rodovniški/nerodovniški

Yo · 710946

Bonnie_YT

  • *
    • Prispevkov: 104
    • Točke: 0
  • I stand for animal rights!
Odgovori #1770 : 17 Julij 2012, 23:04:37
to ze, smo ce je pes rodovniski je mozno dokazati z rodovnisko knjigo, vsak tak pes ima tudi cip preden je prodan. Po neki logiki bi bilo mozno dokazati da je rodovniski, cene pa ne, ki pa pri vsem tem nima nekega pomena.

Since rescuing animals I lost my mind but I found my soul


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1771 : 18 Julij 2012, 10:41:38
Ja, rodovniški mladiči so povsem sledljivi, a kakšno zvezo ima to s prepovedjo prodaje nerodovniških? Če se kupec strinja s ceno in  prodajalca ne prijavi, mu ne more nihče nič. Lahko celo podpišeta lažno posvojitveno pogodbo. V predlogu novega zakona se sicer uvaja nekakšen nadzor nad izvorom vseh, tudi nerodovniških pasjih mladičev (s tem, da se mora ob registraciji mladiča navesti številko čipa njegove matere) kar na papirju zgleda dobra rešitev, kako bo to šlo v praksi se bo pa še pokazalo. Zelo lahko je namreč navsesti številko  druge psice.



Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1772 : 18 Julij 2012, 11:28:33
Ja na papirju se dober bere sam se bojim da itak zadeva ne bo stekla. Se sprašujem koliko bodo ukrepali v pirmeru da niti psica nima čipa (še prepogost pojav). Bi pa bilo to super če bi se (najbrž še s kakšnimi ključnimi detajli) kaj ukrenilo v tej smeri. Vsaj sledljivost.

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48

Lunette

  • *
    • Prispevkov: 2.522
    • Točke: 0
Odgovori #1774 : 18 Julij 2012, 11:55:53
Super  ;D a pol bojo pa v registru dodali oznako kdaj je mela mladiče (ko bojo tamali tja pršli s št. čipa od mame) in če jih ima pač 2x letno...sej vem sej vem  ::)

Lep pozdrav,
Lunette &Co.


Roxy

  • *
    • Prispevkov: 953
    • Točke: 1
Odgovori #1775 : 18 Julij 2012, 11:56:27
Nič. Psico bodo čipirali.

Če bodo, bo vsaj podlaga za nadzor nad pogostostjo legel pri eni psici... Samo, če bo kdo kdaj datume pogledal je pa drugo....

Evo, z Lunette istočasno, isto piševa...



Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1776 : 18 Julij 2012, 17:48:11
Citiraj
je pa   še nekaj.... glavni borci za

Ki med drugim oglašujejo svoje psarne na enem izmed večjih pasje - ljubiteljskih portalov pri nas,
Boš me težko prepričala da nekdo ki vzreja recimo pudle ala Milord Sir Lord Sky the Lachrymose of Giggleswick on the Naze in tle objavlja legla po drugi strani pa smatra  nerodovniško vzrejo za višek neodgovornosti to počne iz dobrote srca

rešitev je čisto simpl, nabit konkreten davek, ker pasja vzreja že dolgo ni več ljubiteljska dejavnost, me res zanima kako bodo pa potem gagale o morali in etiki

When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


barbara10

  • Vzreditelj
  • *
    • Prispevkov: 1.684
    • Točke: 0
  • Moji musketirji in cebelice...
Odgovori #1777 : 18 Julij 2012, 18:32:57
Kaj pa v primeru, ko se pojavi zguba (ni nujno, da je dobicek)?


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1778 : 18 Julij 2012, 18:59:04
Kdor vzreja iz ljubezni do pasme si takega vprašanje sploh zastavi ne.

