Vožnja skolesom in psom

EucH · 23404

EucH

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
  • Bloomy - special dog
: 05 Maj 2009, 15:28:55
Mene pa zanima kako ste svojega psa naučili lepe hoje ob kolesu? :)
In ali se kdaj peljete s kolesom in psom npr. na sprehod? :)

LP, Eva & Bloomy


Love_kokerspaniel

  • Gost
Odgovori #1 : 05 Maj 2009, 21:52:49
Ja če zna poleg je to čist izi.
Jaz vem , da rečem samo poleg potem pa lepo počasi  teče .



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #2 : 06 Maj 2009, 07:51:13
Psi ob kolesu navadno lepo tečejo, ker jim hitrost bolj ustreza . Navadit se mora na kolo,da se ga ne boji (najbolje da greš za začetek malo peš ob kolesu) in da ne menja strani. Bolje je,da teče na desni strani- stran od prometa. Zaradi varnosti- če bi kam potegnil je lahko manj zanesljiv pes na haltiju. Vrvico je bolej držati tako,da jo ob morebitnem sunku spustiš.
Dobijo se praktične vzmeti za pripenjanje psa zadaj h kolesu. Uporabniki jih hvalijo,da so praktične in bolj varne- osebno pa nimam izkušenj s tem pripomočkom.
Preden greš kolesarit   ne pozabi psa spustit, da opravi potrebo in se ogreje. Pavzo rabi  potem vsake nekaj km.
Kolesarjenje po asfaltu je nevarno za tace. Predvsem, če je asfalt vroč lahko pridelaš krepke poškodbe blazinic. Zato je bolje  s spom kolesariti po makadamu in kolovozih, po cestah pa zelo zmerno. Ob prometnih cestah se pes tudi preveč nadiha izpušnih plinov, saj je višinsko blizu največjega onesnaženja. Vodenje psa ob prometni cesti  torej naredi več škode kot koristi.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 06 Maj 2009, 10:11:24
Naj samo dodam: žal moraš ponavadi do gozdne ali makadamske poti najprej po asfaltu. To je za tace res nevarno, vendar se blazinice s časom zelo utrdijo. (kot povsod je tudi pri tem potrebna postopnost). Moje psice po sili razmer tedensko po asfaltu pretečejo 15 - 20 km. Tudi po vročem ali posoljenem in doslej ni še nobena pridelala nobene poškodbe (če odštejem kakšno mini urezninico, ki se jo je dalo opaziti samo, kadar je bila cesta posoljena in je psico peklo). So se pa že zgodile poškodbe na makadamu, posebej na kakšnem bolj ostrem pesku, če je psica intenzivno vlekla. In sicer je odstopila koža na največji blazinici. Kar je sicer zelo boleče, ampak mrtvo kožo odstrižeš, psu natakneš čeveljček za dober teden, pa je.

Posebni nosilci za pripenjanje psa so menda zelo praktični, vendar jih ne maram. Ker je zelo pogosto najbolj varno psa spustiti, kar najlažje storiš, če povodec držiš v roki. Posebej če ne voziš samo po poljih in travnikih. Ne vem zakaj imajo pešci tako veselje s skakanjem pred kolo ravno takrat, ko imaš zraven psa. In kdor misli voditi psa ob kolesu po kakšnih bolj obljudenih krajih, se lahko kar vnaprej pripravi na zmerjanje dušebrižnikov. Posebno veselje do tega imajo kakšne zavaljene babe, ki se derejo kar iz avtomobilov, ko se vozijo zraven. Zadnjič mi je ena težila par sto metrov in ko se je naveličala mojega ignoriranja je nenadoma zapeljala predme in mi zaprla pot tako, da sem morala spustiti pse (ob prometni cesti!) ker bi jih sicer povozila. Menda so se psice grozovito mučile, ko sem jih terala po vročini (ni bilo niti 20 stopinj, psici pa sta vlekli natanko v takem tempu kot se jima je zdelo, saj sploh nisem poganjala)


