Kitajski Goli Pes [Chinese Crested Dog]

**Jackie** · 594125

Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #1770 : 14 Oktober 2010, 20:05:37
Uuu, to si pa lepo opisala, si kar predstavljam kako izgleda življenje z njim, se vidi, da imaš izkušnje :)
Pri agilitiju jih res še nisem videla, sicer nisem kakšna zagnana obiskovalka, ampak niti na slikah ne... Morda bom imela pa nekoč še Kitajčka za zraven, za družbo ;)
No, to mi je všeč, da ni tako veliko nege. Sem mislila, da je bolj zahtevna, kolikor sem prebrala - pogosto kopanje, mazanje s kremo ??? ipd., to ni ravno zame :) Še frizerji bi me pa definitivno odbili, niti zase se mi ne da hodit  :D
Nečaku sem prej pokazala nekaj vaših fotk tu gor in je bil čisto navdušen nad čopki, repki in gamašami  :P :D


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1771 : 14 Oktober 2010, 20:29:55
:) v tujini so veliko bolj zastopani na agilityju ter tudi drugih kinoloških športih.

ja veliko nege je samo z zelo odlakanimi golimi, teh pa jaz nikakor ne priporočam za nekoga ki hoče imeti samo ljubljenčka, razen če je pripravljen psa redn briti, je pa tudi britje zahtevnejše. pač dejstvo je da pri res ta pravih golih ni takih lepih čeveljčkov, griva je malo manjša, ampak vseeno meni so največje face :) kopanje traja 5 minut, posuši se v parih minutah :) po kopanju mogoče namažeš z enim losijonom za telo in to je to :) je pa res da je treba biti pozoren, ene linije imajo lahko slabo kožo in imaš pol nekaj težav z mozolji in to. samo pač preveri vzreditelja, poglej starše in vse bo jasno :)

saj drugače imam ce kup fotk na spletni strani :)


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1772 : 14 Oktober 2010, 20:47:05
Oooo ni lovskega nagona. Saj to je idealno! Resnično jih moram pobližje spoznati.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1773 : 14 Oktober 2010, 21:16:08
No saj nekega lovskega nagona glih ne moreš pričakovat, saj pasma ni bila namenjena za lov :) je bilo mišljeno kot primerjava z terierji - recimo yorkiji so bili nekakšni lovci na miši in podgane v začetku, no vsaj moja ima še vedno v sebi da reagira na vse kar cvili in poskuša ubiti :):):) rahlo smešno zgleda ko ubija cvilečo žogico, ona je pa 1,2 kg velika :):):)

Kot slaba lastnost kitajčkov bi jaz izpostavila mogoče za koga nadležno pretirano navezanost - ker pač res želijo biti vedno zraven lastnika. to pa ne pomeni da ne more biti sam doma ko je lastnik v službi, ampak ko je lstnik doma in da pustiš psa v drugi sobi, se kmalu zbuni :):) pač hoče biti tam kjer je akcija :) no mene osebn to ne moti sploh :) pes je skoz pozoren na tebe in to je super stvar za izkoristiti pri sprehodih v gužvi in podobno.
pa mogoče je za koga nadležno da če je res mrzlo ga pač moraš oblečti če je gol pes, pač tako je.


manchy

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #1774 : 14 Oktober 2010, 21:33:25

Draga čara.
Meni se zdi tvoja zgornja objava precej omejena. Dolkler imaš v življenu samo eno stvar, le te ni težko postaviti na prvo mesto, ko pa se pojavi več stvari (tudi oseb) si moraš čas razdeliti. Si kdaj pomislila, da bi se tudi tvoj pes, lahko včasih čemu odpovedal, v dobro koga drugega?
Zakaj se ti zdi življenje tvojega psa vredno več kot življeje ljudi okrog tebe? (vsi ljudje si ne morejo privoščiti kvalitetne hrane, niti zdravnikov,...) Zakaj se ti zdi življenje tvojega psa več vredno, kot življenje kokoši, ki si jo pojedla včeraj za kosilo? Ali se ti nič ne smilijo vse živali, ki jih poje tvoj ''sonček''? One niti približno ne živijo v tako idealnih razmerah.
Daga čara, si se že kdaj zaljubila (razen v psa seveda)?

P.S. Da ne bo pomote. Zelo se strinjam da je potrebno za živali ustrezno poskrbeti, vendar nekje prav gotovo obstaja razumna meja, ki pa naj si jo vsak postavi sam. (jaz samo nisem mogel mimo tvojega komentarja).
P.S.2: Polnovreden je lahko zajtrk ali žitna ploščica, pri nas doma pa smo vsi enakovredni.