Meni je pa smešno, da ena razočarana gospodinja s foruma modruje o živali, ki je ni še nikoli videla.  ::)
In vendar se ti zdi potrebno, da to modrovanje komentiras, ceprav prihaja od "razocarane gospodinje" ;)
Sej ni komentiral. Navedel je dejstvo, da mu je nekaj pač smešno  :P

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1779 : 18 Julij 2012, 19:08:47
A dej no dej Davor, res si obseden z dobički. Takimi in drugačnimi. Daj enkrat gor spravit eno leglo, lepo po regelcih (lahko si tudi sposodiš kakšne sirote od najbolj neprofitnega zavetišča), pa na koncu potegni številke skupaj. Potem bomo videli, če boš še tako otresal.
Naj samo povem, da je zame veliko ceneje, da si novega mladiča kupim, kot da vzredim leglo, obdržim enega mladiča in ostale prodam (pa ni zahtevna pasma za vzrejo, legla so ravno prav velika, cene pa samo malo pod povprečjem)

In, oh Sleepy, seveda si je treba postaviti tudi to vprašanje. Verjetno ti je jasno, da se živali ne da nahranit in pocepit samo z ljubeznijo. Je treba najprej vložiti par tisočakov. Če jih ne dobiš nazaj, zna postaviti družinski proračun krepko pod preizkušnjo  - večina  nas shaja s (pod) povprečno plačo.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1780 : 18 Julij 2012, 19:29:55
Stvar percepcije najbrž. Sem že napisala, da hobi običajno nekaj stane. Zastavit si vprašanja ali bo družinski proračun to prenesel je eno, računat na to, da se stvar pokrije je drugo, ustvarit dobiček pa tretje. V drugem in tretjem primeru gre že za posel (ki pa ni nujno odločujoč dejavnik), v prvem pa za izključno ljubiteljstvo (ki pa ni nujno pogoj za dobrobit psov). Optimum je najbrž nekje na sredi, ker norcev, ki bi delali zastojn in to dolgo, pač ni prav veliko.
Meni se ne zdi ravno greh si pokrit stroške za svoj hobi, če si jih lahko, v bistvu tudi v ustvarjanju dobičkov kot takih ne vidim bistva težav, samo odprte karte je treba met, pa kakšne stvari priznat. Potem je lažje debatirat in celo soglašat sem in tja.
Nisem še zasledila, da bi se z vzrejo ukvarjali socialno ogroženi sloji, je pa res, da prav zelo sledim temu tudi ne. Se zelo strinjam, da leglo gor spravit ni simpl in nekaj stane, ampak v tisoče evrov pa cifre ne grejo. Stroški za razstave pač niso stroški vzdrževanja legla. So stroški hobija. Če dvigujejo ceno mladičev, je pač fer to povedat, pa ni razloga, da se opozicija sploh pojavi.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Davor

  • Pod Lupo
  • *
    • Prispevkov: 2.279
    • Točke: -50
  • Beag-ology
Odgovori #1781 : 18 Julij 2012, 19:53:30
Citiraj
Kaj pa v primeru, ko se pojavi zguba (ni nujno, da je dobicek)?

...in ravno o tem govorim

Citiraj
A dej no dej Davor, res si obseden z dobički

sploh ne, gre zgolj za nasprotovanje tvojim stališčem, da se z vzrejo ne more služit in vsak izračun ,ki smo se ga šli tle je to poudaril saj je šel v absurde



When distant and unfamiliar and complex things are communicated to great masses of people, the truth suffers a considerable and often a radical distortion. The complex is made over into the simple, the hypothetical into the dogmatic, and the relative into an absolute.


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1782 : 18 Julij 2012, 19:53:42
ampak v tisoče evrov pa cifre ne grejo. Stroški za razstave pač niso stroški vzdrževanja legla.
A to iz lastnih izkušenj napisano?


