Veliki Šnavcer [Riesenschnauzer,Giant Schnauzer]

ursa · 38453

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #31 : 05 Avgust 2010, 11:58:43




TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 10 Marec 2011, 09:03:26
http://www.klsps.si/
Veliki črni šnavcer Jal išče nov dom. Zaradi spremembe življenjskih okoliščin ne zmorem več skrbeti za mojega kužata in mu zato iščem novega skrbnika. Jal je zdaj star 4 leta in pol. Čistokrven je in z rodovnikom, slikan za kolčno displazijo (rezultati so negativni). Predvsem pa je zdrav, prijazen, igriv, zabaven kuža, ki potrebuje odgovorne, ljubeznive in včasih tudi potrpežljive skrbnike. Navajen je življenja v stanovanju, rednih sprehodov, kvalitetne hrane in obilice pozornosti. Rad bi mu našel nov dom, kjer bi z veseljem poskrbeli zanj in z njim delili vesele in tudi kakšne bolj trmaste trenutke. Vse kar Jal zahteva je čas, pozornost in sprehodi. Vse kar Jal noče pa je življenje na verigi in samota. Če kdo vidi, da bi mu Jal lahko polepšal življenje, naj me prosim kontaktira na

[email protected] ali 041430190.




čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #35 : 14 Marec 2011, 15:00:42
Linkov iz FB ne morem videti, pa imam račun. Mogoče je privat nastavljen album ki ga linkaš?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #36 : 14 Marec 2011, 15:08:52
Možno da imajo nastavljeno na privat, žal album ni moj.

Preostanejo torej fotke na strani vzreditelja.
http://www.wonderfullwalk.com/home.html

Tule http://www.mojpes.com/forum3/viewtopic.php?f=64&t=6008&start=1410 je Karmen objavila nekaj fotk Jala (Skipper).



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #37 : 24 Marec 2011, 10:22:15
Moja Jazzka je včeraj praznovala 4. rojstni dan in mi takoj po prihodu iz službe dala vedet, da se ne stara in je še pripravljena delat. Tako sva že kar na prvem izpustu naredili malo vajic poslušnosti;

http://www.youtube.com/watch?v=1CBFIMDsSVw&feature=youtu.be
 
OK, pri obratu sem jaz naredila napako  :-[



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #38 : 24 Marec 2011, 10:35:58
lepo  :),
ampak očitno ne gre ne da bi kakšen "padalec uletel"  :-\- kolk mi grejo na živce tipi,ki spuščajo svojega psa zraven,ko je jasno da se tvoj  igra z vodnikom  >:(

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 24 Marec 2011, 10:48:14
Hja.. lastnikov sploh ni bilo na vidiku, da bi lahko videli, da midve z Jazz delava  ::) .. je pa šlo za sosedovega psa, ki je sicer zaprt kadar se ne ukvarjajo z njim, a ga je soseda izpustila za hišo in je priletel potem okoli hiše na travnik do naju.

Sicer razumem kaj si želela povedat in se tudi strinjam, ampak v tej konkretni situaciji me niti ni preveč zmotilo  ;) Mi je pa tudi nasploh všeč, ker skozi take primere dobim neke potrditve uspešnega dela, saj se Jazz sedaj, kadar je res razpoložena za delat, niti ne posveča preveč takim "padalcem" oz. jih celo odžene da lahko naprej dela, kar je bilo še leto nazaj znanstvena fantastika in je bilo takega treninga in kakršnekoli pozornosti name konec že če se je 100m stran pojavil pes v vidnem polju  ;D



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #40 : 24 Marec 2011, 10:59:40
Vse najboljše!  :D

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 24 Marec 2011, 11:00:54
Hvala :)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0

heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #43 : 18 April 2011, 22:39:22
Razmišljam, kako bi napisala  ;) sledečo novico.
Namreč v temi Veliki šnavcer se prepletajo novice oz. teme o pasmi nasplošno in pa teme, novičke, fotografije,... o posameznih predstavnikih te pasme.
Posledično se novice o pasmi na splošno "izgubijo" med ostalimi podatki.