 ;D Prav smešno je čitat take izjave... Zakaj je življenje naših psov več vredno kot življenje ljudi okoli nas? Zakaj je več vredno od življenja kokoši? Zakaj se nam ne smilijo živali, ki jih pojejo naše živali?
Bolj butastih izjav oziroma primerjav še mislim da nisem prebrala :) Seveda da je življenje mojega psa V MOJIH OČEH več vredno (če se že tako izražamo), kot življenje kokoši. Ker je moj.  In ko ga ne bo več, bom jokala in žalovala. Za sosedovim Fifijem pa ne bom. Ker ga ne poznam in se ne obremenjujem z njim. Prav tako ne s kokošjo, ki jo moj pes in fant zmažeta za kosilo. To lahko prenesemo tudi na ljudi. Ob izgubi življenja bližnjega žalujemo, ko življenje izgubi nekdo, ki nam ni bil blizu pa ne. Po tvojem je njegovo življenje bilo manjvredno?? Ne, ni bilo manjvredno, temveč je bilo meni nepomembno oziroma celo nepoznano.
Zakaj je življenje mojega psa bolj pomembno kot življenje ljudi okoli mene? (očitno ne ciljaš na družino, ker je govora o kvalitetni hrani in zdravnikih). To vprašanje je šele bedarija. Torej, ker si nekdo ne more privoščiti zdravnika in hrane, jaz ne bi smela v nulo skrbeti za svojega psa, ampak bi morala kaj...? Ves denar, ki ga imam dajati v dobrodelne namene? Torej je tvoj otrok oziroma pes (karkoli pač imaš, če imaš) enako pomemben in tebi enako vreden kot sosedov otrok oziroma pes? In boš, če bosta bila oba bolana polovico svojega denarja namenil za ozdravitev svojega, polovico pa za ozdravitev sosedovega, čeprav bo imel tvoj ob tem recimo pol manj možnosti za preživetje, ker bo zmanjkalo denarja? Ker so očitno v tvojih očeh vsa živa bitja tebi enako pomembna in enako vredna. No, če razmišljaš in delaš tako, kapo dol. Jaz najprej poskrbim za svojo družino in živali, da živijo v idealnih razmerah, ko pa je za njih poskrbljeno, pa se ubadam z drugimi.

Tvoj komentar je bil namenjen Čari, ampak vseeno poteben komentarja...



Bulldogs... And nothing else...


manchy

  • *
    • Prispevkov: 329
    • Točke: 0
Odgovori #1775 : 14 Oktober 2010, 21:47:27
Pa pardon za smetenje teme, mesec in pol po komentarju...:)

Bulldogs... And nothing else...


taji

  • *
    • Prispevkov: 109
    • Točke: 0
  • Neli in Kimi
Odgovori #1776 : 14 Oktober 2010, 22:09:22
Pri nas je pa ravno obratno  :P. Na primer yorkica Neli je veliko bolj pozorna name oz. ko grem jaz iz sobe ven, je takoj za mano, če se obujem, že čaka in je pozorna, če bom vzela njen povodec, če se uležem na posteljo, se stisne zraven mene... Medtem ko je kitajčici Kimi vseeno, ona nekaj časa spremlja kaj se dogaja, potem pa ponavadi vzame igračo in se sama igra ali pa spi in niti ni nujno, da je kdo v isti sobi  (če pa začne v kuhinji kakšna vrečka šumeti potem je takoj zraven) ::).

Na sprehodu pa prideta do izraza karakterja. Če hočem imeti Neli pod nadzorom, jo moram imeti na povodcu. Nos vedno pri tleh, točno ve, kje ljudje puščajo hrano mačkam (živim v blokovskem naselju) in če bi bilo po njenem bi se ona sprehajala kar sama. Tudi vse sosede in njihove pse gre pozdravit kar sama če je odvezana, če je pa privezana pa vleče in jih že od daleč pozdravlja. Kimi pa ponavadi hodi za mano in se ne oddaljuje. Brez problemov jo imam odvezano in mi vedno sledi. Če se z Neli v igri preveč oddaljita sama priteče nazaj k meni.

Drugače pa imajo tudi meni kitajci fenomenalen karakter. So zelo prilagodljivi tempu lastnika, nega ni tako zahtevna, karakterno neproblematični, tihi. Jaz bi kot slabo lastnost omenila samo, da so lahko zelo boječi (za razliko od terierjev, ki so preveč pogumni in so povsod taglavni 8)).


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1777 : 14 Oktober 2010, 22:29:46
Socializacija v leglu je tudi zelo pomembna ... Če niso imeli veliko stika s človekom, normalno da tudi na lastnika ne bodo ful navezani. Razen če se mu res ful posvečaš in na pravi način, se da kaj popravljat za nazaj.

