Belgijski Ovčar [Chien de Berger Belge,Belgian Shepherd Dog]

ursa · 532257

Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #630 : 04 November 2009, 15:26:58
Mislim, da ni pri nas niti enega vzreditelja (se pravi nekdo, ki bi imel leglo ali dve letno), ampak samo občasna ljubiteljska legla za katerimi ni neke vzrejne vizije. Koga potem priporočiti  ???

Najbližje je potem Hrvaška psarna Running Wild http://www.running-wild-dogs.com/ . Ampak potem je pa že čisto vseeno, če se zapelje človek tistih nekaj ur do Avstrije/Nemčije, ker razlike v ceni vsaj za moj okus niso bistvene. Je pa izbira vsekakor mnogo večja, sploh ker večina le išče psa za šport. In še tako izbirčen najde nekaj zase.


justMe

  • *
    • Prispevkov: 90
    • Točke: 0
Odgovori #631 : 04 November 2009, 15:32:59
Zdj o tem kakšni so naši vzreditelji ne bom komentiral, ker sem v letu dni ko sem iskal psa za sebe zvedel veliko o naši kinologiji. Tako od posameznikov ki se imajo za Boga do načina pridobivanja rodovnikov.

Kakšnega psa sem dobil bomo pa videli.

no tole je sestrica iz istega legla in pokomentirajta linijo: http://www.working-dog.eu/dogs-details/298474/Atena-Minerva-Divja-Jaga

Urška oprosti ker sem si Atenco sposodil.

Lp Andrej


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #632 : 04 November 2009, 16:04:17
Z Urško sem bila enkrat pri Divji Jagi na obisku in moram reč, da je gospod pustil odličen vtis. Sploh, če se pogleda kako stanje je z vzreditelji na splošno pri nas.
Sama, bi takoj vzela psa pri njemu, če bi iskala malino, če bi se izkazalo (po dodatnem izobraževanju in kontroliranju rodovnikov), da tudi to štima(za moje potrebe seveda). Pove realno kar ima, karakter psov, ki sem jih vidla je bil stabilen in mala Atenca je zakon!  ;D :-*

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano

justMe

  • *
    • Prispevkov: 90
    • Točke: 0
Odgovori #634 : 04 November 2009, 16:32:15
justMe... Če že zalepiš zalepi še ostalo ;)

http://coco-cuba.blogspot.com/2009/10/se-o-ateni.html
http://coco-cuba.blogspot.com/2009/09/atena-minerva-dija-jaga.html

 >:D

Oprosti :P

Ampak hotel sem pokazati linijo in želel komentar.

Urška od kot ti to da večina ima psa za šport ("sploh ker večina le išče psa za šport.") ????

Ne vem no, če ni požegnano potem ni dobro, al kako?

Še enkrat brez zamere:)

Lp Andrej


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #635 : 04 November 2009, 16:47:47
Večina ljudi, ki išče malinoisa, ga vzame za delo (hvalabogu). Delo je danes večinoma šport. Sama pa pri izbiri psa poskušam najti najboljše, kar lahko v tistem momentu dobim. Ker razika 200-300 € in malo več kilometrov odtehta sobivanje naslednjih deset in več let. Just my 2 cents. Linije pa - moje preference so nekje pri Skyevih.


Kolibri

  • *
    • Prispevkov: 1.488
    • Točke: 5
  • Seta del Oro: pametna lepota
Odgovori #636 : 04 November 2009, 19:15:39
Jaz sem bila zelo letos zelo pozitivno presenečena nad kvaliteto malinoisov v Srbiji. Preživela z njimi 3 dni, na delu in agilityu, in so bili super; pa še - nekateri od njih - so bili zelo "po standardu".

Nasmehni se - nekdo te ima rad!
La vita e bella. Včasih si pes, včasih pa kandelaber.
Never argue with an idiot. They bring you down to their level and beat you with experience


justMe

  • *
    • Prispevkov: 90
    • Točke: 0
Odgovori #637 : 04 November 2009, 21:36:24
A vidiš? Potem pa slišiš takšno izjavo. Ki je ne bom negiral, ampak povedal svojo štorijo.

Trenutno je naprodaj leglo v Sloveniji, vrhunskih staršev in ne vem kaj še vse. Cena normalna za Slovenske razmere. Potem se pozanimaš in ugotoviš, da psica ni dobila vzrejnega pri nas in jo je lastnik peljal na vzrejenega v Srbijo in ga tam tudi dobil. Psi bojo seveda rodovniški. Ampak srbskih rodovnikov.