Torej gre zato, da je sedaj tudi Slovenija postala članica ISPU (mednarodna zveza šnavcerjev in pinčev):

http://www.ispu-org.com/Members/members.html

In kolikor imam v spominu, bi naj v letu 2014  v Sloveniji pripravili ISPU razstavo.

lp  :)




heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #44 : 21 Januar 2012, 08:23:28
Po dolgem času se ponovno oglašam.

V času okoli Božiča so mi lastniki lastniki mladičev našega Hearta poslali nekaj fotografij in napisali tudi nekaj lepih besed o svojih ljubljencih, ki jih prenašam tudi sem.

Najprej o Toško (Athos of Heartboy, najstarejši Heartov sin).

Ima lepo skladno "šnavcersko" postavo, je precej širokopleč in mišičast, tace ima fantastične (precej okosmatene  ;D, take kot medvedek).
Je dominanten, samozavesten pes, ki je tudi zelo prikupen in njegova lastnika Danilo in Alenka sta izredno ponosna nanj in ga imata strašansko rada.
Menita, da je Athos "the best" in zaradi njega sta postala  ;D "zaprisežena šnavcerista".

Athos ima tak pogled kot naš Heart (oči temno rjave, ovalne z vidno beločnico - pogled podoben človeškemu).



Naslednja je na vrsti Athosova sestra Lola (Alissa Quinny).
Njena Lastnika Anja in Igor mi zmeraj tako lepo napišeta o njej, da se kar raznežim  ;D.

Njuna Lolka gre povsod z njima: na morje, na pohode, k prijateljem,... in povsod je glavna atrakcija in jo imajo vsi radi, ker je tako prikupna. Je tudi dobra čuvajka, vendar če lastnika sprejmeta tujo osebo, jo sprejme tudi Lola.

Lola je zmeraj v akciji in tako tudi tukaj - uživa v kopanju:



Več njunih fotografij pa tukaj:

http://www.heart-boy-radinie.info/novice%20veliki%20snavcer%20Heart%20Boy%20Radinie.html

Iz Italije sem prejela tudi novico, da je bila Minerva Nuovi Ussari Neri (hčerka našega Hearta iz zadnjega legla) izbrana na Best in Show med šnavcerji v Milanu kot najboljši mladič.
Vendar več o mladičih iz tega legla kasneje.




kazak

  • *
    • Prispevkov: 371
    • Točke: 4
  • CRNO SREBRNI PATULJASTI ŠNAUCERI HOUSE KAZAK
Odgovori #45 : 17 Februar 2012, 19:30:50
Ako nekog interesuje da ide na ISPU WM http://www.ispuwm2012.cz/ Nije predaleko za sve koje interesuje radni veliki šnaucer .

CRNO SREBRNI PATULJASTI ŠNAUCERI HOUSE KAZAK
www.housekazak.com


Dada73

  • *
    • Prispevkov: 204
    • Točke: 0

Miha007

  • *
    • Prispevkov: 79
    • Točke: 0
  • Sunny
Odgovori #47 : 01 April 2012, 07:33:48
Ne  :(

Škoda, če bi okoliščine dovoljevale bi ga vzel takoj.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 04 Maj 2012, 13:49:03
Še en ISCE NOV DOM - Janus, veliki crni snavcer z rodovnikom, rojen 22.11.2008. Izkljucno se oddaja kot hisni ljubljencek k odgovornim ljudem, ki ga bodo imeli radi in se ukvarjali z njim. Za vse informacije: [email protected]

Vec fotografij: http://www.dobermanklub.net/phpbb3/viewtopic.php?f=136&t=3293




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #49 : 04 Maj 2012, 19:45:47
A ni tale že enkrat iskal dom? Ali sem zamešala...?

