Sterilizacija

katya · 110816

andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #150 : 15 Februar 2011, 12:46:14
Yo, se ti sanja kolikšna je inkubacijska doba?

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #151 : 15 Februar 2011, 12:52:44


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #152 : 15 Februar 2011, 13:29:50
Odlično opisano ja.
Sem pomislila, da bi se mogoče lahko okužla tudi pri vetu...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #153 : 23 Oktober 2011, 15:47:35
No, da vam še jaz napišem mojo izkušnjo s sterilizacijo muce, ki žal ni bila preveč dobra.

Sterilizirati sem jo dala letos pred poletjem, in sicer pri starosti 5 let. Ne bom o tem, zakaj šele zdaj, ker sem se že sama dovolj po glavi tepla.
Pol ure po tem, ko sem jo odložila pri veterinarju, so me klicali, da ima muca tumor na maternici in ciste na jajčnikih, tako da bodo odstranili vse. Sem bila precej šokirana, tumor, ciste?! Nikoli ni pokazala kakršnihkoli znakov, da je kaj narobe, je pa res, da ni imela nikoli mladičev, čeprav bi se lahko parkrat zgodilo.
No, ko sem jo šla še isti dan iskat, je bila itak še cela zadeta in ni točno vedla, kaj se dogaja. Potem pa se je doma začelo. Ko se je zbudila, je najprej predla, nato pa naenkrat skočila iz košare (malo so se ji še noge zapletale) in začela hodit vzratno po hiši (celo name je ritensko plezala), cela prestrašena. Obnašala se je, kot da nikogar ne prepozna, nato pa se naenkrat spet umirila in predla. To se je dogajalo celo popoldne in večer. Vsakič, ko je začela noret, sem jo poskušala umirit, ampak je nisem upala preveč prijemat, ker je imela še sveže šive. Ob dotikanju sem tudi opazila, da jo boli cel spodnji del telesa, ker je grozno jokala, če si prišel z roko preblizu.
Na dan sterilizacije in naslednji dan se tudi ni mogla normalno uležnit, saj ni pokrčila zadnjih tačk, tako da se je kar vrgla na bok. Za vstat je bil pa potem spet cel postopek, včasih je celo obupala.
Tisti dan ni nič pojedla ali popila, prav tako ne naslednji dan, tako da smo jo ponovno peljali k veterinarju. Tam so rekli, da so očitno bolečine prehude, in jo bojo obdržali za čez noč in ji dali nekaj protibolečinskega. Tam je potem ostala par dni, ne samo čez noč, in ko sem jo končno peljala domov, je bila neprimerljivo boljše.
Na koncu se je lepo pozdravila, čeprav smo imeli probleme tudi z mrežico, v katero so jo oblekli - ves čas si jo je namreč hotela slečt, in ko je to poskušala, so se ji zobje zatikali za mrežico, tako da sem jo morala met ves čas na očeh, ker se ni znala sama rešit (včasih sem jo najdla s široko odprtimi usti, ker je imela mrežico zataknjeno za zob in jo je vleklo).
Vglavnem, ni bila prijetna izkušnja, mogoče tudi zato, ker je nisem dala sterilizirat pravi čas. Vem za naslednjič, čeprav mi je hudo, da sem se morala to naučit skozi trpljenje moje mačkice.

Tole je pa še njena slikica, slikana po tistem, ko je bila drugič pri veterinarju.



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #154 : 23 Oktober 2011, 16:41:44
Kaki puhek luškani! <3 In kako je zdaj z muco? Jo še spuščate ven? Kako se obnašajo druge mačke do nje? Se rado dogaja, no, bolj pri kastratih, da jih druge mačke milo rečeno pretepejo, ker ne oddajajo več tako intenzivnega vonja kot prej.

Zato tudi nisemo že zdaj peljali tetine mačka na K, ker ga že zdaj tolčejo, kaj ga bodo šele, ko bo izgubil svoj vonja?! Dejansko bi morali druge mačke polovit in jih S/K.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #155 : 23 Oktober 2011, 17:09:13
Kolikor je meni znano, samci kastrate manj napadajo (razen če nimajo kakšne zamere še od prej) ker jim ne pomenijo tekmecev, poleg taga pa se kastrati manj potepajo in s tem manjktrat pridejo na tuje ozemlje. Samice se tako in tako ne pretepajo. Ciste na jajčnikih in spremembe na maternici ima pa večina starejših mačk, ki se neprestano gonijo in nikoli ne ostanejo breje.


niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #156 : 23 Oktober 2011, 18:27:51
Moja mačka je izključno hišna in po tem, ko je bila sterilizirana, ni bla v stiku z nobenim drugim mačkom, tako da ne bi vedla, kako se obnašajo de nje. :)

Ciste na jajčnikih in spremembe na maternici ima pa večina starejših mačk, ki se neprestano gonijo in nikoli ne ostanejo breje.

