Trikci

T.M.T · 487776

Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #180 : 05 December 2006, 21:27:09
Priboljsek v eni roki, z drugo sem ga malo nazaj drzala na prsih in mu spuscala priboljsek. ko se je ulegel, ga je dobil. Ampak to ni taka kretnja, da bi mu pomenila ukaz, ampak le pripomocek pri ucenju. Ne bom zdaj vsakic, ko bom recimo sla mimo pogreba in bom hotela da se uleze, spustila roko cisto do tal.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #181 : 06 December 2006, 08:33:05
Rabila bi pomoc :D

Buda obvlada "mrtev" in takoj ko mu recem, prvo naredi en tak simpaticen gib z ritjo, potem pa crkne. In meni je ta gib ful vsec, ne vem pa kako mu naj nakazem, da bi rada da ga izvaja. Ziher bi ga zmedlo, da bi mu se pred izvedeno vajo kliknila in nagradila. Ker to naredi izkljucno v primeru, da mu recem mrtev

Poskusi mu kliknit v sekundi, ko zamiga z ritjo. Sigurno mu najprej ne bo jasno, ampak ce bos vztrajna, bo pogruntal ;) Seveda bos v tem primeru "pokvarila" besedo mrtev, samo se mi ne zdi taka groza, saj jo lahko vedno menjas...

battito animale


majcek

  • *
    • Prispevkov: 646
    • Točke: 1
  • Maks pa ima zelo zelo košat rep :D
Odgovori #182 : 06 December 2006, 13:32:13
Kako naj jaz svojega pekinezerja (maksa), naučim (mladič je), da da tačko ali pa fuj, da bo vsaj nekaj znal??


hvala za odgovore že vnaprej... :-*

popravljen tekst, ninci

je tvoja ljubezen je tvoja sreča je tebi vse, želiš si da nikoli ne umre.

LP, ***MAJA***


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #183 : 06 December 2006, 13:43:22
kako naj jst svojga pekinezerja (maksa) naučim (mladič je)da da tačko al pa fuj usaj da neki zna!!??

Malo si poglej temo trikci, pa na sosednjem forumu imaš tudi opise vaj. A poznaš kliker? Malo si preberi o delu z njim, pa bo takoj lažje.
Kaj pa tvoj kužek že zna - zna sedi ali prostor? Sedi ga lahko naučiš zelo enostavno, tako da vzameš priboljšek in mu ga nad glavo pomikaš vedno bolj nazaj, dokler se kuža ne usede. Potem klikneš in nagradiš ....

+1



Bugz

  • Bugz 4ever
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 796
    • Točke: 94
  • ...pasje življenje...
Odgovori #184 : 06 December 2006, 14:04:02
Sedi ga lahko naučiš zelo enostavno, tako da vzameš priboljšek in mu ga nad glavo pomikaš vedno bolj nazaj, dokler se kuža ne usede. Potem klikneš in nagradiš ....

Najprej ga pa moreš seveda navadit na kliker. Moreš mu pokazat da klik pomeni nekaj dobrega in da kliku sledi nagarada. To dosežeš tako da najprej klikneš in mu daš nagrado, kmalu boš videla da ko boš kliknila te bo pes avtomatsko pogledal ker bo pričakoval nagrado....potem pa počasi lahko začneš z sedi tako kot je povedal gulu da mu ga pomikaš nad glavo vedno bol nazaj in v trenutku ko z ritko takne tla klikneš in nagradiš. Pri prostor podobno, najprej ga zvabi v sedi nato pa greš z priboljškom v roki proti tlom. Ko bo psiček v prostor klikneš in nagradiš. Ti pasvetujem da ga učiš eno povelje naenkrat tako da najprej nauči sedi, ko bo že znal sedi greš na prostor in tako naprej.

+1

"He is your friend, your partner, your defender, your dog. You are his life, his love, his leader. He will be yours, faithful and true, to the last beat of his heart. You owe it to him to be worthy of such devotion."