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 06 Maj 2009, 10:49:04
Ne vem zakaj imajo pešci tako veselje s skakanjem pred kolo ravno takrat, ko imaš zraven psa.
Te stvari meni tudi niso jasne. Jazz ima nagnjenje k temu, da voha mimoidoče, če že iz čiste zabave ne skoči nanje ali podobno in ko greva po pločniku mimo nasproti prihajajočega, jo dam ponavadi na svojo levo stran in se pomakneva na levi robnik.. in glej ga zlomka.. po pravilu gre 95% ljudi nasproti prav tako po robu pločnika in dejansko izsilijo da se midve umakneva na desno, tako da se Jazz znajde med mano in njimi.. potem pa tupasto gledajo, če kdaj dobijo šnoflo v rit  ::) :)

In kdor misli voditi psa ob kolesu po kakšnih bolj obljudenih krajih, se lahko kar vnaprej pripravi na zmerjanje dušebrižnikov. Posebno veselje do tega imajo kakšne zavaljene babe, ki se derejo kar iz avtomobilov, ko se vozijo zraven. Zadnjič mi je ena težila par sto metrov in ko se je naveličala mojega ignoriranja je nenadoma zapeljala predme in mi zaprla pot tako, da sem morala spustiti pse (ob prometni cesti!) ker bi jih sicer povozila. Menda so se psice grozovito mučile, ko sem jih terala po vročini (ni bilo niti 20 stopinj, psici pa sta vlekli natanko v takem tempu kot se jima je zdelo, saj sploh nisem poganjala)
Ma kaj to se vam dejansko dogaja?  :o



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #5 : 06 Maj 2009, 11:20:36
Poznam zdravilo za to. Jazz daš ovratnico s špici na ven, sebi prav tako ali pa na roko tisto špičasto zapesnico. Še kako bolj provokativno majico, če bi si zabrila polovico glave, pobarvala na zeleno in dala oreng nos v uhan, arkado in še kam, bi se te take tete v širokem loku izognile. Ima pa tvoja Jazz tako navado kot naša Bina-povohat vse ljudi, nekaterim tudi skočit gor-kar odpravljam.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #6 : 06 Maj 2009, 11:30:20
Ja, redno in vse pogosteje. Prav bojim se že poletja, takrat psice zanalašč do kože zmočim, da  ( v veliki večini zaležanim babnicam) srčki ne krvavijo preveč. Mogoče smo še bolj na udaru zato, ker je pač splošno znano, da polarci poleti hudo trpijo celo v najgostejši senci. Prijazne razlage, da ti psi tek potrebujejo bolj od hrane in vode, da imajo odlično termoizolacijo, da prenesejo brez problema večjo vročino kot jaz, da tako tečejo brez najmanjše škode že leta in leta, da zaležani samojedi umirajo povprečno pri 8 letih, moje pa doživijo približno še enkrat toliko... so bob ob steno.  Na povabilo, da naj si vendar od blizu pogledajo psice in povedo, če se jim zdijo njihovi izrazi kaj trpeči, pa ponavadi pametno izjavijo, da jim vendar molijo jeziki iz gobcev.

Malo manj so moteči mulci, ki iz avtomobilov ali motorjev mečejo psicam pod noge pločevinke ali se tik za tabo zaderejo kot bi jih dajal iz kože. Da pa vozniki , ki zavijajo na cesto iz stranskih ulic ali dovozov zelo pogosto (namerno ali nenamerno) spregledajo kolesarje je pa tako in tako splošno znano. Je pa bistveno bolj nevarno, če imaš zraven psa (na levi strani - pripelje direktno v psa, ta pa mora imeti izjemno dobre živce, da se ne umakne naravnost tebi pod kolo)

Čara - pomaga tudi če si daš na ušesa slušalke, ne gledaš ne levo ne desno in malce hitreje stopiš.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #7 : 06 Maj 2009, 11:56:28
Lanabela, ne morem verjet, da se stare babe tako spravijo nate. Kaj bi rekle šele zame, ko psici pustim, da teče pred avtom.  :o  :o  :D

Kristinca & Florinca


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #9 : 06 Maj 2009, 12:12:58
OK, sorry, površno sem brala.  :-[  :-[   Še vedno sem presenečena, da se to dogaja.

Kristinca & Florinca


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 06 Maj 2009, 13:39:07
Mislila sem, da ima večina čisto dober namen in jih resnično skrbi za pse. Dolgo sem se trudila s prijaznimi pojasnili, čeprav so bila brez haska. Potem sem pa po dolgem času končno (naivna jaz) ugotovila, da hočejo samo za vsako ceno uveljaviti svoj prav. Če je treba za to, da bi dosegli svoj prav povoziti pse, pa jih dajmo.

