Skijoring, canicross, bikejoring, rollerjoring

Sammy · 260329

aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #150 : 17 April 2006, 07:42:51
Danes sem gledala film Osem ujetih, pa me zanima, če je za pasje vprege značilno, da prevladujejo samci (od osmih je bila le ena psica). So mogoče samci fizično močnejši?
Kakor je meni znano je mešano, verjetno pa res zaradi še večje moči, je več samcev. Pa ponavadi je kot vodja vprege psička, tako kot v temu filmu je bila Maja kot vodja pasje vprege. Baje so boljše vodje ;) ;D



trigi

  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 2.357
    • Točke: 5
  • V eni roki nosim sonce, v drugi roki zlati smeh...
Odgovori #151 : 18 April 2006, 23:43:53
Kako čudno  ;D 8) ;)

Čeprav zanimivo... v nekem drugem filmu (ena komedija od disneya... se ne spomnim naslova) je pa bil kot vodja predstavljen pes ... čeprav je res bolj logično da je na čelu psica... saj pri psih vlada matriarhat :D

Lp, Črt



aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #152 : 18 April 2006, 23:48:30
Kako čudno  ;D 8) ;)

Čeprav zanimivo... v nekem drugem filmu (ena komedija od disneya... se ne spomnim naslova) je pa bil kot vodja predstavljen pes ... čeprav je res bolj logično da je na čelu psica... saj pri psih vlada matriarhat :D

Lp, Črt
Ja kaj češ so psičke boljše ;) ;D ;D No je pa ostalih psov zato več v vpregi kot psičk ;) :o


S1b

  • *
    • Prispevkov: 1.216
    • Točke: 2
Odgovori #153 : 19 April 2006, 00:14:06
Jaz bi tud imel tako vlečno službo ;D no, sej moja tud ni lih švoh, sam tak močna pa tud ni ;D
Hm, a tile kužani majo pa zgleda da vsi veselje sedeti na strehi? ;D

Mal bolj daljni sosed:

(ni nujno, da sta čist iste pasme ... mislim, da je tale na sliki Aljaški malamut, right?)

tole je pa husky  :)

http://siberius.moj-album.com/
veter piha skozi tunel z hitrostjo 100 km/h, polž plazi skozi isti tunel z hitrostjo v=1,00002km/h. koliko palačink lahko natlačimo slonu v rit če vemo da čungalunga stane 10 tolarjev ?


ninci

  • Odvisnik št.1
  • Administrator
  • *****
    • Prispevkov: 12.814
    • Točke: 24
  • Cloto
Odgovori #154 : 19 April 2006, 09:55:24
Kako čudno  ;D 8) ;)

Čeprav zanimivo... v nekem drugem filmu (ena komedija od disneya... se ne spomnim naslova) je pa bil kot vodja predstavljen pes ... čeprav je res bolj logično da je na čelu psica... saj pri psih vlada matriarhat :D


Snow dogs ;)

Lp nina



Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #155 : 27 April 2006, 15:18:59
missy, priporočam ti, da kontaktiraš Slovenski klub vodnikov vlečnih psov, če se želiš s skijoringom ukvarjati resneje.

za rekreacijo potrebuješ opremo (tekaške smuči, palice, čevlje, elastično vrv ali dovolj dolg povodec (pribl. 3m), ki ga moraš pripeti na sebe - za to se v tujini da dobiti poseben pas), oprsnico in dovolj veliko ravno površino, npr. kak zasnežen travnik. večji užitek je seveda na urejenih tekaških progah, za Roglo in Pohorje vem, da ni problemov glede psov na progah.

