Vaja "naprej"

TibiQ · 8742

TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
: 20 Julij 2009, 10:37:14
Mi se vajo naprej učimo tako, da najprej s psom odneseš zaprto posodo s hrano ali igračo na določeno mesto, po možnosti označeno (npr. s stožcem).. mu pokažeš kaj je npr. v zaprti posodi, potem se s psom oddaljiš na neko razdaljo in ustaviš, nato pa skupaj z njim narediš nekaj korakov, ali stečeš proti mestu (če je to sploh potrebno - odvisno od psa), kjer si pustil "nagrado" in psu zraven pokažeš z roko kam in dodaš povelje "naprej". Potem počasi nadgrajuješ z dodajanjem povelja "prostor", ko pes prispe na to mesto in s tem, da ga puščaš v povelju "sedi" stran od točke, kamor sam neseš "nagrado" in ga iz povelja sedi daješ v povelje "poleg", narediš nekaj korakov in povelje "naprej",... do točke..

Pri nama z Jazz načeloma vse to deluje ok, tudi če puščeno nagrado zamenjam s čim drugim (palčka, fleksi,..) opažam pa nekaj drugega. Psica, ne razume povelja "naprej", če jaz pred tem ne naredim rituala s tem, da jo pustim na čakanju, se odmaknem do "točke", dam nekaj "kakor" na tla in pridem nazaj do nje. Se pravi če jo želim kar tako, iz "ljubega miru", poslati naprej, me samo butasto gleda.

Ne vem.. ali bi morali še naprej utrjevati vajo kot sva jo dosedaj, ker pač še ni dojela da povelje "naprej" pomeni da mora naprej, oz. ji pač še ni prišlo v avtomatizem (reakcija da teče naprej ko zasliši povelje) ali, glede na to, da približno vem po kakšnih principih ona deluje in utrjevanje verjetno ne bo pomagalo, ker ona dojema kot vajo vse skupaj v kompletu (to, da grem jaz naprej, se sklonim, grem nazaj proti njej in jo potem pošljem naprej), obstaja kakšen drug način za učenje te vaje?




zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #1 : 20 Julij 2009, 11:27:06
Kaj pa, če stvari za vajo naprej pripraviš preden greš z njo delat, tako da je ne puščaš na sedi? Pa začneš od začetka - z zelo kratke razdalje, potem pa počasi razdaljo povečuješ.
Prostor bi jaz dodala šele čisto na koncu, ko je sicer že izdelana, pa še to ne vsakič. Nekateri psi začenjo pričakovati povelje prostor in zato tečejo počasneje ali se vmes ustavljajo.

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 20 Julij 2009, 12:17:09
Misliš v smislu, da pripravim nagrado prej, ne da bi ona videla, potem pa skupaj z njo tečem do nagrade? Bi poskusila, samo se bojim, da bi v tem primeru ona spet povezala to kombinacijo, da pač tečeva skupaj in ne bi hotela sama teči. :-\

Sam prostor sicer ni problematičen in tudi vaja kot taka, deluje zelo vredu (ni še izpiljena, ampak na splošno je občutek da delava odlično), psica teče na polno to "tarče" in ko se jo dotakne s smrčkom dam jaz povelje "prostor" in gre v prostor.

Trenutno se nekaj hecava ob igri z žogico. Jaz se naredim kot da sem jo vrgla, ona se zažene in v istem momentu se jaz "zaderem" "naprej".. potem ko že teče in se začenja ustavljat in ponavadi pogleda proti meni, pa dam povelje "prostor", za kar je potem nagrajena z žogico. Ampak ta sistem mi ne daje občutka da bi delala prav.



doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 20 Julij 2009, 12:29:23
Kaj pa če bi delala na tarčo in bi dobila nagrado šele ko bi se zadeve dotaknila?  Zdaj v bistvu lavfa pojest hrano...Tam jo boš pa dejansko nagradila, ko bo tekla do tja.
Prostor delaj posebej. Nevem kolko ga ima rada,ampak jst sm vidla, da moja takoj, ko ji malo ni jasno kaj more naredit se da v prostor in potem gleda če je OK... Delaj prostor na sprehodu, med vajami na treningu itd., vajo naprej pa potrjuj samo za dotik predmeta.

To delaš za RO ali reševanje?