Tiste, ki spuščajo pse iz avtomobilov pa načeloma zelo grdo gledajo. Tam, kjer bi to lahko varno počeli (pod pogojem, da ima šofer nadpovprečno razvit smisel za to, koliko pes zmore - večina pse pregoni) je za avtomobile prepovedano. Tam, kjer se lahko vozijo z avtomobili je pa za pse nevarno. Predvidevam, da se voziš tam, kjer po možnosti nobenga ne srečaš - pa se noben ne more spuščat vate. Poskusi iti enkrat tako čez mesto, pa boš slišala in videla.


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #11 : 06 Maj 2009, 14:27:12
To mi prakticiramo po neobljudenem delu LJ Barja.  ;)    ;D  Z mi, mislim fanta, mene in najina psa. Jaz ne vozim, ker nisem izkušena. Fant je za volanom, poti pa so precej neobljudene. Fant jih pozna bolje kot svoj žep in če bi mene pustil kje, ne bi znala nazaj domov. Gemo skoraj vsak teden, ampak vsakič po drugih poteh in samo prepoznam pokrajino, ne bi pa znala do tja ali nazaj.  :-[  Enkrat smo na enem kolovozu srečali dve dekleti sami v avtu, s praznim akumolatorjem in napol obupani, ker nista znali domačim povedat kje sta. Bilo je pozimi in še noč se je delala. Kok sta bili hvaležni, ko ju je fant rešil. Ups, sem off topic.  :-[   :-[

Kristinca & Florinca


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #12 : 06 Maj 2009, 14:58:26
Vav, to mora biti pa luštno. Čeprav bi bilo meni s kolesom bolj všeč, če bi imela s seboj pse.
Sem pa nekaj slišala, da se vam črno piše: Erjavc je nekaj govoril o zaščiti ljubljanskega barja in je zagrabil bika za roge: barje bo rešil tako, da bo striktno prepovedal tam spuščati pse. ker imajo kosmata ušesa je rekel. O zazidavi, smetiščih in ostalem pa nič. (glasujte zanj, da bo izvoljen v evropski parlament in bo mir pred njim)


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #13 : 06 Maj 2009, 15:51:11
Preden zaideta v politiko na mikro in makro nivoju.. :P

Vidim, da imate vsi bolj velike pse - kaj pa menite o teku zraven kolesa in majhnih/srednjih psih?

Jaz sem probala z mojo (SBTjka, cca 38 plečne višine), resda šele 2x, a sem morala imet jaz v najvišji prestavi in vozit zelo počasi, da sva uskladile tempo in hitrost  ;D

Do sedaj sem kolesarila samo z velikimi psi, tako da niti ne vem ali je za manjše pse to sploh priporočljiva rekreacija in kakšne so lahko posledice?



EucH

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
  • Bloomy - special dog
Odgovori #14 : 06 Maj 2009, 16:53:57
Hvala za odgovore :)
Jst se nikoli ne bom s kolesom peljala po prometni cesti ker se bojim, da bi se karkoli zgodilo. Mi pa smo itak ob gozdo živimo in zeraven je ena makedanska cesta in se kdaj pa kdaj peljeva z mojo kosmatinko z kolesom. Kar dobro ji gre pa čeprav ne zna "poleg". Povelja pa imam "počasiiiiii" na dolgo in "šibej" na kratko (izgovorim).
Če pa je kakšen znanec se pa raje kar ustavim in počakam, da me ne bi vrgla dol iz kolesa :-[

LP, Eva & Bloomy


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 07 Maj 2009, 00:57:24
Koliko mora biti pes star, da ga lahko pelješ s kolesom na sprehod oz. tek? Moj je star 5 mesecev in glede na to, kako se giblje, ko je na sprehodu spuščen, bi mu kakšna zelo počasna hitrost verjetno povsem ustrezala, za kratek čas seveda. Kakorkoli hitro jaz hodim, mu je namreč prepočasi, se skozi ustavlja in me čaka.

Sem razmišljala, da bi ga počasi navajala na to, tako, da bi kako minuto vozila v tempu hitre hoje, recimo, nato pa nekaj časa hodila ob kolesu...ali naj še raje počakam, da bo starejši?

