Privezovanje psov in kazen - OBVEZNO PREBERI!!!

malinovec · 264289

andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #240 : 04 April 2011, 10:33:54

s3j, sedaj pa ta generacije stare šole meče otroke skozi okna

pa ti res nimaš vseh kokoši doma... ??? :-\

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #241 : 04 April 2011, 10:44:31
Ah Andreja.. bo že držalo.. jaz sem jih že cel kup skozi okno zmetala  :D



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #242 : 04 April 2011, 10:47:43
pravzaprav nobene

In da, slovenci smo na evropskem vrhu glede družinskega nasilja, kot pri samomorih mladostnikov;  stara šola vsekakor reši problem tako ali drugače

Citiraj
jaz sem jih že cel kup skozi okno zmetala

nisi trdila da otrok ti pak ne boš imela ? nekaj v kontekstu evgenike

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #243 : 04 April 2011, 11:34:54

nisi trdila da otrok ti pak ne boš imela ? nekaj v kontekstu evgenike
sej zato jih je pa zmetala..ker jih ne bo imela  a ne  :P, ti pa res najbolj očitnih stvari ne štekaš  :D

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #244 : 04 April 2011, 12:40:10
Sicer je debata zašla v precej neokusno smer...ampak si ne morem kaj. ker dejansko poznam dva primera, je fotroma odneslo kapo in sta mulca letela čez okno.... En od teh mulcev je bil moj star oče, ko se je šel urarja in je pod mizo razdrl očetovo (edino.  srebrno.) uro, nazaj je pa seveda ni znal sestviti. Prav hudo ni bilo, saj so premogli samo pritličje, se je pa zapisalo v družinsko zgodovino. Je pa povedal deda, da je bilo veliko huje kakšen teden prej, ko se je šel padalca in je skočil s kozolca z očetovo zakmašno marelo. tadrug, ki je letel čez okno je bil pa sosedov mulc, ki je zakuril ogenj sredi dnevne sobe, ko pa je slišal da prihajajo starši domov, je goreče papirje skril v omaro...v tem primeru je bilo bolj boleče, saj je letel kar čez zaprto okno. Visoko pa ni bilo. Obema fotroma je skupno to, da sta sicer zamočila pri vzgoji,  pa tako drugače sploh nista bila neka nasilneža.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #245 : 04 April 2011, 13:03:02
Je čisto dovolj, da  stegneš roko zgolj enkrat in pride do tragedije, gre za začaran krog nasilja ker ljudje pač niso  vedeli bolje ali niso želeli vedeti; Žal je marsikater otrok nastradal takole
Zato pa toleranca in potrplenje...da se vrnemo nazaj na prvotno debato nevzgojene otročadi in njih staršev.

Citiraj
sej zato jih je pa zmetala..ker jih ne bo imela  a ne

bi tle verjetno podal eno metaforo pa moram it ven kosit




When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #246 : 04 April 2011, 17:33:51
Meni pa vse kocine dvigne, ko slišim "vzgoja zgolj s pozitivno motivacijo" - torej nagradami - za otroke. Za pse je to kul, ampak pri psu nočeš, da je samostojno bitje in od njega ne pričakuješ nekega človekoljubnega ravnanja zato "ker se spodobi"...zgolj "pozitivno NEvzgojeni" otroci so pa brez neke avtoritete en kup narcisov in pač idealnih potrošnikov...kjer je tudi razlog, zakaj se ta tip vzgoje tako na veliko propagira.

Ne rečem, da je treba otroke tepsti, ampak tu in tam kakšna vzgojna preko riti pa ni še nobenemu škodila in to zame tudi ni zloraba otrok (čeprav se morda tako definira).

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #247 : 04 April 2011, 18:30:17
Saj tudi psi, ki so vzgojeni (ne šolani) samo  s priboljški ne dobiš ven boh ve kaj dobrega, kaj šele samostojnega.


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #248 : 04 April 2011, 18:59:53
Seveda ne, saj to ravno pravim...

