Trikci

T.M.T · 487837

čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1260 : 10 November 2012, 21:03:52
V bistvu počakam, da se usede in se malo premaknem in rečem "get it" in sočasno sama postanem bolj aktivna....Cilj je ta, da bom po mišjih korakih prišla do te točke-da bom z čačo mahala pred njo in bo neglede na moje kretnje in pozicijo igrače, telesa, navalila na igračo šele ko bo "get it" iz mojih ust.


Jaz sem angleško poimenovala iz enega samega praktičnega razloga in to je ta, da noben od domačih ne uporablja teh komand in mi ne more zmest psa ali pokvarit moj trud.  :)

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1261 : 15 November 2012, 12:40:43
Dotik z gobcem/nosem na dlan že znama, bom poskusila zdsaj še to, da bi predmet primil v gobec, samo ko recimo sma to probala, da bi robec pač zmečkan primil v gobec, pa ne pa me gleda, tak da morem nekaj bolj privlačnega najt ::) ... Zdaj bom poskusla tako, da ko bo imel recimo neko stvar v gobcu,  da bi prišel k meni na "tač" (dotik dlani z nosom), samo saj pride k meni oa vse ko ga pokličem, samo on ponavadi predmet spusti in prišiba k meni  :) Bova zdaj ko bo bolj slabo vreme, not v stanovanju vse poskušala, upam, da nama uspe ;D

Pravzaprav je moja psica prenesla prinašanje predmeta v roko iz pospravljanja posodic.  :) Se pravi najprej je znala prijemat lahke majhne plastične posodice, pospravljat eno v drugo, nato sem šla na tarčo nosa v dlan in nato prijemanje določenega predmeta (igrače) in dajanje le-tega v dlan. To pa nisem delala tako da bi vrgla igračo in bi jo mogla prinest in dat v dlan - začela sem tako da je bil predmet na tleh poleg mene, ko je že znala prijemat igračo v gobec, sem igračo umaknila, posebej zahtevala še par dotikov nosu v dlan, zopet predstavila igračo in je takoj začela grabit igračo in ker je že moja dlan se tudi "nastavljala" - začela silit svoj gobec z igračo v dlan. Dovolj da je samo pobrala in mi butnila v roko brez da bi eno taco premaknila. Nato sem postopoma večala razdaljo. Da pa ni samo prinesla igrače v dlan in jo tako spustila, sem ločeno isto vajo počela še s cufo - s tem da je bila nagrada za dajanje v dlan kar cufanje s to cufo in jo je skoz lahko držala v gobcu. Tako sem dobila trden prijem in spuščanje v roko samo na povelje.
Morda robec psu ni ravno "prijeten" za prijet? Poskusi s čem drugim, čimveč različnih predmetov sprobaj in klikaj vsako dotikanje z gobcem, prijemanje. Moja je imela največji problem prijet žlico :D Zanemari ponujanje drugih vedenj.

To kar pa čara opisuje je pa super za samokontrolo. Tudi jaz uporabljam dve ločeni povelji (Pusti in Jaa), s tem da pri prvi zahtevam ne samo da je ne grabi, temveč da me gleda neprekinjeno v oči, pa ni važno kaj delam z igračo - maham okrog njene glave, jo mečem stran, cvilim, klatim, lahko ji na glavo naložim pet igrač in bo total pri miru in me še vedno gledala v oči dokler ne rečem magične besede :)  nekako se je pa vse skupaj razvilo iz povelja za spuščanje igrače, in nagrado-igra po besedi Ja ki jo uporabljam ko ni klikerja v bližini. Hkrati s tem sem se izognila tudi fokusiranju na igračo - da morda ne bi bila pozorna name če držim igračo v roki medtem ko kaj želim od nje, tudi pri poslušnosti komot sproščeno klatim z igračo v levi roki mimo njene glave pa me še vedno gleda v oči brez da bi trenila drugam. Ena zelo uporabnih stvari. :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1262 : 15 November 2012, 12:46:20
pa da ne bomo samo o borderki...

