STRAH

anouk · 4340

anouk

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
: 28 Oktober 2009, 16:27:56
Pozdravljeni..
mene pa zanima, kako pravilno odreagirat, ko se pes česa ustraši. Recimo, ko se moja psička česa ustraši ji ne posvetim nobene pozornosti in ignoriram in je v redu. Včasih se pa česa tako ustraši, da začne histerično vlečt in lajat.Če se ustavim laja še bolj, če pa gremo naprej pa sicer neha lajat vendar še vedno vleče ko zmašana...kaj je v takem primeru najboljše naredit?
Že vnaprej se vam zahvaljujem za vse odgovore in mnenja

lp



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #1 : 28 Oktober 2009, 20:08:12
vse delaš v redu.

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #2 : 29 Oktober 2009, 10:48:50
Jaz imam podobne težave in podobno reagiram. Problem je v temi, ko očitno psica slabše vidi in je na splošno manj ljudi (več ljudi in vrveža namreč v tem smislu nevtralizira njeno občutljivost).. takrat mi zna zalajat na predmete, ki po njenem mnenju ne bi smeli biti tam, človeka, če se nenadoma prikaže od nekje,..

Ne glede na to ali je spuščena ali privezana, jo čisto nevtralno, sedaj, ko sem tega že navajena in vem točno kako reagira in da samo malo zalaja, potem da pa mir in dejansko ne izražam nekega strahu, ki bi jo še dodatno potrjeval, pokličem in se po možnosti obrnem stran od motnje.

V dveh in pol letih se je stanje občutno izboljšalo in res izredno malokrat laja tudi v temi (ko je bila mlajša je znala zalajat tudi če nas je podnevi presenetil kakšen človek na kakšni osamljeni poti), vseeno pa ne vem, če bomo to sploh kdaj popolnoma odpravili. Sicer res ni nevarna, sploh pa ni problema, če je privezana, je pa zoprno, ker zna že s tuljenjem na 50m razdalje človeka prestrašit, sploh ker je velika in črna.

Zadnjič sva imeli primer, ko sva šli mimo enega lokala in je ven na hitro stopil nek moški in smo se skoraj zaleteli drug v drugega. Ustrašili smo se vsi trije, s tem da je moja psica skočila rikverc, hkrati pa zalajala. Po prvih momentih šoka se je moški zasmejal in ji rekel "a si se ustrašil kuža" .. jaz sem jo pa tudi v tem istem momentu pobožala po boku in Jazz je že začela migat z repom in v naslednji sekundi sem jo morala že držat, ker je hotela pozdravit človeka, ki jo je prijazno ogovoril, pri čemer občasno zna tudi skakat in koga umazat.



anouk

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #3 : 29 Oktober 2009, 14:05:29
hm...ja,take podobne situacije sva že tud midve mele...tudi pri moji psički je čez dan vrvež ne zmoti, zvečer ko pa pogosto v tivoliju ni nikogar potem pa se nekdo prikaže pa včasih kr gleda in se postavi v pozo pozor. Takrat pa nastopim jaz in če jo ignoriram in se delam kot da ni nič je potem v redu. Je pa zanimivo, da se moram prov kontrolirat, da naredim vse kot je prav...Je pa moja psička že po naravi bolj plašna in je treba še tolko bolj pazit,kako odreagiraš... :-\



anouk

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #4 : 04 November 2009, 10:05:54
Imam pa še eno vprašanje. No, naša boječka se občasno tudi zelo ustraši in zdaj že kar boji starih ljudi. Sploh takih, ki so stari okrog 70 in se ustavijo in prijazno kaj vprašajo. Meni nič tebi nič začne pihat v človeka in potem tudi neprestano lajat. In ker pač ignoriram in se delam kot da ni nič začne še vlečt stran in podobno. Kaj v takem primeru narest, ker če ignoriram ni nič bolje, ne zdi se mi paprav, da laja na ljudi, če ji kdo ni všeč oz. jo je strah. :'(



anouk

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #5 : 04 November 2009, 10:07:23
aha, sem pozabila pripomnit, da ne laja na vse starejše ljudi,samo na določene in večinoma na moške.