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #249 : 04 April 2011, 23:08:31
Zakaj je tako težko razumet, da je vsak udarec (pa čeprav iščete izgovore o vzgojnosti) nasilje, ker drugo osebo (konkretno otroka) poniža, izkazuje premoč .... Podobno pri psih ...

Pa ne spet, da se ne da samo za nagrajevanjem ....s tem mislim, da se strinjamo ... vendar pa postavljanje meja ni isto kot kaznovanje - otroku ali psu se da brez udarca pokazat, kje je meja, in to definitivno deluje. Vem pa, da večina staršev in lastnikov psov tega ni sposobna, ker smo bili vzgajani v duhu, da je treba dat eno po riti pa je mir. 

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #250 : 05 April 2011, 01:14:42
Komur je potrebno nasilje (sploh v kontekstu "saj po riti še ni nikomur škodil" ) da spostavi avtoriteto zame ni dober starš; o tem je bilo že veliko rečenega in ni stvar te teme; zakon je pa tudi jasen tle,

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


nata

  • Gost
Odgovori #251 : 05 April 2011, 07:32:10
žal poznam preveč "prijaznih" otroh vzgajanih po vajinem sistemu "pozitivne motivacije" .... da mi je videt vajine pri 14, 15 letih (pri puncah malo prej, pri fantih tja do 20) ....

moj jih je skasiral zelo zelo zelo malokrat (manj kot na prste ene roke), ker je pač tak karakter ... draga moja, ko bosta vzgajala otroka z izredno težkim karakterjem pa kar poskušajta s pozitivno motivacijo in besedami dopovedat, da nekaj ne sme .... veliko sreče



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #252 : 05 April 2011, 08:43:50
Jaz imam psa s kar težkim karakterjem (ko si nekaj vpiči v glavo, jo ne premakneš in vpiči si dostikrat, v najbolj nepotrebnih in nepričakovanih trenutkih) in nikakor ne dvomim, da bi se ga dalo veliko lepše vzgojit samo s PM, ampak sem tudi jaz samo človek, ravno tako kot vsi ostali, krvav pod kožo, s svojimi slabimi trenutki, ko enostavno zmanjka potrpljenja in volje in idej v nekem momentu vzgajat na lep način. Nimam kaj imet slabe vesti (v končni fazi, če se tako in tako obnašaš, pričakuješ lahko tudi take odzive.. ne zagovarjam pa teh odzivov z vidika uspešnosti vzgoje), taki pač smo, največ kar lahko naredim je to, da se pač skušam čimveč kontrolirat in ravnat tako, da bo z vidika dolgoročnih posledic bolje, ampak to še vedno ne pomeni, da se ne da samo s PM, oziroma ne samo s PM, ampak predvsem brez nasilja, pa naj bo to psihično ali fizično.

Sama sem jih od mojih staršev dobila čez rit mislim da ene 2x od mami in 1x od očeta, v celem življenju. Premalokrat, da bi lahko na svojem primeru ocenjevala posledice, ampak imam občutek, da tisto občasno šeškanje resnično nima takih posledic (večini ljudi to pravzaprav predstavlja mejo med napetostjo in koncem napetosti in otroci ga ne doživljajo kot vzgojno kazen - zato tudi zame to ni uspešen vzgojni element), kot jih ima psihično maltretiranje, pa čeprav je to psihično maltretiranje največkrat mogoče celo mišljeno povsem dobronamerno in na zunaj sploh niti ne izgleda kot maltretiranje (govorim o npr. opozarjanju otroka v smislu "pazi, padel boš", s čimer mu sporočamo, da je nesposoben sam oceniti situacije ali se učiti iz svojih napak,.. in poskrbet zase).

Avtoritete, ki jih jaz (no, pa tudi drugi) poznam in priznavam so pa itak vse po vrsti take, ki v življenju niso povzdignile glasu ali roke in brez kakršnihkoli groženj,.. vedno obvladovale situacije in ljudi (neproblematične in sicer problematične).

