Zahodno Višavski Beli Terrier [West Highland White Terrier]

**Jackie** · 227199

Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #210 : 04 November 2008, 17:20:32
pa še neki slikc... :D :P :) :) :)

My best friend is a westie


Mayč

  • *
    • Prispevkov: 295
    • Točke: 0
Odgovori #211 : 04 November 2008, 17:31:06
Ojla !
No  pa se spet malo oglašam k višavčkim.
Imam eno vprašanje. A gre kateri na razstavo v Vrtojbo  in če bi si lahko katerega sposodila za na JH?

LP,Maja


Za  to prašanje me še zmeri zanima prosim če mi povete :)
Hvala za odgovor že naprej!

LP,Maja

Ko je bog ustvaril najlepšega psa, je ustvaril  Lhasa Apsa.
http://albums.phanfare.com/slideshow.aspx?u=6634151&a_id=2979239&s_id=3255077


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #212 : 04 November 2008, 17:38:29
Mi smo ga kupli v Ljubljani.Zdaj bo moral na operacijo.

Vprašanje je bilo pri kom ste ga kupili. Ne v katerem kraju. ::)

...sledi svojim sanjam


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #213 : 04 November 2008, 18:28:52
Ja,  mogoče sem res noro zastavila vprašanje, čeprav sem mislila tako, kot je Dina napisala, pri komu ste ga kupili, njegovo poreklo, kdo je mama-oče, ima rodovnik, itd.

Takšne težave kot jih vi opisujete so namreč pri višavcih izredno redke in kažejo na zelo nekvalitetno vzrejo. Težave s črevesjem pri mladiču lahko kažejo na katero izmed kužnih bolezni, kar spet kaže na izredno slabo oskrbo mladičev ali pa da niso bili cepljeni.

Za srčne bolezni sem pa prav v knjigo šla sedaj gledat, kjer piše, da so izredno redke pri višavcih, občasno se lahko pojavi t.i. luknja v srcu, ki ponavadi rezultira v smrti mladička že v leglu. Tak mladiček ne raste in se ne razvija pravilno. Vse ostale možna obolenja srca znana pri višavcih so rezultat kakšnih tumorjev, krvnih strdkov, in podobno. Če se kakšna takšna stvar pojavi je toliko pomembneje vedet od kod pes izhaja, če ne drugo za vse nadaljne generacije teh staršev.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #214 : 04 November 2008, 18:48:31
McKruster, mislim, da obe veva za kakšno "(vz)rejo" gre...

...sledi svojim sanjam


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #215 : 04 November 2008, 18:57:26
Ja, samo nisem htela že vnaprej napisat, da nebi kdo rekel, da neupravičeno koga obtožujem. Ampak hudo žalostno je da nekateri producirajo takšne mladičke. In potem te punce nehote razlagajo naokrog, da so višavci ful občutljiva in grozno bolana pasma, pa to sploh ni res. To je tisto kar mene jezi in žalosti, da je pol polno nekih predsodkov, ki za kvalietno rodovniško vzrejo sploh ne držijo. Pa saj bo še kdo za kakšno drugo pasmo na tem forumu vedel enako povedat.

Pa kaj čemo, če pa je za kvalitetnega rodovniškega treba plačat 800 eur, nerodovniške pa dobiš že za 300, v večini pa nekje za 400 eur. Pol pač imaš kaj imaš, malo dnarja, malo muzike.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #216 : 04 November 2008, 19:01:37
Ti že jaz lahko povem, za mojo pasmo...

...sledi svojim sanjam


Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #217 : 04 November 2008, 20:02:02
Mi smo našega kupli pri eni gospej v Ljubljani, ki ima pač eno psičko višavsko terierko.Sicer pa tsta gospa ne vzreja psov

My best friend is a westie


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #218 : 04 November 2008, 20:24:57
Ne, ne vzreja, pač pa štepa, mar ne? ...ali je to leglo iz katerega prihaja vaš kuža v kinder jajčku dobila? ::)

...sledi svojim sanjam


Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #219 : 04 November 2008, 20:40:44
Spoštujem vajino mnenje in ga razumem McKruster in Dina. Razumem tudi, zakaj rodovnik je pomemben in stališča za rodovnik, ki so bila napisana na forumih že miljonkrat.
Zavedam se, da je nemogoče vedeti kaj si kupil, če pes nima rodovnika, predvsem gledano z zdravstvenega stališča. To sem izkusila tudi sama, ker ima moja psička težave z alergijami, čeprav tudi rodovnik ni 100% garant, da ne bo kakšnih nepredvidenih zdravstvenih težav.