Glede lovskega nagona pa ... hm, ne vem od kod mam v spominu, da so lovili ravno podgane ipd.? Tukaj piše samo, da so jih imeli na ladjah za lovljenje škodljivcev ... Vem, da je bila ena stran s črnim ozadjem in je bilo veliko napisano o zgodovini, ampak je ne morem najti. Sicer nimam (dovolj) takih izkušenj, da bi dejansko videla kitajca z lovskih nagonom, razen če štejejo tudi muhe. :P

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1778 : 14 Oktober 2010, 22:37:56
Jaz sem navajena od karota in Bine, da sledijo povsod, v kuhno, do wc ja, kopalnice, v spalnico...Edino kadar gre spat in rabi mir in počitek se umakne, sicer pa bi najraje sedela z mano na školjki :D

Sicer nekaj lovskega nagona ni bav-bav, se da lepo obvladat, če seveda znaš na tem delat. No jaz ne sodim med tiste, mogoče bi bilo drugače pri mladičku, ki še nima izdelanega nagona. Je pa zame veliko lažje, če ne rabim oprezat za srnami, zajci, mačkami med tem, ko imam psa spuščenega v bližini gozda, koruza.

Pa je težko priti do golega psa? Ki mu ne raste puhec po telesu?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1779 : 15 Oktober 2010, 08:14:12
Se strinjam s Sammy da eni vzreditelji žal parijo starše ki imajo po defoltu ful boječ karakter - pač tega se ne dela. Je pa res da kitajčki bodo prej ratali boječi kot pa agresivni -  do sedaj vem samo za enga kitajčka ki je šavsnil, pa še ta ima zelooo čudno ozadje in je bil do enga leta pri vzreditelju in mnogih ljudhe tako da tukaj res ne moreš vedeti kaj se je z njim dogajalo. Načeloma pa tega ni.
Se pa strinjam da če se mladičke ne socializira bodo zadržani, v veliki meri. samo tudi ob minimalni socializaciji bodo pa super :) s predpostavko da so starši ok karakterja.

Glede zgodovine, glede na to da so kitajčki šli skozi ozko grlo in jih je pred izumrtjem rešila ena ženska, ki jih je vzrejala in mislim da lahko vse današnje kitajčke če bi šli študirati povežemo nazaj do nje. Sedaj če se ne motim je to moralo biti nekje manj kto 100 let nazaj, točno pa ne vem. In od tam dalje mislim da so bili to izključno družni psi :) in tudi če so jih imeli za lov na podgane na ladjah, je bila to bolj nuja ker jim verjetno niso hrane davali :):)

Aja edino kar je mojim fetiš so ptice :):):) ko vidijo na nekaj frči na tleh :) samo nič hujšega, po mojem jim je zabavno ko vidijo ptiča na tleh in se zaženejo pol pa gledajo kako odleti. :):)

Jaz mislim da ni panike dobiti čiste nagce, mi smo jih imeli 3 v leglu z minimalno odlakanostjo - se pravi nekaj kocin čisto po sredini hrbta in ena kocina na stegnu :))):):) skratka res res ful malo. Obraz pa imajo vsi boljkone odlakan tako da moraš malo pobriti :)
SIcer pa ata od našega novega samčka je totalen golič, ampak res res popolnoma gol, niti ene kocine na telesu, razne seveda tace, res in glava :) Zato mi je bil tale naš korenjak toliko bolj pomemben :) Ker tudi v našem leglu mama je bila medium hairless, srednje gola, ata je puffek - ampak očitno je toliko prednikov res ta pravih golih da je prevladal gen za gole goliče :)
Kot zanimivost, gen za goloto so itak že odkrili, sedaj pa iščejo povezave med različno odlakanostjo in geni.... tako da bo zanimivo videti kako se to deduje.


Inanna

  • *
    • Prispevkov: 1.960
    • Točke: 0
Odgovori #1780 : 15 Oktober 2010, 08:20:01
No, do nedavnega nisem vedela, da so lahko v istem leglu tako odlakani kot neodlakani. Sem mislila, da sta 2 tipa. Niti tega, da jih je potrebno briti :o  Katerih pa je največ, kateri so bolj popularni?
Tale tema postaja vedno bolj zanimiva :) Ali obstajajo tudi kakšni večji kitajčki oz. podobni, vsaj značajsko? Glede na videz pa definitivno delujejo bolj družni psi kot pa lovci na podgane :D


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1781 : 15 Oktober 2010, 09:39:16
:):):)

