Kaj narediti, ko psička ne more dobiti vzrejnega dovoljenja?

Bonella - Bony · 9083

Bonella - Bony

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
  • Pes je človekov najboljši prijatelj!
Pozdravljeni,

imam eno leto staro psičko pasme Boston terier, vzrediteljica mi je rekla da psička ne more dobiti vzrejnega dovoljenja ker ji baje "manjka" en zobek, pa baje ni pravilno obarvana. Na podlagi tega se avtomatsko ne dobi vzrej.dovoljenja?

Res si zeeeelo želim da bi bila moja psička  mamica, ter tudi si želim obdržati enega njenega potomca doma. Ker so me Bostončki tako zelo navdušili. Vendar pa nisem spremljala moje bostonke od malih nog naprej ampak šele od 6 meseca. (vem da sem bila prikrajšana za fuuul lepe trenutke, v dobi odraščanja, vendar mi ni žal da sem jo dobila)

Zanima me, kako to poteka? Jaz dobim samčka kateri ustreza moji psički, se sparita in potem?
Moram obvezno registrirati tako rekoč psarno??

Hvala za odgovore!

lep dan še naprej,
Urška

Urška & Bony


sasha

  • *
    • Prispevkov: 2.188
    • Točke: 2
Odgovori #1 : 04 September 2009, 10:50:29
Če psička ne dobi vzrejnega dovoljenja pomeni, da ni tipični predstavnik pasme. Če ti je kaj za dobro pasme, potem take psice ne boš parila. Poleg tega boš producirala nerodovniške mladiče, ki jih je že povsod dovolj.
Če si toliko želiš spremljati mladička, potem si čez par let kupi še enega, pa ga spremljaj od začetka.



Bonella - Bony

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
  • Pes je človekov najboljši prijatelj!
Odgovori #2 : 04 September 2009, 10:52:55
Jaz vse to razumem, in jo bi sterilizirala če je tako. Vendar bi rada vedla kdo mi lahko to zagoto potrdi da ne more imeti potomstva.
Ker vzrediteljica je presneto čudna bila...In sem zelo vesela da sem rešila vsaj eno bostonko od nje.

Urška & Bony


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #3 : 04 September 2009, 11:06:10
Hja, zakaj si pa vzela psičko, za katero si dobro vedela, da ni za vzrejo, če si želiš mladičkov? Da bi malo prišparala pri kupnini? Kakor koli že - če te hudo srbi, da bi psičko parila, čeprav veš, da tega ne smeš, je najbolje, da jo daš sterilizirat, da te slučajno ne bo premagala skušnjava. In če te želja po mladičkih še vedno ne bo spustila, si kupi psičko, primerno za vzrejo, opravi z njo vse potrebne preglede in se loti vzreje tako, kot je treba.

Če se želiš prepričati, da res ni za vzrejo (mladičke seveda vseeno "lahko" ima) jo mirno pripelješ na telesno oceno in na vzrejni pregled. Ti so ponavadi spomladi in jeseni, kdaj in kje pa si poišči na spletni strani kluba. Vendar: če ji manjka zob in če ima napačni vzorec, prav posebno kvalitetnih mladičev od nje ne bo.


Bonella - Bony

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
  • Pes je človekov najboljši prijatelj!
Odgovori #4 : 04 September 2009, 11:21:41
Hja, zakaj si pa vzela psičko, za katero si dobro vedela, da ni za vzrejo, če si želiš mladičkov? Da bi malo prišparala pri kupnini? Kakor koli že - če te hudo srbi, da bi psičko parila, čeprav veš, da tega ne smeš, je najbolje, da jo daš sterilizirat, da te slučajno ne bo premagala skušnjava. In če te želja po mladičkih še vedno ne bo spustila, si kupi psičko, primerno za vzrejo, opravi z njo vse potrebne preglede in se loti vzreje tako, kot je treba.

Če se želiš prepričati, da res ni za vzrejo (mladičke seveda vseeno "lahko" ima) jo mirno pripelješ na telesno oceno in na vzrejni pregled. Ti so ponavadi spomladi in jeseni, kdaj in kje pa si poišči na spletni strani kluba. Vendar: če ji manjka zob in če ima napačni vzorec, prav posebno kvalitetnih mladičev od nje ne bo.