Pa vendar bom napisana moje mnenje in upam, da ne bom napadena zaradi tega. Kužki, ki nimajo rodovnika so realnost in kakor kaže bodo tudi v prihodnosti. Mogoče na žalost, vendar sama menim, da si vsak kužek zasluži lepo in predvsem kvalitetno življenje, pa naj ima rodovnik ali ne ali je pes iz zavetišča. Zato se mi zdi prav grozno, da je vsak odgovor na vprašanje na tem forumu, karkoli kdo sprašuje, če je psiček rodovniški. Kakor da če ni, je manj vreden in je to odgovor na vse. Zavedam se, da mogoče je res možnost večja, kar se tiče določenih zdavstvenih težav. Vendar včasih dobim občutek, da je bolje imeti mešančka (mišljeno dveh različnih pasem) kot pa psa brez rodovnika (mišljeno dveh istih pasem).Kar se mi zdi kar malo grdo in žalostno do vseh psičkov, ki nimajo rodovnika.

Sama imam psičko brez rodovnika in ji nudim vse kar lahko. Kupujem ji kvalitetno hrano, skrbim za njo (za njeno zdravje in nego), jo vozim na dolge sprehode, kamor lahko jo vzamem s seboj, hodim z njo v šolo in jo učim raznih trikcev, ter se izobražujem, da ji lahko nudim še več. Želim, da zraste v lepo vzgojeno in šolano psičko. In me je groza kadar me kdo vpraša če ima rodovnik , ker se bojim negativnega odziva, čeprav se mi to ne zdi pošteno. Veliko psičkov brez rodovnika poznam, ki so uspešni v raznoraznih disciplinah (nekaj jih je tudi v našem kinološkem društvu), pametni in lepo šolani in zdravi.

Še enkrat povem, da popolnoma razumem vajino stališče, pa vseeno...zakaj so psički brez rodovnika tretirani kot manjvredni in celo nevredni dobrega življenja in skrbnih lastnikov, samo zato, ker so imeli smolo in se niso rodili vrhunskim staršem z rodovnikom?
Ker včasih dobim res občutek, da se izvaja pravo preganjanje lastnikov z nerodovniškimi psički.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #220 : 04 November 2008, 20:56:19
Ne, psički brez rodovnika niso nič manj vredni. Ampak psičku brez rodovnika pač ne moreš reči Višavski terier (v tem primeru), ampak zgolj psiček podoben Višavskemu terierju. In ker ne veš, ali je gledano na prednike res to, za kar ga imaš lahko včasih pojasni netipičnost psa. Nešteto je lahko razlogov, zakaj nima rodovnika. Mogoče jih celo sama poznaš, najverjetneje pa so ti natvezili kaj tretjega.

Rodovnik ni garancija, da ne boš imela težav s psom, je pa še vseeno manjša vrjetnost, kot pri skrbno načrtovani vzreji, kjer se netipične in/ali takšne, ki imajo razne bolezni, dedne hibe z določenim namenom izloča iz vzreje.

In ja, za moje pojme je boljše imeti xy mešančka, kot psa podobnega določeni pasmi.

Pa brez zamere ;)

...sledi svojim sanjam


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #221 : 04 November 2008, 21:25:00
Spoštujem vajino mnenje in ga razumem McKruster in Dina. Razumem tudi, zakaj rodovnik je pomemben in stališča za rodovnik, ki so bila napisana na forumih že miljonkrat.
Zavedam se, da je nemogoče vedeti kaj si kupil, če pes nima rodovnika, predvsem gledano z zdravstvenega stališča. To sem izkusila tudi sama, ker ima moja psička težave z alergijami, čeprav tudi rodovnik ni 100% garant, da ne bo kakšnih nepredvidenih zdravstvenih težav.

Pa vendar bom napisana moje mnenje in upam, da ne bom napadena zaradi tega. Kužki, ki nimajo rodovnika so realnost in kakor kaže bodo tudi v prihodnosti. Mogoče na žalost, vendar sama menim, da si vsak kužek zasluži lepo in predvsem kvalitetno življenje, pa naj ima rodovnik ali ne ali je pes iz zavetišča. Zato se mi zdi prav grozno, da je vsak odgovor na vprašanje na tem forumu, karkoli kdo sprašuje, če je psiček rodovniški. Kakor da če ni, je manj vreden in je to odgovor na vse. Zavedam se, da mogoče je res možnost večja, kar se tiče določenih zdavstvenih težav. Vendar včasih dobim občutek, da je bolje imeti mešančka (mišljeno dveh različnih pasem) kot pa psa brez rodovnika (mišljeno dveh istih pasem).Kar se mi zdi kar malo grdo in žalostno do vseh psičkov, ki nimajo rodovnika.

