je drobna - tako da veselo branje, ne bo vam žal ;).

Florinca: ja, poskusi, škoditi ne more, a ne ;).



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #20 : 12 September 2008, 13:09:32
saj ni nobenega problema ane. glavno da deluje.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 12 September 2008, 13:37:25
Za enkrat naša znanost šele odkriva te zadeve, obstajajo tudi že neke znanstvene podlage...bom probala malo pobrskati na to temo. Mi smo imeli v zadnjem letniku pri biologiji na faxu en predmet, predavatelj iz Inštituta Bion (http://www.bion.si/), kjer se tudi ukvarjajo z temi zadevami (recimo spomin vode) in te zadeve imajo znanstvene temelje. Res da je veliko stvari šele v fazi teorije, vendar jaz sploh ne dvomim da bo nekoč v prihodnosti to dokazano in sprejemljivo... Sem pač zagovornik od nekdaj teh teorij, da naš svet je le drobec od tega kar vidimo in kar danes sprejemamo... ampak ok to je druga tema. Se mi je pa zdelo zanimivo prilimati ta link, če koga bolj obširno zadeva zanima.

Tole o biopoljih bi verjetno najbolj spadalo v to temo, meni osebno zelo zanimivo branje, priporočam.
http://www.bion.si/Nove_strani/Biopolje_teorija/Biopolje.htm#koherenca



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #22 : 12 September 2008, 14:18:15
Ups, ti imaš Raa, saj res  :-[.

Zelo se veselim dela z enim psom, ki je za mnoge nevodljiv in so mu ljudje v pasjih šolah dali že marsikake oznake (in tudi nasvete, a nič ni zares pomagalo). Menim, da si noben inštruktor ne bi smel privoščiti, da lastniku reče, da je njegov pes debil in da naj ga samo parkrat užge in bo ubogal  ::). Vsak človek ima pravico s svojim psom ravnati tako, kot misli, da je prav - mislim na osnovne pristope k šolanju, ne na detajle. In če bi meni nekdo rekel, da naj samo parkrat premlatim psa, pa bo normalno hodil, tega ne bi naredila, ker se s tako metodo pač ne strinjam.


jaz pa nimam nobenih moralnih zadržkov   :-[.
Če bi kaj pomagalo, da jo najprej premlatim tako,da jo bom potem morala bandažirat zaradi pridobljenih poškodb , bi jo prav z veseljem  :P .

Ampak vem, da ne bi prav nič pomagalo  :(.


Mogoče pa je ravno tu keč delovnja- da si povit pes lahko ogleda kakšen bo hodil po svetu , če se ne bo mal zresnil ?   :D


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #23 : 12 September 2008, 14:24:38
Sicer pa - kaj tolk komplicirate, ::)?
Jaz brez problemov vse, kar vem da ne more škodit, najprej sprobam. In če deluje, se šele začnem spraševat zakaj in kako deluje  :).
Če ne deluje, najprej preverim, kaj sem naredila narobe ali nenatančno, da ne deluje  :-\.
Če še vedno ne deluje, to ne pomeni,da ne bom še kdaj sprobala na drugem psu ali v drugih okoliščinah ali za drug namen  8).

In če se kakšna stvar ne da čist razložit zakaj (vsaj včasih) deluje me to tudi ne vznemirja preveč. Glavno da pač deluje  :P.
Počutim se predvsem uporabnik. Za analizo, ugotavljanje in podrobno razumevanje,  kako kaj deluje, pa so drugi profili (fiziki, biologi, filozofi, zdravniki itd )  :)



Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #24 : 12 September 2008, 14:58:13
Se strinjam. samo če obstaja čisto preprosta, solidna razlaga zakaj zadeva deluje, pa je tudi fino. Osebno dajem prednost razlagam z znanstveno podlago. Pri zadevah za katere trdne znanstvene razlage  (še) nimamo je pa takole: poskusi, če deluje uporabi, ampak boh ne daj da skušaš zadevo "znanstveno" razložiti. Ker bo tvoja razlaga nekomu, ki zadevo malo bolje pozna delovala ne samo smešno, ampak prav bizarno (mislim na splošno, ne na konkreten primer, saj razlage avtorice nisem slišala na lastna ušesa)
Mogoče celo govorimo eno in isto na raznih nivojih. Navsezadnje organizem usmerja delovanje tkiv in celic ravno s hormoni. Dobro raziskano dobesedno do kvantnega nivoja. In tam nekje na tem nivoju se srečamo tudi z biopoljem. Žal pa je tako, da je kvantni nivo našemu načinu dojamenja sveta povsem tuj. In če nekdo začne nekaj silno kompliciranega razlagati na kvantnem nivoju, pa zadeve ne pozna res v nulo, obstaja velika nevarnost, da bo kvasil bedarije.


