Belgijski Ovčar [Chien de Berger Belge,Belgian Shepherd Dog]

ursa · 532119

Mishka

  • *
    • Prispevkov: 12
    • Točke: 0
Odgovori #600 : 10 Oktober 2009, 23:09:11



Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #601 : 17 Oktober 2009, 17:16:42
Včeraj je minilo 10 let, odkar sem se po neprespani noči usedla v avto in se s staršema odpeljala v Krško po malo črno bitje, ki je na poti domov dobilo ime Sambo. Ime, ki mi na začetku ni bilo kaj dosti všeč, a sem bila tako vsa iz sebe, da imam končno svojega psa, da mi je bilo vseeno, če bi bil Floki; ime, ki mi je bilo všeč vsaj zaradi svojega pomena, pa ki mi je sčasoma postajalo vedno bolj všeč, saj je bil Sambo samo en - moj Sambo; ime, ki je z leti dobilo tako močan pomen, da sem čutila toplino v srcu samo ob tem, ko sem ga slišala. Ime, ki ga že več kot en mesec ne morem ne slišati, ne prebrati in ne izgovoriti. Že več kot en mesec je, odkar ga ni in zadnji teden je spet hudo. Bili smo na svetovni razstavi v Bratislavi in prvič sem bila na veliki razstavi brez njega. Večkrat sem bila v ringu, pa nikoli z njim... Videla nekaj dobrih psov, pa nobenega tako dobrega in tako posebnega, kot je bil on.

Zdaj smo za tri dni prišli v Bovec in prvič sem tu brez njega. Nordek je danes tauhal v Soči in pihal mehurčke skozi nos, vsak dan smo šli na dolg sprehod... Ampak ni isto brez njega  :(. Koliko časa bo še potrebno, da bo kaj manj bolelo, kolikokrat mu bom še rekla, da mi je žal...

Življenje hoče naprej, čeprav mi dostikrat niti ni do tega... Takole smo preživeli prvo večjo razstavo brez njega.

Pasja sestavljanka - Klark, Leia in Nordek



Dolgonosi in njegova Putka



Poziranje po prvi razstavi - klubska razstava slovaškega kluba belgijcev



Ker hudič noče stat pri miru ob meni ali pred mano, ga bo treba očitno najprej razstavljati takole... Saj bomo naklikali zadnje noge, da bo vsaj malo manj borzojiden...  :-X



Prva od mnogih, na katerih ga ne bo... Pogrešamo te...  :(



piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #602 : 18 Oktober 2009, 19:05:39
Urša, drži se, čas celi rane.
In Nord ti bo pomagal preboleti. Preverjeno.
 :-*



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #603 : 24 Oktober 2009, 23:30:17
Danes sem si ogledala vzrejni pregled za malinoise in priznati moram, da se mi je izredno dopadel. K njemu je pristopilo 7 psov.

Glede na to, da smo se že kaj nekajkrat sklicevali na ta vzrejni bom samo na kratko opisala kako izgleda.

1. vodnik s spuščenim psom (in ne pod poveljem) pride na poligon v skupino ljudi, pokliče psa, ga pripne na povodec in ga na "poleg" pripelje na prijavo k sodniku in se z njim rokuje
2. vodnik gre s psom v skupino ljudi, se v njej ustavi, pes se usede in skupina ju obkroži (gredo proti psu in lastniku in se ustavijo tik ob njima)
3. vodja pregleda prime psa in vodnik steče stran od njega in se mu skrije, vodja psa spusti in pes mora poiskati vodnika
4. vodja pregleda prime psa in vodnik steče stran od njega v skupino ljudi (ljudje morajo obkrožati vodnika), vodja psa spusti in pes ga mora poiskati
5. vodnik se poigra s psom (z igralno klobaso)
6. tujec se poigra s psom (z igralno klobaso)
7. vodnik drži psa, vodja pregleda skrije igralno klobaso pod ogromno folijo (polivinil), vodnik spusti psa, pes mora poiskati klobaso in jo prinesti vodniku
8. vodnik drži psa, vodja pregleda psu pokaže igračo, steče malo stran in jo skrije na težje dostopno mesto, vodnik psa spusti in ostane na mestu; pes ve območje, kjer se klobasa nahaja, pa jo mora poiskati, skrita je na višini, vodja mu lahko pri tem malo pomaga z vzpodbudo
9. prikolica napolnjena z napihnjenimi baloni, pokrita s folijo (polivinilom), na prikolico se vrže klobaso, vodnik spusti psa, pes mora klobaso poiskati in prinesti (baloni pokajo, prikolica se rahlo premika)
10. skok čez metersko skakalnico v obe smeri
11. premagovanje palisade v obe smeri
12. premagovanje gugalnice
13. premagovanje mostu
14. togi tunel
15. hoja po foliji (polivinilu)
16. strelomirnost (dva strela)
17. prehod čez ropotajočo zaveso iz plastenk, nanizanih na vrvice
18. odziv na zračno trobljo (kot jo imajo navijači na športnih prireditvah)
19. vodnik gre z navezanim psom po poti, proti njima se na hitro potegne na vrv privezane kante (ju presenetijo), ocenjuje se odziv (strah, zanimanje, ...)

