Samojed [Samoiedskaďa Sabaka,Samoyed]

ursa · 483068

Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1380 : 11 April 2009, 10:38:07
Hvala Alba! :) Mislim, da sem včasih malo pretiravala s tem. Zdaj ga češem pozimi mogoče enkrat na mesec, poleti pa po potrebi (povprečno dvakrat tedensko). Hočem, da je urejen, ko kam greva (izjema so vsakodnevni sprehodi). Ampak takrat, ko ga češem (samo češem, brez kopanja), traja to minimalno 3 ure (več skoraj ne zdržim, ker ne morem več premikati rok :-[). Edino potem, ko mi v prvi polovici poletja uspe izčesati vso podlanko, ga lahko za silo prečešem tudi v eni uri.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #1381 : 11 April 2009, 12:08:56
Vau 3 ure, dobra si. Midva se češeva maksimalno eno uro na dan, s tem da od kar furminiram, gre velikooooooooo hitrje.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #1382 : 11 April 2009, 12:12:53
Jaz po eni uri dobim opozorilni šavs. Tako da  ::) Dobra sta.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1383 : 11 April 2009, 12:43:34
Takrat ko se molsajo, porabim za eno okrog uro in pol, ampak imajo tudi pol manj dlake kot Sammy. Psice pri česanju uživajo tako da skoraj padejo v trans, jaz pa ne preveč. Kadar ni mrtve dlake za izčesat pa gre v 10 minutah.
sammy - čestitke za triurno česanje. Se mi zdi, da je to res že blizu  maksimuma, celo za tiste ki imamo kondicijo. pomaga, če zraven poslušaš kakšno fino glasbo ali pa zanimiv dokumentarec. deluje tudi kot dobra meditacija.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1384 : 11 April 2009, 15:36:50
Midva se češeva maksimalno eno uro na dan, s tem da od kar furminiram, gre velikooooooooo hitrje.
Jaz bi tudi, sam kaj, ko pri samojedih ne pride v poštev zaradi predolge krovne dlake.  ::)

Jaz po eni uri dobim opozorilni šavs.
Jaz ga včasih dobim tudi večkrat vmes, še posebej, če nisem preveč pazljiva, posebno od trebuha navzdol. ::) Ampak potem se pomirimo, malo pobožamo (ko je že mir!) in nadaljujemo. :)

Takrat ko se molsajo, porabim za eno okrog uro in pol, ampak imajo tudi pol manj dlake kot Sammy. Psice pri česanju uživajo tako da skoraj padejo v trans, jaz pa ne preveč. Kadar ni mrtve dlake za izčesat pa gre v 10 minutah.
sammy - čestitke za triurno česanje. Se mi zdi, da je to res že blizu  maksimuma, celo za tiste ki imamo kondicijo. pomaga, če zraven poslušaš kakšno fino glasbo ali pa zanimiv dokumentarec. deluje tudi kot dobra meditacija.

Kako ti uspe v eni uri in pol? :o Jaz če hočem, da je počesan do kože, cm po cm, ni šans, da končam pred 3 urami. Prejšnji teden sem ga tri ure, s tem da sem po hrbtu in trebuhu bolj površno - torej nisem končala. Je pa res, da sem kake pol ure porabila tudi za striženje dlake med in okrog prstov. Ful mi je všeč, če ima lepo oblikovane šape. :-[ ;D Ampak meni se sploh ne zdi, da je ful odlakan, prej da je med manj odlakanimi. Še posebej če ga primerjam s tistimi italijanskimi bombami dlake, ki se sprehajajo po naših razstavah. :-\
Hvala za predlog glede glasbe, bom naslednjič poskusila. :)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1385 : 11 April 2009, 15:58:54
So moje pol manjše, imajo krajšo dlako in morebitno striženje dlake in krempljev ni všteto zraven. Ponavadi počakam toliko, da  jim mrtva dlaka že malo odstopi, potem se sleče kot pulover.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1386 : 12 April 2009, 19:12:53
Pol manjše ravno ne :D, ampak če pomislim, da imajo kakih 10 cm plečne manj in da dolžina telesa pride kakih 70 cm (govorim na pamet), to znese kar precejšnjo dodatno površino ...  ::) Zdaj mi je malo bolj jasno.