Sama imam psičko brez rodovnika in ji nudim vse kar lahko. Kupujem ji kvalitetno hrano, skrbim za njo (za njeno zdravje in nego), jo vozim na dolge sprehode, kamor lahko jo vzamem s seboj, hodim z njo v šolo in jo učim raznih trikcev, ter se izobražujem, da ji lahko nudim še več. Želim, da zraste v lepo vzgojeno in šolano psičko. In me je groza kadar me kdo vpraša če ima rodovnik , ker se bojim negativnega odziva, čeprav se mi to ne zdi pošteno. Veliko psičkov brez rodovnika poznam, ki so uspešni v raznoraznih disciplinah (nekaj jih je tudi v našem kinološkem društvu), pametni in lepo šolani in zdravi.

Še enkrat povem, da popolnoma razumem vajino stališče, pa vseeno...zakaj so psički brez rodovnika tretirani kot manjvredni in celo nevredni dobrega življenja in skrbnih lastnikov, samo zato, ker so imeli smolo in se niso rodili vrhunskim staršem z rodovnikom?
Ker včasih dobim res občutek, da se izvaja pravo preganjanje lastnikov z nerodovniškimi psički.

Če si res prebrala vse na tem forumu, potem bi vedela, da tu nihče ne zagovarja tega, da je nerodovniški ali mešanec mmanj vreden od rodovniškega, daleč od tega. Pravilno je, da je zate najpomembnejši, najboljši in najlepši takšen kot je, brez rodovnika ali pa z njim. Strogo obsojamo samo tiste, ki takšne nerodovniške "producirajo" in ti napadi letijo v prvi vrsti na njih, torej na rejce, ker vzreditelji jim ne moreš rečt. Res pa je, da v drugi vrsti letijo tudi na kupce, ki takšne rejce podpirajo in jih po možnosti še zagovarjajo samo iz razloga denarja. Da to razumeš je potrebno razumet zakaj so nastali nerodovniški psi: določeni psi so izločali iz vzreje zaradi zdravstvenih težav, karakternih težav in podobno, in te pse so potem parili dalje in jih prodajali kot kvazi čistokrvne brez rodovnika, druga varianta je in tudi takšne najdeš na forumu, ko so ljudje pač zaobšli pravilo in zakonsko določbo da lahko ima psička samo eno leglo v koledarskem letu, da lahko ima prvo leglo šele pri 18 mesecih in zadnje najkasneje pri 8-ih letih, ampak vse to so pravila, ki imajo nek smisel iin zaobit ta pravila in producirat čistokrvne brez rodovnika je kriminal in to v pravem pomenu besede. Ta pravila niso namenjena sama sebi, imajo nek razlog in potrebno jih je upoštevat, pa če so nam všeč ali ne. In prav ti razlogi vodijo v neke lastnosti, ki s samo pasmo nimajo nobene zveze: pa naj bodo  to bolezni ali pa naj bodo to karakterne značilnosti. Res je kot si napisala, da rodovnik ni garancija, na žalost so tudi boljši in slabši rodovniški psi, ampak vseeno pa imaš relativno precej manj možnosti, da do česa pride. In še nekaj, dokler si ne bodo lastniki takšnih nerodovniških priznali, da imajo pač najlepšega, najbolj pametnega in najboljšega mešanca na svetu (kar je za vsakega posameznika dejstvo) tako dolgo bodo tu potekale kregarije, ki pa izhajajo samo iz tega, da človeški ego posameznikov pač ne prizna zmote. Se opravičujem tistim na katere to ne leti, verjemite, ste velike izjeme.



Višauska_terierka

  • *
    • Prispevkov: 749
    • Točke: 0
  • Miki
Odgovori #222 : 04 November 2008, 21:28:05
Koliko pa je star tvoja psička Heilie ???
Zame je nerodovniški Višavski terier še vedno višavski terier in ne nekaj kar mu je podobno :-9

My best friend is a westie


Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #223 : 04 November 2008, 21:34:18
Ja in dokler bo tako, se bo še vedno masovno redilo "kao" čistokrvne brez rodovnika, dokler bo tako bodo še težave, ki se bodo stopnjevale...in dokler bo dovolj takšnih pametnjakovičev, ki bodo to kupovali, bo tem taistim rejcem posel cvetel!

