Beagle

ursa · 1476121

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3870 : 12 Maj 2010, 10:36:16
sem povedala, da se na bigle ne spoznam, zato tudi ne vem, kako se ocenjujejo špičaste glave in podobne napake, ki so stvar tipa in ne konstitucije. S preveliko višino in konstitucijskimi napakami pa se srečujejo pri veliko pasmah in problem rešujejo na podobne načine. Vzrejno politiko določajo vzrejne komisije in če se oni odločijo, da se izloča previsoke pse se jih pač izloča, ne glede na to ali v standardu piše najvišja dovoljena ali zaželjena. Moralo pa bi seveda veljati za vse enako.


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #3871 : 12 Maj 2010, 10:37:09
Tudi AUT beagleclub sem preveril in imam enake podatke. Je dobesedni prevod 161 standarda.

Seveda, saj so oni tudi pod FCI, torej za njih velja isti standard. Nimajo svojega standarda.

Aja, še to: pri moji drugi pasmi je v standardu napisana višina od-do, zraven pa še piše, da je dovoljeno odstopanje +/- 2cm za sicer zelo dobre primerke. Mislim, da če bi bilo pri beaglih dovoljeno odstopanje od "zaželjene" višine, bi tudi moralo pisati, kakšna je toleranca. Ker 50cm visok pa tudi ne more bit, kajne? Torej če piše 40cm brez podatka, kakšna so lahko odstopanja, je pač 40cm zgornja meja in pika. Sicer bi bilo brezveze, da sploh piše kakršnakoli zgornja meja, zaželjena, zapovedana ali kakršnakoli že. "Bistveno odstopanje" si lahko vsak razlaga po svoje. Se pa strinjam, da je izbira besed v tem primeru slaba in bi tudi moralo pisati, kako huda napaka je odstopanje od višine, tako kot imajo to urejeno Američani. No ja, v vsakem primeru upam, da dobiš odgovor gospe s Švedske, potem pa lahko vsi skupaj nehamo pametovat in se zanašamo na dejstva :P



terry

  • *
    • Prispevkov: 434
    • Točke: 0
Odgovori #3872 : 12 Maj 2010, 10:40:23
h4xk0, pomoje je najbolje, da se čimprej nehaš živcirat s tem, ker je škoda vsake neprespane noči  :-\ Tud moj beagle je prevelik, ampak sem se s tem sprijaznila. Hodim kar precej na razstave in bi mi blo fino tudi njega kdaj pokazat, ampak ga enostavno niti ne prijavljam. Je pač prevelik, ker odstopa za kakšen centimeter od standarda. In tudi v vzrejo ga ne mislim dajat, ker sem mnenja, da gredo beagli že sedaj v višave in razen s tem, da bi prenašala kri svojega ljubljenčka naprej, ne bi naredila res čisto nič dobrega  ;) še vedno je moj cuker in tko pač to je  8)

lp
Eva



h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3873 : 12 Maj 2010, 10:50:33
Hey Terry. Ne živciram se zaradi Ronča in ocene, ki jo je dobil. To je že za menoj.
Živciram se zato, ker 'pravila igre' niso za vse enaka. Mi je pa lažje, da vem, da nas je peščica v SLO, ki imamo enak problem, in sicer, da smo preveč fer do pasme. Upam, da se nam jih kmalu pridruži še kaj več.
Pa še zelo rad bi si popolnoma razjasnil ta standard in pravilnike vzrejnih komisij (ti naj bi bili javni ali se motim?). Zapičil sem se v to in bom raziskal do konca. Tak pač sem ;). Nestandarden  >:D.

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


Xsara

  • *
    • Prispevkov: 995
    • Točke: 0
Odgovori #3874 : 12 Maj 2010, 10:54:05
Živciram se zato, ker 'pravila igre' niso za vse enaka.

Tukaj ti dam pa totalno prav, ampak mislim, da to ni več problem standarda in tega, kako je v njem definirana višina, ampak problem sodnikov in komisij, ki se teh standardov držijo do različne mere (eni zelo, eni ga pa po mojem še prebrali niso).



