Beagle

ursa · 1475901

evagirl

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #2040 : 24 September 2008, 19:45:56
ojej...ko tole berem me je kar groza. Pol pa res rabiš enga svetovalca,ko se odločaš za nakup. Definitivno ga jst bom :)



Ferry

  • Gost
Odgovori #2041 : 25 September 2008, 07:07:59
Ribica imaš prav,

itak hodijo nekateri na ta forum, da podžgejo ogenj in z nobenim drugim interesom.

Kar se pa tiče tistega, kar je napisala hesta, da je tvoj kužek miss sveta, pa se kar strinjam s tem, če bi bili vsi rodovniški tako lepi, pravilni in brez vidnih defektov, bi bila stvar čisto OK. Kar se pa tiče porekla tvoje kužice pa ti žal ne morem pomagati, tukaj je največji strokovnjak hesta.

Evagirl,

definitivno se ti splača za nakup vprašati pravega svetovalca, ki zna brati tudi rodovnike, pa en pomemben podatek, ne smeš gledati na ceno, ker potem bo tvoja pot vodila točno k tistemu, ki je najmanj primeren. Mislim pa, da smo danes že tako napredni, da nam pot v tujino tudi ne predstavlja take ovire in definitivno svetujem, da pri nakupu pogledate čez severozahodne meje naše države.

LP



evagirl

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #2042 : 25 September 2008, 09:57:42
Ma ne sej cena tuki niti ni tak problem. Sej je pač res velik dnarja sam pri takih stvareh pa res ne moreš šparat ane. Tujina...če se bo le dalo bo najbrž res najbolje,ampak do tam je še dolga pot. Tako da takrat,ko bo čas se bom definitivno mogla s kom posvetovat.

Do takrat bom pa upam še kakega vidla pobliže in se lažje odločila :D



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2043 : 25 September 2008, 12:38:01
Citiraj
Ampak po tvojem pisanju sodeč, si ti ena od tistih, ki psov brez rodovnikov nimaš za mešance, ampak za čistokrvne brez rodovnikov.

Točno tako. Ne vem kateri kekec je začel na ta način žaliti mešance. Žal se je neprimerna ternminologija že precej prijela. Psi brez rodovnika, ki po zunajosti in karakterju ustrezajo neki pasmi niso mešanci. Nekega ustreznega izraza za njih sploh nimamo, še najbolj ustrezen izraz je pač nerodovniški. Mešanci so originali, nerodovniški psi so pa kot ponaredki blagovnih znamk.
Nerodovniška vzreja je za pasmo škodljiva, več ko jo je, večja je škoda. Pa ne mogoče zato, ker bi bili nerodovniški psi tako zelo zanič. Saj je vseeno kakšni so, v rodovniško vzrejo itak ne pridejo. Prav tako škoda, ki jo povzročajo pravim vzrediteljem, ker nižajo ceno rodovniških mladičev, za samo pasmo ni pomembna. Pri samojedih (da ne bom pisala o pasmah, na katere pravite da se ne spoznam) je veliko povsem solidnih nerodovniških psov, nekateri so celo izredno lepi. Prava škoda za pasmo je v tem, da so ti psi za pasmo izgubljeni.

Citiraj
No npr. dajmo promovirati samojede, ki so plečne višine 70 cm, meni so taki super, ker imam rada velike pse, pa npr. s poklopljenimi ušeski in ozkim tankim gobčkom, ful bi bili elegantni in meni zelo všečni in lepi samojedi

No vzemimo zgornje za pesniško pretiravanje. Previsoki samojedi (ne ravno 70 cm) se pojavljajo, veliko jih je zlasti v  vzhodni evropi. Se je zgodilo, da so se previsoki psi na razstavah dobro odrezali. Tudi na vzrejnem so prišli skozi. Če je pes sicer dobro grajen in skladen, tipičen, z lepim gibanjem in značajem, bi ga bilo škoda izgubiti zaradi par odvečnih centimetrov. Ali pa recimo napačno nošeni uhlji - ravno klapouhih samojedov še nisem videla, so se pa pojavljali taki z napačno nastavčljenimi ušesi. To je napaka, ki jo vsak vidi takoj, naravnost bode v oči in psa zelo skazi. Pa vendar - če je tak pes sicer kvaliteten, ga je škoda izgubiti.