maja72

  • Gost
Odgovori #25 : 12 September 2008, 15:10:05
Jaz brez problemov vse, kar vem da ne more škodit, najprej sprobam.
Včasih nisem bila takega menja, zdaj pa sem, se absolutno strinjam s tabo. Človek prišpara veliko časa in doživi marsikaj, anede ;). Če me nekaj na prvi uč pritegne in začutim mravljince, da bi jaz to sprobala, čisto zaupam občutku in tako ravnam. Po možnosti čez pet minut  ;D. Včeraj smo se z bandažo neizmerno, ampak res neizmerno zabavali, pes je bil krasen pri delu, meni je princip "mislečih" (metafora, se ne morem spomniti boljšega izraza  :-[) celic blazno všeč, rezultat tudi.

Dobra plat takega odprtega pogleda do stvari je tudi ta, da človeka provokacije in zagrenjenosti drugih ne ziritirajo več ;). Kdor bo želel razumeti, bo razumel, kdor pa ne, pa ima na voljo še milijontavžnt drugih prijemov, kakršni so mu pač všeč. To je bilo eno lepših (in zelo praktičnih) Lindinih sporočil na seminarju  :-*.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #26 : 12 September 2008, 15:22:13
se bojim,da čist znanstveno razlaga tegale povijanja še ne stoji  :). Vsaj na vseh dimenzijah zagotovo ne  ::).
Sicer pa so raznorazna povijanja v športu in medicini pogosto uporabljana- bodisi za zaščito, bodisi za boljšo držo ali pa tudi za večje zavedanje dela telesa  8).
In že v tem delu je neka logika in razlaga za  bandažiranje telesa  :).
Tudi dejstvo,da se vse fizično slej koprej začne prenašat v psihično ni nič novega in je znanstveno dokazano. Npr kdor se namenoma drži na smeh bo zagoto postal boljše volje, kot nekdo, ki se drži kislo  :).

Kvantni nivo pa je za večino čist preveč zapleten, tud če bi bil razdelan  :-\. Zadnjič sem brala en članek o "črni snovi" v delu in bi rabila za začetek slovar. Pa si domišljam , da sodim med bolj izobražene in najmanj povprečno inteligentne, pa tud matematika in fizika mi nista nikoli bili tuji  :o.
Zagotovo bom prej s katerokoli metodo izšolala 10 psov , kot razumela kvantno razlago tega povijanja - tudi,  če že obstaja  :D.

Aja - pa prisegla bi ta tale ga Tellington najbrž ni nič novega izumila, ampak da je samo na pse prenesla (in uspešno trži ) kakšne že davno uporabljane, dokazane in poznane metode iz fiziatrije, fizijo terpije in športne medicine  ;).


Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 12 September 2008, 15:45:35
Točno zato "znanstveniki" silno radi podajajo razlage na tem nivoju. Sicer se ponavadi zavedajo da kvasijo oslarije, ampak kaj zato, saj tega noben ne opazi, pa še prepričljivo zvenijo.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #28 : 12 September 2008, 15:57:24
Noh ja...dejstvo je da nismo vsi znanstveniki, še vedno pa če ti je tema zanimiva oz. te nekaj zanima, potem začneš pač iskati podatke o tej temi in slej ko prej ugotoviš kaj posamezni pojmi pomenijo in ti postanejo zadeve vedno bolj logične, jasne, ... normalno pa če kdo prebere 1 tak članek na vsake tolko verjamem da mu ni jasno... Če te kaj zanima se podučiš o tem, to je poanta. Tako je tudi z to stvarjo. Vsak naj verjame kar želi zakaj ta zadeva deluje, če ti je všeč enostavna razlaga ok. Če pa ti še kdo ponudi malo drug pogled na zadevo toliko bolje, da začnejo možgani delati in spoznavati še kaj drugega, kar se mogoče tudi zdi na prvi pogled bedarija... Saj Zemlja je bila tudi nekoč ploščata ...  8)

Meni se zdi tu predvsem pomembno, da ljudje začnejo spoznavati mogoče da ni vse belo ali črno, če pa je pa je tudi včasih koristo da razmislimo o drugih možnostih, da naredimo kakšno nevronsko povezavo več v možganih :)


maja72

  • Gost
Odgovori #29 : 12 September 2008, 18:29:24
Se oproščam, če sitnarim :-[, ampak meni je njena metoda intimno toliko dala, da se mi zdi škoda, da bi hote ali nehote nastali nesporazumi.