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #16 : 07 Maj 2009, 08:09:54
Vav, to mora biti pa luštno. Čeprav bi bilo meni s kolesom bolj všeč, če bi imela s seboj pse.
Sem pa nekaj slišala, da se vam črno piše: Erjavc je nekaj govoril o zaščiti ljubljanskega barja in je zagrabil bika za roge: barje bo rešil tako, da bo striktno prepovedal tam spuščati pse. ker imajo kosmata ušesa je rekel. O zazidavi, smetiščih in ostalem pa nič. (glasujte zanj, da bo izvoljen v evropski parlament in bo mir pred njim)

O smetiščih sem tudi jaz brez besed. Na teh naših izletih je tega toliko, da si mislit ne moreš, ampak res mislit ne moreš.  :-X  :'(  Bom enkrat pofotkala. Jaz sem vedno znova zgrožena. Barje je eno navadno smetišče. Teh nekaj ton smeti, ki so jih nedavno pobrali..... ne pozna se nič.  :'(  :'(  :'(  Ampak to je res že druga tema.

Nisem odgovorila o preforsiranju psa, če gre ob avtu. Moja je res en norc kar se tiče teka, sploh nima zdrave mere. Ko odprem prtljažnik, začne lajat in delat kroge od veselja.  ::)  Zato jo precej nazaj držim. Ji ne pusim kaj dosti tečt.

Nikoli pa ne tečeta psa na asvaltni ali prometni cesti. Že samo zaradi varnosti ne. 

Če srečamo še kake sprehajalce (s psi ali brez), gresta psa že kakih 200m prej v avto, se peljemo mimo in na varni razdalji spet iz avta.   

S kolesom in psoma bom šla po barju šele, ko ga bom dovolj dobro poznala. Tako dobro, da bom lahko šla sama. Zaenkrat ne upam. Zdaj, če sem sama, grem z avtom, se nekam parkiram in peš malo naokoli. Kar se tiče spuščanja psov: jagri me poznajo, smo v dobrih odnosih in ker psica divjadi ne ganja, mislim, da noben ne bo delal težav.  ;) 


Datelj, mislim, da za začetek psa privadi hoje ob kolesu. Vsaj jaz sem tako naredila. Psa na povodec in na desno stran kolesa in sva šli počasi peš. Potem pa lepo na kolo in spet zelo počasi  - hitrost hitre hoje npr. Počasi stopnuješ razdaljo in hitrost. Obvezno povodec tako, da ga lahko spustiš, če kaj pride vmes. 


Kristinca & Florinca


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #17 : 07 Maj 2009, 10:59:25
Glede velikosti psa: z majhnimi nimam nekih bogatih izkušenj, ampak večinoma so zelo žilavi in vzdržljivi. Če bi me že skrbelo peljati kakšnega psa s kolesom bi me skrbelo pri velikih in težkih, pa predebelih in takih z potlačenimi gobci. Bolj kot velikost je pomembna telesna zgradba, kondicija in pa seveda želja do teka, brez katere ni nič.

starost psa:tako načeloma psa ne smeš peljati ob kolesu preden povsem ne zraste = 12 do 18 mesecev, odvisno od velikosti. Če pa imaš primernega psa, ki ljubi tek, pa če imaš veliko smisla za gibanje psa in nisi niti najmanj nagnjen k pretiravanju, se pa lahko začne učiti po petem mesecu. Ampak: po malem, po lahkem terenu, počasneje in manj, kot bi si želel sam pes. S pretiravanjem lahko narediš zelo veliko škode.

S sprehajanjem psov z avtomobilom je pa tako kot s tekom mladih psov ob kolesu. Načeloma se ne sme in je nevarno in škodljivo - če se ne motim tudi prepovedano (itak je vse, kar je prijetnega ali škodljivo, ali prepovedano ali pa redi). Na tak način, kot ga ima Florinca pa nimam pripomb (razen te, da je na kolesu za vodnika prijetneje). Navsezadnje tudi (predvsem v tujini) vlečne pse kadar ni snega trenirajo tako, da jih vprežejo v terenca. Ampak oni so stručkoti in zelo natančno vedo koliko in kdaj obremenjujejo svoje pse.