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #6 : 04 November 2009, 10:32:56
če je zagrabi prav panika, da se začne metat naokoli in bežat stran, lahko ob prvih znakih da bo lajala rečeš mirno in odločno "NE", ji potem prijazno ukažeš sedi, ali pa poleg in bogato nagradiš (ko uboga seveda, prej ko uboga, boljša nagrada sledi).
Pomembno je da ne rečeš nič grobo, odločno, stabilno  a umirjeno ( kot bi rekel kakšnemu kolegu  "stari ne seri, dost je"), povelje pa potem prijazno, nikakor SS stil. Če jo zelo trah smo rečeš "NE" in greš dalje (pa ne direktno proti osebi, mal zavij pod kotom), lahko tudi stopiš stran in jo poskušaš zamotit ( če ni že padla v paniko in se ne da).
Pa ne rini k starim ljudem (oz drugim motnjam) če jo je strah in najbolje čeprav nevljudno,da ignoriraš njihovo prijazno pozdravljanje oz ogovarjanje. delaš se,da jih ni. Lahko jim kdaj ko boš brez psa razložiš zakaj, da ne bodo užaljeni

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #7 : 04 November 2009, 10:41:06
Sej če jih prijazno pozdravi nazaj ni nič narobe. Pri mojih je celo vedno delovalo pomirjujoče. Seveda v kombinaciji s pravilnim vodenjem v loku in pozdrav, ko smo bili z bokom ob boku.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


anouk

  • *
    • Prispevkov: 24
    • Točke: 0
Odgovori #8 : 04 November 2009, 13:20:00
Noo, deteljica hvala,tega še nisem poskusila, ker sem mislila, da bo s tem že dobila pozornost in bo potem še slabše.ne, sej ne rinem k starim ljudem.ponavadi so oni tisti,ki pristopijo in začnejo kaj spraševat.Sej velikokrat na hitro zaključim debato in grem naprej, samo situacije so take da pa oni bi pa kr govorili itd...potem se jih je malo težje otrest ::) Bom poskusila tvojo varjanto, pa potem poročam kako bo šlo.papa



TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #9 : 04 November 2009, 14:02:11
Ja, ali pa take, kot se je meni zgodilo danes zjutraj.. stojim in se pogovarjam s sosedom, ki je njihovega mladička peljal na sprehod in ravno razlagam, da moja v temi ni najbolj stabilna in včasih kar koga natuli.. in res.. čeprav tega soseda tokrat, ko smo se srečali, ni nalajala, začne moja psica sredi tega pogovora lajat na neko žensko, ki se je približevala po poti, ampak je bila še 150m stran.

Najbolje bi bilo, da bi psico obrnila in šla dalje (to ponavadi najbolj učinkovito deluje da neha lajat).. ampak ker debate še nisem želela zaključit, je moja psica lajala ves čas, dokler se nam ženska ni približala, potem, ko je bila pa ženska vzporedno z nami, je pa nehala, kar je seveda itak (ker ima tako močan glas) onemogočilo vso nadaljno debato do tistega momenta.

Tu se je pa treba odločit. A boš vzgajal psa, ali boš čvekal z mimoidočimi. Jaz zaenkrat nisem dosledna, zato pa tudi imam tako kot imam.  ;)



deteljica

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 4.353
    • Točke: 35
Odgovori #10 : 04 November 2009, 14:52:47
Tobiqu mislim,da je tvoj apsica že dovolj stabilna in samozavestna,da jo lahko po (recimo upravičeni) najavi da nekdo prihaja utišaš oz zahtevaš da utihne (disciplina sistem). To ni več eno ubogo ščene, ki bi lahko doživelo travmo zaradi dvojne obremenitve (okolje in vodnik).

Heraklit: "Psi lajajo samo na tiste, ki jih ne poznajo!