Upam, da nisem česa pozabila.

Bi želela videti še kaj? V bistvu ja in sicer obrambo v neki obliki, ki bi pokazala vedenje psa pod obremenitvijo. Ampak še vseeno je to najzahtevnejši vzrejni pregled, kar sem jih do sedaj uspela videti psi nas v Sloveniji. Vsaj en klub se trudi nekaj delati prav.

Pa še to. MajaO in Galant sta uspešno opravila vzrejni pregled. Čestitke!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #604 : 25 Oktober 2009, 16:37:37
Vse pasme bi morale imeti tak vzrejni pregled.
Popolnoma zadošča tudi gelde potenciala za C disciplino, saj vključuje dovolj obremenitev, da je ocena naravnih zasnov mogoča.
Vsakršni preiskusi,ki so bližje "obrambi" že ocenjujejo preteklo delo vodnika in markerja, ne pa  psa samega

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #605 : 25 Oktober 2009, 16:47:26
Meni je bil super. Deteljica, sploh me ne zanima obramba kot taka, ampak samo vedenje psa pod obremenitvijo, predvidevam, da bi lahko dodali igro s klobaso pod obremenitvijo, pa bi bil učinek enak. Sem pa ravno včeraj komentirala, da če bi rottweilerji imeli tak vzrejni pregled, pomoje ne vem, če bi v celi Sloveniji našli 5 psov, ki ga opravijo  ::) .

Tak vzrejni bi morale imeti vsaj vse delovne pasme.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #606 : 26 Oktober 2009, 09:08:29
Skandinavci imajo take preglede za VSE pasme. Tudi družne.
Je pa seveda glede na psamo drugačen kriterij kdaj je nekaj še sprejemljivo in kdaj ne.
Škodi pa najvišja ocena prav nobeni pasmi in če se gre za to kdaj spregledati kakšno drugo pomakljivost (npr prizunanjosti) ali katerga samca izbrati, je lahko ravno test značaja odločilen .

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


ttanja

  • *
    • Prispevkov: 7
    • Točke: 0
Odgovori #607 : 27 Oktober 2009, 08:07:40
Tudi meni je ta vzrejni pregled zelo všeč, je zelo temeljit. Ko sem jaz šla s svojim malinovcem na vzrejnega pred letom in pol, se je vodja pregleda igral s klobaso z mojim psom tudi pod obremenitvijo (mu je "grozil", mu skušal klobaso izpuliti iz gobca ter ga dvigniti s klobaso vred ter  z roko nakazal udarec).

Ni mi bila všeč le raglja, ker je to bilo v zaprtem prostoru in je fuuul preglasno, še jaz sem se prestrašila.

Imela pa sva težaves samo identifikacijo. Jaz sem svojega pripeljala iz Italije in tam ne tetovirajo več oz. le na posebno željo. In ker tam niso imeli čitalca čipov, so nas skoraj zavrnili. Upam, da je to sedaj kaj bolje.

lp, Tanja



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #608 : 27 Oktober 2009, 09:21:18

Ni mi bila všeč le raglja, ker je to bilo v zaprtem prostoru in je fuuul preglasno, še jaz sem se prestrašila.

lp, Tanja

Ni namen teh testov,da se pes nikoli ne ustraši. Nektere vaje so take,da hočejo da se ustraši, ker se ocenjuje kako pes reagira kadar se prestraši (napadalno, beži stran, se obrne na vodnika po mnenje)in kako hitro se potem opomore (na splošno, če po takem dogodku lahko takoj spet normalno funkcionira in ali je sposoben do zadeve ali prostora kljub temu vzpostaviti normalen kontakt).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Target

  • *
    • Prispevkov: 270
    • Točke: 4
Odgovori #609 : 27 Oktober 2009, 11:57:54
A se da kje videt kako sliko ali video, kako izgleda tale ropotajoča zavesa iz plastenk, nanizanih na vrvice?