Že pri rodovniških je čedalje več hib in bolezni...pa še kar naprej kupujte tam kjer je poceni, potem pa jamrajte kakšno 1000 in 1 bolezen vse ima vaš par mesecev star kuža >:(

...sledi svojim sanjam


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #224 : 04 November 2008, 21:36:28
Koliko pa je star tvoja psička Heilie ???
Zame je nerodovniški Višavski terier še vedno višavski terier in ne nekaj kar mu je podobno :-9

 :-X Kot da človek piše luftu in zato, da ima več postov napisanih pod svojim avatarjem.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #225 : 04 November 2008, 21:37:44
Ja, sam res...pa če bi v steno govoril bi se jo po tolikih razlagah vedno enih in istih stvari že kaj premaknila... ::)

...sledi svojim sanjam


Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #226 : 04 November 2008, 21:39:49
In ja, za moje pojme je boljše imeti xy mešančka, kot psa podobnega določeni pasmi.

Smem vprašati zakaj?
Tudi mešanček je lahko podoben eni od pasem. Moji stari starši so imeli mešančka z nemškim ovčarjam in še eno pasmo in je bil videti tipičen nemški ovčar.

Drugače pa meni ni pomembno, kako rečem svoji psički, lažje je pač reči da je višavski terier brez rodovnika, če že izgleda tako, lahko pa bi rekla tudi, da je mešanček.Rečem raje prvo, ker je tak nek splošno uporabljen termin za pse, ki so neki pasmi podobni.
Prav tako mi ni pomembno, da nima rodovnika, ker je moja ljubljenka in jo imam rada, ter bi zanjo naredila vse. Pa tudi verjamem, da si zasluži lepo življenje. Kakor tudi ostali psički, te usode.
Žalostno se mi le zdi, da smo lastniki takih psičkov, ki pač obstajajo in niso si sami krivi, da nimajo rodovnika, tretirani kot neumni, da ne rečem še kaj slabšega. Tudi ti psički zaslužijo dobrega lastnika, prav tako kot mešančki in psički z rodovnikom. Čeprav ga nažalost ne dobijo in jih ceneje kupijo ljudje, ki si na hitro želijo žival, potem pa zanjo ne skrbijo. Tako da se mi zdi res pozitivna stvar pri psih z rodovnikom, da vzreditelj skrbno izbirate lastnike in jih ne oddaste kar vsakemu, kakor se dogaja pri drugih psičkih.

Kot sem že napisala, McKruster, razumem o čem govoriš.In Dina, mogoče smo pametnjakoviči, ki to kupujemo. In če že je toliko psičkov brez rodovnikov,kar je realnost, kaj naj z njimi, vse pobijemo ali kaj? Še vedno menim, da si prav tako zaslužijo dobre lastnike in lepo življenje, ker kot sem že napisala, niso sami krivi da so kar so!





Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #227 : 04 November 2008, 21:47:13
Ne, vi ste posredno krivi da obstajajo! ...če nebi bilo povpraševanja tudi ponudbe prej ali slej nebi bilo več! Glede na to koliko si stara...bi se ti moglo dat kaj dopovedat, no.

xy mešanček - zato, ker je pri takem psu manj možnosti, da bo pobral hibe pasme, kot pri wanna be pasemskem psu, katerega starši bog ve zakaj nimajo vzrejnega dovoljenja. Pika!

...sledi svojim sanjam


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #228 : 04 November 2008, 21:52:49
Prav tako mi ni pomembno, da nima rodovnika, ker je moja ljubljenka in jo imam rada, ter bi zanjo naredila vse. Pa tudi verjamem, da si zasluži lepo življenje. Kakor tudi ostali psički, te usode.
Žalostno se mi le zdi, da smo lastniki takih psičkov, ki pač obstajajo in niso si sami krivi, da nimajo rodovnika, tretirani kot neumni, da ne rečem še kaj slabšega. Tudi ti psički zaslužijo dobrega lastnika, prav tako kot mešančki in psički z rodovnikom. Čeprav ga nažalost ne dobijo in jih ceneje kupijo ljudje, ki si na hitro želijo žival, potem pa zanjo ne skrbijo. Tako da se mi zdi res pozitivna stvar pri psih z rodovnikom, da vzreditelj skrbno izbirate lastnike in jih ne oddaste kar vsakemu, kakor se dogaja pri drugih psičkih.

Kot sem že napisala, McKruster, razumem o čem govoriš.In Dina, mogoče smo pametnjakoviči, ki to kupujemo. In če že je toliko psičkov brez rodovnikov,kar je realnost, kaj naj z njimi, vse pobijemo ali kaj? Še vedno menim, da si prav tako zaslužijo dobre lastnike in lepo življenje, ker kot sem že napisala, niso sami krivi da so kar so!