če te zanima še kaj, kar na dan s vprašanji.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #156 : 28 April 2006, 21:49:54
Najprej se ti bom še enkrat zahvalila, ker si tako prijazna..., ja, imam nekaj vprašanj, če dovoliš?
Pri tem športu pes najverjetneje ne sme vlečti in mora kar pridno ubogati,ali? Pol je ta šport kot tek na smučeh s psom,...??Za proge pa si rekla, (rogla pa to) da dovolijo pse?... hm, res me je začelo zanimati vse to, ker naša psička ljubis sneg, jaz pa tudi... Vadiš pa lahko le pozimi ne?  ;D
ok...
LP


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #157 : 29 April 2006, 07:51:55
"fora" je ravno v tem, da pes pomaga z vlečenjem človeku premagovati razdalje. In ja, to je ravno tek na smučeh s psom. :) Mislim, da nikjer ne delajo problemov glede psov na progah-> http://sammy.slohosting.com/rogla.htm . No, midva v času, ko ni snega, rolava :).

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


missy

  • *
    • Prispevkov: 273
    • Točke: 11
Odgovori #158 : 29 April 2006, 09:18:52
A je za to kakšna posebna šola? Pri rolanju imaš tudi ta poseben pas? Mene bi blo pri rolanju strah, kajti Heila bi me hitro prevrgla...?!
lp


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #159 : 30 April 2006, 13:20:53
Pri nas za rolanje res ni šol (da bi bile v tujini, tudi nisem slišala). Prav tako ni tečaje za skijoring, vendar mislim, da bi ti člani kluba vodnikov vlečnih psov rade volje pomagali, zato še enkrat - kontaktiraj jih (recimo po elektronski pošti) in povprašaj o stvareh, ki te zanimajo.

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard


zami

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #160 : 30 Junij 2006, 11:58:35
Oj!

Cele debate sicer nisem brala... toda jaz sem pripravljam ker se nameravam s tem začet ukvarjat. Imam skorej trop huskijev doma. Tko kot je blo že napisano... za informacije in za nabavo opreme za canicross in vleko je najbolje kontaktirati ali Slovenski klub vodnikov vlečnih psov in pa slovenski canicross klub. To obstaja in meni so vse lepo odgovorili in svetovali. Je pa za resno ukvarjanje s tem športom potrebna velika disciplina in velikooo prostega časa.
Pa še iz izkušenj... huskiji so daleč najbolj talentirani za vleko. Ne vem kolk drugih psov je še sposobnih držat konstantet tempo dolgo časa. Pa ne glede na to ali ima rodovnik al pa ne (ko že v prioriteto postavljate rodovniške)


lp



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #161 : 30 Junij 2006, 12:15:08
Zami potem se pa oglasi v podtemi Husky in nam jih predstavi, pa slikic bomo tudi veseli!  ;) Ne gre za to Zami da so najbolj talentirani, gre za to da so med polarci najlažji in zato veliko bolj hitri od ostalih polarnih pasem. Naj te pa opozorim, da čedalje več se tekmuje z mešanci med husky in lovskimi pasmami, ki so še lažji vendar pa jih zelo malo spominja na huskye. S čistimi pasmami tekmujejo bolj redki, se pa najdejo! Me pa jezi ko jih potem nazivajo z Aljaškimi huskyi, Lilehamerskimi... >:(  zame obstaja samo en husky in to je SIBIRSKY HUSKY!

Citiraj
Danes sem gledala film Osem ujetih, pa me zanima, če je za pasje vprege značilno, da prevladujejo samci (od osmih je bila le ena psica). So mogoče samci fizično močnejši?

Kakor je meni znano je mešano, verjetno pa res zaradi še večje moči, je več samcev. Pa ponavadi je kot vodja vprege psička, tako kot v temu filmu je bila Maja kot vodja pasje vprege. Baje so boljše vodje 

Glede tega kdo je vodja v vpregi gre tu predvsem za to da mora biti ta pes vztrajen, ostali psi ga morajo priznavati za alfo, drugače jih ne more voditi ker mu ne bodo sledili in v vpregi imamo lahko kmalu ravs, neglede ali je to samica ali samec. V bistvu če pogledate vprego deluje kot trop, torej psi v vpregi točno vedo komu pripada kako mesto na hierarhični lestvici. Ja v filmih večkrat vidimo v vpregah samce, med tem ko so v resničnem življenju le te bolj ali manj mešane.