Z jagri (tistimi, ki so na svojem terenu) tako ali tako ponavadi ni problemov. Pse, ki se jih redno vodi v njihovo lovišče poznajo in vedo, kateri so problematični in kateri niso.  Tudi si ne predstavljam, kako bi (policaji, redarji, lovci, posebni čuvaji?) učinkovito nadzorovali samotne potke po barju. Ampak veselje ti pa vseeno pokvarijo.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #18 : 07 Maj 2009, 13:58:11
Jaz pse redno spuščam, da tečejo ob avtu. Seveda vem, da je to prepovedano- ampak tudi hodit okoli s spuščenimi je prepovedano ::) in itak je že na svetu prepovedano  ;), tako da sem kronični prekrškar  :-[v vsakem primeru in sem se navadila živet kot glavni kriminalec  :D.
In sicer zato, ker me dnevna pot  pelje ravno po enem neobljudenem gozdnem makadamu in mi je res butsto, da ne bi dodala malo kilometrine , namesto da se peljejo notri. Poraba časa je skoraj enaka, kot če bi sepeljali v avtu, ker je pot v slabem stanju in itak moraš peljat čist počasi ob večni časovni stiski pa pride prav vsak dodatem km sprehoda. Obenem prišparam ča sz aogrevanje na poti na trening, tako daj eizjemno ekonomično  :).Kar pogosto srečam policijski avto in glej čuda- nikoli me niso ustavili ali kaj pohupali  :o Tudi pripomb morebitnih sprehajlcev še nisem doživela- z izjemo histerične vodnice ene rotweilerske psice, ki itak tuli iz razloga, ker so moji psi spuščeni in ne ker sem jaz v avtu, čeprav se njeni ognejo na 3 m in je niti ne pogledajo ;), zato pač ko jo zagledam na obzorju pokličem pse v avto- da ne bi bla slučajno kdaj kriva , če bi staro kap od razburjanja ;D
Psi tečejo preteženo pred avtom oz po robu gozda zraven- tako da jih vidim.
Občasno po isti logiki tečejo za Savo, na Dolenjskem na vikendu ipd ob kolovozih- preden najdemo prostor  od koder bomo šli peš na sprehod oz preden se potem priključimo na glavno cesto
Brez vsakega učenja vsi takoj ko zaslišijo upočasnjevanje pridejo k avtu in vsi reagirajo na hupo kot odpoklic in vsi tako opustijo vohanje ali druge dejavnosti, če slišijo mal več gasa.
Namenoma pa sem jih sprehajala z avtom nekajkart , ko je bil dež in sme morala sabo imet majhnega otroka, ki ni bil izpraven za ven.
Pravzaprav ne razumem zakaj je prepovedano- predvsem s stališča zaščite živali.Če vprašaš moje grejo raje peš kot v prtljažniku. Logično bi bilo,da je prepovedano iz razloga prometne varnosti ampak s smislom zakonov se že davno ne ukvarjam več  :P.
S kolesom pa je pri nas problem v tem,da imam psov več  in da imam kar daleč do površin, kjer bi z njimi lahko kolesarila. Oz niti ni posebne potrebe, ker naberemo potrebno kilometrino že pri drugih dejavnostih in na poti do njih.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #19 : 07 Maj 2009, 14:55:54
Viš, tud pri nas je tako, da psa začneta cvilit in sitnarit, da ju spustva iz avta.  :D  :D

Moja psica se je pridružila teku ob avtu pri dveh letih in čeprav sem bila sprva skeptična, je prav neverjetno, kako hitro se je naučila, da hupa pomeni menjavo smeri ali pa da mora priti h avtu.  :o

Kristinca & Florinca


EucH

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
  • Bloomy - special dog
Odgovori #20 : 07 Maj 2009, 16:44:21
Koliko mora biti pes star, da ga lahko pelješ s kolesom na sprehod oz. tek? Moj je star 5 mesecev in glede na to, kako se giblje, ko je na sprehodu spuščen, bi mu kakšna zelo počasna hitrost verjetno povsem ustrezala, za kratek čas seveda. Kakorkoli hitro jaz hodim, mu je namreč prepočasi, se skozi ustavlja in me čaka.

Sem razmišljala, da bi ga počasi navajala na to, tako, da bi kako minuto vozila v tempu hitre hoje, recimo, nato pa nekaj časa hodila ob kolesu...ali naj še raje počakam, da bo starejši?

