napad kot obramba

anouk · 8737

anouk

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
: 20 Julij 2009, 20:59:59
Živjo, imam 1 leto staro nemško dogo, ki je sicer zelo ubogljiva problem pa nastane ko srečamo kakšnega psa in ta začne histerično lajati nanjo. Vse je bilo v redu in se je v takem primeru ponavadi umaknila.Tako je bilo še nekaj mesecev nazaj dokler je ni nek pes verjetno zaradi strahu pred njo ugriznil. Zdaj ko srečamo kakšnega psa ki laja nanjo se požene proti njemu-ga napade. Po mojem mnenju se brani, ker jo je strah da bi jo še kakšen pes ugriznil. Ali ima mogoče kdo kakšno rešitev ali podoben problem. Sem že poskusila s priboljški in z igranjem če je pridna ampak je več ali manj vedno isto.

Hvala, lp



Nush.

  • *
    • Prispevkov: 91
    • Točke: 0
  • Time passes by when you look at me with dark eyes
Odgovori #1 : 20 Julij 2009, 21:27:04
Jaz sem včasih imela dobermanko Anette , bila je ista, le da jo je napadel manjši pes in ji naredil poštene luknje v zadnjici. Morali smo zašiti, od takrat se je spravljala na manjše pse. Problem smo rešili z nagobčnikom. Vsakič, ko smo se približevali cuckom, sem ji ga nadela, pa pika. Zraven sem govorila : NE NE, ANA, PUSTI KUŽIJA, FUJ KUŽA, FUJ !!! Seveda sem lastnikom razložila , kaj se grem, da pravim njihovim psom fuj, pa so še oni začeli igrico. NE, ANČI, FUJ JE TO, FUJ.... AJS TO, BLJEK !! No, tako smo delali par mesecev. Potem sem se pa odločila, da ne morem po svetu hodit z dobermanko v nagobčniku. Pa sem ji ga med sprehodom snela. Kakšno veselje !!! Se je spozabila in zarenčala na cucka. Hop, nagobčnik nazaj. Vsakič, ko je zarenčala, sem ji dala nagobčnik. Nehala je po dveh, treh tednih. Še vedno je pa nisem spustila v neposredno bližino malih zveri, temveč je bila razdalja 1m, mogoče še malo manj.
Upam, da sem pomagala.

Nuša


anouk

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 20 Julij 2009, 21:41:24
Si mi dala za mislit.  Sej ponavadi se poskušam izognit manjšim kužkom, včasih pa pride do situacije ko to ni možno in takrat nastane problem.ko pes zalaja nanjo. Sploh ni pomembno ali je majhen pes ali velik. Ista sitaucija kot pri tebi. Od takrat naprej ko jo je kuža ugriznil. Drugače pa še ni prišlo do situacije, da bi lahko psa ugriznila, ker še ni prišla do njega, saj jo vedno pravi čas zaustavim. Tko da niti ne vem ali bi ugriznila al kaj?
Hvala, vseeno.
lp



Nush.

  • *
    • Prispevkov: 91
    • Točke: 0
  • Time passes by when you look at me with dark eyes
Odgovori #3 : 20 Julij 2009, 22:46:11
Skoraj prepričana sem, da bi ugriznila. :-\ Raje se ne igraj, kupi nagobčnik pa treniraj, pa tistim lastnikom cuckov kar naravnost povej, da jim bo mrcina psa požrla če ne utihne. Zaleže, vrjemi  :ox

Nuša


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #4 : 20 Julij 2009, 22:58:25
Moj nasvet je, da se zelo resno lotita poslušnosti, ker odpravljat samo agresijo do drugih psov, brez da bi psa dali v poslušnost je bolj kot ne jalovo početje. Najprej moraš psu razložiti, da je NE ne. In da čisto resno misliš, da ne sme rečnat na psa.

Po mojih izkušnjah se vse skupaj začne že veliko prej s fiksacijo drugega psa, tako da bi ti svetovala, da poleg Ne naštudirata še povelje glej me, torej da ne gleda psa ampak tebe.