Tisto, kar dejansko ogroža pasme ni to, da v vzrejo prihajajo tudi psi, ki niso vrhunski. To, kar ogroža pasme je ožanje genetskega poola. Pasme ogroža hiperselekcija in izločanje vsega, kar ni "šampionsko". Prostor mora ostati tudi za drugorazredne pse, za tiste, ki jim zaničljivo pripisijete "slabo pravdobro". Z izbiro dobrih kombinacij od njih dobimo čisto solidne potomce. Prav tako je treba znotraj pasme pustiti raznolikost. Pri samojedih se k sreči še da izbirati med bolj "špičastimi", če uporabim tvoj izraz, in bolj medvedastimi, tudi v velikosti se da kar dosti izbirati, odvisno od tega, kaj ti je bolj všeč. Pa v dolžini dlake, pa v nagonih....Na razstavah pa zmagujejo enkrat eni, enkrat drugi, kar je tudi prav.



Ferry

  • Gost
Odgovori #2044 : 25 September 2008, 13:01:35
Lej Lanabela, par besed, ker se mi ne da več,

tvoj prvi odstavek: brez komentarja, ljudje smo si različni in mi mešancev ne priznavamo za čistokrvne, ti jih, zadeva zaključena.

Drugi odstavek:

daj si dopovej, da to kar se dogaja pri beaglih ni vzreja, amapak zaslužkarstvo, njim je le do denarja in o pametnih paritvenih kombinacijah nimajo pojma, če ne dobi poceni in blizu sebe samca za skok bo pač vzel prvega (lahko je oče, brat, te psice oz. mešanec) važno je le, da čim manj stane in to je to, zato pa imam rodovnik pri sebi, ko je brat naskočil sestro in ven je prišel "čudoviti" rodovniški beagle. To kar pišeš o vzreji in paritvenih kombinacijah je meni jasno, vendar žal pri rejcih beaglov v Sloveniji ni tako, zato pa je vedno večja iznakaženost pasme (ne žal samo vizuelno, ampak tudi zdravstveno). Mi to vidimo, ti pa ne, ker pač nimaš beagla in zame je zadeva zaključena.

LP



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2045 : 25 September 2008, 13:26:45
Če se lahko pes iz take vzreje dobro uvrsti na razstavi, potem ni tako slaba kot govoriš. Glede na vajino pisanje tu in drugot to sploh ni enkrat samkrat in edinkrat. Se zgodi, da je kakšen sodnik zanič. Vsi, ki so bili opljuvani pa to zanesljivo niso.


Ferry

  • Gost
Odgovori #2046 : 25 September 2008, 13:42:08
Ah, Lanabela,

ne vem, kje ti živiš, deluje kot, da si z lune in niti ne veš kaj, kako se tu dol dogaja, je pa fajn, vsaj živš nekje daleč v svojem svetu in ti je lepo. Sem ti kar malo fouš tvojega gledanja čez rožnata očala.

Lp



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #2047 : 25 September 2008, 13:48:21
Samo toliko:
- psi ki imajo rodovnike so RODOVNIŠKI
- psi ki nimajo rodovnikov in so npr. podobni rodovniškim psom so mešanci oz. križanci

O temu se je že toliko pisalo, da vas je lahko res že sram da ne dojamete tega, vsaj tisti, ki nonstop prebirate ta ali ostale forume.  >:( Sploh ne vem zakaj sem tako jezna, ker bi se lahko človek samo še  :'( nad takimi d........ posti.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2048 : 25 September 2008, 14:04:35
Citiraj
psi ki nimajo rodovnikov in so npr. podobni rodovniškim psom so mešanci oz. križanci

Bilo bi lepo, če bi bilo tako simpl, pa ni. Pes ki nima rodovnika in po zunanjosti in karakterju ustreza pasmi ni mešanec. Pes je to kar je, psa ne naredi papir. V katero kategorijo bi pa dala psa, ki nima papirjev, pa lastniku z DNA testi uspe dokazati izvor? Pasma je taksonomski pojem, tako kot podvrsta, vrsta, rod.... Preberi si definicijo pasme v kakšnem učbeniku.
Rodovnik je potrdilo, da je pes čistopasemski. Psa pa rodovnik ne naredi - tudi za rodovniške se včasih izkaže, da je imel še en cufi prste vmes. Je pa ta možnost bistveno manjša kot pri psih neznanega izvora.

