Cesar Millan

Urška · 403441

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #60 : 28 Januar 2009, 10:11:57
O zelo različnih zadevah govorimo. Eno je šolanje kužka od mladička naprej, drugo je pa popravljanje psov.
Ja, pri prvi definitivno ni potrebno takih drastičnih ukrepov, so pa na začetku nujni pri drugih.
Marsikdo misli, da je lahko obesit psa! Vsak ki to misli je v zmoti in govori na osnovi rekla kazala in videnih "obešenih psov" ter filmčkov.
Ne vem zakaj ste se obesili vsi skupaj na neke TV oddaje. Saj v teh oddajah ni pokazano vsega kar se je s tem psom in vodnikom dogajalo v časi prevzgoje.

In tudi popolnoma neumno je sedaj prikazovati vse skupaj, da zavožene pse delaš izključno na silo. Toliko o tem, koliko zavoženih psov je kdo od tukaj sodelujočih že imel kot svojega učenca.
Sila obrodi silo, je pa nujno potrebna, da se silo umiri. Ko je to rešeno, se uporablja čim manj prisile, kaj šele sile.

Sicer pa vsi vi, ki vam psi še vedno odgovarjajo nazaj in vas ščipajo v rit ali kam drugam....zelo kmalu se vam lahko zgodi, da se bo ščipanje spremenilo v ugriz. Rada bi vas videla koliko vas bo takih, ki boste čakali da mine. :P Nasvet vsem takim. Brca mora biti zelo močna in čisto vseeno je kam prileti. Najbolje je trebuh, ker tam bo bolelo. :-[ ::) :-[
No, meni Jazz že nekaj časa ne jezika nazaj, ker sva obe začeli malo bolje razumet druga drugo, ampak to sploh nima veze.

Napisala si vse isto kot jaz, edino tegale na koncu pa še vedno ne razumeš. Če nekateri nismo sposobni to narest, pač nismo sposobni in noben CM ipd. nam ne morejo pomagat.  ;)



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #61 : 28 Januar 2009, 10:29:06
No, meni Jazz že nekaj časa ne jezika nazaj, ker sva obe začeli malo bolje razumet druga drugo, ampak to sploh nima veze.

Napisala si vse isto kot jaz, edino tegale na koncu pa še vedno ne razumeš. Če nekateri nismo sposobni to narest, pač nismo sposobni in noben CM ipd. nam ne morejo pomagat.  ;)

Ej Tibiq, forumi so javnega značaja in niso namenjeni pogovoru o tvoji Jazz, za te stvari so ZS-ji ali pa kave. Če se najdeš v tem, da nepoučeni dajajo nasvete prav.

Če niso sposobni tega narediti potrebujejo pomoč. Če bi bili sposobni, do takih problemov sploh ne bi prišlo. In ko delaš v prvi vrsti na človeku in potem na psu so spremembe zelo hitro vidne.
In spet ne posplušuj, da jim nihče ne more pomagati oz. je njihova pomoč brez predmetna.


Nekateri si tudi priznajo, da potrebujejo pomoč psihiatra ali sociologa. Nekateri si pa celo življenje lažejo, da ne. Zakaj? Ker si ne upajo sami sebi pogledat v oči ter se soočit z resnico in odgovornostjo.


In tako je tudi pri psih. Eni se celo življenje izgovarjajo na pasmo, pa na spol, pa na to, da še ni dozorel, pa da se jih ne da vzgojiit, pa da......Ja res je, to so tisti, ki si po eni strani želijo biti stalno v središču pozornosti in igrati vlogo žrtve, predvsem pa se jim ne da nič narediti za to, da bi se stvar spremenila. Ker: če želiš spremeniti psa, moraš najprej sebe.
Tisti drugi, si pa poiščejo pomoč, priznajo da imajo problem. Rabijo samo malo pomoči, pri okrepitvi samozavesti in premaganju straha pred svojim psom. Potem pa stvari stečejo v tisto smer kot morajo.
Zanimivo je, da se ti ljudje potem res popolnoma sprostijo in tudi v privat življenju spremenijo stvar, ki jih ovirajo v razvoju.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #62 : 28 Januar 2009, 10:38:50
Nobenega pokroviteljstva na išči v mojih postih. Niti kakšnih osebnih stvari.
Moje poste beri/te samo kot apel, da nehajte zavajat ljudi s pisanjem o neuporabi sile, pri problematičnih psih. Ker ljudje res čakajo, da jih bo njihov lasten pes nehal grist! Saj so to ja prebrali in čedalje več je takšnih, ki takšne stvari piše.
Samo to vas prosim, da nehajte pisarit take neumnosti.
A CM jih pa lahko zavaja s tem, da (ja, saj vem da piše "don't try this at home", ampak čemu potem sploh ta kao poučna oddaja  ???) jim kaže, kako naj psa zbijejo in to ljudem, ki tega v osnovi niso znali narest in imajo sedaj probleme?
Vsakič spoštujem ljudi, ki niti svojega psa nimajo vzgojenih, kaj šele po kontrolo toliko, da bi lahko bili spuščeni, da si upajo na javnih forumih pisat nasvete o vzgoji. Odgovornost na višku, verjamem, da se ne zavedajo, da tisti, ki napiše svoj problem resnično pričakuje odgovor, ki ima neko težo. Odgovor takih ljudi je pa na žalost nima. (Maja, v zadnjem odstavku se ne išči, ker te ni)
In če je tole letelo name (mimogrede sva, odkar ne upoštevam več nobenih standardnih pravil in delam po svoje, sva odpoklic na prostem izboljšali na 99% če ni motenj in 75% z motnjami v obliki igre s psi, kar je zame velik napredek), ne vem kje sem tu kakšen nasvet o vzgoji dala .. če sem ga pa kje drugje, sem ga pa ravno takega, kot sem ga pobrala od tistih, ki imajo vzgojene pse,..... Ampak teorija nikoli ni taka kot praksa ane in zato bi lahko že nehala s temi tvojimi "če nimaš namanj IPO 1, se nimaš kaj oglašat na forumu", ker bi lahko tudi ti že vedela, da se da neke osnove tu povzet in tudi sprobat, ampak da je treba z vsakim parom vodnik/pes, delat čisto specifično.

