Vožnja skolesom in psom

EucH · 23400

Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #30 : 11 Maj 2009, 13:28:57
Ja veš, nekateri se znajo učiti na napakah drugih, nekateri pa moramo vse poskusiti na lastni koži.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #31 : 11 Maj 2009, 14:08:10
Jaz sem dobermana mirno brez slabe vesti  pripela na bodečko za tek ob kolesu  :-[. Ovratnica je bila itak ves čas ohlapna, tako da ga ni nič motila, ob prvem poskusu sunka, pa je ugotovil, da je neprijetno tudi njemu, ne samo meni  :P.
Ampak dandanes bi  folk nabrž močno zgroženo gledal, ko pravite, da je itak sam tek ob kolesu za mnoge v kategoriji "mučenja živali"  :D.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


saba

  • *
    • Prispevkov: 489
    • Točke: 1
Odgovori #32 : 11 Maj 2009, 14:16:10
Ampak dandanes bi  folk nabrž močno zgroženo gledal, ko pravite, da je itak sam tek ob kolesu za mnoge v kategoriji "mučenja živali"  :D.
Res je. Komentiral me ni nobeden, samo da vidiš tiste poglede, pa ti je vse jasno. Pa čeprav sem vozila tako počasi, da je bil vsak malo hitreje hodeči pešec hitrejši od naju  :-[ Samo, da psu jezik moli iz gobca, pa je že revček  ::)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #33 : 11 Maj 2009, 14:18:58
Pri nama stoj tudi že kar deluje (ok, res še ni 100%, je pa nekje 90%) ampak to ni problem.

Problem je, da pri mojih refleksih (saj veš.. crknjen konj in to) in kakšnem zajcu ali mački iz grmovja, predno bi se jaz stoj zadrla, bi bila verjetno že v kakšnem jarku. :-[

A pa ta bodečka res tako učinkovito deluje. Imam nekako občutek, da ko je maček v igri, ne bi dosti pomagala.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #34 : 11 Maj 2009, 14:24:45
Deteljičin primer je čisto ok. Pes se nič ne muči je pa 100% ubogljiv.

Sedaj so ovratnice že take, da se sploh ne opazi, da je bodečka. Ena izvedba je še mene na začetku nategnila ;)

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #35 : 11 Maj 2009, 14:37:38
Mene nič ne moti sama uporaba bodečke v takih primerih, tudi če se na daleč vidi da je bodečka.. motilo bi me edino, če bi šele potem v jarku ugotavljala, da ne deluje  ;) :D



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #36 : 11 Maj 2009, 14:40:14
skor se ne bi znašla v jarku, ker deluje.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #37 : 11 Maj 2009, 14:42:43
Se strinjam. Samo če bi res orenk zakopal, bi znalo biti grdo. In če delaš na ta način, se lahko od kakšne vleke kar posloviš - bo pač lepo na poleg tekel ob kolesu.. Je pa karkoli vključno z bodečko in haltijem bolje od zatezne ovratnice. Pa še nekaj - če voziš tam kjer je promet je bolje, da pes ne pazi preveč kje ga bo kaj zabolelo, če bo naredil napačen gib.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #38 : 11 Maj 2009, 14:58:31
Se strinjam. Samo če bi res orenk zakopal, bi znalo biti grdo.
niti ne- sej te bodečke so precej tope , sploh ni take panike kot ljudje mislijo.
Sem videla na treningi obrambe že modele, ki so pozabili katero vrvico imajo kje pripeto in je pes nagosko vlekel in se zaganjal na bodečki,kot da je navadna široka usnjena. Niti ni poakzal,da mu kaj fali niti ni bilo nikoli nobene poškodbe. Z razliko od zatezne,ki mečka tkivo in guli dlako,se bodečka umakne(zdrsnejo zobci)  žilam,kitam, dlake ne poškoduje  itd, prebode pa ne kože.
Edino kar je ob res močnem sunku se zobki zravnajo in ovratnica popusti.  Ampak za tak sunek mora bit pes privezan na fiksem objekt , pri kolesu te nevarnosti ni.
Mogoče bi se v današnjih časih odločila tudi za halti- kaj vem, takrat jih še ni bilo. Tako, da nimam primerljive izkušnje. Vsekakor sem tolk lahka,da ne vem če bi si upala težkega psa (kaj šele več ) na navadni ovratnici v prometu  ob kolesu vodit.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #39 : 11 Maj 2009, 15:12:07
No, ob cesti se jaz ne nameravam vozit v nobenem primeru, samo na teh gozdnih makedamih so pa drugačna presenečenja. Sicer bi bilo še najbolje, če bi bila spuščena, ampak je pa žal preveč sprehajalcev z otroki, ki jim tudi ni všeč, če jim kakšen velik črn pes pride lubčka dat.



