Belgijski Ovčar [Chien de Berger Belge,Belgian Shepherd Dog]

ursa · 532404

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Urška...samo to bom napisala, nekih prerekanj kdo, zakaj in kateri pes je nekaj vreden se ne grem 8).

Imam svoje mnenje in po svojem mnenju in potrebah imam tudi takega psa :).

Grdo se mi zdi, neko posploševanje v smislu " ker so dolgodlaki belgijci driske" ::) ...jaz bi tudi lahko (pa še kdo) marsikaj posplošila o malinoisih >:D pa ne bom, ker je tako prepucavanje samo potrata časa in predvsem zdrave pameti.

Povsem jasno mi je, da imamo ljudje deljena mnenja (še dobro, da obstaja toliko različnih pasem), da se vsak najde v svoji :D.

Vsak si nabavi psa po svojih željah in mislim (sem prepričana), da si ga bo tudi bubble  ;)



Zakaj pa bi se prerekali, gre za izmenjavo mnenj. Pri belgijcih nimam prav nobenih osebnih preferenc, ne favoriziram nobene od različic. Moje mnenje pač je, da je pri odločanju za psa za delo (IPO program) malinois najbolj zanesljiva odločitev. Potem potrebuješ "samo" še vrhunskega inštruktorja in markerja. Videla sem tako slabe kot dobre malinoise, ampak med delavci kljub vsemu obvladujejo sceno.

Moje mnenje temelji na ogledu tekem, kjer belgijski ovčarji prednjačijo med pasmami. Med večjimi sem videla dveh svetovni prvenstvi belgijskih ovčarjev, eno svetovno prvenstvo vseh pasem in eno svetovno v mondioringu. Če je bilo kaj dolgodlakega, je bil po rodovniku malinois. Čeprav so mi dolgodlakci vizuelno lepši.

Dolgodlakcev je kar precej in čudi me, da jih v športu ni veliko več, če naj bi bili značajsko enakovredni. Vendar žal, kar sem jih jaz imela priložnost videti delati, so v veliki večini driskasti psi.

Morda bi veljajo zaostriti vzrejne preglede na tak tip kot je za malinoise, pa bi bilo drisk bistveno manj.


Canis

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 2
Citiraj
Morda bi veljajo zaostriti vzrejne preglede na tak tip kot je za malinoise, pa bi bilo drisk bistveno manj.

O delu, kjer se ocenjuje karakter se strinjam, da bi morali biti bolj dosledni. Drugače pa vzrejni pregled kot tak (pri nas) za pridobitev vzrejnega dovoljenja je kolikor jaz vem enak za vse tipe belgijcev  ???...al?
To je B-Bh in pa vzrejni pregled...je izredno malo, premalo ampak je vsaj nekaj (poznam nekaj blegijcev, tudi malinoisev, ki  so komaj ali pa niso opravili niti tega osnovega tečaja -ampak to so že druge debate)...

Karakterni test je zaenkrat (na žalost) samo opcija, pa še če ga hočeš opravljat moraš načeloma v tujino.

Je pa tudi res, da kot je šla vzreja dolgodalkih večinoma na vizuelno stran standarda - velikokrat na račun značaja je šla v veliki meri pri kratkodlaki varianti na račun delovnih sposobnosti (govorim o predvsem psih, ki jih uporabljajo za delo policija, vojska..itd...) in se je popolnoma zanemarilo izgled, kjer vedno več t.i. malinoisev sploh ne ustreza standardu kot takemu ampak so malinoisi samo še na kvazi rodovniku, v glavo in telo pa postajajo podobni nemškim ovčarjem, rotweilerjem - pa tudi konstitucijsko niso več psi (kjer naj bi samec imel do 30 kg...) ampak seveda...to so delavne zahteve...ampak to je pa tudi neka devijacija v vzreji.

Meni so malinoisi zelo pri srcu (da ne bi kdo mislil) ampak taki kot morajo bit...pa tudi reskiram, da so malo bolj driska.  ;)



Canis

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 2
Deabei so v teh nekaj dneh napovedali svoje naslednje leglo za začetek leta 2009.

http://www.deabei.com/bb_ang/stenata.htm

Absolutno dolgodlako in prav nič driskasto ;)

Izbrani samec ima opravljen IPO3 z zelo dobro oceno in tekmuje tudi v agility-ju. Samica pa kolikor sem uspela prebrat se tudi pripravlja na IPO, poleg tega je reševalka  :)
Na njihovih straneh so poleg slik tudi posnetki.

Bubble...kot, da bi vedeli, kakšnega psa iščete  ;)



Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #243 : 23 Junij 2008, 16:21:03
Po natanko enem mesecu se spodobi, da malo odprašim tole temo, na katero so še molji pozabili...