Ko stisnem na povezavo, mi javi napako.  :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #50 : 05 Maj 2012, 18:34:35
Danes stran dela. In ja. točno tale Janus je cca 2 leti nazaj iskal dom, pa je ostal tam, od koder se sedaj oddaja.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #51 : 07 Maj 2012, 09:30:47
Ja, Janus je že iskal dom. K Klavdiji je prišel po tem, ko so se "novi lastniki" odločili da ga ne bi imeli, star dva meseca. Klavdija mu je takrat skušala najti dom, pa ni imela sreče s primernimi interesenti in tako je ostal pri njej.

Sedaj so se pa tudi njej stvari zakomplicirale in ga bo oddala v skrajni sili.

Če pa kdo ve za poceni (najem) hiško ali bivalni vikend v okolici MB, naj ji pa prav tako javi.

Možnost je tudi da Janusa nekdo vzame začasno, dokler si Klavdija ne najde primernega bivališča (takega, ki sprejme 5 psov).



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #52 : 07 Maj 2012, 09:58:25
Ojoj  :(
Držim pesti, da se najde najboljša možna rešitev  :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #53 : 28 Junij 2012, 11:33:56
Za Janusa se še kar išče novi lastnik.



Matilda

  • *
    • Prispevkov: 45
    • Točke: 0
Odgovori #54 : 16 Oktober 2012, 16:48:14
Kakšni so pa šnavcerji do drugih živali (mačk npr)?

Spare me the propaganda.


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #55 : 16 Oktober 2012, 17:37:33
Kakor se jih od mladiča naprej navadi, načeloma zelo dobro sobivajo z vsemi vrstami domačih živali  :)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #56 : 15 Januar 2013, 11:27:35
Že kar nekaj časa nisem pisala tu. Vmes je Janus našel nov dom in zaenkrat izgleda OK.  :)

Kar se tiče vprašanja glede odnosa šnavcerja do drugih živali je pa zelo odvisno od posameznega psa. Že samo če pogledam mojo in od kolegice samca in samico.

Moja mačko lovi, ko se mačka ustavi, se ustavi tudi ona. Lovila bi tudi veverice in zajce, srne npr. pa rajši ne, ali vsaj ne prav zares. Krti ipd. je pa niti pod razno ne zanimajo. Kar se npr. mačk tiče, nimam niti pojma kako bi sobivala z njimi, ker iz previdnosti rajši nisem dopuščala da bi stvari šle do končnega izida. Nekaj poskusov zbližanja z muckami se je končalo s poskakovanjem psa in pihanjem mačka, eden pa tako, da je sosedov maček visel moji Jazz okrog vratu in jo grizel za uho, medtem ko je ona poskakovala kot rodeo bikec, ko pa se jo je odločil končo spustiti, se je vsedel meter stran od nje, ona pa je užaljeno lajala nanj.

Enega malega mucka na sprehodu je hotela pogrickat kot da bi bil ena njenih igrač, končalo se je spet samo tako, da sem bila jaz spraskana po rokah in mucka rajši spustila predno bi vsi skupaj doživeli živčni zlom.

V osnovi mislim da moja psica nobene živali sicer ne bi namenoma poškodovala, ampak enostavno mislim da nima nobenega občutka in bi mimogrede premočno stisnila ali pa v nagonu lova čopnila, poteptala ali kaj vem kaj, zato sem doslej rajši preprečila kakšne negativne izide.

Samec od kolegice (pa mimogrede v kar dosti ozkem sorodu z mojo) je zelo nežen in zaščitniški do manjših in slabotnejših. So na morju pobrali mladega mucka, pa ga je celega prelizal.. medtem ko ima njena psička, njegova potomka, močnejši plenski nagon, mogoče še močnejšega od moje Jazz in bi mogoče znala mačka tudi pokončat - no.. ne vem, ker ne živim z njo in tudi njena lastnica odgovorno preprečuje take izide.