Imam že zelo dolgo plan da posodobim oz dopolnimn svojo spletno stran samo zraven trgovine in službe in psov .... pač malo zamujamo :)
Ja v leglu so vedno goli in odlakani. Sedaj če pariš golega in odlakanega (puff) kitajčka, dobiš običajno pol odlakanih, če gledaš statistično možnost. Zato pa recimo eni parijo same gliče vedno, ker hočejo imeti čim več goličev v leglu :) čeprav to sploh ni nujno, če vedno se lahko skoti pol pol ali celo vsi puffkoti, čeprav je to bolj redko.
Skratka poanta je da moraš pogledati rodovnik ne samo starše. ampak če sta oba starša zelo odlakana gola lahko dobiš vse gole zelo odlakane. v bistvu nikoli ne veš in je vedno loterija :):)
Zato pa sem bila jaz čisto pozitivno presenečena ko sem videla da so naši goli res pravi golički :)

Glede britja, saj jih ne rabiš briti :) samo pol so malo zaraščeni. kako zelo zaraščeni pa je odvisno od tega  koliko dlake imajo po telesu v osnovi.

Kitajčki so samo ene velikosti, potem pa imaš druge večje gole pse, samo ti nimajo sploh dlake tako kot kitajčki, razen kakšne kocine kje oz mehiški imajo lahko malo irokezice :):)
Značajsko pa ne morem rečti, kolikor sem do sedaj naštudirala ostali goli so drug karakter, ker je čisto druga zgodovina razvoja pasme. Čeprav osebno so mi perujci zakon in bo sigurno v prihodnosti kakšen perujček za družbo kitajčkom :) Ampak tu je res zelooo treba pogledati kje kupiti, ker zna biti težaven karakter. Jaz sem gledala in so mi rekli baje da imajo finci res super predujčke in tudi karakterno vredu. pač po mojem je fajn da ni to prva generacija ki izvira iz divjih perujcev uvoženih iz peruja recimo :) ampak da se že en čas vzrejajo. no ampak to je druga tema.


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #1782 : 15 Oktober 2010, 09:43:09
Moj Cosmo se doma obnaša podobno kot Kimi, vstane samo takrat, ko ve, da bo imel od tega koristi. Kakšno šumenje v kuhinji, igračke, beseda "gremo" itd. Ker ve, da pri kosilu nič ne dobi, običajno sploh ne pride v kuhinjo, razen, če so obiski na kosilu, tam se pa splača poskusit srečo. Ponavadi pride pogledat, ko pojemo, ker takrat pa včasih kaj dobi :). Na kraj pameti mu ne pade, da bi mi sledil po stanovanju, vendar mu ni všeč, če so vrata zaprta in je on v drugem prostoru. Pravkar sem imela na počitnicah avstralskega ovčarja, ki je vstal takrat kot jaz in bil ves čas moja senca in čakal, da bo dobil kakšen ukaz od mene. Cosmo ni niti približek temu.
Ima tudi nekaj lovskega nagona (če se temu lahko tako reče). Rad bi stekel za mačko, na polju pa je tekel do miške, da mu pa dejansko uspelo kaj ujeti je pa daleč od tega, v bistvu sploh ne upa niti žuželk, čeprav jih tako vztrajno preganja. Drugače pa ima ogromno energije in mu več kot dan ali dva samih krajših sprehodov sploh ne ustreza. Takrat ves čas nosi žogico, vabi k igri, skače, tako da nujno potrebuje aktivnosti. Velikokrat se tudi zgodi, da pridemo domov s teka ali dolgega sprehoda, on pa gre po žogico in bi se še malo igral  ;D.
Kar se tiče vzgoje, se mi pa zdijo goli kitajčki vse prej kot lahka pasma, primerna za vsakogar. S tem se strinja tudi najina inštruktorica v pasji šoli, ki je dala skozi šolanje že 4 goliče povsem različnih linij in so si bili vsi strašno podobni. Se mi zdi, da so goli precej dominantni, puffki imajo drugačen karakter. Vsaj Cosmo je.
Drugače zelo rad dela agiliti. Med tekom celo laja in renči od navdušenja. http://www.youtube.com/watch?v=fYfnGp4gF5I
Prav tako pa uživa v hribih, skale prepleza sam, brez pomoči in v obe smeri. Nazadnje smo uživali na 2132 m Storžiču.


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1783 : 15 Oktober 2010, 10:15:12
jelca...tvoj Cosmo je res izjema :) njegovi bratci in sestice niso sploh taki :) vsi po vrsti so se hoteli cartati in bi rekla da so res super :)

Jaz bi opozorila tukaj samo na gole samce, ki pa znajo biti hudo dominantni, s tem se pa strinjam. In zahtevajo več dela. Pač ego jim nabija ven :) Ampak to se pokaže npr pri srečaju z drugimi samci, recimo. Nikakor ne v tem da niso crkljivi recimo. Tudi najbolj dominantni samci ki jih poznam so ful crkljivi in super doma :)

Lejca...glede šolanja sem jaz mislila na to da so ful hitro učljivi, kar so. Sedaj druga stvar pa je da imajo svoj karakter in moraš ta karakter zastopiti. Pač jaz ne spadam med ljudi kjer mora pes se vsesti za vsako ceno na treniningu, pač se s tem ne strinja. In pri kitajcih je da če nima volje pač nima, konec, posebno ko so v puberteti. Sicer pa jaz imam doma 5+1 pri starših, +1 v bližini, + videla ogromno kitajčkov v življenju in od tega jih je 99% perfetnih družinskih psov brez večjih težav.