Ja tolk o tem. Tekmovalci imate čisto druge oči, kar pa ni slabo  ;)

Lp Andrej


orfea

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 0
  • Cuba in Atena
Odgovori #638 : 05 November 2009, 00:51:06
En dan me ni...pa že ... :P

 Pa da še jaz povem svoje. Cuba ni rodovniška je le moj svet. In z njo sva res predelali svet po dolgem in počez.
Bila je trenutni navdih in tisti ki me poznajo vejo da jo ne zamenjam za nobeno rodovniško psico na svetu.
Ja res sem imela veliko sreče z njo in še jo imam, stabilna, neustrašna, učljiva...

Sedaj pa Atena. Prva možnost je bil Running wild, a ker gospod zaradi tega, ker nisem v IPO ni niti hotel govorit z mano, ker je imel 19 boljših kandidatov,
mi tak odnos od vzreditelja pove več kot dovolj (psica je bila že rezervirana a zgodba je dolga).
 Zato so mi gospoda slovenska priporočali celo nekoga drugega, ki ga na tem forumu ne mislim omenjat,
ker tega ni vreden.

Z Gojkotom sva se pa ujela. Šla sem lahko večkrat pogledat leglo, vidla psico in samca. Skupaj predebatirala kaj si želim od samega psa,
in dobila malo neustrašno, stabilno ne ravno najbolj standardno ampak zver, ki bo že pokazala svoje.

Jaz vedno delujem po instinktu, kar verjetno ni vedno najboljše. Ne verjamem pa, da če bi dala 200€ več ali ker bi naredila več km,
da bi se s tujim vzrediteljem toliko razumela, da bi mi dal toliko boljšega psa od Atene. Je pa precej odvisno tudi, kaj pol s tem malinoisem
želiš počet. Ga želiš za vzrejo? Pol se pa le naj najbolj približa standardu. Pa le idi v tujino ga iskat, da bo lahko dosegal na slo trgu višjo ceno.
Sej vem da se skriva mnogo več za tem...zato me na forumu od labijev sploh ni, ker kot verjetno poznate vi, vzrejo malin v slo,
vem da labija v slo nebi nikoli vzela...pa smo tam. Zakaj divja Jaga, ker mi jo je priporočil priznani slovenski kinolog - če me je nategnil?
Bomo videli čez čas...za 1x nisem razočarana niti malo. Lahko da sem imela le srečo? tudi možno, zato tudi ne bom nikoli nobenemu priporočala
katerega od vzrediteljev. To se mi zdi zelo nehvaležno delo. Zakaj? Khmmm...ker mislim da je pasja genetika z načinom s katerim prehranjujemo pse,
z načinom kako jih parimo, popolnoma degenerirana. In da zdrav pes z dolgim življenjem je bolj sreča kot pamet.

Nismo vsi internetni molji, ki bi hoteli psa iz tujine, samo zato, ker mislimo ali vemo, da je tam najboljše.
Jaz sem si lahko marsikaj privoščila pri tem leglu, zato sem Gojkotu zelo hvaležna. Želim lahko le srečo pri izbiri in iskanju dobrega vzreditelja (kar je največja
loterija) ker roko na srce imam občutek, kot da te danes ljudje hočejo čisto pri vsem nategnit. Seveda je dosti lažje če poznaš pasjo sceno in
veš kje se rojevajo najbolj perspektivni psi. Še 1x pa lahko samo to rečem: srečno pri izbiri!

Tako preprosto, da ne smem povedati nikomur ;)

http://coco-cuba.blogspot.com/

http://www.kd-obala.si/


orfea

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 0
  • Cuba in Atena
Odgovori #639 : 05 November 2009, 00:57:55
V bistvu Urška - komaj čakam da nalepiš kakšno slikco Gamine sestrice...

Tako preprosto, da ne smem povedati nikomur ;)

http://coco-cuba.blogspot.com/

http://www.kd-obala.si/


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #640 : 05 November 2009, 07:15:17
En dan me ni...pa že ... :P

 Pa da še jaz povem svoje. Cuba ni rodovniška je le moj svet. In z njo sva res predelali svet po dolgem in počez.
Bila je trenutni navdih in tisti ki me poznajo vejo da jo ne zamenjam za nobeno rodovniško psico na svetu.
Ja res sem imela veliko sreče z njo in še jo imam, stabilna, neustrašna, učljiva...

Sedaj pa Atena. Prva možnost je bil Running wild, a ker gospod zaradi tega, ker nisem v IPO ni niti hotel govorit z mano, ker je imel 19 boljših kandidatov,
mi tak odnos od vzreditelja pove več kot dovolj (psica je bila že rezervirana a zgodba je dolga).
 Zato so mi gospoda slovenska priporočali celo nekoga drugega, ki ga na tem forumu ne mislim omenjat,
ker tega ni vreden.

