kliker

ninci · 291379

skogkatt

  • *
    • Prispevkov: 694
    • Točke: 0
  • MyMy&Neli&Miyu
Odgovori #540 : 17 Maj 2010, 16:36:49
Ko boste odkrili kakšen "kliker",ki vodi psa namesto vodnika, se vam bom pridružila  8)

a daljinec, hm  :D ;D


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #541 : 18 Maj 2010, 08:30:44
Vsi klikerji so taki, samo je treba prej kliker in psa sinhronizirat (psa naklikat)  :P  :D



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #542 : 18 Maj 2010, 13:35:52
Vsi klikerji so taki, samo je treba prej kliker in psa sinhronizirat (psa naklikat)  :P  :D
aa, niso  :P. Klikneš ob dejanju  8).
Jaz pa rabim en kliker, ki bi pravočano dajal pravilna povelja pred dejanjem  :D.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #543 : 18 Maj 2010, 14:24:06
Aja.. ja.. sem čisto sfalila koncept  :-[ :D



Rock_star

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #544 : 23 Junij 2010, 12:07:44
Živjo!

Pred 5 dnevi smo dobili 8 tednov staro labradorko z imenom Ajka. Zastavil sem si cilj, da jo učim s klikerjem. Prebral sem že veliko o postopku učenja.... No skratka pred tremi dnevi sva začela s klikanjem, najprej sem jo hotel "naklikat" a mi niti to ne uspe, saj Ajka sploh ni motivirana. Čeprav sem danes opazil, da ko dobi priboljšek( uporabljam brikete ) za naslednjega poliže kliker in čaka na klik in naslednji briket. A to se zgodi maksimalno dvakrat, potem pa zgubi interes. Včasih je sploh ne morem pripravit do tega da bi vsaj en klik sodelovala. Mislil sem, da bi probal namesto briketov, s sirom ali klobaso.

Prosil bi za kakšne uporabne nasvete.
Hvala, LP, Sašo



sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #545 : 23 Junij 2010, 12:10:15
Za začetek ji poklikaj par njenih obrokov. Klik-briket, klik-briket,...



pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #546 : 23 Junij 2010, 12:33:35
Če noče briketov lahko probaš kaj drugega, npr. surovo mleto meso (razne klobasice in sir niso ravno zdravi in naj jih bo čim manj). Lahko pa najprej poskrbiš za njeno požrešnost (ne vem če je iz sklede), pa potem začneš klikat.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Rock_star

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #547 : 23 Junij 2010, 12:46:59
sasha:
 saj ravno to je problem, ker ni skoncentrirana tako dolgo( največ dva klika potem gre vstran).

Če noče briketov lahko probaš kaj drugega, npr. surovo mleto meso (razne klobasice in sir niso ravno zdravi in naj jih bo čim manj). Lahko pa najprej poskrbiš za njeno požrešnost (ne vem če je iz sklede), pa potem začneš klikat.

Ja je iz sklede. A si mislila, da ji ne dam jest dlje časa, da bo lačna, pa potem probam?

Lp,Sašo



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #548 : 23 Junij 2010, 12:56:46
Sklikaj njen celoten obrok-skozi cel dan. Pa si siguren, da prav klikaš? Da vedno različna vedenja-dokler pes ne razume klika, ni fajn klikat eno vedenje, ker bo narobe razumel klik-ki bi naj bil označevalec vedenja v trenutku, ne pa vedno istega vedenja.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


pupa t.

  • *
    • Prispevkov: 872
    • Točke: 1
Odgovori #549 : 23 Junij 2010, 13:38:34
Jaz sem to rešila na tak način :):

Moja je bila na začetku zelo neješča (je pojedla samo par briketov čez cel dan), pa smo se šli kdo dalj vztraja. Sem pa uporabljala tisto 'finto', ko daš psu za jest, po 15min pa daš stran in ponudiš za naslednji obrok. Ko je pa jedla, ni pa pojedla vsega obroka, sem ji pa vsakič, ko je odmaknila pogled od hrane, skledo vzela in spet ponudila pri naslednjem obroku. Psica se je naučila, da ko dobi hrano, se jo poje in se ne ubada z vsem kar se dogaja okoli.