Nika

  • *
    • Prispevkov: 2.826
    • Točke: 4
  • Buda
Odgovori #4 : 20 Julij 2009, 12:29:59
Prej pripraviš, psica pa itak vidi stožec in leti do njega. Ni treba teb zraven laufat  ;D Razdaljo sčasoma povečuješ, ko ji je pa jasno da mora naprej letet, pa stožec umakneš. Tak princip pomoje najbolj deluje. Glede zadnjega se pa tudi meni zdi, da ne bi užgalo na pravilen način. Ukaz prostor bi ji morala dat medtem ko šprinta, ne ko se začne že ustavljat in gledat nazaj..

Z Budo sva to že opustila  :-[ Ni šans, da bi on čist za brezveze stran od mene letel, če ne vidi tarče.. Imava pa zdaj par palic postavljenih na velikem travniku, pa ga pošiljam okrog njih  :D



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 20 Julij 2009, 12:36:18
Ja Doro, bom poskusila s pravilnim tarčenjem (ker to kar sem počela sedaj ni bilo pravilno tarčenje).. mogoče bo šlo, čeprav me tu malo skrbi da bo kot pravi Nika, da Buda če ne vidi tarče, potem pač ne gre. No, bomo poskusili.

Namen je bil da se dela za klasiko (IPO ipd.), čeprav glede na to, da imam odpor do izpitov ipd. delava pač samo zato, da nama ni dolgčas.  ;)



doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #6 : 20 Julij 2009, 12:42:48
Imaš še eno varjanto tarče (nekaj takega uporabljam jaz) in sicer, da psa naklikaš, da gre okoli tarče. Jaz sem začela z storžcem: gre okoli,klik,žogica...Kasneje sem delala da gre okoli-prostor-klik-žogica (ker sem imela težave, da ko je pritekla do stožca, ga je rada še 2x vrgla v zrak  ::) )
Kot sem ti napisala zgoraj pa pazi s tem prostorom.
Menjuj predmete. Menjuj smer izvajanje vaje. Predvsem pa pazi, da daš tarčo vedno na konec poligona, travnika, pred ograjo itd. Tako boš lažje psa naučila, da je tarča nekje na koncu in mora tečt do konca.
Poiskusi imet nek ritual. Jaz imam za vajo naprej to, da ji pokažem z roko in počakam, da pogleda naprej - potem štartava. Tako ve kaj jo čaka, ne pa da jo sredi vaje poleg kr naenkrat nekam pošljem  :).



doro

  • *
    • Prispevkov: 481
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 20 Julij 2009, 12:45:38
Namen je bil da se dela za klasiko (IPO ipd.), čeprav glede na to, da imam odpor do izpitov ipd. delava pač samo zato, da nama ni dolgčas.  ;)

Sej ko delaš vaje zaradi lastnega veselja ponavadi največ dosežeš. Če učiš ker pes mora znat vajo in imaš ti odpor je polomija. Potem bosta tolko znala, da boš z veseljem šla vsaj na kak izpit  ;D ;).



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #8 : 20 Julij 2009, 12:46:08
Ja Doro, bom poskusila s pravilnim tarčenjem (ker to kar sem počela sedaj ni bilo pravilno tarčenje).. mogoče bo šlo, čeprav me tu malo skrbi da bo kot pravi Nika, da Buda če ne vidi tarče, potem pač ne gre. No, bomo poskusili.

Vmesna faza (ki ni nujna): tarčo daješ vedno bolj daleč, tako daleč,da je komaj vidi do nevidna na začetku pošiljanja.
potem pa odmakneš tarčo in kilkaš, ko teče naravnost naprej (in gleda naravnost naprej in ne zmanjšuje tempa).
nagrado vržeš ali pa pride ponjo iz roke

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 20 Julij 2009, 13:57:14
Se pravi dokler je tarča komaj vidna, vseeno počakam da pride do tarče in takrat nagrajujem, ko pa tarčo odmaknem, pa nagrajujem postopoma - najprej že samo tek nekaj korakov v smeri in nagradim in potem podaljšujem razdaljo oz. korake in nagrajujem?

No, saj do tega je še daleč, če bova sedaj šele začeli delat na tarčo, ampak je dobro vnaprej vedet.