Aja Davor.. hecala sem se prej..  ;) .. v življenju še nisem udarila otroka ali grobo ravnala s kakšnim.. pravzaprav se z otroki odlično razumem, dostikrat bolje kot z odraslimi. Celo z malimi cigančki, ki so bili tam, kjer sem prej živela, res velika nadloga večini stanovalcev soseske, smo se prav lepo razumeli.

Ampak hotela sem te opozorit, da taki primeri, kot je bil tale, ko je oče otroka dejansko vrgel otroka skozi okno, nimajo prav nobene veze s tem, o čemer govorimo tule. Tisto so extremni primeri, za katere verjamem da je pri razvoju takega posameznika v takega odraslega, prav tako odigralo večjo vlogo psihično nasilje, kot pa fizično, čeprav je bilo skoraj sigurno pospremljeno tudi s fizičnim.

Smo malo zašli s teme.. ::)



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #253 : 05 April 2011, 10:24:03
Citiraj
žal poznam preveč "prijaznih" otroh vzgajanih po vajinem sistemu "pozitivne motivacije" ...

Razlog zakaj se v takšnem velikem obsegu zagovarja pozitivna motivacija pri psih za rajo je, da tudi če zajebaš pri vzgoji s tem je možnost izrabe in temu posledic občutno manjša kot uporaba  fizične kazni, strahu in bolečine za korekcijo, s katerim lahko uničiš psa. Z udarcem pač spoštaviš razmerje avtoritete, ampak pes bo vedno vedel da na tak način lahko tudi sam slednje poskuša doseči. Ravno zato takšni psi rado postanejo agresivni, nemirni in plašljivi.

Citiraj
draga moja, ko bosta vzgajala otroka z izredno težkim karakterjem pa kar poskušajta s pozitivno motivacijo in besedami dopovedat, da nekaj ne sme .... veliko sreče

zgolj zato ker sama ne poznaš boljše vzgojne metode kot roka, še ne pomeni da druge ne obstajajo; Žal se še ljudje vedno spoščajo v starševstvo zgolj na podlagi podedovane modrosti in praks  lastnih staršev in ne da bi se nadaljno podućili ali celo poiskali strokovno pomoč če imajo malo bolj problematičnega otroka

Citiraj
Tisto so extremni primeri,

seveda gre za ekstrem, ampak kot sem rekel smo slovenci na vrhu kar se tiče samomorov mladostnikov (psihično nasilje in pritiski staršev) in po obsegu družinskega nasilja;  katero se začne že v vzgoji , ki je večinoma nasilna
Tko da me tak primer sploh ni presenetil. Zato je verjetno ta družinski zakon edina dobra stvra, ki ga je uspela ta vlad skupaj spravit; saj ne da raje s tem ne bo več fizično kaznovala otrok za zaprtimi vrati , ampak je to vsaj družbeno obsojeno dejanje

