Ušesne pršice/garje

s_luce · 13530

s_luce

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
: 24 Avgust 2005, 22:31:12
Jaz imam en mali problem. Moja muca, ki se na žalost ne da prijeti, ima mlade mucke (stari so 3-4 tedne; imajo ze zobke pa tut mehko hrano ze jejo, sam mleka iz skodelice pa nea znajo pit  :D). No in teh malih pet scrkljanih kepic ima pršice v ušesih... Sedaj me pa zanima kk je s tem? Vem da jih je treba zdraviti, vendar se pa bojim da sta tako muca in maček, ki se ne dasta prijeti tudi "okužena".... Pa če mogoče veste kakšno "foro" kako bi obe mački spravla v škatlo oz. košaro, da bi jih lahko odnesla veterinarju. Mali mucki se dajo čisto lepo prijeti, ker mi jih je mačka pred kakšnim tednom "prinesla", ker nima zadosti mleka za 5 malih požeruhov in sem jih lepo scrkljala  ;D...

Ali je mogoče dobiti kakšne tablete, ki bi jih zdrobila v hrano ali kaj podobnega?

LP, S_luce



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #1 : 25 Avgust 2005, 08:59:31
heii bLažkaaa ... ja veš kk jih dobi u škatlo ... pripravi zaboj ... ga podstavi s palčko ... pod zaboj hrano na palčko priveži vrvico ... in ko bo muca noter potegneš vrvico pa jo imaš .l.. tako sem jaz delala ko sem lovila babičino podivjano muco ...  :) sam potem ko sem jo ulovila je še vedno pihala pa krempla ... sam vseeno ...  :D



Lanyca

  • Gost
Odgovori #2 : 25 Avgust 2005, 09:46:26
Jaz sm ko sem bila še manjša tud tako ujela eno muco. Ali pa kak je moja sestra eno ujela. S hrano je naredla poz pa je mačka lepo po vrsti šla in jedla in ko ni bila pozorna jo je ujela. ;D



s_luce

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 25 Avgust 2005, 10:51:19
heii bLažkaaa ... ja veš kk jih dobi u škatlo ... pripravi zaboj ... ga podstavi s palčko ... pod zaboj hrano na palčko priveži vrvico ... in ko bo muca noter potegneš vrvico pa jo imaš .l.. tako sem jaz delala ko sem lovila babičino podivjano muco ...  :) sam potem ko sem jo ulovila je še vedno pihala pa krempla ... sam vseeno ...  :D

bi blo kr kul, če maček ne bi bil tako previden......tako se boji ljudi da vedno 3 m stran stoji.....žal.....muca je mal boljš..... ta mi pride na 20 cm....  ;D



Lanyca

  • Gost
Odgovori #4 : 29 Avgust 2005, 15:21:36
Poskušaj jo ujet pa nam sporoči.
Lp Lanyca



s_luce

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 30 Avgust 2005, 10:25:03
Poskušaj jo ujet pa nam sporoči.
Lp Lanyca

bom poskusila, čeprav me zdaj bolj kot pršice skrbi to, da ena muca kaka kri. To sem prvič opazla včeraj, ko sem pospravlala povinil, ki so ga muce pokakale  >:(, in je bil krvavi kos gor  :'( ... Danes sem pa ugotovila, da je to od mucke, ker ima popolnoma krvavo ritko in dlake na zadnjih nogah so sprijete ali pa ima rahlo oguljene.... Ali mogoce kdo ve kaj je to?? Veterinarju bi jih morala nujno peljati, vendar sosede, ki veterinarko pozna ni doma  :( Upam samo, da ni kaj zelo hudega.

No prilagam se neki slikic mojih muck....   
       Ta prva je ta bucka, ki kaka kri  :'( 
   Ta druga slikica pa je, ko se igra s bratci in sestricami (bucka je tista, ki ubistvu stoji zraven drugih)



Lanyca

  • Gost
Odgovori #6 : 30 Avgust 2005, 11:16:34
Ja to sigurno ni dobro. Poskušaj jih ujet, ko jejo hrano. Malo jih pusti, da bodo lačni potem jim daj jesti in se potiho približaj in jo ujemi. Upam da bo z muco vse dobro.



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #7 : 30 Avgust 2005, 11:20:22
s_luce, na tvojem mestu bi tole malo pikico hitro pobasala v avto in k veterinarju.

Lp nina



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #8 : 30 Avgust 2005, 20:32:10
veterinarji jo bodo že zrihtaliiiii! hitr k veterinarjuu!!! :)



s_luce

  • *
    • Prispevkov: 8
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 30 Avgust 2005, 20:39:35
veterinarji jo bodo že zrihtaliiiii! hitr k veterinarjuu!!! :)

heh....nazadnje sn ugotovila da imajo drisko..... tk da ne bodo vec wiskasa junior vreck jedli....k jih majo "odrasli" macki tut.....