Pa kdo govori o tem, da bi naj pobili vse ki nimajo rodovnika? Nihče. A kdo govori, da so ti psički kaj krivi za to? Nihče, ker niso. A kdo govori, da si zaslužijo slabše lastnike? Ne, vsak si zasluži enako dobre lastnike. In prav je, da ti za svojo ljubljenko nardiš vse. In ja, še vedno obsojam in bom obsojala tistega človeka, ki je poskrbel zato, da je svojo psico brez rodovnika ali pa vsaj brez vzrejnega dovoljenja načrtno paril in s tem škodoval pasmi, in ta oseba (kdorkoli že je, niti ni pomembno) je sokriva, da tukaj po forumih beremo o takšnih in drugačnih boleznih, težavah, občutljivosti in ne vem kaj vse. Pa dajmo pogledat malo po temah - konkretno o višavskih terierjih in njihovih težavah, rubriko zdravje imam v mislih. In če gremo potem raziskovat koliko od teh lastikov višavskih terierjev, ki opisujejo in sprašujejo o takšnih in drugačnih težavah je dejansko rodovniških, boš prišla na zelo majhno številko, recimo eden ali pa dva od desetih, ali ti to ne pove dovolj ali vam to ne gre enkrat v glave ali nočete da vam gre v glave?

Prosim za odgovor. Pa ne mi napisat da razumeš ali razumete, zakaj pišete da razumete, hkrati pa kar vzstrajate na svojem?



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #229 : 04 November 2008, 21:55:46
Mogoče bi se pa s temi svojimi težavami lahko obrnili na vaše tako hvalevredne "rejce",a?

...jaz se kadarkoli in s kakršnim koli vprašanjem lahko obrnem na vzreditelja...

...sledi svojim sanjam


Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #230 : 04 November 2008, 22:07:09
Ok bom končala, ker smo tam kjer nisem hotela biti. Imam psičko, očitno varneje reči "mešanko", in imam jo rada. In če se pojavi zdravstvena težava jo raje NE napišem na forum, ker namesto nasveta dobim vprašanje če ima rodovnik in potem sledi obsojanje, kot da sem jaz slab človek in slab lastnik, ker sem si dobila takega psa in zanj lepo skrbim. Prevzemam odgovornost za svoja dejanja in bom še naprej lepo skrbela za psičko, ki si to zasluži.

Pa ne reči, da nas lastnike nihče ne obsoja in da psi niso nič krivi. Očitno so, če smo mi vredni vsega obsojanja in napadanja, ker imamo nerodovniške pse in zanje lepo skrbimo. Pa leti na vse teme ne le na to.



Dina

  • *
    • Prispevkov: 3.458
    • Točke: 0
Odgovori #231 : 04 November 2008, 22:13:24
Ja, najboljše da rečeš, da smo ti mi krivi, za brezglav nakup psa iz danes na jutri...

...sledi svojim sanjam


McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #232 : 04 November 2008, 22:25:10
Imam psičko, očitno varneje reči "mešanko", in imam jo rada.
Prevzemam odgovornost za svoja dejanja in bom še naprej lepo skrbela za psičko, ki si to zasluži.

Ta dva stavka sta vredna spoštovanja, sploh če ne bi bilo tistega vmes, kar je spet zašlo v prvotno trmarjenje. In če boš nastopila s takšnim nazorom, te nihče ne bo kritiziral, ampak ti bo skušal pomagat - bodi prepričana da ti bo.



Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #233 : 04 November 2008, 23:02:23
Dina ne razumem, zakaj bi mi bil kdo kriv, ker ne obžalujem ničesar! Kot sem rekla prevzemam odgovornost.
Zadnja stvar, ki jo hočem, je brezvezno prepiranje tukaj.

Sploh pa je bilo vse malo narobe razumljeno, se mi zdi. Nisem hotela trmati, nisem hotela imeti prav! Samo hotela sem reči, da bi rada, da bi lastnike sodili po tem, kako dobri lastniki so in ne po tem, ali ima njihov pes rodovnik ali ne. In da bi na vprašanje, mi, lastniki nerodovniških psičkov, dobili odgovor, brez obsojanja in pregovarjanja. Ker ponavadi se odgovor, na žalost, pri tem tudi konča. Ker konec koncev ko imaš psa, pa naj si se zanj odločil prav, narobe, prehitro ali premišljeno, ga imaš. In svoje odločitve, pa če misliš, da je prava ali ne, ne moreš spremeniti. Vse kar lahko storiš je lepo skrbiš zanj. In če prosimo za pomoč, je to zato, ker hočemo in poskušamo lepo skrbeti za svoje pse.
Samo to sem hotela povedati.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #234 : 05 November 2008, 09:43:48
Okej da se malo vmešam. Tudi mi imamo doma psa podobnega dalmatincu, jaz sem želela psa (pred prvim razredom), sicer sem hotla škotskega ovčarja-foter si je omislil dalmatinca in ker nismo vedeli skoraj nič o pasmi, kaj šele vzrediteljih...mama je tako bila proti in je hotla še kakih 5 let počakat s psom. Zato se je pač nekega dne enostavno odpeljal v MB, enemo preprodajalcu in kar drago plačal psa-mislim da takratnih 100.000SIT (ne vem kolikoje bilo to mark). Na začetku je imel drisko, krvavo sluz-ni bil razglisten, razbolhan, cepljen-NIČ. In star 6 tednov-doma zanj nismo imeli pripravljeno čisto NIČ. Toliko o odgovornih starših-pravzaprav fotru,ki je mamo "presenetil" ::)