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3875 : 12 Maj 2010, 10:54:59
Citiraj
Ker sem ga že doma nameril nad 40cm sem poiskal sodnico za katero sem dobil informacijo, da mu bo dala realno oceno

ste obskurni s temi sodniki, navsezadnje tehnično gre za uradne KZS osebe; vem da za Tjašo sem slišal samo pohvale ;)

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3876 : 12 Maj 2010, 11:08:19
@Davor: Si morda kje prebral, da sem kritiziral go. Tjašo? Ravno nasprotno. Napisal sem, da SEM dobil realno oceno!
O uradnikih KZS pa ne bi zgubljal besed, ker ne poznam tako dobro situacije. Kaj mi je prišlo na ušesa, kaj opažam na ulicah, pa menim, da imam pravico povedati/zapisati. Ali pač ne?

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3877 : 12 Maj 2010, 11:25:27
sploh ne, poudarjam le da sodnike pri katerih ste dobili oceno poimenujete, njihova funkcija je le javna;

In tudi sam če bi želel  razstavljati ali vzrejati, bi pri njej poiskal realno TO,  vzrediteljica od katere je naš razbojnik je tudi imela svojega samca tam
Če je že govora o šelebajzerjih je dobro da se biglašem predlaga tud kakšen konkreten sodnik, tko vse črno pa ja ni vse    :P

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


terry

  • *
    • Prispevkov: 434
    • Točke: 0
Odgovori #3878 : 12 Maj 2010, 11:47:39
Hey Terry. Ne živciram se zaradi Ronča in ocene, ki jo je dobil. To je že za menoj.
Živciram se zato, ker 'pravila igre' niso za vse enaka. Mi je pa lažje, da vem, da nas je peščica v SLO, ki imamo enak problem, in sicer, da smo preveč fer do pasme. Upam, da se nam jih kmalu pridruži še kaj več.
Pa še zelo rad bi si popolnoma razjasnil ta standard in pravilnike vzrejnih komisij (ti naj bi bili javni ali se motim?). Zapičil sem se v to in bom raziskal do konca. Tak pač sem ;). Nestandarden  >:D.

Pri tem te pa čisto podpiram  8) Itak je pomoje največji problem izvajanja določenih pravil. Ker lahko imaš črno na belem napisano kaj se tolerira in kaj ne, pa se še vedno najdejo strokovnjaki, ki bodo spuščali naprej napačne pse. PA to ne velja samo pr beaglih. Pač vsake oči imajo svojega malarja. Pri mojem drugem pesjanu so omejitve kilogrami in tudi tu celotna psa rasta tako v višino kot v širino  ::) Se strinjam, da morajo biti pravila jasna, ampak na drugi strani tudi, da jih vsi upoštevajo in da veljajo za vse. Kar je pa pomoje, sploh v kinologiji, težko pričakovati.  :-\

Pa glej, da poročaš kakšni bodo uradni odgovori  :P



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3879 : 12 Maj 2010, 12:03:27
Citiraj
PA to ne velja samo pr beaglih

kaj pa vem, zdi se mi da smo začel malo preveč posploševati, na podlagi "rekla, kazala" , kot mi je že nekdo poudaril v drugi temi; ni nujno da se pri vsaki pasmi dogajajo takšne zadeve oziroma da kljub temu slovenski beagli niso tako izstopajoče slabi, namreč v Angliji kot domovini pasme se mi beagli ki sem jih srečal niso zdel kot nekaj tako specifično posebnega. Se najde tudi kakšen špic gobec in čudne konstrukcije
Obče rečeno zame tisti cm, dva ne igrata vloge

Tudi ves beagle bum verjetno ne bo bil večen

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3880 : 12 Maj 2010, 12:09:27
Sicer ne vem, ali je pri biglih večja kuhinja kot drugje, ampak pri določanju vzrejne vrednosti ni vse odvisno samo od izgleda psa. recimo - imaš psa, ki je sicer lep, a je previsok, njegov rodovnik ni nič posebnega, standardno velikih psov iz te ali podobne kombinacije je pri nas več. potem niti ni neke hude škode za pasmo, če ta pes dobi vzrejno prepoved. Če imaš enakega psa iz zanimive kombinacije, ki je pri nas sicer ni, bi bilo škoda, če mu ne bi dovolili vsaj ene paritve.
Povsod so pa problem podpovprečni psi, ki sicer nimajo nekih hudih izločitvenih napak, a so v celoti nekvalitetni, pa pridejo normalno v vzrejo, ker pravzaprav nimaš nič oprijemljivega, zaradi česar bi jih lahko izločil


terry

  • *
    • Prispevkov: 434
    • Točke: 0
Odgovori #3881 : 12 Maj 2010, 12:30:16
kaj pa vem, zdi se mi da smo začel malo preveč posploševati, na podlagi "rekla, kazala" , kot mi je že nekdo poudaril v drugi temi; ni nujno da se pri vsaki pasmi dogajajo takšne zadeve oziroma da kljub temu slovenski beagli niso tako izstopajoče slabi, namreč v Angliji kot domovini pasme se mi beagli ki sem jih srečal niso zdel kot nekaj tako specifično posebnega. Se najde tudi kakšen špic gobec in čudne konstrukcije
Obče rečeno zame tisti cm, dva ne igrata vloge