Res? No, še en razlog več, zakaj mačko sterilizirati.



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #157 : 23 Oktober 2011, 22:45:45
Res je lepa mačka. Mi je žal, da je bila v bolečinah, pa dobro da je mimo. :)

14 let nazaj sploh ni bilo teh mrežic! Naša je imela iz gaze nekaj skupaj sestavljeno, da je bila zaščitena. Pa itak je skoz dol padalo. Sicer pa ni bilo nobenih problemov ali zapletov, samo malo je bila "tako-tako" ker je pač dala čez narkozo in vse ostalo.



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #158 : 24 Oktober 2011, 09:40:46
Mi smo našega mačka kastrirali takoj, ko smo ga lahko. S tem, da smo ga imeli dokler ni dopolnil nekje pol leta noter, ker je bila zima, potem je pa začel sam siliti ven, čeprav je imel veliko zaposlitve. Stepel se ni nikoli z nobenim mačkom, tudi vedno se drži okoli naše hiše in ne hodi okrog. S tem, da prejšnega mačka smo kastrirali nekje pri 3eh letih. In se je potem še vedno občasno stepel in potepal.

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #159 : 24 Oktober 2011, 10:52:43
All: seveda so bile mrežice pred 14 leti, pa še precej prej tudi, jih pa niso vsi uporabljali, tako, kot jih niti ne uporabljajo vsi zdaj. Tudi ovratnike so takrat že poznali - samo večinoma so jih naredili kar sami.
Niniel: mačke so narejene tako, da se ali morajo pariti ( ni nujno da morajo biti tudi breje), če ne je zanje veliko bolje, če so sterilizirane. Čeprav ciste pogosto niti  ne povzročajo problemov.


niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #160 : 24 Oktober 2011, 11:55:38
Sej ne vem, koliko te mrežice sploh pomagajo. Moja Scary si je kljub mrežici in gazami pod njo uspela potegnit en šiv ven.

Bolj kot ciste me je šokiral tumor na maternici. :S

Ampak zdaj je vse po starem, razen da od takrat naprej veliiiiko raje je in sploh ni več zbirčna, kot je bila prej.  ;)



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #161 : 24 Oktober 2011, 12:03:40
Jaz  vedno naredim mrežico, če jo ne naredi že veterinar (pri drugih posegih, steriliziramo naših živali ne). Pomaga v toliko, da ne pride do rane kar takoj, tudi v naši prisotnosti. Poleg tega drži na rani vatiranec, ki je tam zato, da se rana ne umaže). V naši odsotnosti pa je poleg mrežice potreben tudi ovratnik. Lahko je tudi gaza prišita na rano, ni mrežice ampak samo ovratnik....pa še par drugih variant je - vse pa vključujejo ovratnik.


niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #162 : 24 Oktober 2011, 16:49:14
Pa ponavadi dajo mačkam ovratnik po takšnem posegu? Meni je blo ubistvu čudno, da ga ni dobila, sploh ker živali ne moreš imet res cel dan na očeh.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #163 : 24 Oktober 2011, 16:52:41
Če ga ne da sam od sebe, pa rečeš zanj. Ali pa ga narediš sama.


niniel

  • *
    • Prispevkov: 69
    • Točke: 0
Odgovori #164 : 24 Oktober 2011, 18:33:58
Hmmm... vem za naslednjič.  :-[



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #165 : 24 Oktober 2011, 18:51:08
All: seveda so bile mrežice pred 14 leti, pa še precej prej tudi, jih pa niso vsi uporabljali, tako, kot jih niti ne uporabljajo vsi zdaj. Tudi ovratnike so takrat že poznali - samo večinoma so jih naredili kar sami.


Dobro ja, mi je nismo imeli.  :-[ Ovratnik pa če se spomnim ja, samo ga ni imela gor, ker je to cela mora. Kljub vsemu ni bilo zapletov, še dobro.