Sva istočasno pisali.. Jaz vse kar pišem razmišljam tule na glas, pišem na mojih izkušnjah z Jazz in zato jo toliko omenjam. Lahko pa drugič napišem "en pes" če koga moti, da jo omenjam  ;)

Bistvo je, da jaz povem kaj pri meni dela in kaj pri meni ne dela in zakaj. Mogoče ima pa kdo podoben problem in se bo našel tudi v tem.

Drugače jaz priznavam že skoz, da jaz delam pri mojem psu napake (se je sicer ne bojim, ampak so drugi problemi pri meni), ampak se pa tudi toliko poznam, da dokler ne bo meni kliknilo, vem, da mi noben prikaz "kako" ne bo pomagal.

Za kavo sem te imela pa itak namen klicat. Od jutri do sobote sem v Črnučah, tako da če nisi kaj zamerila, mi javi, če boš imela kaj časa  ;)



Ora

  • *
    • Prispevkov: 46
    • Točke: 0
Odgovori #63 : 28 Januar 2009, 11:30:26
Ko berem vse tole, sem res vesela in ponosna, da je bila simi naša inštruktorica  ;D Že v praksi se je izkazalo, da ve kako pasji muhi stopiti na prste, v tej debati pa ugotavljam, da je edina, ki realno gleda na pasjo (pre)vzgojo.
Če bomo še kdaj naleteli na kakšno vedenjsko težavo pri naših psih, se sigurno spet oglasimo v njeni šoli :D


IgiS

  • *
    • Prispevkov: 388
    • Točke: 1
Odgovori #64 : 28 Januar 2009, 11:51:52
ej, sem prav vesel da je Simi sedaj moja učenka  :o ;D ;D

Jo moram prav zadrževati da mi ne prevzgoji ostalih učencev  ;D ;D ;D ;D


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #65 : 28 Januar 2009, 12:32:35
.. v tej debati pa ugotavljam, da je edina, ki realno gleda na pasjo (pre)vzgojo.
.. kako edina? Saj jaz se čisto strinjam z njo glede načina "pre"vzgoje.

Ne strinjam se pa z nekaterimi drugimi stvarmi, ki nimajo veze z obliko prevzgoje  ;)



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #66 : 28 Januar 2009, 12:44:12
vzgoja in prevzgoja sta dve tako različni stvari, da ima prevzgoja skupnega z vzgoja samo zadnji del besede.

In hvala bogu, da imamo možnost izbire in različna društva ter metode, da se človek lahko odloči za tisto, ki sede njemu in psu.

Ne glede na metodo dela je vse v glavi vodnika. Dokler se on ne spremeni imamo, v SLO premalo šol in premalo metod.

In dokler bomo mešali vzgojo z prevzgojo bomo imeli sranje kot ga imamo.
Vzgoja/ šolanje je imeti v roka mladega psa, ki nima problemov. Tekom časa se bo njegovo vedenje spremnijalo glede na sposobnosti (predvsem psihične) njegovega vodnika.

Prevzgoja in prešolanje imata pa opravka z zafurano vzgojo in šolanje psa, ki je starejši od 8- ih mesecev. Pri osmih mesecih se namreč pojavijo prvi večji problemi pri psihično ne dovolj zrelem lastniku.

Prevzgoja je tudi, ko dobiš psa za katerega ne veš kakšna je njegova preteklost in za katerega ne veš kako se bo odzval na kakšno reakcijo.
Prevzgoja akega psa je pa spet nekaj popolno drugega.



http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #67 : 02 Februar 2009, 15:01:47
Takole zgleda pri psih tisto, kar smo v prvem posnetku po nemarnem imenovali brca.



Psica, ki je zadaj skuša preusmeriti tisto spredaj, kar ji je tudi uspelo. (C.M. na posnetku pa očitno ne čisto tako kot si je zamislil - pes sicer ni skočil v drugega psa, ampak vanj)

No in takole zgleda v živo med psi slavni alfa roll v treh slikah:









kalis

  • *
    • Prispevkov: 72
    • Točke: 0
Odgovori #68 : 02 Februar 2009, 19:40:21
zelo poučno, dobre slike

vse pohvale ker deliš z nami ;)

lp

Pes drugih ne presoja po barvi, veroizpovedi ali družbenem statusu, ampak po tem, kakšni ljudje so. Psu je vseeno, ali si bogat ali reven, izobražen ali nepismen, pameten ali neumen........DAJ MU SVOJE SRCE IN DAL TI BO SVOJEGA........


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #69 : 02 Februar 2009, 19:41:36
Ko to naredi psica je ok, ko pa to naredi človek je pa tiran in zastarel ???

