Beagle

ursa · 1475924

Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3840 : 10 Maj 2010, 13:06:55
Dokler ne gre za velika odstopanja od standarda, ki se tako pogosto pojavljajo pri nas (špic nos, čudna glava in prekratki uhlji, nerazvit prsni koš res velika višina... ter navsezadnje  značajske težave) mi je vsak bigl všeč,  tudi Luna mi je sicer všeč.
Če vas razstavljanje veseli ne vem zakaj ne bi s tem nadaljevali, cm gor ali dol





When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #3841 : 10 Maj 2010, 15:31:57
Davor, samo takih s temi napakami, ki jih ti navajas, je ogroooooooooooomno. In taki imajo rodovnik in taki med seboj parijo in potem najbrz ves, kaj sledi. A ves, in meni se zdi Ronny vizualno mnogo bolj "beagle" kot ti, ki imajo TO odlicno - ker imajo veze (pa ne tovrstne kot h4xk0). Pa ceprav pac Ronny odstopa od standarda po centimetrih in krivih nogah.

Meni je zadnje case res redko kateri beagle vsec ... ker jih srecujem (pac, v LJ je to lazje, ker jih je vec) vse suhljate, s spicastimi gobci, vse zavaljene, s predolgimi usesi ipd.

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3842 : 10 Maj 2010, 15:44:16
Pač potrebno se je sprijazniti z situacijo kot je, tale bigle bum se bo tudi enkrat umiril in nemara bo začela kvaliteta prehitevat kvantiteto, vsaj upam. Navsezadnje je ta pasma relativno nova pri nas, in ko se bo raja dejansko začela zavedat, da kupuje goniče in ne krompirje za na kavč...



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


hesta

  • Gost
Odgovori #3843 : 10 Maj 2010, 16:00:41
Če bi bili vsi ljudje taki, kot Rončev lastnik, bi bila kvaliteta te pasme pri nas mnogo boljša.Tisičkrat sem že napisala, da oene "odlično" ne pomenijo nič, ker je večinoma šenkanih, še več narejenih nejavno.Pa ne bi več o tem, ker je to že stara plošča.Razstave so pa itak sama kuhinja.Upam, da se ne bom preveč zamerila gospe , ki je bila včeraj zapisničarka na TO, če jo vprašam, če zdaj , ko ima lep primerek beagla(samca), prizna da ocena od njihove psičke ni realna, ko postaviš oba skupaj, bi komaj človek verjel, da sta iste pasme.A ni kaj, vedno se učimo , vsi skupaj.Na TO sem videla tudi psa, ki mu je v rodovniku pisalo beagle, imel pa je podobo bulterierja in je vsekakor zrel za vzrejno prepoved, verjetno pa bo na seznamu plemenjakov.



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3844 : 10 Maj 2010, 17:54:35
hesta sklepam da ciljaš na Porthosa?

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3845 : 10 Maj 2010, 20:45:17
Moram priznati, da sem v precepu. Dolgo sem bil prepričan, da je standard 40cm, vendar uradna dokumentacija pravi, da je zaželjena max. višina 40cm.
Kaj zdaj to pomeni, kako si to razlagati, ali se splača na oceno, na podlagi tega dejstva, podati ugovor oz. iti po drugo oceno? Ali ne bi Ronč, kljub svojim 42cm, vseeno prinesel nov veter v genetiko SLO biglov... Požreti svojo besedo (prvič v lajfu) ali ne?

Sploh si nikoli nisem mislil, da bom zgubljal spanec zaradi takih reči. Noro ;).

No.. pa da ne bom jamral, vam pošiljam še 2 slikici, kako se je Ronč nastavljal na TO in na CAC Barje:
TO

CAC


Pa še razvajenca:

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #3846 : 11 Maj 2010, 09:26:31
Meni je Ronny res zelo všeč in zelo obžalujem situacijo, ampak iskreno povedano mislim, da je takšno odstopanje od višine kar resna napaka pri beaglih. Čeprav mi Ronny res ne deluje 42cm, ampak nisem preveč dobra v ocenjevanju višine na uč, tako da ne bom nič rekla. Če pa je to res njegova višina, je pa pač tako. Res škoda, mislim da bi prinesel veliko dobrega v kvaliteti beaglov pri nas, ampak višina je sigurno eden od večjih problemov slovenskih beaglov, tako da bi trend moral iti k zmanjševanju le-te. Veliko več beaglov je na zgornji meji (ali krepko čez njo), na spodnji skoraj nobenega. Ko s 38cm visoko Xsaro srečujeva ljudi na sprehodu, me vsi sprašujejo, če je mladič, ker je tako majhna (res da je tudi suhcana in nima nabite beaglovske postave, ampak vedno poslušam komentarje, da so vsi drugi beagli, ki jih ljudje poznajo, bistveno višji od nje). Tudi npr. Ameriški klub, ki ga nerada dajem za zgled, ker imajo svojo organizacijo in svoje standarde, preveliko višino označuje za "eliminating fault". Bila je diskvalifikacijska, pa so lani mislim da spremenili, tako da lahko prevelike pse še vedno razstavljajo, ne sme pa se jim podeljevati titul. V njihovem standardu piše tako:

HEIGHT AND WEIGHT
Not to exceed 15 inches. Height is measured across the shoulders at the highest point (withers), with the hound standing in a natural position, with its feet well under it, not leaning forward or backward.

ELIMINATING FAULTS
(An Eliminating Fault is a Fault serious enough that it eliminates the dog from obtaining any awards in a conformation event.)
Over 15 inches in height.

Pa upam da brez zamer, to je samo moje mnenje.

Lep pozdrav Ronnyju, za moje pojme je vseeno eden lepših samcev pri nas.

PS: 15 inčev je dobrih 38cm.



h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3847 : 11 Maj 2010, 12:24:38
@Xsara: Nobenih zamer ni, vsaj z moje strani. Rad imam konstruktivno kritiko, podkrepljeno z dejstvi. Pa hvala za pohvale Ronču. Velja za vse, ki ste jo izrazili  :P. Mi EGO raste  ;D.

Zdaj pa ena kost za poglodat. Moje razmišljanje o teh standardih.
USA ni member FCI, tako da je njihov standard, kakršen pač je.
SLO pa je FCI member in se mora (tako predvidevam) držati standardov, ki jih predpisuje le ta. Kot sem že 2x napisal, uradni standard za Bigle (FCI-Standard N° 161  /  24. 07.  2000  / GB http://www.fci.be/uploaded_files/161gb2000_en.doc), ne predpisuje, ekslpicitne višine, temveč le zaželjeno min. in max. višino.

Zdaj.. kaj to pomeni? Lahko pomeni to, da se lastniki vseh beagle psic/psov v SLO, ki so prevelike(i) in imajo oceno odlično, lahko sklicujejo na ta nejasno definiran uradni standard. Če 'uradno' pogledamo, se lahko vsi, ki zagovarjamo(jo), da morajo biti beagli visoki do 40cm, obrišemo lepo pod nosom, če želimo kakšnega 'plemenjaka' izpostaviti zaradi višine.

Če tako pogledamo, so dejansko po standardu, saj le ta pravi, da je zaželjena maximalna velikost 40cm. Ni pa jasno specificirana omejitev, tako kot imajo to npr. Američani.

Ne vem.. nisem sodnik, niti nimam sodniškega izpita za beagle, da bi lahko ocenjeval in sodil kaj je prav in kaj ne, znam pa prebrati uraden dokument in si ga razlagati po svoje. Ker želim tej situaciji priti do dna, bom na FCI poslal eno sporočilo s prošnjo, da mi obrazložijo tole 'zaželjeno' velikost.

Zaenkrat še nisem zaznal informacije, da bi bil za bigle v SLO posebej definiran standard, ki bi odstopal od FCI. Menim pa, da, SLO, kot članica FCI, ne more imeti svojih standardov. Se motim?

Recimo standard za Beagle-Harrierja (FCI-Standard N° 290 / 03. 03. 1997 /GB  http://www.fci.be/uploaded_files/290A2003_en.doc) predpisuje takole:
"SIZE :
Height at withers : From 45 cm to 50 cm. "
.
Torej imajo jasno zakoličeno mejo.

Poglejmo še enega iz FCI VI skupine, in sicer GRIFFON NIVERNAIS (FCI-Standard N° 17 / 02. 04. 2004 / GB http://www.fci.be/uploaded_files/017A2004_en.doc).
Piše takole:
"SIZE :
Height at withers :   Male :   from 55 to 62 cm.
                           Female :   from 53 to 60 cm.
                           With a tolerance of 1 cm more or less"
Ponovno.. jasno definirano, celo s tolerančno mejo +- 1 cm.
Pri vseh standardih sem prilimal še povezavo na *.doc datoteke na uradno stran, da ne bo kdo mislil, da si zmišljujem.