To, da nerodovniške pse imenujete mešanci, je žalitev za mešance.


Ferry

  • Gost
Odgovori #2049 : 25 September 2008, 14:10:13
Lanabela,

očitno nas kar nekaj nasprotnega mišljenja od tebe in strinjam se, kar je napisal tjas.

Če se lahko pes iz take vzreje dobro uvrsti na razstavi, potem ni tako slaba kot govoriš.

Ha, ha, ha, potem zagovarjaš tudi INCEST, upam, da nimaš otrok.

Lp



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #2050 : 25 September 2008, 14:16:03
To, da nerodovniške pse imenujete mešanci, je žalitev za mešance.

Kakšna žalitev za mešance?  ???


Pes ki nima rodovnika in po zunanjosti in karakterju ustreza pasmi ni mešanec. Pes je to kar je, psa ne naredi papir.

Kaj pa je potem zate tak pes?  ::)   Ja res je da je pes pes, in maček maček,...... ampak v KINOLOGIJI so opredeljeni pojmi kaj pomeni pes Z rodovnikom in pes BREZ rodovnika. Pa si ti vzemi kako knjigo in preberi kakšen pojem.  ;)

No ko smo že pri temu jaz imam rodovniškega psa in imam mešanca. Kaj zato žalim mešance?  ??? ::)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2051 : 25 September 2008, 14:33:07
To, koliko vas je nasprotnega mnenja ni pomembno. Saj tudi vsi pišejo, da se samice sterilizira, pa se jih v resnici (razen izjemno redkih izjem) kastrira.

Incest, ki ga pri živalih imenujemo inbreeding, je pri vzreji živali povsem običajna metoda, s katero utrjujemo določene lastnosti. Zelo koristna, če se uporablja v pravi meri, zelo škodljiva, če se pretirava.

Če pa to leti na neko parjenje brata in sestre: to je slaba kombinacija in se načrtno uporabi silno redko. Verjetno je šlo za "nesrečo" oz je vsaj rejec zadevo prikazal tako. Prav je, da taki mladiči dobijo rodovnike. Se pa take  "nesreče" ne bi smele ponavljati.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #2052 : 25 September 2008, 14:42:34
Bilo bi lepo, če bi bilo tako simpl, pa ni. Pes ki nima rodovnika in po zunanjosti in karakterju ustreza pasmi ni mešanec. Pes je to kar je, psa ne naredi papir. V katero kategorijo bi pa dala psa, ki nima papirjev, pa lastniku z DNA testi uspe dokazati izvor? Pasma je taksonomski pojem, tako kot podvrsta, vrsta, rod.... Preberi si definicijo pasme v kakšnem učbeniku.
Rodovnik je potrdilo, da je pes čistopasemski. Psa pa rodovnik ne naredi - tudi za rodovniške se včasih izkaže, da je imel še en cufi prste vmes. Je pa ta možnost bistveno manjša kot pri psih neznanega izvora.

To, da nerodovniške pse imenujete mešanci, je žalitev za mešance.
Se podpišem z napisanim :)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2053 : 25 September 2008, 15:34:09
Oh, še malenkost. Ravno rezultat paritve brat - sestra dokazuje, da ne gre za mešance. Dokler ni bilo DNA testov, se je na ta način preverjal genotip živali. (kdor ne ve zakaj, naj ponovi osnovno Mendeljevo genetiko)


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #2054 : 25 September 2008, 15:53:44
Uffff ste napledli križem kražem enega šmorna :P

lanabela; jaz te zelo rada berem, tudi  kakšen nasvet tvoj mi je že prišel prav , ampak tukaj se pa eno malo ne strinjam s teboj.
Sej v teoriji- nasplošno gledano bi ti še kakšno stvar dala prav... kar se pa tiče lovske kinologije  in telih rodovnikov,  pa zadeva ni tako enostavna. ;)

zastopim , hesto in ferry zakaj skačeta v luft :)
Pri nas je zadeva taka- da lovci ne morejo peljati psa v lovišče v kolikor le ta nima rodovnika- kar je seveda pogoj za opravljanje PNZ- ja ;)

In pač ker bigl( no pa tudi drugi goniči)- so nekje najbolj zastopani med lovci pri nas.
In seveda- ker je pač lovski pes za marsikaterega še vedno zgolj orodje....  je pač tako. "Cenejša kot je lopata- boljša je"-" ko se Z-jeba kupiš drugo".