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10

kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #611 : 27 Oktober 2009, 16:37:23
Skandinavci imajo take preglede za VSE pasme. Tudi družne.

V Skandinaviji za mojo (družno) pasmo ni nobenega vzrejnega ali kakršnega koli drugega predpisanega pregleda.



Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #612 : 27 Oktober 2009, 20:23:18
kalsang - sej za moje tudi ne  ;) - ampak - kaj pa midve veva  :P

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


Canis

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 2
Odgovori #613 : 28 Oktober 2009, 08:56:25
Glede na napisano o vzrejnem pregledu me samo zanima koliko lahko lastnik vpliva na psa?
Se pravi, ga med nalogami spodbuja, pohvali, nagradi...ter v kolikšnem času se pričakuje, da se bo pes (ki se je prestrašil ob nalogi) pomiril?

Več kolegov iz tujine je opravljalo podobne vzrejene preglede (karakter test) - recimo na Nizozemskem in v Franciji, tam ni dovoljeno kakorkoli "vplivati" na psa.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #614 : 28 Oktober 2009, 09:55:54
Kalsang in Kolibri, saj ni bilo govora o vzrejnem v Skandinaviji. Ampak testu karakterja. In to mnogi vzreditelji različnih pasem gredo delat. Pri nas si niti ne bi upali, da ne bi bilo slabih rezultatov.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #615 : 28 Oktober 2009, 10:09:21
V Skandinaviji za mojo (družno) pasmo ni nobenega vzrejnega ali kakršnega koli drugega predpisanega pregleda.
Na enem finskem videu na you tube sem videla enega malega psa in pisalio je character test. Zdaj pa žal ne najdem. Prišla pa sem do tega videa slučajno,ko sem gledala kelpije  pri preiskusu značaja.
Kaj naj bi to torej pomenilo, da je bil preiskus za to pasmo neuraden ali da da ga lahko dela kdor pač želi ?

sicer pa je tule ena zanimiva povezava kjer se da preveriti značilnosti nekaterih pasem po testih:
http://www.fortunecity.com/greenfield/bigmama/10/profiles.htm

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #616 : 28 Oktober 2009, 10:13:54
kalsang - sej za moje tudi ne  ;) - ampak - kaj pa midve veva  :P
tole sicer ni tema o borderjih , ampak en profil pasme je tule, se pravi,da očitno nekateri le testirajo  ??? :
http://www.fortunecity.com/greenfield/bigmama/10/401e.htm

pa da se vrnemo k belgijcem en test značaja ( ne naš)

http://www.youtube.com/watch?v=YPrMbudS0go:

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #617 : 28 Oktober 2009, 10:50:43
V Skandinaviji za mojo (družno) pasmo ni nobenega vzrejnega ali kakršnega koli drugega predpisanega pregleda.

nisem našla tistega videa s kosmatim malim psom, je pa tule en nemški pinč (iz finske kot je razvidno, če klikneš na več info), prilepim pa zato tele videe,da se vidi,da so objekti in tip presenečenja  namenoma različni, da se ni mogoče pripravit v smislu šolanja

http://www.youtube.com/watch?v=8UfvHU9enrU

pudli so sicer tud družni psi a ne?

http://www.youtube.com/watch?v=vKGUAvzGjto&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=oD24Z0e9V6o&feature=related
pa drugi del mental testa (en border)

http://www.youtube.com/watch?v=J6g7-caCtL0&NR=1

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #618 : 28 Oktober 2009, 11:14:26
Krucifiks na kvadrat, forum mi je crknil med nalaganjem odgovora...  >:( No, pa gremo še enkrat...

Kar mene moti pri tem karakternem testu je to, da je (če sem prav razumela) obvezen le za malinoise, ne pa tudi ostale različice. Klasični klasiki že tako ali tako podcenjujejo (ne vedno neupravičeno) ostale različice, s tem pa jih le še dodatno degradirajo in s takimi dvojnimi merili omogočajo/podpirajo/spodbujajo vzrejo z mentalno šibkimi osebki. Ne rečem, da ni nobenih razlik med različicami, a belgijski ovčar je ENA pasma in bi bilo lepo, če bi jo kot tako tudi tretirali, predvsem v smislu odgovorne vzreje in zagotavljanju pravilnega razvoja pasme. Sicer pa kot rečeno, pohvalno, da je test obvezen in se ga tako izvaja, bi pa jaz kot na čase naivni idealist vseeno malo bolj pokritizirala vedenje nekaterih psov.

