bursitis

sibila · 7942

sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
: 02 Avgust 2009, 17:39:52
Zanima me ali ima kdo kakšne izkušnje z zdravljenjem bursitisa pri psu? Zanima me predvsem ali je kdo zdravil na kak 'neklasičen' način, torej brez punktiranja,
kortizona in operacije?

Baje se dobijo tudi pripomočki, ki jih psu namestimo na noge in tam tudi ostanejo(za razliko od povojev), ampak nikjer ne najdem kaj takega. To je zato, da je pes na mehkem, kar lahko pripomore k izboljšanju in pomaga preprečiti ponoven nastanek, če je vzrok ležanje na trdi podlagi.
Tako na kratko in po moje; bursitis je vnetje, ki se pojavi ob udarcu ali ležanju na trdi podlagi, b. vrečka, ki skrbi za 'tekoče premikanje'  v sklepu, izstopi in izgleda kot
kakšna vodna bula, mi jo imamo na komolcu.
Res bi bila vesela vsakega nasveta, saj se baje zadeva rada ponavlja in bi se je rada znebila čimprej, sploh zato, ker še ni boleče, torej še ni pravo vnetje.



Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #1 : 15 Julij 2010, 21:55:57
Zdravo Sibila! Tudi mi imamo problem z buristisom na komolcu.

Zaenkrat sem slišala za pripomočke "back on track", ki se dobijo v Sloveniji vendar nisem zasledila, da bi obstajala kakšna zadeva konkretno za komolec. Sem jim poslala mejl in čakam na odgovor. http://www.backontrack.si/

Druga stvar, ki so mi jo priporočili pa je "dog leggs", ki pa se ne dobi pri nas. Tukaj imajo en ščitnik oknkretno za komolce. Poglej na netu, izgled dobro. http://www.dogleggs.com/

Glede na to, da je bil tale post že pred časom objavljen, me zanima ali si morda do sedaj že našla kakšen uspešen pripomoček? Mi smo šele dobili diagnozo in razen povojev, ki se ne obnesejo, nimam nobenih izkušenj.

lp, Beka



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #2 : 15 Julij 2010, 22:23:45
Je precej nazaj, pa vseeno, ja... :)

Torej, v času pisanja tistega posta zgoraj, je imela Mimi kar veliko 'oteklino' na enem komolcu-večjo od oreha, na drugem se je delala...Nad ovijanjem sem hitro obupala, ker je vse stalno zlezlo in pol je še bolj pritiskalo ob ležanju. Nad temi pripomočki pa tudi, ker je bilo poletje in se mi je zdelo prevroče, da bi morala to nosit.
Jaz sem počakala kaj bo, sem jo pa 'malo' >:D preganjala, da ni ležala na parketu in jo spodbujala k ležanju na mehkem. Kupila sem tudi hladilno blazino Canine Cooler, ki je ni kaj šmirglala, parket je ostal zakon.
Pa nekaj časa sem ji dajala gor hladilno gel blazinico, ki se kupi v lekarni. Pol pa je bil dopust, pa je itak nonstop na plaži ležala na trdem, pa nekako pač najraje spi kar na tleh...Pa sem nekako obupovala in upala na izboljšanje. :D No, tista tahujša bula je kar kmalu izginila, sta pa ostali taki zelo mali na obeh komolčkih.
Veterinarji so mi svetovali naj nič ne ukrenem, če ostaja isto oz. se manjša. Mimi se torej burze nikoli niso prav vnele, očitno samo povečale. Torej; skoraj čisto je izginilo, včasih se je mičkeno spet povečalo, ampak komaj opazno na dotik, če ne veš, sploh nisi otipal več. Sem mislila, da bo pozimi šlo čisto, ampak ne, čeprav je malo več spala na mehkem, je ostalo mičkeno. Je pa spomladi izginilo in sedaj je ok, ima pa čisto malo nakazane otiščance, no, to se ne sekiram kaj preveč, občasno namažem in je ok.
Jaz torej pravzaprav nisem ukrenila nič, sem pustila na miru, psa nehala zaj... kje naj spi, pa se je nekako samo od sebe porihtalo. :o :D
Je pa tavelika oteklina šla kar kmalu nazaj, tamali del pa je zelo dolgo izginjal, torej ziher pol leta. Ampak je ni nič bolelo, ni bilo vneto, nič, ona sploh ni nič opazila.
Bila je dalje normalno aktivna ves čas, razen mogoče kak teden po pojavu te bule sem jo malo šparala, plavanje, ful sprehodi, frizbi, agility, lahko rečem, da je zelo fizično aktivna in ni bilo nič narobe zato. Jaz sem pač počakala in pustila, ker ni šlo dalje in, ker baje ni preveč fajn tega ne operirat in odstranjevat, niti drenirat, če ni res nujno. So mi vsi odsvetovali.
Je pa zanimivo, da je to povečini bolezen kratkodlakih, pretežkih psov, ki ležijo na kakem betonu ali na ful trdem. Mimi pa ni bila stara niti leto dni, še :-[ ni bila pretežka in razen ležanja na parketu, ni bilo nič takega. Bokserka pa je že v letih, tudi leži na trdem poleti, pa nikoli nič. Izgleda so pač nekateri nagnjeni k temu.
No, jaz moram potrkat, sedaj imamo mir in naj tako ostane. :D