Črna Smrt ima rada veliko stvari, med drugim obožuje potovanja. Ker je pameten poba, je uvidel, da so možnosti za kak konkreten roadtrip med izpitnim obdobjem bolj male, revež pa ima premajhno žepnino, da bi si privoščil avto  :( . Zato je, kot se za mladeniča njegove starosti in letni čas spodobi, sklenil postati 'backpacker'  8) . Njegov prvi podvig je bolj lokalnega značaja, saj je osvojil Planino nad Vrhniko, v načrtu pa ima vse-evropsko turnejo, če bo seveda dovolj uspešen pri štopanju. Če torej kje na poti srečate spodaj prikazanega frajerja, bodite tako velikodušni in mu ustavite, da ne bo zaradi mojih izpitov prikrajšan za poletne dogodivščine...



Tole fotko je pa sam sfotošopiral in me dodal zraven sebe, da se ne bom počutila preveč zapostavljeno  ;) :P. Ob pogledu nanjo se skorajda počutim, kot bi bila dejansko zraven ob podvigu...  :)




SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #244 : 23 Junij 2008, 17:54:39
Mala Luna ni več tako mala.  ;)











Lp Zoran


IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Bizzy

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
Odgovori #245 : 24 Junij 2008, 19:57:20
iii kak lepo!!! Se en crnuhec-ica!!! :o

No..pa se en crnuh z dolenskega konca..pa malinovcki:))


http://www.working-dog.eu/hundefuehrer-details/3770/Jana-Graberski

http://www.pes.si/index.php/jana_graberski






SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #246 : 24 Junij 2008, 20:05:36
O Jana, živjo!

Ja, Paty (Luna) je črnuhinja, pripeljana s češke psarne Z Kovarny in bo mogoče celo delala reševanje.  ;)



Lp Zoran

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #247 : 02 Julij 2008, 16:36:59
O delu, kjer se ocenjuje karakter se strinjam, da bi morali biti bolj dosledni. Drugače pa vzrejni pregled kot tak (pri nas) za pridobitev vzrejnega dovoljenja je kolikor jaz vem enak za vse tipe belgijcev  ???...al?
To je B-Bh in pa vzrejni pregled...je izredno malo, premalo ampak je vsaj nekaj (poznam nekaj blegijcev, tudi malinoisev, ki  so komaj ali pa niso opravili niti tega osnovega tečaja -ampak to so že druge debate)...

Karakterni test je zaenkrat (na žalost) samo opcija, pa še če ga hočeš opravljat moraš načeloma v tujino.

Je pa tudi res, da kot je šla vzreja dolgodalkih večinoma na vizuelno stran standarda - velikokrat na račun značaja je šla v veliki meri pri kratkodlaki varianti na račun delovnih sposobnosti (govorim o predvsem psih, ki jih uporabljajo za delo policija, vojska..itd...) in se je popolnoma zanemarilo izgled, kjer vedno več t.i. malinoisev sploh ne ustreza standardu kot takemu ampak so malinoisi samo še na kvazi rodovniku, v glavo in telo pa postajajo podobni nemškim ovčarjem, rotweilerjem - pa tudi konstitucijsko niso več psi (kjer naj bi samec imel do 30 kg...) ampak seveda...to so delavne zahteve...ampak to je pa tudi neka devijacija v vzreji.

Meni so malinoisi zelo pri srcu (da ne bi kdo mislil) ampak taki kot morajo bit...pa tudi reskiram, da so malo bolj driska.  ;)

Sem spregledala vprašanje  :-[ Kolikor vem je vzrejni za malinoise pri nas drugačen in sicer gre za serijo testov brez obrambe, ki je podobna nemški različici.


Bizzy

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
Odgovori #248 : 04 Julij 2008, 16:41:33
 Danes sem bila z svojim grenendelckom Jenom na reševalni akciji v Sevnici pri HE.. No comment :( :( :(



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #249 : 04 Julij 2008, 17:13:53
Bizzy, res grozno kar se je zgodilo :'(. Se ti da napisati kaj več (lahko tudi na reševalski forum)? Ste šli s psi v čolne ali ste delali na obrežju?

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Bizzy

  • *
    • Prispevkov: 33
    • Točke: 0
Odgovori #250 : 06 Julij 2008, 11:46:08
Bom v kratkem napisala..sm da si mal spocijeva s psom:)  Iskali smo ob Savi na bregu in iz čolna(rafta)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #251 : 18 Julij 2008, 23:37:28
Bi bila tole lahko malina?

Najden: Žalec     
Spol: samica 5769
Starost: 6 let
pod številko 11
http://users.volja.net/lenko469/
Zavetišče Zonzani

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #252 : 25 Julij 2008, 17:35:19
Črna smrt aka Sambo je danes počastila avstralski žverci s svojo navzočnostjo:







Nekaj več fotk v albumu.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #253 : 29 Julij 2008, 21:37:49
Jaz sem pa danes zopet čohala  lepotca Hala, ki me je totalno osvojil. Imam par lepih njegovih fotk, a jih trenutno ne morem dat gor, takoj ko bo možno vam jih pokažem. Ta ljubezenske pa pokažem ko mi njegova lastnica pošlje na meil, so ji uspele full lepe. Mogoče se  pa tudi sama kaj javi tukaj gor.