No, končno mi je uspelo posneti tudi ta trikec. :) Zaenkrat še na kratki razdalji.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1387 : 12 April 2009, 19:29:51
Dobro izvaja tale trikec :D Samo brez glasbene spremljave pa tudi ne more ;) :P

Kar se tiče česanja, dobra si, da zdržiš toliko časa. Aska se že tak in tak ne mara preveč. Se mi med česanjem stalno ulega. Potem pa jo češem prvo na eni strani, potem nekako jo prepričam,da vstane in se uleže še na drugo stran.

lp


xxy

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #1388 : 13 April 2009, 17:10:50
Najprej en lep pozdrav vsem! :) sem nova na forumu, registrirala pa sm se bolj ali manj zaradi te teme, ker vidim da vas je veliko s samojedi in upam, da boste tudi meni lahko pomagali pri odločitvi in odgovorih na številna uprašanja o tej čudoviti pasmi!

U bistvu si psa želim že kar dolgo (od okoli 8. leta..danes jih imam 15 :-X), a mi ga takrat niso pustili, kljub temu da živim na vasi in bi se pes tu lepo imel, saj je ogggrooomno prostora. Razlog? Bila naj bi neodgovorna in bi vse delo padlo nanje. No, to bi bilo najbrž res, toda mislim da sem po vseh teh letih pripravljena in odgovornejša kot takrat. Poleg tega jih muči tudi cena (je še vedno okrog 500€?)...mene pa tudi malo, ker ga bom mogla najbrž kar sama kupiti  :-\ Pa vendarle..
Kaj se vam zdi, bi bila ta pasma primerna zame oz. za tak kraj? Zavedam se, da je mogoče prezahtevna ali kaj podobnega, ampak zakaj nebi poizkusila..izzivi dobrodošli  ::)

Če bi ga imela, bi živel v pesjaku. Ko nebi mogla na sprehod, bi ga lahko peljal brat ali ena izmed dveh sester. Kinološko društvo bi pa po vsej vrjetnosti obiskoval v Ajdovščini (živi kdo v bližini?).

Je kakšno leglo sedaj? Ali v nasjednjem letu?

Hvala za odgovore !!  :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1389 : 14 April 2009, 12:47:59
Če bi naj bila odgovorna bi lahko pokazala voljo s sprehjanjem psov v zavetišču, krtačenje njih (ob polnoletni osebi) in pa z inforiranjem o pasmi, vzgoji, prehrani, zdravju, kinoloških društvih, se družila z ljudmi ki imajo pse, še posebaj pasmo, ki te zanima, pomagala pri skrbi kakega vaškega psa.

Šparaj denar-pes in vsa oprema, hrana stane. Pa šola tudi. Pa začni tekat, kolesarit 3x dan v vsakem vremenu vsaj pol ure.

Mogoče bi začela z morskim prašičkom? Ali kuncem? Potrebujejo vsakodnevno čiščenje, vodo, primerno hrano, gibanje, preglejevanje kožuha, včasih striženje krempljev, dolgodlaki pa tudi striženje dlak in če temu ne bi bila kos ali pa se naveličala-potem bi bila ista pesem pri psu. So pa psi tudi po zavetiščih in včasih se najdejo mešanci s samojedom.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


xxy

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #1390 : 14 April 2009, 15:11:51
Če bi naj bila odgovorna bi lahko pokazala voljo s sprehjanjem psov v zavetišču, krtačenje njih (ob polnoletni osebi) in pa z inforiranjem o pasmi, vzgoji, prehrani, zdravju, kinoloških društvih, se družila z ljudmi ki imajo pse, še posebaj pasmo, ki te zanima, pomagala pri skrbi kakega vaškega psa.

Šparaj denar-pes in vsa oprema, hrana stane. Pa šola tudi. Pa začni tekat, kolesarit 3x dan v vsakem vremenu vsaj pol ure.