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #3 : 15 Julij 2010, 22:32:06
Aja, še tole. Meni so torej svetovali, da je prva opcija, da se malo počaka, če bo šlo kaj nazaj, ker ni bilo vneto in je ni nič bolelo.
Druga možnost bi bila punktacija, nato se not našiba kortizon in naredi drenaža, nekaj v tem smislu. Da steče tekočina ven, kortizon pa pozdravi vnetje.
Baje se pa rado ponavlja. Ampak, če je res vneto bi pač nekako morali pozdraviti vnetje.
Tretja možnost pa je operativna odstranitev teh vrečk-burz. Spet ni ravno super, ker le te so tam z namenom, namreč blažijo premikanje sklepov, po kmečko :).
Je pa zanimivo, da sem pred leti jaz imela burzitis. :D Meni so ga pozdravili z ultrazvočnimi terapijami v enem tednu.
Ampak mene je dlje časa ful bolelo, pol  torej en teden terapije in me do zdaj nikoli več ni nič bolelo.
Tako sem imela tudi kaj takega v backup planu, torej pozanimati se, če bi mogoče tudi pri psu šlo zdravit tako in se nekje zmenit za tole.
No, ker nisem ravno pristaš nekih zdravstvenih posegov in raje počakam, če se da, sem naredila tako, da sem malo počakala in k sreči se je samo porihtalo. Ampak pravim, Mimi očitno še ni imela pravega vnetja, mogoče so pravočasne tiste hladilne vrečke pomagale, da se ni razvilo, ne vem.



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #4 : 15 Julij 2010, 22:33:31
Zadnjic sem pri vetu srecala 10 mesecev staro borderko z istim problemom. Sem malo "spijonirala" in sem nekako razumela, da je veterinarka svetovala to, kar si naredila ti: dokler ni motece, naj se pusti na miru. Eventuelno naj bi lahko punktirali, ceprav naj bi bila to skrajna moznost, ker se s tem samo tekocino sprazne, burse pa ostanejo povecane.
Je pa zgledalo kar malo grozno, ceprav so lastniki rekli, da je ne moti, in da se drugace obnasa popolnoma normalno.

Bi bilo zanimivo vedet, ce je kaj v sorodu s tvojo, ce je mogoce ta nagnjenost dedna (ampak mi niso znali nic povedat o rodovniku, tako da nimam pojma, "cigava" je).


battito animale


sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #5 : 15 Julij 2010, 22:42:25
Zadnjic sem pri vetu srecala 10 mesecev staro borderko z istim problemom. Sem malo "spijonirala" in sem nekako razumela, da je veterinarka svetovala to, kar si naredila ti: dokler ni motece, naj se pusti na miru. Eventuelno naj bi lahko punktirali, ceprav naj bi bila to skrajna moznost, ker se s tem samo tekocino sprazne, burse pa ostanejo povecane.
Je pa zgledalo kar malo grozno, ceprav so lastniki rekli, da je ne moti, in da se drugace obnasa popolnoma normalno.