pajo

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 2
Odgovori #162 : 12 September 2006, 14:58:14
Lep pozdrav!!!!
Že kar dolgo nisem pisal na tem foromu in moram reči da sem vesel k vidim kako se je debata razvila. bi pa samo nekaj povedal na temo pasem.
Sibirski huski je res najboljši in najhitrejši med vsemi polarnimi pasmami vendar pa se je treba zavedat da obstajajo tudi druge pasme ki so zelo hitre in vztrajne. Zelo se je uveljavil nemški kratkodlaki ptičar, ki po moči in hitrosti prekaša sibirca je pa res da ga je težje motivirati za vleko. moram povedati da sem bil do pred kratkega lastnik huskijke ki je bila super, super psička, vendar mi je na žalost poginila. Sedaj imam 3 mesece starega ptičarja.
Kar se tiče aljaških huskijev so to zelo stara polarna pasma ki jo v ameriki že doooolgooo uporabljajo za vleko, vendar jo nikoli niso stisnili v neke kalupe in dosegli priznanja zanjo. Pri sibircih se namreč že vidi velika razlika med tako imenovano razstavno in delovno vzrejo (kot recimo pri nemškem ovčarju)
Naslednja vrsta psov pa so mešanci med aljaškimi huskiji ter poentri, nekaterim pa je dodana celo kri greyhoundov. Ti psi so najhitrejši ter za vleko vsekakor najboljši - govorim v tekmovalnem smislu.
bi pa še omenil tpo da lahko z vsakim kužom ne glede na pasmo tečemo, smučamo, rolamo in se vozimo s kolesom. saj konc koncev je važno samo to da oba uživata.



Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #163 : 12 September 2006, 15:24:08
Sicer se lahko motim ampak kolikor vem se je o Aljaških Huskyih začelo govoriti cca 10 let nazaj, torej niso ne vem kako stara pasma, med tem ko so Sibirci že kar nekaj stoletija taki kot so, poleg tega tudi samo tekmovalci v katerih vpregah so Aljaški Huskyi sami pravijo da gre za križance med Sibirskimi huskyi in lovskimipasmami, zakaj lovskimi pasmami , zato ker so le te zaradi narave svojega dela lažje in s tem tudi hitrejše. Poleg tega tudi še nisem zasledila nikjer standarda za Aljaške Huskye, povečinoma tudi za to ker le po zunanjosti velikokrat spominjajo na ptičarja, poenterja in ja celo so začeli nekateri tekmovalci v svoje linije križat hrte. Tudi če greš pogledat se delovna linija in razstavna linija še ne razlikujeta tako hudo kot pri NO. Sicer so razstavni malce bolj kompaktni in dlaka je malček bolj napuhana vendar pa še obe liniji lahko izvajata svojo prvotno nalogo vleko sani.

Citiraj
Zelo se je uveljavil nemški kratkodlaki ptičar, ki po moči in hitrosti prekaša sibirca je pa res da ga je težje motivirati za vleko.

Oprosti s tem se ne bi mogla strinjat kako je lahko neka pasma s čisto drugačnimi delovnimi predispozicijami boljša od pasme ki je že stoletja vzrejana za to. Najhitrejši pes naj bi bil greyhound (lahko se tudi motim) pa vendar to še ne pomeni da je dober vlečni pes, tako kot moj ni dober lovski pes, nagon ma močan ampak to še ne pomeni da bo divjad jagal ko lovec. ;)


pajo

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 2
Odgovori #164 : 12 September 2006, 16:51:12
http://www.cabelasiditarod.com/runyan_husky.html
http://www.dogbreedinfo.com/alaskanhusky.htm
http://www.dogbreedinfo.com/alaskanhusky.htm
http://www.dogbreedinfo.com/alaskanhusky.htm