Mogoče bi začela z morskim prašičkom? Ali kuncem? Potrebujejo vsakodnevno čiščenje, vodo, primerno hrano, gibanje, preglejevanje kožuha, včasih striženje krempljev, dolgodlaki pa tudi striženje dlak in če temu ne bi bila kos ali pa se naveličala-potem bi bila ista pesem pri psu. So pa psi tudi po zavetiščih in včasih se najdejo mešanci s samojedom.

V bližini nimam zavetišča, tako da ta možnost odpade, denar bom po vsej vrjetnosti dobila poleti z delom. Za druge živali pa nimam posebne želje, saj jih v večini lahko le neguješ in jih ne moreš naučiti nič. Drugače pa veliko časa preživim zunaj, tečem vsak dan.  .. . Veliko lastnikov psov (ne samojedov) mi potoži, da z njimi ne morejo teči, ker njohov pes stalno vohlja okoli ipd...je pri samojedu tudi tako?



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1391 : 14 April 2009, 17:35:55
Dobro izvaja tale trikec :D Samo brez glasbene spremljave pa tudi ne more ;) :P

Kar se tiče česanja, dobra si, da zdržiš toliko časa. Aska se že tak in tak ne mara preveč. Se mi med česanjem stalno ulega. Potem pa jo češem prvo na eni strani, potem nekako jo prepričam,da vstane in se uleže še na drugo stran.
Hvala! Tega glede glasbe ne razumem ...
Sammy mora najprej stati, da ga prečešem z grabljicami, potem pa se uleže na bok, kjer najprej opravim z eno zadnjo nogo, potem bokom, sprednjo nogo, pod vratom, na trebuhu, vse to cm po cm z glavnikom. Ko končam s trebuhom ga prevalim na drugo stran. Sledi druga sprednja noga, hrbet in drugi bok (obrnjen je enako kot jaz, gledava v isto smer). Nato se uleže na drugi bok in česanje se nadaljuje z drugo nogo, repom in kar je še ostalo od prej. Na koncu ga še enkrat skrtačim s slickerjem v nasprotni smeri rasti dlak. Vmes pa občasno češem v isto, včasih pa v nasprotni smeri (odvisno, koliko je tisti dan potrpežljiv).

Veliko lastnikov psov (ne samojedov) mi potoži, da z njimi ne morejo teči, ker njohov pes stalno vohlja okoli ipd...je pri samojedu tudi tako?

Ja. Še posebej, če je pes spuščen. Samojede stalno nekaj zanima. Je pa z vztrajnostjo in doslednostjo to možno odpraviti, tako kot pri večini ostalih pasem. Ampak potrebno je res veliko truda.Tako, da gre le za len izgovor lastnikov.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #1392 : 14 April 2009, 17:49:01
V bližini nimam zavetišča, tako da ta možnost odpade...

Slovenija je pa malo premajhna za kaj takega...

Za druge živali pa nimam posebne želje, saj jih v večini lahko le neguješ in jih ne moreš naučiti nič.

Nisem opazila...


xxy

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #1393 : 14 April 2009, 18:16:53
Slovenija je pa malo premajhna za kaj takega...

Nisem opazila...

Če se že moram popravit ;), premajhna v smislu da bi se morala do tam vozit, kar pa se brez izpita ni mogoče in starši niso ravno navdušeni nad tem.



Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #1394 : 14 April 2009, 18:22:29
Če se že moram popravit ;), premajhna v smislu da bi se morala do tam vozit, kar pa se brez izpita ni mogoče in starši niso ravno navdušeni nad tem.

