Kitajski Goli Pes [Chinese Crested Dog]

**Jackie** · 594274

Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #210 : 16 Avgust 2007, 23:02:14
Slavi imaš že vse oddane  :o? Eden gre v družbo k Špeli in Tristanu, en gre k binčici  ;D in 3.?

Pa še nekaj me zanima  ::) bodo Valvasorji ali po kakšni drugi psarni ali brez priimka?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


!!! binčica !!!

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
Odgovori #211 : 16 Avgust 2007, 23:04:40
Ja bodo brez priimka ker je vzreditelj Nika Golob.  ;D



!!! binčica !!!

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
Odgovori #212 : 16 Avgust 2007, 23:09:40
Uradno bo moj kitajček Mr. Bean neuradno pa B.B. - Bine Bregant!!!!!!!!!!!!!!!!  :P :P :P ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #213 : 16 Avgust 2007, 23:16:14
   Ojla!

  Neyka- oddanih je vec, kot se jih je skotilo...ampak zaenkrat se ne vem tocno kam gre tretji. Mal bega barva in dlaka.

  Bincica.....a nebi bil raje Binček Bregant ?????  :o :D :D

  Cao-Slavi



tristan

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
  • *Tristan+Izolda*
Odgovori #214 : 17 Avgust 2007, 14:38:18
Ojla!
Do sedaj se tukaj še nisem oglašala, se bom pa verjetno vedno več, saj sem bodoča lastnica male kitajčice  ;D
Uradno ji je ime Madame Butterfly, ampak ker je naneslo tako, da Tristana že imamo, jo bomo klicali Izolda  :) :) :)

Me pa zanima par stvari: Koliko ti psi pojejo, kako dosti morajo hoditi, je kakšna stvar na katero moram biti pri vzgoji posebno pozorna...  ??? Pač zvedela bi rada čim več preden dobimo malo lepotičko.  :)

Še dve slikici naše Izolde:



lp Špela

Pozdravček iz morja!


!!! binčica !!!

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
Odgovori #215 : 17 Avgust 2007, 21:56:51
 Ja Tristan se strinjam s tabo. Jaz pa dobim bratca od tvoje Madam in tudi jaz vem bolj malo o teh pesih.  :) Je pa res da z fantom komaj čakava da ga dobiva!  ;D ;D ;D



!!! binčica !!!

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
Odgovori #216 : 17 Avgust 2007, 22:44:00
Ja men se ni tolk za sekirat, ker Slavi vse ve  :) :) :). Kej bom pa še sama pogruntala al pa prebrala.



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #217 : 17 Avgust 2007, 23:22:34
Vsi bodoči lastniki kitajčkov vabljeni na forum o kitajčkih:

kitajcki.mojforum.si

Verjetno boste našli kar nekaj odgovorov na vprašanja oz. se bo vedno našel kdo ki bo znal odgovoriti.

Na kratko pa odgovori na vprašanja. Pojejo bolj malo:) Tako kot se za 4-5 kg psa spodobi:) Jaz moji dajem briketke kot osnova, normalno samo najboljše, ji pa redno menjavam oz. mešam brikete med sabo. Nekje do 6 meseca se hrani z briketi za mladiče, potem pa komot lahko preidete na odraslo hrano, ker kitajčki večinoma zaključijo rast že zelo hitro. Moja je bila kot mladiček bolj občutljive sorte, driskala po kakršni koli ribjih briketih oz. tuni. Sedaj več nima takih težav, normalno pa ji tega nisem daja ko je bila mladiček. Načeloma niso izbirčni, vsaj moja poje vse. Dobi pa vso hrano ki jo jaz jem, ker itak ni slano in masno ali začinjeno:)

Glede laufanja so pravi norci, če daš 2 kitajca skupaj jih verjetno prehiti samo kakšen hrt:) In enkrat ko odrastejo so ful vzdržljivi. Če pa ni časa za laufanje, bo pač doma spala:) Tudi nimajo nič proti.

So zelo crkljivi, skoz mora biti v istem prostoru kot je lastnik. Imajo ful radi ljudi, mogoče so malo zadržani do drugih psov, dokler jih ne spoznajo - spet odvisno od vzgoje tudi in karakterja. Načeloma morajo biti živahni, poskočni kužmani, ki so več na 2 tacah kot na 4-ih. Ful se radi na zadnje tace postavljajo in gledajo ko je kaj zanimivega.

Drugače pa edino na kaj je treba paziti pri mladičih je ušeska, fajn jih je povijati da se normalno postavijo pokonci - tu ima spet zelo velik vpliv genetika. Ampak preventivno povijanje od malih nog , to je par tednov starosti je fajn, ponavadi nekje do 3-4 meseca potem ušeska normalno sama stojijo pokonci.
Pri odlakani varianti kot je Izolda (Madam Butterfly), so lahko ušeska tudi dol, vprašanje okusa.