Psičko mi je predlagala Andreja Čučnik; vendar ta gospa iz Slovaške naju je pošteno nalagala, oziroma, psička se mi je zelo dopadla in sem jo vzela. Nisem pa razmišlala tisti trenutek o posledicah, katere sploh niso tako usodne, psička je zdrava in vse. zakaj bi šparala pri kupnini? ne razumem....
Skušnjava me ne more premagat ker ne poznam nobenega samčka iste pasme, sploh pa nimam tri leta in ne bi parila kar nekaj tja v tri dni. Če ne dobi vzrejnega gre na sterilizacijo. pika :)

Mislila sem da mi boste bolj pomagali in razložili postopke začetkov z vzrejo ali kaj podobnega, ne pa se ukvarjali s stvarmi katere že poznam...in so mi domače.  :-\

Problem je le da ne vem ali je pravilno obarvana ali ne...in če ima fuuul negativnih predznakov če ji RECIMO manjka zob?

Hvala in lep dan

Urška & Bony


Bonella - Bony

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
  • Pes je človekov najboljši prijatelj!
Odgovori #5 : 04 September 2009, 11:22:49
Hja, zakaj si pa vzela psičko, za katero si dobro vedela, da ni za vzrejo, če si želiš mladičkov? Da bi malo prišparala pri kupnini? Kakor koli že - če te hudo srbi, da bi psičko parila, čeprav veš, da tega ne smeš, je najbolje, da jo daš sterilizirat, da te slučajno ne bo premagala skušnjava. In če te želja po mladičkih še vedno ne bo spustila, si kupi psičko, primerno za vzrejo, opravi z njo vse potrebne preglede in se loti vzreje tako, kot je treba.

Če se želiš prepričati, da res ni za vzrejo (mladičke seveda vseeno "lahko" ima) jo mirno pripelješ na telesno oceno in na vzrejni pregled. Ti so ponavadi spomladi in jeseni, kdaj in kje pa si poišči na spletni strani kluba. Vendar: če ji manjka zob in če ima napačni vzorec, prav posebno kvalitetnih mladičev od nje ne bo.


Aja hvala za odgovor, tisti da moram na klubu se zglasit. HVALAA! :-*

Urška & Bony


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6 : 04 September 2009, 11:24:35
manjkajoči zob ni pri vseh pasmah izločilna hiba.
Smola je edino,če hočeš zaneslijo imet psa za vzrejo ga moraš kupit po 6 mesecih starosti- ker šele takrat se lahko oceni  ali nima kakšne izločujoče napake.
Če pa želiš imeti mladička pač vedno obstaja neko tveganje, ki je seveda ob preverjenem vzreditelju manjše, če poudraiš,da iščeš vzrejno žival.
Vsekakor pa ne razumem,zakaj nisi bila ob nakupu bolj pazljiva,če si želiš vzrejati?

Tudi, če psica dobi vzrejno dovoljenje, a ima bistvene napake, je pametnje kupit novega kvalitetnejšega mladiča drugje-če te veseli vzreja na splošno.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Bonella - Bony

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
  • Pes je človekov najboljši prijatelj!
Odgovori #7 : 04 September 2009, 11:36:12
manjkajoči zob ni pri vseh pasmah izločilna hiba.
Smola je edino,če hočeš zaneslijo imet psa za vzrejo ga moraš kupit po 6 mesecih starosti- ker šele takrat se lahko oceni  ali nima kakšne izločujoče napake.
Če pa želiš imeti mladička pač vedno obstaja neko tveganje, ki je seveda ob preverjenem vzreditelju manjše, če poudraiš,da iščeš vzrejno žival.
Vsekakor pa ne razumem,zakaj nisi bila ob nakupu bolj pazljiva,če si želiš vzrejati?

Tudi, če psica dobi vzrejno dovoljenje, a ima bistvene napake, je pametnje kupit novega kvalitetnejšega mladiča drugje-če te veseli vzreja na splošno.

Živjo, hvala za odgovore in pojasnila.

Glede nakupa....zgodilo se je v roku treh dneh in neizmerno zeeelo sem si želela psičko in sem se morala v dveh dneh odločiti al ja ali ne. Prva napaka-prvič sem kupovala psa. Druga napaka-ne poznam vzrediteljice. AMPAK NA NAPAKAH SE UČIMO!
Psička je zdaj vsaj na varnem in ljubečem domu, ker prej ga ni imela!! Tudi če ne bo imela potomcev, bo moja najljubša psička!