tudi moj višavec zna vse to, ampak je že toliko časa nazaj od teh začetkov z njim da mimogrede opisujem "sveže" izkušnje z Brie. :)  ampak pri njem bolj kot z igračo - to finto s Pusti in Vzemi delam na hrano. Isti šmorn :) gleda vame in nima veze pa če mu keks dam na nos ali pa mu s pečenko klatim okrog glave :)
za prijemanje in prinašanje v dlan sem z njim počela isto - tarča na dlan. Se pa ne spomnim več kako sem z njim dosegla da je dejansko prijel predmet na začetku, sem bila še brez klikerja in shapinga..

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #1263 : 15 November 2012, 13:15:27
Ena varijanta je pa še ta, ki sem jo jaz pobrala iz knjige za učenje aportiranja pri obediencu. Jaz nikakor nisem mogla naučiti psice držanja stvari, vedno je metala stvari in ne nosila in držala, potem pa sem jo naučila tole aportiranje in iz tega je povezala vse, zlaganje skledic, klasično aportiranje, prinašanje žoge v roko, stvari,...

Vzameš torej neko košaro ali škatlo ali zaboj in psu vržeš not priboljšek, klikaš, da daje glavo v košaro, škatlo ali zaboj ali pač kar imaš. Naklikaš torej, da daje glavo not, v končni fazi brez, da predhodno mečeš not brikete. Ko imaš eno fazo res v nulo osvojeno potem šele greš dalje. Nato daš v ta zaboj igračo/aport/žogo pač tisto stvar, ki želiš, da drži. Najboljše bo nekaj takega kar pes še ne pozna in nima idej o tisti stvari, jaz sem imela klasičen lesen aport. Pes zadevo vzame v gobec, klikneš preden jo dvigne iz zaboja, da jo ob kliku spusti nazaj v zaboj. Pes pošteka, da je point, da stvar spušča/meče v ta zaboj. V naslednji fazi pa predmet premikaš, najprej ga daš na kakšno mizico ali pručko na isti višini kot je ta zaboj, da ga samo not premakne, nato pa ob zaboj, malo dlje stran, ... Potem pa nad ta zaboj nastaviš roko in to je to. :)



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #1264 : 15 November 2012, 14:02:54
Jaz imam tudi probleme s prinašanjem - in sicer normalno mi prinese igračo ko mu jo vržem (ampak se vidi da mu to ni najljubša igra, mu moram vedno reči prinesi, malo počepniti, zaploskati...), večkrat pa sva delala tudi tako, da sem mu dala različne predmete in je moral prinesti do mene samo na povelje (in je zelo šlo, ampak ko je prinesel je takoj spustil). Ampak težave so, ko že prinese - navajen je, da ko jaz primem igračo jo on spusti, razen ko se vlečeva (za igro). Kako pa naj ga naučim, da bo sedel pred mano in jo brez žvečenja držal ??? Če držim igračo v rokah bo on grizel ali pa včasih tudi malo potegnil, če vidi da imam v žepu ali roki priboljške pa drži čisto malo, spusti vmes (ker sva veliko vadila spusti - zdaj sicer res zna, ampak mi pa to ne pomaga pri šolskem prinašanju). Če mu pa rečem sedi ko prinese pa ali spusti igračo in se usede ali se dela da me ne sliši. ::) >:D

Jaz sem se pa lotila še enega trikca - prepoznavanje barv. :o Vzela sem 2 enaka pokrovčka (od rdeče pese :P) in gor nalepila listka enake oblike - eden rumen in eden moder. Imam ga pa namen naučiti da se na ''yellow'' dotakne rumene in na ''blue'' modre. Sem že začela, ampak priznam, da zdaj že kak teden nisem vadila, saj sem čisto pozabila. :-[ Tako da bom kar znova začela, čeprav bo verjetno to za tako površnega psa kot je Dino kar težko, ampak želim, da začne malo bolj poskušati tudi povelja in ne le telesne govorice.



Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #1265 : 15 November 2012, 21:44:03
Waaw hvala za nasvete, grema ju3 na delo, sem ravno doma, pa pol je vikend pa še lepo vreme bo, boma že natrenirala z eno metodo :)



Macika

  • *
    • Prispevkov: 2.969
    • Točke: 2
Odgovori #1266 : 15 November 2012, 21:54:09
Jaz imam tudi probleme s prinašanjem - in sicer normalno mi prinese igračo ko mu jo vržem (ampak se vidi da mu to ni najljubša igra, mu moram vedno reči prinesi, malo počepniti, zaploskati...), večkrat pa sva delala tudi tako, da sem mu dala različne predmete in je moral prinesti do mene samo na povelje (in je zelo šlo, ampak ko je prinesel je takoj spustil). Ampak težave so, ko že prinese - navajen je, da ko jaz primem igračo jo on spusti, razen ko se vlečeva (za igro). Kako pa naj ga naučim, da bo sedel pred mano in jo brez žvečenja držal ??? Če držim igračo v rokah bo on grizel ali pa včasih tudi malo potegnil, če vidi da imam v žepu ali roki priboljške pa drži čisto malo, spusti vmes (ker sva veliko vadila spusti - zdaj sicer res zna, ampak mi pa to ne pomaga pri šolskem prinašanju). Če mu pa rečem sedi ko prinese pa ali spusti igračo in se usede ali se dela da me ne sliši. ::) >:D

Jaz sem se pa lotila še enega trikca - prepoznavanje barv. :o Vzela sem 2 enaka pokrovčka (od rdeče pese :P) in gor nalepila listka enake oblike - eden rumen in eden moder. Imam ga pa namen naučiti da se na ''yellow'' dotakne rumene in na ''blue'' modre. Sem že začela, ampak priznam, da zdaj že kak teden nisem vadila, saj sem čisto pozabila. :-[ Tako da bom kar znova začela, čeprav bo verjetno to za tako površnega psa kot je Dino kar težko, ampak želim, da začne malo bolj poskušati tudi povelja in ne le telesne govorice.

Tu se je pri nas obneslo učenje aportiranja po korakih. Najprej začneš z poveljem 'drži', mu daš aport (ali karkoli drugega, jaz sem vse učila na aport) v gobec in zahtevaš da ga drži 1s (držiš roko pod gobcem, da ga ne more pljunit ven). Potem čas stopnjuješ in počasi tudi odmikaš roko. Moj se je ukaza naučil po parih ponovitvah. Potem ko ti prinese pač zahtevaš od njega drži, dokler ali ne primeš aporta/igrače ali pa rečeš 'pusti'. To ti je za prinašanje iz igre čisto dovolj. Če pa želiš še naučit res dobrega aportiranja pa malo dlje traja, ker je treba pri držanju vključevati motnje itn.

Najboljših in najlepših reči na svetu, ne moremo videti niti se jih dotakniti. Čutiti jih moramo s srcem …
(Hellen Keller)


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1267 : 17 November 2012, 20:06:18
Jaz sem se pa lotila še enega trikca - prepoznavanje barv. :o Vzela sem 2 enaka pokrovčka (od rdeče pese :P) in gor nalepila listka enake oblike - eden rumen in eden moder. Imam ga pa namen naučiti da se na ''yellow'' dotakne rumene in na ''blue'' modre. Sem že začela, ampak priznam, da zdaj že kak teden nisem vadila, saj sem čisto pozabila. :-[ Tako da bom kar znova začela, čeprav bo verjetno to za tako površnega psa kot je Dino kar težko, ampak želim, da začne malo bolj poskušati tudi povelja in ne le telesne govorice.

Zanimivo - ampak pazi predvsem na to da je pasji vidni spekter sestavljen samo iz rumene, modre in sive barve. Rdečo npr. bo videl enako kot rumeno.