Na netu se najdejo ful hude strani kjer je opisano kako se ušeska povijajo in recimo kako skrbeti za dlako powder puff variante, da bo lepa in sijoča in dolga.

Aja glede britja, obvezno jih je navajati tudi že od malega, pri odlakani različici se pobrije gobček in vrat na spodnji strani, pri goli varianti pa telo po potrebi, gobček in recimo 1/4 repa, ali malo manj, spet odvisno od okusa. Tudi če se potem odločite, da psa ne boste razstavljali ali vam je bolj všeč nepobrit, je vseeno fajn, da se ga od malega navadi na to, da pozneje nebo težav. Jaz imam mali Moserjev brivnik za pse, z akumulatorjem, je ful tihi in idealen za navajati psa.

Toliko na hitro, za ostale zadeve pa priporočam kitajski forum na zgornjem linku :)

+1


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #218 : 17 Avgust 2007, 23:30:40
   Ojla!

   Botticelli- hvala!!  Lepo, da si nalimala link, da bodo lahko punce vprasale kaksno bolj komplicirano zadevo, ki je ne bom znala svetovat. Osnove bomo ze predelali..kaksne bolj strokovne stvari okrog kitajckov bo pa verjetno treba vprasat tam  :D :D

  Cao-Slavi
 



tristan

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
  • *Tristan+Izolda*
Odgovori #219 : 17 Avgust 2007, 23:32:51
Botticelli, hvala. Se pa drugače tudi jaz veselim prihoda novega člana   ;D

Pozdravček iz morja!


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #220 : 17 Avgust 2007, 23:33:41
!!! binčica !!! mene pa zanima, kako, da si se odločila za to pasmo? Res so luštni pesjančki/ke

botticelli lepo napisano in veliko koristnih informacij :)

lp



!!! binčica !!!

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
Odgovori #221 : 18 Avgust 2007, 13:35:02
Ja zanimivo vprašanje. Odgovor pa je Lotti psička od Nike Golob, kjer bom tudi kupila samčka Mr. Bean-a. Čeprav sem bla vedno navajena na velike pasme mi je Lotti tako prirasla k srcu da sem hotla imeti njenega mladička in to je vse  ;D
 lp Suzana



!!! binčica !!!

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
Odgovori #222 : 18 Avgust 2007, 13:36:23
Aja pa hvala za informacije Botticelli!  ;



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #223 : 18 Avgust 2007, 14:27:30
Malenkost:)

To je tako, da ko začnem pisati, ne morem nehati:)


!!! binčica !!!

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
Odgovori #224 : 18 Avgust 2007, 16:48:55
Ko bom znala pripeti sliko vam pokažem kako se moj mali binček redi. ;D Je že prava bajsika  :P



valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #225 : 19 Avgust 2007, 23:16:11
   Ojla!

   Bincek se tako redi, da mene res ze mal skrbi, da ni imel Leon prste vmes  :o :o :o  Zdaj je ze na 540 gramih  :D :D

 

  CaO-sLAVI



Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #226 : 20 Avgust 2007, 14:50:12
Slavi pa pri Izoldi tudi  :o ona je še barve taprave  ;D. Tisti r-b samček tam zraven je prov micen proti njej - ali se mi samo zdi?

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


Ninca10

  • *
    • Prispevkov: 57
    • Točke: 4
Odgovori #227 : 21 Avgust 2007, 00:19:43
Tudi ce se pari 2 PP med sabo, je 25% verjetnost, da bo kak HL...seveda, da predpostavimo, da sta oba starsa heterozigota...

Oba starsa sta heterozigota...
Pp X Pp = PP Pp Pp pp

En stars je heterozigot, en homozigot...Po nacelih Mendlovega dedovanja, ne more nastati gol mladic...
PP x Pp = PP Pp PP Pp


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #228 : 21 Avgust 2007, 06:52:54
Samo če se gen za goloto deduje dominantno, pomeni, da če so mladiči heterozigotni, bodo itak goli. Tako da mora biti powder puff varianta homozigot, brez gena za goloto.

Zato pa imaš vse možne variante odlakanosti pri golih variantah.

Tako da če se parita 2 pufkota, sta oba homozigota in ne more priti do golih mladičev (razen če spet ne pride do mutacije, kar pa je zelo neverjetno).


valvasor

  • *
    • Prispevkov: 1.221
    • Točke: 8
Odgovori #229 : 21 Avgust 2007, 22:41:24
  Ojla!

