kliker

ninci · 291187

agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #510 : 31 Januar 2010, 18:19:35
Midve imava razdeljeno dnevno količino hrane na 3 obroke. Zjutraj dobi brikete v skodelico, popoldne in zvečer pa preko klikanja.


pimu

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #511 : 04 Februar 2010, 10:02:29
aha, ok, hvala..me je zanimalo, če je kdo ki klika čisto vse brikete na dan, ampak najbrž ne..

....Never Grow Up..


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #512 : 04 Februar 2010, 10:18:27
aha, ok, hvala..me je zanimalo, če je kdo ki klika čisto vse brikete na dan, ampak najbrž ne..
čisto vso hrano poklikat je izjemen časovni zalogaj in verjamem, da ga ni junaka,ki bi imel za to voljo, čas in domišlijo vse pasje življeneje.
Se pa lahko kaj takega hitro dogodi pri mladičku male pasme občasno kakšen dan (ali celo kakšno obdobje), ko več delamo na novih vajah in imamo za to obilo časa. In če se pač se- ni razloga za čudenje ali karkoli edino za čestitanje.
Sicer pa si lahko več kot čestita vsak , ki v teku celotnega psajega življenja uspe poklikat (skoraj) vsak dan vsaj eno pest  8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #513 : 04 Februar 2010, 10:46:02
Meni se še ni zgodilo, da bi celoten obrok sklikala-ampak polovico navadno res. pride pa kak dan ko nič ne klikamo, ker sem na terenu.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #514 : 04 Februar 2010, 11:14:43
Ja, pri tamali se en obrok hitro poklika, pri tavečjem pa nimam volje  :-[ Klikam pa večerjo, če čez dan nismo bili zadost aktivni

Sem pa par mescev nazaj klikala vse obroke, ker je bila Kali zelo neješč pes in se mi je zdelo, da v fazi razvoja vseeno rabi vsaj minimum (tud pri klikanju ni pojedla celega obroka). Po približno dveh tednih se ji je odprlo in je začela jest kot velik, js sem si pa oddahnila, ker sem mela končno mal več časa  ;D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #515 : 04 Februar 2010, 12:03:24
Tudi moja opažanja so,da če je pes naješč izjemno pomaga ,da dobi samo prisluženo hrano (beri naklikano). V določenem obdobju se njegov odnos do hrane drastično spremeni ( izjema le, če je vzrok neješčosti fizičneg izvora- bolezen )

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #516 : 04 Februar 2010, 12:35:58
Če bi moja imela za glavni obrok karkoli drugega kot brikete ali pa če bi imela brikete tako zelo rada, bi ji komot sklikala dnevno celoten obrok, tako bi pa kdaj obe še delali, pa nehava, da ne dobi preveč svinjarije s priboljški.



pimu

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #517 : 04 Februar 2010, 15:07:07
Mensezdi da psa lahko prekuris ce mu klikas, sploh ce pomislis kolk je to briketov okol 200-300 in tolk klikov je pomoje mal prevec za cel dan..mislim lahko da se mu pol hrana upre, razen ce je ful igre umes..sam ja no..

....Never Grow Up..


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #518 : 04 Februar 2010, 16:55:38
pimu, sem šla za foro preračunati teh 200-300 klikov...

trenutno imam pri microshaping tečaju napisan en odstavek o hitrosti klikanja in erorfree učenju. Poudarjeno je, da naj bi se delale čim krajše seanse... in sicer naj bi 1 seansa trajala ali 60s ali 25klikov, kar je pač hitreje.
In če potem pogledaš, da recimo v 1 minuti 25x klikneš, je to na koncu samo 12min intenzivnega dela (ali pa 30min, če klikneš 10x na minuto).

Je pa seveda tudi odvisno kaj delaš... celega obroka pri kakšnih statičnih vajah (npr odlaganje) v celem dnevu ne moreš poklikat, pri kakšni hitri vaji (premik prednje tace), ti pa briketov še zmanjka.


Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #519 : 04 Februar 2010, 17:01:51
Meni vcasih zmanjka briketov, ce res intenzivno klikam. Ne klikam pa lih najbolj redno, kaj sele vsak dan...

Se mi ne zdi, da skuris psa. Sej ne poklikas vseh 300 briketov naenkrat. Ce delas 3x po 10 minut al pa 2x po 15 pa ze porabis...

battito animale


pimu

  • *
    • Prispevkov: 129
    • Točke: 0
Odgovori #520 : 04 Februar 2010, 18:01:32
Ja s kratkimi seansami je vse drugače..sej midva delava skos kratke senase, samo nevem jaz sem pri mojemu opazila da nekaj ne stima tudi mu ni do futra tok, če je drugo bolj zanimivo in sedaj ful ampak res ful kratke delam čez cel dan razporejene..
No samo vprašam, ker me je zanimalo kako to gre pri vas, pa če se je že komu podobno kot meni zgodilo..

....Never Grow Up..


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #521 : 11 Maj 2010, 14:54:46
Mene pa nekaj zanima.. v čem je finta klikanja brez nagrade?

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #522 : 11 Maj 2010, 15:03:41
Mene pa nekaj zanima.. v čem je finta klikanja brez nagrade?

Jaz to razumem samo v primeru, ko uporabljaš dvojni klik..(torej en klik ja fajn, super delaš, še mal, za dvojnim pa sledi nagrada.. -recimo npr. to pri kakšnem polegu ali pa verigi, pri učenju novih zadev pa še vedno za vsakim klikom nagrada..)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #523 : 11 Maj 2010, 15:21:37
zelo pogosto vidiš ljudi, ki psom klikajo (taki, ki za dvojni klik še slišali niso) nagrado pa jim dajo vsake toliko ali pa na koncu enkrat. Če sploh. Trdijo, da je za psa nagrada že sam klik, podobno kot beseda priden. Kar se seveda ne sklada z nobeno kliker metodo. Tako kot imaš kliker trening lahko brez klikerja, imaš lahko tudi klikanje brez kliker treninga.


Jana*

  • *
    • Prispevkov: 2.334
    • Točke: 11
  • Tery & Brie
Odgovori #524 : 11 Maj 2010, 17:22:27
Predvsem me zanima, ker sem v sosednji temi gledala filmček, pri vaji poleg več zaporednih klikov pa samo na koncu nagrada (zgodnja faza učenja te vaje). Pa ker nisem tam hotela smetit z vprašanji, sem vprašala tukaj.

Sama uporabljam besede, npr. Ja, super, bravo.. s tem ga malo spodbudim, nagrada je pa random, ampak če/ko kliknem, le-ta vedno sledi. Dvojnega klika pa ne uporabljam, ker imam občutek, da bi samo zmedla psa, ki je se je že tako ali tako seznanil s klikerjem šele v odraslih letih  :) zato vmes kot potrditev, da je na pravi smeri, uporabljam glas. Sicer.. če pa to prevedemo v Lanabelinem smislu, je pa to tudi dvojni kliker sistem, ampak z enim klikom  :P

If an animal does something we call it instinct. If we do the same thing for the same reason we call it intelligence…

http://never-endingdreams.deviantart.com/


Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #525 : 11 Maj 2010, 23:25:27
zelo pogosto vidiš ljudi, ki psom klikajo (taki, ki za dvojni klik še slišali niso) nagrado pa jim dajo vsake toliko ali pa na koncu enkrat. Če sploh. Trdijo, da je za psa nagrada že sam klik, podobno kot beseda priden.

In kaj rata iz takih 'treningov'?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #526 : 12 Maj 2010, 10:25:56
isto kot iz treningov brez klikerja.


North

  • *
    • Prispevkov: 670
    • Točke: 0
Odgovori #527 : 12 Maj 2010, 14:24:54
isto kot iz treningov brez klikerja.
Misliš trening brez posladka. Ker če ti psu samo klikaš, ker kao to pomeni nagrado, neboš po mojih pojmih nič dosegel..