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #70 : 03 Februar 2009, 10:33:12
ne bom sploh več debatirala o tem, kaj je bolje in kaj slabše, samo bolj ali manj nevtralen komentar;
.. ja najbolje da se vrnemo še mi na tale pasji nivo vzgoje in tudi medsebojnih odnosov, pa ko nas naslednjič nekdo na cesti razxxxxdi, ga lepo na gobec (no ja, saj nekateri to še danes počnejo in tudi mene kdaj prime, da bi koga  :o >:D), otroke lepo sklofutamo, ženske naj se vrnejo za štedilnik,....  ??? >:( .. in podobno   ;D



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #71 : 03 Februar 2009, 10:43:26
x



Nusyka

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #72 : 03 Februar 2009, 10:49:59
Zadnja izjava je pa za izjavo meseca :o
Torej če se ne strinjate z vedenjem vašega psa mu mirno lahko napišete dopis in izrazite svoje ogorčenje, bo lažje razumel to kot pa "pasjo vzgojo" ???



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #73 : 03 Februar 2009, 10:54:37
ne bom sploh več debatirala o tem, kaj je bolje in kaj slabše, samo bolj ali manj nevtralen komentar;
.. ja najbolje da se vrnemo še mi na tale pasji nivo vzgoje in tudi medsebojnih odnosov, pa ko nas naslednjič nekdo na cesti razxxxxdi, ga lepo na gobec (no ja, saj nekateri to še danes počnejo in tudi mene kdaj prime, da bi koga  :o >:D), otroke lepo sklofutamo, ženske naj se vrnejo za štedilnik,....  ??? >:( .. in podobno   ;D

Ko bomo nehali pse tretirat kot otroke in nehali počlovečit vsako naravo stvar, ne bomo imeli več nevzgojenih cuckov, ki zezajo vodnike na vsakem koraku!

Pes ni otrok in pika.
Zakaj spreminjat nekaj, na kar je mladič navajen iz legla in kar razume.

Mah ne da se mi več res ne....sploh pa ko, nekdo primerja živali z ljudmi.

Sicer pa če že hočete primerjava. Včasih so se lepo stepli in je bil mir, sedaj si pa nabijajo in nabijajo z neskončnimi pogovori in blebetanji.
Kaj je bolje? Jah na dolgi rok je itak rezultat isti. Nastane mir, ker se razidejo. Je bolje, da boli en dan ali je bolje, da se psihično pobijejo, dobijo rane na želodcu, padejo v depresijo, dobijo psihosomatske bolezni?

No saj pri psih je isto kot pri ljudeh. Ali ga brcneš v rit in da mir, ali ga pa jebeš v glavo (pardon izrazu, samo najbolj paše v primerjavo), da pes klone. Če ne zato kar je drugače skoz lačen, pa zato, ker se mu zruši zdravje.
Samo ena stvar je. Tistega, ki v  kardelu osamijo si najde novo kardelo ali pa postane samotar.  Tukaj jim pa še tega ne pustite, da naredijo to, ampak jih nasilno izsiljujete z osamitvijo. To je pa tako kot da bi vam dajali sladoled čez šipo.


In še enkrat za konec. GOVRIMO O PSIH, KI SO AGRESIVNI NA LASTNIKA ALI NA OKOLICO. Kaj za vraga bomo tukaj čakali, ko pride do napada?

Preveč psov sem že popravljala, ko so ljudje čakali da mine!

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #74 : 03 Februar 2009, 11:14:49
Tudi ljudje smo živali in če bi kdo, ki misli, da se ne da vleči vzporednic, malo potrudil in razširil pogled in nehal biti omejen oz. fiksiran samo v eno smer, bi bila ta debata veliko lepša in manj konfliktna.

Eno je čakat da mine, drugo je pa aktivno delat pravilne stvari na drugačen način kot je "rukn/cukn" način.

Da se delat tudi lepo in to potrjuje ogromno primerov in temu ne moreš oporekat pa če se še tako trudiš. Poleg tega, če ne poznaš sistema, ga ni treba komentirat tako kot si ga, ker enostavno to ne drži.  Delo po pravilnem "kliker" sistemu ni tako, kot ga opisuješ ti. Psi ne hirajo, niso skoz lačni in se jih ne jebe v glavo.

In mimogrede.. a ti mogoče ne primerjaš ljudi in živali, ko praviš, da bi se morali vodniki v odnosu do psov obnašat kot psi alfe? In ko govoriš o počlovečenju.. daj se najprej malo vprašaj kaj sploh to je in ali ne počnemo prav tega, ko od psov zahtevamo, da ne branijo svojega teritorija,....  ::)

Govorimo ja, pri CM mogoče o psih, ki so agresivni na lastnika ali okolico, ampak vemo pa, kako se dela po večini šol pri nas, ki sicer propagirajo "prijazne metode". Bodimo pošteni, da nekateri uporabljajo/te/mo/smo jih te iste principe že pri mladičih, ki se jih šele vzgaja in se jih šele uči kaj je prav in kaj ni prav.

In za konec še.. ravno včeraj sem zaključila z branjem literature o "kliker sistem" metodi prevzgoje psa, ki je bil agresiven do drugih psov. Bil je pes izkušene "klasik" inštruktorice, ki se je naenkrat začel vedno bolj ostro odzivati na druge ose. Po vmesnem poskusu, ko ga je scukal sicer zelo uspešen inštruktor, je šla zadeva na slabše do konca in pes je znorel že če je videl drugega psa na 1 kilometer, sesula pa se mu je tudi kompletna poslušnost, ker se na poligonu enostavno ni mogel skoncentrirat. Ja, rabila je sicer tri leta, da se je spravila delat po drugačnem sistemu in da je psa pripravila do tega, da je začel druge pse ignorirat in se z določenimi celo lepo igrat, ampak na koncu je imela psa, ki je zmagoval na obedince tekmah. In v tej knjigi je logično razloženo košček po košček in zakaj,... To je bil en primer, ostali iz te ene same knjige (tudi taki, ko psi "jebejo" lastnike v glavo ali renčijo nanje in jih grizejo) še čakajo moje branje in nekako verjamem, da ne bom razočarana. In če ne drugega, vsak naj pač dela po svoje, kot mu najbolj ustreza, ampak zase vem, da si ne pustim več srati po glavi s takimi izjavami, kot so tvoje. Mogoče imam res nedodelanega in ne popolno vzgojenega psa in pojma nimam kaj bo jutri ali čez pet let, ampak obstajajo ljudje, ki so uspeli, zato je že čas, da nehaš dajat njihovo delo v nič. Tudi tvojega nihče ne daje.