Ne vem koliko je merodajno to kar se v šolah vidi, problem kar sem ga jaz videla je tudi da veliko ljudi nima pojma in ne vejo sploh kaj in kako z psi - mogoče preden greš v nakup raje preberi knjigo, dve. Jaz jih nikoli nebi označila kot težke za šolati, sploh. Niso pa klasični primer psa tipa recimo border colie in podobno ki rabi da ga vodnik vodi. Kitajci imajo svojo pamet in to moraš vedeti izkoristiti.

Aja pa še to, karkoli se kitajčke uči jih moraš preko fullll nagrajevanja, ker moraš zgraditi pozitiven odnos. Lejca jaz sem ti že povedala tudi na začetku, Cosmo je super, samo jaz bi ga drugače vzgajala v smislu utrjevanja vezi vodnik-pes, ... eno je da se šola, drugo pa je da od kitajca ne moreš zahtevati natančnosti nemškega ovčarja, ker je neboš dobil in ga ne moreš šolati kot nemškega ovčarja. 
Posebno samci kitajčkov so zelo navezani in še bolj ljubeči baje kot samičke, in to trdi veliko dolgoletnih vzrediteljev. In sem tudi sedaj videla pri mojem Nikecu, mali je totalna faca in totalni crkljivček, samo da se pride do mene cartati. Te gole babe so pa ful zamerljive in ljubosumne :):):)

Še enkrat pa povrajam, veliko je na genetiki staršev, in še več na tem kako se bo z mladičkom delalo :)


lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #1784 : 15 Oktober 2010, 13:40:40
Saj ne, da se noče crkljat, ravno nasprotno  :). On ima rad čohanje in obožuje ljudi. Tudi k meni pride na dozo čohanja in ravno sedaj leži zraven mene. Vendar ima rad tudi svoj mir, na svoji deki ali v košari. Ko vidi, da vzamem žogo in se bom z njim igrala je ponavadi takoj za.
Glede šolanja je pa druga pesem. Najbolj jih omejuje njihova gola rit in v pasji šoli je treba imeti dovolj domišljije, da se ga zmotivira in dobiš ven željeno  :). Seveda sva z inštruktorico delali malo drugače, ker se v tej šoli z vsemi dela glede na pasmo in na posameznega psa. Cosmota se z delovnimi pasmami nikakor ne da primerjati, prav tako ne s psi, ki imajo veliko plenskega nagona, ki jih motivira pri delu. Pri Cosmotu se da vse skupaj doseči z veliko potrpljenja in ogromno priboljški. Glede na to, da pasma spada v skupino družni psi, pa bi glede na njegovi sošolki pasme bolonjski bišon in king charles kavalir spaniel, lahko rekla, da jih je težje šolat.
Kar se tiče osnovne poslušnosti odpoklic in lepa hoja na povodcu, to se brez problema doseže. Ko govorimo o vajah na tleh in odlaganju, pa je drugače. S tem pa ne mislim, da kitajček ne more narediti izpita. Za dva kitajčka vem, da sta ga naredila. Nama odlaganje, ki smo ga izpilili v šoli poleti, ko je toplo zelo prav pride. Letos smo bili na trajektu in v senci ni bilo sedežev. Jaz sem bila na soncu, cosmo pa je pridno odlagal v senci. Ljudje so hodili čisto mimo, pa se ni pustil zmesti.
Na agiilitiju je zelo pomemben odnos človek-pes in brez tega se ne da trenirati, ta odnos pa se s treningi še bolj utrjuje.
Pri meni je končna odločitev za kitajčka padla, ker sem v knjigi o kitajčkih prebrala, da so zelo aktivni in so sposobni spremljati človeka pri aktivnostih. In res sem vesela, da je vsega tega zmožen, poleg tega pa mi je všeč njegov karakter, ker se ničesar ne boji in ves čas maha z dvignjenim repkom  :).


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1785 : 15 Oktober 2010, 18:15:03
Goli samci znajo biti res dominantni, ampak to ne bi smel biti noben izgovor. Vse se da, če se hoče. Ker če se jih ne postavi na realna tla, se lahko hitro zgodi, da jo odnesejo slabše, če kdaj naletijo na večjega psa s slabšimi živci. Za njihovo lastno varnost je treba poskrbeti za primerno socializacijo in obvladat svoje reagiranje (psi se dostikrat odzovejo glede na naš odziv - čutijo, kako smo mi "nastrojeni") ...