Kakorkoli že. Dokler ne dobim odgovora od FCI, se bom držal obljube in Ronč v SLO ne bo paril. Verjetno v vsakem primeru ne bo, četudi bi FCI podal odgovor, da je beagle lahko visok 42cm, ker vsaj kolikor vidim/slišim/berem, ni ravno veliko primernih psic v SLO, da bi se dobri geni prenašali naprej.

Pa še eno vprašanje. FCI Ima, če prav vidim, štiri (4) uradne jezike; FR, DE, EN, ES. Ali ni potem logično, da se na CACIBih, ki so mednarodne razstave pod okriljem FCI, ocena opisuje v enem izmed uradnih jezikov? Verjetno obstaja tudi kak predpis, da mora biti opis napisan tako, da je lahko čitljiv, ne pa da človek potrebuje grafologa oz. že forenzika, da uspe prebrati oceno, ki jo dobi pes.  Ne vem, zato vprašam. NE KRITIZIRAM, da ne bo pomote.

Lep dan še naprej. Me veseli prebiranje vaših mnenj na moje pisanje.

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3848 : 11 Maj 2010, 13:32:57
Mail na FCI poslan ;). Počakajmo odgovor.

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


Aristotle

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #3849 : 11 Maj 2010, 14:14:48
Živjo
Pohvale in čestitke vsem, ki so dali skoz TO. Ronč, kot je že bilo rečeno je res pravi lepotec in se mi po slikah sodeč res ne zdi previsok. No meni se je na primer Aristotle zdel precej visok in nabildan napram drugim Beaglom, ki sem jih videvala ampak meri točno 40cm, če je sploh bil pravilno izmerjen. Mi smo tudi bili pred kakšnim mesecom na TO in je bilo precej čudno vse skup zato tudi nisem nič objavila. Vsekakor pa po TO sodeč, ki sva je dobila Aristotle tudi ne bo za parjenje, kar je tudi prav.

Mene so tudi kar precej zbegali tele standardi višine v inchih. Na primer na nekaterih straneh zaslediš, da kao Beagle ne sme biti več kot 15 inchov kar je preračunano v cm 38.1 cm??? Drugje pa spet piše, da ne sme presežti 16 inch kar je pa spet več kot 40 cm, bolj natančno 40.6cm. Očitno je, da standardi ne veljajo povsod enako oz. niso enotni. Bilo bi logično, da bi SLO standard moral bit enak FCI standardu..

Me pa tudi zanima kaj bodo na FCI rekli

Lep pozdrav,

Zarja & Aris



h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3850 : 11 Maj 2010, 14:18:59
Odgovor na eno vprašanje sem našel. In sicer opisne ocene na razstavah.

REGULATIONS FOR FCI DOG SHOWS http://www.fci.be/circulaires/23-2010-annex-en.pdf
Stran 12 - RING MANAGEMENT AND ASSISTANTS

Toy breeds and some other small breeds have to be examined on a table provided by the
organisation.

A judge is in charge of the ring. However, in matters of organisation the chief steward is
responsible but all activities can only take place with the agreement of the judge;

For organisational support, a ring writer and/or a ring assistant should be made available to
the judge. The above assistants and the chief steward have to speak one of the FCI working
languages, as requested by the judge
.

The stewards and/or ring secretaries must be provided by the organiser of the show.

An assistant must have a good knowledge of the FCI show regulations as well as of the show
rules of the country where the show is held.

A steward should provide the following service to the judge:
- collect the classes;
- check the absentees in each class;
- notify the judge of any change of handler or any irregular entry;
- write the judge’s critique when required in the language chosen by the judge (as
above);

- organise all the necessary paperwork and distribution of awards;
- follow all the judge's instructions.

;)

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3851 : 11 Maj 2010, 14:22:21
@Aristotle.. Jaz nimam kritike čez TO, sloh ne. Rad bi le razčistil, enkrat za vselej, kak je zdaj sploh uradni standard. Za svojo dušo.

Na mail sem dobil sledeč odgovor:
"Dear Sir,

We have duly received your e-mail of today and thank you.