Nusyka

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #75 : 03 Februar 2009, 11:16:07
Ko bomo nehali pse tretirat kot otroke in nehali počlovečit vsako naravo stvar, ne bomo imeli več nevzgojenih cuckov, ki zezajo vodnike na vsakem koraku!

Pes ni otrok in pika.
Zakaj spreminjat nekaj, na kar je mladič navajen iz legla in kar razume.

Mah ne da se mi več res ne....sploh pa ko, nekdo primerja živali z ljudmi.

Sicer pa če že hočete primerjava. Včasih so se lepo stepli in je bil mir, sedaj si pa nabijajo in nabijajo z neskončnimi pogovori in blebetanji.
Kaj je bolje? Jah na dolgi rok je itak rezultat isti. Nastane mir, ker se razidejo. Je bolje, da boli en dan ali je bolje, da se psihično pobijejo, dobijo rane na želodcu, padejo v depresijo, dobijo psihosomatske bolezni?

No saj pri psih je isto kot pri ljudeh. Ali ga brcneš v rit in da mir, ali ga pa jebeš v glavo (pardon izrazu, samo najbolj paše v primerjavo), da pes klone. Če ne zato kar je drugače skoz lačen, pa zato, ker se mu zruši zdravje.Samo ena stvar je. Tistega, ki v  kardelu osamijo si najde novo kardelo ali pa postane samotar.  Tukaj jim pa še tega ne pustite, da naredijo to, ampak jih nasilno izsiljujete z osamitvijo. To je pa tako kot da bi vam dajali sladoled čez šipo.


In še enkrat za konec. GOVRIMO O PSIH, KI SO AGRESIVNI NA LASTNIKA ALI NA OKOLICO. Kaj za vraga bomo tukaj čakali, ko pride do napada?

Preveč psov sem že popravljala, ko so ljudje čakali da mine!


Sicer se s citatom strinjam, ampak tole boldano ???
V čem naj bi bili potem drugačni od psov, če naj bi tudi ljudje obračunavali fizično z vsakim, čigar mnenje nam ni všeč ::)
Če nekje v človeškem odnosu nastane problem smo se o tem sposobni pogovoriti, in kakršnokoli "gostilniško" obračunavanje je povsem odveč, zato ker konec koncev nismo živali. 8)



Nusyka

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #76 : 03 Februar 2009, 11:19:38
Tudi ljudje smo živali
No comment :-X :-X :-X



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #77 : 03 Februar 2009, 11:34:34
sicer ne vem kako je bil tale no comment mišljen, ampak a smo mogoče rastilne, a smo virusi... kaj smo?  ???

.. in kaj ima veze s temo. Vse skupaj prav nič, ker jaz sploh ne govorim več o CM, samo toliko še.. malo si pogooglaj "tag teaching", malo si preberite, potem pa razpravljajte. Jaz sem sprobala in preizkusila oboje in meni pač ena varianta ne ustreza, ker imam do nje odpor. Ne pravim da ne deluje. Seveda deluje, bolj vprašanje je kako in pri komu. Druga mi ustreza in če ne bo delovala, bo krivda na mojem nerazumevanju ali pomanjkanju vaje, karkokoli pa ne bo nič slabše od prve in res ne razumem, zakaj je sploh še treba toliko besed okrog tega, če očitno (na veliko primerih) deluje.

No ja, mogoče malo razumem, ker sem pred letom in pol tudi sama bila močno skeptična do teh stvari, ker jih nisem poznala, ampak sem bila vseeno dovolj odprta, da sem se odločila zadevo spoznat.



Nusyka

  • *
    • Prispevkov: 16
    • Točke: 0
Odgovori #78 : 03 Februar 2009, 11:37:42
sicer ne vem kako je bil tale no comment mišljen, ampak a smo mogoče rastilne, a smo virusi... kaj smo???

.. in kaj ima veze s temo. Vse skupaj prav nič, ker jaz sploh ne govorim več o CM, samo toliko še.. malo si pogooglaj "tag teaching", malo si preberite, potem pa razpravljajte. Jaz sem sprobala in preizkusila oboje in meni pač ena varianta ne ustreza, ker imam do nje odpor. Ne pravim da ne deluje. Seveda deluje, bolj vprašanje je kako in pri komu. Druga mi ustreza in če ne bo delovala, bo krivda na mojem nerazumevanju ali pomanjkanju vaje, karkokoli pa ne bo nič slabše od prve in res ne razumem, zakaj je sploh še treba toliko besed okrog tega, če očitno (na veliko primerih) deluje.