In moje mnenje zdaj? Sem proti načrtnemu štepanju, parjenju psov brez vzrejnega dovoljenja-pa še tam niso vsi psi top kvaliteta, pri nas se ga kar enostavno dobi. Naslednji pes, ki ga bomo KUPILI bo rodovniški, po  vsej verjetnosti pa bo k nam prišel kak mešanček iz ceste ali zavetišča.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #235 : 05 November 2008, 11:00:25
Ne, vi ste posredno krivi da obstajajo! ...če nebi bilo povpraševanja tudi ponudbe prej ali slej nebi bilo več! Glede na to koliko si stara...bi se ti moglo dat kaj dopovedat, no.

Mislim, nima niti pomena, če se kao "meni" da kaj dopovedati...
Samo iz firbca...res me zanima kako si tole predstavljaš? Pa recimo, da se vsem neumnežem na tem svetu nenadoma da dopovedati nekaj in nehajo kupovati nerodovniške pse, kaj se bo zgodilo z vsemi mladički, ki so na svetu takrat in nimajo rodovnika in teh res ni malo ne?
Zavedam se, da ni prav, da se psa pari brez rodovnika! Ampak dokler se jih bo parilo ne bo nič drugače. Torej bi bilo potrebno nekaj dopovedati takim ljudem, ki parijo na tak način svoje pse, saj dokler taki psički bodo se bodo našli lastniki, ki jih bodo kupovali in to je po mojem mnenju realnost. Večina iz nevednosti ali zato, ker si želijo psa na horuk, kot si napisala v drugem postu.Mogoče pa tudi zato, ker nekaterim ljudem res ni pomembno, če ima pes rodovnik in ga imajo radi na vsak način! Pa mogoče se ti ljudje res ne zavedajo, kaj vse to prinaša, na kar sta že opozorili.
Kakorkoli sama menim, da vsa kritika in grde besede napačno letijo na lastnike. Meni se tukaj zdi bolj pomembno, kako skrbiš za psa. Večina, ki kupi nerodovniškega psa pač nima namena podpirati takšne reje, ampak si le želi psa. Sama si psa nisem omislila na horuk, veliko sem se prej poučila in pozanimala o negi, šolanju ipd. Še vedno pa sem, priznam, premalo vedela o tem, zakaj je rodovnik pomemben, ker meni ni bil. O tem bi bilo javno potrebno več govoriti!

In zanimivo se mi zdi, da sem bila obtožena trmanja in tega, da se mi ne da nič dopovedati, samo zato, ker imam sama nerodovniško psičko, torej mešanko, čeprav se moje stališče ne razlikuje od vajinega. Kaj točno sem želela s svojim "trmanjem" povedati, pa sem napisala v prejšnjem postu.



McKruster

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 600
    • Točke: 1
Odgovori #236 : 05 November 2008, 11:41:46
Glej, če ljudje takšnih psov nebi kupovali, potem jih ti rejci, ki se jim gre za denar ne bi prodajali. Ti, ki so že na svet bi se podarili dobrim ljudem, zdaj se pa z njimi služi. Torej ni problem v tem, da se komu zgodi leglo mešancev, za mladičke lepo skrbi in jih potem podari ali proda za simbolično ceno - ampak takšni ljudje so prej izjeme kot pravilo. Večina nerodovniških se skoti samo zato, ker ljudje v tem vidijo denar, so slabo oskrbljeni, nezadostno socializirani in vanje ni vloženega nobenega denarja in časa. Če vi niste dobili takšne psičke bodite izredno veseli, ste imeli srečo, ampak več sreče kot pameti.