Skratka Hal je krasen  :-*


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #254 : 31 Julij 2008, 11:26:10
Bi bila tole lahko malina?

Najden: Žalec     
Spol: samica 5769
Starost: 6 let
pod številko 11
http://users.volja.net/lenko469/
Zavetišče Zonzani

Šele sedaj videla - ja, z lahkoto. Pri majhnem številu belgijcev pri nas bi bilo smiselno to poslati malo naokrog. Čudno le, da nima tetovaže.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #255 : 31 Julij 2008, 11:30:00
V okolici Žalca je bilo enkrat leglo NO-malinois mix. Načrtovano. Mogoče je tole kak potomec..



_lily_

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 4
Odgovori #256 : 31 Julij 2008, 12:29:23
Pa v okolici Poljčan velikokrat načrtovana legla nerodovniških malin....mogoče je pa njihov potomec...
Tako da po moje nič čudnega če nima tetovaže (na žalost) ...



Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #257 : 31 Julij 2008, 21:58:56
V okolici Žalca je bilo enkrat leglo NO-malinois mix. Načrtovano. Mogoče je tole kak potomec..
Tudi v okolici MB je bilo eno tako leglo, samo mislim da so starejši.
Če nima tatooja je ali nerodovniški ali pa je pripeljan iz tujine - samo mislim da bi moral imeti čip.

Lp, Ivana


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #258 : 31 Julij 2008, 22:03:14
Evo obljubljene fotke Hala





kalis

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #259 : 01 Avgust 2008, 00:00:15
o fullllll je lep :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Pes drugih ne presoja po barvi, veroizpovedi ali družbenem statusu, ampak po tem, kakšni ljudje so. Psu je vseeno, ali si bogat ali reven, izobražen ali nepismen, pameten ali neumen........DAJ MU SVOJE SRCE IN DAL TI BO SVOJEGA........


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #260 : 16 Avgust 2008, 12:24:31
Danes moj najboljši prijatelj praznuje rojstni dan  ;D . Meni pa gre očitno malo na otročje, sklicujem se na to, da to noč nisem spala niti minute - živela nespečnost  ::).

Danes mineva že devet let
odkar Rosco - moj Sambo prišel je na svet.

Čeprav ni nikoli po slavi hlepel
je dosti dosegel in slavo požel.

Včasih c'lo priden, največkrat pa lep,
zame je Sambo črnuhec za pet.

Glavno, da je z mano, srečen in zdrav,
še vedno isti Sambo, se ne nosi kot pav.

Junaški res ni, je pa vedno vesel,
pes, ki ga vsak bi z veseljem imel.

A srečo imam, da pri meni živi,
devet let bo kmalu odkar lepša mi dni.

Zato - Sambo, najboljši in najbolj predan,
ti želim VSE NAJBOLJŠE ZA TVOJ ROJSTNI DAN.

Pa še 9 lepih novejših fotk za lepih 9 skupnih let.

















In še njegov TM nasmešek za konec  ;D :D




5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #261 : 16 Avgust 2008, 12:27:16
VSE NAJBOLJŠE!!!!!!!!!!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #262 : 16 Avgust 2008, 12:37:18
In na mnoga leta!  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #263 : 16 Avgust 2008, 12:40:24
Vse naj naj tudi od nas


Ivana

  • *
    • Prispevkov: 560
    • Točke: 4
Odgovori #264 : 16 Avgust 2008, 14:16:38
Ja vse najboljše moja mala opica ;) Sambo.


Lp, Ivana


najchy

  • *
    • Prispevkov: 1.786
    • Točke: 2
Odgovori #265 : 16 Avgust 2008, 14:24:50
Use naj naj!!!

LP Anja
Naj album


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #266 : 16 Avgust 2008, 14:26:07
Sambo, vse najboljše :) Pa le glej, da boš Urško še več let razveseljeval. Včasih kako ušpičil ;), še večkrat pa priden bil tako kot je treba :o. Skratka vse naj naj :o :-*


Jean

  • *
    • Prispevkov: 2.324
    • Točke: 6
Odgovori #267 : 16 Avgust 2008, 14:33:50
Happy Birthday Sambo!



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #268 : 16 Avgust 2008, 14:35:45
O Crna smrt 8) cestitam, dobro skrivas leta :)

battito animale


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #269 : 16 Avgust 2008, 23:23:18
Črna smrt, prejmi čestitke tudi od mene in avstralske pošastke Ginny :-*

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"