Tudi ves beagle bum verjetno ne bo bil večen

To ni glih princip "rekla, kazala", ker na lastni koži spremljam še kakšno drugo pasmo kot je beagle.Ampak to je že čist off topic  ::) Meni se take debate in izpostavljanje problemov, ki se pojavljajo v kinološkem svetu, ne zdijo nič problematične, ampak prej dobrodošle.



hesta

  • Gost
Odgovori #3882 : 12 Maj 2010, 16:43:23
Alex!Škoda, ker se nismo srečali že pred ene osmimi , devetimi leti, ko sem še imela voljo ukvarjati se s takimi stvarmi, kot se sedaj ukvarjaš ti.Imela sem nekaj pristašev, v glavnem pa so vsi pljuvali čez mene, ter štepali približke, ko je beagle v SlLO postal komercialno zanimiv.Dobri psi so in še dobivajo slabe ocene, tisti, zreli za vzrejno prepoved pa veselo producirajo naprej.V vzrejni komisiji je precej takih, ki se bojijo konkurence, kii nimajo pojma od pojma, tistih par, ki pa le nekaj vedo, pa pleše tako, kot špila večina.Meni se res ne da več ukvarjati s temi primitivci, vem kaj je prav in kaj ne, pa se tega tudi držim.Res se mi gabi, kar se dogaja pri nas.Želim ti veliko uspeha, vendar se bojim, da bo kljub tvojemu poizvedovanju na FCI, ostalo tako kot je, vsaj dokler bo vzreja beaglov pod tem okriljem, kot je.Kar se tiče ocenjevanja na razstavah - res zelo premislim kam psa prijavim, da bo ocena realna(ne šenkana- kar se vse pogosteje dogaja pri sodnikih ki malo sodijo in kjer ni prave konkurence).



h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3883 : 13 Maj 2010, 08:19:16
@Hesta: res je škoda.

Sicer pa.. Avstralija (članica FCI) oz. beagleclub New South Wales (http://www.beagleclubnsw.org.au/commentary.htm), glede maximalne višine, obrazloži takole:
Size

"Desirable minimum height at withers - 33 cm (13 ins).
Desirable maximum height at withers - 40 cm (16 ins)."

Desirable height at the withers should be between thirteen and sixteen inches high. Dogs over and under these limitations, though not debarred, should be penalised, although quality should not be sacrificed. It must be remembered that the height is only desirable and not a flat minimum and maximum as seen in other breed standards.

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3884 : 13 Maj 2010, 10:06:20
Našel sem eno skripto "Extended Beagle Standard" ->http://www.ozbeagles.org/documents/bse.pdf . Lepo opisano/orisano vse. Od oblike glave, telesa, hoja, stoja, ... skratka.. lepo branje za vse, ki se sprašujete(mo), kaj tisti 'kratki' standard pomeni.

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #3885 : 13 Maj 2010, 12:41:35
Našel sem eno skripto "Extended Beagle Standard" ->http://www.ozbeagles.org/documents/bse.pdf . Lepo opisano/orisano vse. Od oblike glave, telesa, hoja, stoja, ... skratka.. lepo branje za vse, ki se sprašujete(mo), kaj tisti 'kratki' standard pomeni.


super link ... bom zvecer preucila  :)

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


Aristotle

  • *
    • Prispevkov: 96
    • Točke: 0
Odgovori #3886 : 13 Maj 2010, 13:53:28
Živjo,

@ h4xk0  - res lepo in predvsem razumljivo napisano. V službi mačk ni in miši plešejo  ;D zato je tudi čas za razno razna prebiranja.
V glavnem sem prebrala tekst in zanimivo, da prej ko sem prebirala standarde res nikjer nisem zasledila to odstopanje do 7 cm. Je pa še enkrat poudarek na to na koncu teksta. Zdaj ne vem, če ima to spet veze, da je to "Avstralski standard" (AUSTRALIAN NATIONAL
KENNEL COUNCIL) ali kaj res ne vem...
It must be remembered that the height is only desirable and not a minimum and maximum as seen in other breed standards...
It is important to note that for a small breed the Beagle standard allows a height differential of 7cms (3 inches ).