Ker pa ni hotla jest iz roke (oz. je hrano ven pljuvala, ko jo je dobila za nagrado, če so bili 'navadni' briketi) sem pa z njo delala na način Mie Skogster, ko navadiš psa, da hrana ni samoumevna, da si jo mora priborit. V zaprti pesti so briketi (to delaš z lačnim psom) in če je pes lačen, bo šel za vonjem hrane. Ko začne slediti roki, mu dovoliš, da se zagrebe za premikajočo se hrano. V bistvu mora pes malo bolj na grobo izsilit hrano iz tvoje roke. Po tej vaji, pa je psica za nagrado dobila obrok. V bistvu se gre za neko igro s hrano, da se pes nauči, da se mora zanjo potrudit. Potem ko pa imaš to narejeno moraš pa delati na lepem jemanju, kar je v bistvu nasprotno tej vaji, ampak ko ima pes že izdelano neko vrednost na hrani, naj ne bi bil problem.

Tudi ko je iz sklede, ji dajte manj, ampak mora vseeno ko vidi hrano res jest, če samo stran pogleda se skledo vzame. Nič šenkavanja za mizo, zdaj nekaj časa res samo brikete in jaz bi delala na 'čopkanju' hrane, kot je opisano zgoraj. Lahko tudi klikata najprej samo dvakrat in dobi obrok v skledi, potem trikrat in obrok v skledi,... Obrok v skledi lahko pomeni samo npr. deset briketov, ne celega obroka če ne bo zelo počasno napredovanje.

"Kdor malo razmišlja, se veliko moti."


Neyka

  • Novofundlanci so zakon!!
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 4.034
    • Točke: 26
  • Neon say: BU
Odgovori #550 : 23 Junij 2010, 14:50:40
Še nekaj na temo klikanja brez nagrade (izključno izkušnja)...

Večinoma za učenje novih stvari uporabljam kliker in sicer za učenje izključno dvojni klik (terej, ko nekaj naredi OK sledi dvojni klik in nagrada). Ko pa nekja ponavljam pa kombinacijo enojnega in dvojnega klika. Enojni klik za potrditev ja sej super delaš še malo pa bo konc - ampak izključno za vaje, ki sem jih povezovala skupaj, torej je klik označeval konec ene vaje in začetek druge in dvojnega na koncu, skupaj z nagrado. Vse lepo in prav, pes je lepo delal ampak ne s tako voljo, kot bi jo rada dosegla. Potem pa sem letos nekaj časa uporabljala samo besedne pohvale. JA za potrditev, ki ji je sledila hrana in priden, super itd in je bil učinek isti. Potem pa sem poskušala celotno poslušnost (alias bbh program) speljat samo z JA. Brez vmesnih potrditev ni šlo, zato sem ja uporabljala tudi, ko je pes hodil nekaj časa poleg (recimo tri korake JA, brez nagrade, pa spet nekaj korakov Ja brez nagrade pa obrat in JA pa sedi pa JA,....) in tako do konca konca vaje in šele nato nagrada. In se je pes začel obnašat bistveno drugače. Dela prav z ihto in komaj čaka, da sliši tisti JA in potem dela še bolje, še bolj z veseljem. Pri šestih letih je začel celo ponujati vedenja in lahko za marsikaj uporabljam tudi shaping, kar je bilo prej nemogoče, ker se je usedel in nekaj časa gledal mene nato pa začel gledat okrog. No in potem sem vse to prenesla na kliker. Opustila sem dvojni klik (pri utrjevanju vaj) in klikala enojno (brez nagrade) in tudi na koncu enojno plus nagrada. Učinek je ostal.  Dvojni klik pa še vedno uporabljam za učenje novih stvar (recimo obrat - pride do polovice in en klik in pričakuje, da mora še nekaj narest in ko pride do končne vaje, takšne, kot bi jaz rada da izgleda še dvojni klik in nagrda).