Osebno mi je bolj všeč ločevanje po obliki ali po velikosti (da izbere najmanjši predmet, največji, drugačen od ostalih) ;)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #1268 : 18 November 2012, 09:29:23
Ja saj sem dala modro in rumeno barvo da prepozna... Bova tudi to poskusila, čeprav takšni triki njemu delajo velike težave! :-[(že čisto navadno prepoznavanje dveh različnih igrač)
Včeraj sem ga pa učila še 2 trikca (tiste barve sem se odločila da za nekaj časa odmislim): da gre z vsemi 4 tačkami v zabojček (je jazbečar in mu je bilo že to težko, kako bi bilo šele če bi delala že takoj s posodico :P) in da dviguje diagonalne tačke (prednjo desno in zadnjo levo). Prvega trikca nisva še nikoli delala, pa se je včeraj v eni seansi lepo naučil, danes morava samo čas še malo podaljšati. Malo težav imava pa pri diagonalnih tacah... Ta trik sem pred nekaj meseci že poskušala, in sicer tako, da sem dala spredaj tarčo in zadaj tarčo, potem pa sem včasih eno umaknila (torej je imel zadnjo taco na posodici in je prvo dvigoval ali obratno). Ampak potem sem opustila in včeraj ponovno poskusila, ampak brez tarč. Takoj mi je začel ponujati - na začetku sem klikala samo stopicljanje :P s pravima tačkama, potem pa sem poskušala zvišati kriterij, da bi malo višje dvignil in malo zadržal. Ampak namesto tega je on zadnjo taco dvigoval res toliko visoko kot je mogel (da je skoraj padel) in jo je skoraj ves čas držal, prednjo pa ravno da je za trenutek dvignil za centimeter s tal. ::) (seveda sem poskusila ta trenutek ujeti s klikom, čeprav ne vem če mi je najbolje uspevalo.) Potem je sicer malo bolj, ampak še vedno to niti podobno ni temu, kar naredijo nekateri... Kako ste vi to učili? Je pa res da je za nerodnega jazbečarja verjetno to malo težje. :-* :-*



Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #1269 : 18 November 2012, 14:29:09
Jaz imam še eno bolj navadno ;) vprašanje... Ko psa učiš nov trikec (npr. priklon), koliko časa bi tako na oko poteklo, preden razume in začne sam ponujat to vedenje (recimo jaz ga učim tako, da mu s prstom pokažem na tla, ponavadi imam v roki priboljšek, ampak nagrada vedno pride iz druge roke, zdaj je že toliko, da ne da več riti na tla, da naredi pravi priklon), mi2 zdaj tale priklon delama in ga še ni sam začel ponujati, se mi zdi kot da še ne bi kapiral, čeprav dokaj hitro skapira kaj hočem, je še mlad in ful igriv, načeloma se zelo hitro uči... Tole s ponujanjem vedenja mi ni delal niti pri prevalu (no mu še zdaj morem z roko nakazat kaj more narest, ampak to me ne moti), nakazoval ga je pa pri oblizu :)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1270 : 18 November 2012, 17:30:00
Daj več slastnih priboljškov ali pa boljše priboljške. Da dvigneš vrednost vedenja in bo sam začel ponujat...Ena opcija ja tudi, da mu pač ni všeč trik oz. ga kje kaj zaboli, mu je neugoden položaj.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1271 : 19 November 2012, 19:06:58
Jaz sem dobivanje vedenj dobila pri starejšem psu (višavc; je bil nekaj let učen predvsem na vabo se pravi čisto drugačen pristop) predvsem tako, da sem mu nehala mahat z rokami pred nosom, poklikala vse možne zadeve samo da ni sedel pri miru in me gledal.. najprej s tarčami (škatle, predmeti itd.. kjer je itak že iz radovednosti hodil gledat kaj je tam), nato trikce, predstopnje trikcev, ki naj bi jih izvajal sam. Poklikala sem premike tac, vse u glavnem... popolnoma opustila kazanje z rokami. Ni rabil dolgo, itak je brihtna buča ko gre za njegovo rit ("feed me" state of mind:), da je pogruntal da mora sam nekaj počet.. in ko je to vedel - ni bilo nič več problem, je vsa naslednja vedenja začel ponavljat in ponujat takoj. Jaz sem nato samo višala kriterij in izbirala kar mi je bilo ok - pa sva gradila od tam naprej. Shaping!