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #254 : 05 April 2011, 11:00:52
No, pa saj pri vzgoji (otrok ali psov) nimaš samo opcije ali izključno pozitivna motivacija (s kvečjemu še negativno kaznijo) ali pa fizično nasilje. Treba je postaviti meje. Za to sicer ni potrebno nikakršno fizično kaznovanje (če je tisti ki vzgaja dovolj spreten in ima dovolj živcev) se pa morajo (tako otroci, od katerih pričakujemo, da bodo zrasli v samostojne in odgovorne osebe, kot tisti psi, ki jih želimo kdaj videti brez povodcev in od katerih mogoče celo pričakujemo, da bodo kdaj kaj bolj koristnega počeli kot spreminjali brikete v drek) naučiti, da ima vsako njihovo dejanje posledico in da te posledice niso vedno prijetne. Otroku razložiš (ko je dovolj star da razume), da pes, ki ga potegneš za rep ponavadi ugrizne. Otrok kjub temu psa potegne za rep, pes ga ugrizne. nauk: psa sicer lahko vlečeš za rep, vendar se moraš potem sprijazniti tudi z ugrizom. Pameten starš bo otroku povedal, da je dobil točno tisto, kar je zaslužil in ga bo naučil, kako se psu pravilno približaš, da te pa ne bo ugriznil. Malo manj pameten mu bo prepovedal približevanje psu, najbolj neumen pa bo mulca pomiloval. Mlademu psu ob srečanju z žleht psom rečem "pust ga pri miru", če vseeno leze zraven in pokasira hvala čast bogu (sem se dejansko pri najmlajši psici fejst trudila da sem našla nekaj dovolj hudih psov).
Potrpežljivost in toleranca sta sicer lepi lastnosti, a zlasti zadnja se pri vzgoji ne obnese najbolje. Fizično nasilje je vedno odraz nesposobnosti tistega, ki jo uporabi, da bi situacijo rešil na drug način. Vsak udarec, ki ga pokasira otrok (ali pes) ja za starša (lastnika psa) poraz. Vendar je včasih ena zaslužena  vzgojna po riti ali po prstih v pravem trenutku še vedno boljša , kot če ne storiš nič.
Psov, ki niso dobro vzgojeni ne moreš nikjer spustiti in niso uporabni za nič. Permisivno vzgojeni otroci pa bodo nesposobnost staršev kasneje zelo drago plačevali.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #255 : 05 April 2011, 11:21:03
Z udarcem pač spoštaviš razmerje avtoritete.
Ne bi rekla, da je to, o čemer govoriš, da se vzpostavi z udarci, sploh avtoriteta. Prej strah, kar je pa daleč od spoštovanja avtoritete.

V tem primeru, ko je oče vrgel otroka skozi okno, pa v končni fazi sploh ni šlo za poskus "kaznovanja" otroka oz. vzgojni prijem, ampak za nerazsodno dejanje.. kaj se je pa temu človeku dogajalo prej, da je privedlo do tega.. no.. tega verjetno ne bomo nikoli izvedeli, a sigurno ni tako velik vzrok v fizičnem nasilju, kot v vzgoji,.. s psihološkega vidika.

Lanabela, avtoritetam, ki jih jaz poznam, niti ni treba bit potrpežljivi in tolerantni, ker pri njih sploh ne pride do stvari, kjer bi bilo to potrebno. Torej je hec očitno povsem drugje.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #256 : 05 April 2011, 11:33:49
Točno tako. Z udarci  ne vzpostaviš avtoritete. Lahko se celo zgodi, da ob preobilnih in neprimernih kaznih izgubiš še tisto malo avtoritete, kot jo mogoče imaš. Da o spoštovanju ne izgubljam besed. 

Citiraj
Lanabela, avtoritetam, ki jih jaz poznam, niti ni treba bit potrpežljivi in tolerantni, ker pri njih sploh ne pride do stvari, kjer bi bilo to potrebno. Torej je hec očitno povsem drugje.

Še enkrat točno tako. Potrpežljivost in toleranco pri vzgoji sem omenila zato, ker ju je izpostavil Davor.

Žalostni primer na katerega se sklicuje pa sodi na področje sociopatije.


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #257 : 05 April 2011, 12:28:50
Lepo napisano!

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #258 : 05 April 2011, 18:45:57
Pa ne spet, da se ne da samo za nagrajevanjem ....s tem mislim, da se strinjamo ... vendar pa postavljanje meja ni isto kot kaznovanje - otroku ali psu se da brez udarca pokazat, kje je meja, in to definitivno deluje. Vem pa, da večina staršev in lastnikov psov tega ni sposobna, ker smo bili vzgajani v duhu, da je treba dat eno po riti pa je mir. 