Ti verjetno mešaš aljaškega huskuja ter tako imenovange euro hounda. Samo toliko na hitro. Aljaški husky s pointerji nima popolnoma nič skupnega. Zgoraj imaš nekaj linkov opisa te pasme. Pa ne me narobe zastopit. Sem velik pristaš sibircev. Saj pravim da je bila moja psička enkratna. Vendar dejstvo je tako da sibircev na odptih tekmah praktično ni več. Obstajajo pa tekmovanja za pure breed dogs (samo polarne pasme) kjer pa kraljujejo sibirci. IIz mojih dosedanjih izkušenj pa na veliko žalost lahko povem da zelo veliko sibircev nažalost res ni sposobno za tekmovalni šport. Obstajajo pa seveda izjeme.  Če te zanima ta šport in različni psi si lahko ogledaš tekomo vlečnih psov v Trbižu 1 in 2.  Ne zastopim pa ko praviš da so lovski psi lažji in zato hitrejši????????? Moja psička je imela okoli 21-22 kg, nemški ptičar in mešanci pa so težki okoli 35 kg.


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #165 : 12 September 2006, 21:03:51
Ne zamerim ker se rada izobražujem v smeri polarnih pasem, vendar mi ni všeč kjer eni pasmi ki je nastala s križanjem prilepijo zraven husky, zame je en sam husky in to je SH. Ptičarje so začeli križati pred parimi leti, prej pa so križali lažje lovske pse, gre pa pri tem križanju zato, da huskya malo otrebili njegove debele dlake saj je le ta tudi bla moteč faktor pri doseganju večjih hitrosti. Vem da je večina pasjih vpreg sedaj sestavljena iz Aljaških huskyev. Kolikor vem je idealna teža tekmovalnega psa 22,3 kg torej če imajo mešanci s ptičarjem 35 kg potem niso ravno ne vem kako hitro oz. sploh hitrejših od SH. In kolikor sem videla v Kranjski gori in sploh po slikah teh psov, so bili vsi lažji od mojega Larsa, ki je trenutno itak pretežak saj ima tam cca 30 - 31 kg, po standardu jih ima lahko največ 27 kg, dobro ta se tudi zadnje čase razlikuje od avtorja do avtorja. Lars ima drugače ko je v top kondiciji 25 kg, torej še vedno je težji od idealne teže za tekmovanja. Sklepam da so ptičarja noter vkrižali da pse malo dvignejo.
Stran ki si mi jo dal dogbreedinginfo.com, tam je kot pasma podana tudi avstralski labradoodel (križanec med labradorcem in pudljem), Aljaški husky je nastal kot produkt načrtnega križanja lovskih pasem s SH ameriških tekmovalcev s sanmi, da bi dobili hitrejše pse. Res pa je da so trenutno američani z njihovo vzrejo pred Evropejci, saj američani že delajo na izgledu, med tem ko Evropejci še vedno križajo malo povprek, zato so na evropskih tleh AH večinoma bolj podobni lovskim psom ptičarjem, poenterjem.... Če si si dobro prebral opis AH na zgoraj omenjeni strani je kot da bi opis bil prepisan iz standarda SH, samo nekja malih popravkov kot so niso odlakani tako močno kot SH, so malo večji.... Kaj pa vse lastnosti ki so jih pridobili z križanjem ostalih pasem, bo še nekaj vode preteklo in mislim da se bo standard s časom še popravljal. Poleg tega pa imajo tile križanci