Bi morala celo zgodbo obrazložit, ker tako v dveh stavkih se ne da, je bilo polno prejokanih in prekreganih noči in dni...ah!
Je za nami! :)

Uglavnem psičko bom dala strilizirat da ne bom sploh imela potomcev, katerim bi gotovo kaj falilo.

še to, a na razstave pa lahko hodimo???

LP

Urška & Bony


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #8 : 04 September 2009, 12:07:34
še to, a na razstave pa lahko hodimo???

Lahko, a bodo rezultati slabi, glede na to, da ima najmanj 2 veliki napaki (kot praviš).



Alba

  • *
    • Prispevkov: 4.255
    • Točke: 3
  • I like my dog better than I like most people.
Odgovori #9 : 04 September 2009, 12:18:29
In če jo misliš sterilizirati, potem razstave nimajo smisla.

Psi so najbolj iskreni prijatelji :):):)

http://www.mojalbum.com/rink/


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #10 : 04 September 2009, 12:20:46
Veš kako je: kar mrgoli podobnih vprašanj: kako, kdaj, kje, s kom...spariti psičko ki je najkrasnejša na svetu, samo ali nima rodovnika ali nima vzrejnega....Dokler nisi razložila za kaj gre, si žal padla v to kategorijo, pri kateri včasih niti ne veš, ali bi pisca jemal resno ali pa zanalašč provocira.

Zakaj vprašala, če si hotela malo prišpara? Preprosto zato, ker si rekla, da ti je vzrediteljica povedala, da ni za vzrejo pred nakupom (če si kupila pol leta staro, so se naštete napake že videle). In vzreditelji, ki kupca ne nameravajo prinesti okoli, take mladiče prodajo ceneje. So krasni družinski psi, samo za vzrejo niso. (tudi mladiči, ki bi sicer dobili vzrejno dovoljenje, pa po mnenju vzreditelja niso dovolj kvalitetni se lahko prodajo ceneje kot "pet kvaliteta" pod pogojem da jih nimaš za vzrejo)

Če bi rada razstavljala, jo prijavi na kakšno razstavo. Če ima veljavni rodovnik in še ni sterilizirana, jo pač lahko prijaviš na razstavo. Kakšnega uspeha ne moreš pričakovati, boš pa dobila oceno in boš vedela pri čem si. Še bolj natančno oceno pa bi dobila na vzrejnem pregledu. Kjer bi ti tudi pojasnili, kakšen pomen za vzrejo sploh imajo napake, ki jih tvoja psička ima.

Lahko pa seveda s psičko tekmuješ na tekmah (recimo agility, RO) - zna biti bistveno bolj zanimivo od razstav, pa še nihče ne šteje zob in vsi barvni vzorci so enako dobri.


Bay

  • *
    • Prispevkov: 920
    • Točke: 1
  • Bay of gold
Odgovori #11 : 04 September 2009, 13:15:28
In če jo misliš sterilizirati, potem razstave nimajo smisla.

Če ji je v veselje, zakaj pa ne.



terry

  • *
    • Prispevkov: 434
    • Točke: 0
Odgovori #12 : 04 September 2009, 13:19:49
Psičko mi je predlagala Andreja Čučnik; vendar ta gospa iz Slovaške naju je pošteno nalagala, oziroma, psička se mi je zelo dopadla in sem jo vzela. Nisem pa razmišlala tisti trenutek o posledicah, katere sploh niso tako usodne, psička je zdrava in vse. zakaj bi šparala pri kupnini? ne razumem....
Skušnjava me ne more premagat ker ne poznam nobenega samčka iste pasme, sploh pa nimam tri leta in ne bi parila kar nekaj tja v tri dni. Če ne dobi vzrejnega gre na sterilizacijo. pika :)

Mislila sem da mi boste bolj pomagali in razložili postopke začetkov z vzrejo ali kaj podobnega, ne pa se ukvarjali s stvarmi katere že poznam...in so mi domače.  :-\

Problem je le da ne vem ali je pravilno obarvana ali ne...in če ima fuuul negativnih predznakov če ji RECIMO manjka zob?

Hvala in lep dan


Če se prav spomnim, je bila Bony pred meseci operirana zaradi izpaha pogačice, ki naj bi bila dedna. Premisli, če želiš to prenašati na male bostončke.  ::)



Bonella - Bony

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
  • Pes je človekov najboljši prijatelj!
Odgovori #13 : 04 September 2009, 13:54:12
Jeeeeeeej! Hvala za tok konkretnih odgovorov :)

Ubistvu jaz bi to počela le zaradi veselja in hobija...razstave in to:)
Ja ubistvu imate prav, mojo punčko bom ahtala :) ne mislim delat švoh potomcov. To ne!Le radovedna sem bila kako in kaj :)

In ja, izpah pogačice :( hvala bogu smo dali mimo, in je zdej kul!