Hvala!!!  :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #10 : 20 Julij 2009, 14:41:13
Jaz pa ne vem zakaj bi psu v naprej nekaj kazal. Delal bo tako, kot bo navajen. Zame je to samo še ena od vaj v gibanju. A kažeš tudi pri prostoru da bo prostor ali pri sedi? To je ista pašta.  ;)

Jaz sem prehod naredila z manjšanjem tarče in nikoli razen na izpitu ali tekmi dala psa v prostor. Obvlada ga pa itak vedno in povsod in z njim nimam problemov. In ko pes enkrat razume, da je vaja naprej šprint v ravni črti bo to naredil pri tarči ali brez tarče. Sej v končni fazi, če se malo okrog pogleda... Zelo veliko je psov, ki znajo vajo naprej pa jih niso posebej učili in še manj poimenovali. Samo žogico so vrgli brez predhodnega zafrkavanja psa v smisli vržem ali ne vržem... Samo roko dvignejo in pes že teče kot ubrisan v smeri kamor  je vodnik nazadnje gledal.  :P
Sigurno ste jih že vsi kdaj videli na sprehodu ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 20 Julij 2009, 15:00:51
Andreja, s prvo vrstico (v celoti) sploh ne vem kaj si želela povedat.

Pustimo "prostor" pri miru, ker dejansko me je zanimalo kako psa spravit na povelje "naprej" da bo tekel naprej v ravni črti. Ti praviš da si delala na tarčo. To smo dosedaj že ugotovili, da je pametno vadit na ta način. To razumem. Upam le, da bo prehod na "brez tarče" tekel dovolj gladko, kar kolikor poznam mojo psico ni najbolj zanesljivo.

Tega z žogico ne razumem kaj si hotela povedat. Z mojo psico se dnevno žogava, ona teče po žogico, mi jo nosi nazaj. Če bom jaz dvignila prazno roko, ji ne bo nič jasno, če bom dvignila roko z žogico, bo razumela da jo bom vrgla in se pognala naprej, ampak ko bo videla da žoga ne leti nikjer po zraku, se bo začela ustavljat in gledat okrog in nazaj proti meni, kje je žoga. Ne meni, ne moji psici metanje žogice in letanje za žogico ni isto kot vaja naprej.  :-\



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12 : 20 Julij 2009, 15:23:14
Ne razumeš, ker ni namenjen tebi in si mogoče površno prebrala, ko je doro o tem pisala.

Če narediš prehod in nagrado vedno pustiš na koncu ne bo problemov. Če greš prehitro pes ne bo razumel. Ni kompliciranja.

To z žogico spet nisem mislila nate in govorila o teh primerih, ki jih ni malo. Torej ti ne vržeš takoj ko dvigneš roko in vedno v isto smer in imaš pač tak odziv. Sej jaz tudi tega ne delam. To je bil samo en primer (en del vaje, ampak ne celota ). Če nobenega ne poznaš, ki se tako igra s svojim psom pa nič  :) 
Ne da se mi pa razlagat teorije za tem... Sej je povsod ista pašta dovolj ponovitev vaj, počasen prehod z dovolj ponovitvami in ni problema. Dokler pa pes ne odraste tako fizično kot predvsem psihično ne bo delal tako kot si morda predstavljamo pa še pol je vprašanje (no sej o tem smo se že pogovarjali ;) ). Koliko različnih zadev se psi na tak način naučijo pa sploh ne opazimo kdaj, ko bi pa hoteli kaj navadit pa tega ne znamo uporabit. Prehitro se posplošuje in misli, da pes itak razume...

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


zoe

  • Moderator
  • *****
    • Prispevkov: 6.645
    • Točke: 25
Odgovori #13 : 20 Julij 2009, 15:59:13
Se strinjam z Andrejo in predhodnicami, dodajam pa še to, da je vaja naprej ponavadi tista vaja, ki jo učimo najdlje. Treba je vadit redno in brez prehitevanja.

Kar je Andreja omenila z zamahom roke pa sem osebno videla na malo drugačen način, ampak fora je ista. Avstralka Tana v momentu ko sliši "tički, tički" v polnem šprintu piči naravnost naprej, ker je navajena, da takrat nekje naprej sreča ptiče, ki jih potem lahko prežene. Če to dostkrat ponoviš takrat, ko je nagrada (ptiči) bo pes tekel tudi, ko jih ne bo, ker jih bo pričakoval. Ponavadi to z večjim veseljem delajo psi, ki tudi sicer radi tečejo.