Noben napad se ne začne kar brez drugih opozoril. Potrebno je ugotoviti kdaj se to začne. In že tisto preprečiti. Probleme je treba začeti reševati za začetku ne na koncu. Konec je napad. Ko boste našli začetel, začnite tam.
Pa tega se lotite čim prej, dokler psa še lahko zadržite.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


anouk

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 21 Julij 2009, 12:18:29
simi, ti dam prav. Sej se še preveč dobro  zavedam, da moram začet na začetku. Sej pravim ni nobenih problemov dokler pes ne zalaja.Tako,da bom poskusila tudi s tem pa bomo vidli kako se bo obneslo.
hvala, lp



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #6 : 21 Julij 2009, 13:37:07
simi, ti dam prav. Sej se še preveč dobro  zavedam, da moram začet na začetku. Sej pravim ni nobenih problemov dokler pes ne zalaja.Tako,da bom poskusila tudi s tem pa bomo vidli kako se bo obneslo.
hvala, lp
Vsekakor začni že danes, pa ne direkt v drugega psa it. Predvsem pa....ne pusti fiksacije - če poenostavim povelje glej me - tebe ;) morata poznati v nulo.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


chory

  • *
    • Prispevkov: 616
    • Točke: 0
Odgovori #7 : 22 Julij 2009, 19:50:55
Tipičen primer kako ti lahko kak koleričen cucek za..be psa, za kar nekaj časa.Mi kar pokrov dvigne.Upam da je tisti, ki je ugriznil tvojega psa dobil vsaj dobro brco v rit, pol pa še gospodar dobro pridigo.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #8 : 22 Julij 2009, 21:24:26
Tipičen primer kako ti lahko kak koleričen cucek za..be psa, za kar nekaj časa.Mi kar pokrov dvigne.Upam da je tisti, ki je ugriznil tvojega psa dobil vsaj dobro brco v rit, pol pa še gospodar dobro pridigo.

Samo en pes ti nikoli ne pokvari psa in tudi nikjer ni rečeno, da ni ravno tvoj pes sprovociral napada. Takšne stvari so zelo delikante in ponavadi se nikoli ne zgodijo čez noč. Pes, ki drugače ni bil problematičen in je imel določene meje kaj se sme in kaj ne, ga en pasji ugriz ne naredi agresivnega.

Problemi izvirajo iz mladosti in nepravilne vzgoje psa.
Predvsem pa si moramo zapomniti, da če problema ne ustavimo v mladosti, se s starostjo samo še stopnjuje. Ker niso ustavili nastopaštva in se je nastopaštvo razvilo v malo bolj nasilno nastopaštvo.
http://www.pesjanar.si/forum/index.php?topic=7864.0

Pri psu na žalost nezaželjeno vedenje ne mine, ampak se ob potrjevanju, vedenje samo stopnjuje. Vsako takšno vedenje se pa potrjuje vsakič, ko ni sankcij za nezaželjeno vedenje. ::) Simpl k pasulj. Ko sem mladič bom vse naskočil ker sem car. Ko sem pubertetnik jih bom še več, ker sem lahko car. Ko sem velik, se mi naj pa nihče ne upa ugovrajat, ko ga naskočim, ker....saj so mi ja vsi celo življenje govorili, da sem car.



http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #9 : 22 Julij 2009, 21:35:24
Pes, ki drugače ni bil problematičen in je imel določene meje kaj se sme in kaj ne, ga en pasji ugriz ne naredi agresivnega.