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1783 : 18 Julij 2012, 19:54:05
Gre v tisoče erov. Žal. Par 100 evrčkov za slikanje komolcev in kolkov, pregled oči, telesno oceno in vzrejni pregled (tisti, ki imajo še kakšne preizkušnje ali izpite lahko dodajo še kakšnega stotaka). Približno tisočaka (lahko malo več ali manj) za vrhunskega plemenjaka (dobiš ga sicer lahko ceneje, a večinoma nima smisla).  Do tega plemenjaka je treba priti (le redko imaš to srečo, da je idealen samec dovolj blizu, da prideš tja in nazaj v enem dnevu). Par stotakov požre administracija (rodovniki, takse, obvezna objava legla, obisk vzrejnega referenta...) Potem se šele začnejo stroški, ki jih morajo plačati vsi vzreditelji, ki želijo dobro poskrbeti za leglo in so dovolj znani vsem, ki so kdaj poskusili gor spravit kakšne mladiče.

Ampak v bistvu to niti ni pomembno niti nikogar ne bi smelo brigati (razen eventuelno davkarijo), dokler je za mladiče dobro poskrbljeno. So pa v drugih evropskih državah že večkrat razmišljali o obdavčitvi vzreje, a so (finančni strokovnjaki, ne vzreditelji) ugotovili, da majhna vzreja (načeloma vzamejo do dve legli letno) ne prinaša dobička. Se pa seveda pri tem izračunu morajo upoštevati vsi stroški, tudi tisti, ki jih vzreditelji načeloma sploh ne upoštevajo (vsi stroški s psico od nabave do smrti, delo z leglom...)



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1784 : 18 Julij 2012, 20:27:10
Če šteješ zraven še vse "postranske dejavnosti" (ocene, vožnje na drug konec sveta, ceno skoka in podobne reči, ki jih jaz štejem pod hobi), potem ja, verjetno gre res tudi v tisoče. Ampak je spet simpl - poveš moja cena vključuje to in to in to, za kar dobiš to, za tako ceno. Običajno je pa tako, da se na ceno, ki bi jo morda kdo tudi upravičeno postavil, pa z njo ne bi niti hudega dobička pridelal, prišlepa še en kup takih, ki samo z nekimi pavšalnimi floskulami u luft skačejo.

In kako ne sme nikogar brigat? Seveda lahko. Ravno kupca. Mene še kako briga, kaj mi kdo zaračuna, še toliko bolj, če od tega ne plača niti davka. Sicer se pa strinjam, da je bistvo, da je za pse poskrbljeno najboljše kar je lahko, ne glede na rodovnik in velja enako za tiste, ki se razburjajo čez nizke cene nerodovniških pasemskih, (če odmislim, da sem načelno proti prodaji vseh živih živali)


A to iz lastnih izkušenj napisano?
Žal tudi ja, seveda in ne ravno na podlagi lastne odločitve al pa take želje.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1785 : 18 Julij 2012, 20:37:49
Ok, recimo da briga še kupca konkretnega mladiča (ni problem narediti stroškovnika nobenemu, če to želi videti, a doslej še nisem naletela na koga, ki bi ga to sploh zanimalo) Nikokor pa ne briga to, koliko bi recimo jaz zaslužila ali zgubila z leglom ne tebe, ne Davorja, ne kogarkoli na tem ali kakršnemkoli drugem forumu.

In spet žal, tisto niso postranske dejavnosti, ampak obvezni stroški, če sploh želiš rodovniško leglo (telesna ocena, vzrejni pregled, obvezni pregledi, obvezni testi in preizkušnje za delovne, administracija). Brez plemenjaka ni legla in brez zares dobrega (in temu primerno dragega) plemenjaka ni kvalitetnega legla. Pri nekaterih pasmah  se da najti primernega plemenjaka znosno blizu, pri drugih žal ne.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1786 : 18 Julij 2012, 20:41:19
Davek ja  ... ampak ne za vse. Za une ,ki se grejo to masovno... ki vsako leto sproducira 4-5 x po 6 -8 mladičev
To pa men ni več nobena neprofitna ali kamo li ljubiteljska vzreja.. to je štanc-fabrka za mladiče
 