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #185 : 06 December 2006, 15:12:12
majcek, koliko pa je sedaj star tale tvoj kuža? Zelo bi bilo v redu, če bi obiskovala kakšno pasjo šolo, da bi se naučila, kako se psi učijo, kako jih vzgajati, on pa bi se naučil ubogati tudi, ko so zraven drugi ljudje in kužki. Od kod pa si? Da ti bomo znali svetovati glede pasje šole.
Če te zanima kliker, poišči nekoga, ki zadevo obvlada, sicer ti sam kliker ne bo kaj veliko pomagal. Na internetu se sicer da veliko prebrati o njem, vendar je to težko izvesti v praksi, če ti kdo tega prej ne pokaže. Tako, da ti svetujem, da namesto klikerja uporabljaš kar ustno pohvalo in pa priboljške ali kakšno žogico za nagrado (razen če ti bo kdo učenje s klikerjem pokazal). Pohvali ga takoj, ko bo naredil, kar želiš, nato mu daj nagrado. 

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


gulu

  • *
    • Prispevkov: 2.661
    • Točke: 15
  • BC Lum, RR Dali in (z)mešanka Nija
Odgovori #186 : 06 December 2006, 16:13:43
IIIIIII - moja prva točka - uh, super!  :o :o :o

Najprej ga pa moreš seveda navadit na kliker.

Sem predpostavljala, da kliker že poznaš. Če ga ne, se raje drži Sammyjinega predloga. Vsekakor je tako - če boš pokazala navdušenje nad dejanjem, ki ga je izvedel tvoj kuža in ga boš vedno nagradila, bo to hotel to ponavljati in ti tako ustreči. Ko vidiš, da je skapiral, nad čem se navdušuješ (npr. se je usedel), mu zraven dodaj še ukaz (vedno tik preden bo položil rit na tla) in kmalu mu bo jasno, kaj hočeš od njega.

Pa veliiiko užitkov!



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #187 : 09 December 2006, 19:49:00
Jaz bi samo nekaj dodala pri teh vajah učenja in kar se tiče  nagrajevanja!

Recimo, da ga učiš vajo sedi. Pokažeš mu priboljšek, ki ga imaš v roki - vaba in mu ga tako kot pravijo ostali pomikaš nad glavo in v določenem mometnu se bo kuža usedel, takrat mu moraš še isti trenutek (časa imaš 1 - 2 sekundi) dati pravi priboljšek iz druge roke, se pravi v eni roki imaš priboljšek - vabo, v drugi pa pravi priboljšek, ki ga kuža dejansko dobi. In to zato, da bo kuža kasneje delal sedi tudi ko ne boš imela nič v roki. Vendar ga na začetku, ko se usede samo pohvališ - priden, bravo in mu daš priboljšek, šele  ko ti nekajkrat uspe z vabo napeljati kužka, da se usede, začneš zraven dodajati povelje sedi. In tako se bo sigurno lepo naučil povelje sedi.

Upam, da ti uspe! ;)

Lp, Tina



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #188 : 09 December 2006, 20:11:51
Dva 'različna' priboljška? ??? Prvič slišim. Pa vzrok se mi tudi ne zdi logičen. :-\ Lahko malo bolj razložiš?

Kaj pa če bi rajši kot vabo uporabljala mahajočo roko?

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #189 : 09 December 2006, 22:11:52
Tud lahko sam po moje bi se te mladič prej ustrašu :D...
Ne nas so tako učili v mali šoli, ker naj bi potem v bodoče kuža skoz gledal če maš kaj v roki in ko bi videl da nimaš je možnost, da tega nebi storil - se pravi se nebi usedel oziroma te ubogal.
Lahko imaš tudi prazno roko v kateri naj bi imel vabo, ker se vaba uporablja samo na začetku, ko hočeš v bistvu kužku pokazat kaj hočeš od njega oziroma ga pripravit da nekaj naredi kar od njega želiš.
Ne vem, tako so nas učili in lahko potrdim, da je učinkovito.

Samo ti pa dam lahko en primer, v šoli smo skoraj vsi imeli tiste torbice za okoli pasu in so s časoma nekateri kužki ugotovili iz kje prihaja hrana in so delali samo, ko so videli torbico, ko torbice ni bilo, niso poslušali. Tako, da smo počasi morali že torbico obračati za hrbet, da je niso videli, da bi jih pripravili do tega, da bi delali tudi, ko niso prepričani, da bodo dobili priboljšek. ::)
Nimaš kaj tile pesjanarji naši so še kako prefrigani... :D :D
Bom pa še enkrat v zapiske pogledala pa ti bom magar prepisala tako kot tam piše.  ;)

Upam, da zdaj razumeš zakaj sem tisto napisala, drugače je pa normalno, da ima vsak svoj način učenja psa in tudi za vsakega psa ni učinkovit vsak način učenja. Jaz sem samo napisala za tega, ker menim, da je dober in učinkovit. :)

Nobeno učenje pa ni učinkovito, če ga ne ponavljamo in obnavljamo... ;)



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #190 : 09 December 2006, 22:23:44
Aja pa pozabila se povedati, da tista roka v kateri imaš "ta pravi" priboljšek, je vedno skrita za hrbtom oziroma narediš tako, da kuža ne vidi da imaš nekaj v tej roki v kateri je pravi priboljšek.