Z novo psico sem že od začetka delala na shaping. Ona ponovi vedenje takoj, tistega ko ga kliknem, če zadržim klik mora še nekaj dodat da si prisluži nov klik, kar je pogruntala tekom treningov :)  najprej pa sem klikala izključno inovativnost, da sama ponuja najrazličnejše oblike vedenj. Sama od sebe, in predvsem brez mojega mahanja in kazanja :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Mucika

  • *
    • Prispevkov: 1.311
    • Točke: 5
  • Vita Vitae Meae
Odgovori #1272 : 18 December 2012, 21:11:00
Ste že videli ta dva?
http://www.youtube.com/watch?v=G5dIB2oF6sQ&list=UUctWTUxXxPMniJil6nURQQA&index=9
To pa res gledaš tako  :o Meni je fenomenalno!



AnjaDona

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 0
Odgovori #1273 : 19 December 2012, 11:50:43
Dona zna dosti trikov, tudi odboj na drevo in steno, ampak nevem kako jo naj začnem učit odboj od mene?  :-[


Banjusie

  • *
    • Prispevkov: 75
    • Točke: 0
Odgovori #1274 : 24 December 2012, 18:56:09
Dona zna dosti trikov, tudi odboj na drevo in steno, ampak nevem kako jo naj začnem učit odboj od mene?  :-[

Jaz sem delala tako kot je Pija, sicer pa je več možnosti kako navadit..
Učila sem ga tako, da je najprej skakal na stol in mu dol metala priboljške, nato pa sem se jaz usedla na stol in sva tako ponavljala vajo. Potem sem se usedla na knjige na stolu, tako da sem bila višje in se je tako odbil, namesto, da je ostal v naročju in se vedno bolj dvigovala. Pri tem pa niso priboljški več leteli na tla, sem jih dajala z roke. Sicer imam jaz še vedno kolena malo pokrčena ker je precej majhen, ampak dvomim, da bi to za Dono predstavljalo problem.



Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #1275 : 06 Januar 2013, 00:14:39
Tudi jaz sem začela tako da sem sedela (klik ko je skočila name in nato nagrada tako vržena stran od mene.. sčasom sem klikala samo še da je skočila name in takoj dol), nato sem šla ob steno - da sem se naslonila na steno s hrbtom in imela pokrčene noge, potem sem se pa samo počasi višala :)  nagrada pa stran od mene da se je vedno hitreje in vedno intenzivneje odbijala.

Z višavcem delam tako da klečim in mi skače na noge.. višje on ne more :)

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Papillonček

  • *
    • Prispevkov: 284
    • Točke: 0
  • Papillon & Tibetan spaniel owner
Odgovori #1276 : 10 Januar 2013, 14:10:52
hmm midva z mojim pa imava manjši problemček. naučila sem ga ''prosi'' in sedaj, ko mu rečem ''sedi'' ali kater kol drug ukaz gre v ''prosi''
ne delam s klikerjem ampak s pohvalami, ga pa počasi uvajam tudi v kliker, ampak dvomim, da dojame kaj želim povedati s klikom, ker je star že skoraj dve leti in sva v celoti delala na pohvalah.
kako ga naučit, da ne prosi ob vsakem ukazu? tudi ko se naprimer z njim pogovarjam, gre v položaj prosi... :(