nekaj slabosti kar priznavajo čeprav ne preveč naglas tudi njihovi lastniki, veliko teh psov mora teči z pokrivalom ki jih greje, velika večina mora svoje pse imeti obute, zakaj zato ker imajo težave s sprijemanjem snega na tačke (kar veš da SH s tem nimajo problema) , bolj občutljive blazinice na mraz, led in sneg, zaradi izgube odlakanosti, imajo težave s prenašanjem mraza. Glede na to da si imel psičko pasme SH, potem veš da jih njihov kožuh brani pred izredno nizkimi temperaturami, kaj misliš koliko tega se je izgubilo s križanjem...
Glede tekem v Kranjski gori sem si jih ogledala, psi so res hitro vendar pa kolikor je bilo iz tistega razvidno vzdržljivosti svojih prednikov pa niso imeli, tam se videla pa kar nekaj vpreg ki so kar vlekle po progi.
Po prebiranju prve naveden strani me je pa kar malo zmrazilo, prosim po tem kar tam piše naj bi bili Aljaški Huskyi tisti ki so pripeljali zdravilo proti rdečkam na Aljaski, ko je v vseh zgodovinskih virih zapisano da je uspeh ki se lahko pripiše SH, nekaj moraš pri Američanih vedeti da znajo kake stvari malo obrniti na svoj mlin. Če gledaš zgodovinsko kako da niso nikjer omenjeni poleg SH, Samojedov in Aljaških malamutov, temveč se je o njih začelo govoriti v zadnjih 10 letih ko so začeli z nizanjem uspehov, se ti ne zdi to malo čudno ??? Meni se bolj zdi da gre za to da jih moti ime SH in so jih lepo naslovili z AH, ker če gledaš po knjigah o psih je ponekod navedeno da je izvor SH Rusija in potem v drugih USA. Sorry tip omenja Jack Londona kako pise o AH, imam njeogovo knjigo in prebrala kar nekaj njegovih in oprosti nikjer ni omenjen AH temveč SH, AM in ostale pasme ter mešanci z njimi nikjer pa izrecno psi podobni AH. Sicer vem da Američani malo usekani občasno ampak ta tip bi si pa lahka vsaj kako delo od tega pisatelja prebral preden kaj takega omenja. Ne mi zamerit to je samo moje mnenje in meni so bolj ali manj vse pasme pri srcu in vsaka je prekrasna sama zase ;)
Glede tekmovanja SH je tako velika večina jih ni sposobna zato ker jih moraš že od malih nog začet navajat na to, pri 3-4. mesecih se že začne mladičku pripenjat lahke deščice da se kuža navadi na ta da nekaj zasabo vleče, z enim letom se začne dodajati teža in tek na daljše proge, talent ni vse nekaj prinese še trdo delo, kakor pa sam dobro veš jih je večina huskyev vsaj v Evropi hišnih ljubljenčkov, ki znami rola, teka ob kolesu ne pa tekmovalni pes. Pa naj ti povem da Lars ob dobrem kndicijskem treningu poveleč s sanmi mojega očeta ali pa kolega pa imata blizu 100 kg, res da mu moram pomagati na začetku, pa mu ni potrebno če je dobro ogret, vendar ker moj pes ne trenira celo leto vleke, mu jaz raje pomagam da ne bi prišlo do kakih poškodb, punco mojega brata pa ko iz šusa na sankah potegne pri njenih borih 50 kg
Tudi Zidane ne bi bil vrhunski nogometaš kljub svojemu talentu, če ne bi vložil še trdega dela ;)