No ja, mogoče malo razumem, ker sem pred letom in pol tudi sama bila močno skeptična do teh stvari, ker jih nisem poznala, ampak sem bila vseeno dovolj odprta, da sem se odločila zadevo spoznat.
Homo sapiens



roberd

  • Gost
Odgovori #79 : 03 Februar 2009, 11:38:09
no ja, saj nekateri to še danes počnejo in tudi mene kdaj prime, da bi koga

Človek se razvija (evoluira) kot bitje narave in kot bitje kulture, a z nesorazmernim odnosom obeh pogledov. Ko človek npr. izumi lok in puščico, ne samo njegovi direktni potomci, marveč njegova celotna skupnost nasledi to znanje. S tem orodjem vrsta človek takorekoč v trenutku dobi nov telesni ud (podaljšek roke). Evolucija instinktov (socialne inhibicije itd.) enostavno ne more slediti koraku, ki ga narekuje razvoj materialne kulture, mehanizmi instinktivnega vedenja enostavno ne morejo obvladati novih okoliščin. Človek mora za svoj dar abstraktnega mišljenja plačevati visoko ceno - zlo je direktna posledica dobrega. Na arheološkem najdišču pol miljona starega "Pekinškega človeka", Prometeja, ki se je prvi naučil ohraniti ogenj, so poleg sledi uporabe ognja našli tudi razmetane ožgane človeške kosti.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #80 : 03 Februar 2009, 11:43:09
Homo sapiens
http://images.google.si/imgres?imgurl=http://library.thinkquest.org/29178/media/treeolif.jpg&imgrefurl=http://library.thinkquest.org/29178/treeolif.htm&usg=__AfDz3tqmJFBCSb3Cdv-08_toqC4=&h=1458&w=1214&sz=81&hl=sl&start=1&um=1&tbnid=VHC5rKjAixjPBM:&tbnh=150&tbnw=125&prev=/images%3Fq%3Danimal%2Btree%2Bof%2Blife%26um%3D1%26hl%3Dsl%26sa%3DN
Zanimivo, kako človek ne spada med živali, opice, zebre, ptice,.. pa, pa čeprav imajo prav tako vsaka svojo vejo  ;D

Ja, se strinjam. Odvisno s katerega zornega kota gledaš. Ampak tu se pač da vleči vzporednice in to dokazuje vsakdanja praksa. To je preprosto, neizpodbitno dejstvo.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #81 : 03 Februar 2009, 11:44:52
Tibiq, ko boš nehala v vseh postih iskati osebne ostvari in ko boš nehala vse poste na svojo psico prenašat, bo komunikacija mogoče stekla.
In nehajte že v vsako tamo o vzgoji vlečt notri neke stare zamere, ki po možnosti niti vaše niso.

Zadnjič v tej temi govorimo o agresivnih psih, ki se obrnejo proti lastniku. In zadnjič.  Tudi na rukn/cukn metodi psa ne tolčeš in brcaš, ampak ga nagrajuješ za pravilno vedenje, sankcioniraš pa negativno vedenje.

In če že hočeš svoj oseben prispevek...bila si v "rukn/ cunk" šoli....si jo zamenjala, vsi tvoji šoloci iz rukn/cunk šole imajo narejene izpite in nihče nima nobenih problemov in zafurstriranih psov. Torej, na runk/cukn metodi,  le ni tako zelo slabo. Ker je tega runk/cunk skoraj nič. Ampak vse kar se ne imenuje kliker sistem enačite z rukn/cukn. Trije, ki pa so šolo zapustili po igralnih urica pa imajo to kar imajo. En pes je zaradi agresije evtaniziran, drugi gre lahko na sprehod izključno ponoči, tretji se šele ob avtoritativnem moškem spreminja na bolje. Prva dva sta dopustila, da je pes dominiral že v igralnih uricah in nista bila psihično kos psu. Eden od njih se je celo odkrito posv bal.  Konec koncev pa če smo pošteni je res največji problem v tem, da vodniki psihilno niso dorasli svoji vlogi - biti vodnik.


http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #82 : 03 Februar 2009, 12:25:00
Simi, napisala si točno to, kar jaz že ves čas govorim, ampak si preveč zagledana v iskanje osebnih zadev (v sestavku štirinajstih neosebnih vrstic, si uspela potegnit ven eno, kjer pišem osebno in to počneš kar naprej), da bi videla širše. In ja, govorim točno to, da ta tvoj rukn cukn pač ne deluje pri vseh in nima veze zakaj ne. Če ne deluje (pa tudi če samo zaradi tega, ker vodnik to ni sposoben na tak način delat) je treba poiskat drug način ane? Dejstvo je, da iz takih ali onakih razlogov pač ne deluje in če deluje nek drug sistem, ne vem kaj imaš toliko proti temu, če se pove, da obstajajo tudi drugi načini.

Glede vlačenja osebnih stvari se mi res ne ljubi več razlagat zakaj in kako.. saj konec konev jih tudi ti kar naprej vlačiš na plano ane.. na vseh primerih, ki jih podajaš,... Kako naj pa drugače razpravljamo, če ne tudi na podlagi osebnih izkušenj?

.. mene ni sram priznat, da Jazz ni vzgojena kot bi lahko bila, ker še nisem vrgla puške v koruzo, pa tudi če bi jo, je pravzaprav lepo vzgojena in se pravzaprav z veseljem tudi pohvalim glede njenih pozitivnih strani in tistega dela vzgoje, ki je imel absolutno pozitivne učinke. Stokrat sem napisala tudi, da vprašanje kakšen pes bi bila v rokah nekoga drugega. Mogoče bi bila agresivna, mogoče bi bila prestrašena, mogoče, mogoče, mogoče. Ni je pa treba prikazovat kot neko popolnoma nevzgojeno pošast, ker to ni in nikoli prej ni bila (ja, požrla mi je nekaj živcev, tako kot jih vsak mladič požre svojim lastnikom) - se pravi sem nekaj že morala narest prav. In daj mi povej, kako veš, da so se stvari obrnile zaradi avtoritativnega moškega. Nekatere so mogoče se, druge mogoče ne, mogoče so se nekatere stvari zaradi njega obrnile tudi na slabše da ne govorimo o tem, da psi odraščajo (VŠ malo dlje in ne odraste pri 8 meseci) in da se okolje spreminja in da je ogromno drugih stvari, ki vplivajo na spremembe, oziroma je v določenih primerih to čisto simpl določiti, ne moreš pa vse spremembe, pa vseh niti ne poznaš, obesit na eno stvar, ker nimaš pojma kaj vse se je spremenilo in kaj se ni, da ne govorim o tem, da če bi se od začetka delalo po nekaterih metodah vprašanje če bi bil sploh kdaj potreben tak način avtoritete, kot je ta, o katerem govoriva. In ti ni treba tako v nebo dvigovat nekaterih tvojih učencev, ker so naredili BBH, ker mogoče v vseh pogledih niso tako blesteči, kot pišeš tule.