Z Gojkotom sva se pa ujela. Šla sem lahko večkrat pogledat leglo, vidla psico in samca. Skupaj predebatirala kaj si želim od samega psa,
in dobila malo neustrašno, stabilno ne ravno najbolj standardno ampak zver, ki bo že pokazala svoje.

Jaz vedno delujem po instinktu, kar verjetno ni vedno najboljše. Ne verjamem pa, da če bi dala 200€ več ali ker bi naredila več km,
da bi se s tujim vzrediteljem toliko razumela, da bi mi dal toliko boljšega psa od Atene. Je pa precej odvisno tudi, kaj pol s tem malinoisem
želiš počet. Ga želiš za vzrejo? Pol se pa le naj najbolj približa standardu. Pa le idi v tujino ga iskat, da bo lahko dosegal na slo trgu višjo ceno.
Sej vem da se skriva mnogo več za tem...zato me na forumu od labijev sploh ni, ker kot verjetno poznate vi, vzrejo malin v slo,
vem da labija v slo nebi nikoli vzela...pa smo tam. Zakaj divja Jaga, ker mi jo je priporočil priznani slovenski kinolog - če me je nategnil?
Bomo videli čez čas...za 1x nisem razočarana niti malo. Lahko da sem imela le srečo? tudi možno, zato tudi ne bom nikoli nobenemu priporočala
katerega od vzrediteljev. To se mi zdi zelo nehvaležno delo. Zakaj? Khmmm...ker mislim da je pasja genetika z načinom s katerim prehranjujemo pse,
z načinom kako jih parimo, popolnoma degenerirana. In da zdrav pes z dolgim življenjem je bolj sreča kot pamet.

Nismo vsi internetni molji, ki bi hoteli psa iz tujine, samo zato, ker mislimo ali vemo, da je tam najboljše.
Jaz sem si lahko marsikaj privoščila pri tem leglu, zato sem Gojkotu zelo hvaležna. Želim lahko le srečo pri izbiri in iskanju dobrega vzreditelja (kar je največja
loterija) ker roko na srce imam občutek, kot da te danes ljudje hočejo čisto pri vsem nategnit. Seveda je dosti lažje če poznaš pasjo sceno in
veš kje se rojevajo najbolj perspektivni psi. Še 1x pa lahko samo to rečem: srečno pri izbiri!





Da ne bo kdo narobe razumel....  Gojkota poznam že zelo dolgo, ko je še tekmoval z belo švicarko in ja, je super možakar. In ja, če bi trenutno oz. pač v bližnji preteklosti kupoval malino v Sloveniji, potem bi tudi meni bil Gojko med prvimi izbirami.

Link, ki sem ga dal ne pomeni drugega, kot meni, po mojih merilih idealno leglo, idealne kombinacije. Nič več od tega. Tudi zato, ker trenutno nimam možnosti imeti maline. In pa zato, ker že imam fantastičnega delavnega psa, ki živi za to, da dela zame. Več trenutno ne rabim.

Je pa tudi res, kot vso veste, da je žal v našem malem slovenskem kinološkem svetu najti vsega, od dreka, pa tja do zlata.  ;)

Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #641 : 05 November 2009, 07:44:34

Po tem takem sklepam, da bi info. o naših rejcih bile več kot dobrodošle.

Brez kakršnekoli zamere.

Lp Andrej

Leglo iz (Trbovelj mislim), ki je bilo objavljeno na tem forumu in zdaj enkrat za vzet je npr popolnima vredu. Tudi za šport,


Zaenkrat so tudi slovenci rezultate z malionisi naredili kar precej z domačimi psi, da ne bomo preveč hvalili samo tuje robe
Meni osebno je vseeno kdo je vzreditelj (no jasno da naj bi se normalno posvetil mladičem, ampak to je velikokrat pri domačih leglih še boljše kot v nekih renomiranih psarnah), samo da so linije in starši v redu. Čeprav sodi v katerogijo" domači mladiči"
Pomanjkljivost renomiranih psarn je tudi, da ti kot tujcu ali nepoznanemu radi uturijo kakšen drek (predvsem, če je veliko zanimanja za določeno kombinacijo). Pri manj fensi leglih pa si lahko prosto izbiraš. Poleg tega so domača legla blizu in lahko večkrat obiščeš in preverjaš mladiče. Če so ti všeč vzameš , če ti nio pač ne vzameš.Pogosto starše poznaš sam ali kdo ki ga lahko povprašaš osebno. Ker tuje pse vidiš , če jih vidiš edino na tekmah oz razstavah. Ne veš kaj se je dogajalo med šolanjem in kakšni so v resnici. Vidiš samo za predstavitve sfrizirano podobo. Ko pa se pelješ k nekemu fensi vzreditelju 1500 km daleč pa pričakuje da boš vzel kar si naročil in nimaš druge kot pobrat kar ti uturi tud če sumiš, da to ni vrhunec njegove vzreje.
Ni vedno tako, ampak dokaj pogosto