Sej če bi se pa res vse obdavčilo bodo pa spet itak uni tapošteni reveži  nasrkali... tako kot vedno.
Pa Folk bi moral mal  se tud pozanimat kakšne so njegove pravice kot kupca... mal bi moral pa tudi s strani kinološke al pa če kar Vursa zakonsko poostrit... v kolikor ,da bi se izkazalo ,da nek vzreditelj konstantno v vsakem leglu nategne po par ljudi , da jim proda  brezjajčnike , pa vse rahitične pa alergike  brezzobe za šampiona( pol ko se folk pritoži jim pa še grozi z odvzemom psa ker  je neko pogodbo zraven poturil)...potem takemu samo vzrejna prepoved... če bi brez rodovnika štancal pa odvzem živali prepoved posedovanja živali  do nadaljnega...

edin uši na glavi, pa picajzle  na svojem telesu al pa paramecija v WC školjki bi še lahko vzrejal

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1787 : 18 Julij 2012, 20:45:19
saj ti bi po zakonu morali imeti prijavljeno dejavnost (to bi morali imeti vsi, ki imajo 5 ali več vzrejnih psic). Pa vem samo za ene par takih, ki dejavnost dejansko imajo prijavljeno, pri čemer noben nod njih ne vzreja masovno, čeprav imajo več psic.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1788 : 18 Julij 2012, 20:52:54
Ja no sej ...jih ima  pa npr  4( da gre skoz)... lih obrne se  na 12 mesecv..kao "koledarsko ::)"leto... letno pa mladiče konstantno na zalogi.
A tamle en revež ima eno psico... ki ima v celem svojem življenju  dvakrat leglo... pa še to npr po 4  mladiče... da ima še kakšno delavno pasmo...pa ,da mu davek nabijejo... ni ravno fer.
Samo  po  stari navadi in praksi ... tak ne bi zajamral...
Un  s 4imi bi pa v luft skakal do neba  ;D

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1789 : 18 Julij 2012, 21:03:30
Ja pa Damayanti, ne gre pazabiti, da je slovenski trg majhen in da pri številnih pasmah  pasmah štirih legel letno niti ne požre. Če hočeš prodajati v tujino, moraš pa imeti poleg visoke kvalitete še renome (da si ga pridobiš pa huhu stane).


gaichy

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #1790 : 18 Julij 2012, 21:10:34
Oh tole nakladanje o nekih groznih stroških je že prav smešno. Sem l.astnica dveh rodovniških psičk. Vzrejno dovoljenje in telesna ocena 37eur,zdravstveni pregled 250eur šola IPO1 300eur pa kakšna razstava približno 50eur. Cena mladiča pa pri moji pasmi okvirno 900eur. Hraniti in voziti k veterinarju pa moramo pse vsi rodovniške in nerodovniške. Nekoč sem si tudi jaz želela imeti eno rodovniško leglo vendar me je vse minilo ko ugotoviš da je vse skupaj ena velika trgovina in dobrih vzrediteljev ki delajo v korist pasme je res malo in še talki imajo redko legla in hudičevo srečo moraš imeti da sploh dobiš psa takega vzreditelja. Moje prepričanje je da je tudi 90% rodovniške vzreje navadna šteparija. Najbolj trapasto sne mi je pa zdelo ko mi je ena vzrediteljica rekla da kaj šolam in razstavljam psičko ki ni dobra vzrejna in da je to stran metanje denarja. Toliko o ljubezni do psov velevzrediteljev. Eni grejo vsak dan na pivo,eni hodijo smučat moj hobi sta pa moji psički vsak hobi pa nekaj stane in tak ki hodi smučat sigurno ne pričakuje da se mu bojo stroški njegovega smučanja povrnili je samo strošek za tistih nekaj dni v letu yanekaj dni užitkov.