In še nekaj.. izrecno sem napisala za rukn cukn
Citiraj
Ne pravim da ne deluje. Seveda deluje, bolj vprašanje je kako in pri komu
tako da ne vem kje si pobrala, da sem pisala da je taaakoooo slabo na tej metodi.

In gre preprosto za to, da že stotič ponavljam, da se očitno da tudi drugače in te sedaj direktno sprašujem zakaj ti je tako težko priznat, da se da tudi drugače?



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #83 : 03 Februar 2009, 12:47:12
Ko pride do ugriza psa - govorim o tem momenti se ne da nikakor drugače, kot da uporabiš vsa možna fizična sredstva, da spraviš psa v stanje ne griznenja!
Potem pa obstaja veliko načinov. Runk/cukn je samo izhod v sili, ki je potreben da preprečiš naslednji ugriz!

In začnite brati kaj pišem. Pišem točno o tem zaradi česar je bila ta tema odprta. Uporaba fizične sile pri pasjem ugrizu.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #84 : 03 Februar 2009, 12:54:21
Ja saj to je logično, da če se bo pes zagnal vate ali ti po možnosti že celo visel na roki, da ne boš stal tam kot lipov bog in čakal, da se odloči (če se) nehat. Saj tu se menda vsi strinjamo s tem, da se ne ukrepa tako. Ampak ko se pa začne prevzgoja, ko pes laja ali renči,.. se pa moram popravit, ko sem prej v enem postu pisala da se strinjam. Se strinjam, da deluje en sistem, ampak hkrati pravim, da se da tudi po drugem sistemu, ki ima po nekaterih raziskavah manj slabih stranskih učinkov in in je dolgoročno uspešnejši in trdnejši, kvečjemu ima eno slabost, namreč da prevzgoja traja dlje časa.

In glede na to, da govorimo o konkretnem filmčku, bi se dalo psa, ki je agresiven do drugih, prevzgojiti drugače in ne tako, da se ga sprovocira v to, da skoči v vodnika.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #85 : 04 Februar 2009, 20:37:00
Tibi: Nič nisi razumela. Pri tem kar je videti na slikah gre za DOTIKE, ne za spodtikanje ali grizenje. Gre za KOMUNIKACIJO ne za KAZEN. Psica na zgornji sliki drugi preprosto sporoča, naj zavije na desno. Nič drugega. Nobene žalitve, nobenega spodtikanja ali porivanja. V bistvu tudi nobene prisile - psica lahko zavije ali pa tudi ne, če noče.

Tisto, kar je videti na spodnjih slikah pa ni pretep ampak služi že v osnovi za preprečevanje pretepa. Živali, ki žive v krdelih se MORAJO znati sporazumeti brez pretepov. Če ne, bi šlo krdelo hitro k vragu. Pretepajo se samo psi, ki ne obvladajo ritualizirane agresije. Ker jim lastniki tega niso nikoli omogočili ali pa so jih celo kaznovali.

C.M. samo uporablja nekatere od teh dotikov. Kot komunikacijo (korekcijo) in ne kot kazen.
In zakaj potem na začetku vseh filmčkov s takimi prijemi piše: otročički tega ne poskušajte sami? Zato, ker smo ljudje silno nerodni. Žal se veliko lažje nauči pes razumeti ljudi kot obratno. Tisti bolj spretni se sicer lahko naučijo oponašati posamezne pasje telesne signale. So pa to skoraj vedno samo posamezne "besede" ne pa celotni "stavki". In jih uporabljajo ob napačnem času v napačnem kontekstu.

Kdor ni opazil da pri spodnjih treh slikah ne gre za resno rangiranje ampak - ne ravno za igro, prej bi rekla za vajo-, naj raje še naprej ostane pri klikanju ali karkoli že uporablja pri vzgoji. Če odštejemo renčanje in kazanje zob, sta obe psici povsem sproščeni. V resni situaciji bi bili togi in napeti. In takrat se jaz ne bi motovilila okrog njiju s fotoaparatom ampak bi ali hitro in odločno posredovala ali pa se umaknila in ju pustila povsem pri miru. Vsako nespretno vmešavanje bi povzročilo resen pretep. Če se nihče ne vmešava, pa se tista s šibkejšimi živci SAMA obrne okrog in močnejša jo drži v paci tako dolgo dokler se obe povsem ne pomirita. Še pogosteje pa se šibkejša izogne ponižanju - ko vidi, da ji gre za nohte, se naredi recimo, da  tam zunaj vidi nekaj strašno zanimivega in gre gledat, močnejšo premaga firbec, skupaj zijata skozi okno in "prepir" je pozabljen. 