Vsako metodo učenja je treba prilagodit psu, ker ne ustreza vsem enako. Tudi hitrost učenja in težavnostnih stopenj je treba prilagodit psu. Če se je en pes naučil popolno vajo naprej v enem mesecu, ni rečeno da jo bo v enem mesecu znal tudi moj.

Probaj na treningih delati geste za posamezne vaje tako kot na izpitu, s tem da seveda na treningih nagrajuješ in fajn je, da pri vaji naprej ne delaš prostora, da pri vajah v gibanju ne odpoklicuješ itd itd. S tem hočem rečt, da če na treningih delaš prostor v gibanju tako, da dodaš še gesto, na izpitu od psa ne moreš pričakovati, da se bo ulegel samo na besedo. Če delaš vajo naprej tako, da daš psa na sedi in vse prištimaš, ne moreš pričakovati od njega, da bo znal samo na besedo in podobno.

Skratka psu lahko z nekaterimi dejanji ali gestami vaje poenostavimo in z nepotrebnimi dejanji zelo zakompliciramo.

lp

"Get over your hill and see what you find there, with grace in your heart and flowers in your hair"


Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #14 : 20 Julij 2009, 18:54:03
Vajo naprej sem pri psu zaradi lastne napake - preveč pritiska na psa za hitro uleganje - gradila dvakrat tako, da je drugič vajo konceptno razumel popolnoma drugače.

Prvič sem jo gradila s tekom na predmet (žogo, igračo), na koncu tako, da se ni videla, v drugo pa na tarčo t dotikom tarče in vračanjem nazaj po nagrado. Če delaš obe vaji počasi, strukturirano in tako, da ne premikaš cilja ampak se ti odmikaš od njega, potem pa vedenje generaliziraš na več različnih vadiščih, moraš rezultat imeti kar hitro. Jaz sem drugo vajo iz nule do izdelka za na tekmo naredila v treh mesecih.


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #15 : 21 Julij 2009, 08:53:12
Ttek naprej ni težko naučit. U bistvu je precej vseeno če tarčo odmikaš ali sebe odmikaš od tarče,ali pes teče do tače ali okoli tarče , kje nagrajuješ itd. Res vseeno.
Kot pri vseh vajah je BISTVENO kaj nagrajuješ- timing. In pravočasen dvig kriterija.

Glede vprašanja nekje zgoraj ali po nekaj korakih teka naprej nagardiš oz potrdiš. Ne jmelješ oddaljenost za kriteri,ki ga zvišuješ , vsaj jaz nisem nikoli šla to pot, ker bi se vleklo kot kurja čreva in ni potrebe, če si razdaljo že naredil na tarčo. Potrdiš kolikor najbolj daleč moreš. Ampak pri tem paziš, da ne potrjuješ, ko pes pogeduje nazaj oz ko mu tempo pada- ker v tem primeru ga učiš, da je prav bremzanje. Če pes zastane ,pogleda nazanj, ponoviš povelje, kažeš naprej in tečeš tudi sam  v smeri navideznega cilja in potrdiš prvi poskus gledanja naprej in teka naravnost- v tem primeru je to edini kriterij. Ampak to občasno, ker če veliko tako delaš pes potem tako razume vajo: tečeš , zastaneš, ponovo tečeš dobiš nagrado (kar ni naš cilj). Občasno pa se obnese to narest, ker psu razjasni zadevo.

Včina ljudi zamoči vajo na točki, ko morajo psa polegat. Ali polegajo psa na disciplino, ali pa ga polegajo, ko tek ni optimalen.Uleganje mora bit pozitivna vaja. Nadomesti potrditveno povelje za tek naprej- se pravi , nikoli ne poležemo psa, če zavira ali pogleduje nazaj ali zavija kamorkoli. Po uleganju sledi nagrada- vseeno kje in kako, nagrada pač.
Uleganje na disciplino ali presenečenje se večini ne obnese. Skoraj vsak pes rabi vse življenje variranje treninga- cilj, prazen tek, občasno uleganje. Razmerje je indivividualno in različno.