Bi bilo zanimivo vedet, ce je kaj v sorodu s tvojo, ce je mogoce ta nagnjenost dedna (ampak mi niso znali nic povedat o rodovniku, tako da nimam pojma, "cigava" je).

Ja, tako so meni rekli. Tudi Mimičkina taprva velika bula je izgledala grozno, pa kar v enem dnevu, pa od nikoder se je vzela. No, nastane lahko tudi od udarca, ampak jaz se takrat nisem spomnila, da bi se Mimi kje udarila. Dvomim, da je z Mimi kaj v sorodu, pa tudi nasploh še nisem slišala za kakega borderja s tem. S kod pa so bili in kdo je bila psička? K temu so mogoče nagnjeni kaki mastifi oz. doge, borderji načeloma naj ne bi bili.



Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #6 : 15 Julij 2010, 22:45:46
No, Erotu najprej spoh niso znali diagnosticirat zadeve... Katastrofa od veterinarja... Sploh ni vedel kaj bi. No, potem sem kontaktirala vzreditelja na Slovaško, ki je tudi veterinar in mu po mejlu v detajle razložila kako in kaj in je takoj rekel, da je bursitis, ker ima doma 20 mastifov in je to klasika. Kaj češ... ko se 80 kil vrže z višine vrže dol...

Pri nama tudi vnetja ni, ampak mi malo šepa tako, da sva sprehode začasno opustila in na protibolečinski terapiji ga imam.

Ker sem tudi sama imela pred leti bursitis na rami in je bolelo ko hudič  >:(, rajši opuščam sprehode začasno. Pač naj se zlaufa koliko se hoče okrog hiše, prisilnih sprehodov pa zaenkrat nimava.

Sem pa ravno naročila dogleggs in čakam dostavo. Bom poročala o učinkovitosti. Bi pa naj bila zadeva konkretno za bursitise in še mastifi so omenjeni kot klasična pasma s temi problemi.  :(



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #7 : 15 Julij 2010, 22:51:21
Ja, saj, mastifi bi naj bili nagnjeni k temi, mene so pa čudno gledali z niti leto staro borderko, hihi. :D

No, Mimi ni nikoli nič zašepala, ni je bolelo na dotik, nič. Malo smo počivali kak teden, če se je sploh dalo, pol pa kot pravim, sem dalje vse delala kot, da ni nič.

Sem pa takrat jaz tudi iskala tele komolčnike in jih res ni pri nas. Meni je veterinarka takrat poslala tale link: http://www.dogleggs.com/files/adjustable.cfm.
Saj je menda isto kot to kar praviš, da si naročila. :)

Upam, da zrihtate in, da bo vse ok. Držim pesti! :)



Lilit

  • Picko in Packo
  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 5.669
    • Točke: 23
  • Wapi, Grin
Odgovori #8 : 15 Julij 2010, 23:02:15
Ma tu z obale so bili, o psicki sem pa zadnjic sprasevala v border temi - baje je nekje z Bleda, ampak noben ne ve za kaksno leglo tam v zadnjem casu. Tako da nisem sigurna, kam bi jo dala.

battito animale


Beka

  • *
    • Prispevkov: 125
    • Točke: 0
  • Herkules Slnko Zemplina
Odgovori #9 : 15 Julij 2010, 23:17:32
Sem pa takrat jaz tudi iskala tele komolčnike in jih res ni pri nas. Meni je veterinarka takrat poslala tale link: http://www.dogleggs.com/files/adjustable.cfm.
Saj je menda isto kot to kar praviš, da si naročila. :)
Točno to sem naročila, ja.  :)



sibila

  • *
    • Prispevkov: 2.006
    • Točke: 0
  • still more white...
Odgovori #10 : 16 Julij 2010, 08:37:40
Ma tu z obale so bili, o psicki sem pa zadnjic sprasevala v border temi - baje je nekje z Bleda, ampak noben ne ve za kaksno leglo tam v zadnjem casu. Tako da nisem sigurna, kam bi jo dala.

Aha, se spomnim, ja.

Torej, nisem še zasledila, da bi bil pri borderjih pogost bursitis, mogoče je samo naključje. :)

Beka, upam, da bo pomagalo.