In (C.M., ki je pristaš stroge hierarhije tole verjetno ne bi bilo preveč všeč) psica na zgornji od treh slik, ki grozi, je Beti, vodja kardela. Tista ki izziva pa Laki, njena mlada "pomočnica". Beti PUSTI Laki, da v rokoborbi (no ja gobcoborbi), kazanju zob, renčanju in  buljenju zmaga, in jo obrne. Laki ima Betko nekaj časa "v paci", potem pa vajo ponovita v drugi variaciji. Laki lahko zmaga veliko večino tekem. Samo čisto zadnjo rundo pa vedno dobi Beti. Ampak če bi se Laki slučajno spravila obračat okrog Betko ne da bi ji prej jasno pokazala, da gre le za "vajo", bi jo Betka trdo prijela. Igra bi bila za nekaj časa pozabljena in Laki bi morala biti nekaj časa ZELO ponižna.

Čisto nič nimam proti rukn cukn metodi šolanja, če leži vodniku in ima psa, ki je pripravljen tako delati. Osebno sem sicer prepričana, da se pri šolanju kliker metoda bistveno bolje obnese pri vseh psih, žal pa se nikakor ne obnese pri vseh lastnikih. Nekaterim ne gre, pa če se inštruktor na glavo postavi. Vodnik naj si izbere šolo s pristopom, ki mu odgovarja, pa je stvar urejena. To ali je neka šola dobra ali ne, pa ni odvisno od uporabljenih metod.

Že pri vzgoji pa je brez občasne uporabe sile težko delati. Sicer ne nemogoče, ampak silno nepraktično, pa nobene napake ne smeš narediti ne ti ne okolica. Prevzgoja že pokvarjenega psa je pa spet nekaj čisto drugega. Prevzgoja dominantno agresivnega psa samo s pozitivno motivacijo... ne bom rekla, da je absolutno nemogoča, je pa vsekakor silno zahtevna (in tudi nepraktična) zadeva. In vodnik, ki bi jo obvladal, si takega psa prav zagotovo niti ne bi pridelal. Inštruktor v šoli pa poleg grizljivega psa dobi na grbo še nesposobnega vodnika. In takim vodnikom neke silno sofisticirane metode, ki zahtevajo popolno doslednost in disciplino prav zagotovo ne bodo uspele.
Zdaj pa vprašanje za Simi: kako se lotiš prevzgoje psa, ki  grize vse okrog sebe iz strahu, ker so ga v mladosti več mesecev grozljivo pretepali?



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #86 : 04 Februar 2009, 21:21:42

Zdaj pa vprašanje za Simi: kako se lotiš prevzgoje psa, ki  grize vse okrog sebe iz strahu, ker so ga v mladosti več mesecev grozljivo pretepali?


Včlani se v ŠKD Bajka in boš zvedela  ;)
Uvedli bi postopnost - pa ne batin ;)



http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #87 : 05 Februar 2009, 09:17:52
Tibi: Nič nisi razumela. Pri tem kar je videti na slikah ..
Lanabela, ne da nisem razumela, ampak pravim, da se da vse to narediti tudi tako, da pes, ki mu je treba nekaj dopovedat, ni izpostavljen še dodatnem stresu in se možnost konflikta in posledice konflikta še poveča. Mogoče neka taka vrsta komunikacije deluje pri psih ki so je vajeni in vedo kaj pomeni, pri drugih pa ne nujno.

Pa bom uporabila čisto konkreten primer, pa upam, da ga prav razumem in interpretiram, kakorkoli pa, me bo sigurno kdo popravil.  ;D

Psa, ki se je znašel na teriroriju treh drugih psov, ti trije drugi psi obkrožijo in začnejo ovohavat, zraven malo porenčavajo, ko jih ta pes skuša povohat nazaj, ampak načeloma ne mislijo še napasti,... Pes prišlek recimo da ni ravno najbolj samozavesten, ni pa tudi najbolj podredljiv in se znajde v stresni situaciji in otrpne in prej ali slej pride zadeva tako daleč, da ima ta pes vsega dovolj in zarenči v smislu, naj ga pustijo pri miru. Kot si sama enkrat v neki drugi debati povedala, nimajo vsi psi čisto istega dialekta in čeprav bi načeloma morali razumeti osnovne "besede", jih dostikrat napačno razumejo in iz takega ali drugačnega razloga pride do spopada. Saj iz istega razloga tudi učimo naše pse, da se v igri ipd. ne renči,...... ane?

Ali pa čisto podobno, med ljudmi.. si pod stresom, napet,..... nekdo pride do tebe in imaš dve varianti;
- počasi, prijazno in mirno, z nasmehom na obrazu te vpraša......
- preseneti te od zadaj in ti osorno zavpije vprašanje...
- lopne te po rami in te s polno energije nekaj vpraša

verjetno se strinjaš, da boš v vsakem od teh primerov drugače reagiral in bo izid vsakič popolnoma drugačen.

No, če je že med samimi psi komunikacija včasih tako nemogoča, kako naj potem šele pričakujemo učinkovitost "neprijazne" komunikacije med človekom in psom. Ja, saj včasih je, ampak kadar pa ni, so pa posledice lahko hude in zakaj bi jih tvegali, če se da na drug način?

Tisto, kar je videti na spodnjih slikah pa ni pretep ampak služi že v osnovi za preprečevanje pretepa. Živali, ki žive v krdelih se MORAJO znati sporazumeti brez pretepov. Če ne, bi šlo krdelo hitro k vragu. Pretepajo se samo psi, ki ne obvladajo ritualizirane agresije. Ker jim lastniki tega niso nikoli omogočili ali pa so jih celo kaznovali.
Ja, osnova na slikah je torej točno to. Grožnja, ki je bila enkrat v preteklosti udejanjena, da se je ta, ki grozi, lahko postavil v položaj, da sedaj lahko samo "pove na tak način" in se ga bo načeloma upoštevalo brez dodatnih dejanj agresije.