  DANES PA MALO BOLJ PODROBNA PREDSTAVITEV  :D :D

Milo Mowie Star...







Madame Butterfly- Izolda...











Mr.Bean...







 Cao-Slavi

   



tristan

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
  • *Tristan+Izolda*
Odgovori #230 : 22 Avgust 2007, 08:53:02
Joooj kako so lepi!  :-* :-*
Komaj čakam, da spet pridemo na obisk...

Pozdravček iz morja!


5rca

  • *
    • Prispevkov: 5.773
    • Točke: 4
  • Venka
Odgovori #231 : 22 Avgust 2007, 09:01:26
A niso ful kosmati?


tristan

  • *
    • Prispevkov: 182
    • Točke: 1
  • *Tristan+Izolda*
Odgovori #232 : 22 Avgust 2007, 09:22:37
A niso ful kosmati?
Izolda je PP, za ostale se pa premalo spoznam, da bi vedela koliko morajo biti kosmati :-[

Pozdravček iz morja!


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #233 : 22 Avgust 2007, 17:11:00
Slavi, zdaj več niso podganice, zdaj so dobro rejeni morski prašički, hehe :D.

5rca, gre za semi-hairless (tudi hairy hairless) varianto. Takega psa se mora pogosteje briti, če hočemo, da izgleda dol. Ima pa posledično več dlake tudi po glavi, repu in tačkah, zato je (ustrezno pobrit) seveda bolj privlačnega videza in tudi sodniki jih preferirajo. True hairlesse se brije samo po gobčku, ker jim drugod 'odvečna' dlaka ne raste. Ful odlakanim semi-hairlessom pa pravijo tudi "pobriti powderpuff", čeprav v resnici ni. ::) Tak primer je recimo Irina Poarott, ful znana v tem prostoru. Meni osebno je ful preveč odlakana, ampak sodnikom je všeč. 
Powderpuff in hairless različici pa se razlikujeta v tem, da hairlessi nimajo podlanke. V nasprotju s splošnim prepričanjem dlaka izpada obojim, čeprav seveda golim psom manj.

V prilogi pošiljam fotko, kako izgleda neobriti semi-hairless. Irina bi imela seveda več dlake. Tukaj pa lahko vidiš true HL mladiča (skrajno desno).

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #234 : 22 Avgust 2007, 21:27:11
Meni je Irina tudi ful lepa  :-* Ravno prav dlake ima za moj okus, pa še temno kožo. Kaj hočeš lepšega  :) ;)

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #235 : 22 Avgust 2007, 22:34:29
Irina je lepa, ful vredu postava če so ti všeč bolj čokati kitajčki, meni ima predvsem lep obraz.

Za moj okus pa ima ful preveč dlake, tudi ko je na frišno obrita:) Aja pa njena dlaka, da rata tako svetleča in ravna, je polikana z likanikom za lase:) (smo imeli srečo biti pol metra narazen na razstavi na Poljskem in sem uspela videti njeno pripravo na ring:))

Jaz bi rekla, da so semi hairless ful bolj dlakavi kot tale na sliki, ta je bolj podoben moji Linči ( je nekje med semi in true varianto).
Čeprav po slikah je vedno težko točno oceniti.


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #236 : 24 Avgust 2007, 20:08:31
Poglejte tega: http://www.chinesecrested.no/en/registry/72520/Faetura+Black+Mirror+White+Noise.html#mainimage  :o Hairless, ampak glede na tretjo sliko bi jaz rekla, da je PP. :-[

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


!!! binčica !!!

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
Odgovori #237 : 25 Avgust 2007, 16:39:08
Oj! Včeri sm pa vidla bineta k ma že učke odprte!  ;D ;D ;D juhuhu Jutri grem pa na razstavo v Trbovlje da se mal poučim, če bo moj Bine hodu na razstave. lp Suzana  >:D



botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #238 : 25 Avgust 2007, 21:07:19
Morajo biti res že pravi srčki tile kitajčki od Slavi:)

No najverjetneje bomo tudi mi šli malo pogledati jutri v Trbovlje, razstavljali ne bomo. Tako da se mogoče celo srečamo, bom sigurno okoli kitajčkov, zraven mene pa bo ena gola črna rit:)

Sammy, proti Irini je tale skorajda true hairless  >:D 8) Se pa strinjam, da je bolj med odlakanimi.


!!! binčica !!!

  • *
    • Prispevkov: 74
    • Točke: 0
Odgovori #239 : 26 Avgust 2007, 21:26:32
Ojla!

Jaz sm bila na razstavi pa nikjer nisem vidla črne ritke  ::). Nasploh sem vidla samo 2 odrasla kitajčka pa 2 puppy-ja. :'( :'(

Sem mislila, da jih bo več.