Pri tej vzrediteljici je bila fora le v tem da ni vedela kaj bi nam natvezila, meni osebno je rekla da psička ni pravilno obarvana in drugo da je čist kul. Andreji pa je rekla da ji manjka zobek in da je drugo kul. Mislm... ???halo?  doro tisto smo dali skozi...AJA prej sm naštela dve napaki ki sm jih naredila....TRETJA je bila da nisem spisala pogodbe...In sicer ni mi povedala da ma Patello ane...mja uglavnem, nočm imeti več stikov z njo!! in pika! Dovolj od tega...pogreta župa ni fina!!!:)


Še nekaj mi razložite...če je sterilizirana je lahko/ne sme biti na razstavah? Na agilitiyu pa ni važno? ne razumm nč več:)



Urška & Bony


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #14 : 04 September 2009, 14:03:28
Če se prav spomnim, je bila Bony pred meseci operirana zaradi izpaha pogačice, ki naj bi bila dedna. Premisli, če želiš to prenašati na male bostončke.  ::)

Zdravstvene težave so zagotovo prvi razlog zaradi katerega JAZ ne bi vzrejala z neko živaljo,tudi če ima vzrejno dovoljenje in pet šampionatov.
Če pes dobi vzrejno dovojenje samo nižjo vzrejno vrednost zaradi kakšne vizualne napake - npr vzorec, barva, velikost položaj ušes, a je karakterno in zdravstveno neoporečen ni nič narobe , če se z njim vzreja, s tem da se pač zavestno pričakuje in oglašuje mladičke, ki bodo za družinsko življenjeali šport , ne pa za razstave in se jih tudi prodaja tako in po primerni ceni. Niso vsi kupci enakega okusa in mnogim so kakšne barvne posebnosti mimo standarda všeč.

Sicer pa kot svetovano- če želiš imeti leglo zaradi sebe boš enako ali bolj zadovoljna s kupljenim kvalitetnim mladičkom. Lahko ga večkrat obiščeš v leglu, ko pa ga prevzameš pa je ravno začetek njegovega pravega razvoja in te že en sam popolnoma dovolj zaposli.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #15 : 04 September 2009, 14:09:13
Sterilizrana psica uradno ni za razstave- ampak kdo in kako pa gleda če je sterilizrana? Res pa je, da večina rine na razstave zaradi nabiranja šampionatov za vzrejne pse in torej realno nimajo niti želje kastrate razstavljat.
Za športe (RA, aglity) to ni pomembno.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #16 : 04 September 2009, 14:16:06
Sterilizirane psice ne moreš razstavljati (čeprav: če se ne pove in se ji nikjer nič ne pozna, te ne bo noben ven vrgel) nima pa prav nobenega smisla razstavljati take psice, če tako ali tako ne bi dosegla prav nobenega uspeha. Poglej: manjkajoč zob, če je to tisti prav tamali predmeljak, se tolerira pri večini pasem in v bistvu ni ne vem kaj hudega, ker je to zob, ki pri psih počasi izginja (podobno kot modrostni zob pri človeku). Barvni vzorec pa se ocenjuje pri različnih pasmah zelo različno, mislim pa, da so ravno pri bostonih glede tega zelo strogi, saj je prav barvni vzorec ena od temeljnih značilnosti pasme. Vendar pa je to samo lepotna napaka in nič drugega. Pač pa se ne more tolerirati izpah pogačice, ker gre za zdravstveno in ne samo za lepotno napako. Ki se deduje.
Ko vse skupaj sešteješ, pa je rezultat samo en: z vzrejo ne bo nič.


Bonella - Bony

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
  • Pes je človekov najboljši prijatelj!
Odgovori #17 : 04 September 2009, 14:17:23
Sterilizrana psica uradno ni za razstave- ampak kdo in kako pa gleda če je sterilizrana? Res pa je, da večina rine na razstave zaradi nabiranja šampionatov za vzrejne pse in torej realno nimajo niti želje kastrate razstavljat.
Za športe (RA, aglity) to ni pomembno.