Nox

  • *
    • Prispevkov: 250
    • Točke: 0
Odgovori #1277 : 10 Januar 2013, 21:46:34
Jaz delam tako, da tisti prosi popolnoma ignoriram (mi tudi skos prosi  :D ), to sem videla na enem posnetku, pač ko je punca učila svojega psa nov trikec, je zraven rekla, da ko ponuja že psvojene trikce ignoriraš tiste, saj pol spet se poravna in spet ponovim ukaz... Pač verjetno, dokler ni izpiljen in 100% se pač to dogaja ;D



Papillonček

  • *
    • Prispevkov: 284
    • Točke: 0
  • Papillon & Tibetan spaniel owner
Odgovori #1278 : 11 Januar 2013, 14:39:41
hehe ja sem v eni knjigi prebrala, da je potrebno enkrat delat trikce leže, sede in stoje kot npr. sedi, pleši, prostor, mrtev ...
včeraj sva to prakticirala in nama je šlo, nežno sem ga prevalila na bok in mu rekla Priden mrtev, priden. sva ponovila ene 5x pa sedaj že zna brez prosenja :P



Melly

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Pia & Kirra
Odgovori #1279 : 19 Februar 2013, 17:43:51
Kirra zna tudi veliko trikcev(:
Ampak potrebujem pomoč, kako jo naj naučim, trik križaj? (da prekriža sprednji tački med tem ko leži, torej da eno preko druge)


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1280 : 19 Februar 2013, 18:08:02
Melly poglej tole temo, je nekaj info ze napisanih  ;)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #1281 : 19 Februar 2013, 22:33:39
Kirra zna tudi veliko trikcev(:
Ampak potrebujem pomoč, kako jo naj naučim, trik križaj? (da prekriža sprednji tački med tem ko leži, torej da eno preko druge)

Najlažje je tako, da psa naučiš, da se s tačko dotika tarče, recimo kakšen pokrovček, nato pa ga enostavno premikaš tja kamor želiš, da da tačko. :)



Melly

  • *
    • Prispevkov: 115
    • Točke: 0
  • Pia & Kirra
Odgovori #1282 : 20 Februar 2013, 11:54:32
Aha hvala!
Ovcka; sem iskala pa nisem našla nobene takšne teme  :-[, hvala!


AnjaDona

  • *
    • Prispevkov: 128
    • Točke: 0
Odgovori #1283 : 24 Marec 2013, 19:48:18
Jaz sem delala tako kot je Pija, sicer pa je več možnosti kako navadit..
Učila sem ga tako, da je najprej skakal na stol in mu dol metala priboljške, nato pa sem se jaz usedla na stol in sva tako ponavljala vajo. Potem sem se usedla na knjige na stolu, tako da sem bila višje in se je tako odbil, namesto, da je ostal v naročju in se vedno bolj dvigovala. Pri tem pa niso priboljški več leteli na tla, sem jih dajala z roke. Sicer imam jaz še vedno kolena malo pokrčena ker je precej majhen, ampak dvomim, da bi to za Dono predstavljalo problem.

Ojoj kdaj šele to vidim  :-[

Hvala za nasvet, bom probala tak, pa sporočim kaj, če bo šlo (:
Hvala obema  :)


Westy_ka

  • *
    • Prispevkov: 805
    • Točke: 1
Odgovori #1284 : 30 Marec 2013, 17:26:02
Jaz sem mojega naučila prekrižati tačke tako, da sem ga dala v "prostor" in potem ukaz "tačko". Postopoma sem potem premikala roko, tako da je bil prisiljen prekrižati tačke, nato sem roko začela umikat, da je tačko položil na tla.



airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #1285 : 01 Junij 2013, 21:35:32
Mene spet zanima za dva trikca kako ste učili :P
- prinašanje aporta (sem že v več temah spraševala, pa bom še tu...) - delala sem tako, da sem mu dala in kliknila takoj prvo sekundo ko je držal (in nagradila s priboljškom), potem pa sem mislila podaljševati; a ni šlo. Ker tako ni šlo sem potem to nekaj mesecev opustila in zdaj sem se zopet lotila. Sicer boljše gre, se mi zdi da sčasoma bo vsaj malo bolj podaljševal. Problem pa je, da sploh ne ve, kje naj bi aport prijel in kaj naj z njim dela, če mu ga ne dam direktno v gobec ??? Sem mislila mu ga dati na tla, naj bi ga pobral in se usedel z njim. On pa je stopil s tacami gor in dvigoval zadnje. 8) ::)
- dvigovanje 2 tac naenkrat (diagonalnih ali desnih/levih): sem že spraševala, pa sem tudi od tega naredila odmor ker ni šlo. Sploh nimam idej, kako se lotiti ??? S tarčami se mi takrat ko sem poskušala ni najbolje izšlo, tega pa nikoli ne počne da bi to poskušala uloviti. Edino če res lovim trenutek, ko mi da prvo taco in čisto malo premakne še zadnjo oz. obratno. Ampak prej kot bo ugotovil...

Sicer pa z Dinotom kar lepo napredujeva pri trikcih, zdaj se mi zdi da se mu je prav ''odprlo'' in mi vedno kaže vedenja, ne le enega in istega (kot pred kakim mesecem), pa se mi zdi da se kar hitreje nauči in je bolj zagnan. Še lajati je nehal med učenjem takoj ko ni bil uspešen, ko sem ga parkrat kaznovala (sicer samo tako, da sem ga za par minut ignorirala), čeprav nevem če je to teoretično najbolj primerno...



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1286 : 02 Junij 2013, 00:35:07
Glede prinasanja aporta.. Kot prvo, kaksen aport uporabljas? Ce ga ne ve kje prijeti, je mogoce ze tukaj problem. Uporabljaj takega (s tem ga prisilis, da prijema na sredini, ter ga hkrati ucis pravilnega prijemanja), sicer bi ti rekla, da od zacetka zacni z lazjim, samo lazji ima manjse "kvadrate" in ti zna spet prijemat na robovih. Pac zootic prodaja razlicne velikosti, najbolj bos sama vedela, kateri bi mu ustrezal. Sicer se ne spomnim, ti zogice rad prinasa? Ali kaksne druge igrace ce mu meces? Ker ce drzati noce (tako da podaljsujes) lahko poskusis kontra, ga nakuris na aport in mu ga vrzes ter klikas ko drzi in nosi. Nato dodatno naklikas prinasanje do tebe, itd..

Kako pa ucis trikce? Vec naenkrat ali enega po enega? Ker to, ko ti je stopil na aport mi zgleda kot da ti je ponujal vedenje za drug trik, ki si ga takrat ucila. Ne vem. Pa ne zahtevaj prevec naenkrat. Saj ves kako gre (ce gres delas s te strani, da bi sam pobral aport), najprej klikas samo poglede proti aportu, nato klikas vsako interakcijo z gobcom z aportom, kasneje pobiranje, itd.. 

Tako, na hitro..  :)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #1287 : 02 Junij 2013, 09:46:38
Hvala! :) Imava enega takega podobnega kot si dala fotografijo, iz Zootica, če sem si prav zapomnila 200gramski, ampak večji bi mu bil pomoje pretežek... :-[ Ni ravno neki prinašalec, čeprav sem ga lepo naklikala žogice prinesti - ampak takoj spusti na moje noge in teže okrog, tako da iz tega bolj težko izpeljem, ker igra je pač igra in ne bi ga zdaj učila da se mi z žogico useda. Lahko pa res poskusim da ga začne aport zelo zanimati in da ga najprej naučim da prinese in potem samo še zaključek iz tega.