in tako se je marsikje naredil marsikakšen incest- in pa kiks in ups..... ;) .... ampak.... tak ups je imel še vedno  mamo, ki je bila  npr. čistokrvna...... oče pa "  kdor koli že" lahko je bil posavski gonič, ki je bil čisto slučajno tam zraven, lahko istrski, lahko hanoveranec.... ali pa celo nemški lovski gonič.( prekleto malo je bilo inbreedinga zaradi lepote- kar je seveda popularno pri nekaterih pasmah)
pač mladički so ven prišli.... treba jih je oddat....wtf. goniči so( kakršni koli že)...  samo rodovnika pa ni.

Torej pa rešimo zadevo takole .... dejmo mu tist pogojni- rezervni rodovnik- da bo dec vsaj jagal lahko legalno z njim  ;)

no pa se je začelo......pa zadeva še niti ne bi bila tako grozna, če se ne bi en cepc tam v Holiwoodu spomnil narest enga pasjega filma in za glavno zvezdo dat bigla.  In bigl je ratal" iskana roba"
Zdej je pa pi*darija popolna. ....  ker so tudi tisti z pogojci šuške zavohali ;)


pa še nekej  glede mešancov in rodovnikov..
Čistokrvnost se dokazuje na papirju!- Torej rodovniku. Če pes rodovnika nima- je neznanega porekla!( torej zame enako kot mešanec-  meni je dokaz papir- katerega lahko preverim/ za vsakega cucka posebej, ki ga ima v svojem deblu napisanega, če se mi lih slučajno zahoče ;)...... rekla kazala-dokaž da ima vse prednike  iste pasme - če ni rodovnika! -- zame ni dokaz. Da bi meni nekdo kot novemu kupcu predlagal DNK test- da opravim za dokaz, da so njegovi psi čistokrvni ga pošljem v tri pi*de materine

p.s. moj butast sosed tudi trdi da ima čistokrvnega bernskega planšarja.....pa jaz dam takoj zdejle ja*čnike kromirat- če se je pri tistem psu bernc sploh mimo sprehodil. Od bernca tudi B ni. ;)

Jaz se na standard bigla  ne spoznam..... moj star foter jih je imel leta in leta... pred davnimi časi v dobi dinozavrov.... ki je redko kater njegov solovec sploh imel rodovniškega. On je bil pač fen. Tako kot sem jaz za ptičarje.
In tud meni , ne bi bilo vseeno da se dela škoda pasmi...... hvala bogu da še noben holiwoodar ni filma o gordonu ali pa žimavcu neredil.
Ko je bil narejen film o unem Red-u...irskem setru- takrat  so setri izstopili iz lovske kinologije. ;)

Zavedejte pa se ene stvari- prvoten namen bigla je bil pes ustvarjen za lov- torej je tudi njegov standard temu prilagojen.

p.s.s. še o Krkinih biglih
Krkini bigli....... da ne bo kdo mislil , da se govori o kakšni psarni. KRKA- formacevtska tovarna!!!!!

Ne krkini bigli so bili poizkusni "zajčki"....  zato ker naj bi bigl lažje prenašal bolečino
Torej so jih pikali in na njih testirali vse mogoče....   tisti "zajček" ki ni pričakal naravnega konca..oz. zdravilce ni delovalo- je pač šel v večna
Za nove pa niso rodovniških jemali( predrag zajček ;) ) ampak take ki so imeli v sebi še vedno malo bigla - če pa ni bil čisti pa pač ni bil.....

jaz sem jih videla- na lastne oči. Sory samo tisti ki reče da Krkini bigli so mu bili všeč.... pač ne ve kaj govori.... tisto je bilo zgolj podobno biglu.