Dobro teorija, ki podere večino o klikerju napisanih stvari, ampak deluje in to odlično. Če se bodo kdaj pokazali nezaželjeni stranski učinki, se lahko pa še vedno vrnem.

telo medveda omiljeno gibčnostjo tjulnja; vesele in iskrive oči delfina ter srce, ki je bilo tako mehko, tako zvesto in tako polno ljubezni, kot je bilo lahko le srce novofundlandca!

http://myneon.webs.com
http://neyka-neon.moj-album.com


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #551 : 23 Junij 2010, 15:04:58
Sašo, kaj pa ji klikaš? Jaz bi na tvoje mestu vrgla briket na tla, ko ga poje, se bo verjetno vrnila k tebi in te pogledala, klikneš (za to da označiš željeno vedenje, ki je pozornost nate s pogledom) in nagradiš tako da vržeš briket spet na tla.. ko poje in se spet vrne k tebi, te pogleda, spet klikneš, spet briket,... med klikom in nagrado ne sme biti veliko časa, ker sicer ne bo povezala. Na začetku, kar se mene tiče, lahko nekaj časa klikaš samo eno vedenje - npr. 10x klik in nagrada samo za pogled (pozornost), potem začneš klikat npr. za vsedanje.. ko te bo pogledala, ji ne klikneš, ampak počakaš in zelo verjetno se bo vsedla ali naredila kaj drugega, kar ti je všeč in ko to naredi, klikneš in nagradiš.. potem ponavljaš to... tako bo prej ali slej povezala klik in nagrado. Pa ne na začetku preveč od nje pričakovat. Psica je stara komaj 9 tednov, ne pričakovat stvari, kot da bi od 1-letnega otroka pričakoval da zna seštevati in odštevat,..! Če ne želiš kasneje imeti težav s priboljški, bi jaz kar vztrajala že od začetka na briketih, poskusiš pa seveda lahko tudi z igro ipd.



Rock_star

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #552 : 23 Junij 2010, 15:26:04
Živjo!

Danes sem ubral drugačno taktiko in vzel namočene brikete ( prej sem jih razrezal na majhne koščke) in glej ga zlomka poklikala sva skoraj cel obrok. Na koncu sem ji ponudil v skledi še preostanek briketov, a je bila očitno sita, tako da sem jih prihranil za drug obrok.
Danes sem samo klik-nagrada, zmes sem malo hodil po sobi, da nisva bila preveč statična. Proti koncu je že sedela pred mano in čakala briket(brez da bi to zahteval od nje). Če pa sem vzel malo več sekund med dvema klikoma, me je pa začela gledat, češ a boš kliknil!!!

Upam, da sva zdaj napravila tisti prvi korak. Kako dolgo bi pa naj samo klik-nagrada, brez da bi iskal oz zahteval vedenje?

P.S.: Hvala za obširne odgovore.

LP,Sašo



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #553 : 23 Junij 2010, 15:59:02
Dokler ne ugotovi, da kliku sedi hrana oz. nagrada. Pa jaz ji ne bi klikala sedenja oz. bi ji vsakič drugo vedenje, ker bi si želela psa, ki ponuj različna vedenja. Meni namreč ni všeč če imam psa narejenega na "sedi" in ti potem vedno sedi, predno hočeš kaj delat, kar je naugodno za rikvrc hojo etc...čim bolj raznolike stvari ji klikaj (naenkrat)....šele ko boš želel neko vedenje oblikovat, poimenovat začni kikat selektivno korake v želeni smeri. Pa še to ti svetujem, da začneš z dinmičnimi stvarmi (obrati, tačkanje, dotik s smrčkom, hoja nazaj, postavlanje tac na predmet, v posodo...) potem pa sedi, prostor.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


Rock_star

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #554 : 23 Junij 2010, 19:23:34
Zanimivo, zakaj pa prej dinamične, pred statičnimi vajami?



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #555 : 23 Junij 2010, 20:07:06
Ker so bolj zanimive, aktivne in pridobiš psa, ki ne bo sedel pred tabo kot kip-ampak bo inovativen, se vrtel, skakal...Odvisno kaj hočeš od psa.

Jaz si želim čimbolj aktivnega, inovativnega, da ponuja več vedenj, da dobesedno ponori od veselja, ko vidi kliker in se suče, dela priklone, skače...Ni mi pa všeč če se vsede pred mene, ko vidi priboljške ali kliker, ker tako težje naučim nova vedenje, ker pri trikih, vajah poslušnosti najraje uporabljam čisti shaping.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #556 : 23 Junij 2010, 20:22:16
 8)


p.s. Pa ne leti na čist zadnje komentarje.