S tem se pa ne strinjam povsem. Namrec, moj je bil popolnoma neproblematicen, vedel je kaj se sme in ne sme, ampak po napadu ni vec isti. Ni agresiven, je pa precej bolj previden, preventivno renci na vecje pse od sebe (sedaj ga moram pri vsakem pazit, da ne pokasira kaj ravno zaradi rencanja), enkrat je celo proti enemu savsnil, ker ga je nadlegoval in mu ni dal mira (prej mu to niti na misel ni prislo, niti rencanje, niti savsanje).
Odpravljam posledice napada ze leto in pol. ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #10 : 22 Julij 2009, 21:37:33
S tem se pa ne strinjam povsem. Namrec, moj je bil popolnoma neproblematicen, vedel je kaj se sme in ne sme, ampak po napadu ni vec isti. Ni agresiven, je pa precej bolj previden, preventivno renci na vecje pse od sebe (sedaj ga moram pri vsakem pazit, da ne pokasira kaj ravno zaradi rencanja), enkrat je celo proti enemu savsnil, ker ga je nadlegoval in mu ni dal mira (prej mu to niti na misel ni prislo, niti rencanje, niti savsanje).
Odpravljam posledice napada ze leto in pol. ::)

Mogoče je pa samo tvoj pes odrasel in je to čisto njegovo normalno vedenje in ne posledica tega, da ga je en pes napadel. ???



Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #11 : 22 Julij 2009, 21:42:49
Dvomim, ker se je "tak odnos" zacel ravno malo po napadu. ::)

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #12 : 22 Julij 2009, 22:11:34
Dvomim, ker se je "tak odnos" zacel ravno malo po napadu. ::)

Malo pa napadu je pa lahko ravno tisto, da je pes dokončno odrasel.

Odprava agresivnega vedenja je zakomplicirana zaveda, ker moramo zelo odkritno in zelo realno premisliti vse kar se je dogajalo v pasjem in našem vedenju.

In v veliki večini pridemo do tega, da so takšni psi že prej kazali  znake, ki lahko pripeljejo do agresije do drugega psa.

ja pa čisto isto sranje ali je tvoj pes agresiven, ker je dominanten ali pa ga je strah. Tretiran ob ugrizu je isto - agresija in register nevarnih psov.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


Ovcka

  • *
    • Prispevkov: 5.431
    • Točke: 14
  • ..: Cosmo :..
Odgovori #13 : 23 Julij 2009, 09:53:09
Malo pa napadu je pa lahko ravno tisto, da je pes dokončno odrasel.

Ne, nazalost se ne strinjam. Ker, moje mnenje je, da agresiven pes postane zaradi vzgoje lastnika (ne kar sam od sebe), jaz sem pa posebno pazila pri takih stvareh, ki bi lahko povzrocile agresivnega psa. In poznam mojega psa, in vem kaksen je tudi karakterno, in ni sans, da bi "odrascanje" povzrocilo tako spremembo. Pa ceprav je bil ob napadu star leto in pol.

Ubistvu pa, pustimo to, tema se ne nanasa name, pac imam svoje mnenje kar se tice tega.. :P

Living is Easy with Eyes Closed

Hoiker's Cosmic Adventure
Moj album


simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #14 : 23 Julij 2009, 10:21:18
Ne, nazalost se ne strinjam. Ker, moje mnenje je, da agresiven pes postane zaradi vzgoje lastnika (ne kar sam od sebe), jaz sem pa posebno pazila pri takih stvareh, ki bi lahko povzrocile agresivnega psa. In poznam mojega psa, in vem kaksen je tudi karakterno, in ni sans, da bi "odrascanje" povzrocilo tako spremembo. Pa ceprav je bil ob napadu star leto in pol.

Ubistvu pa, pustimo to, tema se ne nanasa name, pac imam svoje mnenje kar se tice tega.. :P

Vedenjskih problemov se definitivno ne rešije po forumih. Predvsem pa ne tako, da psa sploh ne poznaš in da ne opraviš vsaj začetenega temeljitega pogovora z lastnikom ;)

Zavedati se moramo, da se noben pes ne zbudi ob 7.00 zjutraj. 7.15 pa postane agresiven! Veliko stvari pripelje do takšnega vedenja in predvsem takšnih, katerih se ljudje sploh ne zavedajo.