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Žana

  • *
    • Prispevkov: 186
    • Točke: 0
  • Žanči
Odgovori #2055 : 25 September 2008, 17:13:17
Ja, ja kriza.. ta televizija je pogubna zadeva za človeško vrsto :) Tako kot so bili škotski ovčarji popularni zaradi Lassie in novofundlanci zaradi Sreče na vrvici, tako je zdaj beagle zaradi filma in reklame za Hyundai ::)  Kolikokrat sem slišala " Ooo,to je pa ta iz reklame, takega bi pa mi imeli, k je tko luškan". Še dobro, da sem se sama odločila za beagla še pred vso to šaro in popularnostjo, da vsaj vem, da sem se odločila iz pravih razlogov in ne zaradi neke reklame. In hvalabogu imam rodovniškega beagla! ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2056 : 25 September 2008, 17:35:12
Damjanati: ja pa smo res malo zaglibili

kar se lovcev tiče so res "pain in the ass",  o tem kaj delajo z rodovniki se da precej slišat...ampak priznaj - lovci niso uničili še nobene svoje pasme. tistim, ki ostajajo v lovskih rokah, gre dobro. Klub vsemu. Pasma gre navzdol, ko se začne množična vzreja za razstave in za hišne ljubljenčke.

o Krkinih biglih: biglov za poskuse niso vzeli ker bi bili kaj manj občutljivi za bolečino. Boli njih. Pač pa zato, ker je pasma pripravna: so ravno prav veliki, kratkodlaki, sorazmerno nezahtevni in zdravi, prijazni do ljudi in ne skoljejo se če so v skupini (ponavadi). Poleg tega so med različnimi pasmami razlike v metabolizmu kar velike in poskusi ne bi bili primerljivi. V Krki so pse rabili v glavnem za predklinične poskuse. Ti poskusi pa so izredno dragi, cena poskusne živali je v primerjavi s tem malenkost. Psi neznanega porekla so za take namene povsem brez vrednosti. Ne vem ali so prvi bigli imeli FCI rodovnike, vsekakor pa so imeli povsem čisto poreklo. Kaj so naredili iz njih skozi generacije ne vem. Jaz vem, kakšni so bili bolj od začetka. Zato, ker so precej uporabljenih  biglov, ki so bili uradno evtanazirani vzeli ven za hišne ljubljenčke. Tisti so bili v redu.

Veliko psov, ki so jih prodali za "čistokrvne" je dejansko mešancev. Govorim o psih, ki ustrezajo pasemskemu standardu, nimajo pa papirjev. O njih ne moremo govoriti kot o čistopasemskih, ker nimajo znanega porekla. Mešanci pa tudi niso. Ne najdem pravega izraza zanje, najbližji je nerodovniški.

Kar pa se holivuda tiče se motiš - goldni so zvezde v številnih filmih. Ampak popučlarni so že tako in tako, njim skoraj ne more več naškoditi.


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #2057 : 25 September 2008, 19:16:54
A se kar ne bomo debatirali tisti, ki imamo beagle? Jaz tudi nimam pojma, kaj se dogaja pri samojedih in pri ne vem, bostoncih ali pa civavah, in se tja ne mesam, ker ne poznam scene.

In Lanabela, dejstvo je, da pri nas REDKO kdo sploh izbere pravilno paritveno kombinacijo. KAr nekaj strani nazaj se je javilo neko dekletce, ki je kupilo pri KD Mislinja "beagla" in kako je znorela, da naj jo kar tozimo, ko smo ji povedali, da je to samo pes PODOBEN beaglu - tace je imel take pri 3 mesecih, kot jih ima moja sedaj oz. odkar je zrastla do koncne visine. Pa tudi tujina ni vedno pravi izbor, je tudi tam treba malo gledat. En znanec (no, spoznala sva se prek foruma oz. maila) je tudi kupil psa na Ceskem, pa ima potomce iz linije Dufosee (mislim, da se pojavljajo tudi pri Hoochu ali pri komu, ne vem), pa je beaglecek malo visok, meni po izgledu ni najbolj vsec itd. Kako zgleda sedaj, ko je star vec kot eno leto, ne vem, ker se ze dolgo nisva slisala. Kupil ga je pa tam zaradi cene, ker je stal 450€. Takle je bil kot mladicek: http://beaglicaluna.blogspot.com/2007/09/luna-in-ice.html

No, tole je tudi mesanec med kraskim in nemskim ovcarjem, kdo bi si mislil. Mama naj bi bila krasevka, pa je dalec od tega, je ze ona z necim (z)mesana.

http://bp0.blogger.com/_euyKXQs-aTA/RdjXpxanA-I/AAAAAAAAAMg/EZ-AYIiv1fA/s1600-h/bart.jpg