Predstavljaj si kuža gleda vabo in se usede, ker ga vaba napelje v to, tisti trenutek ko se je vsedel je iz druge roke priletel slasten zalogaj med tem ko je on opazoval vabo. Ko bo nekajkrat dobil priboljšek, takoj ko se usede, bo začel razmišljati, kaj sem zdaj naredil da sem dobil tako slasten priboljšek - no in ugotovil bo da se je usedel in potem bo počasi, ko boš dvignila roko oziroma, ko boš naredila gesto z vabo naj se usede, se bo že prej usedel preden ga boš z vabo napeljala do tega položaja. In potem, ko enkrat kuža že na gesto z roko obvlada sedi, dodaš povelje SEDI - se pravi da zraven, ko mu daš priboljšek in ga seveda vedno ful pohvališ, dodaš še besedo sedi. Kasneje, ko pa že poveže povelje sedi z sedenjem pa počasi opustiš gesto z roko. Se pravi da te kuža že uboga na povelje in samo povelje na pa, da se usede zaradi geste z roko.



*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #191 : 09 December 2006, 23:16:13
Priboljšek daš iz druge roke zato, da lahko potem vabo ukineš. Recimo če učiš sedi, to najprej zgleda tako, da imaš v eni roki priboljšek in ga s pomočjo priboljška zvabiš v položaj, da sedi. Ko se usede ga pohvališ in priboljšek dobi iz druge roke. To toliko časa ponavljaš, da pes ve, da gib z roko, v kateri je priboljšek ("lažni") pomeni, da se mora usest. Ko to zna vpeljuješ povelje sedi. Ko to poveže, da gib z roko in povelje sedi, pomeni, da se mora usest, lahko postopoma začneš opuščati gib z roko. Lahko delaš tako, da mu z roko brez priboljška nakažeš gib, ker nagrado itak dobi iz druge roke. Postopoma lahko cel gib ukineš in se bo že na povelje usedel.
Če je nagrada isto kot vaba, potem se bo pes usedel le, če bo videl, da imaš v roki priboljšek. In to je vsa poanta. Če je nagrada iz druge roke kot vaba, lahko vabo ukineš. Če je ista, je ne moreš ukinit oz. jo lahko ukineš samo potem učenje ne bo uspešno.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #192 : 09 December 2006, 23:28:40
No, no *Luna* ti že veš zakaj se gre! ;)
Ja fora je v tem, da vaba ni nikoli tako dobra kot priboljšek - vaba je lahko briket ali kaj takega, ki kužku ni nekaj posebnega - nagrada je pa recimo hrenovka ali pa tisti priboljški, ki jih prodajajo v trgovinah. To mora pa vsak za svojega kužka najbolje vedeti, kaj mu bo neznansko všeč in si bo prizadeval, da bo še dobil to poslastico. :)



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #193 : 09 December 2006, 23:29:39
Aja.... pa tak način učenja se izkaže za dobrega tudi za druge vaje - ne samo za sedi ;)!



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #194 : 10 December 2006, 10:08:51
Kaj pa če bi rajši kot vabo uporabljala mahajočo roko?

Tud lahko sam po moje bi se te mladič prej ustrašu :D...

No, res je odvisno od samega psa. Jaz imam takega, da ga nič mirujočega ne zanima, zato izgledam kot klovn med učenjem. :D ::)

Če je nagrada iz druge roke kot vaba, lahko vabo ukineš. Če je ista, je ne moreš ukinit oz. jo lahko ukineš samo potem učenje ne bo uspešno.