Zato poskušamo lastnikom nerodovniških dopovedat, da naj sestopijo iz oblakov. Ker za prodajalce je pomemben samo denar, dokler so kupci, tako dolgo je denar, če ni kupcev, ni denarja in nesmiselna načrtna nerodovniška vzreja propade. Načrtna je namensko poudarjena, ker tista je najbolj gnila.



Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #237 : 05 November 2008, 13:33:26
Večina nerodovniških se skoti samo zato, ker ljudje v tem vidijo denar, so slabo oskrbljeni, nezadostno socializirani in vanje ni vloženega nobenega denarja in časa. Če vi niste dobili takšne psičke bodite izredno veseli, ste imeli srečo, ampak več sreče kot pameti.

S tem se ne strinjam povsem, ker če kupuješ psa in veš, kako izgleda zdrav mladič, da more biti razglisten in za kaj vse mora biti cepljen in druge pomembne reči lahko po pameti kupiš kateregakoli psa.Se pa drugače strinjam s tem, v kakšnem stanju je večina nerodovniških psov in priznam, da sem imela ob malo pameti tudi veliko srečo.

Zato poskušamo lastnikom nerodovniških dopovedat, da naj sestopijo iz oblakov.

O tem govorim. Ko si enkrat lastnik nerodovniškega psa nimaš več kaj narediti. Lahko le prevzameš odgovornost in zanj lepo skrbiš, kot si vsak psiček zasluži. Zato menim, da bi bilo bolje pametne nasvete in morda kdaj ostre besede nameniti bodočim lastnikom nerodovniških psov, še preden se ti za njih odločijo.

Zakaj pa se o tem več ne govori javno? Pa tudi recimo v kinoloških društvih? Do sedaj sem tovrstne teme zasledila samo na forumih, ki pa dosežejo po mojem mnenju bore malo bodočih lastnikov psov.



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #238 : 05 November 2008, 14:07:19
S tem se ne strinjam povsem, ker če kupuješ psa in veš, kako izgleda zdrav mladič, da more biti razglisten in za kaj vse mora biti cepljen in druge pomembne reči lahko po pameti kupiš kateregakoli psa.Se pa drugače strinjam s tem, v kakšnem stanju je večina nerodovniških psov in priznam, da sem imela ob malo pameti tudi veliko srečo.

O tem govorim. Ko si enkrat lastnik nerodovniškega psa nimaš več kaj narediti. Lahko le prevzameš odgovornost in zanj lepo skrbiš, kot si vsak psiček zasluži. Zato menim, da bi bilo bolje pametne nasvete in morda kdaj ostre besede nameniti bodočim lastnikom nerodovniških psov, še preden se ti za njih odločijo.

Zakaj pa se o tem več ne govori javno? Pa tudi recimo v kinoloških društvih? Do sedaj sem tovrstne teme zasledila samo na forumih, ki pa dosežejo po mojem mnenju bore malo bodočih lastnikov psov.

Pri nakupu psa ni treba paziti samo na to, da mladič izgleda zdrav (by the way, kako lahko laik ugotovi, ali je pes zdrav?), cepljen in razglisten. Pomembno je zdravje prednikov. To pa je mogoče ugotoviti samo s pomočjo rodovnika, ker so samo tam napisani predniki. Pri nerodovniškem psu moraš verjeti rejcu na besedo, pa še ta z malo sreče (če mladiči niso od nekje drugod) pozna samo mater in očeta. Pa še v tem primeru zaradi popolnega nepoznavanja pasme in neopravljenih za rodovniške pse predpisanih testov pojma nima, ali sta res zdrava (oz. ali nista prenašalca določenih bolezni). V tem je catch.

Verjemi mi, da se marsikatera ostra beseda nameni tistim, ki se trmasto odločajo za nerodovniškega psa, ampak v veliki večini se ti ljudje ne obračajo po nasvet pred nakupom, ampak pograbijo oglasnik, najdejo oglas, zavrtijo telefonsko številko in pes je naslednji dan že doma. Potem pa začnejo tuhtati in spraševati. Veliko je tudi takšnih, ki se na vzreditelja rodovniških psov obrnejo s svojimi dvomi pred nakupom psa, ta jim iskreno pove, kako in kaj, pa vseeno kupijo nerodovniškega. Zato, ker je par sto evrov ceneje in ker se ga da dobit takoj, ni treba čakat nanj. Ko se začnejo zdravstvene težave pa spet na juriš z vprašanji na vzreditelja rodovniških psov. Zakaj že? Mogoče zato, ker jim oseba, kjer so mladiča kupili noče ali ne zna svetovati. Oziroma, med njimi in to osebo ni tistega odnosa, ki se ponavadi vzpostavi pri nakupu rodovniškega psa, kjer vsak spodoben vzreditelj ostane v stiku s skrbniki svojega mladiča in jim že takoj na začetku poleg vseh informacij da tudi vedeti, da jim je vedno na voljo za vprašanja in zadrege. Pišem ti iz lastnih izkušenj, kot lastnica rodovniških psov in kot vzrediteljica.