We advise you to contact the President of the FCI Standards Commission to get an answer about this matter, she is fully qualified to help you :

Mrs. Renée Sporre-Willes
Villa Bjorklunda
SE – 178 38 EKERO
SWEDEN


Best regards,

Marie-France Grulois

FCI Office

Torej.. gremo kontaktirat omenjeno gospo s švedske ;)

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


Aristotle

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #3852 : 11 Maj 2010, 14:42:10
Ja saj glede samega TO seveda nimam nič proti. Ampak ne vem kako je bilo pri vas ampak pri nas je bilo res žalostno in totalno neprofesionalno zato tudi ne verjamem, da je Aris le 40 cm visok. Še vedno sem mnenja, da je malce višji. Jaz sem tudi iskala nekak recimo "realno oceno", da bi videla kaj sploh imam ampak sploh ne vem, če je to TO bilo izvedeno kot bi bilo treba.

Upam, da dobiš odgovor čimprej pa sporoči kaj bodo Švedi rekli...

lp



Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #3853 : 11 Maj 2010, 14:44:33
Mene so tudi kar precej zbegali tele standardi višine v inchih. Na primer na nekaterih straneh zaslediš, da kao Beagle ne sme biti več kot 15 inchov kar je preračunano v cm 38.1 cm??? Drugje pa spet piše, da ne sme presežti 16 inch kar je pa spet več kot 40 cm, bolj natančno 40.6cm. Očitno je, da standardi ne veljajo povsod enako oz. niso enotni. Bilo bi logično, da bi SLO standard moral bit enak FCI standardu..

Kot že rečeno, ameriški standard je do 15 inčev, FCI standard pa do 40cm, kar je malo manj kot 16 inčev. Za nas velja standard FCI (nimamo nekega posebnega slovenskega standarda) in nas ameriški v bistvu ne zanima. Oni imajo pač svoj klub in svoje standarde.



h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3854 : 11 Maj 2010, 14:57:01
Hello,
prosim ne mislit, da se na forumu 'bunim' zaradi ocene, ki jo je dobil Ronč. Gre se namreč za to, da standard res ni jasen.

Uradno piše, da je zaželjena velikost 40cm. Če je nekaj zaželjeno, potem to ni obvezno.
Če prenesem to na omejitve hitrosti.. nekje je 'priporočena' (beri 'zaželjena') hitrost npr. 60 km/h, kar pa še ne pomeni, da moraš voziti 60. Lahko greš tudi več.

Omejitve, česarkoli pač že, morajo biti jasno definirane. To pri biglih žal ni. Imam precej opravka s pogodbami in raznoraznimi standardi in me takšne 'luknje' precej pogrejejo. Tale zaželjena velikost je dejansko 'luknja', ki daje potuho vsem tistim, ki jim ustreza.

'Željeno' velikost lahko vsak intrepretira po svoje.

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #3855 : 11 Maj 2010, 15:02:55
Hello,
prosim ne mislit, da se na forumu 'bunim' zaradi ocene, ki jo je dobil Ronč. Gre se namreč za to, da standard res ni jasen.

Uradno piše, da je zaželjena velikost 40cm. Če je nekaj zaželjeno, potem to ni obvezno.
Če prenesem to na omejitve hitrosti.. nekje je 'priporočena' (beri 'zaželjena') hitrost npr. 60 km/h, kar pa še ne pomeni, da moraš voziti 60. Lahko greš tudi več.

Omejitve, česarkoli pač že, morajo biti jasno definirane. To pri biglih žal ni. Imam precej opravka s pogodbami in raznoraznimi standardi in me takšne 'luknje' precej pogrejejo. Tale zaželjena velikost je dejansko 'luknja', ki daje potuho vsem tistim, ki jim ustreza.

'Željeno' velikost lahko vsak intrepretira po svoje.

če se to nanaša na moj prejšnji post, sem samo odgovarjala Aristotlu na vprašanje, zakaj v standardih piše različno (15 ali 16 inčev) ;)



h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3856 : 11 Maj 2010, 15:13:30
hehe.. na vse skupaj.