Že pokojna, nerodovniška VŠ, ki sem jo imela čast pazit, se je našemu domačemu mačku na stopnicah umaknila s poti, na vrtu sta ležala pol metra narazen, vendar bi se tudi pognala za njim, ko je maček obrnil hrbet in bolj pospešeno odšel, medtem ko bi tuje mačke zelo verjetno fentala, če bi jih ujela.

In potem spet najdeš ogromno fotk VŠ ki živijo in se crkljajo z mački, tako da je res največ odvisno od tega, kako se jih navadi ko so še mladiči.



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #57 : 15 Januar 2013, 15:53:35
O TibiQ, welcome back  ;D

Jaz sem že tako pisala o raznoraznih podvigih našega šnavcerja, kako je dvigal gore (avte, strehe.. ::)) z namenom uboja domačih živalih in kako je iznašel tisočineno tehniko kako v nagobčniku ubiti kuro. Ampak on je bil rezultat napačne vzgoje in napačnih metod odpravljanja težav (ubito kuro smo mu navezali na bodečko in okrog vrata, namesto da bi se sekiral jo je preprosto pojedel), lahko bi bilo popolnoma drugače.
Če so že doma živali in mu jih pravilno predstaviš res ne bi smelo bit problemov, druga stvar je seveda psa navajat na tuje živali, saj niti te verjetno ne bodo ravno vesele da ena črna gmota leze v njih. Še imaš pa opcijo da ob obisku legla sabo neseš majhno žival, hrčka,morskega prašička, seveda navajenega tujih živali in pretestiraš mladiče kako odreagirajo - grizenje, zanimanje, ignoranca. Pri divjih živalih gre pa tudi načeloma za stvar vzgoje, tud če bi rad kaj poskušal preprosto ne sme.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #58 : 16 Januar 2013, 09:17:21
Živjo Nika :) Ma saj nisem ravno back, ker imamo totalno gužvo v službi že kar nekaj časa, ampak včeraj sem se pa odločila da bom malo sem pokukala. Vidim da se kaj dosti ni spremenilo.. še vedno iste prežvečene teme, čeprav moram priznat da sem se na momente težko zadrževala da ne bi še sama kaj pokomentirala .. ampak potem bi bila spet "not in zasvojena" ;D

Takole ko poslušam ljudi, ki so bili lastniki VŠ pred kakšnimi 15 leti in več, sem dobila občutek, da so bili takrat VŠ povečini (seveda z izjemo psarn, ki še vedno vzrejajo z dajanjem prednosti karakterju in nagonom) drugačni. Bolj pasji - bolj pravi VŠ, predvsem pa bolj stabilni in čisti v glavi .. spet če poslušam nelastnike, so bili to problematični psi, nestabilni agresivci,.. - težko rečem, ker 15 let nazaj mi šnavcerji niso bili niti toliko všeč, da bi jim sploh namenila kakršnokoli pozornost, kaj šele da bi se poglabljala v to kako njihovi odzivi izgledajo nekemu človeku, ki o psih nima pojma in kaj v resnici so :)

Danes je tudi pri VŠ (kljub nepopularnosti) tako kot pri večini drugih delovnih pasem, kjer se vzreja mladiče predvsem za oddajo v družine - so izgubili tiste lastnosti (nagoni so manj izraženi), ki delajo sicer dobrega delavnega oz. pravega VŠ, ki naj bi bil preudaren, se izogibal konfliktom, pa vendar samozavesten, dominanten in zelo sposoben samoobrambe v primeru ko mu drugega ne preostane - pa niti ne preveč plenski.