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #166 : 26 Oktober 2011, 19:04:13
Lanabela, problem je, kadar tuji mački hodijo na domače ozemlje in od tam preganjajo domačega samca. Potem je že bolje, da ima nekaj vonja, ne? Men se samo smili, ker ima tisto čudno oko, ki bi ga bilo treba zašit. Ena taka zoprna družinska scena je in bi s tem, da bi se za tega mačka zavzela, vse samo še poslabšala. S*anje!  :(

Mimogrede: Lanabela, se da kje videt tvojo polarno tolpo in jih malo počohljat?



miško

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
Odgovori #167 : 26 Oktober 2011, 19:10:40
Zdravo,

Pri kateri starosti se muce začnejo prvič gonit? Okvirno, vem da je od vsake različno. Jaz študiram da tam nekje od 6 mesec naprej, če ima kdo kake izkušnje?



kalsang

  • *
    • Prispevkov: 1.781
    • Točke: 3
Odgovori #168 : 26 Oktober 2011, 19:15:18
Lanabela, problem je, kadar tuji mački hodijo na domače ozemlje in od tam preganjajo domačega samca. Potem je že bolje, da ima nekaj vonja, ne? Men se samo smili, ker ima tisto čudno oko, ki bi ga bilo treba zašit. Ena taka zoprna družinska scena je in bi s tem, da bi se za tega mačka zavzela, vse samo še poslabšala. S*anje!  :(

Mimogrede: Lanabela, se da kje videt tvojo polarno tolpo in jih malo počohljat?

Naš od majhnega kastrirani muc (samec) ni imel nikoli nobenih težav z odganjanjem tekmecev in branjenjem svojega teritorija.



all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #169 : 26 Oktober 2011, 19:28:49
Zdravo,

Pri kateri starosti se muce začnejo prvič gonit? Okvirno, vem da je od vsake različno. Jaz študiram da tam nekje od 6 mesec naprej, če ima kdo kake izkušnje?


Hja, se mi zdi, da sem nekje zasledila, da lahko celo že pred 6 mesecem. Mislim, da to, da imajo 6-mesečne mačke že mladiče, pove vse.  :-\



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #170 : 26 Oktober 2011, 19:47:07
Lahko že pri 4 mesecih. Vidim to pri nas na kmetiji, ko so tako mlade, pa že s ta velkim okoli laufajo, čist čudno se mi pa zdi, da se skoti več asmičk kot samcev.  :-\

ja no, tisti samec pri teti bo že ene 4, 5 let. In se potepa po velikem rajonu, pride celo do babice v dolino. Ma, neK samci že k nam hodijo, ko imamo same S samičke in enega K samca. Zoprno, ker ne moreš kupit kakega odganjalca mačkov ali pa kaj smrdečega, ker potem istočasno še lastne odganjaš.



miško

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
Odgovori #171 : 26 Oktober 2011, 20:36:09
Uh, pol pa bomo šli prej kot sem mislila :-\ Predvidevam da so stare muce dobre 3 mesece. Najlažja muca ima točno 1 kg. Sem včeraj vagala doma. Samček je malo težji 1,15k



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #172 : 26 Oktober 2011, 21:08:31
Vse 3 moje muce so bile S oz. K pri ok. 2 mesecih - mislim na te notranje. Me pa nekam prime, ko slišim od ljubljanskih veterinark, da ne opravljajo s/K pred 6. mesecom oz.mogooooče pri 5-ih mesecih  ::) >:( Ne vem, a ni obveza, da se veterinarji morajo izobraževat na toliko in toliko časa?

@miško: so mačke zunaj? Saj veš, da morajo biti 12 ur tešče pred posegom.



miško

  • *
    • Prispevkov: 570
    • Točke: 0
Odgovori #173 : 26 Oktober 2011, 21:38:19
Ne, ne, to se te moje najdenjke. Imam še samčka in samičko doma, 2 sta že v novih domovih, kjer bo tudi za to poskrbljeno. Ta moja mala 2 pa sta skoz notri.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #174 : 27 Oktober 2011, 09:03:44
Veti že vejo zakaj nočejo   :)
In se strinjam z njimi sploh, če gre za notranje mačke. Jaz sem moje najdenke tudi šele pri 6/7 mesecih. Pri naši domači pa smo počakali nekaj gonitev. Zdaj ma že skoraj 20 let  :-*

Niso samo plusi. Preden se očita pomanjkanje izobrazbe strokovnem kadru bi kot lajiki lahko prebrali več različnih raziskav.  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #175 : 27 Oktober 2011, 09:47:09
za tako zgodnje kastracije se ima smisel odločiti samo v primeru, če imamo mačke za oddat, pa novim lastnikom ne zaupamo, da bodo to sami uredili (jbt...če toliko ne zaupaš človeku, mu ne daj živali). Za lastniške notranje je pa za počakat do zrelosti ali tik pred njo. Hvala čast ne vem komu, da še imamo veterinarje, ki si upajo povedat kar si mislijo. saj takih, ki ti pokastrirajo pe pred 8 tedni, če tako hočeš imaš več kot dovolj.