Ne vem no, jaz sem ga učila s samo enim priboljškom in po določenem času priboljšek skrila, dobil ga je šele potem, ko se je vsedel. OK, res sem delala včasih napako, da sem mu pred ukazom pokazala priboljšek, potem pa ga skrila, a sem se 'disciplinirala'. :-[ In ne morem reči, da je bilo učenje zaradi tega neuspešno.
Čisto na začetku sem imela s sabo vedno nahrbtnik in po treh dneh se je naučil, da priboljški prihajajo od tam, tako da se je vsedel že preden sem mu karkoli rekla, ko je videl, da segam po priboljških v torbo. :) ::)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Ribica_Tina

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 3
Odgovori #195 : 10 December 2006, 10:20:51
mogoče lahko jaz pomagam s temle razumevanjem, zakaj vaba ni priboljšek. jaz sem namreč tekom šolanja napačno dajala priboljšek iz tiste roke, s katero sem psički "kazala" vajo. torej, če je bil to poleg ob levi nogi, je bil priboljšek v levi roki in iz nje ga je tudi dobila.
s tem sem naredila precejšnjo napako. ko jevaje znala, je gledala samo roko, pri tem niti ni razmišljala, ali dela prav ali ne. če je ugotovila, da v roki ni priboljška, ga je začela iskati, z gobčkom siliti v roko. v bistvu je prosila priboljšek. ???
ko smo to odpravili in sem levo roko začela uporabljati za vabo oz za nakazovanje vaj (npr prostor, sedi, poleg, obrat) smrček ni samodejno šel za roko in iskal priboljška, temveč je vedela, da gib pomeni vajo. priboljšek pa dobiva vedno iz desne roke in iz žepa. je torej skrit. tako učenje ni fehtanje za priboljšek. ;)



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #196 : 10 December 2006, 11:06:28
Čisto na začetku sem imela s sabo vedno nahrbtnik in po treh dneh se je naučil, da priboljški prihajajo od tam, tako da se je vsedel že preden sem mu karkoli rekla, ko je videl, da segam po priboljških v torbo. :) ::)

No, sej kot sem rekla, da so tile naši kužki tako brihtni, da je kaj, sploh pa če se gre za njihovo korist... :D :D :D

Sej sem jaz tudi naredila napako na začetku, ko sem Taja, ko je bil še čisto majhen, učila sedi in sem ga nagrajevala z vabo. Potem, ko sva šla pa v malo šolo, sem se pa naučila pravilnega učenja in sem ga naučila sedi še enkrat od začetka, tako kot da nikoli ne bi poznal povelja sedi. Pripravila sem ga do tega, da se usede z vabo, ga močno pohvalila in mu dala priboljšek iz druge roke, kasneje sem dodala povelje sedi. Zato, ker mora biti temelj vaje uspešno naučen, da lahko potem izvajaš nadgradnje vaje, kot na primer sedi+čakaj itd.... ;)

Zelo pomembno je pa tudi, da kužka zelo zelo pohvališ - bravo, priden - z veselim glasom polnim navdušenja, da ga s tem še bolj motiviraš, ne pa  samo, da rečeš monotono bravo, priden in mu daš priboljšek. Ker je kuža zelo vesel, če si tudi ti vesel, ko ga pohvališ in da čuti, da je naredil zares nekaj dobrega in pohvalnega. :)



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #197 : 10 December 2006, 13:21:19
Pri nas v mali šoli glede tega niso nič komplicirali ...  :-\ Drugače pa si težko predstavljam učenje s klikerjem tako, da bi imel v eni roki vabo, v drugi pa priboljšek in kliker. ???

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #198 : 10 December 2006, 13:33:32
Kliker si daš na vrvico in ga imaš lahko okoli vratu ali navezanega okoli roke - če imaš še kakšno drugo idejo še toliko bolje, kakor ti bo najlažje....  ;)
Potem je pa potek tak - vabo imaš recimo v desni roki s katero kužka pripraviš, da nekaj naredi, kar od njega zahtevaš, ko to naredi klikneš z levo roko  in mu takoj po kliku daš še priboljšek iz leve roke. Ne vem lahko tudi obratno glede rok, jaz sem samo za primer napisala - potem pa kakor ti je lažje... ;)



newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #199 : 10 December 2006, 13:41:10
Imaš vabo v desni in kliker v levi, nagrade pa v žepu ali kjerkoli že (nekam jih pač moraš spravit). Ko klikneš, z levo roko vzameš nagrado in daš. Saj pri klikanju ni poanta v tem, da dobi pes nagrado takoj in nemudoma po kliku. Bistveno je le, da jo dobi, pa čeprav šele pol minute za klikom. (To je tudi ena izmed prednosti klikanja). Bolje je, da imaš kliker non-stop v roki, da lahko klikneš takoj in kadarkoli.(navezan okoli vratu, khmmm, no ja...če si ultra hiter).


Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #200 : 10 December 2006, 13:55:23
Ko čakaš, da bo naredil tisto kar želiš in da boš v tistem trenutku kliknil - imaš kliker v eni roki, vabo v drugi. Fora tega, da imaš kliker na vrvici okoli vratu ali roke, fora je v tem, da ko klikneš ga lahko samo spustiš, ne pa da ga spravljaš v žep ali pa torbico - se pravi, da ga imaš vedno pri roki.
Kar se pa priboljška po kliku tiče, mu ga moraš dati takoj po kliku, da kuža poveže priboljšek s tistim kar je naredil pravilnega in ne čez  pol minute. ;) Potem, ko pa enkrat kuža že kliker samega po sebi dojema kot nagrado, pa ni več nujno vsakič dati še priboljšek.

Predstavljaj si, da kužku daš priboljšek čez pol minute, najbrž več ne sedi, ampak počne kaj drugega, se pravi da bo kuža mislil da je dobil priboljšek za tisto dejanje, ki ga tisti trenutek opravlja. ;)



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #201 : 10 December 2006, 14:07:44
Zanimivo. Dale ste mi misliti ... za naslednjega psa. ;)

Res je, da se lahko teoretično pri klikanju da priboljšek tudi minuto po kliku. Seveda takrat, ko pes že ve, kaj kliker pomeni. Preden pa se tega še ne nauči, ga tudi s klikerjem ne učimo. Najprej ga učimo, kaj kliker pomeni - klik, nagrada, klik, nagrada. Šele, ko začne iskati priboljšek po kliku, ga lahko začnemo učiti vaj. Takrat pa je vseeno, če dobi priboljšek takoj, ali po trepljanju. ;)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


newfka

  • Newfs! I love them!!!
  • *
    • Prispevkov: 827
    • Točke: 15
  • Newfing through life!
Odgovori #202 : 10 December 2006, 14:13:05
No, jaz sem govorila o psu, ki je že navajen na kliker.
Kar se pa priboljška po kliku tiče, mu ga moraš dati takoj po kliku, da kuža poveže priboljšek s tistim kar je naredil pravilnega in ne čez  pol minute.

To delaš na začetku, ko psa navajaš na kliker. Potem, ko pes kliker enkrat obvlada, pa lahko dobi nagardo tudi šele nekaj trenutkov po kliku (ne seveda 5, 10 ali več minut...  :P ). Fora je v tem, da pes poveže zaželjeno vedenje s klikom ("vsedel sem se in klik. Aha, torej moram sesti, da slišim klik!") in nadalje, da klik poveže z nagrado, kar je v bistvu prva stopnja klikanja, šele nato pride vse olstalo ("Aha klik, dobil bom nagrado. Klik pa dobim, če sedem, torej bom dobil nagrado, če sedem!"  ;D )

Potem, ko pa enkrat kuža že kliker samega po sebi dojema kot nagrado, pa ni več nujno vsakič dati še priboljšek.

Pes klikerja ne sme dojemat kot nagrado. Kliker sam po sebi ni nagrada. Nagrada je vedno, VEDNO nekaj, kar kliku sledi, bodisi igra, hrana, pohvala, whatever. Priboljšek ali kakšno drugo nagrado je torej nujno dati po vsakem kliku. Spet pa ni nujno, da takoj.


Predstavljaj si, da kužku daš priboljšek čez pol minute, najbrž več ne sedi, ampak počne kaj drugega, se pravi da bo kuža mislil da je dobil priboljšek za tisto dejanje, ki ga tisti trenutek opravlja. ;)

Kaj pa, ko psa recimo učiš na daljavo in na primer ne moreš po kliku do psa prišprintati v dveh sekundah?Klikneš in daš nagrado, ko prideš do psa ali pa on do tebe.

S tem, ko ti klikneš, psu že poveš, kdaj in kaj je naredil prav in, da si je s tem prislužil nagrado Kdaj dobi nagrado pa ni več tako bistveno. Takoj ali šele nekaj trenutkov pozneje, bistvo je, da jo dobi.