Canis, kolikor sem jaz uspela razbrati lahko vodnik psa do neke mere usmerja in spodbuja z glasom, več pa ne.

Drugače pa sem ta vikend sem res bila popolnoma belgijska - poleg vzrejnega v soboto sem se v nedeljo udeležila klubske razstave za belgijce v Zagrebu, kjer smo se tako kot vedno imeli zelo lepo :). Nordek je dobil oceno zelo perspektivno, sklepal prijateljstva z malinovci (nekateri so bili za, drugi malo manj in so ga hoteli pomalicati, pa jih je najuril nazaj  >:D ), na vso moč silil k markerju, ki je divje mahal s klobaso med delovnim izpitom za nekatere člane kluba in povrhu vsega spoznal malega prijatelja, enako starega grenčka iz Italije, katerega lastnik je hrvaški pevec starejše generacije in je, če sem prav razumela, uvozil prvega belgijca v Jugoslavijo leeeetaaaaa nazaj (terva). V glavnem, imeli smo se prav luštno, posebej prijetno pa so me presenetili vodniki, ki so svoje pse neprimerno bolje predstavili kot lani na tej isti razstavi. Glede na to, da so vsi delavci, so se prav lepo potrudili, pse uspeli predstaviti v kasu (no, s kakim poskokom vmes tu in tam) in stoji in prav vse je sodnica pogledala brez težav.  :)
Za konec pa še nekaj fotk, da pokažem 'malega', glistastega giganta  ::).

Ooovčkeeee  :o



Izlete v Bovcu izkoristimo tudi za malo vaje...



Nova prijateljstva...



Nord in italijansko-hrvaški Bond



Surlasti šopek  :D



Nord je trenutno v nadvse smešni fazi, s čupastimi zalizci, doooooolgo surlo, pravzaprav je v vse smeri totalno dolg, suh kot prekla... Najprej je bil ves puhkast v papi dlaki mat črne barve, potem se je na korenu repa pojavilo tri cm gladke, bleščeče črne dlake, ta dlaka se je razširila po vsem repu in po sredi hrbta  ::) ;D , tako da ima zdaj na zalizcih tisto perje, povsod po telesu puh, razen po repu, sredi hrbta in spodnjem delu tac  :D, tak je, kot bi ga v temi skupaj sestavili, lol. Moram pa reči, da čeprav me ima moja okolica že pol kufer, ko ga stalno kritiziram, nimam kaj očitati njegovemu karakterju, ker je res neverjetno učljiv, pripravljen na sodelovanje, prijazen, neustrašen... No, lahko bi bil kanec bolj nevrotičen za moj okus  >:D , drugače pa je res faca  :). V mali šoli nama gre super, upam, da v kratkem uspem pripraviti en filmček, da ga še malo v 'motion picture' vidite.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #619 : 28 Oktober 2009, 11:15:57
Sam kak tak preizskus karakterja bi tud pri nas lahko naredil za vse pasme.. Mene, čeprav ne bi delala vzrejnega, bi res zanimalo kako se Buda obnaša v takih situacijah



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #620 : 28 Oktober 2009, 11:23:20
Ja Bambi se strinjam- belgijci bi morali bit tretirano kot ena psama.
Obenem pa jaz zagovarjam,da bi morali bit testi zančaja za vse pasme, še posebaj za nedelovne!

Kajti pri vrhunskem delovnem psu človek že preživi kakšne njegove čudne fore, ga je pripravljen tudi imet v posebnih pogojih, (naj) bi jih vodili ljudje, ki šolajo in nekaj znajo in navsezadnje delo nekaj informacij dajo tudi tekmovalni rezultati.

Nasprotno pa za pse,ki so prvenstveno spremljevalci in jih lahko ima kdorkoli ne bi smelo bit popuščanja pri značajskih značilnostih, ki naredijo sobivanje bolj varno in prijetno, vzgojo pa lažjo.