Poanta vsega pa je, da je potrebno to vedenje zatreti čim prej.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #15 : 23 Julij 2009, 10:24:41
Jaz se tudi ne strinjam s tem, da ti en pes ne more pokvarit psa. Moja psica sicer ni agresivna in se vedno rajši umakne in tudi če je dobesedno napadena, beži in se sploh ne brani, se pa odkar jo je en bull čopnil za nos, ko je bila še mladič, temu podobnih psov tako izogiba, da je zadnjič odskočila in silila stran celo od prijaznega mladiča pasme amstaff. Ona reagira tako, drugi pa pač z agresijo. Torej ja, lahko ti ga pokvari en pes, se pa strinjam, da je treba potem delat na to, da se posledice tega skušajo sanirat, in prošnje za pomoč so vprašanja v tejle temi, pa tudi, če je odgovor samo, naj poiščejo strokovno pomoč   ::)



Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #16 : 23 Julij 2009, 10:57:55
Moje izkušnje pa so popolnoma drugačne. Moja psica je bila že neštetokrat napadena, staknila tudi nekaj luknjic pa zato ni prav nič agresivna, preplašena ali karkoli... Le izkušnje so jo naučile, da je pri določeni vrsti napadov bolje kar takoj usekati nazaj, če si napaden (recimo pri takih zahrbtnih, ko se psica zapodi vanjo od zadaj). To je začela delati šele po enem napadu, ko jo psica ni hotela spustit in nobeni miritveni signali in nevtralni položaji niso zalegli. Mislim, da en napad agresije pri stabilnem psu ne more povzročit. Razen morda v primeru, da bi bil res zelo hud (s hudimi ugrizi ipd...).



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #17 : 23 Julij 2009, 11:21:28
Moje izkušnje pa so popolnoma drugačne. Moja psica je bila že neštetokrat napadena, staknila tudi nekaj luknjic pa zato ni prav nič agresivna, preplašena ali karkoli... Le izkušnje so jo naučile, da je pri določeni vrsti napadov bolje kar takoj usekati nazaj, če si napaden (recimo pri takih zahrbtnih, ko se psica zapodi vanjo od zadaj). To je začela delati šele po enem napadu, ko jo psica ni hotela spustit in nobeni miritveni signali in nevtralni položaji niso zalegli. Mislim, da en napad agresije pri stabilnem psu ne more povzročit. Razen morda v primeru, da bi bil res zelo hud (s hudimi ugrizi ipd...).

Točno tako!

Meni se dogaja, da srečujem ljudi, ki mi pravijo joj moji pa nemcev ne marajo in jih kar napadajo. Hmmm z mojima se pa igrajo - pa sta tudi nemki.


Velikokrat, no 99,99% ljudi sama, s svojim vedenje priporore k temu, da njihov pes postane po napadu agresiven do določene pasme, v hujših primerih, celo do vseh psov.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 23 Julij 2009, 11:23:51
Ja, ampak niso vsi psi enako stabilni in nimajo vsi enakih odzivov in karakterja.



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #19 : 23 Julij 2009, 14:17:59
Ja, ampak niso vsi psi enako stabilni in nimajo vsi enakih odzivov in karakterja.

Pozabljaš, da za vsakim psom stoji lastnik ;), ki pa tudi niso vsi enako stabilini in nimajo enakih odzivov, kaj šele karakterja, ki bi bil kos karakterju psa.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #20 : 23 Julij 2009, 14:29:05
Ja, saj sem prej hotela dodat k sporočilu, pa se je vmes forum usul  :-\

.. se strinjam, da je veliko odvisno od lastnikov, pa sploh ni nujno, da bi zavedno ali prav očitno kaj narobe počeli. Če se lastnik boji reakcij tujega ali svojega psa že vnaprej, bo včasih podzavestno zadržal dih, napel povodec, se počohal po glavi,.... pes pa bo to razumel kot alarm. Kar mi je pri tem zanimivo je to, da ti naši smotani psi znajo brat take malenkostne stvari, ki se jih še sami ne zavedamo, ne razumejo nas pa ko jim čisto očitno hočemo nekaj dopovedat  :D .. kakorkoli.. je odvisno od lastnika, pa tudi ne čisto vedno  ;)