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Rock_star

  • *
    • Prispevkov: 29
    • Točke: 0
Odgovori #557 : 23 Junij 2010, 21:34:06
Super, hvala za obširen odgovor čara.



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #558 : 23 Junij 2010, 21:51:19
Aja to je samo moje videnje...Pač vsakdo si naj zriht psa kakor mu paše. Delaš pa na tak način, da je najboljši za psa.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #559 : 28 Junij 2010, 13:59:24
Hmm.. sicer res drži, naj si psa zrihta vsak "kot mu paše", ampak bi vseeno želela tole predebatirat.
Čara, ti praviš, da klikaš konstantno premikanje, zato, da kasneje nimaš težav pri shapingu, ampak po mojem mišljenju to dvoje ni povezano.

Kar se mene tiče je pozornost na vodnika v povezavi z "default" oz. osnovnim položajem (lahko je sedi, lahko je stoja pred vodnikom ali kaj podobnega, statičnega) osnova za delo, iz tega pa potem izhaja vsa nadaljnja akcija, ampak šele na nek vodnikov namig naj pes začne s ponujanjem vedenj, v kombinaciji s pripravljenim okoljem, v katerem bo naredil čimmanj napak in čimveč potez v pravo smer.

Moje mnenje je, da mora biti pes pred začetkom izvajanja neke nove vaje zbran in umirjen, ne pa da hektično ponuja en kup enih vedenj v upanju, da bo zadel pravo.

Še nekaj je. V kolikor psa na začetku klikaš vsakič za drugačno vedenje, ti zna pes kasneje, ko boš želela vadit ponavljanje istega vedenja, ponudit vedno drugo vedenje kar pomeni, da dejansko ne prideš sploh do možnosti, da bi mu 2x zaporedoma kliknila in utrdila isto vedenje.

No, vsekakor se lahko motim, očitno tudi tebi deluje ta varianta, meni je pa moja varianta delovala, ampak meni pri tvoji teoretično nekaj zadev (med drugim tudi teh navedenih) ne gre skupaj.  ;)



agility loving girl

  • *
    • Prispevkov: 1.442
    • Točke: 0
  • Jaz in Iris :)
Odgovori #560 : 28 Junij 2010, 14:37:38
Je spet odvisno za kaj psa rabiš in kaj je tebi všeč. Pri določenih disciplinah potrebuješ natančne premike točno določenega dela telesa in ne take, kjer je premik tega dela telesa viden, a je zraven vključeno še npr. tacanje drugih tačk oz. premiki, ki niso tako kričeče vidni, še vedno pa so prisotni. Spet pri drugih disciplinah želiš imeti čimveč gibanja in ne statike; mogoče ti je celo bolj všeč, da pes ni umirjen in zbran, ampak malo odtrgan pa da še vedno dela tisto, kar želiš.

Včasih je meni pretirana natančnost odveč in raje gledam pse, ki so hkrati zraven željenega pripravljeni narediti še 10 drugih stvari, nasprotno lahko to rata pretirano in postane pes pod velikim stresom, takrat mi to ni več všeč. Vsak ima svoje meje. Dvomim, da bi pri agilityju kdo želel umirjenega psa in dvomim, da bi kdo pri CFju želel razburjenega. Pač, odločiš se za nekaj, kar ti je prioriteta, razumem tako čaro kot tebe.
Seveda je pa res, da se veliko več (ok, spet odvisno na kakšna končna vedenja ciljaš) doseže z umirjenim in zbranim psom (to ne pomeni, da tak pes ni živahen, samo pač takrat ko se dela, da ni prerazburjen), kot pa psom, ki bi bil rad hkrati na 10ih različnih koncih.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #561 : 28 Junij 2010, 15:14:14
Se strinjam in tudi meni je sicer zanimiv "odtrgan" pes, vsaj moji se od srca nasmejim, dokler s telečjimi in štorastimi poskusi ob mojem nepravilnem vodenju ruši vse pred in za sabo in dokler tega ne dopuščam predolgo in zaradi tega ne postane ihtava in pade v prevelik stres.