Jst mislim, da bi morala še malo počakati.  :)

LP, Eva & Bloomy


EucH

  • *
    • Prispevkov: 15
    • Točke: 0
  • Bloomy - special dog
Odgovori #21 : 07 Maj 2009, 16:46:17
Koliko mora biti pes star, da ga lahko pelješ s kolesom na sprehod oz. tek? Moj je star 5 mesecev in glede na to, kako se giblje, ko je na sprehodu spuščen, bi mu kakšna zelo počasna hitrost verjetno povsem ustrezala, za kratek čas seveda. Kakorkoli hitro jaz hodim, mu je namreč prepočasi, se skozi ustavlja in me čaka.

Sem razmišljala, da bi ga počasi navajala na to, tako, da bi kako minuto vozila v tempu hitre hoje, recimo, nato pa nekaj časa hodila ob kolesu...ali naj še raje počakam, da bo starejši?

Jst mislim, da bi morala še malo počakati.  :) Dobro pa je da ga navajaš lepe hoje ob kolesu že zdaj.  Da hodiš ob kolesu seveda pa lahko malo poženeš kolo tako da pes hodi malo bolj počasno hojo.

LP, Eva & Bloomy


Datelj

  • *
    • Prispevkov: 395
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 08 Maj 2009, 01:17:35
Hvala, bom vzela zelo na izi, ko se bom lotila...čez kak mesec verjetno, ko porihtam kolo.  ;)

The mantra of the puppy owner: we'll all live through this. We'll all live through this. We'll all live through this.
The mantra of the puppy: NO!

- Sue Ailsby


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #23 : 08 Maj 2009, 10:57:53
saba, jaz sicer nisem kolesarila, sem pa rolala z mojo kokeršpanjelko parkrat na teden po približno dve, tri ure. Mogoče zgleda veliko, a če sem prišla že po eni uri domov, tamala sploh ni hotla čez vrate it, ampak sam nazaj vleeeeeečt. Isto bi lahko šla na kolo pA psica zraven, sam to nama ni bilo tako zanimivo



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #24 : 11 Maj 2009, 09:21:19
Psi ob kolesu navadno lepo tečejo, ker jim hitrost bolj ustreza . Navadit se mora na kolo,da se ga ne boji (najbolje da greš za začetek malo peš ob kolesu) in da ne menja strani. Bolje je,da teče na desni strani- stran od prometa. Zaradi varnosti- če bi kam potegnil je lahko manj zanesljiv pes na haltiju. Vrvico je bolej držati tako,da jo ob morebitnem sunku spustiš.
No, mi smo včeraj končno poskusili peljati Jazz ob kolesu na neki makedamski poti. Je šla kar lepo, kljub vsemu pa zadeva ni najbolj varna, tako da vprašanje koliko bomo prakticirali.

Je že res, da imaš vrvico tako, da jo ob sunku spustiš in da tudi hitrosti niso bile velike, pa vseeno se (vsaj pri mojem teletu) lahko mimogrede zgodi da v trenutku zamenja smer (srečamo psa,..),.. sunek je nenaden in nepričakovan in znaš fino odletet po tleh. Na srečo nismo, ampak se lahko hitro zgodi.

Kakšne izkušnje imate vi s tem?