Jaz tudi nimam avta, pa mi noben od mojih psov ni "vzklil" pred nosom. To je eno. Drugo, če starši niso navdušeni, ti pa si stara 15 let, potem glede na to, da po zakonu kot mladoletna oseba ne smeš posvojit/kupit psa, ni kaj debatirat. Pa tudi, če bi bila polnoletna. S prihodom novega člana družine se morejo strinjat vsi. Tole se meni zdi bolj "nakup" v stilu "saj se bodo že sprijaznili". Verjemi mi, da nihče resen od tu sodelujočih psa tako ne bo oddal/prodal, še bolj mi pa verjemi, da se take spletke ponavadi slabo končajo. Slej ko prej.


xxy

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #1395 : 14 April 2009, 18:36:22
Jaz tudi nimam avta, pa mi noben od mojih psov ni "vzklil" pred nosom. To je eno. Drugo, če starši niso navdušeni, ti pa si stara 15 let, potem glede na to, da po zakonu kot mladoletna oseba ne smeš posvojit/kupit psa, ni kaj debatirat. Pa tudi, če bi bila polnoletna. S prihodom novega člana družine se morejo strinjat vsi. Tole se meni zdi bolj "nakup" v stilu "saj se bodo že sprijaznili". Verjemi mi, da nihče resen od tu sodelujočih psa tako ne bo oddal/prodal, še bolj mi pa verjemi, da se take spletke ponavadi slabo končajo. Slej ko prej.

Ne govorim od psa, z njim se strinjajo vsi, če si ga pač sama kupim.
Govorimo o tem, da bi hodila v zavetišča skrbet za pse. Tu pa je kar velika razlika. :-\



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1396 : 14 April 2009, 19:12:42
Si razmišljala, kaj bo potem s psom, ko boš odšla študirat?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #1397 : 14 April 2009, 19:16:36
yo, ne bodi tako stroga do punce.  ::)  Jaz sem takoj razumela, kaj hoče povedat. xxy, vzemi si čas in preštudiraj vse o pasmi. Obišči kako razstavo in malo poklepetaj z vzreditelji. Vzemi si čas. Če si čakala toliko let, ti pol leta ali leto ne pomenita toliko.  ;)  Pomisli, kaj boš počela nadaljnih 12, 14 let. Kaj bo v primeru, da greš študirat itd.

Kristinca & Florinca


xxy

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #1398 : 14 April 2009, 19:17:55
Si razmišljala, kaj bo potem s psom, ko boš odšla študirat?
Mhm, glede na to da mam še 2 mlajši sestri bi lahko one skrbele zanj. Do takrat, ko bom odšla, bo imela starejša 13,14 let.
Kdo pa pri tebi skrbi? Sm videla, da ga ne moreš imet u lj. Čestitam za kinologinjo leta!!  :) In bravooo za spletno stran, spremljam jo že približno 2 leti. In je res zeloooo koristna, veliko sm se naučila o samojedih od tam. Pa sammmy je carrr. ::)



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1399 : 14 April 2009, 19:27:08
Jaz imam tudi mlajšega brata (zdaj 15 let), pa ni še nikoli naredil nič za psa, čeprav je bil na začetku kao od vseh. Mislim, da mu je v sedmih letih dvakrat nesel za jest. Tako, da na mlajše sorojence se ni za zanašat.

Ne da ga ne bi mogla, ne smem ga imeti v LJ. :( Toliko kot sem zaradi tega pretrpela, ne privoščim nobenemu. Oče ga sicer vozi na sprehode, tečeta skupaj, kolesarita, mama ga hrani in to je to. Vsekakor premalo, ampak vsaj osnovne potrebe ima zadovoljene. Jaz pa se trudim, da pridem vsako vikend domov, da ga prečešem, pocrkljam za naslednjih pet dni, da se kaj na novo naučiva, ponoviva, igrava ... Ampak potem sem pa jaz tista, ki nimam časa za ostale v družini, samo za psa. ::)

Večina mladostnikov se v srednji šoli zelo spremeni, zanima jih predvsem druženje z vrstniki in marsikomu kmalu pes iz otroštva postane zadnja briga. Premisli kako bo, ko boš šla na počitnice, ko boš zbolela ...