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #11 : 05 November 2009, 08:38:36
Seveda se stinjam, da je moja dovolj stabilna in ni nevarnosti, da bi jo jaz še dodatno obremenila z odločno zahtevo da utihne, ampak to je pa že mogoče malo stvar druge debate (nočem se več posluževat določenih pristopov), namreč samo miren in odločen "ne", "mir" ali "dost'" ali karkoli podobnega v tem stilu ne pomaga absolutno nič ("ne sliši" - ja, vem da te avtoritete nimam in tudi da je nikoli ne bom imela), resnično zatulit ali celo scukat se pa že nekaj časa odvajam, čeprav vsake toliko, mi "uide" in takrat je pa še bolj zopno, ker se mi zdi, da potem se šele ljudje resnično ustrašijo (v takem primeru bolj mene kot psa ::) .. pa tudi mogoče se psa potem bolj bojijo, če vidijo, da ga "moram" na tak način "krotiti". Tako da ja.. včasih tudi tako zahtevam od nje, da utihne, pa tudi ne bom rekla, da je 100% učinkovito, čeprav deluje nekje v 80%.

Resnično je najbolj učinkovito pri nama, z najmanj stresa, kadar jo kar odpeljem nekaj korakov stran od motnje, kar je v večini primerov. Tudi sicer opažam, da če zatulim nanjo v enem primeru, bo potem cel sprehod počela kakšne neumnosti (sumničavost vseh naslednjih mimoidočih), če jo pa mimo prvega primera odvlečem, je pa potem pri ostalih navadno kar mir. Ne vem v čem je sicer tu hec.



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #12 : 05 November 2009, 08:47:43
Tukaj meni manjka "dvig" psa po prepovedi. Kasneje ni tako pomembno. Na začetku pa zelo. Vsaj po mojih izkušnjah.
Kako dvignit psa pa veš najbolje sama.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #13 : 05 November 2009, 08:54:52
Andreja, ne razumem kaj si hotela povedat.

Hočeš reči da ji rečem "mir", ona utihne, potem se pa poigram z njo? Ker tega rajši ne počnem. Imam slabe izkušnje ko sem podobno počela v drugih situacijah in je začela psica namensko vodit v situacije, da sem zahtevala konec takega obnašanja, da je bila potem, ko ga to naredila, nagrajena. Skratka z neprimernim vedenjem je izsilila situacijo, ki je privedla to nagrade.




andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #14 : 05 November 2009, 09:26:05
Če je sumničava cel sprehod zaradi prepovedi, ki jo upošteva sta lahko razloga dva ali več...
Ali si ti jezna in nisi sproščena (1) ali je pa en malo-dosti driske (2) in jo je potrebno dvignit. Koliko in kako je pa individualno. Zato sem pa napisala, da to moraš vedet ti.
Če se ti zdi igra preveč, naredi kaj drugega, ampak ne vedno takoj in vedno isto. Ker pol pripelje do tega kar si napisala. Psi niso neumni in izjemno hitro pogruntajo kaj morajo narediti, da dobijo kar hočejo.
Potrebno je varirat čas in vrsto nagrade. Nagrada tudi ni vedno potrebna, ampak sumničevost je korak nazaj.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #15 : 05 November 2009, 09:37:20
Da dodam še to... Vrsta nagrade se mi niti ne zdi toliko pomembna kot časovno variranje na način, da pes pogrunta kaj mu dejansko prinaša nagrado. Se pravi mora razumet povezavo!

Tu je pa IZJEMNO VAŽNO, da ne nagrajuješ zgolj dejanje psice, ampak nagradiš res takrat, ko je treba iz vidika pasjega občutenja. Glede na to kako pišeš lahko sklepam, da približno veš kdaj pes zalaja zanalašč, da bi dobil nagrado in kdaj iz nezaupanja. To je pa dobro preprečit oz. pravilno odvodit takoj, ko samo pomisli na to...

Ob tem je pa še ena zadeva. Dejstvo je, da kadar pes laja iz nezaupanja, laja tudi zato, ker ne zaupa (še) tebi. Izgradit je potrebno odnos in samo tako se bo zadeva s časom umirila zares. V nasprotnem primeru bo lahko super celo v 99%, ampak 100% ne bo nikoli. Ko bo 100% zaupal svojemu vodji, tega ne bo več počel, če tega vodja ne bo odobraval. Ne bo imel potrebe, ker bo vedu, da bo že šefe poskrbel, da bo tako kot mora bit. Za to pa sploh je vodja. Ne samo za zabavo in futer.
Če pa je nam všeč tako obnašanje je pa drugo  ;)

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #16 : 05 November 2009, 09:45:47
Aha, sedaj razumem na kaj se je nanašalo. Ja, bi znalo bit, da je potem taka, ker je "surlasta", nekako tako, kot če doma nekaj ni po njeno, potem pa prime svojega pliškota in ga davi in stiska z zobmi, kot da je on kriv, ali pa kot da bi stres sproščala na njem.