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #642 : 05 November 2009, 12:27:49
Deteljica, kakorkoli pogledaš so v absolutni večini "domači psi" samo legla, katerih starša sta dva tuja, uvožena psa. Kar v bistvu potrjuje to, kar sem napisala zgoraj, da imamo posamezna legla, ne pa neke usmerjene vzreje (sploh večgeneracijske). Koliko je nekdo super in fejst človek je tu nepomembno, sta pa meni tako Bernaca kot Lenko ok, s tem, da bolje poznam pse prvega, pa dopade se mi, da ima vzrejno vizijo, kar se da zaslediti tudi iz njegovih nakupov psov.

Orfea, sploh te ne poznam, zato o tvoji izbiri ne sodim. Napisala sem samo, da se meni ne zdi neka razlika, če grem po psa na Hrvaško ali pa drugam (Avstrija, Nemčija, Belgija) je pa izbira v slednjih vsekakor večja. Katerega vzreditelja nekdo izbere je njegova lastna odločitev (saj je vendar tudi denar njegov).

Slike moje hijene? Brezveze. Bemtiš, še 4 mesece nima, pa ima že svoj fan-club. Mi, internetni molji (iz ust katerega slovenskega kinologa sem že slišala nekaj podobnega?), ki si psa iz tujine kupujemo samo zato, ker mislimo ali vemo, da je tam najboljše, smo zagotovo udarili popolnoma mimo.

Tuji vzreditelji - moje izkušnje so dobre, res pa je, da si jih ne izbiram na blef, ampak po priporočilu, oni pa kot zaenkrat kaže ravno tako. S Paxovim vzrediteljem sva v rednem kontaktu, vedno debatirava o delu, vzreji, bodočih paritvah, plusih in minusih določenih psov, vedno širi moja obzorja v pasmi (njegovo znanje je zame res neprecenljivo), pa na ta račun lahko včasih tudi v zadnjem hipu vprašam za mladiča, pa dobim možnost prve izbire v leglu za koga, ki si želi doberga psa. Moji odnosi s tujimi vzreditelji so nasplošno super, zaenkrat pa kaže, da bo tudi v primeru hijene tako. Ampak mislim, da je osnova v tem, da obstaja interes za tak kontakt na obeh straneh.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #643 : 05 November 2009, 14:53:30
no, jaz sem videla že morje ljudi, ki jim ni bilo problem it daleč po psa in tudi za ceno niso dlakocepili in so vzeli mladiča pri "eminentnih" vzrediteljih, pa so dobili povprečje ali pa podpovprečje ( med njimi so bili tudi vodniki, ki bi človek mislil, da bo vsak vzreditelj vesel, da se spoh zanimajo za nkup pri njem). Velja za razne pasme in športe.
Vsekakor pa ostaja dejstvo,de je Slovenija majhna, majhno je tudi število leglel, še manjše število ustreznih legel in tako vsaj pri določenih pasmah nimaš druge izbire kakor it kupit kam čez mejo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


malinovec

  • *
    • Prispevkov: 47
    • Točke: 0
Odgovori #644 : 10 November 2009, 08:40:14
Odločitev je padla. Malinovčka gremo iskat drugo leto na Hrvaško.   :)

Vzreditelj izbran, prav tako pa tudi starši. Pustimo se presenetiti.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #645 : 11 November 2009, 10:04:54
Super. Upam, da dobiš željeno.


ursika

  • *
    • Prispevkov: 84
    • Točke: 0
Odgovori #646 : 11 November 2009, 11:31:45
Orfea: Prav zanimovo, da lastnik psarne Running wild ni želel konunicirati s tabo? Ok, če je imel pač prej več kandidatov za katere je vedel kaj bodo delali s psom, ok. Ampak da bi pa kr apriori rekel ne? Zanimivo. Poznam nekaj lastnikov Running wildov, ki sploh ne delajo IPO programa s psmi, ampak vse kaj drugega, tak da ne vem no. Vem, da je imel v zadnjem času nekaj legel, ki so bila kar obetavna in so bili tudi mladički že takoj rezervirani.



MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Odgovori #647 : 11 November 2009, 12:31:55
Trenutno je legel in psov (malinoisev) v Sloveniji več kot dovolj za vse, ki se želijo resno ali pa malo manj resno ukvarjati s pasjimi športi. Imamo pa tudi v Sloveniji trenutno čisto primerljivo kvaliteto psov z vsemi ostalimi v Evropi in če bi sama v tem trenutku iskala psa bi ga sigurno našla v Sloveniji. Seveda pa se vsak odloči sam.



Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #648 : 11 November 2009, 14:40:58
Danes nisem najboljše volje... Spet mi je hudo in spet čutim praznino. Potem je postalo še huje. Ko sem brezvoljno božala Tigra na kavču, me je zadelo - danes je že dva meseca, odkar sem se morala posloviti od bitja, ki sem ga imela in ga še imam najraje... In so se solze spet usule...  :'( Dva meseca... Kam sta šla? Občutek imam, da življenje teče, jaz pa stojim na mestu...



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #649 : 11 November 2009, 17:38:45
Bambi saj ne vem kaj naj ti recem.. Hudo mi je, da ti je hudo, vem da boli, in bo se kar nekaj casa bolelo.. Upam, da se bos lahko nekoc spomnila nanj in ne planila v jok zato ker ga ni vec, ampak se nasmejala ob lepih spominih, se spomnila kaksne lupmarije je spicil, in kako lepo sta se imela skupaj..

Drzi se, pa pocohaj Nordeka zame  :-*

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


orfea

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 0
  • Cuba in Atena
Odgovori #650 : 11 November 2009, 21:19:09
ursika...ja pač tako je. Po pravici mi ni do razlage, zakaj se je šlo...ali sem bila jaz takrat tako najivna je le moja napaka. Po drugi strani mi je sedaj čisto vseeno,
ker itak Atena izpolnjuje vse moje zahteve...in raste v pravo malo razbojnico in mi ni niti malo žal...

Konec koncev bi bilo bolj zabavno na tem forumu, če bi govorili bolj o izkušnjah ki jo imate tisti, ki dlje delate oz živite z malinami. Recimo me zanima kako
delujejo vaši psi v stanovanju, kako mladič z odraslim psom, kaj pa recimo razposajenost, ki jo po eni strani jaz obožujem, druge v stanovanju pa ravno ne...
Ali pa njihova trma...he he he...to se mi zdi posebna kategorija.


Tako preprosto, da ne smem povedati nikomur ;)

http://coco-cuba.blogspot.com/

http://www.kd-obala.si/


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #651 : 12 November 2009, 07:39:26
Konec koncev bi bilo bolj zabavno na tem forumu, če bi govorili bolj o izkušnjah ki jo imate tisti, ki dlje delate oz živite z malinami. Recimo me zanima kako
delujejo vaši psi v stanovanju, kako mladič z odraslim psom, kaj pa recimo razposajenost, ki jo po eni strani jaz obožujem, druge v stanovanju pa ravno ne...
Ali pa njihova trma...he he he...to se mi zdi posebna kategorija.

Jaz o trmi pri malinoisih ne vem nič, ker pač niso trmasti  :P
Torej pomeni, da imaš neke druge težave,ki si jih razlagaš kot trmo. Za kaj gre?
V stanovanju- nekako vse do 2 leta znajo bit precej hiperaktivni. Pri meni je pomagalo, da sem jim dala 2 žogici - potem se sami igrajo (mi smo rekli da squash  :D ). Kasneje se umirijo in vsaj moji so bili v odlaslosti v satnovanju čist nemoteči, takorekočnepremični. Odlično prenašajo tudi ure v kletki. Poznam primer, ko je bil pes v kletki ves čas razen, ko je bil zunaj (stanovanja) in ni imel nobenih ne fizičnih ne psihičnih posledic. En primer je celo več let dobesedno živel v avtu v transportnem boksu- tudi brez posledic ( ne moj, da poudarim). Torej so izjemno trpežni v vseh pogledih in če ti gre na živce jo lahko mirno vkletkaš za čas, ko hočeš mir. Deluje tudi kratek privez nekje v tvoji bližini. Vsekakor se teženja v stanovanju učinkovitop znebiš tako, da psa ignoriraš (če ne pomaga zapreš v kletko, privežeš) kadar teži in mu daš kaj za samozabavo kadar ne teži. Lahko kot tolažilno nagrado, če je priden, uvedeš vmesne krajše izhode z igro zunaj (po 10 minut). Mene sicer ni motilo "igranje squasha", mojo mamo pa, ker je rekla, da bo pes zdrsal parket in ploščice  >:D. No, potem sem se itak odselila  :)
Odnos do mladičev je pri mojih primerkih idealen. Na splošno se mi zdi, da so izjemno talentirani za naravne medsebojne odnose. Tako psa kot psici sta ljubila mladiče, imela z njimi izjemno potrpljenje in jih prav načrtno vzgajala, spodbujala plen ipd. Celo Drim, ki je bil izjemno dominanten do konkurence je bil kot vzgojitelj odličen, njegovi živci pa jelkeni. Dolly je pa bial itak Mama z veliko začetnico - vedno je materinsko skrbela za vse pse našega krdela. Vse možne točke pasmi za to področje z moje strani.