Kitajčki ne bi smeli biti v 9. FCI skupini, ampak v 5. kot drugi goli psi, ker so drugačni od ostalih družnih psov. Po mojem so jih dali tja samo zaradi velikosti. In verjetno je s šolanjem psov 5. FCI skupine in kitajčki podobno. Poleg tega niso zadovoljni samo z naročjem, ampak rabijo tudi ful aktivnosti. Res je, da lahko en dan pridejo na dvatisočaka, drugi dan pa so zadovoljni z lenarjenjem na kavču, ampak prepričana sem, da postanejo destruktivni, če nimajo dovolj aktivnosti (gledano v povprečju). Pa če je to divjanje na dvorišču s pasjim kolegom.

Lejca, super filmček!! ;)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1786 : 15 Oktober 2010, 18:28:21
Aja, edino ne vem, kaj je tak smešno ... ;D :P

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1787 : 15 Oktober 2010, 20:32:26
Glede aktivnosti, vsi moji so komot tudi dva tedna not, recimo če je slabo vreme. ali pa celo zimo lenarijo recimo :) mogoče se vidi da po dnevni naredijo malo več krogov, samo daleč od tega da bi ratali destruktivni, pri mojih tega ni.

Pa glede odlaganja, meni je totalna bedarija da se pri šolanju dela za to da se naredi izpit. jaz sem šla v šolo zato da jaz vidim kako deluje in če jaz vse delam ok. moji ne rabijo odlagati, ker se mi zdi to nepotrebno, še večji nesmisel je zahtevati od golega psa da se vleže na mrzlo ali mokro travo. valda da se nebo, saj ni neumen :) to pa ne pomeni da so težavnejši za šolanje, ker tega ne naredijo.
Saj tudi moja se bo vedno vlegla na senco, če ji bo vroče, brez tega da ji rečem :)

Daj mi povej zakaj so bili ostali kitajčki težki za šolati, ali zakaj je bil Cosmo težki za šolati? Razen tega da niso odlagali, ker to se mi zdi tak malo mimo, ker to nima veze z šolanjem da pes ne odlaga na mokro :) res me zanima razlaga.
Sem napisala, res imajo karakter in imajo dneve ko jim pač ni. pač delaš naslednji dan. ampak doma meni vsak pes dela vsako sekundo brez težav...


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1788 : 16 Oktober 2010, 10:28:13
Odlaganje pride prav na pijači ali v restavraciji, kjer ima pes za biti pri miru. :) To mi vadimo. Res pa tega ne delam na mokerm ali v snegu. Tu se pokaže tudi koliko samokontrole ima pes (gre mimo drug pes, človek, mačka.....). Hkrati pa ga tako tudi umiriš.

Nekateri psi nimajo meje in bi laufali in prinašali žogico ali se igrali s psom do mrtvega.

Doma pa vsak pes dela-saj ni motečih (toliko) dejavnikov, je na svojem teritoriju. ;D V dnevni pa sploh.

Jaz sem pristaš tega, da pes rabi vsak dan dozo gibanja in to vsaj 2 uri dnevno neglede na vreme. Zaradi mišic, zdravje. Če treniraš agility pa sploh. Mora biti ves čas v formi, da ne pride do poškodb in da je neka konstantnost.

Aktiven pes-zdrav pes. Bi se lahko  neki meri potegnilo vzporednico.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #1789 : 16 Oktober 2010, 10:34:13
Fora je ravno v tem, da te pes pol uboga povsod, ne samo doma. ;)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1790 : 16 Oktober 2010, 12:20:27
Se strinjam. Delat je treba povsod. Postopno večat moteče elemente. Jaz imam priboljške, kliker in igračo vedno in povsod s sabo kje je Bina z mano. Včasih kdo čudno pogleda, ker jo spodbujam navdušeno bolj kot starši otroke, eni so navdušeni, enim se pa pes smili.  ::) Nekaterim se zdim nesramna, ker takrat, ko delama, se ne oziram na ljudi, tudi če me kaj sprašujejo, sploh ne takrat, kadar delama "drugi pes ni bav bav in se nanj ne laja, ampak bodi raje pozorna name in proščena"

Ampak na ta način bom prišla do psa, s katerim se bo veselje in užitek sprehajat, ker me bo ubogala navkljub drugim psom , ki so v njenih očeh bav-bav. To je cilj.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1791 : 16 Oktober 2010, 13:12:21
Se strinjam, ampak to nima veze z tem da so bolj komplicirani za šolati :)
Jaz sem z Lin delala isto, ko sve se učile odpoklic in ko sem jo učila da naj ne gre pozdraviti vsakega mimoidočega :) Vse se da in nikoli nebi rekla da je bilo bolj težko kot pri kakšni drugi pasmi, je bilo težje pa zato ker ima ona izredno rada ljudi :)


Skratka, meni to ni prioriteta da mi pes leži pri nogi ko sem na pijači in da se sploh ne premakne :) itak, vsakemu svoje. se mi pa ne zdi to sploh problem da se tega nebi dalo natrenirati. jasno pa da je koncentriran na mene če tako želim in ignorira okolico, ampak to ni vezano na to da leži.