Ja, to pa jo dostikrat dvignem z igro z žogico.. šele potem, malo kasneje (recimo 50m naprej) in takrat res ni sploh več pozorna oz. občutljiva na okolico. Če jo pa ne, pa je taka ja. Res nisem nikoli pomislila da bi dejansko lahko vedno reševala ta problem na tak način (čeprav dejansko ga velikokrat nezavedno tako rešujem) in seveda imaš prav, da včasih tudi nisem pri volji in seveda tudi na po podzavestem nagibu tega ne naredim, zato pa je tako.

Razumem.. bom dala več pozornosti temu v prihodnje in bolj pazila da zavestno dvignem psa.  ;)

Kar se pa tiče njenega lajanja.. prvotno laja ker opozarja da tam nekaj je in s tega vidika, na tej stopnji, mislim da me priznava kot vodjo, ker od mene pričakuje reakcijo. Kasneje pa očitno je problem v odnosu in izgubi zaupanje v vodjo, ker očitno jaz ne odreagiram, kot bi po njenem mnenju moral vodja odreagirat, razen kadar odreagiram tako in je potem seveda ok. Mogoče se res pozna kdaj sem za nianso neodločna.. Ja saj vem.. delam na tem  ;)



andreja

  • Pesjanar
  • ***
    • Prispevkov: 7.101
    • Točke: 28
  • vedno z mano
Odgovori #17 : 05 November 2009, 10:22:44
Aha, sedaj razumem na kaj se je nanašalo. Ja, bi znalo bit, da je potem taka, ker je "surlasta", nekako tako, kot če doma nekaj ni po njeno, potem pa prime svojega pliškota in ga davi in stiska z zobmi, kot da je on kriv, ali pa kot da bi stres sproščala na njem.


Točno.

http://blueberry.moj-album.com/

http://www.youtube.com/watch?v=CbKsgaXQy2k&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=2xB4dbdNSXY&feature=related

Never argue with an idiot; first he will drag you down to his level, then he will beat you with experience :P


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #18 : 05 November 2009, 10:56:27
Moje psice zelo redko lajajo iz strahu. Se pa zgodi občasno, zlasti v temi, če zaznajo kaj nenavadnega. (zadnjič recimo se je Laki skoraj usrala, ko je v mraku zagledala mulčka, ki je sedel na vrhu palisade - kjer še nikoli nikdar ni videla nikogar sedeti) Če se le da, gremo zadevo skupaj pogledat od blizu, tako da vidijo, da ni nič groznega in je potem hitro mir. Če se ne da, potem od psice zahtevam, da se umiri. Ampak to le kot izhod v sili, če bližnje srečanje ni mogoče. Zadevo namreč jemljem takole: psica zazna nekaj nenavadnega, na kar opozori z lajanjem - kar je pravzaprav njena prirojena dolžnost. Če sem v od vodje, potem je moja dolžnost, da si grem zadevo ogledat in odločim, ali je alarm pravi ali lažni.


TibiQ

  • *
    • Prispevkov: 2.060
    • Točke: 0
Odgovori #19 : 05 November 2009, 11:12:06
Ja Irena, odvisno od situacije. Včasih je zelo pozitivno, če si gremo "stvar" ogledat, drugič (če bi jo morala vleči tja) je negativno.. in tudi kadar mi je ni treba vleči, se sama še nisem uspela pripravit da bi bila toliko neobremenjena s tem kaj si bodo mislili, da bi namenoma spremenila pot in lajajočo psico namenoma peljala prav proti človeku na katerega laja.. pri predmetih je drugače in predmete greva vse pogledat.. jaz naprej, se ga celo dotaknem, potem se pa ona pomiri in gre tudi previdno pogledat.