Drug način učenja vaje naprej,ki se obnese  pri nekaterih psih je, da pes na povelje naprej vleče vodnika naprej na vrvici- vedno do iste točke (konec vadišča, kjer se na povelje uleže in dobi nagrado) . Potrjuješ vlečenje. Meni sicer ta tip dela ne leži, sem pa že videla psa,ki mu drugih sistemih ni bilo nič jasno s tem tipom dela pa je dojel. Mislim, da japonec Haruda M. tudi vedno tako uči in je imel na z vsemi svojimi psi na vseh svetovnih polne točke za vajo naprej.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 21 Julij 2009, 08:53:41
Ne razumeš, ker ni namenjen tebi in si mogoče površno prebrala, ko je doro o tem pisala.
Ja, midve imava malo težave z razumevanjem  :D .. ampak tudi če je odgovor Doro, ne razumem.  ??? ;D

Torej ti ne vržeš takoj ko dvigneš roko in vedno v isto smer in imaš pač tak odziv. Sej jaz tudi tega ne delam. To je bil samo en primer (en del vaje, ampak ne celota ). Če nobenega ne poznaš, ki se tako igra s svojim psom pa nič  :) 
Kako je "tako"? Ne razumem kaj hočeš povedat.
Koliko različnih zadev se psi na tak način naučijo pa sploh ne opazimo kdaj, ko bi pa hoteli kaj navadit pa tega ne znamo uporabit.
Se strinjam
Prehitro se posplošuje in misli, da pes itak razume...
No, jaz nič ne posplošujem, zato pa toliko sprašujem.

Dosedaj sem delala po sistemu, ki sem ga opisala zgoraj, ker so mi tako pokazali. Pa sem videla, da tako gre samo dokler je posredi ritual, ko pa enkrat psa hočem "na free" poslat naprej, pa vse skupaj odpove in pes me samo še butasto gleda.

Ja nič.. bomo poskusili s tarčo, pa tole vračanje, ki ga je Urška omenila, mi je kar všeč.

Mimogrede, kdo ve, kje bi se dalo dobiti "target with base"? Saj sicer vem, da je tarča lahko karkoli (palica, stožec, ..) - no, pri moji psici karkoli, kar ne more pobrat in odnest (ker vem da bi točno to naredila če bi lahko), ampak so mi tisti targeti, ki se guncajo všeč, pa jih nikjer ne najdem trenutno.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #17 : 21 Julij 2009, 08:59:41
TibiQ- ritual je bistvo šolske vaje naprej. Pomembno je, da prej vsaj enkrat greš po liniji gor in dol pred tem,da je pes v razpoloženju delo in če se le da, slediš programski shemi. Takorekoč vsi tudi pred vajo naprej povejo psu katera vaja sledi in če gledaš pse z dobro vajo naprej hodijo pred pošiljanjem v drugačnem razpoloženju kot pri vaji poleg sicer.
To je pač cel paket.
NE pričakuj,da boš kjer koli kadarkoli rekla naprej in pes bo letel v prazno, naravnost  ko sneto skira 100m.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 21 Julij 2009, 09:10:02
Občasno pa se obnese to narest, ker psu razjasni zadevo.
Kako to misliš?

Včina ljudi zamoči vajo na točki, ko morajo psa polegat. Ali polegajo psa na disciplino, ali pa ga polegajo, ko tek ni optimalen.Uleganje mora bit pozitivna vaja. Nadomesti potrditveno povelje za tek naprej- se pravi , nikoli ne poležemo psa, če zavira ali pogleduje nazaj ali zavija kamorkoli. Po uleganju sledi nagrada- vseeno kje in kako, nagrada pač.
Uleganje na disciplino ali presenečenje se večini ne obnese. Skoraj vsak pes rabi vse življenje variranje treninga- cilj, prazen tek, občasno uleganje. Razmerje je indivividualno in različno.
Ne vem če sem prav razumela. Torej ko pes optimalno dobro teče naprej in to že obvlada, se začne dodajat tej vaji povelje "prostor", ki je bilo naučeno ločeno od vaje naprej? "Kliknemo." Nagradimo pa to lahko potem kjerkoli in ni pomembno da je pes ob prejemu nagrade še v "prostoru"?