Ubogati te pa mora povsod, itak. Poanta je bila v tem da ko začneš učiti začneš doma. In itak delaš doma in postopno drugje. saj to je vedno tak. Meni nič ne pomaga če me doma uboga. Ampak mislim da je neprimerno rečti da so težki za šolati - to sem hotel izpostaviti, ker pač to ni res. Potrebujejo pa drug pristop, ki pa ni nič težji samo drugačen :)

Moji nimajo pomanjkanja gibanja sploh :) Je pa res da večino kitajčkov  v dežju in mrazu ne spraviš ven :) mene to ne moti, samo sigurno če je kdo v dežju in snegu vedno zunaj in aktiven pol si raje naj drugo pasmo omisli :)
Sicer uživajo v snegu, recimoko je sonce, ampak za krajši čas. :)



lejca_

  • *
    • Prispevkov: 595
    • Točke: 0
  • Bucko in Cosmo
Odgovori #1792 : 16 Oktober 2010, 16:37:48
Lejca, super filmček!! ;)

Hvala  ;)

Aja, edino ne vem, kaj je tak smešno ... ;D :P

Ker drugi psi lajajo se malo slabo sliši, ampak Cosmo med tekom ves čas renči in laja in je res smešno ;D.

Daj mi povej zakaj so bili ostali kitajčki težki za šolati, ali zakaj je bil Cosmo težki za šolati? Razen tega da niso odlagali, ker to se mi zdi tak malo mimo, ker to nima veze z šolanjem da pes ne odlaga na mokro :) res me zanima razlaga.
Sem napisala, res imajo karakter in imajo dneve ko jim pač ni. pač delaš naslednji dan. ampak doma meni vsak pes dela vsako sekundo brez težav...

Ko smo se učili sedi smo vsi lastniki kitajčkov porabili veliko več časa, da so to dejansko obvladali v zunanjem okolju. Na tepihu jim je seveda vse preprosto in naredijo brez pomisleka. S prostorom je bilo še več dela. Nekaj je bilo zraven tudi trme, ker znajo biti tudi trmasti in preskušajo vodnika. Seveda od Cosmota teh vaj nisem zahtevala na mokrih in neprimernih podlagah, ker mi je jasno, da to ni za gole riti. Ampak na lepi suhi travici, ko je temperatura ugodna, takrat to ni nikakršno mučenje. Kadar je na agilitiju privezan in čaka, se sam uleže oz. sedi brez problema in to prostovoljno. In ravno zaradi teh njihovih fint so po mojem mnenju težki oz težji za šolanje. Kar se pa tiče njegove dominance pa še vedno delam na tem in tudi v tem primeru sem vložila veliko dela, ampak to je enako vsem dominantnim primerkom, s tem da so goli večinoma dominantni. Da pa znaš dominantnega psa obrniti sebi v prid je pa potrebno veliko znanja in dela. Sploh če je to prvi dominanten pes.
Meni sta vaji sedi in prostor pomembni in ju vsakodnevno večkrat uporabljam. Preden dobi hrano se mora usesti in lahko začne jesti šele na moj ukaz. Občasno pa od njega zahtevam tudi prostor. Npr. če pridejo obiski in jim preveč teži, potem je na prostoru zraven mene, na kavi, na obiskih...
Meni je to pomembno, zato sem ga tudi učila te vaje.
Večina psov je po naravi iznajdljivih in se sami naučijo skočiti na kavč, mizo, najti luknjo v ograji, ukrasti hrano itd. To nima povezave s šolanjem in se meni ne zdi nič posebnega. Razen, da jih je treba pri teh dejavnostih naučiti kje so meje, kaj je dopustno in kaj ne.
Ne bi se pa več spuščala v debato o šolanju, ker tukaj ni da ima eden prav in drugi narobe, ampak gre za drugačne želje in drugačen pogled na vzgojo.