Bambi- preberi otroško pravljico od Dese Muck Anica in zajček.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


orfea

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 0
  • Cuba in Atena
Odgovori #652 : 12 November 2009, 11:41:08
Poskusim dat primer: Ko ne delava ali sem jaz za računalnikom, jo načeloma dam v kletko, ker drugače mi raztura pol dnevne. Žogice sem poskusila in so res zabavne, vendar za določen čas. Nato so bolj zabavne vse dekce, tepihi, razne rože in ker tudi jaz rabim malo miru ko delam, je posledica seveda da jo dam v kletko. to recimo zaleže za cirka...2 ure niti ne. Nato se iz sosednje sobe zasliši jokanje. In to ve jokat nadaljno uro (pa se ne hecam - čisto resno mislim).
U ja pa da ne omenim kostko za grizenje...grize 10 minut nato...jo pogoltne celo  >:(

Sicer je res inteligentna in ljubeča. Vendar se ta ljubeznivost dokaj hitro spremeni v nagon...po štancanju pravimo mi ;)...cak cak in zaslišiš njene čeljusti, kako "luknjajo papir" (joke v društvu) kar po zraku. Drugače drugih trm res ni. Kako se uči, kao jo zabavajo ovire in napredovanje in na sploh delo s človekom me res navdušuje. Njena neustrašnost do materialov in okolice. Tudi sama lahko potrdim da iz te strani, so maline zelo posebne.

Kar me recimo moti v odnosu do druge psice (Cube) je to , da ji ta starejša pusti vse...popolnoma vse! In ta mala si neverjetno dviguje EGO na njej, saj vsaka prilika bit z njo pomeni, grizenje v vrat ali tace ali v rit. Kako naj ukrepam v teh primerih?
Cuba ima jeklene živce in se prej ona umakne, sam ta mala je nora na njo in leti za njo. Recimo argentincu si ne upa niti bevsknit, ker jo je parX nadrl in je sedaj mir.


Tako preprosto, da ne smem povedati nikomur ;)

http://coco-cuba.blogspot.com/

http://www.kd-obala.si/


piscura

  • *
    • Prispevkov: 110
    • Točke: 0
  • sheepdogs
Odgovori #653 : 12 November 2009, 20:46:59
Danes nisem najboljše volje... Spet mi je hudo in spet čutim praznino. Potem je postalo še huje. Ko sem brezvoljno božala Tigra na kavču, me je zadelo - danes je že dva meseca, odkar sem se morala posloviti od bitja, ki sem ga imela in ga še imam najraje... In so se solze spet usule...  :'( Dva meseca... Kam sta šla? Občutek imam, da življenje teče, jaz pa stojim na mestu...
Bambi, tudi jaz sem za Orkom tulila še mesece potem.. To so ti pasji desci, ki ti zlezejo pod kožo... jaz temu pravim 'tru love'.
Ampak čas zaceli vse rane!
 :-*



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #654 : 13 November 2009, 07:59:53
Orfea ,koliko pa je stara zdaj tvoja psica? Opis je slišati bolj hiperaktiven kot trmast. Očitno so bili moji boljših živcev. Vseeno mislim, da bi se to teženje (nemir) moralo z meseci drastično izboljšat.
Poskušaj jo vzet za cca 15 min iz kletke preden začne cvilit in jo na kratko zgonit v tem času pa nazaj. Potem variraj čas okoli magične meje, ko zdrži in počasi zvito podaljševat. Občasno jo lahko tudi korigiraš za teženje in jo pustiš potem ko utihne še 10- 20 minut ter jo potem malo spustiš, če je pridna.
Mogoče bi pomagalo tudi, da daš kletko blizu sebe.
Opcija je, da jo začneš navajat da spi (leži ) na dekici pod tvojimi nogami, ko delaš kaj statičnega. Nekterim psom je tako lažje. Spet na uro in pol do dve moraš delat krajše pavze (mogoče za začetek, da pogrunta sistem, še krajše - kakšne 3 tedne, da pokapira v čem je poanta).Če rata zelo zoprna pa sledi selitev v kletko v bližini, če še tečnari pa v kletko v drug prostor. In obratn apot- najprej daleč, če je pridna čist kratek izpust in bliže pa naslednjič na dekicoTako bo sčasoma dojela,da se ji položaj slabša če teži in izboljšuje ,če ne.
Glede teženja drugi psici- to moraš sama presodit. Načeloma zna vsak odrasel pes določit mejo. Če pa je značaj tega psa tak,da se ne postavi zase, pa moraš ukrepat ti. Skrajno mejo vedno postavim jaz, ampak moji odrasli psi so nekako znali vzgojit mladiče po svoje, res pa so imeli različne meje tolerance, najvišjo Drim. Ampak on je znal mladiče vzgajati po "modernih sistemih". Namreč tako prepričljivo jih je ignoriral,če so se vedli nemogoče ( tudi če so mu na jajch viseli), da je vsak obupal nad neuspelo akcijo. Dolly jih je znala tudi poklopit.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