Hvala za pohvale! Me veseli, da ti je spletna stran všeč. :)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Nnenna

  • *
    • Prispevkov: 26
    • Točke: 0
Odgovori #1400 : 14 April 2009, 19:45:10
Xxy- jaz osebno samojeda tako mladi punci ne bi priporočala (je pa res da nimam z njimi toliko izkušenj kot ostali), ampak v tem času odkar imam Nnenno sem se naučila več o psih kot v celem svojem življenju pa sem odraščala s haskyjem in malamut-hasky mešancem, živela in vzgajala  sestrinega NO mešanca, pomagala in čuvala bratovega bullterierja (ki ni bil mali zalogaj), čuvala pse prijateljev,  itd. ampak Nnenna, to je nekaj posebnega.

Začni svojo pasjo kariero s kakšnim ne tako zahtevnim psom, verjemi da vsa ta želja po novem izzivu mine še hitreje kot se je porodila.

Sem zelo odločen in trden človek, in priznam da mi je na začetku zbila voljo na minimum. Šele ko imaš takega psa vidiš da ti manjka veliko, veliko znanja. In če nimaš tega znanja rabiš OGROMNO volje in energije in jeklene živce. In si jaz ne predstavljam sebe pri 15-ih s tako zahtevnim psom, pa sem že pri teh letih bila dosti bolj odgovorna od večine svojih vrstnikov, sem že živela na svojem in imela en kup odgovornosti na svojih plečih.  Je pa tudi res da je treba verjetno vložiti več truda za takega psa, ki živi s tabo v stanovanju, vi pa vašega nameravate imeti v pesjaku.

Se pa javim, da ti z veseljem pustim kdaj mojo psico za kakšno uro da jo vodiš ti na sprehodu brez kakršnegakoli mojega vmešavanja (p.s: moj fant jo še danes ne obvlada, psica se praktično dela norca z njega, kar je meni strašno zabavno, njemu pa ne toliko) >:D

Predvsem ti pa želim premišljeno in pametno odločitev, ker je hudo gledati kadar pes zaradi nepremišljenosti lastnikov, izgubi dom.

Lahko ti tudi posredujem(če ti je angleščina domača), kontakt gospe iz Rusije, ki ima dolgoletne izkušnje s samojedi (s temi, ki se jih da videti po razstavah v Evropi in USA, kot tudi s prvobitnimi Nenskimi psi) in kontakt gospe iz Nizozemske, ki ima tudi ogromno znanja o samojedih.

Se bo pa tudi prihodnje leto Sep. odvijala 2. mednarodna konferenca v Bolgariji, na temo prvobitnih psov (med katere sodi tudi samojed), če slučajno koga zanima.

Lp,



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1401 : 14 April 2009, 19:48:45
Če te nočejo zapeljati v zavetišče, kaj bo pa s pasjo šolo 2x tedensko in to več mesecev zapored? In pasja šola je cca 150€.

V naši družini točno vem, da za psa bo maximalno poskrbljeno, ko sem jaz doma-kar je celo mama ugotovila letos, ampak ona se zaveda, da je tudi kak trikec pomemben in bi šla tudi v šolo 40km stran, ker se zaveda, da tukaj ni nič pametnega. Če bi pa pes bil prepuščen oskrbi brata (30let) in fotra-je pa zgodba čisto drugačna-sprehod izgleda tako da je pes na štriku in vohlja po svoje, se niti potrudijo ne za igro in gledajo kaj pes dela in potem se žre mrhovina, pridelajo praske ipd, da ne bi o zgrešeni vzgoji in nedoslednosti, pa hvaljenja za neželeno vedenje  ::) >:(

Pa tudi jaz zaenkrat ne morme imeti psa v LJ, mogoče bom zadnji letnik uspelo najt stanovanje za zmerno ceno in svojo sobo. Domači ne bi komplicirali glede tega da je pes z mano. Če bi mi, bi naredila fax in našla službo po hitrem postopku in se odselila od doma.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1402 : 16 April 2009, 10:42:40
No takole. Samojed je za punce (in fante seveda) tam nekje okrog 15 leta lahko čisto v redu. Če je to ena in edina pasma, ki si jo želi. Če ga zanima še kakšna druga, naj si raje omisli tisto drugo. In če si takega psa želi zato, ker pasmo pozna in mu je všeč zaradi značaja in niti slučajno ne zaradi tega, ker je podoben smejočemu belemu medvedku. Lahko je prvi pes, izkušnje z drugimi pasmami načeloma ne koristijo prav dosti.
Petnajstletniki imajo še veliko časa, imajo še veliko energije in se jim tako načeloma še ljubi tekat okrog s psom in delat  vragolije. Je pa nujna pomoč staršev tako pri vzgoji kot pri vzdrževanju psa.