It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


cil_iz_dobrce

  • *
    • Prispevkov: 11
    • Točke: 0
Odgovori #2058 : 25 September 2008, 21:38:08
Čau Ribica. Da še lastniki beaglov kako rečemo (oz. po mnenju nekaterih nimam beagla, pa vendar). Zakaj sem se odločil za beagla. Ja všeč mi je po izgledu, sicer ga nisem videl še v nobenem filmu, dostikrat pa na sprehodu. Začel sem brati o pasmi in izvedel o njegovi trmi, pameti, vztrajnosti, potrebi po gibanji in vse kar še pripisujejo beaglu. In to me je prepričalo za nakup, ne to, da je lep trikolorc. Od same želje po beaglu do nakupa je minilo nekje dve leti, ko sem se prepričeval, da mu bom lahko nudil vse kar potrebuje in skrbel zanj tako kot treba. Vsekakor sva šla v šolo (KD Bajka) in prišla do bbh-ja, kar je za beagle več kot priporočljivo. Sedaj lahko to izjavo dodatno potrdim. Moje svojeglavo bitje je z mano skoraj cel dan, doma, v službi, na sprehodu, na kavi... kjerkoli. Pomoje se mu v življenju gode, kot marsikaterem psu ne. Da pa zaposlim njegov nemirni um sva skoraj eno leto obiskovala pasjo šolo, agility in zraven še kako razstavo. Tečeva, hodiva v gore, na dolge sprehode, kolesariva, samo da beaglu dogaja.

Zakaj sem se odločil za leglo pri vestru. Videl sem, da je oče legla Hooch (ja on ima več prednikov pri Dufosee) in pes mi je bil všeč. Naslpoh so mi všeč beagli z več črne barve. Po obisku pri njemu sem spoznal še Aro (samico), mali štruklji so me takoj očarali in Mr. Chivas je samostojno prišel do mene, zato je bil izbran (oz. on je mene izbral). Ko sem gra prišel iskat je mali štrukelj znova prvi prišel do mene in takrat sem videl, da mi je bil usojen. Cil iz Dobrče oz. po domače Chivas je nekaj najlepšega kar se mi je zgodilo. Občutek imam, da sem svoj čas prvo leto njegovega življenja posvetil samo njemu.

Preprosto ne razumem, kaj točno slabega se bo z njim začelo dogajati ker je od Vestra. Tudi ko sem bil tam, je bilo pač vse po jagrsko, ampak nobenih prej omenjenih zlorab. Če res izhaja iz Krkinih beaglov mi je popolnoma vseeno. Vesel sem, da so prenehali s poizkusi, ker se mi to zdi zares grozno. Na razstave sem šel da vidim kakšnega beagla sem dobil in glede na ocene sem več kot zadovoljen. Možno, da ni vrhunski, ampak zagotovo ne bom verjel, da ima toliko napak, ker nekdo na tem forumu zganja histerijo. Če je celotno Chivasova linija res tako slaba bi se moralo to že pokazati. Vsaj sodniki bi mi morali povedati, da imam degeneriranega psa. In brez skrbi, tudi če bi izvedel, da je Chivas najbol nestandarden beagle na svetu bi se mu v življenju godilo isto kot se mu sedaj.

Tudi jaz sem zvedel, da je žal incest v kinologiji dovoljen. Vem kaj pomeni pogojni rodovnik in verjamem, da znajo nekateri jagri s psi delati drugače kot uveljavljene psarne. Ampak nič od tega ne spremeni dejstva, da imam rodovniškega psa. In vsem vam, ki imate leglo od jagra, tudi vi imate čistokrvnega rodovniškega beagla. Če naj bi jim bilo pri vzreditelju res tako slabo, je vaša naloga, da jim vse preostale dni ki jih bodo preživeli z vami naredite čim prijetnejše. In ravno ta del življenja je za pse bolj pomemben zato jim ga naredite čim prijetnejšega.

V kinologiji se žal dogajajo še veliko hujše stvari. Po drugi strani se pa tudi z ljudmi.



Ferry

  • Gost
Odgovori #2059 : 26 September 2008, 13:15:38
Lanabela, Cil iz Dobrče,

Tudi jaz sem zvedel, da je žal incest v kinologiji dovoljen.