pajo

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 2
Odgovori #166 : 12 September 2006, 21:26:20
 Ne vem kaj naj ti rečem. Določene ljudi pač ne moreš prepričati in imajo svoj prav. Tebi se zgleda ne da dopovedati da so aljaški huskiji in evrohundi popolnoma različni. Mešanci s ptičarji so pri,merni psi pač za šprinte. In ne vem kje v Kranjski gori si videla tako male pse.
Je pa res kar praviš da je treba križance pokroti s pokrivalom ampak to je po eni strani velika prednost, saj se psi kasneje pregrejejo pri velikih brzinah. Mogoče bi ti svetoval da pogledaš stran Iditaroda, ki je najdaljša in najtežja preizkušnja vlečnih psov. In tam poglej koliko sibircev tekmuje.
Ampak kot prvo se opravičujem da je ta tema izpadla kot nekak prepir katera pasma je boljša. Hotel sem samo reči da so huskiji nekunkorenčni na področju vlečnega športa. In pač moje mnenje je da psu bolj malo pomaga neka 1000 letna zgodovina če pri razstavni liniji huskiji po več generacij nazaj niso videli sank. In roko na srce zame so vse pasme nastale šele pred približno 100 leti ko se je rodila kinologija. Nekemu Čukcu je bilo vseeno ali ma pes ušesa gor al dol, al ma plave al rjave oči, al je siv al bel, al velik al majhen. Važno mu je bilo da pes dobro dela in to je bilo vse. Danes pa parijo lepotce, ki pa niti ni rečeno da so v redu za to za kar so bili ustvarjeni. Te pa vabim da s svojim kužem prideš v naš klub in verjamem da bi se izkazal za zelo v redu kuža, ki bi vlekel z veseljem. Še enkrat se opravičujem da je moje pisanje izpadlo kot ena gonja proti huskijem, samo mislim da tudi ni prav da ti podcenjuješ pse na katerih dirka ves svet. Je pa res če bi huski ostal tak kot je bil praktično ne bi blo mogoče z njim živet v urbanem okolju. In če boš kdaj hodila po Aljaski, Kamčatki ali kje drugje po severu si dobro oglrj pse ki so namenjeni vleki. in videla boš da niso taki kot piše v katerikolem standardu, ampak so parjeni zato da gospodarju pomagajo preživet v tistem mrzlem svetu.




Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #167 : 12 September 2006, 21:57:12
Ne mi je tvoje pisanje kar všeč, pač pa ima vsak človek svoje mnenje, niti ne podcenjujem pasme AH, so pač psi ki so zdaj hitrejši od SH in tudi sama se ne strinjam z deljenjem SH na dve liniji razstavni in lepotno, kar si lahko tud prebereš v temi namenjeni Sibirskim Huskyim, prav zaradi tega ker bodo dolgoročno izgubili to kar SH dela nekaj posebnega in to je tisto kar je mene pri njih vedno fasciniralo, da ko jih pogledaš v oči še vedno vidiš sij polarne divjine in lahko začutiš njihovo moč...
Vem pa tudi dobro da se bodo zaradi človeške nečimrnosti in tega da neradi sklepamo komprimise, ter želja za ustvarjanjem vedno nečesa novega rojevale nove in nove pasme,ki bodo hitrejše, močnejše.... Pač izboljšava stare pasme pod novim imenom, na žalost imamo ljudje eno slabost včasih spreminjamo stvari ki jih ne bi bilo potrebno samo zato ker nam niso več všeč take kot so.
Se nimaš zakaj oprvičevati pač konstruktivno debatirava, saj vsi ne moremo imeti istega mnenja ;), sem videla nekaj posnetkov psov iz Kamčatke, tudi iz Aljaske in vem da ja se ti psi razlikujejo od psa ki bi ustrezal standardu, saj namreč oni ne rabijo najlepšega psa, temveč hitrega in najvzdržljivejšega, če pa je pes za povrh še lep ja potem je to samo dodaten plus. Kolikor sem nekje na netu prebrala ravno o teh psih iz Kamčatek tam ostanejo samo najmočnejši mladiči. Poleg tega tudi tvoje pisanje nisem vzela kot gonja proti huskyem, kdor ima 1x huskya jih ima za vedno v krvi ;) Glede povabila pa hvala se z Larsem res mogoče kdaj oglasiva :)