Florinca

  • Mali Pesjanar
  • **
    • Prispevkov: 2.154
    • Točke: 15
Odgovori #40 : 12 Maj 2009, 07:58:25
Ob ceti grem jaz VEDNO dol s kolesa in greva peš. Ko prideva spet na neprometno cesto, pa nazaj na kolo in Floro (največkrat) spustim s povodca.  ;)  Kar se tiče drugih sprehajalcev in psov, se moja vedno na daleč umakne - zato je tud zame bolj praktično, da ni na povodcu - bi me vlekla čez pol polja.  ::)

Kristinca & Florinca


Rika

  • *
    • Prispevkov: 195
    • Točke: 0
Odgovori #41 : 04 Avgust 2010, 08:27:12
Živjo,

eno vprašanje: Je res sprehajanje psa ob kolseu zakonsko prepovedano? Ali kdo kaj ve o tem?

Hvala
in lep dan


airedale10

  • *
    • Prispevkov: 1.163
    • Točke: 0
Odgovori #42 : 19 Junij 2011, 15:48:08
Jaz sem se pa prav navdušila za ta način aktivnosti...pred nekaj tedni sem z Dixom (6-letni mešanec z ZP-jem) poskusila. Ker naj bi pes tekel ob desni kolesa sva najprej oba hodila ob desni kolesa, jaz pa sem kolo le peljala ob sebi. Potem sem šla na drugo stran (levo) on pa je ostal na desni in peljala kolo ob sebi. Potem sem šla na kolo a sem imela noge na tleh. Nato sem samo malo zavrtela... Potem sem kolo peljala naprej in šla nato po psa da smo se peljala nazaj. Potem smo šla tudi naprej (po asfaltu) in nisem ga še naučila po makadamu. Sem pa zelo presenečena. Kadar sem bila na kolesu in noge le stavila na pedale, enkrat zavrtela... je malo vlekel, ko pa sem se prav zapeljala pa je šel zelo pridno, ignoriral mačke... Učim pa ga da teče poleg ne pa da vleče. Povelje pa je ob kolesu. Njega tek ob kolesu zelo veseli. Me pa zanima če ni mogoče prestar za to saj naj bi imeli ZP-ji težave s kolki?
Od tega da je prepovadano nič ne vem a se nisem poglabljala. Upam da je dovoljno.



rapgirl

  • *
    • Prispevkov: 2.898
    • Točke: 9
Odgovori #43 : 19 Junij 2011, 15:54:49
Boljše je, da če se pes ni bil prej navajen veliko gibati, začneš počasi. Mehka podlaga (trava) je veliko boljša za pasje sklepe. Za kolke pomojem ne more škoditi. Kvečjemu si utrjuje mišice na zadnjih nogih (da mu držijo kolke skupaj, če nima vredu kolkov recim). Ni pa potrebno pretiravati pri dolžini in hitrosti. ;)

"A dog can express more with his tail in minutes than his owner can express with his tongue in hours."


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #44 : 19 Junij 2011, 16:14:22
Za kolke je ok, samo moraš prilagoditi dolžino in hitrost sposobnostim psa. Ni pa dovoljeno - sprehajanje psa s kolesom je prepovedano in če naletiš na hiper sitnega polcaja ti lahko napiše kazen.


melona

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #45 : 19 Junij 2011, 18:53:54
Samo kaj natanko naj bi pomenilo "sprehajanje psa s kolesom"?  ???