Glej, saj ni problem v tem, če otroka vzgajaš brez kakršnekoli vzgojne po riti...problem je v tem, če ga za vsaki prdec nagrajuješ in nikoli ne rečeš "ker sem jaz tako rekel", "ker tako bo in pika" itd. in ne "ker boš dobil bonbon", problem nastane, kadar zagroziš s sankcijo in je potem ne izpelješ, torej postane kazen za otroka prazna grožnja, če me štekaš. Pri prvem vzgajaš otroka, ki bo nekatere stvari naredil, ker so pač same po sebi umevne (etične, moralne itd., pa tudi ko gre za vprašanje osebne varnosti recimo), pri drugem (permisivnem) načinu pa vzgojiš otroka, ki ne bo s prstom mignil, razen če mu ne bo to prineslo direktne koristi. Torej recimo bo tak otrok pomagal vrstniku, ko ga boš ti gledal in nagradil, ko te pa ne bo poleg, pa tega ne bo naredil. V tem je keč. In tudi kasneje bo pričakoval, da bo za vsako figo nagrajen in se počutil blazno opeharjenega, če ne bo. Prav tako se bo nagrajeval sam, večinoma skozi potrošništvo - kupovanje tega ali onega "ker sem bil tako priden in naredil..." - pa imaš idealnega potrošnika.

Lanabela, se absolutno strinjam s tabo v tem, da udarec ne pomeni avtoritete in je v bistvu poraz vzgojitelja, je pa lahko kljub temu bolje kot nič. In če se spomnim, tudi jaz sem jih dobila parkrat po riti ko sem ga res srala (in bila večkrat opozorjena itd.) pa sem takrat tudi točno vedela, zakaj sem jih dobila, niti enkrat nisem imela občutka, da sem zlorabljana ali podobna jajca ::) in ni bilo nekih psiholoških posledic, sem pa potem upoštevala opozorila.

Ti zakoni in pa to, da lahko otrok ovadi starše, pa je itak malo mimo. Znanki je recimo 13-letna smrklja grozila, da če ne bo ugodila njenim željam, jo bo prijavila češ da jo zlorablja...nakar ji je mama nazaj zagrozila, da jo bo dala v dom. To NI neka podlaga za zdrav odnos in spoštovanje. Otroci, ki so pa dejansko zares pretepani, so pa hkrati tudi tako ustrahovani, da ne verjamem, da bo kateri šel in prijavil starše. In spet nisi rešil ničesar, samo dal si še večjo moč že tako grozljivo razvajenim malim tiranom - ki se mimogrede v šoli ne zmorejo naučiti ene pesmi recimo, znajo pa na pamet ves zakonik o otrokovih pravicah. >:(

Me zanima, koliko učiteljev še z veseljem opravlja svoj poklic. Otroci si lahko privoščijo vse, formalne kazni ala ukori jih itak ne ganejo (tudi tukaj so krivi starši, ker pač te formalne kazni niso povezane z nekimi dejanskimi kaznimi doma), starši pa namesto da bi se pobrigali za vzgojo svojih otrok, le-te raje ščitijo in celo kličejo odvetnike, grozijo s tožbami itd. Ne rečem, da so vsi taki, ampak ni jih malo. Marsikdaj to pomanjkanje vzgoje izvira iz občutka krivde, ker starši nimajo časa za otroke, ker ves čas delajo, so pod stresom itd. in potem se jim poskušajo nekak 'odkupiti'. Živel kapitalizem.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


*LuNa*

  • *
    • Prispevkov: 806
    • Točke: 10
Odgovori #259 : 06 April 2011, 21:26:13
Mimogrede nikjer nisem napisala, da zagovarjam permisivni način vzgoje. Naspisala sem le, da kaznovanje ni nujno, sploh pa ne udarci ali psihično nasilje. Treba je le postaviti meje, ampak meje se ne postavlja z nasiljem, pač pa s tem,d a smo starši dosledni, da se držimo tega kar rečemo. Če je ne, je pač ne in konec. In če moj otrok tega ne upošteva, bo primerna posledica (npr. če hoče skakt po sredi ceste, ga primem in odnesem domov in je sprehoda konec - mi ga ni treba zato udarit ali pa podkupovat z bonbončki).