Vendar pa: samojed je za v pesjak zelo neprimeren - to je pes, ki hoče biti tam, kjer je njegovo krdelo in samoto nadpovprečno slabo prenaša. Tisto o ogromno prostora, ki bi ga imel pes na vasi kar lepo pozabi. Samojed ni pes, ki bi se držal hiše. Moje psice so recimo zelo ubogljive in so na sprehodu lahko povsem mirno spuščene (kar je pri samojedih prej izjema kot pravilo, velika večina lastnikov ima zelo velike probleme z odpoklicem). Če pa bi jih pustila na neograjenem dvorišču samo za minuto brez nadzora bi odmaglile na samostojno raziskovanje. Tudi iz ograjenega vrta znajo mojstrsko pobegniti. Veliko samojedov ima piko ne ptiče in še kakšno drugo majhno žival. Zelo zoprno, če imajo na vasi kure in mačke.


xxy

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #1403 : 18 April 2009, 10:15:59

Večina mladostnikov se v srednji šoli zelo spremeni, zanima jih predvsem druženje z vrstniki in marsikomu kmalu pes iz otroštva postane zadnja briga. Premisli kako bo, ko boš šla na počitnice, ko boš zbolela ...

Mislim, da se jaz ne bom kaj dosti spremenila..  :)

V kakšnem smislu je samojed pes brez vonja?
 
Xxy- jaz osebno samojeda tako mladi punci ne bi priporočala (je pa res da nimam z njimi toliko izkušenj kot ostali), ampak v tem času odkar imam Nnenno sem se naučila več o psih kot v celem svojem življenju pa sem odraščala s haskyjem in malamut-hasky mešancem, živela in vzgajala  sestrinega NO mešanca, pomagala in čuvala bratovega bullterierja (ki ni bil mali zalogaj), čuvala pse prijateljev,  itd. ampak Nnenna, to je nekaj posebnega.


Se pa javim, da ti z veseljem pustim kdaj mojo psico za kakšno uro da jo vodiš ti na sprehodu brez kakršnegakoli mojega vmešavanja (p.s: moj fant jo še danes ne obvlada, psica se praktično dela norca z njega, kar je meni strašno zabavno, njemu pa ne toliko) >:D

Predvsem ti pa želim premišljeno in pametno odločitev, ker je hudo gledati kadar pes zaradi nepremišljenosti lastnikov, izgubi dom.

Lahko ti tudi posredujem(če ti je angleščina domača), kontakt gospe iz Rusije, ki ima dolgoletne izkušnje s samojedi (s temi, ki se jih da videti po razstavah v Evropi in USA, kot tudi s prvobitnimi Nenskimi psi) in kontakt gospe iz Nizozemske, ki ima tudi ogromno znanja o samojedih.

Koliko časa pa imaš Nnenno? Torej ti izkušnje z drugimi pasmami niso prav dosti pomagale? Potem meni tudi ne bi..
 ::) pol se boš pa še meni smejala ker me nebo ubogala (srečka, ker samo tebe uboga;)) in mi rekla, da samojed ni zame, a ? ;)  :P
Samojed pri meni nebo izgubil doma. Če se za neko stvar odločim, tudi če pol nebo use tako kot sem si predstavljala, bom usaj poskrbela, da bo vse vredu!
Vesela bi bila kontaktov! :)

No takole. Samojed je za punce (in fante seveda) tam nekje okrog 15 leta lahko čisto v redu. Če je to ena in edina pasma, ki si jo želi. Če ga zanima še kakšna druga, naj si raje omisli tisto drugo. In če si takega psa želi zato, ker pasmo pozna in mu je všeč zaradi značaja in niti slučajno ne zaradi tega, ker je podoben smejočemu belemu medvedku. Lahko je prvi pes, izkušnje z drugimi pasmami načeloma ne koristijo prav dosti.
Petnajstletniki imajo še veliko časa, imajo še veliko energije in se jim tako načeloma še ljubi tekat okrog s psom in delat  vragolije. Je pa nujna pomoč staršev tako pri vzgoji kot pri vzdrževanju psa.