Hvala :)

Urška & Bony


lona1

  • *
    • Prispevkov: 3
    • Točke: 0
Odgovori #18 : 27 September 2009, 19:03:18
haj urška,

prebrala sem tvoje poste in že ime bonella mi je bilo zelo znano. tudi sama sem kupila bostonko in ko sem iskala legla, so mi ponujali  prav bonello. če se prav spomnim, si jo dobila iz madžarske,a ne? meni že v štartu ni odgovarjalo imeti  oz. kupiti 6 mesečnega psička. poznam pa  bonellino štorijo. no, meni so rekli, da se lastnica ločuje in da nima prostora za njo. v glavnem, da gre za neke družinske štorije in da zato išče nov dom.  na koncu sem se odločila za leglo iz slovaške in moram reči, da sem fuul zadovoljna. full lepo in zdravo bostonko imam. ewabo kennel. priporočam.

lp. lona.



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 30 September 2009, 10:07:30
Pri tej vzrediteljici je bila fora le v tem da ni vedela kaj bi nam natvezila, meni osebno je rekla da psička ni pravilno obarvana in drugo da je čist kul. Andreji pa je rekla da ji manjka zobek in da je drugo kul. Mislm... ???halo?  doro tisto smo dali skozi...AJA prej sm naštela dve napaki ki sm jih naredila....TRETJA je bila da nisem spisala pogodbe...In sicer ni mi povedala da ma Patello ane...mja uglavnem, nočm imeti več stikov z njo!! in pika! Dovolj od tega...pogreta župa ni fina!!!:)
Če sem prav razumela je vzrediteljica s Slovaške. Meni se približno zdi za katero vzrediteljico gre (ali ima tudi hrte - krasnafanfara?). Moja kolegica je kupila tudi psičko tam in je zelo zadovoljna.

Ali gre za psičko iz Madžarske? Kje sedaj?

Kakorkoli, vzrediteljica ti je povedala, da psička ni primerna za parjenje zaradi določenih napak. Lahko da je kakšno pozabila, ali pa je nisi razumela (kot mi je jasno, komunikacija ni ravno najboljša pri nakupih v teh državah), ampak skrivala očitno napak ni, če praviš da je povedala Andreji. Razen Patelle, ki je verjetno ni mogla vnaprej predvidet. Ali ste že kupili tako, ali se je poškodba naredila kasneje?

Kaj pravzaprav je po tvojem sedaj kriva vzrediteljica, ki ti je točno povedala kaj ti prodaja in kaj kupuješ? Odločitev za to psičko je bila tvoja. Če si želela vzrejat, bi se bolj potrudila in kupila drugo, primernejšo.



isla

  • *
    • Prispevkov: 1.304
    • Točke: 2
  • ash
Odgovori #20 : 30 September 2009, 10:35:44
Če ti je psičko predlagala ali pri nakupu svetovala Andreja Čučnik, zakaj se ne posvetuješ z njo glede vzrejnega dovoljenja in paritve. Andreja čučnik je razstavna sodnica in kolikor vem velika oboževalka Bostonov.



Bonella - Bony

  • *
    • Prispevkov: 54
    • Točke: 0
  • Pes je človekov najboljši prijatelj!
Odgovori #21 : 12 Oktober 2009, 17:24:48
Živjo,
očitno ne znam povedat štorije prek neta :) No Andreja že ve zakaj se gre...nima veze več!

Smo se sterilizirali in rešili problem...:)

Lep dan!

Če sem prav razumela je vzrediteljica s Slovaške. Meni se približno zdi za katero vzrediteljico gre (ali ima tudi hrte - krasnafanfara?). Moja kolegica je kupila tudi psičko tam in je zelo zadovoljna.

Ali gre za psičko iz Madžarske? Kje sedaj?

Kakorkoli, vzrediteljica ti je povedala, da psička ni primerna za parjenje zaradi določenih napak. Lahko da je kakšno pozabila, ali pa je nisi razumela (kot mi je jasno, komunikacija ni ravno najboljša pri nakupih v teh državah), ampak skrivala očitno napak ni, če praviš da je povedala Andreji. Razen Patelle, ki je verjetno ni mogla vnaprej predvidet. Ali ste že kupili tako, ali se je poškodba naredila kasneje?

Kaj pravzaprav je po tvojem sedaj kriva vzrediteljica, ki ti je točno povedala kaj ti prodaja in kaj kupuješ? Odločitev za to psičko je bila tvoja. Če si želela vzrejat, bi se bolj potrudila in kupila drugo, primernejšo.


Urška & Bony