Incest ni dovoljen pri vzreji, ne pri nas, ne nikjer drugje, naredijo pa se lahko le res redke izjeme, ko gre za res redko vrsto psa izrednih kvalitetnih linij in to v vzreji nekoga, ki se s tem že dolgo bavi in ve kaj dela, drugače pa je absolutno prepovedan in nevem, če se je v Nemčiji, kjer je na mio paritev zgodil en dovoljen incest, bi prej rekla da ne. In incest ni inbreeding, ampak je incest, preberi si vse pavilnike o vzreji, pa tu mislim predvsem tuje, kjer je ta stvar strogo ločena in inbreeding je popolnoma nekaj drugega kot paritev brata in sestre oz. očeta in hčere. Pač, če ti delaš inbreeding tako, da tvoji samodjedi skačejo nekontrolirano en na drugega, brat, sestra, oče-hči, potem to še vedno ni treba razglašati kot vseesplošno dovoljeno kot del inbreedinga, glupost pa taka.

In zavdati se morate, da je Lanabela okno sveta in če kdo kaj ne ve, naj se obrne na njo, ali naj bo fizika, kemija, veterinarstvo, lovstvo, beagli itd. pač je svetovni specialist na vseh področjih.

Drugače pa Cil iz Dobrče, smo tukaj vsi tisti, ki imamo radi svoje živalice, kakršnekoli že so, tako, da to kar si napisal je za nas samoumevno in taki smo tudi vsi mi, kar se tiče ljubezni.

To, kje pa si psa kupil, in kako tega možakarja poznaš, to pa je že druga zadeva in mislim, da me tukaj pač ne boš razumel, ker mi tega gospoda poznamo pa res že zeloooo dolgo in točno vemo kam pes taco moli. Ti imaš pač tako mnenje o njem, ker je nate pač naredil tak vtis, mi pa imamo glede na dolgoročno znanstvo drugačna mnenja in tukaj bomo končali.

LP



Ferry

  • Gost
Odgovori #2060 : 26 September 2008, 13:30:48
No, pa toliko v vednost, iz nemškega pravilnika o vzreji in malo prevoda za kaj gre:

.....
2.4  Inzucht (takoimenovani inbreeding - je to kar je opisano v tej točki)Auf engerer Blutsverwandtschaft gegründete Zucht, in der ein Vorfahre mindestens je einmal auf Vater- und Mutterseite vertreten ist. Inzucht ist Verwandtschaftszucht, wobei der Verwandtschaftsbegriff auf die ersten vier Ahnenreihen beschränkt wird. Im Sinne dieser Zuchtordnung werden darunter Paarungen zwischen Verwandten 2. bis 4. Grades in gerader oder Seitenlinie verstanden. Beispiele: Onkel und Nichte, Neffe und Tante, Vetter und Base, Großeltern und Enkel.
2.5  Inzestzucht (tukaj pa je opisan incest)Paarungen zwischen Eltern und Kindern oder zwischen Geschwistern, also zwischen Verwandten 1. Grades (genehmigungspflichtig nach Nr. 3.4).
....

to je točka, ki opisuje, kdaj je incest dovoljen in to le pod pogojem, da je incest prej prijavljen še preden se zgodi, in da je dovoljen od vzrejne komisije, vendar poudarjeno res v izredno redkih-izjemnih primerih, drugače je prepovedan.
4. Einer Inzestzucht muss der Zuchtleiter vor dem geplanten Deckakt zustimmen. Die Nachzucht ist zu überprüfen. Inzestzucht soll nur ausnahmsweise erlaubt werden.

Samo toliko, da ne bo kdo mislil, da je pa vse dovoljeno, ko trdi Lanabela, da je to samo del inbreedinga. In tu se lepo vidi, da je incest strogo ločen on inbreedinga, kar je popolnoma druga stvar.