Učim ga več trikov naenkrat, ampak pazim, da niso ravno podobni. Verjetno pa to je to zato delal, ker zadnje čase dajem čim več povdarka na to, da mi sam kaže vedenja in jaz samo klikam za vse mogoče (in zadnje čase mu končno malo bolj gre!)... :)



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #1288 : 02 Junij 2013, 10:16:14
Hvala! :) Imava enega takega podobnega kot si dala fotografijo, iz Zootica, če sem si prav zapomnila 200gramski, ampak večji bi mu bil pomoje pretežek... :-[ Ni ravno neki prinašalec, čeprav sem ga lepo naklikala žogice prinesti - ampak takoj spusti na moje noge in teže okrog, tako da iz tega bolj težko izpeljem, ker igra je pač igra in ne bi ga zdaj učila da se mi z žogico useda. Lahko pa res poskusim da ga začne aport zelo zanimati in da ga najprej naučim da prinese in potem samo še zaključek iz tega.

Učim ga več trikov naenkrat, ampak pazim, da niso ravno podobni. Verjetno pa to je to zato delal, ker zadnje čase dajem čim več povdarka na to, da mi sam kaže vedenja in jaz samo klikam za vse mogoče (in zadnje čase mu končno malo bolj gre!)... :)

Nisem mislila, da bi naredila izpeljavo.. Samo, ce rad zoge prinasa, bo rad prinasal tudi aport. Samo mogoce mu aport sam po sebi res ni dovolj zanimiv (mu je dolgocasen), zato ga moras ti na nek nacin narediti bolj zanimivega.. Na kaksen nacin moras pa sama ugotoviti, ti najbolje poznas Dinota in na kaksen nacin mu vzbudis zanimanje.  :) Recimo samo primer, ko sem jaz Cosmotu nabavila prvi frizbi mu je bil totalno smotan, ni se ga dalo zgrizt, ce sem ga vrgla me je samo debelo gledal (pa je rad prinasal vse ostale stvari). Pa sem pogruntala nacin in mu ga naredila bolj zanimivega, od takrat je nor na frizbije (in zdaj zalosten, ko jih ne uporabljava vec zaradi poskodbe  :-[). Uglavnem, vse se da, samo trikec, ki se ga ucita mu mora biti dovolj zanimiv.

Se ena ideja.. Recimo, pravis da noce dolgo drzat. Kaj pa ce mu das aport v gobec in zacnes tect stran? Ga bo izpustil in tekel za tabo ali bi ga mogoce nesel in tekel? Ker, ce imata zaenkrat problem z drzanjem jaz nebi zahtevala prinasanja ali drzanja in sedenja na mestu, ampak bi poskusila naucit samo to, da se nauci aport pobirat in ga cim dlje drzi v gobcu. Vse ostalo lahko naklikata kasneje, ko bo "drzi" in "nesi" obvladal.. Pa ceprav to pomeni bolj dinamicne vaje, da ti bezis pred njim, ali ga lovis, ali mu meces aport namesto zogice.. Poskusi napravit aport ful zanimiv skozi igro..  :) Samo ne mu ga pustit grizt, ker to (pregrizovanje med prinasanjem) bos kasneje tezko odpravila..

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #1289 : 02 Junij 2013, 10:17:50
Citiraj
Se ena ideja.. Recimo, pravis da noce dolgo drzat. Kaj pa ce mu das aport v gobec in zacnes tect stran? Ga bo izpustil in tekel za tabo ali bi ga mogoce nesel in tekel? Ker, ce imata zaenkrat problem z drzanjem jaz nebi zahtevala prinasanja ali drzanja in sedenja na mestu, ampak bi poskusila naucit samo to, da se nauci aport pobirat in ga cim dlje drzi v gobcu. Vse ostalo lahko naklikata kasneje, ko bo "drzi" in "nesi" obvladal.. Pa ceprav to pomeni bolj dinamicne vaje, da ti bezis pred njim, ali ga lovis, ali mu meces aport namesto zogice.. Poskusi napravit aport ful zanimiv skozi igro..  :) Samo ne mu ga pustit grizt, ker to (pregrizovanje med prinasanjem) bos kasneje tezko odpravila..
Bom res tako naredila, hvala! :)