Kar se tiče gibanja pa je Cosmo navajen na redno aktivnost in ravno zato jo tudi potrebuje. Ko sva bila lani oba s fantom bolna in je imel en teden kratkih sprehodov, je bil kot natempirana bomba ;D.
Sprehodi pa pri nas niso nič kaj odvisni od vremena, ker je potreba po gibanju večja. Ni pa lepšega, če je zunaj toplo in sije sonce ;D


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1793 : 16 Oktober 2010, 16:54:20
Cosmo je iz legla od botticceli?

Jaz pa verjamem da tudi golokožci uživajo v sprehodih kadar je sneg ali dež (ni treba pretiravat v naliv in točo ;D ) -pod pogojem da je sprehod aktiven in ne, da se človek ustavi in 10 minut klepeta, pes pa zraven stoji.

Sem videla fotke kitajcev na snegu, brez plaščev. So bili pa v gibanju.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1794 : 16 Oktober 2010, 17:31:46
Lejca...se čisto strinjam, vsaj itak zahteva od psa kar mu je pomembno. Se popolnoma strinjam da so trmasti, zdaj če so bolj trmasti od drugih pasem...ne vem. Vendar jaz sem imela te izpade trme pri Lin ko ji kateri dan res kaj ni pasalo in potem tudi ni delala - tako kot ljudje :) Ne vem, mogoče so mi zato tudi tako všče ker niso ene lutke, ampak dejansko ko jim kaj ne paše tudi povejo :) 
Je pa tako, če pes uboga ko stoji, zaradi mene ne rabi sedeti, lahko eno uro stoji, dokler bo recimo tiho in smo na kavici - no če gremo na kavico je običajno pes pri meni  v naročju :):):)

Recimo glede šolanja sem jaz mislila to, da sem jaz ko sem učila Lin raznorazne trikce, imela res enostavno delo, ker skapira vse takoj. In bi se dalo fuuul več narediti, kar sem jo jaz učila je bilo tak sproti, ko sem imela pač več časa. zato sem tudi rekla da so zelo hitro učljivi, in to vidim tudi pri ostalih, takoj skapirajo kaj hočeš od njih in se jih da ful enostavno naučiti.

Glede gibanja, Lin je imela vedno redne dolge sprehode, pa tudi če potem vmes nismo šli za en teden nikamor, ni bilo panike :) Tako da verjetno malo tudi odvisno od psa do psa, ampak nasploh pa so zelo prilagodljvi.

čara... Cosmoje iz legla od psarne Erand, jaz sem spoznala še 3 njegove bratce in sestrice ki so doma pri vzrediteljici ko sem šla tja pariti lani. Pa noben ni tak norec kot Cosmo :):):) Itak da je veliko tudi vzgoja, vsi so recimo veseli odprti, takoj bi rekel da so iz istega legla :) Ampak tako na pogled bi rekla da je Cosmo najbolj samosvoj :) Čeprav meni je itak Cosmo super kuža :)


taji

  • *
    • Prispevkov: 109
    • Točke: 0
  • Neli in Kimi
Odgovori #1795 : 16 Oktober 2010, 20:05:01
Se spomnim ko smo mi našo Kimico v kuhinji učili sedi... In smo mislili, da nikakor ne dojame, ko smo ji sirček molili pred nosom se je začela pomikati nazaj  :-\.
Potem smo pa nadaljevali v dnevni (kjer je tepih) se je pa punca takoj vsedla  :o, prostor-lezi je pa tudi takoj pokapirala.
Zdaj se vsede tudi zunaj, čeprov se ne vsede na golo rit ampak nekako počepne  8)

Botticelli... a je Nik tisti, ki si ga imela s sabo v Celju. Men je bil ful všeč s tisto fleko na obrazku


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1796 : 16 Oktober 2010, 20:17:28
Ja sem imela Sunny in Nikeca s sabo :) Nikec je ta ko ima polbeli in pol črn obraz :) Naš novi samček :) Je pa res faca ta mali.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #1797 : 16 Oktober 2010, 20:28:13
Nekateri pravijo: "Crazy people get crazy dogs."
Hehe mogoče pa bo res kaj na tem lejca. :) Meni so odbitki strašno simpatični.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


taji

  • *
    • Prispevkov: 109
    • Točke: 0
  • Neli in Kimi
Odgovori #1798 : 16 Oktober 2010, 20:32:01
ja ja pol črno pol pa belo, se že malo pozabila. Sem ga od daleč opazovala, blizu si pa nisem upala, da bi ga pobožala in vas pozdravila  :-[


botticelli

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 2.785
    • Točke: 4
Odgovori #1799 : 16 Oktober 2010, 20:36:39
Škoda da ne res. Čeprav priznam sem bila kar malo bizi in se je dogajalo 100 na uro :) je bilo preveč vsega in sem pol šele čez par dni razmišljala s kom vsem sem se pogovarjala :)

Bom odgovorila na mail in upam da se dogovorimo za en sprehod kmalu :)