*nastja*

  • Indi & Nastya
  • *
    • Prispevkov: 2.950
    • Točke: 14
Odgovori #10 : 30 Avgust 2005, 21:01:21
torej ne kaka več krvii ... supeeer ... men je veterinar reku najboljš je domača hrana!!! ;) :)



Lanyca

  • Gost
Odgovori #11 : 31 Avgust 2005, 19:06:19
Super upam, da bo zdaj vse v redu. ;) :)
Lp Lanyca



katya

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 26 December 2005, 18:03:09
Kako jih mačkon dobi? Kako jih odstraniti? Ali so prenosljive iz mačka na mačka? Ali so prenosljive na človeka?

+1

:)Tvoj ljubljenček je odsev tvoje osebnosti!!!


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #13 : 26 December 2005, 19:33:10
Katya kakor vem se lahko prenašajo iz mačkona na mačkona. Učinovita zadeva proti garjam pa je Stronghold. Kot preventiva, kako učinkovit je ko mačkon garje že ima pa ne bi vedela.
Sicer pa je tema o garjah pri mačkah že potekala Tule

Lp nina



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #14 : 26 December 2005, 19:43:06
Še nekaj malega dodam o garjah, ko sem ravno iskal po internetu :)

http://freeweb.siol.net/kosirbr7/garje.htm

LP, Črt



zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #15 : 26 December 2005, 21:34:28
Naše mucke pri babici so imele vse garje oziroma ušesne pršice. Ne izgleda nič kaj grozno, bolj izgleda kot umazanija, je pa lahko nevarno, če se preveč razširi, ker lahko poškoduje sluh.

Proti garjam je zelo učinkovit, tako kot je že ninci napisala, Stronghold, ki se stisne nekam na vrat. Priporočljivo je mucku čez nekaj časa sčistiti ušesa, da se mrtve pršice odstrani.

lp pa želim vam lepa roza ušeska ;D

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


MaxyTT

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 28 December 2005, 13:55:57
Tele garje so ena taka fajn prenosljiva zadeva in se kar hitro širijo in množijo. POmaga stronghold, cenejša in hitreje učinkovita zadeva pa je ena zadeva, ki jo veterinar z injekcijo da mački in ima baje iste učinke kot stronghold. Mislim, da pride tam okoli jurja ali jurja in pol. Je sicer treba ponovit čez deset dni, če so se garje že ful namnožile, vendar je to potrebno naredit tudi pri strongholdu, tako da je to še vedno malo cenejša varianta. ne smeš pa muckom s kako palčko rinit noter v ušeska. Garje so drugače kar resna zadeva, saj lahko pri večji okužbi muca zaradi njih začne izgubljat čut za ravnotežje. Ne vem pa, če lahko to injekcijo dobijo tudi tamali mucki. MOraš pa zdravit vse mucke, tudi mamo, saj se zadeva ne pozdravi sama od sebe ampak se razmnožuje, tako da brez zdravil ne bo šlo.

A driska se je umirila? So mucki razglisteni?

LP
+1



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #17 : 28 December 2005, 23:16:14
MaxyTT!!! Hvala za razlago. Grem jutri k Veterinarju po Stronghold, ker sem opazil na mucah (vseh treh), da imajo malo čudne umazanije v ušesih in si zraven zelo praskajo.

Hvala še enkrat.  :-*

Potem pa še naj kdo reče, da ne izve pametnih stvari na PeSjanarju.  ;D ;D ;D


MaxyTT

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 1
Odgovori #18 : 29 December 2005, 08:57:48
Z veseljem! Moraš pa potem spremljat, če se zadeva umirja. Če ni izboljšanja, moraš ponovit z strongholdom oz. s tistimi injekcijami pri veterinarju (ne vem, če to dajejo vsi veterinarji, vem pa , da se da dobit na veterinarski postaji v Mestnem logu, če si iz Ljubljane - vsaj dve leti nazaj se je dalo). Če imajo mucki že ful zapacana ušeska, je najbolje, da jih pelješ k veterinarju, da jim jih bodo najprej temeljito očistili, saj je drugače pomoje ful zmanjšan efekt zdravila, če jim ga daš na čisto zapackana ušeska. Lahko pa potem z vatko nežno obrišeš ta zunanji del ušeska, da odstraniš garje iz ušeska - moraš pa obvezno vsakič zamenjat vatko za vsak ušesek in za vsako muco!

LP



ibis

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 6
Odgovori #19 : 01 Januar 2006, 13:25:08
Ušesne garje se zatirajo s Strongholdom, potrebna sta 2 nanosa (drugi se ponovi čez 14 dni) ali z injekcijo (3 injekcije - 1/10 dni).
Zdravilo pomaga tudi če se ušes prej ne očisti.

LP

Nika


katya

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 4
Odgovori #20 : 01 Januar 2006, 20:24:40
Priporočam cepljenje- je bolj unčikovito in ceneje  ;D

:)Tvoj ljubljenček je odsev tvoje osebnosti!!!