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3857 : 11 Maj 2010, 15:41:11
Sicer se na bigle ne spoznam, ampak na splošno je pa tako: kadar se pri neki pasmi pojavi težava - recimo da psi postajajo iz generacije v generacijo višji, se lahko naredi dvoje: popravi se standard in se ga prilagodi nastalemu stanju (torej se dovoli višje pse) ali pa se začne striktno izločati iz vzreje  vse, ki standardno višino presegajo, pa čeprav samo za malenkost. Pri čemer so pri samcih strožji, ker pač lahko zaplodijo več potomcev, kot samice. Izbira nižjih samic za previsoke samce težave ne odpravi (ne dobiš mladičev srednje višine ampak malo mešano, med njimi lahko tudi neskladno grajene).
Če bi bila tista 2cm edina napaka, pes pa bi bil sicer popoln, bi verjetno dobil prav dobro in vsaj pogojno vzrejno dovoljenje (vsaj pri večini pasem s podobnimi problemi je tako). Ker pa ima poleg tega še konstitucijsko napako (noge niso ravne) gre še za eno oceno dol. načeloma pri delovnih pasmah na vzrejnem pregledu konstitucijske napake veliko strožje ocenjujejo, kot na razstavah (vsaj biti bi moralo tako), kjer večinoma dajo prednost tipu. Zato na vzrejnih pregledih na splošno, ne le pri lovskih psih, pogosto prihaja do hude krvi, celo resne grožnje sodnikom niso redke. Se zgodi tudi pri drugih pasmah, da dobijo na pogled lepi in tipični psi, ki so bili na razstavah uspešni in imajo od tam oh in ah ocene, na vzrejnem v knjižico napisanih pol strani napak in nižjo oceno. na razstavah psov pač ne merijo (ali le izjemoma), poleg tega pa so pogosto povsem slepi za napake v konstituciji.


teycha

  • *
    • Prispevkov: 446
    • Točke: 0
  • Dalton
Odgovori #3858 : 11 Maj 2010, 16:00:30
Tale 'zaželjena' višina je zelo podobna 'idealni' v moji pasmi  :D



h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3859 : 11 Maj 2010, 16:16:40
@Lanabela. Hvala za pojasnilo.

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3860 : 11 Maj 2010, 18:11:21
Nabitost sploh igra kakšno vlogo ? če naj bi bil tipičen bigl nabit, navsezadnje gre za goniča. marsikje pa ni; moja je že tko mal mišica

Sem mislil da na višino tudi vpliva prehrana v času rasti in ne samo genetika,

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #3861 : 11 Maj 2010, 21:43:15
Lanabela, kako pa se potem utemeljuje to, da psice s spicastim gobcem dobijo oceno odlicno? In veliko beaglov (vsaj po LJ in kjer se pac potikamo) je visjih od Lune .. pa parijo. Hm.  ???

Morala bi pogledat fotke od takrat, ko smo bili z Ronnyjem in Luno skupaj, se mi zdi, da sta tam-tam po visini in meni so Luno namerili na tekmi 42,5 cm. Samo se je tistega metra ful bala, tako da ne vem, ce je ravno verodostojno. Hesta pravi, da je sigurno nizja. Ampak .. a nima tudi Ferry 41 cm plecne, pa je vseeno paril v Slo in pari v Nem?

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #3862 : 11 Maj 2010, 21:45:13
Nabitost sploh igra kakšno vlogo ? če naj bi bil tipičen bigl nabit, navsezadnje gre za goniča. marsikje pa ni; moja je že tko mal mišica

Sem mislil da na višino tudi vpliva prehrana v času rasti in ne samo genetika,

Mislim, da je kar realno, da se pricakuje, da beagle ni nek suhljati kuza, kaj pa vem. Ze takoj vidis razliko med takimi, ko jih vidis, in takimi, ki so "nabildani" (a ne predebeli). Luna ima npr. ful misicaste zadnje tace, je pa tudi malo daljsa in ima bolj ociten trebuh in prsni kos. Grem iskat kake fotke.

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #3863 : 11 Maj 2010, 21:55:18

No, tukaj se sicer ne vidi kaj dosti, kaka je .. je pa lepa slika  ;)


It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #3864 : 12 Maj 2010, 06:56:28
Pri nekaterih pasmah v FCI VI.skupini v standardu piše višina od do z opombo koliko je idealna višina za samce in koliko za samice.Pri drugih je zraven dodatek +/- 1 cm ali 2.Pri tretjih je višina jasno določena.Med njimi je Beagl,pa tudi Basset Hound.V zadnjih letih se v Sloveniji psom v VI.grupi na vzrejnih pregledih ne podeljuje ocena odlično,če so na zgornji meji standarda.Vsak Beagl,ki preseže zgornjo mejo 40 cm avtomatsko dobi na vzrejnem pregledu vzrejno prepoved.Pa je lahko konstitucijsko za odlično oceno.
LP Tjaša



h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3865 : 12 Maj 2010, 08:40:17
Pri tretjih je višina jasno določena.Med njimi je Beagle
LP Tjaša

Živjo. Mi lahko pokažeš ta standard, kjer je višina za bigle jasno določena?