pajo

  • *
    • Prispevkov: 386
    • Točke: 2
Odgovori #168 : 14 September 2006, 07:45:11
No da napišem še jaz kako lepo o sibircih. Moram reči da je sibirec zelo lepa delovna pasma. Sam sem kot sem rekel imel psičko , vendar čiste delovne linije. Psička je bila zelo majhna, njena dlaka je bila gosta vendar kratka. Imela je nenoralno željo po vleki. Jaz je nikoli nisem spodbujal za vleko. Enostavno sem ji dal oprsnico in že je vedla kaj mora delat. Sam se največ ukvarjam s canicrossom in moram reči da je bila za ta namen enkratna. Je pa res da za bikejorig in skojoring ni imela prave brzine. Moja sibiirka je zmogla nekako tek okolo 19 km/h na 7 km doolgi trasi, kar pa je za sibirsko huskijko bil zelo dober rezultat. Je pa res da zmagovalci z ptičarji in mešanci dosegajo za 10 km/h večje hitrosti. Vendar pa kot pravim, važno je da sva oba zelo uživala. Se strinjam s tabo. Najlepši sibirec je tisti v naravnem elementu - se pravi v vleki sani. In moje mnenje je da bi morala pasma otati delovna kjer bi se gojile lastnosti za katere je bila vzrejena.
No sedaj pa da še napišem žalostno stran te zgodbe. Če se mogoče sprašuješ zakaj je sedaj nimam več. Psičko sem vzel pri starosti 10 mesecev pri nekem slovenskem vzreditelju. Imena ne bom navedel. No v glavnem psička je bila dotalno nesocilizirana. Sploh ni bila navajena ljudi. bila je tako preplašena da približno teden dni sama od sebe ni upala z koče. v stanovanje je nismo mogli dati ker jo je zagrabila dotalna panika. res je težko to opisat. Sam se že kar dolgo časa ukvarjam s psi pa kaj takega še nisem videl. No potem je šlo počasi na bolje. Obiskala sva svetovalca za pasje vedenje in delala po strgo določenem programu. Psička se je zelo spremenila. Navezala se je na nas bila je pa še zmeraj grozno boječa na vse kar je bilo novega. Vzeli smo jo tudi na dopust in bilo je super. Potem pa se je zgodila tragedija. Kuža nam  je ušla iz vrta ker se je ustrašila nekega poka. Nismo je mogli zadržat, zato se je izpulila in ušla s flexijem privezanim na ovratnico. Šel sem jo iskat in jo po 20 min našel popolnoma obnemoglo. Peljali smo jo k veterinarju vendar ji ni mogel pomagati. Naslednji dan je poginila. Tolažim se samo s tem da mislm da nam je ratalo iz nje narest psa, ki ni živel v večnem strahu. In konec koncev k nam je prišla skoraj kot divji volk, poginila je pa kot družinski kuža.
No v gavnem sedaj mam nemškega kratkodlakega ptičarja, ki zaenkrat vleče samo šnirence na mojih čevljih  :), ampak verjamem da bo ko bo odrastel dober pes za vleko .
No sam tolko za pojasnilo :)


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #169 : 14 September 2006, 09:49:21
Ja tudi med vzreditelji se pleve najde >:(, sožalje ob tako tragični izgubi vendar pa je psička saj tisti kratek čas užival v vaši ljubezni. No mi smo z Larsem imeli srečo je prijazen kuža, ki pa ga bogati njegov polarni duh in želja po teku... ;), edino kar mi je žal da Lars nima je rodovnik ampak v drugo bomo že vedeli ;) Je pa tudi Lars že s prvim dnem pokazal da on ni en navaden kuža ampak sibirc, enostavno ni hotel hoditi na ovratnici in povodcu, zato smo potem šli že naslednji dan v nabavo za oprtnico od takrat ni več blema z njim. Do enega leta smo imeli povodec celo sploh za okras na sprehodih saj se je držal nas ko klop, potem pa je prišla puberteta in ponovno utrjevanje vsega kar smo že znali >:(, vse razen odpoklica smo vrnili v normalno stanje. Tisto zimo ko je dopolnil 1 leto smo ga prvič za hec vpregli v sani in moj pesjan jih je brez upiranja pričel vleči, pa ga nismo prej kot mladiča nikoli privajali na to da nekaj vleče, enostavno so se oglasili genetski zapisi njegovih prednikov in od takrat ga vsako zimo malo vprežemo da mu ni dolgčas ;), sicer pa pridruži se nam v temi Sibirski Husky in nam pokaži slikice svoje lepotičke, pa na kakih srečanjih polarčkov se nam lahko s svojim novim prijateljčkom tudi pridružiš.