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1791 : 18 Julij 2012, 21:21:55
Nikokor pa ne briga to, koliko bi recimo jaz zaslužila ali zgubila z leglom ne tebe, ne Davorja, ne kogarkoli na tem ali kakršnemkoli drugem forumu.
Se strinjam. Ampak v tem primeru gre za posel, od katerega se pa pač plača davke. Pa tudi če to odmislim, se še vedno strinjam in pravim, da enako velja za vse ostale prodajalce in se prav noben nima kaj za vtikat v njihove nizke cene. Se pa v bistvu ne vtikam ne v eno ne v drugo, pravim pa, da cene rodovniških odpirajo trg preprodajalcem. Kako spravit skupaj cash za vse kar je potrebno za ekstra plemenito leglo? Ne vem in me tudi to ne zanima, kot me v bistvu cena ne.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Lanabela

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 7.316
    • Točke: 48
Odgovori #1792 : 18 Julij 2012, 21:24:37
Točno tako. Ne briga te ne eno ne drugo. Amen.


damayanti

  • *
    • Prispevkov: 1.879
    • Točke: 3
Odgovori #1793 : 18 Julij 2012, 21:29:15
Vejetno da "renome" ni ravno zastonj..  verjamem ,da stane se vlačit po vseh pasjih procesijah pa  zbirat naslove... pa še  skrbno je treba  poštudirat kam se pelje... da ja nabaše na sodnika, ki nima pojma o pasmi al pa ,da izbere tako rastavo kjer nima nobene konkurence...
 j****  tak renome
Itak pa tak renome potem še zdaleč ni za  garancijo , da imajo vsi psi jajca , zobe, pa da  niso alergični na vse živo pa vsi rahitični .
Potem pa malo reklame... malo  duvancije na zbrane titule po FB-ju..300.000 osladnih slikic in marketing je opravljen... tažgoljave na lokalni trg...par  revečekov naserjejo... uno ki je vsaj približno  spodobno pa  čez mejo.. ( sej taki nateguni se prav med seboj zavohajo...  se potem še podpirajo)Tako da če slučajno kdo v tujini zajamra...  da nekaj ni vredu s psom  se cela gruča nategunov nanj zgrne in ga napadejo  kaj dela s psom, da je mučitelj... pa da to ni normalno kako oni poznajo tega in tega in tega iz te iste vzreje ..in sami šampioni..( ne zdravi pa  aktivni ..ampak šampioni :o)

Drugo je to da ima nekdo npr neko delavno pasmo...  najprej v samo šolanje vloži  dela časa volje in energije + denarja  en kup ,da hodi po vseh možnih tekmah  kjer dejansko je nek rezulatat od psa  ali celo udeležuje raznoraznih del... pa tud če pro-bono( npr reševanja itd)..+ da   zaradi tega ker pač"mora" gre še na rastave... v celem življenju tistega psa ima pa mogoče dva so tri legla...
Pa  od vseh mladičev kar jih ima... ni enega, ki bi bilo z njim kar koli narobe... tak zarad mene če ima mladiče po 3000 eur... me ne moti... mu nisem niti fouš... če jih lahko proda hvala bogu. In takih je tako tako malo... napram kvazi šampionov je pa .. ko dreka


 

kupec: Ima vaš pes rad otroke?
prodajalec: Ima! ...vendar priporočam da  ga vseeno hranite z briketi.


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1794 : 18 Julij 2012, 21:31:18
Oh tole nakladanje o nekih groznih stroških je že prav smešno. Sem l.astnica dveh rodovniških psičk. Vzrejno dovoljenje in telesna ocena 37eur,zdravstveni pregled 250eur šola IPO1 300eur pa kakšna razstava približno 50eur. Cena mladiča pa pri moji pasmi okvirno 900eur. Hraniti in voziti k veterinarju pa moramo pse vsi rodovniške in nerodovniške. Nekoč sem si tudi jaz želela imeti eno rodovniško leglo vendar me je vse minilo ko ugotoviš da je vse skupaj ena velika trgovina in dobrih vzrediteljev ki delajo v korist pasme je res malo in še talki imajo redko legla in hudičevo srečo moraš imeti da sploh dobiš psa takega vzreditelja. Moje prepričanje je da je tudi 90% rodovniške vzreje navadna šteparija. Najbolj trapasto sne mi je pa zdelo ko mi je ena vzrediteljica rekla da kaj šolam in razstavljam psičko ki ni dobra vzrejna in da je to stran metanje denarja. Toliko o ljubezni do psov velevzrediteljev. Eni grejo vsak dan na pivo,eni hodijo smučat moj hobi sta pa moji psički vsak hobi pa nekaj stane in tak ki hodi smučat sigurno ne pričakuje da se mu bojo stroški njegovega smučanja povrnili je samo strošek za tistih nekaj dni v letu yanekaj dni užitkov.