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #176 : 27 Oktober 2011, 16:26:34
Lahko že pri 4 mesecih. Vidim to pri nas na kmetiji, ko so tako mlade, pa že s ta velkim okoli laufajo, čist čudno se mi pa zdi, da se skoti več asmičk kot samcev.  :-\


Ti to gledaš? Kako imajo mladiči mladiče? A jaz narobe to razumem?  ??? In če se skoti več samičk potem še une gledaš kako s trebuhi naokoli laufajo?  :-\


Veterinarji se lahko izobražujejo ja...  ::) 

Lanabela, koliko pa lahko zaupaš človeku, ki ga prvič vidiš? Realno gledano, je boljš odpravit problem s S/K in potem samo ostale stvari preverjat. Kar se pa tiče veterinarjev si pa eni upajo povedat svoje mnenje ja, ampak tako mnenje naj delijo tisti, ki bi kljub svojemu mnenju znali poseg opravit. Imaš potem take, ki pa pač nimajo pojma kako kaj gre pri majhnem mačku in pa take, ki še vedno mislijo, da je imet eno leglo pred S ful super. Se mi zdi, da dokler je brezdomnih mačk toliko preveč, boljš čimprej s tem opravit in je to to.  Govorim o mačkih, ki se oddajajo.

Tisto, če pa najdeš mačka in ga obdržiš ter je notranji, naj pa vsak sam pretehta.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #177 : 27 Oktober 2011, 19:26:19
Ja kaj pa vem, človeka prvič vidiš in mu daš mačka, verjameš da ga bo imel notri, pa da ga ne bo kačam pofutral...da ga bo dal kastrirat pa ne? pa če ga ima notri in ga ne da kastrirat - njegov problem, ne, naj ima vse poscano če če. in če mu daš kastriranega, pa ga drugi dan spusti na cesto?


all_

  • *
    • Prispevkov: 414
    • Točke: 0
Odgovori #178 : 27 Oktober 2011, 22:46:27
Jah takih stvari ne moreš predvidt, pač oceniš človeka kakor dobro ga lahko. Recimo da maček uide v momentu nepazljivosti, ... teh če-jev je ogromno.

Pač vsak po svoje razmišlja. Meni bi bilo trapasto oddajat mačke, ki niso S/K. Sploh pa ne vidim užitka v tem, da imaš notranjega mačka, ki ni S/K. Je precej obupno za vidt, vsaj meni.

Jaz zaenkrat nobene negativne stvari ne opazim na eni izmed mojih mačk, ki je bila edina sterilizirana pri ene dveh mesecih, v primerjavi z ostalima. Pa sploh sodeč po mojih opažanjih, mlajši mački manj opazijo, da se jim je kaj zgodilo.

 :)



Fitzgerald

  • *
    • Prispevkov: 331
    • Točke: 1
Odgovori #179 : 28 Oktober 2011, 00:37:43
all, ko rečem kmetijo, mislim babico, ki je 200km daleč. Naše so S/K, kot sem že parkrat omenila, le ene nikakor ne moremo ujet. Ampak, ker je baka na vasi, je itak cel kup mačkov naokoli.

No ja, meni sta vse, kar sem rabila vedet glede zgodnje S/K povedali Selanova in Knezova in jaz za njuno strokovnost dam roko v ogenj. Je pa večina vetov sploh tkole po vaseh, še sto let za leseno žlico, no ne rabiš it ven iz prestolnice, ko slišiš, da veti evtanazirajo mačke, ker imajo mikrosporijo.  ::) Sploh, ko taka vetka ne zmore s svojo pomočnico in lastnico te mucice vzeti krvi 3-mesečni mucki (da jo testira na faids/felv), no, meni to dosti pove. Sem pač zoprna, kar se vet. storitev tiče in tud nisem od včeraj, tako da med laike lih ne pašem.

Dejansko ne obstaja konkretna slaba lastnost, zakaj NE S/K mlajše od 6 mesecev. Ampak okoli tega še lahko debatiramo ...