Nata otroci niso nevzgojeni zato, ker niso bili kaznovani, ampak ker jim starši niso znali oprisluhniti in jim postaviti meja. Ne poznam nobenega primera, kjer so starši vzgajali brez kazni, ampak bili hkrati odprti do otrok, jim na razpolago in so jim postavili meje, pa bi bili ti otroci razpuščeni. Poznam pa veliko razpuščenih otrok, ki so bili večkrat tepeni, kjer niso slišali besede pohvale od starša, kjer so bili prepuščeni samim sebi (sem sodi tudi permisivna vzgoja)....

Psarna Lunca's - vzreja labradorcev
http://luncas.vovk.si


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #260 : 11 April 2011, 20:06:06
Določen folk ( odrasli) nimajo niti v svoji glavi pošlihtano kaj je ok in kaj ne... kako bo tak vzgojil otroka? in kaj je potem za pričakovat od takega otroka
isto velja za pse in njihove lastnike ;)
 ne pomaga jim 300 znanstvenih nasvetov in raziskav, pa vseh veleumov.
Za take obstaja en pregovor ;D
" možeš sterat seljaka iz sela ali nemožeš selo iz seljaka"
 :P

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #261 : 13 April 2011, 12:09:05
Ena stvar je tule zanimiva, namreč izhajate da je odziv psa v obliki ugriza samoumeven. Tle služi vsa debata okoli nevzgojene otročadi in njih staršev zgolj za navadno prelaganje krivde. Gre za odgovornost vodiča psa da je njegov pes primerno socializiran, vzgojen ter navajen tudi za takšne bolj stresne situacija. Ter izbira pasme... Če teh dejavnikom ne izpolnjuje, žalim slučaj ga nimaš kaj vleči v takšne situacije in ravno iz tega vidika je zakonodaja smiselna

Sam nisem ravno nek izkušen vodič psa,nima ne vem kako vzgojeno žvau, vendar z prvim  dnevom se jo e začelo socializirati glede potrebe okolice, tle je otročadi ogromno in si pak ne morem dovoliti da ima pes kančka agresije (ena izmed uporabnic je tole označila da ima pes manjek karakterja...); pač otročad ...uhlji, rep ter siljenje v psa. Nikoli se pes ne odzove z ugrizom

Lanabela kako točno bi ti par let staremu otroku, ki še nima sposobnosti lastne razsodnosti razložila da ga je  pes spravil v bolnico "za kazen" ker ga je cuknil za rep ?
Po drugi strani pa imaš tudi pse pri družinah z naraščajem ki so tolerantni na razna cukanja, ščipanja, vlečenje za uhlje brez da bi jih to sploh ganilo ?

Citiraj
Določen folk

kdo ima kaj pošlihtano ali kaj ne in kje je stvar opazovalca; bi rekel da si marsikdo ki prebira te pasje ljubitelske forume tu in tam zagrab za glavo  :P

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #262 : 13 April 2011, 13:14:40
Spet si padel mimo.
Zakaj točno bi sploh otrok moral /lahko psa cukal npr. za rep?


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #263 : 13 April 2011, 13:48:38
Citiraj
Zakaj točno bi sploh otrok moral /lahko psa cukal npr. za rep?

ker je hmm otrok in se na okolico odzove drugače kot odrasla, razsodna oseba ? Sklepam , da te je že kakšno dete kdaj pocukalo za lase ?
Verjetno je nasljednje vprašanje zakaj je otrok otrok in po možnosti zakaj se slednji preferira ali ne enači z vašim psom



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #264 : 13 April 2011, 13:59:27
Citiraj
Lanabela kako točno bi ti par let staremu otroku, ki še nima sposobnosti lastne razsodnosti razložila da ga je  pes spravil v bolnico "za kazen" ker ga je cuknil za rep ?

No v bolnico ga spravi zelo izjemoma. Sem pa uspela zelo lepo razložiti svojemu 2 leti staremu otroku, zakaj mu je psica naredila luknjico na lice. Je poskusil še enkrat, če je to, kar sem rekla res in je dobil še eno na drugo stran. Po tistem je raje upošteval moja navodila in nikoli več ni imel nobenega problema z nobenim psom.