Vendar pa: samojed je za v pesjak zelo neprimeren - to je pes, ki hoče biti tam, kjer je njegovo krdelo in samoto nadpovprečno slabo prenaša. Tisto o ogromno prostora, ki bi ga imel pes na vasi kar lepo pozabi. Samojed ni pes, ki bi se držal hiše. Moje psice so recimo zelo ubogljive in so na sprehodu lahko povsem mirno spuščene (kar je pri samojedih prej izjema kot pravilo, velika večina lastnikov ima zelo velike probleme z odpoklicem). Če pa bi jih pustila na neograjenem dvorišču samo za minuto brez nadzora bi odmaglile na samostojno raziskovanje. Tudi iz ograjenega vrta znajo mojstrsko pobegniti. Veliko samojedov ima piko ne ptiče in še kakšno drugo majhno žival. Zelo zoprno, če imajo na vasi kure in mačke.

Ja, to je edina pasma, ki si jo želim že ogromno časa. Seveda bi mi pomagali starši, oče ima kar veliko izkušenj oz. znanja saj ima veliko stikov z treniranjem (vojaških) psov.
No dobro, nisem vedela da je res tako neprimeren. Sem že vprašala starše, če bi lahko ogradili vrt in so rekli da bi to bilo mogoče. :)
Ali vzrejaš pse, da jih imaš toliko ? :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1404 : 18 April 2009, 10:23:42
Očetu te izkušnje prav nič ne bodo pomagale-dobro vem kakšni psi so tam in če je način dela kaj podoben policijskemu-pri samujedu ne pali prav dobro. Ovčarju so eno, polarci pa drugo.

Vonj seveda imajo. Moker pes, pač nikoli ne diši.

Ograjen vrt, boks, veriga-vse to ni za samojeda. Psu bo dolgčas in pridelali mu boste kup neželenega vedenja. Kopanje za mišmi, voluharji, grizenje vej, tudi ni težko skopati luknjo da pride pod ograjo ven, ali pa jo preskoči, preganjanje mačk, ptičev, mimoidočih, avtov...Okej boxs v času ko te ni doma, da ti ne zdemulira stanovnja (sploh mladi psi).

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


xxy

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #1405 : 18 April 2009, 11:01:22
čara, imaš samojeda?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1406 : 18 April 2009, 11:14:08
Noup, je nemogoče, zaradi mamine alergije. Je pa ena v vasi, ki vse to kar sem napisala počne ravno zato, ker je brez nadzora. Se pa spoznavam s pasmo ene 4 leta, preko besed in kontaktom s pasmo.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


xxy

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #1407 : 18 April 2009, 11:23:24
Alergije? Samo na samojede?
Brez nadzora v smislu.. ?
Aaa.js sm tudi kar doosti brala o njih, sam mislim da bom na tem forumu največ izvedela  :)



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #1408 : 18 April 2009, 11:34:55
Vonj seveda imajo. Moker pes, pač nikoli ne diši.

En blesav intermezzo - Buda ko pride iz vode diši po šamponu, ne glede na to kolk cajta je že minilo od kopanja. Folk ne more verjet  :D



xxy

  • *
    • Prispevkov: 27
    • Točke: 0
Odgovori #1409 : 18 April 2009, 11:37:41
En blesav intermezzo - Buda ko pride iz vode diši po šamponu, ne glede na to kolk cajta je že minilo od kopanja. Folk ne more verjet  :D
kdo je buda?  :)