Ne razumem pa tistega, da se uleganje na presenečenje ne obnese. Jaz namreč razumem uleganje na presenečenje ko učimo povelje "prostor" ločeno v smislu da psu ko je še v interakciji z nami in ve kaj "prostor" pomeni, v prostem gibanju, ko gleda proti nam in pričakuje nekaj od nas, poveljujemo "prostor" in sicer ne glede na to ali je pes pred nami, ob strani, ali mi sedimo, se obračamo stran,.. Je pa res, da mi tu še ni jasno kako naj bi se prostor dodajalo ko pes izpolnjuje vajo "naprej" in teče stran od nas in nekako takrat ni pozoren na nas oz. ne pričakuje še dodatnega povelja, razen v smislu, da je povelje prostor tako dobro utrjeno, da ga pes pač izpolni avtomatsko, ko ga sliši.

V tem delu je pa sistem, po katerem se delala dosedaj prišel prav (seveda samo za povelje prostor), ker ob tarči se je psica začela ustavljat in pogledovat proti meni in takrat je bolje sprejela povelje prostor, ker je bila bolj pozorna name (je res, da povelja prostor še nimava toliko utrjenega, da bi padla dol "mrtva" kadar ne pričakuje povelja od mene). In ja, razumem zakaj sicer ta sistem za celotno vajo ni dober - kot si napisala zgoraj.

NE pričakuj,da boš kjer koli kadarkoli rekla naprej in pes bo letel v prazno, naravnost  ko sneto skira 100m.
Ja v bistvu sem prav to pričakovala, zato tudi tale tema s temi vprašanji  :-[ ??? ;D

Tudi ne vem točno kako gre sicer prava šolska vaja v celoti, ker mi smo delali vajo posebej. A se da v celotni vaji po programu v tem delu vedno psa pres v "sedi", se sprehodi gor in dol, potem se ga pa pošlje naprej? No, kakorkoli, je to res dodatno vprašanje, ker kot sem rekla, izpitov verjetno ne bova delali in me na splošno zanima pošiljanje psa naprej kjerkoli in kadarkoli.

Kako pa pašne pse učijo "smeri" .. a bi se dalo ta sistem uporabit?




deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #19 : 21 Julij 2009, 10:02:50
čist na kratko- za uporabo kjerkoli kadarkoli in smeri je navadno vedno povezano z neko tarčo - psa se pošilja k nečemu ali na nekaj ali okoli česa itd.
In če postavitev ali predmet itd ni znano, to nikoli ni izvedeno na način kot šolska vaja naprej. Ker pes ne ve točno kam, niti razdalje , ta izvedba ni nikoli tako hitra in premočrtna. Če gre samo za pomikanje v prazno kamorkoli, nevezano na tarčo pa je še počsnejše in še manj premočrtno in se z oddaljenostjo bisteveno slabša.
Ne gre torej za isto vajo.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 21 Julij 2009, 10:39:50
Aha, nekaj podobnega (seveda ne istega), kot ko dam psico na "off", ko se ne želim več "ukvarjat" z njo oz. nočem več delat in nočem da me še kar naprej vprašujoče gleda "kaj pa sedaj naredim".. ji rečem "šibaj" in naredim zamah stran od mene v smeri naprej in ona se potem obrne in zašiba naprej, ampak vohljat malo po svoje in sicer gre naprej in bi to lahko nekako z zviševanjem kriterijev na hitrosti in oddaljenosti + potrjevanju in nagrajevanju mogoče lahko spremenila v vajo naprej, ampak nikoli ne bi bila tako uspešna in tako dobro izvedena, da ne govorim o tem, da bi potem morala najti drugo varianto za "off".

OK, razumem. Sedaj pa delat na tarčo  :)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #21 : 21 Julij 2009, 14:09:24
Kako je "tako"? Ne razumem kaj hočeš povedat. Se strinjamNo, jaz nič ne posplošujem, zato pa toliko sprašujem.

Tako kot sem prej napisala in je Zoe super dodala še en primer.

NE pričakuj,da boš kjer koli kadarkoli rekla naprej in pes bo letel v prazno, naravnost  ko sneto skira 100m.