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #46 : 19 Junij 2011, 19:13:38
Ja seveda, peš ob kolesu ga lahko sprehajaš, voziti se pa ne smeš. Če že ravno hočemo biti natančni.


melona

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #47 : 20 Junij 2011, 11:34:46
Bedarija. Zakaj bi si kdo sprehod otežil z dodatnim predmetom, ki ga je treba potiskati za seboj...?! Eh.



*Gina*

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #48 : 20 Junij 2011, 13:07:44
hehe no pol morm še to pazit  ;D  ;D nisem vedla, da to tudi ni dovoljeno. Pa s kolesom včasih tud 2 peljem, sam na srečo mi policaji še niso nič rekli. Ne vem, kako naj drugače zmatraš pse, ki jim sam hoja ni dovolj??

Zletela s kolesa sem do sedaj samo enkrat in to pri moji psici, ko si nikoli nebi mislila  ;D ;D nisem bla pozorna, pa se je kar naenkrat ustavla, da bi se popraskala, nisem pa recimo nikoli padla pri najboj divjih psih, takih ki vlečejo, ki bi se za psom zagnali itd, zto kr si pri takih psih bolj v pripravljenosti, moja gre pa vedn tok lepo zravn, da sem možgane na pašo dala in je sploh nisem mela hmerk  ;D Jaz se nebi bala drugače, da bi padla s kolesa, itak jim dandanes lahko magar halti gor daš in mimo psov gre po mojih izkušnjah veliko lažje, ker samo pospešiš in more pes tebi poskušat sledit, nima časa, da bi se za drugimi psi zaganjal.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #49 : 20 Junij 2011, 13:30:25
Sam tolk: Novi zakon (prometni) prepoveduje, da vodiš psa ob kolesu.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


*Gina*

  • *
    • Prispevkov: 62
    • Točke: 0
Odgovori #50 : 20 Junij 2011, 13:42:42
To naj bi veljalo samo za mesto ali tudi velja, če se pelješ po kakih gozdnih poteh? No prepovedano ali ne, nekako si ne znam predstavljat, da bi jih samo peške šetala, rolerji in kolo so vsaj parkrat tedensko obvezna oprema, če ne skoraj vsakodnevna (odvisno od vremena).


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #51 : 20 Junij 2011, 13:49:01
Ja tako je to: vse kar je prijetno je ali škodljivo, ali prepovedano ali pa redi.
No saj izrecno prepovedano zaenkrat še  ni. Pse vozim s kolesom že odkar pomnim, tudi po dva, pred leti sem vodila tudi po tri, tudi po mestu, brez vsakega incidenta. Nobenih težav s policaji. Ampak zadnjič me je ustavil en mlad polcajski važič: imela sem samo eno psico, vozila sem  dovolj počasi, po kolesarski stezi po pravilni strani, psica je tekla lepo ob meni, po desni strani, skratka vse po regelcih. Polcajček je trdil, da sem v prekršku, ker se psa ob kolesu voditi ne sme. Ker nimam ravno na odmet denarja in ker bi me lahko štrafnil še zato, ker nisem imela s seboj osebne, raje nisem preveč jezikala in sem šla do prvega vogala peš. Doma sem šla gledat cpp: izrecno prepovedano sicer ni, a bi me vseeno lahko štrafnil, ker 1. voditi živali ob vozilu ali iz vozila ne smeš (in kolo je vozilo, če je polcaj dost zuprn) in 2. na kolesu ne smeš imeti nič kar bi lahko oviralo vožnjo, vključno s torbami, cekarji in dežnikom. Zuprn polcaj lahko komot sem prišteje še psa. Za sedaj.
Če bo v novm zakonu izrecno prepovedano, mi ne bo ostalo drugega, kot vedno nositi s seboj osebno izkaznico, da me ne bo štrafnil še bolj kot sicer, pa plačevati kazni, če me bo začopatil kakšen zoprn.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #52 : 20 Junij 2011, 14:31:24
Do sedaj ni nikakršnega zakona, po katerem bi bilo obvezno imeti s seboj osebni dokument (izjemoma vozniška, kadar voziš avto). Ti lahko kolesariš ali se sprahajaš brez kakršnegakoli dokumenta. Ne sme ti napisat višje kazni zaradi tega.