Danes je veliko VŠ z manj izraženimi nagoni, kar pomeni da so v osnovi manj "problematični" za "sobivanje" - z njimi tko na prvo žogo ni toliko dela z vzgojo v relativno solidnega spremljevalca. Ker pa jim še vedno ostajajo nekatere primarne šnavcerske lastnosti, kot je npr. nepodredljivost (tudi ko izgleda da se je VŠ podredil, se pravzaprav ni podredil) in svoja volja oz. pamet, so tudi dosti manj zanesljivi - pa ne sami po sebi - govorim o varljivosti in o tem, da neizkušene lastnike lahko zavede da pes ni "problematičen", potem ga pa ta isti pes ušpiči ravno zato, ker lastniki tega ne pričakujejo in ne preprečijo pravočasno (torej že z vzgojo), ali pa kasneje pač z drugimi ukrepi. Ampak pri takih, zaradi manj izraženih nagonov, v osnovi posledice niso tako hude, kot so lahko pri močno nagonskem psu s hitro, manj- ali ne-premišljeno odzivnostjo z ugrizom npr. ki v osnovi izkazuje 100% poslušnost, pa v enem samem kritičnem trenutku zataji - se ni za slepit - živa bitja so in vedno bodo samo živa bitja in vedno lahko pride do tega - v končni fazi pa še celo natančno sprogramirani dokaj enostavni stroji velikokrat zatajijo. Pa sploh ne pravim da je taka odzivnost nekaj slabega, ne, celo povsem naravna je.. samo za današnje sobivanje s človekom ni najbolj primerna.

Po drugi strani je taka vzreja psov, z manj izraženimi nagoni, zaskrbljujoča z vidika, da  bi lahko pripeljala do drugače psihično nestabilnih psov, kar se tudi že izraža pri VŠ (plahost, pomanjkanje samozavesti v določenih momentih,..), čeprav na srečo imajo še vedno v osnovi (močno nagonski in manj nagonski), v primerjavi z marsikatero drugo pasmo, vsaj ti, ki jih jaz poznam danes, še vedno dovolj poudarjeno preudarnost/premišljenost in v osnovi izogibanje konfliktom (v konfliktnih situacijah npr. ni takoj oz. tako hitro reakcija z ugrizom) in jih prav to morda "rešuje" - zaenkrat.

Mogoče spet po moje nejasno zapisano, ampak v osnovi bi rekla, da čisto vsak pes, ne glede na pasmo, individualni karakter in izraženost nagonov, potrebuje za tisto res pravo bivanje v današnji družbi pravilno in dosledno vzgojo, vse ostalo, ali izbrati psa z močnim nagonom ali brez, je pa odvisno od potreb, želja in predvsem sposobnosti vodnika, vendar če je vodnik neizkušen, bi mu vedno priporočala psa z manj izraženim nagonom - bo manj škode, če ga ne bi uspel pravilno vzgojit.

No, pa sem iz tega, kar sem v osnovi želela povedat in sem, v drugem odstavku, spet malo preveč napisala in sigurno se jih bo sedaj našlo nekaj, ki se bodo obešali na posamezne besede in primere ki jih poznajo sami, da to pa ni tako, ampak je drugače.. Ja, res ni neke formule in ni prav, predvsem pa je težko posploševat.. Napisano so moja opažanja in dojemanja in pri zgornjem sem upoštevala kar nekaj povsem različnih tipov psov (od različnih tipov z vrhunskimi uspehi v tekmovalni kinologiji, kot različnih "družinskih") in predvsem poskušala zajet vse, da bi lahko čimbolj pravilno napisala, ampak to je enostavno nemogoče - teh stvari se ne da popredalčkat, tudi če bi imel miljon predalčkov, tko da tisti, ki bi želeli komentirat, to upoštevajte  :)



heart_alba

  • *
    • Prispevkov: 150
    • Točke: 0
Odgovori #59 : 23 Februar 2013, 15:23:01
ej Tibiq,  ;D, ta kolegica od nje, sem jaz.

Ja in naš Heart in Jazz sta bratranca.