boticelli: Najlepša hvala za nove povezave, zelo interesantno čtivo  :o :-*. Se povsem strinjam s tabo, da je najbolj pomembno to, da ljudje pričnejo spoznavati nove stvari, iskati nove možnosti, pa četudi se morda potem kaj v spominu simplificira (jaz sem že tak primerek, da nisem naravoslovec, a rada prebiram tovrstne stvari, čez čas iz spomina kaka stvar izgine in ostane le bolj poljubna varianta).

novost in trženje TTouch metode: Tu se je pa zame začel ta presenetljivi del seminarja. Ne vem, od kje sem se okužila s prav nadležno nejevero, ki marsikdaj lahko komu naredi krivico  :-[. Četudi že 2 leti prakticiram Lindino metodo, sem zelo zadovoljna z rezultati in sploh vse ok, sem šla na seminar z neko distanco. Panična kot sem, sem prišla na ranč več kot uro prezgodaj  :-[. Malo smo pohajali naokoli, nakar se je prikazala Linda. Jaz sem pričakovala zvezdniški nastop nekoga, ki bo odpredaval svoje in odšel. Ampak ne, sledilo je absolutno, popolno, nadprijetno presenečenje  :o. Linda se je približala nam, ona prva dala roko, vprašala za ime, po psih, zanimalo jo je marsikaj. Pogovor je spremljala bolj z mislimi pri meni kot marsikateri od inštruktorjev, s katerimi sem delala (eni po par mesecih niso vedeli niti tega, kakšnega spola je moj pes, kaj šele mojega ali njegovega imena). Potem mi je v knjigo napisala 1 stran dolgo posvetilo, točno tako, kot sem ga lahko samo sanjala ... Ni bila vsiljiva, ni se prodajala, res je s srcem pri stvari in to, kar počne, tudi pri 71 letih počne iz raziskovalne idr. naravnanosti, prepričana sem, da ne zaradi denarja in niti eno samo sekundo nisem imela občutka, da je njeno delo z nami kakršna koli maska ali nateg.

Izjemno všeč mi je bilo tudi, da je postavila meje TTouch metode. Ko so na našo veliko žalost pripeljali zelo bolno psičko, je najprej vprašala, ali so razmišljali o uspavanju ... Večkrat je poudarila, da metoda ni čudežna in da ne nadomešča zdravil ipd., da pa nas lahko približa živalim in poglobi našo zvezo z njimi. Če je ne začutimo, naj se ne silimo in poskusimo kaj drugega, saj obstaja ogromno različnih pristopov. Temu se reče pluralizem v najbolj žlahtnem pomenu besede.

Glede historiata metode pa upam, da ne bom preveč v pripoved padla ter da me bo kdo popravil ;). Linda je sama povedala in tudi v knjigi piše, da ni nič novega izumila, le stvari je postavila v nove kontekste, na drugačne načine povezala med sabo ter raziskovala, raziskovala, raziskovala ... Njen dedek je leta 1908 odšel v Moskvo za džokeja, kjer je opazoval cigane pri delu s konji. Opazil je, da so konji potem, ko jih oni na poseben način gladijo, na progi izjemno hitri in eksplozivni. Njihov način gladenja je prevzel tudi sam, bil uspešen na progi ter kmalu postal lastnik hleva, v katerem je bilo kar 87 zmagovalnih konj. Ona sama je študirala psihologija ter se mislim da v 60. letih seznanila z metodo Mosheja Feldekraisa, ki je razvil povezovanje uma in telesa (KLIK, uvod v njegovo metodo obstaja tudi v slovenskem prevodu). Z delom in številnimi raziskavami se je metoda razvila v obliko, ki jo poznamo danes. Linda jo še vedno dopolnjuje in na podlagi sodobnih spoznanj določene stvari tudi spreminja. Torej ne štanca enega in istega za velike pare, ampak na podlagi izkušenj metodo prilagaja življenjskim razmeram. V mojih očeh je izjemno velik človek, z veseljem bom preskušala tisto znanje, do katerega je prišla v desetletjih dela in ga je pripravljena deliti.

Če nas je več takih, ki bi si izkušnje z metodo radi delili, slišali pričevanja drugih ali videli, kako se drugi psi obnašajo, morda lahko rečemo Darji z ranča Kaja in Grom, da se še pred seminarjem drugo leto dobimo na kakem delovnem vikendu in dejansko delamo s psi, kar smo tokrat vsi pogrešali  ::)? Ranč je eden izmed 5 TTeam centrov na svetu in skoraj prepričana sem, da bi bili za kaj takega ...