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #528 : 12 Maj 2010, 15:56:46
Saj hrana ni za vse pse nagrada. Nekaterim je to igra, skakanje, tunel, božanje, poskakovanje z lastnikom vred.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


North

  • *
    • Prispevkov: 670
    • Točke: 0
Odgovori #529 : 12 Maj 2010, 16:01:58
Saj hrana ni za vse pse nagrada. Nekaterim je to igra, skakanje, tunel, božanje, poskakovanje z lastnikom vred.
Ja no saj to sem mislila...
Samo dvomim, da je pa psu nagrada klik, kot si nekateri ljudje domišlajo ;



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #530 : 12 Maj 2010, 16:38:24
Dosegel boš isto, kot če psu govoriš ja ali priden brez kakšne dodatne nagrade, samo timing je malo boljši (če je). Vsekakor to ni "clicker training", pa če še tako proidno klikaš.


čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #531 : 16 Maj 2010, 22:10:03
Ima še kdo probleme s klikanjem v rokavicah? Meni se zatikajo in potem zadušijo klik. Tako da, za zimski čas iščem nek tak kliker, ki bo imel dvignjen gumb-podobno kot tale, ampak nočem i-clik, ampak nekaj glasnejšega, da lahko uporabim tudi na daljavo.


http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu

Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #533 : 16 Maj 2010, 22:31:23
Jap, tudi moj :)

battito animale


n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #534 : 16 Maj 2010, 22:52:41
Jap, starmark ima podoben zvok in glasnost kot klasični kliker. :)

Sem se pa ravno spomnila, ko je Čara omenila zadušen klik... Pred kratkim sem v knjigi Teaching with reinforcement od Kay Laurence prebrala idejo za dva različna klika z uporabo samo enega klikerja. Klasičen, kratek klik, se uporabi za vaje, kjer naj bi pes odreagiral in prišel po nagrado. Ta, zadušen, "podaljšan" klik pa za vaje, kjer naj bi pes ostal v položaju in bo hrana prišla do njega.
Osebno se mi ideja zdi super, tudi že delava na ta način in je tudi psu že jasno v čem je point različnega klika... edino jaz se moram še malo navadit, da ob določeni situaciji izberem ta pravo vrsto :)


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #535 : 17 Maj 2010, 08:39:20
Pred kratkim sem v knjigi Teaching with reinforcement od Kay Laurence prebrala idejo za dva različna klika z uporabo samo enega klikerja. Klasičen, kratek klik, se uporabi za vaje, kjer naj bi pes odreagiral in prišel po nagrado. Ta, zadušen, "podaljšan" klik pa za vaje, kjer naj bi pes ostal v položaju in bo hrana prišla do njega.
No, zelo zanimivo in vsak dan nekaj novega  :o

Ravno prejšnji teden sva s kolegico debatirali na temo pozicije nagrajevanja. Debata se je začela s tem, da naj bi pes, po kliku, premaknil iz položaja izvajanja vaje in tako pokazal, da je razumel da je vajo dobro opravil, razumel klik in bo nagrajen,... Moje mnenje pa je bilo, da mora pes itak razumeti klik (zato ga predno ga začneš sploh učit s klikerjem, itak naklikaš) in da pri določenih vajah ali na določeni stopnji vaje (npr. na začetku) zagovarjam nagrajevanje na poziciji, zaradi boljšega razumevanja,.... pri določenih pa mečeš, da psa resetiraš, ali pa nagrajuješ v položaju, iz katerega potem pes mora spet priti nazaj v ponovitev nekega željenega vedenja ki ga potem klikaš in spet nagradiš tako, da da se po nagradi spet mora vrniti v ponovitev .. (nekako po konceptu errorfree learning).

Veliko je odvisno tudi od same nagrade. Če nagrajuješ s klobaso oz. igro, bo pes itak moral iz pozicije, da se bo lahko igra.