orfea

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 0
  • Cuba in Atena
Odgovori #655 : 13 November 2009, 12:15:16
Atena ima sedaj tri mesece in polin njej se v življenju res dogaja. Sledila bom tvojim napotkom, pa bom poročala kako se je izšlo. Sicer teženje se zjutraj začne ob 5:30 (ko se zbudi prvi v hiši - očitno sliši uro v zgornjem nadstropju)
in javkanje se nadaljuje do 7:00. To je tisto najbolj boleče - jutranje ustajanje. Drugače ta pes res ne ve počivat - morem reč da najbolj pridna je v kletki v avtu. Tam tudi na dolgi poti še vedno spi. Sicer napreduje sto na uro ;)
Cel poligon je njen - ko vidi tunel se kar zašprinta vanj, pa katerikoli že je - obožuje jih.

Naslednje vprašanje je - kako naj vem, da s psom pretiravam? V smislu dela - mogoče bolj samega fizičnega - jaz jo enostavno ne uspem utrudit, pa karkoli že počneva. Sej mi pol zdrava pamet reče, da sedaj je dovolj, ampak vseeno. Vemo vsi da je potrebno paziti na razne displazije. Pa če naredimo nekaj skokcov, mislim da to ni nič drastičnega ali pač? Izhajam iz tega da imam labradorko, tako da pri njih je še posebno potrebno paziti na to.

Ha...danes pa je dobila eno tako ogromno bikovko - to bi mogli videt kakšne oči je naredila. Te sigurno ne bo požrla ;)

Tako preprosto, da ne smem povedati nikomur ;)

http://coco-cuba.blogspot.com/

http://www.kd-obala.si/


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #656 : 13 November 2009, 14:35:19
 :ohahahaha , tri mesece in pol... :D
torej- do 8 meseca se bo stanje slabšalo  ::)(ker dobiva n akondiciji), potem pa bo šlo tam po enem letu na bolje, po drugem letu ali letu in pol bo že čist drug pes  8).
The future is bright  :P
Zagotovo so nekatere pasme kot madiči naporni in malini so med njimi.
Utrudi jo čim bolj in čim večkrat dnevno psihično. Bo pač zanla kakšnih tisoč nepotrebnih trikcev več   ;)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


MajaO

  • *
    • Prispevkov: 231
    • Točke: 1
Odgovori #657 : 13 November 2009, 21:43:21
hello,

urška neglede koliko psov si imela do sedaj je prvi malinojček vedno kulturni šok. so pač ekstremni v veliko stvareh, ki jih počnejo, kar pač lahko tudi pomeni, da so veliko bolj naporni od ostalih mladičkov. a veš, da sem se ravnokar včeraj spraševala, ko sem gledala tamalo od prijatla (malinojček), ki je totalni hudiček in jo imaš prav povsod, kakšen je sploh mladiček "normalne" pasme..in ti povem, da sem že pozabila :)
moj ta mlad pes je bil glede tega zelo priden, ampak itak sem od začetka prakticirala boks. če je pes navajen na boks, se vsega tega hitro rešiš in problemov praktično ni. je že res, da je treba vsakega psa postopoma navadit. jaz sem si vzela 14 dni dopusta ko sem ga dobila in moram priznati, da se je hitro navadil reda. enim je lažje, če jih imaš v boksu v drugi sobi, da te ne vidijo, enim je lažje, če so ob tebi. samo v vsakem primeru je bolje za psa, da se čimprej navadi na boks. mladi malinojček je pač uničevalec in ga je težko pustiti v sobi brez nadzora.
glede teženja drugim psom (predvsem starejšim) sem jaz malo bolj stroga, preprosto nisem pustila. mogoče zato, ker moj starejši pes ni tako toleranten in nisem hotla tvegat, po drugi strani pa tudi zato, ker sta bila oba samca in nisem želela, da bi se sploh kdaj kasneje med sabo primerjala in rangirala. se je pa kasneje to izkazalo za zelo uporabno in se je preneslo tudi na druge odrasle pse, ki niso bili pripravljeni na mladostniške izpade. zdaj ga pa tako ali tako ne spuščam več z nepoznanimi psmi. ampak to je stvar vzgoje in kako tebi odgovarja. moji psi se zelo redko igrajo med sabo, kvečjemu so se kdaj malo preganjali, pa še to, če je imel en kakšno igračo v gobcu.
ampak, jaz vedno pravim, da je zdrava kmečka pamet najboljša in se vedno po tem ravnam, tako da sem prepričana, da boš tudi ti kmalu prebrodila začetniške malinojske težavice, pes še prekmalu odraste in postane resen delavni pes :)

malinoisi so v osnovi zelo preprosti psi, samo da zadostiš njihovim nagonom, pa je vse ok. zato večina tudi nima nobenih problemov z menjavo okolja ali lastnika (vsaj stabilni primerki)