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #170 : 14 September 2006, 11:56:59
Ne pozabimo pa omeniti drugega pomembnega dejstva, da so ti križanci hitrejši na kratkih razdaljah, niso pa toliko vzdržljivi kot polarci. Saj se ve, kdo je zmagovalec na Aljaski.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #171 : 14 September 2006, 12:35:38
Ne Alba na žalost se na Aljaski na najbolj odmevnih tekmah samo še izjemoma pojavljajo SH v vpregah, na žalost so jih zamenjali AH, zaradi hitrosti, saj so le ti zaradi daljših nog, manjše teže in krajše dlake hitrejši od SH, tako da kar prevladujejo na teh tekmovanjih in osvajajo stopničke. Je pa res da organizirajo tudi tekme kjer AH ne morejo tekmovati, gre za tekmovanja kjer tekmujejo samo purebred SH.
Imajo pa velike težave na teh tekmovanjih z AH, ker so zaradi izgube določenega procenta odlakanosti bolj občutljivi na temperaturne razlike in morajo tekmovati v plaščkih ( sicer ne vsi da ne bo pomete ampak velika večina), velika večina jih tekmuje tudi z obutimi psi, vendar glede na to da človek ni nikoli z ničemer zadovoljen lahko pričakujemo da se bodo pojavli še hitrejši "polarci" ki bodo prekosili tudi AH, vendar upam da bodo pri imenu le bolj izvirni kot so bili pri tem! ;)


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #172 : 14 September 2006, 13:02:17
Kaj pa tista tekma, ki je zelo dolga, mislim, da ne gre za tipično tekmo vlek? Sem nekje brala da so polarčki prevladovala, sicer ne SH. Bom preverila.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #173 : 14 September 2006, 13:06:01
Vem katero misliš Iditarod, na žalost tudi tam že zadnjih par let prevladujejo AH


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #174 : 14 September 2006, 13:16:56
Ah potem pa ne vem, kaj so nekje pisali o samojedih in podobno, bi morala vprašati Lanabelo. Ne najdem posta :(.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #175 : 14 September 2006, 13:22:10
Smo se pogovarjali tudi o tem, mi je ravno Lanabela potem tudi povedala da je bila zadnja zmagovalna ekipa vprega AH, Iditarod je v bistvu tekma preživetja in ne toliko hitrostna, na Iditarodu konča tekmo ponavadi le polovica od udeleženih, za to tekmo moraš bit izredno pripravljen tako fizično kot psihično!


Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #176 : 14 September 2006, 15:30:36
No zdej sem ga našla, ampak sem ga napopala med SH poste.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Majchy

  • ° Žleht kot pes °
  • Super Pesjanar
  • *****
    • Prispevkov: 5.608
    • Točke: 99
  • *love dogs*
Odgovori #177 : 28 November 2006, 05:42:55
Kaj pa bo letos z našim skijoringom? Zgleda da bo bolj malo snega  :-\ Naši polarčki se ga pa že tako veselijo...

LP, Maja


SPLETNA STRAN: http://www.majchy.com
PORTFOLIO: http://www.majarokavec.com


Satin

  • *
    • Prispevkov: 3.248
    • Točke: 9
  • When wilderness calls...
Odgovori #178 : 28 November 2006, 07:49:44
Nič Majch si bo treba na smučišči sposoditi snežne topove :P ;)


Sammy

  • Must Love Dogs
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 2.571
    • Točke: 29
  • Beauty and brain
Odgovori #179 : 28 November 2006, 10:04:57
Hehe, mi že tudi nestrpno pričakujemo sneg ... :)

http://samchica.com
http://samchica.com/sammy

"Qei me amat, amat et canem meum." - St. Bernard