Kot sneta skira mogoče res ne 100 m. Drugače pa brez problema, če se bo to nagrajevalo. Primer, ki ga je napisala Zoe je zelo blizu tega. Je psička ob teh besedah večinoma vedno naletela na ptičke v neki razdalji in leti... ;)  Torej, nagrada je bila v fazi učenja vedno pa čeprav je bil le hec.


Pri nas (reševalci) so pa itak te vaje, ki jih imamo pri poslušnosti in ovirah, sploh vaja naprej in usmerjanje na daljavo osnova za usmerjanje na ruševini, pri iskanju v naravi mogoče samo malo. Reviranje je vseeno portebno učiti še posebej na drugačen način. In te vaje bolj ali manj uspešno posplošujemo in učimo tudi v vsakdanjem življenju, se pravi nadgrajujemo v drugih okoliščinah. Ali vsaj naj bi ;) brez enakih ritualov pred tem.
In kaj je vedno pravilo, ko se zamenja okoliščine (tudi, če se naredi brez rituala na istem travniku)? Da se gre kar nekaj korakov nazaj. Za psa je to nova vaja, ki je še ni absorbiral. Pes jo mora razumet! To se pa spet doseže (kot smo že vsi napisali) s pravilnimi postopnimi prehodi in ponavljanjem ter seveda nagrajevanjem ob pravem času ali klik...

Pri "sterilnem" delu na poligonu, so pa rituali nujnost za res dobro in natančno izvedeno vajo. No... nujnost morda ne, ampak izjemno olajšajo celotno delo in izvedbo, saj pes tako ve kaj ga čaka in se lahko psihično pripravi, da bo lahko dal od sebe res 100%. Pričakovat v vsakdanjem življenju vwedno in povsod tak izgled pa je utopija. Nihče,  ni ves čas 100%.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 21 Julij 2009, 14:22:14
Jaz vas nič ne razumem več (pa ne tokrat tebe Andreja, ampak malo niham med vsem napisanim).

Po eni strani se mi res zdi, da brez ritualov itd. pač "naprej" v običajnem življenju in ne na poligonu ni tako briljantna, ampak po čisti teoriji ki stoji zadaj, bi ob veliko vaje morala biti, ker se s pravilnim delom, doslednostjo itd. itd. itd. poligon pač ne razlikuje od kateregakoli drugega kraja oz. je katerikoli drug kraj "poligon".

Pa saj ni treba odgovarjat, ker bom samo še bolj zmedena. Jaz bom kar lepo na tarčo poskusila narest vajo naprej, potem bomo pa še videli kako bo šel prenos na "kar tako, kar nekje, kar enkrat".

Andreja, glede tistega "tako", me pa v bistvu dejansko zanima konkretno za žogico. Nisem razumela dobro. Kako se meče žogico in kaj vse se zraven počne ali ne počne, da se psa nauči vajo naprej? Torej zanima me učenje vaje naprej s pomočjo žogice, ker trenutno mi je tarča logična in simpl varianta, ampak glede na to, kako je moj pes usekan na žogico,.. če bi razumela princip, bi ga mogoče lahko uporabila veliko učinkoviteje kot tarčo.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #23 : 21 Julij 2009, 14:35:22
Sej lahko uporabljaš žogico za nagrado po tarči  ;).
Glede videza vaje ob proceduri in itd nasproti pošiljanju naprej (ali v drugo smer) za potrebe ruševin ali bilo česa izven progarma je pa tako, da če pes ne ve točno kdaj, kam in kako daleč naj teče  potem seveda teče manj hitro in odločno- ker mora zraven razmišljat oz opazovat na kaj se povelje nanaša.
Zato sta zame to dve različno vaji-vsaj  za tiste, ki pač rabijo dve različni izvedbi zaradi udejstvovanja na dveh ali več različnih področjih.
sistem učenja je pa v postopku enak, zato ni razloga za zmedenost
 

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #24 : 21 Julij 2009, 14:38:59
Tisto ni ravno bil primer učenja, ampak princip ;)
Ta s ptički je še boljši  :P

Fora je v tem, vedno takoj vržeš žogico tja, kamor gledaš in brez zafrkavanja psa. (Ne vem zakaj ljudje to tako radi počnejo.) Pes naj bi bil pa nor na žogico. Samo to ni vaja naprej. Morda začetek, če obvladaš natančne mete. Jaz bi prej koga fentala, kot psa naučila v ravni črti šibat. Se pravi začetna faza bi bilo metanje, čisto končna pa žogica v travi, ki jo zagleda šele, ko pride v bližino.