Nord je pa že precej velik, z dolgo dlako bi zgledal že kot taprav  :o

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


kala,runo,bella

  • *
    • Prispevkov: 5.522
    • Točke: 1
Odgovori #621 : 28 Oktober 2009, 11:33:22
Krasne fotke Urša, ampak tale mi je pa najljubša, se ve za kaj  :P :D Nordek je pa od Celja, ko sem ga zadnjič vidla kar fajn zrastel  :-*



Avrora

  • *
    • Prispevkov: 543
    • Točke: 6
  • Totally Toller
Odgovori #622 : 28 Oktober 2009, 12:19:32
Pomoje v skandinaviji opravljajo tele mental teste poleg vzrejega dovoljenja.
Tudi za "mojo" pasmo opravljajo resni vzreditelji te teste. Dostikrat prijavijo kar celotno leglo naenkrat.

Bambi, ful luškane surlaste slikce :-* :D.


Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #623 : 28 Oktober 2009, 12:42:02
Deteljica, Nord je gigantski, Barbka ga je izmerila na vzrejnem in ima 52 cm  :-[ :o. Se tolažim s tem, da je zamenjal že skoraj vse zobe, tako da se pač samo hitreje razvija in se bo hitreje ustavil (namesto pri 80 plečne bo mogoče imel samo 75)  :P.

Pa še na to fotko sem prej pozabila - v Bovcu je seveda treba sprobati tudi vožnjo z ATVjem, Nord je tako postal ATB (All Terrain Belgian)  :D.



Razen začetnega mnigotanja, ki je trajalo par sekund, je v vožnji kar užival in ni bil prav nič pretresen, Gregs je previdno tudi šel dva majhna krogca z njim in je Nord lepo tekel ob ATVju, nič se ni zaganjal vanj, tako da očitno bo šlo  :), samo en sistem je treba pogruntati, da bo lahko gor tudi ko je večji, zdaj je bil med vožnjo pač vkleščen med naju, jaz sem ga držala v naročju, ko bo dosegel svoj meter in pol  ::) to nekako ne bo več mogoče... No, bomo že kaj pogruntali  :).

Surle so pa zakon, ko sta babi na čuvanju so prav surla pri surli, super so!



orfea

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 0
  • Cuba in Atena
Odgovori #624 : 30 Oktober 2009, 12:50:54
Naša vampirkica tudi raste in je iz dneva v dan bolj ... krvosesa  >:D



Sicer na tej slikci ni videt vsa njena domišljija, ampak bom že naredila kakšno pametno, da bo bolj prišlo do izraza!

Prav zabavam se ob prebiranju vseh teh komentarjev...že vidim kaj bo mala vesela, ko se bomo lotili
teh težjih zadev ;)

Mimogrede čestitke Maji za vzrejnega!


Tako preprosto, da ne smem povedati nikomur ;)

http://coco-cuba.blogspot.com/

http://www.kd-obala.si/


malinovec

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #625 : 02 November 2009, 14:29:37
Spomladi nameravam kupiti "malinovca" pa me zanima, če morda kdo ve za kakega dobrega vzreditelja. Vse informacije so dobrodošle in se že vnaprej zahvaljujem za njih.... ::)



justMe

  • *
    • Prispevkov: 90
    • Točke: 0
Odgovori #626 : 02 November 2009, 14:51:28
Ko se boš dovolje dobro pozanimal o pasmi bodo tudi info. o dobril leglih in rejcih prišle. Najprej pa dobro premisli in se pozanimaj kaj kupuješ. Rejcev je glede na nepoznano pasmo dosti.

http://www.dpbo-klub.si/ pozanimaj se pri njih saj oni delajo tudi vzrejne preglede in točno vejo kje bo kdaj kakšno leglo.

Če se odločiš za Belgijca ti želim obilo užitkov z njim.

Lp Andrej



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #628 : 03 November 2009, 20:29:32

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


justMe

  • *
    • Prispevkov: 90
    • Točke: 0
Odgovori #629 : 04 November 2009, 15:14:31
Urška , SKY vse lepo in prav, da se spoznata na linije in kje najdti vrhunskega psa v evropskem merilu. Ampak navsezanje bodoči lastnik BO na forumu sprašuje če kdo koga pozna.... Iz tega je moč sklepati, da ne pozna niti kroga ljudi pri nas, ki imajo take pse oz. z njimi delajo. Vprašanje je kako dobro pozna tudi samo pasmo.

Po tem takem sklepam, da bi info. o naših rejcih bile več kot dobrodošle.

Brez kakršnekoli zamere.

Lp Andrej