No, kakorkoli, če vzamemo za primer samo vajo "prostor" imaš vajo, ko psa učiš samo vajo, potem trening, ko s psom vadiš hitro uleganje in pa vajo, ko vadiš odlaganje. Jaz bi na začetku, ko se uči vajo, nagrajevala v poziciji ko pes še leži in klikala takoj ko pride v položaj prostor, vaje hitrega uleganja pa z meti priboljška ali igranjem.. odlaganje (ali sedi ali prostor med hojo in pred odpoklicom - dokler vadiš samo to, brez odpoklica) pa spet na mestu, ko še leži. Vmesne potrditve, brez nagrade, na odlaganju bi delala z dvojnim klikom (oz. enojnim in bi vse končne potrditve z nagrado, delala z dvojnim klikom).

Sedaj pa nekako ne razumem več kje bi se lahko uporabil tale "podaljšan" klik, ker psi načeloma že iz same "sheme" (kot pri poleg - če se vodnik ustavi, se pes še vsede, če hodi, drži poleg s hojo ob nogi) dojamejo koncept določenega treninga, razen če je podaljšan klik spet ena izmed stvari, ki psu bolj natančno pove razliko. ???






n+n

  • *
    • Prispevkov: 662
    • Točke: 0
Odgovori #536 : 17 Maj 2010, 13:20:34
Na koncu potem itak spet ugotoviš, da je najbolj pomemben dober plan :)

jaz ta zadušen klik vidim pač kot dodatno pomoč pri razumevanju in razlikovanju.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #537 : 17 Maj 2010, 13:28:16
Ko postanejo stvari tako zakompliocirane,da rabiš 10 urni seminar po katerem razume razlago samo 30 % vodnikov, sumim, da je prezapleteno da bi bilo ekonomično (tudi za pse)  ::). Res je da ima večina psov višji IQ od svojih vodnikov, vendar se vprašam : ali je bolj zapleteno vedno tudi boljše?  :P
Izkušnje iz tehnike in znanosti kažejo, da temu ni tako  ;).
Genialne, učinkovite in uporabne stvari so preproste  :).
Vse ostalo je "črvina", ki služi zaslužkasrstvu in nabiranju sumljivih akademskih naslovov  :-X.
Tudi sam aimam rada vsaj nekaj teorije, ampak ne iz razloga,da zakompliciram nek preprost sistem do onemoglosti, pač pa sciljem,da ga čim bolj poenostavim  8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #538 : 17 Maj 2010, 13:50:35
Ma kaj vem.. mogoče sem jaz malo čudna, ampak izkazalo se je, da nimam nekega naravnega talenta za psa, mi je pa dejansko vse kompliciranje z vprašanji v teoriji, kar sem potem, ko sem enkrat končno dojela sistem zadaj, prenesla in bolj uspešno, kot če nečesa ne razumem, uporabila v praksi, prineslo ogromno napredka, pa čeprav v praksi še vedno ostajam popoln štor (ampak manjši, kot brez tega) :D .. in ker se mi poleg vsega prav nikamor ne mudi (to, kar je bil moj osnoven cilj, s psom normalno - jasno da po mojih kriterijih - sobivat sem že zdavnaj dosegla), bi ostala kar pri takemle experimentiranju, če ga bom seveda razumela  ;)

In Deteljica, pri dostih teh zadev, gre lahko da sploh za čisto iste stvari, ki jih ti že itak počneš po neki naravni poti, ostali, ki pa nismo taki naravni talenti, si moramo pa potem s posebnimi klikerji ipd. pomagat  ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #539 : 17 Maj 2010, 15:34:13
In Deteljica, pri dostih teh zadev, gre lahko da sploh za čisto iste stvari, ki jih ti že itak počneš po neki naravni poti, ostali, ki pa nismo taki naravni talenti, si moramo pa potem s posebnimi klikerji ipd. pomagat  ;)
Hm, naravni talent  :D :D ::)
Ko boste odkrili kakšen "kliker",ki vodi psa namesto vodnika, se vam bom pridružila  8)

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!