Dokler otrok ne dozori toliko, da je sposoben razumeti opozorilo in se obnašati temu primerno, je za vsak incident kriv starš, ker ni pazil na otroka. Torej: starš je dolžan preprečiti otroku, da bi nadlegoval psa (enako kot je lastnik psa dolžan preprečiti psu, da bi nadlegoval otroka). Veliko otrok se je sposobnih spodobno vesti do psov tam okrog drugega leta starosti, če imajo s psi veliko opravka.

Vsi psi pač niso neskončno potrpežljivi in tudi tisti neskončno potrpežljivi so lahko kakšen dan nerazpoloženi, jih kaj boli ali pa se enkrat postarajo in postanejo tako bolj na kratko. In takrat mulc, ki je navajen da lahko počne kar se mu zahoče pokasira vse za nazaj (psica, ki je pomagala vzgajati našga mulca je bila v mladih dneh zelo potrpežljiva in mila. potem jo je nekdo počil s francozom čez hrbet da je skoraj ohromela, od tistega dne dalje je bila njena reakcija na kakršnokoli nesramnost bliskovita)


Yo

  • *
    • Prispevkov: 1.920
    • Točke: 0
Odgovori #265 : 13 April 2011, 14:02:19
ker je hmm otrok in se na okolico odzove drugače kot odrasla, razsodna oseba ? Sklepam , da te je že kakšno dete kdaj pocukalo za lase ?
Verjetno je nasljednje vprašanje zakaj je otrok otrok in po možnosti zakaj se slednji preferira ali ne enači z vašim psom




Brez haska. Ne štekaš očitno, meni se pa ne da.


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #266 : 13 April 2011, 14:08:57
Davor, saj menda ne boš otroku pustil, da steče na prometno cesto in potem krivil voznika, ki ga je zadel? Isto s psi, otroku pač onemogočiš nadlegovanje psov in ga naučil primernega vedenja.

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #267 : 13 April 2011, 14:16:02
Citiraj
potem jo je nekdo počil s francozom čez hrbet da je skoraj ohromela,

če te pravilno berem: si vedela da je pes zaradi slabih izkušenj potencialno agresiven, je de facto dvakrat napadel tvojega otroka in ta si je sam kriv "češ kaj pa si silil v psa naj ti bo to vzgoja" ? kaj pa če ne bi bila zgolj "luknjica"?
Pač takšna logika je vsaj meni tuja in se v korenu konča pri fizični vzgoji, le da tle ni šiba ali pas sredstvo ampak pes

Se s takšnimi metodami nikakor ne morem strinjati, če je pri vaših naraščajih to delovalo (ali pa ne, pač forum je mal slab oseben medij); navsezadnje je to ponavljajoče opravičilo "stare šole", sem le zadovoljen da se vsaj ostala družba  počasi distancira od tega

Citiraj
Isto s psi, otroku pač onemogočiš nadlegovanje psov in ga naučil primernega vedenja

seveda, dokler tega ne dojame mu preprečiš da bo šel na cesto. In kot voznik moraš tudi opuštevati otroke v bližini, sej ste delale ccp. 
 Po tele logiki pa naj avtomobil otroka zbije, kot kazen, naj ti bo to opozorilo za naslednjič ?

Obstajajo druge in boljše metode kot bolečina in fizično nasilje; ter predvsem kot lasniki psov prevzemamo določeno odgovornost v trenutku ko slednjega pripeljemo domov


When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #268 : 13 April 2011, 14:27:41

kdo ima kaj pošlihtano ali kaj ne in kje je stvar opazovalca; bi rekel da si marsikdo ki prebira te pasje ljubitelske forume tu in tam zagrab za glavo  :P


Forum ta ali kakšen drug ;)...pa razno razni komentarji nasplošno od  ljudi ki se pojavljajo na internetu...

Dokler otrok ne dozori toliko, da je sposoben razumeti opozorilo in se obnašati temu primerno, je za vsak incident kriv starš, ker ni pazil na otroka. Torej: starš je dolžan preprečiti otroku, da bi nadlegoval psa (enako kot je lastnik psa dolžan preprečiti psu, da bi nadlegoval otroka).