Bambi

  • *
    • Prispevkov: 636
    • Točke: 9
Odgovori #658 : 15 November 2009, 21:44:46
Ovcka, piscura, hvala. Nekoč bo gotovo lažje, ni hudič, da ne bo, ampak sem še daleč od tega...  :(

Pa da za spremembo malo napišem o Nordu, ko smo ravno pri mladičih... Jutri bo star 5 mesecev in moram reči, da se (z izjemo prvih dveh tednov, ko smo na vsake dve uri ven leteli lulat) sploh nikoli nisem počutila, kot bi imela mladiča pri hiši. Saj na začetku je bilo super, ubadali smo se z drugimi, manj prijetnimi stvarmi, pa je prišlo zelo prav imeti tako neproblematičnega papija; če si se z njim ukvarjal, je bil zelo vesel, če se nisi, je brez težav dal mir, zamotil se je z ubijanjem Tigra ali preprosto počival in čakal boljše čase. Je imel momente, ko se mu je utrgalo, jasno, saj je ovčar, ampak nisem si mislila, da bo šlo tako zlahka. Najbrž bi bil za večino ljudi sanjski mladič, meni pa je manjkalo malo norosti, na trenutke je bil dejansko resen; Sambo je bil marsikaj, resen pa nikoli  ::). No, ko smo ga izgubili, se je tudi Nord malo odprl, postal malo bolj mladičkast, pa vseeno; v vsem tem času ni ničesar uničil (mirno spregledam dve scefrani vrečki), le na začetku menjave zob je parkrat zagrizel v stol na balkonu; sobno čist je praktično od samega začetka, od začetka mi lepo sledi in z njim nimam težav, še vlekel ni, hudič  ::). No, zdaj je že 'taprav' moj pes, ki ne zna hodit na povodcu  :-[, pa že nekaj časa je iz dneva v dan bolj nor. Z veseljem sporočam, da že jodla in rjove po belgijsko  8) >:D, edino nasmehnil se je samo enkrat.

V petek sva končala malo šolo, na zaključnem 'izpitu' sva dosegla 84 od 85 točk, tako da je bil prav priden učenec  :), pa še eden mlajših. Sicer pa se ima prav fino, ne jenja me še strašit s svojo ogromnostjo, razen perja na glavi ima povsod že lepo, odraslo dlako, trenutno je popolnoma škrbast in se ubadamo z vprašanjem Is a canine without canines a canine at all  :P. Kot rečeno je že prav prijetno odpuljen, kondicije ima ogromno, do drugih psov je na začetku vedno zelo vljuden, potem pa hitro najde kakšno žrtev za jo komandirat in usmerjat, skratka, pravi belgijec.

V ljubezenskem objemu s Tigrom



Zadnjič smo šli vsi skupaj na sprehod na Rakitno, mislim, da naše tri face (zlasti Tigrova) povedo vse  :D :D





Pa še dve z današnjega sprehoda z Leio






orfea

  • *
    • Prispevkov: 149
    • Točke: 0
  • Cuba in Atena
Odgovori #659 : 16 November 2009, 20:39:40
Maja sej živi že od prvega dne v boksu, sam zgleda da dnevno jo nisem dovolj utrudiila - glede na to, da delam tudi s Cubo je to malo utrujajoče tudi zame, saj lahko rečem, da skoraj nimam jaz toliko energije za njo. Ampak danes...danes je dobila porcijo dela in sedaj že eno uro pridno spi v svojem brlogu!  >:D...sicer mislim da bom šla tudi jaz kmalu spat.  :-\

Cuba je bila tako nezahteven mladič, sej sem dosti delala z njo, ampak vseeno. mirna, brez nekih hudih izpadov...vse dokler se nisva priključili reševalcem.

Atena paaa....skače v naročje da je veselje. Tudi če je zid očitno previsok zanjo, bo vseeno poskusila. Suvereno oddela že pol reševalskih ovir. Ne boji se nobenega materiala...oblaja markerja da je kar veselje ;)
Skratka...očitno se bova spravili v kondicijo ena drugo ;)


Tako preprosto, da ne smem povedati nikomur ;)

http://coco-cuba.blogspot.com/

http://www.kd-obala.si/