Sem pa izvedel, da tale standard 161 (FCI-Standard N° 161  /  24. 07.  2000  / GB http://www.fci.be/uploaded_files/161gb2000_en.doc) ni edini pogoj. Naj bi bile le neke smernice, ter da se upošteva pravilnik o vzreji biglov, če sem prav razumel. Tega pravilnika nikjer ne uspem najti. V SLO sem našel le pravilnik o vzreji goničev, kjer o višini ni govora in stadnardih. Je pa govora, da lahko vzrejno dov. dobijo le Odlično in pravdobro ocenjeni psi, ter izjemoma kak gonič ocenjen dobro. Vendar se mu pusti le en oz. dva naskoka. Vendar mora biti potem vsaj 60% mladičev ocenjenih z odlično oz. pravdobro, ter 50% z opravljenim PNZjem z I oz II. Morda obstaja še kak poddokument, ki se navezuje na bigle.

Prebil sem se čez kar nekaj dokumentacije FCI in moram reči, da, če bi se kdo odločil malo pokukati v SLO kot partnerko FCI, da bi ZELO hitro leteli iz FCI.

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #3866 : 12 Maj 2010, 09:01:05
Ravno v tej povezavi,ki jo navajaš.Če tega ne bi bilo napisanega potem zgornje meje ne bi bilo in višina ne bi bila jasno določena.Če bi obstajala v pasmi toleranca bi bil pri opisu višine zaveden +/- .
Pravilnik o vzreji je nekaj drugega kot standard.
Sicer pa je uradni standard za Beagla po FCI samo eden,in to je standard št.161.Po AKC pa imaš za Beagla dva standarda,ki se ločita po višini.
LP Tjaša



h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3867 : 12 Maj 2010, 09:06:18
Živjo,

ravno v tej povezavi, ki jo navajam piše, da je "Desirable maximum height" torej "željena" maksimalna višina. Par postov višje sem lepo opisal razlike med 3 pasmami v  FCI VI. Ena ima jasno določeno od-do. drugi piše +- 1cm, pri biglih pa samo željena ;).

Vsa debata je ravno o tem. Namreč kako si nekdo tolmači tole "željeno" maksimalno velikost?  :-[ Ravno zaradi tega tolmačenja bom poskusil dobiti uradni odgovor od FCI. Da se izognemo nadaljnim debatam o tem kaj je in kaj ni. Meni je standard s to izjavo "desirable" kompromitiran in menim, da je luknja v standardu.

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3868 : 12 Maj 2010, 10:05:45
tudi sam tule ne vidim nič spornega, zaželjeno ne pomeni da so a priori vse ostale višine  nad 40 cm možne; 38-40 je bil vedno nek standard

Bigli pri nas postajajo mal previsoki, mene tole osebno ne moti, moje sploh meril še nisem , ampak če govorimo izključno iz vidika vzreje se mi zdi smiselno da se tole strožje ocenjuje

na avtrijskem beagle klubo pravijo tkole:

GRÖSSE:

Wünschenswerte mindeste Widerristhöhe : 33 cm.
Wünschenswerte höchste Widerristhöhe : 40 cm.

FEHLER: Jede Abweichung von den vorgenannten Punkten muss als Fehler angesehen werden, dessen Bewertung in genauem Verhältnis zum Grad der Abweichung stehen sollte.

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3869 : 12 Maj 2010, 10:22:25
Bigli res postajajo precej previsoki. Naš je, žal,  lep primer previsokega bigla  :-[. Ker sem ga že doma nameril nad 40cm sem poiskal sodnico za katero sem dobil informacijo, da mu bo dala realno oceno. In mu jo je tudi dala.

No.. na TO je bil tudi 9 mesečni samček, ki je imel glavo kot pitbul. Dobesedno. To je avtomatična vzrejna prepoved, če se ne motim. Bom pozoren nanj, če se bo kje pojavil kot plemenjak. Sem 90%, da se bo.

Tudi AUT beagleclub sem preveril in imam enake podatke. Je dobesedni prevod 161 standarda. Zanimivo je napisan tale standard za višino.

Željena min. 33cm  in max. 40cm velikost, nato pa; vsaka odstopanja od navedenih točk, se morajo obravnavati kot napake, ... Najprej želje potem štrafanje. Hehe.. vse ostale točke v standardu pa so jasno definirane.
Npr.. ne piše, da je željeno, da bigl ne sme imeti rjave barve v barvi jeter, temveč piše, da je NE SME imeti  :-\.

Kompliciram ane? Bom nehal  ;D

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!