No, temu bi jaz rekla fer povedat dejstva in taki podlagi se najbrž da tudi kakšno konstruktivno rečt. In potem nekako odpadejo razlogi za nasprotovanja, ki pripeljejo do tuljenja z dveh bregov.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1795 : 18 Julij 2012, 21:33:06
Žal tudi ja, seveda in ne ravno na podlagi lastne odločitve al pa take želje.
Potem pa malo bolje razloži kakšne so te tvoje izkušnje ;)


gaichy

  • *
    • Prispevkov: 42
    • Točke: 0
Odgovori #1796 : 18 Julij 2012, 21:35:33
Se popolnoma strinjam z damayanti.



Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1797 : 18 Julij 2012, 21:48:03
Točno tako. Ne briga te ne eno ne drugo. Amen.
Se povsem strinjam.
Ampak če bi to veljalo za ene in druge in tretje, potem rodoviški/nerodovniški debate ne bi imele skozi večino 60 strani govora o zaslužku/dobičku/zgubi/stroških, ampak o drugih rečeh.

Itak pa tak renome potem še zdaleč ni za  garancijo , da imajo vsi psi jajca , zobe, pa da  niso alergični na vse živo pa vsi rahitični .
Potem pa malo reklame... malo  duvancije na zbrane titule po FB-ju..300.000 osladnih slikic in marketing je opravljen... tažgoljave na lokalni trg...par  revečekov naserjejo... uno ki je vsaj približno  spodobno pa  čez mejo.. ( sej taki nateguni se prav med seboj zavohajo...  se potem še podpirajo) Tako da če slučajno kdo v tujini zajamra...  da nekaj ni vredu s psom  se cela gruča nategunov nanj zgrne in ga napadejo  kaj dela s psom, da je mučitelj... pa da to ni normalno kako oni poznajo tega in tega in tega iz te iste vzreje ..in sami šampioni..( ne zdravi pa  aktivni ..ampak šampioni :o)


Pa  od vseh mladičev kar jih ima... ni enega, ki bi bilo z njim kar koli narobe... tak zarad mene če ima mladiče po 3000 eur... me ne moti... mu nisem niti fouš... če jih lahko proda hvala bogu. In takih je tako tako malo... napram kvazi šampionov je pa .. ko dreka

 :) Hja zgleda da gre tako na vseh področjih. Kaj češ, če pa smo kot rasa nagnjeni k temu, da bi z manj radi več. Če znaš to še dobro vnovčit, si na konju. JBG, smola, če je pes živo bitje...

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


Sleepy

  • *
    • Prispevkov: 642
    • Točke: 0
Odgovori #1798 : 18 Julij 2012, 21:50:59
Potem pa malo bolje razloži kakšne so te tvoje izkušnje ;)
Kako to misliš? Ne razumem. Moje živali zagotovo ne producirajo potomcev. Nikakršnih, tudi ponesrečenih ne, če si imela kaj takega v mislih.

Smile... Tomorrow will be worse. 8)


aska

  • Pravi Pesjanar
  • ****
    • Prispevkov: 9.821
    • Točke: 43
  • AM Aska
Odgovori #1799 : 18 Julij 2012, 21:52:09
Se popolnoma strinjam z damayanti.
Tudi jaz se strinjam. Res mnogo pasem ima prenabite cene, a vseeno se strinjam, da nobeno leglo ni zastonj in stroški niso mali in kot je že Lanabela lepo napisala kaj vse je vzrok. Marsikje igra vlogo tudi mala ponudba in veliko povpraševanje, drugje pa spet kaj drugega.  Vzrokov je lahko več.