Lp

Old age means realizing you will never own all the dogs you wanted to.
Joe Gores

http://newfka.deviantart.com


Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #203 : 10 December 2006, 14:29:45


Kaj pa, ko psa recimo učiš na daljavo in na primer ne moreš po kliku do psa prišprintati v dveh sekundah?Klikneš in daš nagrado, ko prideš do psa ali pa on do tebe.

S tem, ko ti klikneš, psu že poveš, kdaj in kaj je naredil prav in, da si je s tem prislužil nagrado Kdaj dobi nagrado pa ni več tako bistveno. Takoj ali šele nekaj trenutkov pozneje, bistvo je, da jo dobi.

Lp

Ja to maš pa prav :)!
Ampak v bistvu je potem klik za kužka tudi nagrada, a ne, oziroma mu da vedeti, da je nekaj pravilno naredil....
Ja jaz sem se bolj osredotočila na začetke učenja... :)

Da pa sploh začneš delati s klikerjem, moraš kužka navaditi, da klik pomeni nagrado, pri nas v šoli so nam rekli, da moramo na začetku, da se kuža nauči kaj klik pomeni, ponavljati, klik + priboljšek, ne da bi kuža kar koli naredil, samo toliko da klik poveže z nagrado - se pravi, ko zdaj bolje pomislim, tako kot praviš ti, klik pomeni da bo dobil priboljšek, ker je nekaj naredil kar smo od njega zahtevali. :)



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #204 : 10 December 2006, 19:11:27
Klik ne pomeni nagrade, ampak pomeni znak, da je naredil nekaj dobrega, čemur vedno sledi nagrada.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #205 : 10 December 2006, 19:55:53
Aja, z Ginny sva se sedi učili s priboljškom v roki in klikerjem. Ko se je usedla, sem kliknila, nato pa je dobila nagrado iz vabeče roke.

Naučili sva se tudi to, da gre po svoji levi strani okoli večjega predmeta , ki ji ga pokažem (npr. drevesa, okoli mene...), uporabljam pa besedo "cik".

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #206 : 10 December 2006, 20:01:59
Ne vem no, jaz sem ga učila s samo enim priboljškom in po določenem času priboljšek skrila, dobil ga je šele potem, ko se je vsedel.
Sej fora je v tem, da če priboljšek uporabljaš za to, da psa spraviš v pravilni položaj (pa naj bo sedi, poleg, prosi ali kar koli drugega) je dobro da vaba ni nagrada, ker se bo le tako pes naučil vaje in ne bo le slepo sledil priboljšku. Ker dejansko se psi velikorat naučijo povelja tako, da sledijo priboljšku in ga (isti priboljšek) dobijo. In potem če jim ta priboljšek ukineš, ne vejo kaj delat, ker ne vejo čemu sledit. Jaz sem sprva uporabljala skrit priboljšek v roki, ki sem ga pozneje opustila in kažem samo z roko. Nagrado pa dobi iz druge roke ali pa iste roke, samo v tem primeru imam priboljšek v torbici in ga vzamem ven šele, ko vajo že naredi.

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Ribica_Tina

  • *
    • Prispevkov: 194
    • Točke: 3
Odgovori #207 : 10 December 2006, 20:15:32
Pri nas v mali šoli glede tega niso nič komplicirali ...  :-\ Drugače pa si težko predstavljam učenje s klikerjem tako, da bi imel v eni roki vabo, v drugi pa priboljšek in kliker. ???

zaradi tega sem jaz opustila kliker  :-[ imam preveč dela sama s sabo :)



Taj

  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 4.721
    • Točke: 67
  • - Berni Taj -
Odgovori #208 : 10 December 2006, 20:40:29
Ja tako je, vsak ima svoj pristop, jaz sem opisala tistega katerega smo se učili v šoli, normalno pa je da bo vsak uporabljal tistega, kateri se mu zdi najbolj primeren in za katerega ve, da bo za njegovega kužija najbolj primeren in razumljiv. ;)



Evarty

  • *
    • Prispevkov: 189
    • Točke: 2
Odgovori #209 : 10 December 2006, 20:56:13
Js pa ne vidim smisla v tem da bi, ko pes vedenje že obvlada, še naprej klikal ampak brez priboljška.
Po kliku naj bi vedno sledil priboljšek, ko pa pes vedenje že obvlada, se mi zdi bolj smiselno ukinit kliker in dat samo nagrado.
Kliker pač za psa sam po sebi ni nagrajujoč....nevem no, tko se meni zdi :)