Drugače pa je še en podoben in natančen opis standarda, v bistvu gre za gradivo, ki bi naj bilo pomoč sodnikom. Ampak tu je spet omenjeno, da je Beagle nad 15 inchov diskvalificiran in, da odstopanj ni oz. ni omenjeno.
Evo še link: http://www.aladarbeagles.com/judging/sld001.html

Aja h4xk0 a si dobil odgovor iz Švedske?

Lep pozdrav,

Aris & Zarja



h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3887 : 13 Maj 2010, 14:01:21
Živjo,

poslati moram po navadni pošti. Ker hodim v službo ob 7h in domov ob 18h, mi ravno ne znese skočit še na pošto. Po vsej verjetnosti bom poslal pošto v soboto.

Glede na to, da je Avstralija članica FCI, sklepam, da se morajo držati FCI standardov. Ne vem no. Malo mi je čudno vse skupaj ;). Tisto gradivo je za AKC - Ameriški standard. USA ni članica FCI.

Pa še narobe pišejo (http://www.aladarbeagles.com/judging/sld008.html) ;)

pravijo: Chest reaches to elbow.
Standard pa predpisuje:"Chest : Let down to below elbow"

http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


hesta

  • Gost
Odgovori #3888 : 13 Maj 2010, 18:34:29
Alex! Pred desetimi leti sem s pomočjo avtorice knjige in dolgoletne vzrediteljice naredila povzetek(malo skripto) najnujnejšega, kar je za beagle pomembno.Veliko sedanjih sodnikov se je iz tega učilo, ko vidim kako ocenjujejo, mi je žal, da sem jim sploh kaj dala, škoda mojega časa.Standard je eno, hibe in pravilnosti, katere psa odlikujejo, pa povsem drugo.



olly

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #3889 : 19 Maj 2010, 01:07:35
pozdravljeni vsi beagli

Tudi mi imamo zelo tipičnega beagla. Aprila je dopolnil dve leti in moram rečt, da se je čez noč spremenil in prišel  malo k pameti. Vidim, da teče debata o ocenjevanju. Mi smo bili na oceni z Ollyem, ker so nam vsi govorili, da ni pravi, ker je prevelik in predebeli. Ima 16 kg, visok pa je točno 40 cm. Na oceni je bilo kar nekaj beaglov in vsi lastniki psičk so se začeli zanimat za njega, ker je bil pravi lepotec med ostalimi. Tudi telesna ocena je bila odlična konstitucija z čvrstim mišičastim telesom, pravilna drža , hoja značaj itd. Le uhlji so malenkost krajši in na smrčku ima roza piko. Ta pika pa je bila tudi vzrok za vzrejno prepoved. Ne vem sicer kako so dobili dovoljenje njegovi starši od katerih bi naj to piko podedoval. Ali ima tudi kateri od vaših te pike, ki se pa nam zdijo prav simpatične. ali je o tem kje kaj napisano?
Sicer ga imamo mi za sebe in nam je bilo v zadovoljstvo že potrditev, da ni debeli.



Lojze

  • *
    • Prispevkov: 1.198
    • Točke: 4
Odgovori #3890 : 19 Maj 2010, 06:21:33
Olly,roza pika na smrčku pomeni nepopolno pigmentacijo ali slabšo pigmentacijo.Lahko,da jo njegovi starši niso imeli,pri njemu pa se smrček pač ni do konca obarval.Se pa to res tretira kot vzrejna prepoved,ker se prenaša naprej.
LP Tjaša



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3891 : 19 Maj 2010, 09:34:03
uf če je 16kg debelost je moja prava klobasa :P

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Ribica*

  • *
    • Prispevkov: 620
    • Točke: 0
Odgovori #3892 : 19 Maj 2010, 22:43:26
uf če je 16kg debelost je moja prava klobasa :P

Mah tele kile so mal varljive. Luni niha teza od 14-15,5 zadnje leto, pa po moznosti kaze pri vetu enako, pa je enkrat obcutno bolj suha, enkrat pa normalna. S 16 kg pa je bila bajsika, ja.