Lanyca

  • Gost
Odgovori #21 : 03 Januar 2006, 15:59:14
A je možno, da ma loti te pršice v ušesih?
Levo uho ima grozno, črno kot umazanija pa praska se po ušesu.
Mama sicer pravi, da je to umazanija a mislim, da ni. Se vam ne zdi to malo čudno, eno uho grozno umazano drugo pa normalno.
No doma mamo še 2 muci, lahko zbolita tudi oni dve, ne. Presneto, da ma loti tako smolo. :( >:( :o :'(


Lp



ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #22 : 03 Januar 2006, 16:06:36
Če se praska in res izgleda kot umazanija so skoraj 100% pršice. Kar hitro k vet. ostali dve pa zaščitit z Strongholdom.

Lp nina



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #23 : 03 Januar 2006, 16:22:11
Če pelješ mačka veterinarju po inekcijo proti pršicam ( zravn mu še očisti ušesa ) pride cepljenje ( 900 Sit ). S tem, da mora dobiti vse skupaj 3 inekcije ( na en teden ). Če pa kupiš Stronghold, pride pa ena ampula okoli 3.000 sit. pa vseeno potrebuješ dve. Tako da je bolje peljati mačka veterinarju in mu zraven še strokovno očiti ušesa.  ;) ;)

Mi bomo peljali naslednji teden vse tri. Bomo videli kako bo to izgledalo. Ker se enega na izplača zdraviti, ker jih lahko potem kaj hitro dobi nazaj od drugim mačk.

Sma vprašala dr.Matkota, kako je s temi pršicami, če se pranašajo tudi na ljudi oz. druge živali. Vendar nama je razložil, da se ta vrsta pršic prenaša samo med mačkami in zajčki.  ;)

+1


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #24 : 03 Januar 2006, 17:39:41
Če pa kupiš Stronghold, pride pa ena ampula okoli 3.000 sit. pa vseeno potrebuješ dve.

Računaj pa na to, da Stronghold deluje še proti čemu, ne samo proti garjam ;)

Lp nina



Marko

  • *
    • Prispevkov: 948
    • Točke: 6
  • Pasji Kot Hudič
Odgovori #25 : 07 Januar 2006, 03:06:06
No, danes smo pa k veterinarju peljali vse tri muce ( je bilo zelo veselo ) ;) Tako da je Kali dobila zadnjo injekcijo in je tako končala zdravljenje. Tom in Oli pa sta dobila prvo injekcijo in jima tudi očistil ušeske. Sta imela že kr lepo zapacane.  :-\ :-\

Pa ker sem malo radoveden, sem tudi vprašal Dr. Matkota, zakaj so potrebne tri injekcije ( vsak teden ena ). Pa mi je lepo razložil, da samička ušesnih pršic leže jajčece v kožo. Potem se pa iz jajčec "zvalijo" male prčice po približno 17 dneh. Zato pa tudi zdravljenje poteka toliko časa. Kasneje pa za preventivo lahko uporabiš Stronghold, ki pa je tudi zaščita pred bolhami.  :) ;)


MaxyTT

  • *
    • Prispevkov: 9
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 07 Januar 2006, 08:09:47
Samo informativno me zanima, koliko sedaj pride ta injekcija?

Super, da ste jim zrihtali ušeska!

LP



katya

  • *
    • Prispevkov: 164
    • Točke: 4
Odgovori #27 : 07 Januar 2006, 09:17:12
Inekcija pride 900 sit.

Drugače pa je veterinar rekel, da Stronghold deluje bolj kot preventiva in da ga ni dobro uporabljat za zdravljenje. Tako, da če se vaši mačkoni družijo z ostalimi v vasi ali mestu in še nimajo garij je dobro uporabit prav Stronghold, če pa že ima garije je pa bolj priporočljiv obisk pri veterinarju(pa še ušese tak spuče, da se svetijo-našega Olija je s strokovnostjo kljub njegovi moči zrihtal en, dva, tri  ;D  ;D ).

Še ta podatek: garije so sedaj med mački zelo razširjene in so med najpogostejšimi okužbami!!! Ker lahko imajo hujše posledice kot samo umazanija v ušesu je dobro poskrbeti, da do tega ne pride( sedaj ko vemo kako in kaj) ali pa čimprej pozdravit. Prenašajo se pa tako, da mora biti maček v kontaktu z okuženo mačko( se pravi, da ne skočijo kar 1 m po luftu)  ;D

lp katya

:)Tvoj ljubljenček je odsev tvoje osebnosti!!!


ibis

  • *
    • Prispevkov: 17
    • Točke: 6
Odgovori #28 : 07 Januar 2006, 22:50:34
V naši ambulanti priporočimo Stronghold tudi za zdravljenje garij (2x v 14 dneh). Ušes pa ne očistimo, ker to ni nujno potrebno in mačkam samo povzroča stres. Z rezultati pa smo zadovoljni (garje se vedno pozdravijo).