.. kar sem hotela povedat je to, da ne moreš enoznačno obravnavat vseh primerov, kot si že sama napisala.. na podlagi samo videnega in prebranega, brez da poznaš vodnika in psa je težko dajat kakršnekoli nasvete.. lahko pa seveda vsaj malo usmeriš  ;)



simi

  • *
    • Prispevkov: 1.655
    • Točke: 4
Odgovori #21 : 23 Julij 2009, 14:40:20
Ja, saj sem prej hotela dodat k sporočilu, pa se je vmes forum usul  :-\

.. se strinjam, da je veliko odvisno od lastnikov, pa sploh ni nujno, da bi zavedno ali prav očitno kaj narobe počeli. Če se lastnik boji reakcij tujega ali svojega psa že vnaprej, bo včasih podzavestno zadržal dih, napel povodec, se počohal po glavi,.... pes pa bo to razumel kot alarm. Kar mi je pri tem zanimivo je to, da ti naši smotani psi znajo brat take malenkostne stvari, ki se jih še sami ne zavedamo, ne razumejo nas pa ko jim čisto očitno hočemo nekaj dopovedat  :D .. kakorkoli.. je odvisno od lastnika, pa tudi ne čisto vedno  ;)

.. kar sem hotela povedat je to, da ne moreš enoznačno obravnavat vseh primerov, kot si že sama napisala.. na podlagi samo videnega in prebranega, brez da poznaš vodnika in psa je težko dajat kakršnekoli nasvete.. lahko pa seveda vsaj malo usmeriš  ;)

Ko pride pes na prešolanje, v prvi vrsti pes sploh ni pomemben, ampak vodnik. Ko vodnika " spraviš  v red" začneš delati na psu. Pa še to prilagodiš obema.

http://www.bajka.si/
http://www.facebook.com/BajkaSolaZaPse
Šola kjer vzgajamo za življenje po preverjenem programu s tradicijo.
Od leta 2009 do leta 2016 edina pasja šola z uradno priznano prevzgojo nevarnih psov v Sloveniji


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #22 : 23 Julij 2009, 14:57:25
Ja no saj to je jasno. Če bi vodnik bil sam sposoben videt kje mora svoje reakcije prilagodit odzivom psa in rešiti problem, bi ga rešil sam in ne bi hodil na prevzgojo.. čeprav dejansko v prvi vrsti gledaš oba.. torej psa kako se odziva na vodnikove reakcije in roko na srce, včasih mora tudi inštruktor zamenjat pristop in navodila, ko vidi, da se pes na določeno preizkušeno metodo ne odziva v pravi smeri.



alesh666

  • *
    • Prispevkov: 265
    • Točke: 0
Odgovori #23 : 24 Julij 2009, 10:08:46
Jaz imam z Ayyo podoben problem, da skoraj vedno na vse pse laja, potem se pa totalno podredi, ker je zelo boječa.

Poleg običajnega tiho, itd., se je stanje mnogo izboljšalo, ko smo vse več se potikali po KDjih, treningih, tekmah... kjer je bila vedno v množici psov.

Sedaj men treningom in tudi več ali manj stalno, ignorira druge pse...

Nima pa slabih izkušenj.



Urška

  • *
    • Prispevkov: 2.619
    • Točke: 10
Odgovori #24 : 24 Julij 2009, 14:00:22
Ovcka, se kar strinjam s tabo.

Moj pokojni kosmatinec je imel krasen odnos do vseh psov, dokler ga ni pri starosti treh let hudo razmesaril NO in komaj smo ga rešili. Dobesedno razmesaril, pes je bil cel preluknjan in otečen, zdravili smo ga 2 meseca. Po tem napadu je agresivno (iz strahu) odreagiral pri vsakem psu, ki je bil samo podoben NO-ju. Samo zaradi enega napada.

Če pomislim na Ajko, je njena neproblematičnost rezultat predvsem tega, da sem jo uspela obdržati brez slabih izkušenj. Kar nekajkrat so v času, ko je bila še mladič, psi leteli po zraku (posledica mojih brc) in niti najmanj mi ni žal. In ja, leteli po zraku, ker se v okolju, kjer stanujem, psi kar pogosto nekontrolirano zaganjajo v mimoidoče, lastniki pa samo opazujejo.