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #25 : 11 Maj 2009, 09:30:51
Pri večjih psih je dobro, da te pes uboga na povelje stoj ali prostor.
Jaz sem še lani obe naenkrat "vpregla". Letos se mi zdi, da je Ajša že malo prestara za ta hec, čeprav se tega ne zaveda.
Sem imela pa obe spuščeni in sta tekli ob kolesu. Na začetku smo šle itak čisto počasi, da sta bolj kot ne hodile. V tem času sta se segrele, opravile fiziološke potrebe. Potema pa sta tekli v kasu, vmes sem naredila par šprintov, pa spet kas, potem pa ohlajanje do te mere, da sta spet hodili ob kolesu.
Vsi moji psi so tekli ob kolesu. Dokler sem imela samo enega, je bil vedno naučen povelja dol s ceste, tako da sem jaz vozila po cesti, pes pa je tekel po robu pločnika oz. tam kjer ga ni bilo po robu ceste. Tam kjer je bilo preveč prometa je bil pes na povodcu. Samo je pa res, da so se vsi na povelje stoj ustavili ne glede na motnjo.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #26 : 11 Maj 2009, 09:43:18
saba, jaz sicer nisem kolesarila, sem pa rolala z mojo kokeršpanjelko parkrat na teden po približno dve, tri ure. Mogoče zgleda veliko, a če sem prišla že po eni uri domov, tamala sploh ni hotla čez vrate it, ampak sam nazaj vleeeeeečt. Isto bi lahko šla na kolo pA psica zraven, sam to nama ni bilo tako zanimivo
Za nama je že par kolesarskih tur, trajajo največ pol ure naenkrat, peljem zelo počasi in pesjanarka na koncu sploh ni utrujena  :o, še več, se mi zdi, da ima vsakič več energije  :D
Včeraj na primer: zjutraj polurni tek ob kolesu, potem ene 8 ur norenja brez pavze na Krimovem poligonu (ko so jo imeli vsi prisotni psi že dovolj, je šla pa še mimoidočega pozdravit in povabit k igri  :D ) in na koncu še pol ure teka ob kolesu domov. Potem je pa bila utrujena  ;D Danes bo počivala, jutri pa spet kakšna krajša tura ob biciklu.
Se mi zdi , da če vozim v približno takem tempu kot če bi tekla in Lola zraven teče (kas, ne galop) potem to zanjo ni preveč utrujajoče. V začetku je bilo par nepričakovanih spreminjanj smeri, pa ustavila bi se ob kakšenm psu, ampak je tega z vsako vožnjo manj.

Tako, da ni prehitro za obupat, TibiQ. Glede na to, da je tvoja bolj velika, lahko v primeru motnje malo pospešiš tempo, jo malo vzpodbujaš, pa bo hitro pozabila na mimoidoče  ;) Možnost padca pa obstaja vedno, tudi brez psa  :P



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 11 Maj 2009, 11:10:45
Velika večina psov zelo hitro "samih od sebe" ugotovi, da ni dobro zavijati levo ali desno, če vidijo kakšno kuro ali mačka. Edino kar naredijo je, da pospešijo tempo naravnost. Prav tako večina psov dobro ve, kdaj so privezani in kdaj ne, pa takrat, ko so na povodcu brez nekega dodatnega učenja "jemljejo" razne količke, luči...s prave strani. Tudi ni potrebno prav veliko ponovitev, da ugotovijo, da je nenadno ustavljanje skrajno neprijetno.

Je pa, kot je napisala že Simi ne samo dobro ampak kar nujno da pes obvlada "stoj" v kakršni koli obliki (vseeno je ali se ustavi, vsede, vleže). Pa kakšno povelje za to, da gre čim bolj na rob tudi. Pri nas je v uporabi "pločnik", ki je v bistvu sinonim za "desno".

Zaradi psa sem s kolesom odletela samo enkrat.  Ko sem poskušala hkrati voziti kolo, voditi psqa in odgovoriti na telefonski klic. (psica je opazila, da držim balanco z desno roko - v kateri je tudi povodec- in smatala, da sem povodec izpustila. In se je ustavila. Odletela sem kot krava. Sicer ne meni, ne kolesu in ne telefonu ni bilo nič, so pa imeli delavci na bližnjem gradbišču obilo zabave.)



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #28 : 11 Maj 2009, 11:15:30


Zaradi psa sem s kolesom odletela samo enkrat.  Ko sem poskušala hkrati voziti kolo, voditi psqa in odgovoriti na telefonski klic. (psica je opazila, da držim balanco z desno roko - v kateri je tudi povodec- in smatala, da sem povodec izpustila. In se je ustavila. Odletela sem kot krava. Sicer ne meni, ne kolesu in ne telefonu ni bilo nič, so pa imeli delavci na bližnjem gradbišču obilo zabave.)



 :o :o :o :D no to preverjeno res ne gre, sploh če je vmeš še prometni znak. Zanimivo, da se tudi meni ni nič zgodilo. Telefon je delal, jaz sem bila pa pokrita s biciklom. Pes je pa stal kot okamenel. Smeha polna hiša :o :D :D

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #29 : 11 Maj 2009, 12:54:22
:o :o :o :D no to preverjeno res ne gre, sploh če je vmeš še prometni znak. Zanimivo, da se tudi meni ni nič zgodilo. Telefon je delal, jaz sem bila pa pokrita s biciklom. Pes je pa stal kot okamenel. Smeha polna hiša :o :D :D

 :D :D :D :D :D Sta pa inovativne!! Upam, da bodo te vratolomije nam prihranjene  :P