Meni se ne zdi, da so bili VŠ pred 25 leti kaj drugačni od NAŠIH sedanjih, torej je to odvisno od vzrejne linije.

Moja prva VŠ je bila Lola, takrat sem še živela zraven staršev. Lola je imela zelo dober rodovnik (oče nemška vzrejna linija (takrat zelo priznana Von der Lederhecke, mama pa je bila iz zelo znane psarne na področju takratne YU).
Ko je bila Loli stara cca 1 leto, smo dobili malega mucka. Z Lolo sta se sprijateljila in sta skupaj spala v Lolini koči. Velikokrat sta se igrala. Lola je imela precej plenskega nagona in je druge mačke preganjala, ampak ko jo je dobila, ji ni nič naredila, temveč je tekla z njo.
Lola je bila zelo učljiva, 2.najboljša v šoli,...Lola je imela leglo in najbolj dominantnega samca smo obdržali.
Ime mu je bilo Orf. Bil je super, izredno samozavesten, stabilen, učljiv, zelo postaven.
Oba smo v roku 1 dne izgubili, ker sta použila strup, ki so ga nastavili, ne vem, lovci ali kdo okoli potoka Ločice. Imela sta smolo in ni bil nastavljen za naša dva, ampak za ? podgane?

Bilo je grozno, takrat so tudi napisali o tem v časopisu Novi tednik 1 celo stran, da kakšna škoda za 2 taka psa....Lola se je šolala za reševalca. Lola je bila stara komaj 4 leta, Orf pa 13 mesecev.
Oba sta bila, vsaj meni se zdi podoben karakter kot Heart. Seveda drugačna, ampak veliko značajskih potez pa je enakih.

Potem sem imala samca VŠ z imenom Kan (sedaj ,2013, je to cca 20 let nazaj).
Ampak Kan je bil pa taka nežna dušica. Izredno občutljiv. Če sem roko samo približala, da bi ga zgrabila za "šijek", je že vnaprej začel cviliti. Po postavi je bil lepo raščen in velik, ampak izredno miroljuben, lahko vodljiv.
Po drugi strani pa se mi ni zdel tako bister kot naši ostali VŠ in on pa je 1-krat ubil mačko in to tako hitro, da nisem uspela reagirati. Njega nismo mogli nikoli navaditi, da je pustil pri miru muce, kure. Nobene ni več ubil, ampak smo morali paziti.
Po drugi strani pa je bil najbolj podredljiv med vsemi našimi VŠ, prava mevžica. Ni imel tipičnega VŠ karakterja.

Heart je pravi "mačo", zelo samozavesten, stabilen, potrpežljiv in nežen do vsega malega, ampak zelo dominanten do drugih velikih samcev. Je tudi zelo teritorialen. Zelo rad dela in ima odlično poslušnost in je dotal neproblematičen.
Heart bi dirkal za mačko, če ga ne bi ustavila, ali če mačka ne bi bežala. Ta muca na morju ni bežala, temveč je celo prišla k njemu.
On je pa pravi VŠ, tak karakter kot ga ima on, mi je zelo všeč. Zelo zanesljiv pes.

Alba ima zelo veliko plenskega nagona, je drugače zelo vodljiva, pridna, prikupna, prava cartljivka, ampak če bi videla pa mačko,...in če ni blizu zraven mene,  ko jo ustavim, bi jo kljub dobri poslušnosti, lahko ucvrla za mačko. Ko zagleda mačko se začne kar tresti. Mislim, da bi ona znala ubiti mačko, če bi jo dobila.
Ampak imam občutek, da če bi imeli doma muco, pa bi bila taka kot Lola. Albi se da zelo dopovedati, da mora paziti, če je nekaj malega, nežnega. To se vidi že od tega, kako zna ravnati z igračami. Je bistra in lahko vodljiva.

Veliko je odvisno od vzrejne linije VŠ(genetske lastnosti)  in od lastnika oz. okolja, kjer biva.