Se je pa prejšnja psica na podlagi njenih nagonov naučila izjemno natančne vaje naprej - ptičar... In to v hecu oziroma v vsakdanjem življenju ne, da bi imela jaz kaj pojma. Nagrada je bil ptič in stoja nanj. To je bilo v bistvu bolj usmerjanje na daljavo z natančnostjo pri kateri se lahko moja ovčarka totalno skrije, če primerjam...

Sicer je pa za učnje vaje naprej sigurno boljša tarča in če je nor na žogice, s pomočjo metalca žogic vrež žogico kot nagrado.

Važno je, da delaš in paziš na prehode. Načinov je pa lahko toliko kot je ljudi, ki delajo. Pa ne mešat psa z vajo naprej v vsakdanjem življenju (če boš to sploh še počela), dokler nimaš narejene vaje na poligonu, če ti je do tega, da bo zgledala kot mora. V vsakdanjem življenju se hitro lahko kaj zalomi in če narediš napako na psu, ki se še uči, boš mela več dela pri popravljanu, kot pri psu, ki točno ve pri čem je.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #25 : 21 Julij 2009, 14:43:06
Dve različn vaji v končni fazi, prej pa je ena nadgradnja druge. Večinoma tudi uporabljamo enaka povelja. Tako vidna kot slušna, ker če pes ne gre nekam in nas ob tem ne vidi, mi pa njega ja, je super, če mu lahko pomagamo pri preizkavi terena in ga spomnemo na kraj kjer še ni bil.
Pes pa ju loči glede na okoliščine, smer pa je še veno ista.

Se strinjam :)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 21 Julij 2009, 15:50:31
Fora je v tem, vedno takoj vržeš žogico tja, kamor gledaš in brez zafrkavanja psa. (Ne vem zakaj ljudje to tako radi počnejo.)
Aja, to pa midve se že ves čas tako žogava. Jaz nič ne hecam psa z meti ali fintiranimi meti v smislu vržem, ne vržem, vržem drugam, razen da sem izjemno štorasta in včasih mogoče res leti kam drugam kot sem nameravala, pa to sedaj mogoče, ko sem 2x poskusila kako bi izgledalo če bi za vajo naprej to delala, ampak sem rajši opustila.. OK, nima veze..

Drugače prej si na začetku pisala, da skozi te mete žogic nekateri navadijo psa odpošiljanja naprej v različne smeri, pa me je v bistvu to zanimalo.. cel postopek od A do Ž. Če si že odgovorila, pa žal jaz nisem razumela.

Ja, OK, bom žogico uporabila za nagrado po tarči.  ;)



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #27 : 24 Julij 2009, 11:40:31
Nekaj me samo še zanima pri nagrajevanju.. če psa nagrajujemo tako, da se po dotiku tarče vrača k nam ali pa mu vržemo žogico nekam, pač da gre potem že stran od tarče, ali je to lahko kasneje problem pri dodajanju vaje prostor. Saj vem da v praksi zadeva deluje ko sta obe vaji ločeno dovolj dobro naučeni in tudi razumem, da konec vaje itak označuje klik, pa vseeno, če se neka stvar ponavlja dolgo, preide psu v kri in me zanima če je kdo imel že take težave.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #28 : 24 Julij 2009, 11:57:00
Ti pa čisto preveč misliš ::)
Če imaš vajo prostor narejeno, potem ti da prostor tam kje rečeš. Je res? Torej....

Dokler nima vaje prostor narejene do te mere, da ti ga naredi točno tam kjer rečeš, potem je ne delaj uleganja na daljavo.

simpl k pasulj!

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #29 : 24 Julij 2009, 12:54:58
Hja.. ne vem.. meni prostor na daljavo načeloma lepo dela, ni pa še 100%.. Sprašujem pa, ker se bojim, da bo tu spet dojela vse skupaj kot nek ritual, kot je pri dosedanjem učenju vaje naprej, ko imam sedaj problem, ko naprej brez rituala sploh ne razume.

No ja.. saj drugače razumem kaj si hotela povedat.. je treba res utrditi. Bomo videli.