Gina, jaz bom tudi čez kako leto, dve imela bolj aktivno pasmo, ki rabi akcijo. Rolerji, kolo in pa prosto tekanje za žogami, frizbiji bo na dnevnem spisku. Bom že našla kaka polja, gozdove, ki niso javna površina in bo kamot spuščen.

Sicer če naletiš na normalnega policaja, ki vidi, da tvoj pes ne dela škode, uboga, ti ne bo napisal kazni zaradi štrika ali kolesa. Vsaj jaz še nisem doživela tega.  ;)


no SG župnik konstantno svojega mlamuta sprehaja kar iz avta in vozi za njim-nobene kazni ni dobil.  :D Prednost življenja v manjšem kraju.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #53 : 20 Junij 2011, 15:26:10
A ni škoda, da sprejemajo take zakone, da še dihat ne moreš več, če se jih hočeš striktno držati?
Zdej ne vem ali mi lahko napiše kazen če sem brez dokumenta ali ne, lahko mi pa vsekakor fino zateži - pa saj pravim, če imaš poln tošl se lahko prerekaš s polcajem, če ne pa bolje da ne. Doslej mi v več kot 30 letih ni noben težil, zdaj so pa kar začeli - meni sicer samo eden, ampak drugim pa kar,  ne samo kolesarjem ampak tudi rolerjem.
Ti močno odsvetujem nabavo aktivnega psa, razen če tečeš maraton. Legalno zdaj aktivnega psa drugače razgibati ne bo več mogoče (razen mogoče na tekočem traku).


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #54 : 20 Junij 2011, 15:54:07
Ps: danes v Delu odličen članek na to temo (Kaznovalna strast je postala ena najmočnejših odvisnosti«..)


Mr_Globus

  • *
    • Prispevkov: 449
    • Točke: 0
Odgovori #55 : 20 Junij 2011, 16:03:51
Rolarjem tudi? Ker rolar je pešec kolkov vem  ???



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #57 : 20 Junij 2011, 16:28:01
Do sedaj ni nikakršnega zakona, po katerem bi bilo obvezno imeti s seboj osebni dokument (izjemoma vozniška, kadar voziš avto). Ti lahko kolesariš ali se sprahajaš brez kakršnegakoli dokumenta. Ne sme ti napisat višje kazni zaradi tega.

Od kje ti to? Sem bila do zdle prepričana, da je zakonsko obvezno s seboj nosit osebni dokument.. Sicer mi še res noben ni zatežil, ustavili in zahtevali dokumente so nas le enkrat in na pošten odgovor "nimam osebne, mam pa kresničko" odpeljali naprej brez kompliciranja  ;D



delfinčika

  • Gost
Odgovori #58 : 20 Junij 2011, 16:43:17
Bo treba v ilegalo  :( ::)
Butasti zakoni, Maco sem sicer začela učit laufat ob kolesu, ampak zdaj ne vem al naj odneham al ne  ::) Midve se itak voziva večinoma po poti spominov  tam pa ni policajev, itak pa jaz skoraj vsak teden vidim enega, ki aktivno kolesari skupaj s psom  ::)  ;) Kolesari po PST in do zdaj mu še ni nihče zatežu  ::) 
No, pa tut v glavnem je velik 'pasjih' kolesarjev na PST-ju.



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #59 : 20 Junij 2011, 17:10:36
Ja sej se tudi mamce v štacuno vozjo s kolesom pa cekarje trogajo nazaj, pa jim je  doslej silno redko kdo zatežil (so pa že tudi plačevale kazni za cekarje, tko ene pol pokojnince).
Žalostno je, da nas silijo v nespoštovanje zakonov. Stvari, ki si jih povsem brez škode za kogarkoli počel leta in leta sicer počneš še naprej, samo užitka ni več tistega tapravega.