It doesn't matter how much money you have, owning a dog means you are rich. [Madeline Bamford]


hesta

  • Gost
Odgovori #3893 : 20 Maj 2010, 08:03:36
Olly!Kot se razvidi že na prvi pogled(roko na srce)je ta kuža daleč od tipičnega beagla, živa slika svojih prednikov, glava popolnoma netipična, res je da bi morala oba starša imeti vzrejno prepoved, a na žalost se to ne bo zgodilo in imeli bomo še mnogo, mnogo takih primerkov.



olly

  • *
    • Prispevkov: 10
    • Točke: 0
Odgovori #3894 : 21 Maj 2010, 00:15:59
 ??? ne vem od kod ta netipična glava. Kot sem že omenila, je imel na oceni razen uhljev in roza pike same odlične in pravilno razvite dele telesa od glave do repa, pravilno gibanje in dober značaj. Ta slika je mogoče narejena malo čudno, saj sem hotela prikazat to piko.
Sicer se pa sploh ne sekiram  :) , ker ga nimamo ne za vzrejo in ne za razstave ampak, je kot naš družinski član in je za nas najlepši beag.  :-*  . Pa še na 3-4 urni sprehod nas pelje vsak dan. Da vsakodnevne norije, ki jih naredi ne omenjam. >:(

Pa lep pozdrav in še ena slika.

http://www.mojalbum.com/astorterski/oly/prenasanje-palic-po-vrtu/15003320#15003320



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #3895 : 21 Maj 2010, 00:42:56
Citiraj
in je za nas najlepši beag

kar je tudi najbolj pomembno , vsak pes ni za vzrejo in odgovorno od vas da se tega zavedate, sicer pa bistvo da je  doma veselje in je v dobrih rokah; 

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


hesta

  • Gost
Odgovori #3896 : 21 Maj 2010, 07:02:16
Netipična glava in vse ostalo izhaja od prednikov, odlična ocena pa od neznanja ocenjevalca.Žalostno je, da vsi vedo odkod izhaja prenašanje pomankanja pigmenta, pa še kar potrjujejo te paritve.V tem primeru niso le uhlji in pigment.Važno je, da imate kuža radi in vas osrečuje.Nisem pa prepričana, da ga ne bi dali parit takega kot je, če ne bi dobili vzrejne prepovedi.Upam, da bodo na vzrejnih pregledih začeli gledati še kaj drugega kot pigment in višino!Kot sem že večkrat omenila, pripeljimo vsi pse , ki imajo vzrejno dovoljenje in naj se naredi revizija iz strani  neutralnih ocenjevalcevin poznavalcev pasme, pa  bi bila vsa polemika hitro rešena.



kiki*

  • *
    • Prispevkov: 56
    • Točke: 0
Odgovori #3897 : 21 Maj 2010, 10:09:28
Moja Kiki je mela kar dos roza nosek :) men je bil všeč, predniki vem da ni imel noben, samo naša. itak je pa nisem hotla met za parjenje:)



h4xk0

  • *
    • Prispevkov: 133
    • Točke: 0
Odgovori #3898 : 21 Maj 2010, 13:29:10
http://dnevnik.si/novice/slovenija/1042361131

Kosova komisija je v zadevi Baričevič zaznala več primerov korupcije

"Tudi ravnanje mednarodnih kinoloških sodnikov, ki psa ocenijo v nasprotju z določili statuta in pravilnika in mu pri tem dodelijo vzrejno dovoljenje ter ga ocenijo v nasprotju z njegovim dejanskim stanjem, lastnik psa pa te dokumente uporablja v pravnih postopkih, ustreza definiciji korupcije."


http://ronnyvbaxter.blogspot.com/
http://www.mojbeagle.si
It is better to keep your mouth shut and appear stupid than to open it and remove all doubt!


hesta

  • Gost
Odgovori #3899 : 23 Maj 2010, 09:42:37
Kiki, pri prednikih tvoje psice je problem pigmentacije, to dobro vem, ker poznam linije, tisti, ki pa imajo Kikino mamo pa se tega ne zavedajo in so ponovno parili.Prednik ni samo mama in ata!!!(Sicer sta pa tam tudi ta dva zanič, da o prednikih nekaterih prednikih za njima sploh ne govorim)Tudi tebe ni izučilo in boš spet kupila en približek, čeprav smo ti ponujali nekaj primerkov, ki so kar solidni.
Alex, če bi Kosova komisija začela raziskovati še vse druge stvari v naši kinologiji, bi imeli do penzije vsi v njej dosti dela.