Točno TAKO!!!
tako je tud po zakonu
 na katerega se naš davor tako rad sklicuje ;D

mojega psa( oba) v moji prisotnosti, lahko otrok.. ni važno koliko star, boža, objema, cukne za rep( to ga sploh ne gane), mečka, leži na njem itd
v moji prisotnosti, če  dovolim.
V moji prisotnosti pa zato da jaz kot lastnica svojih psov precenim( ker poznam svoje pse) do kdaj se pes strinja in kdaj psu tako mečkanje ni več v interesu...
NIKOLI... ampak res NIKOLI ni noben od mojih psov, ne zarenčal, ali slučajno izpustil glas na otroka( ne majhnega ne večjega )... Ker tud vsak pes ve kaj je to otrok ,tako kot ve kaj je pasji mladič ali mačji mladič...( moja Dina tud približno ni naklonjena mačkom, mačjega mladiča pusti pri miru tud do pasjih mladičev se obnaša izredno previdno in nežno )
nasplošno kar se otrok- sploh majhnih tiče
 ker še tako majhen otrok razume kaj je to MOJE in kaj ni TVOJE, kaj se NE SME
razume tud , ko mu objasniš da določene stvari so "auva, ajs itd" in BOLIJO... tako kot njega to boli..
Z "normalno vzgojenim" otrokom, še tako majhnim je vedno mogoča komunikacija.
Kdor pa ni normalno vzgojen, je pa že zaradi tega kriv starš-skrbnik-odrasla oseba.
Skrajno neodgovorno, za kakšno socialno službo celo, da nekdo svojega majhnega otroka pusti da rine v vsako stvar ki mu potencialno predstavjajo nevarnost.
 to... da starš ne reagira da se majhen otrok  podivjano zaganja v tujega psa... je zame ista primerjava kot bi ga postavil s kanglco in lopatko v roki se igrat na železniške tire.

Ko se takole omenja  kaj lahko pes stori oz kaj lahko otrok stori
 ne vem  no... podcenjujoče za moje pojme.
Otroci niso neumni-  včasih celo presenetijo s svojo inteligenco  in  razmišljanjem nasplošno ;)( prekašajo marsikakšnega odraslega)
zgolj  razumet in poslušat jih je treba ter se do njega obnašat normalno ne  poneumljeno...isto velja za pse. ( če se nek odrasel do psa obnaša retardirano- se pes na to odzove- tako kot  otrok tudi)

a se celo ne poudarja rado, da so psi po svoji inteligenci nekje  na bazi 3-5 letnega otroka...torej po defoltu se ponavad poštekajo 8)... če sta obe strani normalni..
 ali kako ;D


kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #269 : 13 April 2011, 14:38:14

Citiraj
si vedela da je pes zaradi slabih izkušenj potencialno agresiven, je de facto dvakrat napadel tvojega otroka

Hja, kakor se vzame. Psica ni nikogar napadla sama od sebe, ni pa dovolila posegov v svoje telo. Psica ni otroka napadla, ampak je otrok rinil vanjo (čeprav je vedel da ne sme) in je pokasiral. Prosto ko pasulj. To pač  ne more biti moderna šola, ker se je dogajalo pred 30 leti, vsekakor pa je bila uspešna. In ne, otrok se ni nikoli ne prej ne potem bal ne psov, ne drugih živali, ni utrpel nobene psihične travme, tista fizična je bila pa pozabljena nekako po 10 minutah. Danes bi verjetno raje preprečila stik (ker nikakor ne bi rada psici pridelala kakšnega statusa po neumnosti). Je pa moj način vzgoje tako otrok kot psov tak, da jim omogočim izkušnje, tudi neprijetne (toliko, kolikor so na svoji stopnji razvoja sposobni brez škode prenesti), na podlagi katerih se učijo. Zdej...lahko da ni najbolj moderno, vsekakor pa so rezultati izjemno dobri.