Je pa dejstvo, da pes, ki ni zbran dela napake in zakaj bi si nekdo želel predvsem psa, ki se ne zna kontrolirat.. in kot si že napisala, nerazburjen pes še ne pomeni neživahnega ali počasnega psa, torej je tudi za agility primeren "umirjen" (pa to ni najboljša beseda, ker si ljudje pod njo predstavljajo neko lenobo) pes.

Pes na agilitiju, ki mu je žur samo tek in se ne zna kontrolirat,.., itak ne bo delal kot bi moral.. bo pa v primeru da bo ušpičil kakšno srčkano neumnost mogoče res bolj zanimiv publiki kot tisti, ki bo odtekel najhitreje, z najmanj napakami in največ samokontrole.. torej tisti del, ki ga pes pravilno izvede pod "komando" ali kot naučen del, sigurno je izveden z določeno stopnjo samokontrole, tisti del, ki pa ni (tako) kontroliran, je pa ali poln napak, ali pa čista sreča  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #562 : 29 Junij 2010, 13:16:13
No, jaz pa prav hočem, da mi pes ponuja najrazličnejša vedenja. Da ne sedi in čaka, ali pa gleda na namige, ker to potem ni shaping ampak pol luring in to mi ni všeč. Saj kamot izoblikuješ potem neko vedenje-kdo pravi da moraš iz prve zaporedoma kliknit-slej ko prej pes poveže neko vedenje s klikom.  ;)

Ker mi gre na živce, če je pes "narejen na sedi" in se takoj vsede-ko recimo hodiš proti njemu, ali stopiš nasproti njega, poleg...Všeč mi je živahno in noro, kaotično... Taka sem tudi jaz. Sistematika in mirnost mi nikoli ni šla dobro od rok :)

Kdo pravi, da naspidiran pes ne more dobro laufat agilitya-samo poglej La, Bu, Bi in Sio in seveda Kišo in Polono. Mora biti pa pes dobro natreniran in vodnik pravilno vodit psa s telesno govorico, pravočasnimi navodili, da nista disk.

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


EnNa

  • *
    • Prispevkov: 421
    • Točke: 0
Odgovori #563 : 29 Junij 2010, 14:00:15
Mogoče samo pripomba. Naspidiran pes (pri agilityu) ne pomeni nujno tudi nekontroliran...

Bolj kot spoznavam ljudi, bolj ljubim pse (CHAMFORT)
"Šele, ko boste posekali zadnje drevo, zastrupili zadnjo reko, ulovili zadnjo ribo, šele takrat boste spoznali, da denarja ne morete jesti...
http://www.youtube.com/user/vabavaimu


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #564 : 29 Junij 2010, 14:31:30
Čara, psa se da čisto lepo premaknit iz osnovnega položaja da dela premike proti točki ki jo želiš doseč, brez kakršnegakoli luringa in še vedno na shaping brez tega, da ga že od začetka klikaš na način kot si ga opisala. Imaš več variant, eno je premik psa iz osnovnega položaja s freebijem in potem klikaš za freebijem približek poziciji, nagrajuješ pa tako, da se pes ob vračanju skoraj obvezno postavlja v nek položaj, približen tistemu ki ga želiš doseči.. potem samo nadgrajuješ.. drugo je ustvarjanje takega okolja.. npr. se pomakneš proti psu, pes se premakne nazaj, stran od tebe (za npr. hojo nazaj),...

Glede naspidiranosti pa.. hja.. odvisno kako si nekdo razlaga ta izraz, ampak saj o tem sem pisala, da pes lahko izgleda naspidiran (hiter in uživa), a je hkrati pod zadostno samokontrolo, da ti ne bo zgrešil cone,.... Pes, ki je samo naspidiran.. no, takega psa se pa bolj težko kaj nauči.

Ma saj mislim da se v bistvu pogovarjamo isto (ok, razen začetne tehnike kako psa naklikat  :D), samo ne razumemo se mogoče  ;)



čara

  • *
    • Prispevkov: 8.251
    • Točke: 7
  • Obožujem pse!
Odgovori #565 : 29 Junij 2010, 14:42:32
Mogoče samo pripomba. Naspidiran pes (pri agilityu) ne pomeni nujno tudi nekontroliran...