Pax žal ni imel te sreče. Prva slaba izkušnja z drugim psom je bil Sky od skywatcherke, nekaj kasneje malinois mix, ki je v bistvu napadel mene (in kasneje šel papa zaradu napada na otroka), teden dni kasneje pa še en "reševalski" golden iz DVRPS (ki ga ima večina sprehajalcev poln kufer). Pri prvem napadu ni imel pojma za kaj se sploh gre, tako, da se ni znal niti braniti, je bila pa slaba izkušnja. Pri drugem je šel v psa potem, ko je ta skočil vame in se je ugrizu uspel izogniti na način, kakor se izogiba Ajkinemu ščipanju v lica (hvala bogu za njeno "šolo" ravsanja), potem pa sva se psa ubranila skupaj. Tega napada ne bom verjetno nikoli pozabila, ker bi brez Paxa v bolnišnici pristala jaz, nikoli prej, ne kasneje pa nisem imela izkušnje s tako vztrajnim napadalcem. Ta pes je mislil resno, njegov cilj pa sem bila jaz, Pax je bil bolj v drugem planu. Pax je bil v situaciji popolnoma obvaldljiv. Pri tretjem napadu sem se z dvema psoma na povodcu komaj ubranila, golden je napadal Paxa in želel naskakovati Ajko.

Od takrat naprej jih ne štejem več. Postala pa sem popolnoma netolerantna do vseh, ki so mnenja, da lahko njihovi psi težijo vsakemu sprehajalcu, ker itak "nikomur nič nočejo". Od svojega psa zahtevam samo, da pusti pse pri miru ne glede na to, kaj počno. Takih, kakršne opisuje Lanabela, ki ne težijo drugim psom, pa na našem koncu skorajda ni. Imamo v bistvu samo 2 psički, ki sta lahko spuščeni in ne hodita k nikomur. Največji problem so itak lastniki, ki ne dojamejo, da nimam na sprehodih prav nobene želje po srečevanju in ovohavanju z drugimi psi. Vem kateri psi so primerna družba za igro, teh psov je dovolj, tako, da me drugi niti na zanimajo. In po vseh teh izkušnjah me dejansko preseneča, da je moj pes sposoben s psi, ki komunicirajo normalno, navezati popolnoma normalne stike in niti ne skuša dominirati. Pa vendar je in bo zaradi slabih izkušenj vedno na vrvici. Po dveh letošnjih izkušnjah še bolj striktno, po novem sem popolnoma netolerantna tudi do vseh, ki bi "samo malo božali kužka".

Vsekakor je odnos do psov odvisen od izkušenj, to velja še za odnose med ljudmi, pa da ne bi za pse. Prepričana sem, da je lahko že ena izkušnja travmatična. Osebno zase vem, da bom pri prihodnjih psih za vsako ceno skušala preprečiti slabe izkušnje, kar pomeni, da bom dovoljevala le omejeno količino kontroliranih kontaktov s psi in ljudmi!, ki jim zaupam. Ostali bodo obravnavani precej neprijazno. Moja odločitev temelji na preteklih izkušnjah in na številu "nenormalnih" psov v okolju, kjer živim. Morda bi bila odločitev v drugačnem okolju drugačna.







Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #25 : 25 Julij 2009, 11:40:34
Ja tako je to. Psa lahko "pokvari" že ena sama izkušnja, če je dovolj travmatična. Še posebej, če je prej zavit v vatko in od drugih psov ne doživi nič negativnega. ( Urška, ne leti nate).  Psi, ki  odrastejo v prepričanju, da so vsi ostali psi  vsaj korektni, če že ne prijazni, so ob prvem napadu (ali "napadu") naravnost šokirani. Žal si večina novopečenih pasjih lastnikov predstavlja socializacijo kot igro z drugimi mladiči in mogoče še prijaznimi in skrajno potrpežljivimi odraslimi psi. Sama imam drugo taktiko. Mladiču pustim, da dobi tudi slabe izkušnje, v takšni meri, kot jih lahko brez škode prenese. Nauči se, da se večina psov na spoštljiv pozdrav odzove enako. Naučijo se, da jih nekateri  psi za nespoštljiv pristop boleče kaznujejo. In naučijo se tudi, da se nekateri psi ne držijo pravil in se jim je bolje izogniti. Naučijo se taktike, kako se izogniti napadu. In če se kdaj zgodi, da jo kateri vseeno skupi (izjemno redko, se pa je že zgodilo), to prenesejo brez nekega hudega šoka in travme.
Se je pa zgodilo, da ena od mojih psic slučajno  nikoli v življenju ni imela prav nikakršne slabe izkušnje z tujimi ljudmi. in jo je enkrat že v srednjih letih skupila (povsem brez razloga, bila je ob meni na povodcu in se ni menila za nikogar) od stare ženske, ki jo je počila z berglo. Posledice so bile hude, poravljala sem jih menda skoraj celo leto. Še vedno ne pusti, da bi se ji neznanec povsem približal, če ima v roki kaj bergli podobnega (in si recimo ni pustila izmeriti višine). druga psica, ki jo je takrat prav tako fasala, pa ni imela prav nikakršnih posledic, saj je iz izkušenj vedela, da vsi ljudje niso predvidljivi.


Gaja

  • *
    • Prispevkov: 236
    • Točke: 0
Odgovori #26 : 25 Julij 2009, 11:53:35
Se je pa zgodilo, da ena od mojih psic slučajno  nikoli v življenju ni imela prav nikakršne slabe izkušnje z tujimi ljudmi. in jo je enkrat že v srednjih letih skupila (povsem brez razloga, bila je ob meni na povodcu in se ni menila za nikogar) od stare ženske, ki jo je počila z berglo.

Vem, da je OT ampak zakaj za vraga jih je psica dobila z berglo, če je bila na povodcu poleg tebe?



Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #27 : 25 Julij 2009, 12:04:53
Ženska je bila bolna. Zakaj je tolkla po psicah ne vem, mogoče jih je v blodnjah zamenjala za kaj grozečega ali pa je  sovražila pse in se ni več mogla obvladati. Ali pa je bila preprosto jezna na ves svet in je udarila prvo, kar ji je prišlo pred berglo. Je pa bilo to pred prehodom za pešce pri rdeči luči, tako da sem se morala ustaviti blizu nje. sem se samo čimhitreje umaknila in se nisem spičila z njo, ker ni imelo nobenega smisla.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #28 : 28 Julij 2009, 10:55:00
No, kot sem napisala, če je napad dovolj hud, seveda pes ne ostane ravnodušen po njem. Da bi ga pa psihično sesul napad, kjer bi dobil klofuto, par luknjic, prasko, bil povaljan... pa mislim, da skoraj ni mogoče. Razen, če je hudo nestabilen, slabo socializiran ali pa je paničen lastnik. Moja prejšnja psica je bila bolj ena šlevica, si je zapomnila pasme od katerih jih je skasirala pa še vseeno zaradi tega ni travmirala. Se jim je pač v loku izognila kot vsakemu večjemu vsiljivemu psu, ki ji tudi niso bili najbolj všeč.
Roxy je bila takoj po napadu, ko psica ni hotela spustit tudi precej šokirana, ampak se je hitro pobrala in nima od tega nobenih travm. Do ostalih psov se še vedno obnaša tako kot prej.



tajka

  • *
    • Prispevkov: 180
    • Točke: 0
  • moja pesjanka
Odgovori #29 : 22 Avgust 2009, 10:39:09
Moja taja se je od napada nemške ovčarke tudi spremenila,boji se vsakega večjega psa(pa tudi ona ni  majhna),Ko smo na travniku ali na sprehodu se vseh boji, ko pa pride na svoj teritorij,je pa povsem druga. >:( NO ja s tistimi psi ,ki jih pozna se zelo rada igra,včasih se bi igrala tudi z neznanimi, samo ti se ponavadi nočejo :-[ ::)

love animals4everandalways