Kolikor sem brala zgornje poste, se nihče ni znašal nad tabo. Podan ti je bil odgovor na tvoje vprašanje, ali so vsi višavci tako občutljivi, ki je neizogibno pripeljal v to debato. Težave tvoje psičke nimajo nič opraviti z njeno pasmo, po vsej verjetnosti pa veliko z njenim poreklom. Neprijeten odgovor, priznam, ampak resničen.

O teh zadevah se veliko govori v pasjih krogih, informacij je veliko na internetu, pa na televiziji in še kje. Vendar jih ljudje ne jemljejo resno. Pač po liniji najmanjšega odpora. Priznam, da bi lahko KZS na tem področju več naredila z javno izobraževalno kampanjo, vendar politika KZS je jasna: večkrat so se izrekli, da nerodovniška reja pač ni njihova domena in zato se s tem ne mislijo ubadati. Mogoče sebično, ampak resnično. Po zakonu mora lastnik psice preprečiti, da bi ta zanosila in skotila neželene mladiče. Sliši se fajn, ampak catch je v besedi neželeni. Vsak štepar bo rekel, da so mladiči, ki jih producira, še kako zaželeni. Nikjer ni prepovedi nerodovniške reje, veterinarska inšpekcijska merila so minimalna (psici, ki koti na trimetrski ketni in ima zraven kastrolo vode in kastrolo odpadkov z mize, pa razmajano kočo, po teh merilih nič manjka). Živali se pri nas po zakonu tretirajo kot predmeti, blago, artikli in nič drugega. Sicer se pa ljudstvo v povprečju do njih tudi tako obnaša. Če bi bil prevladujoči duh v naši deželi drugačen, bi imeli zakonsko prepoved nerodovniše reje kakršnihkoli živali (to v nekaterih državah obstaja in pri njih je tudi veliko manj zavrženih živali).

Vedno znova pridemo do tega, da mora ravnati vsak zase odgovorno in etčno. Vsak nosi odgovornost za svoja dejanja in zanje ni kriv nihče drug. In ko kupec nerodovniške živali (v tem primeru potrošnik) ugotovi, da so ga nategnili, ima vso pravico, da uporabi pravna sredstva, ki so mu na razpolago, da prijavi prodajalca inšpekciji, se obrne na zvezo potrošnikov itd. Ampak v duhu, ki pri nas prevladuje, tega skoraj nihče ne naredi. Večinoma se jamra po forumih in v domačem/prijateljskem krogu, to je pa tudi vse. Brez konkretnih prijav, podkrepljenih z dokazi o stanju kupljene živali ni mogoče zašit nobenega šteparja. Pri tem so kinološka društva popolnoma nemočna. (Spet govorim iz izkušenj.)

Tebi in tvoji psički želim, da se čimprej pocajtata in da zdravstvene težave čimprej izginejo.

lp

+1



Heilie

  • *
    • Prispevkov: 85
    • Točke: 0
Odgovori #239 : 05 November 2008, 15:34:33
Kolikor sem brala zgornje poste, se nihče ni znašal nad tabo. Podan ti je bil odgovor na tvoje vprašanje, ali so vsi višavci tako občutljivi, ki je neizogibno pripeljal v to debato. Težave tvoje psičke nimajo nič opraviti z njeno pasmo, po vsej verjetnosti pa veliko z njenim poreklom. Neprijeten odgovor, priznam, ampak resničen.

Tole bo pomota, ker tega nisem spraševala jaz.

Se mi pa še vedno ne zdi prav, da se človeka z nerodovniškim psom napade, če prosi za pomoč, ker pes nima rodovnika in se mu reče, da je v tem problem, pomoči pa ni deležen.
Lastniki smo različni, zakaj imamo takega psa lahko obstaja veliko razlogov in vsaka zgodba je drugačna. Če ima pes zdravstveno težavo in jo želimo rešiti oz. psu pomagati je to zame odgovorno ravnanje lastnika, ki prosi za nasvet. Res žalostno, da ljudje, ki imajo radi živali in psom želijo dobro takole pomagajo nekomu, ki se zanje obrne po nasvet. Temu naj bi bili namreč forumi namenjeni, mar ne?

Tole pa je tudi ves point, ki sem ga hotela povedati!