Res je. To sem tudi hotla povedat s svojim postom. Da navkljub naspidiranosti, ponujanju najrazličnejših vedenj pri kliker treningu, to ne pomni nekontroliranega psa.

Kaj je freebi?

http://tecem26.blogspot.com/
Le vkup uboga gmajna!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #566 : 29 Junij 2010, 14:47:28
Freebi je zastonj "nagrada" oz. priboljšek ki ga daš kar tako in ni nagrada. ;)

Tule je en primer dajanja nagrade v tak položaj, da se pes vrne proti osnovnem, ali pa recimo temu, bolj naravnem (in se strinjam da ni to eno in isto) položaju iz položaja ko pobira nagrado in na tej poti izvede željeno vedenje http://www.youtube.com/watch?v=FYEeCP9080s



SKY

  • *
    • Prispevkov: 2.404
    • Točke: 4
Odgovori #567 : 29 Junij 2010, 17:09:40
Ampak ste pa vsi na ta shaping navalili ...  ::)

Kar se mene tiče čist preveč povzdignjena metoda.

Mogoče, če furaš trikci sceno je to še smiselno, zame, ki pa delam s psom neko resno delo je pa najpomembneje, da pes na koncu nekaj zna. Metoda ni pomembna, pomembna je končna izvedba. In dejansko za stvari, ki jih rabi moj pes znat, ni šans, da imam čas delat na shaping.

Pa ne boste verjeli...imam dobrega psa, ki je zraven še naspidiran k norc!  ;)


Lp Z.

IF IT`S NOT A BORDER COLLIE, IT`S JUST A DOG!


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #568 : 29 Junij 2010, 17:43:32
Čisto osebne opazke o shapingu:
- blazno mi je všeč, ker dovoljuje psu kontrolirano ustvarjalnost
- zame najtežja metoda za uporabo pri učenju kompleksnejših vaj
- mnogokrat se mi zdi pretežka pot do cilja, a le zato, ker sama nimam dovoljšnje kreativnosti kako razdelati vajo (sama sebi sem največja zavora za pogostejšo uporabo shapinga, upam pa, da bom sčasoma to premagala, ker se zelo trudim v tej smeri)
- prednosti metode lahko vzljubiš šele, ko imaš od malega na ta način delanega psa
- ustvarja daleč najbolj zanesljiva vedenja, kar sem jih kdajkoli naučila
- vedenja v pravilni obiki ostanejo psu tudi, če jih le poredko povadim

Zaradi vsega zgoraj nanizanega mi je metoda super, ker je blazen izziv zame, psa pa ta način dela naravnost obožujeta. Največja omejitev za uporabo shapinga pa smo ponavadi mi sami.


Kaili

  • *
    • Prispevkov: 257
    • Točke: 0
Odgovori #569 : 29 Junij 2010, 19:55:54
Ampak ste pa vsi na ta shaping navalili ...  ::)
Kar se mene tiče čist preveč povzdignjena metoda.
Mogoče, če furaš trikci sceno je to še smiselno, zame, ki pa delam s psom neko resno delo je pa najpomembneje, da pes na koncu nekaj zna. Metoda ni pomembna, pomembna je končna izvedba. In dejansko za stvari, ki jih rabi moj pes znat, ni šans, da imam čas delat na shaping.

Fora shapinga je da je pes aktivno udeležen v delo. In kle je možno lepo potegnit paralelo z ljudmi; eni se rajši v stvar poglobimo in tudi na ta račun porabimo malo več časa, spet drugi se morajo nekaj napiflat. :) S tem, da je kar pravilo, da si bolje zapomniš tisto do česar si sam prišel in te stvari tudi rajši počneš, ker so ti pač popolnoma jasne. Zato taki radi rešujemo sudoku ipd. Pač so tudi psi različni... Če vseeno z veseljem dela pol super:) Ampak je malo mimo eno metodo označevat s ponižujočim tonom in jo parirat samo s trikci (ali reševanjem križank, če že omenjam ljudi 8)), samo zato ker se tega ne poslužuješ...