Lp



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #2061 : 26 September 2008, 13:43:49
Naj najperj potolažim tiste, ki dobijo pike, ko vidijo da spet nekaj packarim po njihovi in samo njihovi temi. Punce saj vas bom pustila pri miru. Naj samo še pojasnim, zakaj sem se pravzaprav prišla "napihovat" in "provocirat" na vaš privat vrtiček. Bigli sicer ne sodijo med tiste pasme, ki bi me prav močno zanimale.  Nekaj malega izkušenj z njimi pa vseeno imam, in tako občasno malo pogledam kaj se novega dogaja pri starih znancih.
Žal kaj drugega kot poveličevanje "svojih" in poniževanje "drugih" nisem našla. Kar mi ni všeč. Med drugim je bilo grdo opljuvanih nekaj ljudi, ki jih  poznam in ne dvomim v njihovo strokovnost in poštenje. Kar mi je še manj všeč. Ne da se mi iskati po vseh forumih citatov ne vem kako daleč nazaj. Same že veste, koga vse ste že osrale.
Pa sem malo "provocirala" - nič kar sem napisala ni bilo žaljivega in nobenega takega dejstva ni bilo, ki bi strokovno ne zdržal. Samo moje mnenje je bilo v nasprotju z zapovedanim. Na nasprotno mnenje se odzoveš s svojimi argumenti. Če znaš debatirati in če argumente imaš, seveda. Če nekomu zmanjka argumentov in če je tak njegov nivo komuniciranja,  se spusti v diskreditacije in žalitve. Če še to ne vžge, skuša vsiljivca odgnati. Vendar s tam izgubi svojo kredibilnost.
Tako punce, postavila sem vam ogledalo, poglejte se noter in se poboljšajte.

Seveda, lahko se obrneta name, ni problema. Ravno čisto vsega ne vem, ampak z leti se nekaj vseeno nabere.


tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #2062 : 26 September 2008, 13:49:39
Veliko psov, ki so jih prodali za "čistokrvne" je dejansko mešancev. Govorim o psih, ki ustrezajo pasemskemu standardu, nimajo pa papirjev. O njih ne moremo govoriti kot o čistopasemskih, ker nimajo znanega porekla. Mešanci pa tudi niso. Ne najdem pravega izraza zanje, najbližji je nerodovniški.

Ali ni to žaljenje mešancev?  ::) >:D



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #2063 : 26 September 2008, 13:50:41
To, da nerodovniške pse imenujete mešanci, je žalitev za mešance.

 ::) :-X >:D



damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #2064 : 26 September 2008, 13:59:55
Ali ni to žaljenje mešancev?  ::) >:D
Ali ni to žaljenje mešancev?  ::) >:D

A maš ti bigla? NIMAŠ! :P
ššššcccc   ven iz te teme >:D >:D >:D
 Bo ribica huda ;) :-[ ;D  8);D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #2065 : 26 September 2008, 14:01:43
A maš ti bigla? NIMAŠ! :P
ššššcccc   ven iz te teme >:D >:D >:D
 Bo ribica huda ;) :-[ ;D  8);D

Mam pa mešančka!  :P :o



Ferry

  • Gost
Odgovori #2066 : 26 September 2008, 15:09:09
No, tjas,

potem si pa itak dobrodošel pri vseh pasmah, mogoče je tudi v tvojem kužku, kaj beagelčka ;), kdo ve?

Lp



tjas

  • *
    • Prispevkov: 1.042
    • Točke: 0
Odgovori #2067 : 26 September 2008, 18:53:55
No, tjas,

potem si pa itak dobrodošel pri vseh pasmah, mogoče je tudi v tvojem kužku, kaj beagelčka ;), kdo ve?

Lp
Dobrodošla.  :P ;)
Ja mogoče pa res, se nikoli ne ve.  8) ;)

lp, Tjaša



Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #2068 : 26 September 2008, 21:08:00
A maš ti bigla? NIMAŠ! :P
ššššcccc   ven iz te teme >:D >:D >:D
 Bo ribica huda ;) :-[ ;D  8);D

Ne bom nic huda, samo se mi zdi butasto, da ze tri dni podzigajo ogenj na tej temi tisti, ki nimajo beagla in ga ne poznajo.

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #2069 : 27 September 2008, 08:50:37
Ribica;
To je zgolj dokaz da imaš čisto preveč pridnega psa doma in nimaš utrjenih živcev ;D potem te pa take stvari spravijo iz tira. :P

To je pač forum ;) čvek sem in čvek tja ;) :D ni strokovna revija . In v vsaki temi se zgodi pod vsako pasmo , da se najdejo tudi taki, ki nimajo tiste pasme doma , če že ravno kaj vejo ( ali mislijo da vejo) svoj lonček zraven pristavijo ;)
Tako pač je .... kinologija- lovska je pa sploh ena taka tema(  - zanimiva za debato- pa potem hitro iztiri ::) ;D ).
Hitro napopaj enih par slikc tvoje Lune pa bo" over & out"( dokler se zopet ne bo kdo v kaj vtaknil ;) ;D)





kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.