C.M. samo uporablja nekatere od teh dotikov. Kot komunikacijo (korekcijo) in ne kot kazen.
In ravno na konkretnem filmčku se je pokazalo to, o čemer govorim. Pes tega dotika ni razume kot komunikacijo, oziroma je bila komunikacija take vrste, da je nanjo odreagiral tako, da bi se lahko slabo izteklo. Če bi bil pes v filmčku "naslovljen" s "prijazno" komunikacijo, do te situacije, da je skočil v CM in ga je ta moral potem "obesit", sploh ne bi prišlo.

In zakaj potem na začetku vseh filmčkov s takimi prijemi piše: otročički tega ne poskušajte sami? Zato, ker smo ljudje silno nerodni. Žal se veliko lažje nauči pes razumeti ljudi kot obratno. Tisti bolj spretni se sicer lahko naučijo oponašati posamezne pasje telesne signale. So pa to skoraj vedno samo posamezne "besede" ne pa celotni "stavki". In jih uporabljajo ob napačnem času v napačnem kontekstu.
Ja in ravno zato je povsem neprimerno take načine (čeprav piše zraven "ne poskušajte tega doma") kazati po TV. Dobro, saj TV prikazuje itak vse živo, tako da ne bomo šli v to smer, ampak če že vseeno debatiramo o primernosti njegovih prijemov, lahko iz vsega skupaj potegnemo, da če bi se že nekateri izmed nas morali opredeliti kaj naj se prikaže, bi se nekateri izmed nas rajši opredelili za oddaje z drugačnim pristopom.

Kdor ni opazil da pri spodnjih treh slikah ne gre za resno rangiranje ampak - ne ravno za igro, prej bi rekla za vajo-, naj raje še naprej ostane pri klikanju ali karkoli že uporablja pri vzgoji. Če odštejemo renčanje in kazanje zob, sta obe psici povsem sproščeni. V resni situaciji bi bili togi in napeti. In takrat se jaz ne bi motovilila okrog njiju s fotoaparatom ampak bi ali hitro in odločno posredovala ali pa se umaknila in ju pustila povsem pri miru. Vsako nespretno vmešavanje bi povzročilo resen pretep. Če se nihče ne vmešava, pa se tista s šibkejšimi živci SAMA obrne okrog in močnejša jo drži v paci tako dolgo dokler se obe povsem ne pomirita. Še pogosteje pa se šibkejša izogne ponižanju - ko vidi, da ji gre za nohte, se naredi recimo, da  tam zunaj vidi nekaj strašno zanimivega in gre gledat, močnejšo premaga firbec, skupaj zijata skozi okno in "prepir" je pozabljen.
Mogoče res nobena od psic ni pod resnim stresom in sploh glede na to, da so to fotke tvojih psic, mi je bilo nekako jasno, da iz tega ven ni sledil nek resen ravs, ampak ne moreš pa govorit, da psice niso v prav nikakršnem stresu. Ne glede na to, kako določeno živo bitje odreagira na stres, so take konfliktne situacije, ko nekdo nekaj bi, drug ne bi, nujno pa je medsebojno sodelovanje in tudi če se v končni fazi vse skupaj skompenzira in dogovori na absolutno miren način, še vedno stresne. Če pa so povrh vsega podkrepljene z raznoraznimi znaki, ki veljajo za nasilne in so v preteklosti že imele za posledico kazen, so pa še toliko bolj stresne.

Čisto nič nimam proti rukn cukn metodi šolanja, če leži vodniku in ima psa, ki je pripravljen tako delati. Osebno sem sicer prepričana, da se pri šolanju kliker metoda bistveno bolje obnese pri vseh psih, žal pa se nikakor ne obnese pri vseh lastnikih. Nekaterim ne gre, pa če se inštruktor na glavo postavi. Vodnik naj si izbere šolo s pristopom, ki mu odgovarja, pa je stvar urejena. To ali je neka šola dobra ali ne, pa ni odvisno od uporabljenih metod.
To je res in se absolutno strinjam. Ampak bi pa dodala. Dokler ne sprobaš ne veš ane in zakaj bi šel najprej sprobavat "rukn cukn" metodo? V končni fazi sem se ravno včeraj za glavo držala, ko sem na drugem forumu v kliker temi brala ponovno vse, kar sem brala in pisala že pred dvemi leti. Danes so mi stvari mnogo bolj jasne (recimo 80% bolj, kar je ogromno), pa še mi niso dovolj jasne in me čaka še ogromno dela, ampak na srečo so mi pa dovolj, da se končno določene zadeve začenjajo kazat tudi v praksi.





roberd

  • Gost
Odgovori #88 : 05 Februar 2009, 09:33:18
kako se lotiš prevzgoje psa, ki  grize vse okrog sebe iz strahu, ker so ga v mladosti več mesecev grozljivo pretepali?

Najprej moraš pozabit vse teorije in postati to, kar si. Pes je očitno izgubil zaupanje, zaupanje je pa ena taka reč, ki se lahko pridobi samo z iskrenostjo. Psu moraš pokazat, da mu nič nočeš, in sicer s tem, da mu nič nočeš.



skar

  • *
    • Prispevkov: 111
    • Točke: 3
Odgovori #89 : 05 Februar 2009, 09:42:13
Simi,

taki kot si ti in jaz bodo počasi izumrli!!! Psa, ki dela, kar ti pač ni všeč - lahko te tudi grize - ignoriraš toliko časa, da se naveliča. In potem za nagrado klikneš in mu daš piskot.

Tako gre to - zdaj veš. ;)